Nederlanders weten zich redelijk te beheersen99 Disciplinair onderzoek naar dood kraker in cel iYMPOSIUM NA TIEN JAAR STABIEL DRANKGEBRUIK: ^.cties van vrachtwagen- hauffeurs beëindigd Karate Bob doodsbang voor uitwijzing naar Joegoslavië m Notaris mogelijk vervolgd voor oplichting JNENLAND £eicUc6ou*a/nt DINSDAG 19 NOVEMBER 1985 PAGINA 3 1411 rvo ijkt »er dan veet te erden >rt daai ^92-jarige mevrouw Stoffers 1 dt als stammoeder van vier I ende generaties vol trots cesluiter Shirley van der ude op haar schoot. In het jjieegtehuis Anstelhof te iterdam wordt het vijff- iwenportret volgemaakt door ■flames Van der Woude-Pouw Helmers-Stoffers (67) en Y-Helemers (46). t. neraties AMSTERDAM Burgemeester Van Thijn heeft besloten tot een disciplinair onderzoek naar de behandeling van arrestanten uit de Staatsliedenbuurt. Gisteren werd bekend dat de kraker Hans Kok, die in oktober dood in zijn cel werd aangetroffen, is overleden aan een combinatie van methadon en alcohol. Het door een GG en GD-arts toege diende slaapmiddel librium en de opwindingstoestand van de jongeman speelden mogelijk ook een rol. Het rijksrecherche-onderzoek wees uit aldus officier van justitie, mr. Wooldrik, dat in tegenstelling tot wat de gevangenbewaarders hebben gezegd Kok op de ochtend van vrijdag 25 oktober niet is gewekt en dat hem geen ontbijt is verstrekt. Tussen elf uur 's avonds en half twee de volgende middag is er niemand meer in de cel van Kok geweest. Verder had hij anders dan de voorschriften zeggen ook geen matras in zijn cel. Het Openbaar Ministerie acht de zaak hiermee wat haar betreft afge daan. Wooldrik in een nadere toe lichting: „wij zien geen strafbare fei ten, dus het is geen justitiezaak. Wel zijn duidelijk voorschriften overtre den", meent hij. Er is volgens woordvoerder Wilting van de Amsterdamse politie sprake van „opluchting" bij de politie, dat „er geen sprake is van strafbare fei ten" en dat de politie „niet schuldig is aan de dood van Hans Kok". „We trekken wel duidelijk het boetekleed aan", aldus Wilting, „wat betreft het niet naleven van de huishoudelijke regels in het cellenblok op het hoofd bureau". Wethouder Van den Klinkenberg (volksgezondheid) wil een nadere be oordeling van de inspectie van de Volksgezondheid over het medisch handelen van de twee artsen van de GG en GD die Hans Kok op het hoofdbureau van politie hebben be handeld. Enige honderden krakers en sympa thisanten uit de Amsterdamse Staats liedenbuurt hebben gisteravond ge demonstreerd voor een onafhankelijk onderzoek naar de dood van Kok. Zij zijn ontevreden over de verklaring van mr. Wooldrik, dat „geen strafba re feiten" zijn geconstateerd. De kra kers willen nu dat er zowel op me disch als ook op juridisch terrein een onafhankelijk onderzoek komt. Gisteren werd ook bekend dat er deze week geen nieuwe ontruimin gen plaatsvinden van woningen in de Amsterdamse Staatsliedenbuurt zoals aanvankelijk in de bedoeling lag. litgeslotL ze concf ;ken ge :en, Get t Kreml ?lukt G< i verva; onale sn succ de keu en afslt e voorn te zettf i het >p dit to [eduren 'etrokk^EN HAAG Aan ie- 'oord zi «and die per dag één .rlijk n hkel borreltje drinkt, is erlengi iets mis. „Eén glaasje, hele d «et meer en niet min- esprok er. Dan slaap ik lekker- Jer en bovendien, het is gezellig", luidt het ar- ument vaak. Of: „Af en )e een biertje, da's goed oor m'n nieren", ook aak gehoord. Zelfs prof. r. ir. R. Hermus, bijzon- er hoogleraar in de voe- lULU l ing aan de Rijksuniver- ow n teit van Maastricht, kan ier geen kwaad in zien. ussen 1950 en 1975 is ■?t alcoholgebruik ederland vervijfvou- gd. „Sindsdien is het ibruik, zonder dat veel ensen dat weten, gelijk ebleven", zegt prof. iermus. „Staatssecretaris /an der Reijden van Volksgezondheid wil het omdat i ter spi chter e ontwaj kking toch z ddagte en Mid gemiddeld verbruik om laag brengen, in de hoop dat dan ook het misbruik zal verminderen. Fout. De meeste Nederlanders weten zich redelijk te be heersen met alcohol", al dus prof. Hermus. Prof. Hermus, tevens direc teur van een afdeling van CIVO-TNO. een instituut voor voedingsonderzoek in Zeist, heeft een goed woord over voor verreweg de mees te landgenoten, die met z'n allen sociale drinkers en ook wel matige gebruikers wor den genoemd. Daar gaat het vandaag over op een sympo sium in de Jaarbeurs in Utrecht. Centraal op de bij eenkomst (met Hermus als één van de belangrijkste sprekers) staat dus nu eens niet het stereotiep van de zware alcoholist, maar de moeilijk te plaatsen „gezellig heidsdrinker". Sociaal drinken is het gebrui ken van alcohol met ande ren. Drinken om de sfeer en om de contacten, zonder dat het tot uitspattingen leidt. Thuis, bij familie, op het werk of in een café. „Bij de één is de grens bereikt bij het vijfde of zesde glas, bij de an der is het allereerste al fout, omdat die niet zonder kan", aldus Hermus. Een drankje op het werk, voor de gezel ligheid, is tegenwoordig erg populair. Tijdens het midda geten in het bedrijfsrestau rant gaat een slokje er best in, zo samen met de collega's. Natuurlijk levert dit een ge vaar van verslaving op, maar Hermus vindt dat onder de in Utrecht verzamelde alco holbestrijders en wetenschap pers te weinig oog bestaat voor de positieve eigenschap pen van alcohol. Mensen met pijnlijke beenspieren houden bij hoog en bij laag vol dat ze zeer gebaat zijn bij het drin ken van het dagelijkse glaas je sherry. Weer anderen krij gen elke avond van hun vrouw een geklopt ei met een portie jenever erin, om goed te slapen en als bijvoe ding. „Alcohol werkt inderdaad vochtafdrijvend, via de nie ren. Bovendien verwijdt al cohol de bloedvaten in de huid en in de ledematen, ter wijl het hart er door wordt schoongehouden. Je voor komt er tot op zekere hoogte een hartinfarct mee. Er gaan veel bakerpraatjes over de voordelen van alcohol, maar dat het de eetlust en de spijs vertering stimuleert is zeker waar. Veel diëtisten houden er geen rekening mee dat drankgebruik nu eenmaal „des mensen" is. En dat dat ook meestal niet zoveel kwaad kan. Een mens eet niet alleen, hij drinkt ook. En wat is er nu lekkerder dan een goed glas wijn bij het eten?", vindt prof. Hermus. Schadelijk goedje Volgens Hermus neeft een overheidsbeleid dat alcohol als een alleen maar schade lijk goedje behandelt geen zin. „Omdat drank een on derdeel van ons menu is ge worden. Het is niet reëel daaraan voorbij te gaan. Wat heeft het voor zin om al die bejaarden van hun slaap mutsje af te houden? Het is onjuist om het leefpatroon van het Nederlandse volk te willen veranderen. Dan gooi je het kind met het badwater weg", vindt Hermus. De nadelige gevolgen van overmatig gebruik van alco hol zijn genoegzaam bekend. Behalve dat alcohol versla vend is, wordt de lever er niet gezonder van, het kan de hersenen aantasten en het maakt mensen niet zelden dik. Maar als de Nederlander van de jaren vijftig per jaar twee liter alcohol dronk en die van nu slaat er tien achter over, wil dat volgens prof. Hermus nog niet zeggen dat de overdosis bij een paar gro te innemers is terechtgeko men. Uit de verbruikscijfers van de laatste dertig jaar is volgens Hermus af te leiden dat negentig procent van de Volgens professor dr. ir. R. Hermus is het onjuist het leefpa troon van het Nederlandse volk te veranderen. Het benaderen van de beruchte tien procent zware drinkers heeft veel meer effect dan het per definitie verketteren van alcohol. drinkers samen de helft van alle alcoholhoudende drank consumeren. De rest behoort min of meer tot de overmati ge drinkers, die de andere helft van de plas opslurpen. „Het gebruik is nu meer ge spreid over de hele bevol king, met andere woorden: We drinken allemaal een beetje meer", zo blijkt prof. Hermus uit de cijfers. Hij pleit dan ook voor con crete maatregelen die de be ruchte tien procent van de Nederlandse bevolking berei ken. „Het benaderen van die groep heeft veel meer effect dan het per definitie verket teren van alcohol. Afgezien van de tien procent uitbundi ger drinkers heeft Nederland leren leven met alcohol. Dat bewijzen de cijfers. Er is een zekere verzadiging opgetre den, we hoeven niet zo nodig méér te drinken. Een plateau is bereikt, het blijkt niet inte ressant om meer te gaan ge bruiken, een tendéns die ook in andere EG-landen zicht baar is. Maar wat er ook ver andert, het is irreëel te den ken dat alcohol zich nog uit onze samenleving laat ver drijven", besluit Hermus. ARJEN VAN DER SAR eroving CTERMEER Een 60-jari- nwoonster van Zoetermeer maandagmiddag van .000,- beroofd. De vrouw dit geld omstreeks half r gisterenmiddag van haar ik aan de Velddreef opge- ild. Aangekomen bij haar n de Vuurdoorn- k werd zij opgewacht door die met geweld haar inclusief het geld, afpakte, vrouw liep tijdens de korte reteling kneuzingen en aafwonden op. t signalement van de dader dt: 17 tot 25 jaar, één meter entig lang, blank, tenger fi- ir, donkerblond krullend cir. Hij was gekleed in een uw nylon jack en een lichte ciek. Marine op en af Militaire bergbeklimmers van de konkinklijke marine pakken hun rugzakken in voor de volgende „etappe". Zij behoren tot de eerste amfibische gevechtsgroep en worden momenteel in Gareloch- head te Schotland getraind in het beklimmen en afdalen. Somber Somber kijkende brandweer mannen tijdens het kort geding dat gisteren diende voor de Rotterdamse rechtbank. Hierin eiste de gemeente Rotterdam van de AbvaKabo dat de brandweer alle acties voor een betere onregelmatigheidstoe slag beëindigt. Rechtbankpre sident Nivard zal donderdag uitspraak doen. De AbvaKabo heeft de acties tot die tijd op schort. Bedrijf bekroont kunst van papier DEN HAAG Het grafisch bedrijf B.ührmann-Ubbens Pa pier gaat jaarlijks een prijs uit-^ reiken. De Bührmann-Ubbens~ Papierprijs, die tienduizend gulden bedraagt, is bestemd voor een kunstwerk waarin papier „een geïntegreerd on derdeel" vormt. Dit is bekend gemaakt bij de opening van het nieuwe regionaal kantoor van het bedrijf in Den Haag. Een jury zal in maart 1986 het eerste ontwerp of idee bekro nen, waarna het „met papier technische ondersteuning door Bührmann-Ubbens" uitge voerd kan worden. Volgens een woordvoerder van het be drijf wordt „aan de fantasie van de kunstenaar geen enke le beperking opgelegd". Onderzoek illegaal gebruik LPG-tanks DEN HAAG In december zal, in opdracht van het minis terie van Milieu, een onder zoek van start gaan naar het illegale gebruik van oude LPG-tanks uit auto's. Op dit moment worden oude LPG- autotanks ondermeer gebruikt in caravans, woningen en in nieuwe auto's. Gebruikers van oude tanks vragen doorgaans geen vergunning aan voor de nieuwe toepassing van de tank. Uit het onderzoek zal moeten blijken hoe het pro bleem het best kan worden aangepakt. Daarbij wordt ge dacht aan het verplicht inleve ren van de tanks, een registra tie, het invoeren van statie geld, e.d. Gorkumse agenten worden vervolgd DORDRECHT De officier van justitie gaat drie agenten van de Gorkumse gemeente politie vervolgen. Bij twee agenten gebeurt dit wegens ambtelijke corruptie en bij één wegens uitlokking van vals heid in geschrifte. De drie agenten werden dit voorjaar met vier collega's uit Gorkum aangehouden in verband met corruptie. Het ging daarbij met name om het bezoeken van lo kale seksclubs. De zeven agen ten werden allen geschorst. lijis komt één inwoner te kort oor elf gemeenteraadsleden .UIS De Zeeuwsvlaamse gemeente Sluis komt precies één voner te kort om zijn gemeenteraad op het niveau van elf le- ,n te kunnen houden. Doordat in het eerste kwartaal van dit 8« r meer mensen stierven dan in geheel 1984, haalde de ge- j lente op de teldatum van het Centraal Bureau voor de Statis- I k net niet het vereiste aantal inwoners. Na de komende ver- o izingen houdt Sluis een raad over van zeven leden. Smeekbe- i het adres van minister Rietkerk (Binnenlandse Zaken) r Sluis een uitzondering te maken, zijn van de hand ge- zen. Daarmee is Sluis gedegradeerd tot de kleinste gemeente <n Zeeuws-Vlaanderen. sluft ken sta wa TRECHT Bij de transportbedrijven waar chauffeurs de af lopen dagen hebben gestaakt, zijn de acties gisteren in de loop Jn de dag beëindigd. De Vervoersbond FNV, die de acties ove- ■Jgens niet kon overnemen omdat de cao-onderhandelingen nog iy pen, schat dat er in totaal ongeveer 180 chauffeurs aan hebben eegedaan. Zij uitten hun ongenoegen over de opstelling van de n erkgevers bij het cao-overleg. Of de acties nu voor de rest van week van de baan zijn kon de vakbondswoordvoerder niet ggen: „daar heb ik geen idee van". Tot blokkades van grens- 'ergangen, waarmee was gedreigd, is het niet gekomen. baj^en krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater- tussen 14.00 en 15.00 uur. telefoonnr.071-122248 en uw ant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG De vroe gere geheim agent Slobo dan Mitric (37), alias Ka rate Bob, gaat een wisse dood tegemoet als hij na zijn detentie in Neder land terug wordt ge stuurd naar zijn vader land Joegoslavië. Dat verklaarden gisteren de Amsterdamse strafrecht deskundige prof. dr. C.F. Rüter en de Oost-Euro- pa-specialist dr. M.J. Broekmeyer in een kort geding voor de Haagse rechtbank. Prof. Rüter heeft in Joegosla vië onder meer het proces bijgewoond van een Joegos laaf, die in 1973 door Karate Bob in Brussel geliquideerd had moeten worden. Mitric heeft die opdracht echter niet uitgevoerd. Zijn potentiële slachtoffer is later, nadat hij vanuit België naar Joegosla vië was ontvoerd, tot twintig jaar cel veroordeeld. „Nadien hebben we niets meet van hem vernomen", aldus de hoogleraar. Mitrics weigering om zijn landgenoot uit de weg te rui men, stond gelijk met deser tie. Nog diezelfde maand werd er in Amsterdam een overigens mislukte aan slag op zijn leven gepleegd. Drie Joegoslaven werden door hem neergeschoten, twee raakten zwaar gewond. Hij kreeg voor deze feiten dertien jaar gevangenisstraf. In 1982 kwamen daar nog eens vijf jaar bij vanwege de verkrachting van een aantal vrouwen, gepleegd tijdens zijn proefverlof. Die laatste beschuldigingen heeft hij steeds ontkend. Op 2 decem ber wordt deze zaak in hoger beroep voortgezet bij het ge rechtshof in Amsterdam. Al leen als het Hof het vonnis van de rechtbank bekrach tigt, komt Mitric in april 1986 op vrije voeten. Maar in prin cipe kan dat ook al volgende maand het geval zijn. Slobo dan Mitric had zich gisteren opnieuw tot de rechter ge wend met het verzoek de Staat te verbieden hem tij dens of na zijn detentie uit Nederland te verwijderen en hem op het vliegtuig te zet ten naar Joegoslavië. Boven dien vorderde hij een straf onderbreking van drie maan den, plus een reisdocument dat hem in staat stelt uit te reizen naar een land van zijn keuze. „Ik zit nu alleen maar in mijn cel op mijn dood te wachten", zei hij. Vonnis op 2 december. Keukens bouwplaats gestolen NOOTDORP Het afgelopen weekeinde is bij het bouwpro ject Oudenwater in Nootdorp een drietal volledige keukens van in aanbouw zijnde wonin gen aan de Waterlelie gesto len. De dieven hadden hel hangslot van het hekwerk rond het bouwterrein doorge knipt en zijn met een zwaar voertuig, waarschijnlijk een vrachtauto, het terrein opgere den. Omdat de grond nogal modderig was, hebben zij het voertuig over een aantal deu ren laten rijden. Naast de drie keukens worden uit dezelfde woningen drie geisers en twee closetpotten met stortbakken vermist. De gestolen artikelen hebben een waarde van 13.000 gulden. Getuigen wordt verzocht zich te melden bij de politie Pijnac- ker/Nootdorp, telefoon 01736- 7041. Nóg sneller Liefst vijftig pro cent sneller dan alle andere top- schaakcomputers functioneert de uitvinding van dr. Hans Berliner uit Pittsburg (VSt). Zijn „Chess Mas ter" is in staat in één seconde 175.000 zetten te analyseren. IK v/EET Nier v/AAROM, maaö Tuwcr me eeN DORDRECHT De rechtbank in Dordrecht beslist binnenkort of de Rotterdamse notaris mr. S.K. kan worden vervolgd voor diens aandeel in mo gelijke. malversaties van de voormalige scheepsma kelaar Willem R., die deze week terecht staat in Dor drecht. Officier van justi tie mr. A.C.M. Welschen heeft de notaris een dag vaarding gestuurd waarte gen deze een bezwaar schrift heeft ingediend. De Rotterdamse advocaat mr. Th. Sandberg heeft gisteren op de eerste dag van het vier daagse proces tegen Willem R. vrijspraak bepleit voor één van de mede-verdachten in deze zaak, directeur J.P. van der G. van een machinefa briek uit Papendrecht. Vol gens mr. Sandberg is niet be wezen dat de notariële akten waarin de verkoop van twee terreinen van het bedrijf van Van der G., waarbij hoofdver dachte R. heeft bemiddeld, in opdracht van ziin cliënt zijn vervalst, zoals het openbaar ministerie heeft aangevoerd. Van der G. erkende volmon dig dat met de verkoop van de terreinen met een totale waar de van vijf miljoen gulden wel twee transacties hebben plaatsgevonden waarbij met behulp van een stroman circa twintig procent van het totale bedrag in Zwitserland zwart is uitbetaald aan Van der G. en drie familieleden. R. moet voor acht feiten te rechtstaan die voor het meren deel uit de jaren 1979 tot en met 1981 dateren en betrek king hebben op oplichting, valsheid in geschrifte en be drieglijke bankbreuk. Eén zaak, poging tot invoer van 1.000 kilo hasj, dateert uit 1984. HSU hm H38 EBB GRATIS ELKE WOENSDAG DE THEATER. RECREATIE EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3