TAFEL Meer mensen geloven in 'hiernamaals' Pjotr Vasjtsjenko overleden lïïïïTI kerk wereld beroepingen Gereformeerde Kerken hebben geld voor nieuwe plannen Confessionelen stichten Evangelisatiefonds Primaat België haalt band met Anglicaanse kerk nauwer aan fieUlócSomcmt :h; ACHTERGROND £eidóc(2oivumt DINSDAG 19 NOVEMBER ,1985 PAGINA iNIS Geestelijke in Libanon vermoord Een Grieks-katholieke vicaris en zijn neef zijn gisteren in hun woning in Oost-Libanon door onbekenden doodgeschoten. Vol gens de Grieks-katholieke bisschop van Zahle is de aanslag een poging het vredesproces in Libanon te ondermijnen. Bisschop Andre Haddad omschreef de moorden als „een in scene gezet incident dat de akkoorden en het vredesproces moet ondermij nen". Sinds Syrische troepen het gebied rondom de christelijke stad Zahle zijn binnengetrokken, zijn daar christenen gemoles teerd en zijn huizen van christenen verwoest, zo heeft bisschop Haddad volgens de christelijke radiozender gezegd. Volgens Syrië zijn de eenheden juist in het gebied gelegerd om de chris tenen tegen sectarische aanvallen te beschermen. Kathedraal van Sjanghai heropend In de Chinese stad Sjanghai is zondag de oudste katholieke kerk van de stad heropend. Meer dan duizend gelovigen woon den de dienst bij die onder leiding stond van de 93-jarige Louis Zhang Jiashu. Hij is lid van de Patriottische Katholieke Kerk die in de jaren '50 door het communistisch bewind werd opge richt en niet door het Vaticaan wordt erkend. Het gebouw, dat uit dateert, werd tijdens de Culturele Revolutie in de ja- 1976 beschadigd. Vorig jaar werd de voormalige ka- 5or 150.000 yuan (ongeveer evenveel gulden) geres- thedraal taureerd. In Sjanghai zijn r het persbureau N i gebruik, aldus Wie geen geld in zijn eigen beurs vindt, zal het nog veel minder vinden in de beurs van anderen. KARDINAAL RATZINGER: Geen rock en pop in erediensten Rock- en popmuziek zijn in katholieke kerkdiensten uit den boze. Deze mening ver kondigde kardinaal. Ratzin- ger van de Vaticaanse con gregatie voor de geloofsleer bij de opening van het acht ste internationale congres voor kerkmuziek, dat deze week in Rome plaats vindt. Deze vormen van muziek bieden een verlossing en vrij heid die in strijd zijn met christelijke opvatting. Jonge lui trachten op deze manier de beperkingen van het da gelijks leven op te heffen. In „een wilde extase van lawaai en massa" proberen zij zich van hun eigen ik te verlos- aldus Ratzinger. In deze muziek volgens hem belangrijk voertuig van tegenreligie geworden, ir de scheiding der gees- zich voltrekt. tijd Paus naar India Het Vaticaan heeft maan dag officieel bekend ge maakt dat paus Johannes Paulus 2 volgend jaar van 1 tot 10 februari India zal be zoeken. Hij zal veertien ste den aandoen, waaronder de hoofdstad New Delhi. Cal cutta en Bombay. Verder zal de paus de vroegere Portugese kolonie Goa be zoeken. Voorzover bekend zal de paus volgend jaar ook naar Colombia in Zuid- -Amerika reizen en naar Prankrijk. Gereformeerde Kerken Beroepen te Bovenhardinx- veld, H.Out kandidaat aldaar, die dit beroep heeft aangeno men; te Slagtwedde in sa menwerking met Onstwedde, M.T.Montagne kandidaat te Uithoorn, die dit beroep heeft aangenomen. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Axel, M.Heems kerk te Hoogezand-Sappe- Bedankt voor Zuidwolde in combinatie met Ruinerwold- Koekange, J.C.V.Krijtenburg te Sliedrecht. Christelijke Gereformeer de Kerken Beroepen te Bunschoten, J.Oosterbroek te Harderwijk. Tweetal te 's Gravezande, B.de Graaf te Zierikzee en W.van Sorge te Rijnsburg. Gereformeerde Gemeenten Beroepen te Wageningen," E.Venema te Middelburg- Centrum. die bedankte voor Barneveld en Leerdam. Be dankt voor Dirksland. N.W.Schreuder te Goes; voor Slikkerveer. J.J.van Ecke- veld te Zeist; voor 's Grave zande. A.Bac te Bodegraven. Gereformeerde Gemeenten in Nederland Beroepen te Elspeet, A.van Straalen te Barneveld. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Hijkersmilde en Kloosterveen. A.B.Elbert kandidaat te Groningen. Uit een enquête van het NIPO in opdracht van de NCRV en het dagblad Trouw blijkt dat meer mensen dan in de jaren zeventig geloven in een of andere vorm van hier namaals. Dit is een van de opmerkelijkste resul taten van een uitgebreid onderzoek naar geloven en kerkgang in Neder land. De representatieve steek proef werd eind oktober uit gevoerd naar aanleiding cvan de uitgave het boek Hier of Hiernamaals van De Hor- stink in Amersfoort. Uit het onderzoek blijkt ook dat het kerkbezoek bij alle kerken in Nederland terugloopt. De trend uit de jaren zeventig zet zich voort. In de afgelopen twintig jaar is bij de gereformeerden het geregelde kerkbezoek met 25 procent afgenomen, bij de hervormden met veertig pro cent en bij de katholieken met zestig procent, aldus een van de conclusies uit het on derzoek. De enquete bevestigt ook op nieuw het beeld dat de kerk gang onder de vijfendertig- jarigen aanzienlijk lager is dan bij de leeftijdsgroep bo ven de vijftig jaar. Er is slechts een groep waar geen teruggang is geconsta teerd, namelijk bij die gere formeerden die geen lid zijn van de Gereformeerde Ker ken. Zij gaan elke week naar de kerk, aldus het onderzoek. Wat de houding over de dood betreft meent een op de vier Nederlanders dat dood ook echt dood is. Een op de drie nederlanders zegt het niet te weten en iets meer dan een op de drie gelooft dat er een voortbestaan is. In vergelij king met de enquête die het weekblad De Tijd zes jaar ge leden hield blijkt dat vooral onder hen die geen band hebben met een kerk de groep gestegen is die niet ze ker meer weet of dood ook echt dood is. LEIDER GEËMIGREERDE SIBERISCHE PINKSTERGEMEENTE I Pjotr Vatsjenko Pjotr Vasjtsjenko, de Si berische leider van de lange tijd in de Ameri kaanse ambassade onder gedoken Pinksterge meente, is kortgeleden in Puyallup in de staat Was hington aan.de Westkust van Amerika op 58-jarige leeftijd overleden. Samen met zes andere Pinkster leden bracht hij vanaf 1978 vijf jaar door in de kelder van de Ameri kaanse ambassade in Moskou voordat ze in 1983 toestemming kregen de Sovjet-Unie te verla ten. Pjotr, zijn vrouw Augustina en drie dochters (Lidia, Ljoe- bov en Lila) drongen op 27 juni 1978 de Russische wacht posten bij de Amerikaanse ambassade in de Tsjaikovski- straat te Moskou opzij. Daarbij werden ze begeleid door Ma ria Tsjmoechalov en haar zoon Timofei. De groep, die bekend werd als de „Siberië zeven", trachtte al sinds het begin van de jaren '60 een uitreisvisum te be machtigen. Als niet-erkende gelovigen werden de ouders nu eens gevangen genomen en dan weer uit de ouderlijke macht ontzet. Het gezin Vasjt sjenko heeft vijftien kinderen, het gezin Tsjmoechalov elf. Uit vrees gearresteerd te wor den weigerden de „Siberië ze ven" de ambassade te veria ten, waarna er een diploma tiek impasse ontstond. Sovjet-autoriteiten eistei ze eerst naar hun woonplaats Tsjernogorsk in Siberië moes ten terugkeren waar ze een uitreisvisum konden aanvra gen. Lidia Vasjtsjenko begon eind 1981 een hongerstaking om een visum af te dwingen. Na behandeling in een zieken- Haar ouders weigerden aan vankelijk de ambassade te verlaten voordat de andere kinderen in Tsjernogorsk toe dat stemming kregen te emigre ren. Bij aankomst in Tel Aviv stuurde Lidia een telegram, waarmee ze haar ouders wist te overreden naar Tsjerno gorsk terug te keren. Op 27 juni 1983 mochten de Vasjtsjenko's de Sovjet-Unie verlaten. Maria Tsjoechalov en haar dertien gezinsleden verlieten enige weken later later naar Tsjernogorsk terug gezonden. Daar diende aanvraag maanden de Sovjetunie. Nederland hebben de Christelijke Stichting tot Hulp aan Gewetensvervolgden voorlopig enige kreeg (CSHG) te Andijk en de EO 1983 toestemming het destijds massale acties voor de verlaten. In april ver- vrijlating van de „Siberië ze naar Israël. ven" ondernomen. China krijgt drukkerij van bijbels In de Volksrepubliek China komt een drukkerij Voor bij bels. De drukkerij, die in Nanking wordt gevestigd, zal per jaar 250.000 bijbels en 500.000 Nieuwe Testamenten, liedboeken en andere boeken drukken. Dit is in Nanking meegedeeld aan een delegatie van de Wereldbond van Bij belgenootschappen. De grond voor drukkerij, die Vriendschaps pers zal heten, is beschikbaar gesteld door de pedagogische universiteit van Nanking. Voor de bouw en inrichting hebben de nieuwe Chinese Vriendschapsstichting en de Wereldbond van Bijbelge nootschappen zich garant ge steld. De drukkerij gaat vol gend jaar open. De Vriend schapsstichting is een nieuw initiatief van Chinese chris tenen op onderwijskundig, medisch en sociaal gebied om een eigen christelijke bijdra- Terwijl de inkomsten van de Gereformeerde Ker ken in Nederland sinds 1983 dalen, is er dank zij het matigingsbeleid op de begroting van 1986 vol doende ruimte om nieuw werk te kunnen financie ren. Dit blijkt uit de werkbegroting en het dekkingsplan voor 1986. Voorgesteld wordt aan de sy node onder meer 75.000 gul den beschikbaar te stellen voor het onderzoek naar de betrokkenheid van jongeren, dat door de vakgroep Prakti sche Theologie van de Vrije Universiteit te Amsterdam zal worden uitgevoerd. Voor dit onderzoek zal de theologische Faculteit voor een periode van drie jaar een onderzoe ker/ster aanstellen. De kosten komen geheel ten laste van de Gereformeerde Kerken. Ook is er geld beschikbaar hetgeen tot nu toe nog niet duidelijk was voor een koopvaardijpredikant op 'Cu rasao en voor een tijdelijke bijdrage van dit werk in Dur- Harder werken bi j Gereformeerde Kerk In de nieuwe begroting van de Gereformeerde Kerken wordt voorgesteld een kwart miljoen gulden uit te trekken voor herbezetting in het kader van de arbeids duurverkorting. Dit is 150.000 gulden minder dan was gevraagd door de medewerkersdelegatie in de Com missie van Overleg bij het landelijk bureau te Leusden. Dit blijkt uit de stukken voor de synode, die volgende week vergadert. De werknemers bij de gereformeerde kerken hadden zich voor hun wens gebaseerd op het gemiddelde dat bij de overheid gebruikelijk is inzake herbezetting, maar in de begroting wordt er van uit gegaan dat er wel wat minder kan worden herbezet. Commentaar van een van de medewerkers in Leusden: Wij moeten dus harder werken dan de ambtenaren". ban. Bovendien staan de vaca- middelen en het materiaal- tures in Brussel en Nes Am- project moslims. Vorige min op de begroting. maand besloot het breed mo- Nieuw zijn een bijdrage voor deramen een tijdelijke kracht een halftime functionaris kerkmuziek, voor het werk ten behoeve van audiovisuele wijs moet samenstellen. De Confessionele Vereniging in de Nederlandse Hervorm de Kerk heeft een Evangeli satiefonds opgericht voor steun aan gemeenten die een confessioneel predikant wil len beroepen. Aanleiding tot dit besluit, dat het hoofdbe stuur op 9 oktober heeft ge nomen, was een verzoek uit de gemeente Rotterdam- -Lombardije. Deze wijkge- wilde financiële confessioneel de volledige meente steun in de predikant werktijd te kunnen betalen waar slechts geld voor een halve baan was. Dit heeft ds. C. Jongeboer, secretaris van de Confessio nele Vereniging, desgevraagd medegedeeld. Het hoofdbe stuur was niet in staat aan het Rotterdams verzoek ge hoor te geven daar het kapi taal van de vereniging „te verwaarlozen" is. Wel heb ben de Confessionelen een studiefonds, maar dat heeft een andere bestemming. Niet alleen zouden uit het Evangelisatiefonds confessio nele predikaritsplaatsen gega randeerd kunnen worden. ook zou de Confessionele Vereniging met bescheiden steun uit dit fonds kerkera den een hart onder de riem kunnen steken. „Het is een feit," aldus Jongeboer, „dat we als Confessionele wat meer invloed krijgen. Er worden steeds meer afdelin gen opgericht en men wil steeds meer een confessioneel predikant." Nieuwe '8 mei manifestatie' in Den Bosch De ruim 140 katholieke organisaties die dit jaar deelgenomen hebben aan de zogenaamde 8 mei-manifestatie op het Haagse Malieveld, zullen zich morgenmiddag te Utrecht beraden over de plannen voor volgend jaar. In principe is reeds afgesproken dat er op nieuw een landelijke bij eenkomst, waarschijnlijk in Den Bosch, zal plaats vinden. De bijeenkomst op het Malie veld was als protest bedoeld tegen het feit dat vooruitstre vende rooms-katholieken en dito organisaties bijna niet in de plannen voor het pausbe zoek waren opgenomen. De manifestatie, enkele dagen voordat de paus in Nederland aankwam, werd door ruim 10.000 mensen bijgewoond. Kortgeleden heeft het voor lopige voorbereidingscomité met een delegatie van de bis schoppenconferentie afge sproken dat de dialoog tussen hiërarchie en deze organisa ties zal worden voortgezet. De bisschoppen ontbraken op het Haagse Malieveld nadat ze weigerden te verklaren dat kritische katholieken ook loyale Rooms-Katholieken zijn. De bisschoppen Simonis en Bör hadden de katholici teit van progressieve katho lieken in twijfel getrokken. Kardinaal Godfried Da- neels, aartsbisschop van Mechelen-Brussel en pri maat van België, heeft de traditie van de zogeheten „Mechelse Gesprekken" die destijds op gang wer den gebracht door wijlen kardinaal Mercier, een nieuwe spoorslag gege ven. De kardinaal bracht afgelopen weekeinde een bezoek aan Engeland dat in het teken stond van verdere toenadering tus sen de Kerk van Rome en die van Engeland. Onder auspiciën van de Raad voor Missie en Eenheid van de Algemene Synode van cje Kerk van Engeland reisde kardinaal Danneels na zijn aankomst in Londen naar de universiteitsstad Cambridge, discus waar hij de studenten en sieerde over morele kwesties. De kardinaal was er zondag concelebrant op een gezongen eucharistie viering in de Anglicaanse kerk van Little St. Mary's, waar organist Ian Moore werk speelde van Vlaamse en Waalse componisten als Flor Peeters, Cesar Franck en Jo seph Jongen. Door de Anglicaanse geestelij ken die kardinaal Danneels vergezelden, werd herinnerd aan het feit dat de „Mechelse Gesprekken" van kardinaal Mercier in feite de eerste po ging zijn geweest de brede kloof tussen de Kerk van En geland en de Kerk van Rome te overbruggen. Zij kwamen tot stand dank zij de persoon- ^°.0^' 7 j^raafn,„tr lijke vriendschap tussen deze Halifax. Zij leerden e^ar kardinaal, die van 1906 tot kennen m l921 toen k>rd Ha- 1926 aartsbisschop was van 'lfax al 82 a n Mechelen. en Charles Lindley Mercier stierf in 1926. Op zijn sterfbed trok hij zijn bis schopsring van de vinger om dit teken van zijn huwèlijk met de Kerk aan lord Halifax te kunnen overhandigen. Tot aan zijn eigen dood droeg deze Engelse edelman de ring van kardinaal Mercier aan een gouden ketting op zijn hart. Die ring is nu een on derdeel van de kolom van een kelk in de kathedraal van het Noordengelse York. Het voor beeld van kardinaal Mercier werd in 1966 gevolgd door paus Paulus VI die in Rome de Anglicaanse aartsbisschop Michael Ramsey in audiëntie ontving en bij deze gelegen heid zijn pauselijke ring van de vinger trok. Terwijl hij hem overhandigde aan de aartssbisschop van Canterbu ry, zei de H. Vader: „Geen trouw- maar wel een verlo vingsring." Bedoelde bijeen komst gaf aanleiding tot het ontstaan en de bedrijvigheid van de Anglikaanse/ Rooms Katholieke Internationale Commissie (ARCIC) en het bezoek van de paus aan Groot-Brittannië in 1982. Zoals zijn voorgangers houdt ook kardinaal Danneels er zeer sterk aan de traditie van de „Mechelse Gesprekken" voort te zetten. Gisteren woonde kardinaal Danneels in de beroemde Westminster Abbey van Londen een eu charistieviering bij. Deze werd gecelebreerd in de kapel van St. Eduard de Belijder. Later op de dag bezocht de primaat van Belgie de zogehe ten Guards' Chapel, de kapel van de Wellington-kazerne, vanwaar dagelijks om 10.15 uur ruiters in de schitterende uniformen van de koninklijke garde naar Buckingham Pala ce rijden voor ,de traditionele aflossing van de wacht. De primaat van België zegde in deze kapel een gebed voor de wereldvrede. 's Middags werd kardinaal Danneels op Lambeth Palace ontvangen door aartsbisschop Robert Runcie van Canterbu ry en diens echtgenote Rosa lind. De aartsbisschop en zijn dame boden hun hoge Belgi sche bezoeker een lunch aan. Enkele uren later ging de kardinaal theedrinken in het parlement. Daar werden zo wel diverse politici als Angli caanse geestelijken, studen ten, zakenlieden en journalis ten aan hem voorgesteld. Tot besluit van zijn lange dag in de Britse hoofdstad woonde kardinaal Danneels gister avond nog een oecumenische gedachtenwisseling bij, waar op ondermeer de Anglikaanse bisschop van Londen en die van Leicester aanwezig wa ren. De kardineel is vandaag naar Mechelen teruggekeerd. ROGER SIMONS Topgesprek vraagt om vervol HET topgesprek tussen Ronald Reagan en Michail Gorba jov is nu al uitgegroeid een politieke show van de een orde. De „grote communicator" uit Washington blijkt nève een tegenstander te ontmoeten die behendiger dan zijn voorgangers de media en de publieke opinie weet te spelen. G(92- DaT de gesprekspartners en degenen door wie zij zich lal begeleiden aan elkaar gewaagd zijn is de afgelopen weki dagen en zelfs uren gebleken. In beide kampen werden mers bij toerbeurt verwachtingen gewekt die kort daar weer de bodem ingeslagen werden. Afgaande op wat name sinds zondag in Genève door zowel de SovjetrussiscL. delegatie als door de vertegenwoordigers uit Washington berde is gebracht, kan wel bij voorbaat worden uitgeslot T dat de topconferentie een eclatant succes wordt. Deze conct sie kon men trouwens reeds trekken toen twee weken ge den de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Get ge Shultz, met lege handen van een bezoek aan het Kreml naar Washington terugkeerde. Het was hem niet gelukt G< batsjovs instemming te krijgen met een door hem verva. digde tekst van een slotcommuniqué voor Genève Ben ijzeren regel met betrekking tot internationale sprekken luidt echter: zonder slotcommuniqué geen succ Reagan en Gorbatsjov hebben derhalve nog slechts de keu tussen een volstrekte mislukking en een bescheiden afslv ting van de top, bijvoorbeeld met het gezamenlijke voorn men om de dialoog in welke vorm dan ook voort te zette Want ook indien vandaag en morgen een beetje van het tussen beide supermachten breekt, zal een vervolg op dit gesprek noodzakelijk zijn. Al was het maar omdat geduren de viermaal twee uur welke voor deze top zijn uitgetrok; waarbij de tolken de helft van de tijd aan het woord len zijn de problemen die ter tafel komen natuurlijk n uitputtend kunnen worden besproken. En ook de verlengi van deze topontmoeting met een halve of zelfs een hele waarover, momenteel in Genève reeds openlijk gesprok wordt zal weinig soelaas bieden, met name ook omdat Amerikaanse president een hele serie agendapunten ter sp: ke wil brengen. jai .dt als jende teslu jde o ileegi iterd; 'Wenj 1 lame Heli w. INDIEN het gesprek van Reagan en Gorbatsjov echter nieuwe impuls geeft aan bijvoorbeeld de Geneefse ontwap ningsbesprekingen. kan al niet meer van een mislukking sproken wórden. De „Geest van Genève" zal dan toch bescheiden werk hebben gedaan, ook al wordt de show n met een denderende finale afgesloten. He klEN zt iand iets diet i E er ei ge2 umei je ee oor aak r. ir. x h< n '"8 teit ier f usse Sneeuw DE BILT (KNMI) Het win terse weer houdt de komende dagen aan. Het blijft koud met 's nachts lichte vorst en over dag maxima die maar net bo ven het vriespunt uitkomen. Er is veel bewolking waaruit af en toe regen, sneeuw of ijzel valt. Morgen staat er nog een ijzige noordooster, daarna neemt de wind af tot matig. Het koude weer wordt veroor zaakt door een krachtig hoge- drukgebied boven West-Rus land en een depressie boven Italië. Bewolking die met de depressie samenhangt drijft van het oosten uit het land binnen. Morgen valt de neer slag hoofdzakelijk als i Donderdag behoren regen en ijzel tot de mogelijk heden. De lucht die donderdag komt toestromen is iets min der koud, maar aan de grond is daar, zeker als er sneeuw ligt, weinig van te merken. Vrijdag is de koude lucht weer terug, zodat de kans op regen en ijzel afneemt en de neerslag weer hoofdzakelijk als s naar beneden komt zett ibru ïensi Frankrijk: veel bewolking en m lijk regen. Middagtemperatuur raden in het noorden tot 14 grade^an het zuiden. fyolk. Midden Europa: veel bewolkinj perioden met sneeuw. Middagter fei lakte tot 18 grader Joegoslavië en Griekenland: wolking en mogelijk regen. Mid .000,- temperatuur van 12 graden srden tot 19 graden in het z il ting Jrenti| lu 00 UIS o vone -n te rigens droog. Middagtemperatuur ongev» Benelux: Sla vink met ui en paprika, savooie kool en aardappelen zachtzure lammetjesvla Wie met zijn tweeën is heeft het volgende nodig: 2 slavinken, 30 g margarine, 1 ui, halve paprika, 1 lepel tomatenpuree, zout, peper; 500 g savooie kool, zout, selderij, 10 g margarine; Vz tot 1 kg aardappelen; 40 g bloem of volkoren- meel, 2,5 dl melk, 2,5 dl karnemelk, stroop of brui ne basterdsuiker. Bak de sla vinken vlot bruin in de margarine. Temper het vuur sterk, leg grofgesneden ui en stukjes paprika naast het vlees, voeg een juslepel water, weinig zout, peper en tomatenpuree toe en sluit pan. Stoof de slavinken der gaar. Reken een t bereidingstijd van twin minuten. Zorg dat doende jus op het vlees sta voeg zo nodig meer toe. Doe vlees, groenten jus samen in een schaal. Kook de fijngesneden kt Ser (zelf snijden is verser e ser en vergt maar r tijd) in weinig water n fr^ zout in vijftien a twintig i nuten gaar. Kook de groei g vooral niet langer, want gaat ze sterk ruiken wordt ze zwaar verfeerbajeen I Probeer zo m, w kooknat over te houdt ant neem om te beginnen weii water en laat de groei steeds zacht koken. Maak kool af door er fijngeknil selderij en margarine door schudden. Meng bloem of volkorenmt en weinig melk in de pan een glad papje, verdun met de overige melk, bre het mengsel al roerende a de kook en laat het nuut zacht koken. Laat pap lauw worden en voeg karnemelk toe. Geef de t nog wat lauw of geheel afj. koeld met stroop of brui basterdsuiker. JEA NI ic 'a TREI lopei de |R1E

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2