Onrust onder Valkenburgse opgravers leiden omgeving hd: Katwijkse Visserijdagen jaarlijks evenement Emancipatie vrouw blijkt ook in contactadvertenties Gratis handdoeken stemmen Haagse parkeerwachter mild ftaidwQowuvnt DINSDAG 19 NOVEMBER 1985 PAGINA 14 Bezwaren tegen woonwagen kamp De Krom afgewezen DEN HAAG/NOORDWIJK Gedepu- teerde Staten van Zuid-Holland (GS) heb ben ingediende bezwaren tegen de bouw van een woonwagencentrum in het gebied De Krom afgewezen. GS stemmen daar mee in met het advies van de AROB-com- missie. Tegen het plan op de grens van Katwijk en Noordwijk was bezwaar ge maakt door een inwoner van Noordwijk die op 250 meter afstand van het centrum woont. Volgens de bezwaren is de lokatie niet geschikt voor bewoning door vervui ling van het grondwater en de geluidso verlast van de provinciale weg SI. GS willen de bezwaren onder meer niet ho noreren, omdat men het belangrijk acht dat het woonwagencentrum aan het Trek vaartplein wordt verkleind. TWEEDE PARKEERPLAATS VOOR HOTEL WASSENAAR WASSENAAR Hotel Wassenaar de luxe, gelegen aan de Kat- wijkseweg mag een tweede parkeerterrein aanleggen. Dat heeft de raad van Wassenaar gisteravond besloten, nadat het raads voorstel vorige maand werd teruggewezen naar het college van i W. Vorige maand ontstond er consternatie, omdat het voorstel niet of nauwelijks door de gemeentelijke raadscommissies was be handeld. Uiteindelijk bleek de soep niet zo heet gegeten, als op gediend. Zo stelde VVD-fractieleider Ch.B. Aptroot dat „het dui delijk is dat er een tweede parkeerterrein moet komen". CDA- raadslid drs. W. C. Olijslagers over de kwestie: „Je kan automo bilisten nu eenmaal niet in de sloot laten parkeren". Reden voor de soepeler houding van de gemeente is onder meer een brief van de directie van Hotel Wassenaar. Daarin schrijft president-directeur A. Lagerwaard dat er 172 parkeerplaatsen nodig zijn. De gemeenteraad bepaalde dat er mag worden uitge breid tot er 168 parkeerplaatsen zijn. Nieuw raadslid in Wassenaar WASSENAAR Ir. A. F. de Vries is gisteravond door de Wassenaarse bur gemeester drs. P.H. Schoute beëdigd en geïnstalleerd als raadslid. De Vries volgt het D66-raadslid drs. R.A. Nieu- wenhoven op, die wegens drukke werkzaamheden vorige maand afscheid van de gemeenteraad nam. Burgemeester Schoute wenste het nieu we raadlid veel succes, en sprak de wens uit dat de gemeente Wassenaar veel van zijn kennis mag profiteren. Ir. de Vries is geen onbekende in gemeen telijke kring. Hij was bestuurslid van de Stichting Jongerenhuisvesting Was senaar, en bestuurslid van D66. Van Eekelen: Obstakels export moeten verdwijnen NOORDWIJKERHOUT „Geen vrij verkeer over de grenzen binnen de EEG, waardoor lange files vrachtwagens ontstaan, de verschillen in BTW en het feit dat keuringsbewijzen geen inter nationale geldigheid hebben, zijn obstakels binnen de Europese export die weggenomen moeten wor den", aldus staatssecretaris Dr. W. F. van Eekelen van buitenlandse zaken gisteravond in De Schelft in Noordwijkerhout. Hij stelde dat wanneer Span je en Portugal zijn toegetreden tot de EEG, dit met zijn 320 miljoen mensen de grootste markt ter we reld zal zijn. Omdat de Nederlandse export voor driekwart naar EEG-landen gaat' is het volgens Van Eekelen van groot belang dat de genoemde obstakels worden weggenomen. Hij hoopte dat na de intergoevernale conferentie in Luxemburg, be gin december, de aanpak van deze obstakels slag vaardiger aangepakt gaan worden. Informatieavond over Space Center NOORDWIJK De initiatiefnemers van het ruimtevaart museum genaamd „Space Center" in Noordwijk, houden k£ vrijdagavond voor de Noordwijkse bevolking een informa- u* tiebijeenkomst over hun plannen. De bijeenkomst heeft 1 plaats in het Dorpshuis De Kuip aan de Zeestraat 1 gint om acht uur. Het Space Center zou in de Noordduinen bij Noordwijk ko men en 2000 hectare beslaan. Het bestuur van de nog op te richten Stichting tot vestiging van het Noordwijk Space Center zegt de bevolking nauw bij het ruimtevaart centrum willen betrekken. De initiatiefnemers geven vrijdag onder meer een overzicht van een deel van de modellen die in het museum worden ondergebracht. Ook komt de Deventer Ruimtevaart-tentoonstelling ter sprake, die de basis voor de Noordwijkse plannen vormt. Verder zal journalist Piet Smolders wat over de ruimtevaart vertellen. ton t \rè va iig <?f hand rs va zal tsverr nde fr leind( i rzitte. idteé uiter. net s VALKENBURG Er is enige onrust binnen het onderzoeksteam dat in Valkenburg graaft naar de oude Romeinse neder zetting. De opgravers wachten op een antwoord van het ministerie van so ciale zaken op de vraag of twintig van hen in Val kenburg aan het werk kunnen blijven. Het gaat om medewerkers met een gespecialiseerde opleiding. Volgens secretaris K. Nieuwenkamp van de stichting Onderzoek Ro meinse bewoning Valken burg staat het "project hoog op het voorkeurlijstje van de adviesinstanties. Vol gende maand wordt de beslissing verwacht. Zo'n twintig leden van het on derzoeksteam zijn op het ogen blik aan de slag in het kader van de Werkverruimende Maatregel (WVM). Dat is een regeling van het ministerie van Sociale Zaken om langdu rig werklozen tijdelijk aan de slag te krijgen. Zij krijgen be halve hun uitkering ook een extra vergoeding voor hun werk. Het ministerie is die re geling echter drastisch aan het beperken. De stichting Onderzoek Ro meinse Bewoning Valkenburg probeert nu de krachten vol gens de zogenaamde „terug- ploegregeling" een andere maatregel om werklozen aan werk te helpen te laten werken. Er zit een aantal mensen bij met een gespeciali seerde opleiding, zoals een fy sisch antropoloog, archeologen en historici, die voor het on derzoek van veel belang zijn. Het terugtrekken van die mensen zou een gevoelige slag voor het project betekenen. Volgens Nieuwenkamp zou de stichting met de universiteiten van Amsterdam en Leiden en de Rijksdienst voor Oudheid kundig bodemonderzoek zich dan moeten beraden over het doorgaan van het project. De onderzoekers moeten in janua ri 1987 klaar zijn, omdat de provincie dan met de aanleg van de provinciale weg 4 wil beginnen. Die weg komt ten dele over het onderzoekster rein aan de Achterweg en de Torenvlietslaan te lopen. Ook financieel staat het er voor de stichting nog niet erg gunstig voor. Voor volgend jaar is 300.000 gulden nodig. De beno digde sponsors zijn echter nog niet gevonden, al heeft Nieu wenkamp goede hoop dat dat wel lukt. Overigens liggen de opgravin gen op het ogenblik stil. Door het slechte weer van de afge lopen wegen staat er te veel water in de putten. De onder zoeksploeg gaat waarschijnlijk pas in het vooijaar verder gra ven. Dat betekent overigens niet dat de werkzaamheden op het terrein in Valkenburg stil liggen. Het onderzoeksteam is druk bezig om het materiaal dat de laatste tijd is opgegra ven schoon te maken en te in ventariseren. „Iedere maand opgraven levert zo veel op dat er vier maanden nodig zijn om alles uit te werken", aldus His- ke Land. KATWIJK De visserijda gen in Katwijk moeten een jaarlijks terugkerend evene ment worden. Behalve een aantal vaste onderdelen moe ten telkens nieuwe onder werpen deel uitmaken van de activiteiten. Dat is de me ning van het Comité Visserij dagen, waarin vertegenwoor digers van het bedrijfsleven, de gemeente en de School voor de Zeevisvaart zitting hebben. Het succes van de Visserijda gen in 1985, met als hoogte punten de haringschoon- maakwedstrijd in de School voor de Zeevisvaart, de vlootschouw van een kleine twintig vissersschepen en een uiterst interessante vis-varia- markt in het centrum van Katwijk, moet er toe leiden, dat jaarlijks in Katwijk visse rijdagen gaan plaatsvinden. Coördinator van de Visserij dagen, VV V-directeur K. Verplancke, vindt het nood zakelijk dat behalve eën aan tal vaste onderdelen er steeds iets nieuws ingebracht wordt om de interesse van het pu bliek wakker te houden. Het comité wil daarom Katwijkse bedrijven, instellingen of verenigingen oproepen om ideeën aan te dragen, die in de visserijweek passen. augustus gepland. De kosten voor die dagen worden voor het komend jaar op ongeveer 35.000 gulden geraamd. Een groot gedeelte van dit bedrag wordt door het bedrijfsleven en de deelnemers opgebracht. Teven hoopt het comité op een subsidie van de gemeente Katwijk. Net als afgelopen zomer verrijst gedurende de Visserijdagen de erepoort wederom op de Princestraat. Een haring-schoonmaakwedstrijd zal weer een van de onderdelen van de Visserijdagen worden. GPV en RPF samen in Valkenburg VALKENBURG De fracties van het GPV en de RPF gaan in Valkenburg in maart '86 samen de gemeenteraads verkiezingen in. De besturen van beide partijen hebben overeenstemming bereikt over het gezamenlijk nastreven van hun doelstellingen door met een gemeenschappelijke lijst uit te komen. De leden van beide partijen hebben de samen werking inmiddels goedgekeurd. GPV en RPF komen dus in Valkenburg uit met een geza menlijk verkiezingsprogramma waarin hun principiële visie op concrete politieke zaken wordt neergelegd. De lijst wordt aangevoerd door het huidige GPV-raadslid A. de Vries Dzn. Op de tweede plaats staat RPF-lid T.J.P. van Es. Verder staan op de lijst A. de Vries Azn. (GPV), mevrouw A. Freke- Broek (RPF), N. van der Horst (GPV). B. Kuyt (RPF), Ant. de Vries (GPV) en mevrouw J.P. de Vries-van Eijk (RPF). Zwaar gewonde op rijksweg OEGSTGEEST Een 19-jarige automobilist uit Oegstgeest is gisteravond zwaar gewond geraakt na een ongeluk op de A44. De bestuurder raakte op de hoogte van Oegstgeest door onbekende oorzaak van de weg af, kwam in de berm terecht en werd uit de auto geslingerd. Hij is in zorgwekkende toe stand overgebracht naar het Academisch ziekenhuis in Lei den. Een andere inzittende, een 20-jarige Leidenaar, kon uit de auto kruipen en raakte licht gewond. Han dwerk verkoop De bejaarden van Huize St. Jeroen in Noordwijk heb ben weer hard gewerkt om woensdag van negen tot twaalf uur, aan de vooravond van Sinterklaas, een hand- werkverkoping te houden. Poppen, beesten, schorten, kussens en kleden te kust en te keur. dat alles gemaakt onder leiding van de afdeling welfare van De Zonnebloem. Atari De Atari-gebruikersgroep re gio Leiden houdt woensdaga vond van zeven uur tot half elf de maandelijkse bijeen komst in de Eendenkooi aan het Kooikerspad in Zoeter- woude Rijndijk. Op het programma staat onder meer een toelichting op en een de monstratie van het werken met een modem. De demon stratie-diskette van de ge bruikersgroep is te copiëren. Politiebond De afdeling Noord wijk/Kat wijk/Verkeersschool van de Algemeen Christelijke Poli tiebond (ACP) houdt donder dag in „De Roskam" in Kat wijk een ledenvergadering. Er worden insignes uitge reikt aan een zevental trou we leden. Verder komen aan de orde de samenwerking tussen de politiekorpsen on derling en het actieprogram ma van de ACP voor 1986. Aanvang 14.30 uur. Eric de Best In café-koffiehuis De Twee Wezen aan de Sassenheimse Hoofdstraat is weer een nieu we mini-expositie van start gegaan. Eric de Best uit Sas sen heim toont er zijn kleu renfoto's. De Twee Wezen is geopend: maandag t/m woensdag van 12.00 tot 13.00 uur, donderdag van 11.00 tot 13.00 uur en zondag van 13.00 tot 14.00 uur en vrijdag en i 12.00 tot 14.00 Vormingscen trum De afdelingen Leiden en Den Haag van de Jongerenbewe ging van het FNV organise ren op 22, 23 en 24 november een weekeinde voor jongeren in vormingscentrum De Vonk in Noordwijkerhout. Het thema van dit weekeinde is werken of werkloos zijn en dat wordt op creatieve wijze uitgelegd. Deelname kost f27, voor jongeren die min der dan 322 gulden per maand krijgen 15. Informa tie is verkrijgbaar bij de Jon gerenbeweging Leiden, Kop- penhinksteeg 2 in Leiden, te lefoon 121139 (vragen naar Lili of Harold). Kerststukjes Onder leiding van Nel Bol maken de leden van de Ne derlandse Christen Vrou wenbond in Valkenburg woensdag kerststukjes, Dat gebeurt vanaf 20.00 uur in de zaal van de Nederlands Her vormde kerk. Oud Valkenburg De vereniging Oud Valken burg houdt donderdag haar algemen e leden vergadering in de kleine zaal van De Terp aan het Valkenburgse Castellumplein. Aanvang 20.00 uur. Na het huishoude lijke deel zal de archeoloog drs. E. Bult aan de hand van dia's een uiteenzetting geven over de meeste recente op gravingsresultaten bij het grafveld en de nederzetting aan de Achterweg in Valken burg. Concert Accordeonmuziek is donder- j dag te beluisteren in Kooy's tuincentrum Wester- feest aan de Heereweg in ,/sse. Het gezelschap I D.S.V.P. geeft dan namelijk onder leiding van G.L. Zwart I een concert. Aanvang 19.30 J uur, gratis entree. Dorpsraad Oud Ade De Belangengroep Oud Ade, de dorpsraad dus, komt don derdagavond bijeen in café 't Lage Land voor de jaarver gadering. Vanaf 20.00 uur passeren de bestuursverkie zingen, en een videoband over de noden van kleine ge meenten de revue. Burge meester J.S. Wagenaar van Alkemade geeft na de pauze een toelichting op het streek plan Zuid-Holland Oost. Slib bij Industrie kade wordt verwijderd SASSENHEIM Het veront reinigde slib van de sloot bij de Industriekade in Sassenheim zal zo snel mogelijk worden verwijderd. Gedeputeerde Sta ten schrijven dat in een brief aan de omwonenden van het verontreinigde gebied. Enige tijd geleden bleek uit onderzoek dat in de sloot over een afstand van 200 meter verontreinigd was. Het ging daarbij alleen om het slib, het slootwater zelf was niét ver ontreinigd. Binnenkort wordt onderzocht hoe het hele ter rein van de vaatspoelerij aan de Industriekade gereinigd kan worden. LEIDEN Het verschil tussen man en vrouw in contactadvertenties is de laatste jaren minder groot geworden..Evenveel vrou wen als mannen noemen tegenwoordig een beroep en vrouwen maken geen melding meer van hun huishoudelijke kwalitei ten. Omgekeerd hebben de mannen hun achter stand bij het beschrijven van hun uiterlijk inge haald. Dit zijn enkele van de vele bevindingen van de Leidse psycholoog W. Zeegers, die thans bezig is met een uitgebreide ana lyse van duizenden con tactadvertenties van de afgelopen veertig jaar in enkele landelijke dagbla den. Het nog lopende onderzoek heeft naar zijn mening een schat aan cultuur-psychologi sche informatie opgeleverd. Voor de bestudering van de na-oorlogse veranderingen vormen de advertenties vol gens hem een „uitstekende" bron van materiaal. Zij blijken een gevoelige graadmeter te zijn. De enorme stijging van de baanloosheid sinds 1979 bij voorbeeld is in de advertenties van datzelfde jaar al in de „vaste posities", die contact zoekers vermeldden, weerspie geld. In de loop der jaren is ook de aard van de „aanbiedingen" sterk veranderd. De adver teerders geven steeds meer en ook andere informatie over zichzelf, maar materiële zaken worden steeds minder gemeld. Werd het bezit van een wo ning tot aan het eind van de jaren vijftig door ongeveer 30 procent van de vrouwen ge meld, thans is dat percentage nog maar 3. Het bezit van ver voermiddelen, dat vrijwel uit sluitend door mannen wordt geëtaleerd, is gedaald van 10 naar 5 procent. De adverteerders verwijzen daarentegen in toenemende mate naar emotionele kenmer ken, zoals „gevoelig", „spon taan", „lief", „zacht", „warm" en „sympathiek". Het uiterlijk neemt een steeds grotere plaats in bij de zelfbeschrijving van de adverteerders. Ook het „flinke postuur" uit de jaren veertig is verdwenen, „slank" is thans de norm. Men wordt sinds de tweede helft van de zeventiger jaren ook steeds ge detailleerder over zijn of haar uiterlijk. Omschrijvingen als „nette verschijning" en „goed voorkomen" hebben in de loop der jaren plaats gemaakt voor „charmant, sportieve verschij ning en leuk type". Waren de contactzoekers vroe ger „dame" en „heer", nu zijn ze „man" en „vrouw" of soms zelfs „meid" en „vent". Alleen vrouwen boven de 60 en man nen boven de 50 jaar zijn nog „dame" en „heer". Iets anders is dat het huwelijk als doel de langzamerhand ver drongen wordt door „kennis making", „samen wonen" en sinds 1975 ook zijn andere re latievormen, zoals LAT (sa men apart leven). Maakten vroeger bij regelmaat melding van haar of zijn religieuze op vattingen, nu komt dit nog maar weinig voor. Bij de ka tholieken is de afkalving het sterkst. Ook de verwijzingen naar stand en milieu zijn in onbruik geraakt. Het noemen van interessen en liefhebberij en daarentegen is vrij populair geworden. Tot in de eerste helft van de jaren zestig was dit vrij ongebruikelijk. Een op vallend verschil is echter dat mannen vaker dan vrouwen „vrijen" als liefhebberij mel den. LEIDERDORP/DEN HAAG Na een kort ge sprek met de eigenaar van een niet goed neergezette auto verfrommelde de Haagse parkeerwachter een zojuist door hem uit geschreven bekeuring. Wat heeft de op de bon geslingerde winkelier hem nu precies beloofd? Feit is dat de politieman enkele dagen later in de zaak van de betrapte on dernemer verscheen om twee gratis handdoeken in ontvangst te nemen. Als dankbetuiging voor het verscheuren van de bekeuring borduurde de winkeljuffrouw zelfs nog de namen van de uit Leiderdorp afkomstige par keerwachter en diens echtge note op de handdoeken. Bij een eerdere gelegenheid had dezelfde politie-ambtenaar ook al eens een parkeerovertre- ding in de Haagse binnenstad door de vingers gezien in ruil voor een paar gratis videoban den. De wat al te joviale privérege- lingen die de 41-jarige par keerwachter tijdens zijn werk zaamheden op straat trof, kwamen hem uiteindelijk op een geldboete van 750 gulden en een voorwaardelijke gevan genisstraf van twee weken te staan. Gisteren vocht de ver oordeelde deze straf aan bij het Gerechtshof in Den Haag. „Die twee weken voorwaarde lijk zal mijn ontslag kosten. Ik heb sindsdien geen andere baan kunnen vinden", klaagde de buiten dienst gestelde par keerwachter. In zijn requisitor verminderde de procureur-ge neraal de eis weliswaar tot een boete van vijfhonderd gulden, maar hij hield vast aan een voorwaardelijke vrijheidsstraf van een week, omdat er ten slotte tegen beloning een keuring ongedaan was ge maakt. Tegenover de president hield de parkeerwachter vol, dat de winkelier hem op die bewuste parkeerplaats aan de Hofsingel nadrukkelijk geen aanbieding heeft gedaan. Zijn raadsvrou we voerde nog aan, dat het wetsartikel waarop de politie man is veroordeeld te z1 geladen is voor een misstap van deze betrekkelijk geringe fly omvang. „Mijn cliënt heeft zijn werk altijd naar behoren ver richt en verzette enorm veel werk. Nu komt hij nergens i de s i dat i twee handdoeken!". De presi dent doet over veertien dagen uitspraak. Ombudsvrouw in Noordwijk NOORDWIJK De ombudsvrouw Mieke Kirkels komt vol gende week naar Noordwijk. Op dinsdag spreekt zij op uitnodi ging van de Rooie Vrouwen in de Partij van de Arbeid over het thema „Vrouwen (weer) aan het werk". Kirkels maakt deel uit van de stichting Landelijke Ombudsvrouw, die de positie van de vrotiwen op de arbeidsmarkt wil verbeteren. De spreekbeurt be gint om acht uur in de Vrouwenkeet aan de Bronckhorststraat 27a in Noordwijk. Museumtocht naar Boy mans van Beuningen HILLEGOM De Stichting Culturele Raad Hillegom organi seert zaterdag 30 november voor de vijfde keer een museum-, tocht. De reis gaat dit keer naar het museum Boymans van Beu ningen in Rotterdam, het „zakkendragershuisje" en de kerk van Pelgrimfathers in Delfshaven. De bus vertrekt om half tien en is om vijf uur weer terug in Hillegom. De tocht wordt begeleid door deskundigen. De kosten bedragen dertig gulden. Opgave en inlichtingen vóór vrijdag bij het kantoor van de Culturele Raad, Prinses Irenelaan 16 in Hillegom, tel. 02520-18869. IJsclub Voorschoten neemt afscheid van voorzitter VOORSCHOTEN De heer J.G. Lekkerkerker neemt woensdag 27-november af scheid van de IJsclub Voor schoten, na vijftien jaar voor zitter te zijn geweest. De club begon in de jaren '60 op een terrein langs de Molenlaan bloeide onder leiding van heer Lekkerkerk op tot een, actieve vereniging, die in c' winter onder meer kortebaai wedstrijden organiseert. Tij dens de algemene ledenverga dering op woensdag nemen de leden afscheid van de heer Lekkerkerk.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14