„Voor de overlevenden was het een wonder'" Hulpverlening erg moeizaam Opnieuw doden in Zuid-Afrika Brits-Iers akkoord brengt geen vrede Rode Kruis stuurt 250 tenten Gematigd optimisme over top-ontmoeting BUITENLAND CcidócSomant ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985PAGINA7 DÉa! iyler inslag op trein rwijst naar dood kraker EST-BERLIJN Onbekenden hebben de buurt van West-Berlijn goederen op spoorrails gelegd als gevolg waarvan de eltrein Moskou-Parijs vier uur vertraging eft opgelopen. Een noodstop van de ma- inist kon niet verhinderen dat de loco- »tief en drie wagons lichte beschadigin- n opliepen. Na te zijn gerepareerd kon de [in verder rijden. Volgens de Westberlijn- politie zijn in de buurt van het ongeluk mfletten gevonden die een samenhang iden veronderstellen met de dood in een litiecel van een jongeman die bij een aakactie in Amsterdam was gearresteerd, verband met deze vermoedens wilde de jsman van de politie geen nadere mede- lingen doen. Monrovia meldt dood leider staatsgreep MONROVIA Generaal Thomas Qui- wonkpa, die eerder deze week een mis lukte staatsgreep in het Westafrikaanse land Liberia deed, is dood. Dit is van daag door officiële regeringsbronnen in de hoofdstad Monrovia meegedeeld. Over de omstandigheden waaronder Quiwonkpa overleed, is niets bekendge maakt. Een niet met naam genoemde ooggetuige heeft gisteren meegedeeld dat regeringstroepen afgelopen woens dag het gebouw van de oppositiepartij LAP in Monrovia in brand hebben ge stoken nadat ze het eerder met kogels hadden doorzeefd. Dezelfde ooggetuige deelde ook mee dat hij vrachtwagens met een groot aantal lijken door de stad heeft zien rijden. Flic in couture PARIJS De Franse politieman tooit zich niet meer met de kepi, de stijve, ronde pet met de korte klep, maar met een nieuw hoofd deksel dat nog het meeste weg heeft van een vliegende schotel. Ook de drie-kwartjas is vervan gen door een kort jack dat tot de heup reikt. Het nieuwe uniform is gisteren in Parijs en enkele an dere gebieden ingevoerd. Tegen het einde van 1986 moeten alle 80.000 Franse politiemensen in het nieuw zijn gestoken. De uit monstering is ontworpen door de Parijse couturier Pierre Balmain en voldoet volgens de overheid veel beter aan de eisen die het politiewerk stelt. JOHANNESBURG Bij politiek geweld zijn gisteren opnieuw twee slachtoffers gevallen in Zuid-Afrika. Een zwarte werd in een woonwijk ten westen van de ha venstad Durban door een politieman doodgeschoten en in de oostelijke Kaap provincie stierf een jonge zwarte in het ziekenhuis aan de schotwonden die hij woensdag had opgelopen. De politie vuur de toen op mensen die met stenen gooi den. Gisteren werden tevens honderden stakende medewerkers van het Baragwa- nath-ziekenhuis in Soweto op staande voet ontslagen. De personeelsleden eisten een betere betaling voor hun werk en gin gen daarop in staking. Kreeft als buit AIX-EN-PRO VENCE Vijf gewapende gangsters hebben een overval gepleegd op een koelcel in Aix-en-Pro- vence en medewerkers gedwongen een vracht wagen vol te laden met acht ton kreeftestaar ten. Ze zullen deze deli catesse waarschijnslijk niet voor eigen con sumptie hebben ge roofd, want deze heeft een verkoopwaarde van ongeveer 750.000 gul den. BELFAST Zowel protestantse als katholieke extremisten irv - Noord-Ierland hebben aangekondigd het Iers-Britse akkoord dat gisteren werd gesloten, te zullen beantwoorden met een bloedbad. Het Ierse Republikeinse Leger heeft met een moord aanslag op een politie-agent als eerste toegeslagen. In kringen van de Britse conservatieve regeringspartij werd het akkoord ook niet door iedereen in dank afgenomen, en de onderminis ter van financiën ging zover zijn ontslag aan te bieden. De Ul ster Vrijheidsstrijders, een radicale protestantse groep, heeft gezworen elke ambtenaar te zullen doden die zich inlaat met de uitwerking van de nieuwe overeenkomst. Deze geeft de Ier se republiek zeggenschap in het bestuur van de Britse provin- 2 cie. Ierse staatsburgers kregen van de protestantse groep dé raad uit Ulster weg te blijven of de gevolgen te dragen. Het akkoord werd gisteren officieel ondertekend door de Britsé premier en haar ambtgenoot Garret FitzGerald van Eire. Dor dit meisje van veertien jaar kwam de hulp nog net op tijd. e kon haar hoofd maar net boven water houden, terwijl ze in de lodder vast zat. Met behulp van een touw konden de drie man en haar uiteindelijk levend uit de puinhopen halen. (Vervolg van de voorpagina) )GOTA Inmiddels is n luchtbrug opgezet om overlevenden van de mp in Colombia naar iliger oorden over te engen. De hulpverle- ing is moeilijk, want al en met helicopters kun de nog levende tchtoffers worden aan- ivoerd op een klein ge- ïiproviseerd vliegveld, buiten Mariquita. andaar worden ze met iderhaast gecharterde üegtuigen overgebracht laar de luchthavens van hder andere Bogota, taar de gewonden wor- en ondergebracht in ver- fheidene ziekenhuizen. Ir. Helma Isabel Perez van pt Colombiaanse Rode Kruis, m van de coördinatoren van opvang van gewonden op luchthaven van Bogota, zei it er een enorm gebrek is aan iccinaties tegen tetanus, pijn- illende middelen, medicijnen gen hondsdolheid, tubercolo- en andere longaandoenin- in. Veel slachtoffers hebben infecteerde ogen als gevolg in het vulkaanstof en het et metalen verontreinigde water. De Colombiaanse lucht vaartmaatschappij Avianca heeft inmiddels al aangeboden hulpgoederen gratis te vervoe- Er is dringend behoefte aan antibiotica. Veel gewonden lij den aan breuken van armen en benen, schedelbasisfractu- ren en andere hersenletsels. Het zeer verontreinigde water heeft gok veel brandwonden veroorzaakt, aldus dr. Perez. Zij voegde er aan toe dat het gevaar van epidemieën be staat. De rampzone ligt in tro pisch gebied en het drinken van water is gevaarlijk. Maar men vreest dat waarschuwin gen niet tijdig de mensen zul len hebben bereikt. In de stad Bogota staan men sen die bloeddonaties geven in rijen. Er zijn speciale telefoon nummers waar mensen zich kunnen opgeven om kinderen te adopteren. Volgens de hulp verleners loopt een groot aan tal kinderen verloren rond, omdat hun ouders bij de ramp zijn omgekomen. De hulporganisaties in Bogota hebben laten weten dat 1500 overlevenden uit het plaatsje Armero, dat eens 25.000 inwo ners telde, zijn overgebracht naar veiliger oorden. De red ding van gewonden en overle venden is alleen mogelijk via de lucht. Nog steeds bevinden zich mensen boven op huizen en in bomen. BOGOTA José Marti nez, een 49-jarige vracht wagenchauffeur, is één van de weinige overleven den van de ramp die het Colombiaanse stadje Ar mero heeft getroffen. „Het was een wonder", zegt hij vanuit zijn zieken huisbed in de hoofdstad Bogota, „voor degenen die het hebben overleefd, was het een wonder". Martinez' lijf draagt de sporen van de ontberingen. Langzaam beweegt hij zijn gebroken lin kerarm om te laten zien hoe hij een stuk afval beetpakte op het moment dat hij in de mod derstroom dreigde onder te gaan. „Ik heb huizen ineen zien storten. Auto's en elektri- citeitsmasten werden meege sleurd alsof het speelgoed was. Ik greep naar wat ik te pak ken kon krijgen en ben uren lang meegedreven totdat ik vaste grond onder de voeten had". Martinez vertelt dat hij, zijn vrouw en hun vijf kinderen geprobeerd hebben voor de la wine weg te vluchten door ge bruik te maken van een auto van een buurman. Hij sprong van het voertuig op het mo ment dat een drie meter hoge golf modder de wagen dreigde te overspoelen. „Ik denk dat het angst was, een gevoel van zelfbehoud, dat me deed sprin gen. Ik rende naar een huis om hulp te zoeken en zag toen dat de auto werd meegesleurd en dat de modder de wagen overspoelde. Ik wist niet wat er met mijn gezin ging gebeu- Levend Op een moment dat de stro ming minder werd, slaagden Martinez en acht anderen erin een stuk afval te pakken waardoor ze er het levend van afbrachten. Hij liep nog eens tien kilometer, ondertussen andere overlevenden helpend uit de modder te komen, en bereikte uiteindelijk de plaats Guayabal. Daar werd eerste hulp toegepast en daar ook ontdekte hij de andere leden van zijn gezin: vrijwel onher kenbaar, maar levend. Artsen en verplegend perso neel in het Kennedy-zieken- huis in Bogota staan versteld van het feit dat José Martinez de ramp heeft overleefd. Maar nog verbazingwekkender vin- Enkele overlevenden helpen elkaar in Armero, dat door de vulkaan-uitbarsting inmiddels is veranderd in een massagraf. den zij het dat ook de rest van de familie Martinez nog leeft. De meeste andere gezinnen waren niet zo gelukkig. Ra diostations in de hoofdstad roepen lange lijsten met na men om van mensen die wor den vermist. Ouders maken dramatische tochten langs de ziekenhuizen om te zien of hun kinderen nog leven. Vaak tevergeefs, maar zij blijven ho pen op een soortgelijk wonder als de familie Martinez heeft meegemaakt. Shock Een ervaren Britse oorlogs- en rampenverslaggever greep het zien van de ramp in Armero sterker aan dan hem ooit was overkomen. Hoewel hij in sep tember ook nog de aardbe vingsramp in Mexico versloeg. Hij zei ineengehurkt de nacht te hebben doorgebracht op een van de koude, kale heuveltop pen in het gebied en het ge voel te hebben gekregen alsof hij zelf dood was. Elke keer als hij opkeek, zag hij de door shock doodstille figuren van oude mannen, vrouwen en kinderen, overdekt met een laag opgedroogde grijze mod der en met stijfstaande haren. Het enige wat in de nacht zichtbaar was en erop wees dat zij leefden waren hun ogen, schreef hij. Kaarsen vormden de enige bron van licht. Meer kaarsen en een paar toortsen waren te zien op heuvels in de omge ving, waarop een paar duizend overlevenden bij elkaar zaten en zonder voedsel en water op redding wachtten. Hij was donderdag gearriveerd in een klein hefschroefvliegtuig vlak voordat het donker werd. „Zelfs terwijl ik uit het toestel sprong, probeerden hele groe pen gewonde overlevenden aan boord te komen", zei hij. Water Hij vertelde niet te hebben ge weten dat het de laatste heli kopter was die die dag naar Armero zou vliegen. De mees te overlevenden, velen vrijwel naakt, overdekt met modder, trillend en in shocktoestand, bleken niet in staat te zijn el kaar te helpen. Velen riepen om water, maar dat was er Zo vond de verslaggever kort nadat het donker was gevon den op een open plek lager op de heuvel de lichamen van een oude man, in foetushou ding opgevouwen in een wit laken, en van een meisje van een jaar of acht. Beiden bleken bewusteloos te zijn, waren overdekt met vliegen en lagen eenvoudig op de dood te wach ten. Beide slachtoffers wist hij met hulp van een paar jonge overlevenden naar de top van de heuvel te krijgen, maar nie rhand kon hen verder helpen. Het was twintig uur na het be gin van de ramp, maar er wa ren geen artsen, geen ver pleegsters en niemand die iets kon doen. Behalve water ont braken ook medicijnen. Tegen de ochtend waren meer dan tien mensen overleden. DEN HAAG Het Ne derlandse Rode Kruis stuurt op korte termijn 250 gezinstenten naar het rampgebied in Colombia. Dit als aanvulling op de. 200.000 gulden die al ter. beschikking van de hulp verlening aan de slachtof fers werden gesteld. De gezinstenten hebben een waarde van 150.000 gulden en zijn bestemd voor de eerste opvang van de grote aantallen dakloze slachtof fers van de vulkaanuitbar sting. Hun aantal wordt geschat op 50.000. Het Co lombiaanse Rode Kruis heeft bericht dat er vol doende bloed en medisch personeel aanwezig zijn. Geld blijft daarom de be langrijkste bron van hulp verlening. Rampengiro 777 blijft open voor giften voor Colombia. Regering geeft miljoenen extra DEN HAAG De minister raad heeft ingestemd, met een voorstel om bovenop de twee miljoen die minister Schoo be schikbaar heeft gesteld „enke le miljoenen" vrij te maken voor leniging van de nood na de ramp in Columbia. Premier Lubbers deelde dit gisteravond mee op zijn wekelijkse pers conferentie. Waaraan het geld besteed zal worden, moet nog worden bezien. Armero nieuw Pompei' De ramp in Armero is het ge volg geweest van een noodlot tige samenloop van omstandig heden, die uiterst zelden voor komt. De eruptie kwam on verwachts, als een ontploffing. De gloeiende lava, die uit de krater kwam van de Nevado del Ruiz, deed bovendien de eeuwige sneeuw op de 5400 meter hoge top smelten. Armero werd een nieuw Pompei. Als de stad wordt uitgegraven, dan zullen de slachtoffers, voor zover niet verpletterd, gaaf worden aan getroffen, in de stand van de allerlaatste bezigheid. ADVERTENTIES „HELP COLOMBIA" GIRO 1111222 Mensen in Nood, Den Bosch. Geschiedenis Slechts een paar keer eerder in de geschiedenis kwamen meer mensen om het leven als gevolg van een vulkaanuitbar sting, dan in Colombia. In de periode 1793-1794 kwamen twee vulkaanuitbarstingen voor, waardoor resp. 53.000 en 40.000 mensen stierven. De eerste vond plaats op het Ja vaanse eiland Miji-Jana. Het gehele eiland werd verwoest. De tweede trof het Japanse eiland Insen, dat geheel onder ■de zeespiegel verdween. De uitbarsting van de Krakatau in het voormalig Nederlands Indië in 1883 is als de meest beruchte in de geschiedenis bekend geworden. Het aantal slachtoffers lag naar schattin gen tussen de 30.000 en 50.000. LOOP NAAR DE MAAN! Hoeft r Nu zélf komfortabel ruimtereizen ii Drie leden van „Artsen zonder Grenzen" kort voor hun vertrek naar Colombia: Barbara Lopez Cardozo, Ramon Miranda en Maarten van Andel (vlnr.). „Artsen zonder Grenzen" naar rampgebied AMSTERDAM Een team van „Artsen zonder Grenzen" uit Amsterdam is gisteravond vanaf het Belgische vliegveld Oosten de vertrokken naar het rampgebied in Colombia. Het medisch team bestaat uit drie artsen, een verpleegkundige en twee logis tiek medewerkers, die geacht worden zorg te dragen voor een goede organisatie. „Artsen zonder grenzen" stuurt een medische uitrusting mee, als ook tenten, dekens en twee terreinwagens. Een arts en een verpleegkundige die voor een ander project in Lima, de hoofdstad van Peru waren, zijn onmiddellijk naar Bo gota gevlogen om vandaar te proberen het getroffen gebied te bereiken. Hoe lang het team in Colombia werkzaam blijft, is nu nog niet bekend. WEGENS MISSTELLING 136) „Wat bedoelt U precies?" vroeg smidje erholen. „Precies wat ik zeg," antwoordde t'l f Graa*- ..Ik ben er zeker van, dat we héél snel 'an deze vluchtgang gebruik zullen moeten ma- en."En met deze dreigende woorden begaf hij ch uit de koepel naar zijn woonvertrek. - „Het pijt me, ouwe jongen," mompelde Sjeems bnd, die met het geheime zendertje aan zijn s/8 »>r stond. „Het zal wel interessant zijn, maar ik 1/2 |bb u echt geen tijd voor een excursie naar het hninklijk Paleis. Ik hoor voortdurend het >feurtoontje van een geheim code-zendertje. Wiar kan dat dekselse ding verborgen zitten?" ,Wel sallemanders! Ik wéét het!" riep smidje /eholen uit. „Da's natuurlijk werk van agente X-G! Ik zag, dat ze een klein metalen voorwerp- e 'astkleefde in de bivakmuts van een wacht post!" „Nadat ze die vent zeker eerst mooi tegen de grond gemept had," grinnikte Sjeems Pond. „Jan ja, zó knappen wij die zaakjes altijd op. Dat is die echte, ouwe, onvervalste B.G.D.- techniek!" „Een techniek van likme-vestje," hoonde de Graaf, die begonnen was boterham men te snijden. „Die neergemepte soldaat heeft mij herkend. Als-ie straks bijkomt van die klap op zijn kop. kan-ie zó hierheen lopen om wraak te nemen, desnoods met een heel regiment voetvolk! We zijn d'r gloeiend bij, meneertje!"— „Welnee, natuurlijk niet!" riep Sjeems Pond uit. „Die ezelachtige soldaat weet immers niet, dat hij een zendertje in zijn muts rr^edraagt! Hoe dichter hij de hut nadert, hoe harder dit toestel letje gaat fluiten. We horen hem dus duidelijk komen!" GENEVE De Westduit- se voorzitter van de SPD en voormalige Bondskan selier Willy Brandt is ge matigd optimistisch over het verloop van de top- overeenkomsten worden bereikt over bilaterale sa menwerking. Te hoge verwachtingen zijn ontmoeting mGenève. ffij j^dt^^gde t zei gisteren bij zijn terug- aan toe dat de top een nieuwe keer uit Washington dat kans bood voor ontspanning hij na de gesprekken met en samenwerking in Europa, de Amerikaanse vice-pre- Inmiddels hebben vele groe- sident Bush en onderhan- pen en organisaties een beroep j~i n xt'* °P de leiders van de twee su- delaar Paul Nitze positief permachten gedaan om toch verrast was. Volgens hem zeker niet een aantal belang- zouden Reagan en Gor- rijke details te vergeten bij batsjov enige overeen- hun besprekingen. In een stemming kunnen berei- ?Per? briefaan JMichail Gor- ken over een verminde ring van de middellange- -afstandsraketten. Ook kunnen er volgens hem batsjov heeft de Internationale Associatie tegen Politiek ge bruik van Psychiatrie er op aangedrongen een einde te maken aan de opsluiting van (ADVERTENTIE) DE STERREN VAN DE HEMEL PLUKKEN is geen kunst meer in Omniversum 070 - 545454. NS-dagtocht 88 dissidenten in inrichtingen. De groep bestaat uit wetenschap pers uit Nederland, Frankrijk, West-Duitsland, Zwitserland, Canada en de Verenigde Sta ten. Terwijl Reagan en Gorbatsjov hun onderhandelingen voeren zullen 13 Amerikaanse en 12 Russische christenen een wake houden in een auditorium bij de kathedraal van St.Pierre. De wake is georganiseerd door de Nationale Raad van Ker ken van Christus in de VS en verschillende Russische ker ken, waaronder de Russische en Armeense orthodoxe en doopsgezinde kerken. Het be sluit tot de wake werd afgelo pen zomer genomen tijdens een bijeenkomst van de We reldraad van Kerken. Een internationale jongeren groep heeft een petitie met 287.400 handtekening over handigd aan Russische en Amerikaanse functionarissen. In de petitie roepen de jonge ren Regan en Gorbatsjov op op zijn minst een teken te geven om tot ontspanning en ontwa pening te komen. De handte keningen werden in de afgelo pen twee weken opgehaald op scholen en universiteiten in hondserd landen. Aan de vooravond van zijn vertrek naar Genève nam pre sident Reagan voor het laatst met zijn adviseurs de strategie door voor zijn topontmoeting met de Gorbatsjov. De bijeen komst viel samen met een ac tie van 39 senatoren die de president opriepen niet te bui gen voor Russische eisen waar het de Amerikaanse ruimte- plannen betreft. Reagan komt vandaag aan op het vliegveld van Genève, dat evenals bij de aankomst van Gorbatsjov een half uur eerder voor al het an dere vliegverkeer is afgeslo ten. Mengele zou toch nog leven TEL AVIV Zowel het Is- raëlische parlementslid Shi- lansky als een overlevende van Auschwitz hebben giste ren beweerd, dat Jozes Menge le nog wel degelijk leeft. Vol gens Shilansky gebruikt de nazi-kamparts een dubbelgan ger om nazi-jagers op een dwaalspoor te brengen. Het parlementslid zei dat gisteren voor de Israëlische televisie. Mengele zou zich schuilhou den in het Paraguayaanse oer woud. Ook in Argentinië sprak Shilansky met een groepje joden, die de „engel des doods" drie jaar geleden zou hebben gelokaliseerd. On afhankelijk daarvan zei ex- kampgevangene Halbreich, die nu in Beverly Hills woont, dat hij in 1980 Josef Mengele, een jaar na zijn vermoedelijke dood, in Los Angeles heeft ge- ADVERTENTIE EEN ORIGINEEL SINTERKLAAS KADO: 'n kadobon voor een Omniversum avontuur! 070-545454

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7