Wapens "zijn een h - 1 1 1 inal le Meer wapens, maar minder arrestaties Lobby Handelaars Psychose NEDERLANDSE RECHERCHE HEEFT SPREEKVERBOD CcidócSoinotit E 1985 KAMERLID: VERKOOP VOORLOPIG NIET AAN BANDEN omen of de „Het e 450 is er >elen. ntzet- isver- men. exact rvoor /ond. tiet is moet e nu •rden :estig aken ïher- :gen- om dat >r de idige laat oede BRUSSEL De Bende van Nij- vel, zestien overvallen met acht entwintig moorden, bedient zich van het beruchte geweer de riot gun, type Spase 12, de long-rifle en mitrailleurs. De mysterieuze terreurgroep CCC, inmiddels ver antwoordelijk voor vierentwintig aanslagen, gebruikte op 4 novem ber voor het eerst een mitrailleur om gericht op een bewaker te schieten. Met een gemiddelde van een keer per dag halen overvallers een zwaar wapen te voorschijn om Belgische postbeamb ten ervan te overtuigen dat het verstan diger is zich niet te verzetten tegen roof. Vele malen gaan de wapens ook af. Vol gens een woordvoerster van het Brussel se parket, Elyane Jockmans, werden tot eind september in Belgié 1321 gewapen de overvallen en diefstallen gepleegd. Als die trend zich voortzet zal aan het einde van het jaar het aantal gewapende misdaden in België ten opzichte van vo rig jaar met vierentwintig procent geste gen zijn. Familievetes worden er regelmatig be slecht met fatale schoten uit riotgun of long-rifle. Naar schatting heeft een op de vier Belgische gezinnen een dergelijk moordwapen in huis. Er zijn zeker acht honderdduizend riotguns of long-rifles in omloop. En in Nederland worden jaarlijks vijf duizend vuurwapens in beslag genomen, die voor het merendeel uit België af komstig zijn en het vuurwapengeweld heeft dit jaar in ons land al geleid tot veertig doden tegen twintig vorig jaar. Ondanks al deze onrustbarende tëiten ^ziet het er niet naar uit dat aan de vrije verkoop van wapens in België, die mede oorzaak is van overdadig veel geweld, binnenkort een eind komt. Ook niet na dat de Nederlandse regering nog onlangs en voor de zoveelste keer gevraagd heeft die handel te reguleren, omdat in toene mende mate wapens over onze grens ko men. Evenmin heeft het tien jaar gele den gesloten verdrag enig effect. Beide regeringen zetten toen hun handtekening onder de afspraak dat de wapenwetge ving geharmoniseerd zou worden. Het socialistische kamerlid Luc van den Bossche, die tevens advocaat is, denkt te weten waarom een degelijke wetgeving uitblijft. „De lobby van wapenfabrikan ten slaagt er steeds weer in om het pro bleem te verdoezelen", zegt hij. „Op het moment dat iemand probeert paal en perk te stellen aan de vrije verkoop van wapens volgt de grote aanval. Zo ie mand wordt bestookt door de handela ren en er ontstaat zware druk van de kant van de fabrikanten, die schermen met de werkgelegenheid". De uitspraak van een hoge functionaris van het Belgische ministerie van justitie, afgelopen week voor de VPRÓ-radio, dat er spoedig een nieuwe wapenwet zal komen, wordt door Van den Bosche weggelachen. „Autoriteiten in dit land", zegt hij, „waartoe ik ook de kamerleden en de functionarissen op de ministeries reken, zijn al tevreden met een toezeg ging. Voor dergelijke uitspraken koop ik niets. Op 7 juni 1979 werd een wets voorstel ingediend ter regeling van de wapenverkoop. Het ging dezelfde weg op als elf voorstellen, die eerder werden in gediend". Het voorstel belandde dus in een dossier. Maar is er toch niet een kans dat het voorstel na de gewelddadige overval op een warenhuis in Aalst, waar bij acht doden vielen, nu snel ter tafel komt? „Nee", zegt Van den Bossche, „zo werkt de Belgische politiek niet. Ik heb deze week een brief geschreven aan de (nieu we) commissie voor justitie in de Kamer om het onderwerp opnieuw en met voorrang op de agenda te krijgen. Ik ben al blij als ik het inderdaad op de agenda krijg". Vervolgens schildert Van den Bossche aan welke remmen tegenstan ders van het aanpassen van de wet kun nen trekken, al dan niet onder druk. „De meest geliefde methode is wel te beslui ten nog eens nadere inlichtingen in te winnen. Vervolgens kan men dan alle mogelijke wijzigingsvoorstellen indienen en zo houdt men de zaak slepende. En daarna, als de Kamer al akkoord zou gaan, krijg je hetzelfde proces in de Se naat". De huidige Belgische wapenwetgeving dateert van 1933 en zij voorziet erin dat uiterst gevaarlijke wapens, behorend tot de categorie jacht- en sportgeweren, zon der vergunning verkocht kunnen wor den. Zogenaamde verweerwapens, zoals al dan niet automatische pistolen en re volvers, vallen echter onder een vergun ningenstelsel. Maar dat wil niet zeggen dat er geen levendige, zij het illegale handel van pistolen en revolvers plaats vindt. Uit de Fabrique Nationale Her stal S.A. vlakbij Luik met circa tiendui zend werknemers en een jaarlijkse ex port van twee miljard guldenv moeten Boven: Het kopen van een riotgun is een fluitje van een cent. Zelfs bij sommige warenhuizen zijn ze te koop. Voor wie de gang naar de winkel niet wil maken brengen sommige Belgische Links: Wapenhandelaar Paul Binet, die zo snel mogelijk een strengere wetgeving wil, maar daar al vijftien jaar voor vecht. Rechts: De long- rifles, gewild voor de sport, maar minder gewenst als het om „bescherming" gaat. jaarlijks duizenden pistolen verdwijnen. Want daar komen ze vandaan, de ver weerwapens die zwart over (of eigenlijk onder) de toonbank gaan. Een „uitbater" van een uiterst net Brus sels café in een wat criminele buurt: „Er gaat geen dag voorbij of iemand biedt me een pistool te koop aan en er gaat geen week voorbij of een Hollander vraagt me er een te koop". Het duurt dan ook niet lang of door bemiddeling van de uitbater wordt me een pistool aangeboden. Voor drieduizend francs of wel iets meer dan honderdzestig gulden. Het pistool merk FN ziet er gloednieuw uit. Ik zie van de koop af. „Even goede vrienden", zegt de verkoper. „Morgen heeft een andere Hollander hem ge kocht". Hollanders struinen inderdaad de zon dagse markten af. In Luik, maar ook de Midi-markt in Brussel op zoek naar pistolen. „Daar zijn keurige mensen bij", zegt de toevallige café-kennis. „Mensen die hun goed willen bescher men en in Nederland niet aan zo'n wa pen geraken vermits ze geen permissie krijgen". „Er is een levendige zwarte markt", beaamt wapenhandelaar Paul Binet in zijn uiterst sjieke zaak in de Brusselse Rue Royale. Hij weet niet waar die pistolen en revolvers vandaan komen - „misschien van diefstal" - maar hij vraagt zich af of een goed controlesys teem mogelijk is met de huidige wetge ving. „Er zijn om en nabij de honderd duizend wapenhandelaren in België", zegt hij. „Alleen al in de regio Brussel achtduizend". Hoewel veel van zijn collega's hem zijn uitspraken niet in dank afnemen vecht Binet er al jaren voor de wapenhandel gereglementeerd te krijgen. „Het is toch te gek", vindt hij, „dat iedere inwoner van België een wapenhandel kan begin nen zonder welke vergunning dan ook. Veel verzamelaars, die moeite hebben voor hun pistolen en revolvers een ver gunning te krijgen, schrijven zich dan ook in als wapenhandelaar, et voila, ver gunningen hebben ze niet meer nodig. Kijk maar om u heen in de provincies, je ziet daar kledingzaken of zelfs kruide niers met een hoekje in hun winkel waar je wapens kunt kopen. Ook de riotgun". Hij spreekt er schande van dat een con current van hem, Lecocq en Hoffman in de Schildknaapstraat, enkele dagen na de bloedige overval in Aalst de riotgun in de aanbieding heeft. „Tien procent korting vóór de wettelijke regeling", biedt de concurrent. „Dat kan toch niet", verzucht Binet. Hij vraagt aan elke potentiële koper van een dodelijk wapen zich te legitimeren. „Ik weet dat ik daardoor handel verlies. Want twee op de tien klanten weigeren dat en gaan naar een concurrent die niets vraagt". Geprobeerd in drie wapenwinkels een riotgun te kopen. Op het moment dat de koop bijna beklonken was toch maar af gehaakt, maar in geen van de gevallen werd ook maar gesuggereerd dat ik zelfs mijn naam zou moeten noemen. Paul Binet wil al vijftien jaar dat de wet herzien wordt, want „wapens kopen is in België een psychose en je ziet waar dat toe leidt, tot moord en doodslag. Met DEN HAAG - Het illegaal wa penbezit in Nederland neemt toe en ook wordt er meer in wapens gehandeld. Die constatering wordt onder meer ondersteund door de toename van het gebrüik van vuurwapens bij overvallen, bedreigingen en afpersingen. Daar staat tegenover dat er de laatste jaren minder mensen voor illegaal wapenbezit worden aangehouden. Een van de oorza ken: de recherche heeft het zo druk met de bestrijding van an dere misdaden, dat zij te weinig aandacht kan geven aan het vuurwapenbezit. In 1982 werd 630 keer een vuur wapen getrokken, in 1983 was dat 760 keer. In dat jaar werd 99 maal daadwerkelijk geschoten ten gevolge waarvan negentien mensen het leven verloren. Vorig jaar werd 770 keer een vuurwa pen gebruikt, werd er 88 maal geschoten en lieten twintig men sen het leven. Dit jaar werd tot en met oktober 725 keer een vuurwapen getrokken en werd er 119 maal geschoten. Daarbij werden veertig slachtoffers ge dood en raakten er zeventig ge wond. De Centrale Recherche Informatiedienst (CRI) spreekt dan ook van een verontrustende toename. Het aantal arrestaties daalde in de loop van die jaren. In 1982 werden er 5147 mensen aange houden met een of meer wapens. Een jaar later liep het aantal met 6,4 procent terug tot 4826. Vorig jaar werd opnieuw een daling ge registreerd; dit keer van 9,7 pro cent en er resteerden nog 4359 arrestaties. De wapens die in be slag werden genomen waren vooral gas- of alarmwapens (waarvan onlangs in Oss een gro te partij werd aangetroffen). Ook de zogenaamde kogelgeweren en pistolen scoorden hoog. Meestal zijn de wapens afkomstig uit Bel gië en in mindere mate uit West- Duitsland. Een stijgend illegaal wapenbezit, maar minder aanhoudingen. Daaruit blijkt duidelijk dat de bestrijding van het vuurwapen bezit lang niet naar behoren functioneert. De werkdruk bij de recherche is, zoals gezegd, een van de oorzaken. Inspecteur J.K. Nubé, woordvoerder van de re cherche in Den Haag: „Meestal worden vuurwapenvangsten in direct gedaan. Iemand wordt aangehouden voor een verkeers overtreding en toevallig wordt een vuurwapen aangetroffen". Bij het aanpakken van de georga niseerde handel valt nogal eens een steekje. „Het gebeurt weieens dat zaken blijven liggen omdat het zoeken van bewijzen te veel tijd in beslag neemt. Als er aan wijzingen komen worden er meestal extra mensen ingezet, naast het vaste vuurwapen team". Een ander groot probleem is ech ter dat de vuurwapenbestrijding geen hoge prioriteit heeft, in het landelijk beleid. Er zijn vieren twintig regionale vuurwapen teams, maar vrijwel geen enkele functioneert goed. Woordvoerder Blom van de CRI bevestigt dat, maar schuift alle verantwoorde lijkheid af op het overheidsbe leid. „Verdovende middelen en fraudebestrijding krijgen de meeste aandacht op het moment. Je kunt alleen maar hopen dat minister Korthals Altes van jus titie bereid is die prioriteiten wat te verleggen". Bij de CRI blijkt na de uitzending van NCRV's Hier en Nu over dit probleem (afgelopen dinsdag) de hel te zijn losgebroken. Blom: „We hebben opdracht gekregen onze mond te houden. Ik mag dus ook geen kritiek leveren op het beleid van de minister. Maar als hij het alle maal onzin vindt zijn we snel uitgepraat". In Rotterdam hoopt men de pro blemen te kunnen opvangen door een reorganisatie van het politie-apparaat. Commissaris J.A. Blaauw, hoofd van de uit voerende dienst, vertelt dat het vuurwapenteam is opgeheven en ondergebracht bij het bureau bij zondere zaken. „Daarmee hopen we te bereiken dat iedere politie man „vuurwapenminded" wordt". Vorige week hebben zeventien deskundigen, op initiatief van de Rotterdamse officier van justitie mr. R.A.F. Gerding, een proef- cursus vuurwapenbestrijding ge volgd. Het initiatief kwam voort uit verontrusting over de geringe aandacht voor de aanpak van de vuurwapenhandel. Volgens de heer Blom van de CRI moeten de resultaten van die cursus nog worden geëvalueerd. „Of de cur sus een vaste plaats zal krijgen aan de rechercheschool in ^Zut- phen, hangt af van de beoorde ling door de minister van justi tie". ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 een deugdelijke wetgeving houd je alleen de bonafidë^wapenhandelaar over en dan kun je aan een controlesysteem be ginnen". Een pistool of revolver kopen bij de le gale handel is in Brussel niet gemakke lijk. Binet: „Hier houdt de politie er streng de hand aan. Je moet voor een vergunning naar een politiecommissaris, die je sommeert eerst lid te worden van een schietvereniging en na bewezen te hebben dat je kunt schieten krijg je die vergunning. Elders is dat wel anders. Als je zegt dat je in militaire dienst een paar keer met een pistool hebt geschoten, wordt de vergunning uitgeschreven waar je bijstaat". De Brusselse wapenhande laar zet vraagtekens bij de bewering van de politie in Oss dat de gasalarmpisto- len, die omgebouwd kunnen worden tot een heus wapen (zoals gebeurde) van origine Belgisch zijn. „Volgens mijn in formatie komen die uit Duitsland, waar onlangs nog een fabriekje opgerold werd waar ze pistolen in de vorm van ball points maakten. Ik denk wel dat die wa pens via België Nederland bereiken". De Spas 12 van Italiaanse makelij, een van de wapens waarmee de Bende van Nijvel haar dodelijk werk doet, is even eens vrij te koop. „Maar er is nooit han del in geweest", aldus Binet. „Ik heb er toevallig een en ik weet dat er in totaal veertien in België zijn geïmporteerd. De andere dertien zijn terechtgekomen in zaken in Antwerpen en omgeving. Als de bende het wapen hier gekocht heeft moet de politie maar eens in het Ant werpse gaan kijken". En waar komen de mitrailleurs vandaan, die de Bende van Nijvel eveneens in haar bezit heeft en waarmee ook de CCC werkt? Binet: „Oorlogswapens mogen of ficieel niet verkocht worden, maar als je op een markt gaat zoeken, bezit je bin nen een half uur een mitrailleur". Waarom, is de vraag aan kamerlid Van den Bossche, is (zie de cijfers) de gemid delde Belg toch gekker op het bezit van wapens dan de Nederlander? Van den Bossche: „De gelegenheid maakt de dief. Hier kun je bij wijze van spreken op elke hoek van de straat een moordwapen kopen. Maar de Nederlan der moet er een stuk voor rijden en loopt het risico, zij het een klein, dat hij door de douane gepakt wordt. Boven dien wonen Belgen vaak wat afgelegener dan 'Nederlanders en dat vergroot de angst en de behoefte zich te kunnen ver dedigen. Nu verkeren we in een nog uit zonderlijker situatie. Ik ken winkeliers en kleine fabrikanten, die uit angst voor de Bende van Nijvel of andere overval lers voof de zekerheid maar een riot gun in de auto meenemen als ze naar de bank gaan". .rw**- as*:

Leidse Courant | 1985 | | pagina 23