De clubs zijn ingeslapen ^^PQRT CeicbeSoii/Lfl/nt GEBROEDERS PAULIDES OVER NOODZAAK JEUGDPLAN BASKETBAL: ZATERDAG 16 NOVEMBER 1985 PAGINA 15 Jalent breekt niet door" en l]/,et aantal leden neemt af", lijn veel gehoorde kreten, wanneer jeugdsport ter spra ke komt. Hoe pakken de re- fjonale clubs of afdelingsbe sturen die problemen aan. poen ze er wel wat aan? De *o m komende weken komt dit euro onderwerp op deze pagina 14.15 ter sprake. Onze redacteur Jacob Bergsma bespreekt II c,»» randaag de situatie in de (16)- u tasketbalsport. aan. Braat raakte derhalve niet de bal. maar de noppen van de rech tervoetbalschoen van Spermon en kon vervol gens met een al dan niet zwaar gekneusde voet (laten we het wreef noemen) het veld verlaten. Brekebeen (2) Dat gedwongen vertrek kwam het klinkt verve lend, maar het is niet anders voor niemand als een ver rassing. Leiderdorpse insi ders zijn nu eenmaal op de hoogte van het Spijker ach tervolgende noodlot. En ei genlijk had-ie het al heel lang uitgehouden, dit seizoen. Of, zoals oefenmeester Lau rens Mouter na het duel met Huizen stelde: „Dit hadden we met z'n allen al een beetje itigecalculeerd. Natuurlijk hoop je dat het wèl goed gaat, maar de praktijk heeft nu eenmaal anders uitgewezen de laatste jaren. En die prak tijk wil dat Ab gemiddeld on danks het feit dat hij een ge waardeerde basis-speler is, hooguit vijftien wedstrijden in één meespeelt. Die andere wedstrijden mist-ie gewoon. Vier, vijf omdat ie geschorst is, de rest door blessures... Een wetenschap om even stil vap te worden. Zeker als daarbij in beschouwing wordt genomen dat Spijker toch maar weer steeds terugkomt. Over karakter gesproken- Karakter dat nu wordt be loond. Met deze, helaas illu stratieve archieffoto. Abs tra ditioneel geworden aftocht.. Hartveroverend In de maandagkrant vroeg onze badmintonspecialist zich hardop af of de dames van Vlietwijk 2 wel sterk genoeg zijn voor badminton op twee de klasse nivo. Een wel erg boude uitspraak. Maar nog bouder als later fotograaf André met de werkelijke re den van het opmerkelijk veel voorkomende verlies van de Vlietwijkdames aan komt. Je kan (zelfs als keihard ver slaggever) toch niet verwach ten dat je de sterren van de hemel speelt als je knappe Rotterdamse tegenstander je zo hartveroverend aankijkt? Misschien dat alle tegenstan ders vanaf nu minstens één Casa Nova in het team op stellen om daarmee de helft van de Vlietwijkdames te verschalken. Trucje Verwend De ijshockey-toeschouwers worden verwend in de Leid- se ijshal. De tegenstanders van de Leidse Lions maken er immers een gewoonte van om per toeschouwer minstens één keer het Leidse doel te doorboren. Olympia uit Ant werpen brak niet met die ge woonte. Zij scoorden. Voor iedere toeschouwer één goal. Voor de Lions was het daar om vervelend dat er liefst 16 fans en 1 bestuurslid op het duel waren afgekomen. Lions hóópt nu dat het pu bliek het maar helemaal laat afweten. Wellicht dat de ploeg dan een keer de punten pakt. Het vervelende daar van is, dat zodra de Lions punten vergaren, zij op de ranglijst gaan stijgen, waar door er weer publiek naar de ijshal komt, waardoor er weer teveel tegen gescoord wordt, waardoor de goede positie op de ranglijst verlo ren gaat, waardoor het pu bliek weer vertrekt en de Lions weer geen tegentref fers meer krijgen, en zij weer stijgen op de ranglijst en er weer publiek komt en Begrijpt u. Monster Bert Kragtwijk, de lange man van BS Leiden en het Nederlands basketbalteam, is een beste jongen. „Te best" vindt zijn coach Ruud Harre- wijn regelmatig. Hoe graag zou Har re wijn zijn center niet woest de bucket in zien springen: knieën opgetrok ken, ellebogen naar buiten. Wat gemeen knijpen, een snelle tik op gevoelige plaat sen; Harrewijn zal het wel niet aanmoedigen, hij zal Kragtwijk ook beslist niet di rect tot de orde roepen. Het liefst zal Harre wijn de lange Amsterdammer echter zien als op bijgaande foto. Als vierarmig monster. Trucje Wat doet Mirjam Kloppen burg hier? Probeert zij de jury voor zich te winnen door op stijlvolle en charmante wijze een bal letje op te gooien? Of heeft zij net haar oppo- nente misleid met een slim trucje door aan te kondigen dat het balletje onder de tafel in aantocht is; en serveert zij vlug, net nu haar tegenstand ster onder de tafel is gekro pen? Of probeert zij haar tegen standster duidelijk te maken: zelfs op m'n knieën win ik van je. Nee, nee, allemaal fout. Mir jam doet niets anders dan serveren. Dus niet alleen korfballers doen rare dingen. LEIDERDORP Als het aan Rein (32) en Peter (30) pJuJ Paulides ligt dan gaat er 3.19 oo snel iets gebeuren met het "/Jj opleiden van jong basket baltalent. Sinds de grote sponsors zich in de Leidse regio met het basketbal gingen bemoeien, is de jpleiding van de jeugd in Veel gevallen praktisch ^verwaarloosd. Met de komst van Ruud Harre- wijn naar Leiden zette in- 73! middels een duidelijke kentering in, maar het gaat Rein en Peter Pauli des nog niet ver genoeg. De broers willen met alle verenigingen in de regio od da Riïnland een samenwer- chi|i6 kingsverband op poten [zetten. Daaruit zou dan nieuw jeugdteam moeten ontstaan met daarin al het aanwezige talent, dat later de kans zou moeten krijgen door te stromen naar hoge se niorenteams. „Ook als BS Leiden weg zou vallen uit de eredivisie gaan we }4 °Sdoor. Maar dan is wel be- mi 15.41 19.1! JEAC° Met name de historie van het Leidse basketbal zette Rein ugdcoaeh bij Leiderdorp) en djreter Paulides (jeugdcoach bij vtew! Leiden) aan het denken over UROQ het jeugdbeleid. Peter Pauli des, zelf oud-eredivisie speler, Mf spreekt uit ervaring: „In de periode van de grote sponsors Olé Mj Leiden zijn de Leidenaars die in het eerste hebben ge- 13.1! speeld op de vingers van één 'r 1 hand te tellen. Eerst kwamen 5S184 Amerikanen, dan de Ne- is derlandse Amerikanen en er 13.4 bleef geen ruimte over voor eh (a eigen talent. Daardoor zitten 1 (Külwe nu met een gat van tien aar, waarin er geen enkel ta- ent naar het hoogste niveau is doorgestroomd. Sponsors wa ren nodig, maar we hebben 'Oflons door hen laten inpakken. Clubbelangen telden niet: ze waren uit op geld en winst en verder niets. De clubs zijn ech ter ingeslapen. Er is niet pres tatiegericht met jeugd ge werkt. En het zal een hele verandering zijn als je dat nu plotseling wel weer wil gaan Geen traditie Dat laatste ligt, volgens Peter Paulides, voornamelijk aan het ontbreken van traditie. „Te gen een zwemmer kun je zeg gen: je moet elke morgen om zes uur in dat bad liggen. Te gen een basketballer niet. Die zegt: doe het zelf maar. Daar naast: als je in zes verschillen de hallen moet spelen en trai nen, hoe kun je dan ooit een club worden? Het is te hopen dat de Vijf Meihal, na het ope nen van die nieuwe hal in de Mors, kan gaan uitgroeien tot een basketbalbolwerk." Zijn broer Rein haakt meteen in. Ook hij blikt vooruit naar wat het basketbal binnenkort te wachten staat. „Als het bas ketbal zich zo verder ontwik kelt, dan zijn er binnenkort misschien geen Amerikanen meer. Mogelijk is dat dan een stimulans voor de jeugd. Mis schien dat de jeugd dan bereid is er meer voor te doen en te laten. Want echt, de mentali teit van de jeugd moet wel op geschroefd worden." Peter vult zijn broer aan. „Kijk, aan talenten ontbreekt Met bijdragen van Jacob Bergsma en Gert Velthuizen Tape We moeten allemaal terug. En dat komt bij de basketbal lers hard aan. Landskampi oen Nashua Den Bosch bij voorbeeld halveerde zijn budget tot slechts vier ton. Zaterdag waren de Bossche basketballers met hun spot goedkope ploeg in Leiden. Met drie Amerikanen, want de luttele centen die Den Bosch nog ter beschikking staan, lieten nog juist ruimte om „even" een extra Ameri kaan aan te trekken, ten ein de de blessureproblemen te overbruggen. Het hield ech ter niets over. Zoals ook de Bossche fysiotherapeut merk te, die zaterdag een paar rol len tape moest lenen bij zijn Leidse collega Jan Klerks. Brekebeen Als een voetballer in de Leidse regio de titel „breke been" verdient, dan is dat wel Ab Braat. Bij de al jaren voor RCL voetballende Lei derdorper gaat ook al jaren het nodige fout. Een been- breukje hier, nog een been- breukje daar, een kapotte knie, zo maar wat van de meer serieuze blessures van Ab Braat, in Leiderdorp ei genlijk slechts bekend staand als „Spijker". Welnu, zater dag ging het dus opnieuw fout met de Racing-verdedi- Hartveroverend ger. Juist op het moment dat Braat de bal in het duel met Huizen met een forse trap voor de voeten van Ronald Spermon wilde wegwerken, tikte Spermon het door de wind wat vertraagde leer al moeten op Nederlands eredivi sieniveau goed worden." Om dat te bereiken hebben de broer Paulides hun jeugdplan gelanceerd. Een selectie van de beste junioren uit de regio Rijnland (Rein: „We noemen het team ook maar Rijnland All Stars, want als we Leiden zeggen, staat iedereen op z'n achterste poten") zullen samen in actie komen. Middels viif trainingen en een aantal wed strijden (tot de zomervakantie) zal het aanwezige talent zijn kunsten kunnen vertonen. Een etalage dus van de regio nale hoogvliegers. Peter Pauli des: „We kwamen eigenlijk op het idee doordat de overschrij vingen elk jaar zo stroef verlo pen. Dat zou volgens ons niet moeten. Daarnaast vinden wij het enorm belangrijk om BS Leiden als plekje in de eredi visie te behouden. Dat zou moeten kunnen met eigen ta lent, waardoor je ook de kos ten van een eredivisieploeg laag kunt houden. Maar dan heb je wel een samenwer kingsverband tussen de vere nigingen nodig. Er moet iets gebeuren." Dat was inmiddels ook aan de Nederlandse Basketbal Bond (NBB) duidelijk. Bleef bij de basketballers, in tegensteling tot een hoop andere sportbon den, het ledenbestand vrijwel constant (1983: 43.658, 1985: 43.748, kern Den Haag 1985: 4.188 ieden), de NBB maakte zich toch zorgen om de lichte teruggang bij de jeugd (1983: 23.117, 1985: 21.761, kern Den Haag 1985: 1.979 leden), terwijl bij de senioren een lichte groei te constateren viel (1983: 20.541, 1985: 21.984, kern Den Haag 1985: 2.134 leden). Met name de aanwas van „mini's" en de uitval in de leeftijd van 13 tot 17 jaar baarde zorgen. Besloten werd in ieder geval tot een verdrievoudiging van de financiële injectie in het jeugdbasketbal. Trok de bond daar in 1984 nog exact 18.249 gulden voor uit, in 1985 werd dat 56.000 gulden. Interesse Hoewel het samenwerkings verband absoluut geen (finan cieel) aantrekkelijke kanten lijkt te hebben voor andere verenigingen dan BS Leiden, groeit het aantal deelnemers gestaag. Naast BS Leiden en BV Leiderdorp kwamen er toezeggingen van BVO en Blitz. Ook MSV en Zoebas toonden inmiddels interesse. Rein Paulides verklaart die belangstelling als volgt: „Als je enige drijfveer is om alleen met je eigen team te presteren, dan ben je fout bezig. Je hebt ook te maken met het alge meen belang." En broer Peter vult aan: „Als je als vereniging niet mee wilt werken, kun je straks misschien wel geïso leerd raken. Dan zegt een goe de speler die graag in het re gioteam wil spelen: Nee bij jul lie kom ik niet, want jullie doen niet mee. Misschien gaan je eigen spelers ook wel harder lopen om in dat regioteam te komen. En naast het feit dat je kader zal leren, kun je als ver eniging trots zijn dat je een eventuele eredivisiespeler op geleid hebt, want het beter worden van spelers moet toch echt bij de clubs gebeuren." Het is namelijk vooralsnog practisch onmogelijk om een een hele trainingscyclus te starten onder leiding van er varen coaches. Peter Paulides: „Een goede junior speelt en traint bij de junioren, bij de heren èn bij de nationale ploeg. Dan is het niet haalbaar om elke zondag met die selec tie te gaan trainen. Het spelen van wedstrijden moet voor de jongens het aantrekkelijke zijn. Het moet niet wéér een verplichting zijn. Maar we zul len nu al problemen krijgen met het nationaal junioren team." Adviescollege Is een uitgebreide training nog niet mogelijk, wel zal met alle deelnemende coaches een „ad viescollege" samengesteld worden. Rein Paulides: „Per geval ligt de doorstroming an ders. In overleg met alle coa ches zal de desbetreffende spe ler een advies gegeven wor den. Maar meer dan een ad vies zal het niet zijn: wij kun nen een speler niet dwingen van vereniging te verande- Het ligt in de bedoeling om het talent zo snel mogelijk te laten doorstromen. Peter Paulides: „Het doel is de talentvolle spe lers door te laten stromen naar het niveau waarop ze thuisho ren. Als er elk jaar één jeugd speler door kan stromen naar de eredivisie dan is de opzet geslaagd." Is die doorstroming een doel, de stedencompetitie zou een middel kunnen zijn. De broers Paulides zouden graag in mee- dere steden soortgelijke teams gestart zien worden, waarmee dan een serieuze competitie gespeeld zou kunnen worden. De bekende coach Maarten van Gent zag datzelfde idee ooit stranden op financiële gronden (reiskosten). „Maar wij zijn hoopvol gestemd", be kent Rein Paulides. „We leg gen inmiddels contacten met andere steden en hopen dat de regio's Haarlem en Den Haag ons idee ook oppikken." En broer Peter vervolgt: „Pas als de stedencompetitie op gang komt, gaat het wat worden. We hopen die competitie in ja nuari 1987 te kunnen laten starten." Van een eerdere, mislukte toe naderingspoging (tussen Par ker Leiden en Leiderdorp) hebben de initiatiefnemers in ieder geval onthouden, dat het aantrekken van een grote naam bij een dergelijk plan een aardige randvoorwaarde kan scheppen. Inmiddels heeft men in BS Leiden-coach Ruud Harrewijn een stimulerende deelnemer gevonden. Peter Paulides: „Het zou mooi zijn als Harrewijn de ploeg zou willen coachen en spelers als Hagens, Kragtwijk en Van Helfteren af en toe training zouden geven." Resteert de slotvraag. Denken Rein en Peter Paulides nu over de definiteve oplossing te beschikken? Rein Paulides: „Dit is beter dan niets. Er moest echt iets gebeuren en dit is iets. Eigenlijk zou iemand zich full-time met de zaak be zig moeten kunnen houden, zou je een eigen hal moeten hebben waarin je 's morgens zou kunnen trainen: het nu nog onhaalbare ideaal van een echte basketbalschool dus. Maar dit is al heel wat." het heus niet. Die zijn er altijd geweest en die zullen er altijd blijven. Iedereen heeft het tenslotte in zich om minister president te worden, maar ook om in de bak terecht te ko men. Het is aan de coaches om juist die goede eigenschappen naar boven te halen". Vreemd genoeg echter bekent Rein Paulides „dat er aan het „scou ten" van talent weinig wordt gedaan. Als iemand wordt ont dekt, dan is dat vaak een toe valstreffer. Maar wanneer ik over straat loop en ik zie ie mand van twee meter twintig dan zal ik het niet nalaten hem even te vragen of hij al basketbalt." Het bij toeval opgemerkte dubbele-meter-talent ver dwijnt echter al snel richting Amerika om zich daar echt te bekwamen in de basketbal kunsten. Rein Paulides vindt dat niet meer nodig: „Er gaan veel te veel spelers naar Ame rika. De echte talenten moeten gaan. Niet diegenen, die we zelf wel kunnnen opleiden. Maar we moeten onze spelers niet willen opleiden naar Amerikaanse maatstaven, want dat is niet haalbaar. Ze Rein (links) en Peter Paulides: „We moeten onze spelers niet willen opleiden naar Ameri kaanse maatstaven".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15