Regeringscrisis Israël voorbij Docenten spuien 2700 problemen M Overval lijkt werk Bende van Nijvel SHARON TREKT BESCHULDIGINGEN IN EN BIEDT EXCUSES AAN: Peres en Sharon hebben elkaar nodig 801 Zwarten Zuid-Afrika in Presidentiële Raad *8 ■BUITENLAND/ BINNENLAND CeidaeSomant VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 PAGINA UIT anhi ctioi ULNOÏ •anse gi inhange eging Alimentatie met 1,1 procent omhoog DEN HAAG De alimentatie gaat per 1 januari 1986 met 1,1 procent om hoog, zo heeft staatssecretaris Korte- -van Hemel van justitie bepaald. De verhoging is vastgelegd in een be schikking die gisteren in de Staats courant is gepubliceerd. Het gaat hier om een automatische jaarlijkse verho ging krachtens een artikel in het bur gerlijk wetboek, dat voorziet in een aanpassingsmechanisme van de hoog te van de alimentatie. Het percentage komt overeen met de procentuele stij ging van het loonindexcijfer over dit jaar. De verhoging geldt voor alle ali mentaties, of ze nu door de rechter zijn vastgesteld of in onderling over leg overeengekomen. Verdachten moord vrijgelaten WARNSVELD Dc twee mannen die vorige week wa ren aangehouden in verband met de moord op de cassière van het Shell-benzinestation in Warnsveld, Michelle Mooi, zijn gisteren in vrijheid ge steld. Volgens de politie is er geen reden meer te veron derstellen dat ze iets met de zaak te maken hebben gehad. De jongens hadden de ver denking op zich geladen doordat ze op het tijdstip van het misdrijf in de buurt van het benzinestation waren. Jagers signaleren meer roofvogels AMERSFOORT Volgens de Ko ninklijke Nederlandse Jagers Ver- tuatie is sinds de jaren zestig, toen roofvogels het in ons land bijzon der moeilijk hadden, drastisch ge wijzigd, aldus de KNJV. Gisteren is in overleg met het ministerie van landbouw en visserij en de Vogelbescherming, besloten tot sa menwerking tussen overheid, na tuurbescherming en jagers. Geza menlijk moet onderzoek gedaan worden naar de roofvogelstand, op grond waarvan „beperkte beheers maatregelen bespreekbaar moeten zijn". Koning heeft begrip voor klachten Kamer DEN HAAG Staatssecretaris Koning heeft er begrip voor dat de Tweede Kamer niet in staat is tijdig de belastingwetsontwerpen af te handelen die per 1 januari 1986 moeten ingaan, aldus een woordvoerder van zijn ministerie gis teren. Hij wijst er op dat er dit jaar twaalf wets ontwerpen zijn ingediend en dat dat wat veel is. Koning reageerde hiermee op enkele brieven van de voorzitter van de vaste kamercommissie voor financiën, de VVD'er Joekes, waarin deze Koning in niet mis te verstane bewoordingen verantwoordelijk stelt voor de ontstane tijd nood. Volgens de woordvoerder van financiën is er inmiddels een lijstje van de kamercommis sie voor financiën binnen met de wetsontwer pen die wel tijdig en die welke niet tijdig zullen worden afgehandeld. Rust in Rotterdamse haven ROTTERDAM In de haven van Rotterdam was vanmorgen alles rustig. Na bij de arbeidspool SHB gisteren resultaat te hebben be haald, ziet het ernaar uit dat dit ook bij het stukgoedbedrijf Kroon- vlag zal lukken. De bond verwacht dat ook in de andere stukgoedbe- drijven de 11,5 dag arbeidstijdver korting volledig in werkroosters voor het personeel wordt vastge legd. De werkgevers wensten in eerste instantie een deel van de 11,5 dag niet in te roosteren maar deels te vertalen in minuten kor ter werken per dag of in vrije da gen waarvan zij konden bepalen die worden opgenomen. (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL In een dorp je ten zuiden van Charle roi is gisteren het postkan toor overvallen door drie mannen, die ervandoor gingen met zo'n 140.000 gulden. Mogelijk is deze roofoverval, waarbij niet geschoten is, het JERUZALEM De crisis binnen de Israëlische re gering is voorbij. Minister Ariel Sharon heeft zijn beschuldigingen aan het adres van premier Peres ingetrokken en zijn excu ses aangeboden. Onder wijsminister Navon, die dit gisteravond bekend maakte, voegde eraan toe dat wanneer Sharon zijn aanvallen op Peres zou voortzetten, het ontslag alsnog wordt verstuurd. regeringscrisis ontstond toen Peres de minister van handel Sharon wilde ontslaan na vele (persoonlijke) aanval len op de vredesonderhande lingen van de prmier met Jor danië. De Likoedpartij waaroe Sharon hoort, dreigde op te stappen uit de coalitie met Pe res' Arbeiderspartij en het ka binet zou springen. Sharon heeft nu een document ondertekend waarin hij ver duidelijking en verontschuldi gingen geeft. Eerder verklaar de Sharon echter al dat ook als hij zijn excuses zou aanbieden om de val van het kabinet te voorkomen, hij de vredeson derhandelingen met Jordanië zou blijven tegenwerken. De ironie wii dat het aanblij ven van de Likoed de kans vergroot op spoedige onder handelingen met Jordanië en de Palestijnen. Koning Hoes sein weet immers, dat in okto ber van het volgend jaar Li- koed-minister Sjamir op de stoel van premier Peres gaat zitten. Dat was een van de af spraken bij de tot standkoming van het coalitiekabinet. Wan neer Sjamir premier is, is de kans op een zinvol gesprek verkeken. AMSTERDAM Er is maar weinig in Shmuel Schnitzer dat eraan herinnert, dat hij 67 jaar geleden in Schevenin- gen werd geboren. Of het moet de uiterst nuchtere, on derkoelde manier zijn waar op hij, in tegenstelling tot de meerderheid van de Israë liërs, over het politieke be drijf praat Niettemin is hij helemaal los geraakt van zijn geboortegrond. Hij vertrok lang voor de oorlog naar Is raël, ook al spreekt hij zijn moedertaal nog wel. Schnitzer is tegenwoordig hoofdredacteur van het be langrijke Israëlische dagblad Maariv. Deze week was hij terug in zijn geboorteland, waar we met hem spraken over de politieke verwikke lingen in Israël. Onder meer over de uiterst moeizaam verlopende -samenwerking tussen Arbeiderspartij en Li koed. Schnitzer: „Ze passen niet bij elkaar, dat is waar, maar de socialisten alleen kunnen de economische problemen niet oplossen en evenmin vrede sluiten. We hebben nu een regering die steunt op een overgrote meerderheid in het parlement. Als we een min derheidsregering hadden zou het publiek niet bereid zijn dingen op te geven. Nu een „Nederlandse" hoofdredacteur van Maariv: grote coalitie dat vraagt, ligt dat heel anders". Daarom stond voor Schnitzer bij voorbaat vast, dat het kabi net van premier Peres in stand zou blijven. „Ruzie ma ken is een ding, een breuk veroorzaken is heel wat an ders". Die coalitie acht hij ook on misbaar voor een vredesrege ling met de Jordaanse koning Hoessein. „Het is voor de so cialisten beter de Likoed zo dat ze wel te mee moeten doen". De enige werkelijke oplossing ziet Schnitzer in de vorming van een Groot Jordanië. „Op de westelijke Jordaanoever wo nen ruim een miljoen Pales tijnen. Daarbuiten wonen nog eens verspreid twee mil joen Palestijnen. Die kunnen toch niet allemaal terecht in een gebied dat niet veel gro ter is dan Luxemburg? Bo vendien: het heeft geen hulp bronnen, geen energie, hele maal niks. Peres heeft het idee geopperd van een geza menlijk bestuur van Jordanië en Israël over de westelijke Jordaanoever. De Palestijnen zouden dan stemmen voor het parlement in Amman, de kolonisten voor dat in Jeru- Zelfcensuur Als journalist in Israël acht Schnitzer zich niet vergelijk baar met zijn vakbroeders in Europa. „De rol van de pers in Israël is heel anders. Er zijn een massa dingen die ik weet maar die ik niet publi ceer, omdat ik daarmee men sen in levensgevaar kan brengen. Iemand kan sterven omdat wij hebben laten we ten dat een bepaalde lege reenheid werd gemobiliseerd. Dan ben ik liever verant woordelijk en zwijg ik. We hebben fout gehandeld in 1973 met de Jom Kippoer- oorlog. We wisten dat er van Arabische zijde voorbereidin- Shmuel Schnitzer gen getroffen werden en dat dat van onze kant niet ge beurde. We zwegen toen, om dat de militairen zeiden: er gaat niets gebeuren. Natuur lijk hadden we moeten waar schuwen. Om dat te verbete ren hebben we nogal veel ge schreven over de oorlog in Libanon. Er is dus geen blind vertrouwen in de regerings praktijk". Van een gehoorzame hou ding van de pers jegens de regering is volgens Schnitzer totaal geen sprake. „De pers in zijn geheel staat kritischer tegenover de regering dan de bevolking. De pers is een stemmig tegen de Likoed bij voorbeeld". Die kritischer houding tegen over de regering is niet ge paard gegaan met meer sym pathie voor het Palestijnse standpunt. „Telkens als er ie mand wordt vermoord, leidt dat tot haat, niet tot begrip. De mensen die begrip heb ben voor de Palestijnse zaak krijgen steevast slechts zo'n zeven tot acht procent van de stemmen". Op de vraag of hij toch niet vindt dat de joodse staat op een of andere manier in het krijt staat bij de Palestijnen antwoordt Schnitzer: „Dat je schuldig bent is een feit. Maar voor hoeveel? Vindt u dat een meerderheid schuld heeft ten opzichte van een minderheid? Israël is Zuid- Afrika niet. In 1948 hebben wij voorgesteld dit land te verdelen tussen de twee vol ken. Toen zeiden de Arabie ren: we gaan er voor vech ten. Toen hebben ze de oor log verloren. De oorlog is geen schaakpartij die je ver liest en waarvan je vervol gens zegt, laten we nog eens beginnen". PAUL VAN VELTHOVEN Proefschrift wijst op falende organisatie van het onderwijs NIJMEGEN De toene mende problemen in het onderwijs worden "meer aan de docenten toege schreven dan aan de leer lingen. Daar zit een groot risico in, meent Vincent Peters in het proefschrift waarmee hij vandaag pro moveerde tot doctor in de sociale wetenschappen. Hij onderzocht de pro bleemsituaties van docen ten in het algemeen voortgezet onderwijs en kwam daarbij tot de ook voor hemzelf onverwach te conclusie, dat vooral in de leraren-opleiding op lossingen te vinden moe ten zijn. Twee conclusies zijn overdui delijk. Van het onthutsende totaal van 2700 problemen die de bijna vijfhonderd meewer kende docenten spuien, ligt 43 procent in de sfeer van lesge ven en omgaan met leerlingen, en heeft 37 procent te maken met de organisatie van de school. Peters gaf voor zijn onderzoek de docenten een Zeer vrije op dracht. Ze konden alles op schrijven wat hen dwars zat; van de krijtjes die steeds maar op zijn tot de situaties waarin ze een leerling het liefst achter het behang willen plakken. Samenwerking Veruit het meest (476 keer) werd de samenwerking bin nen de school en de (ontbre kende) invloed van anderen gekritiseert. De docenten zijn ontevreden over het geringe of soms volledig ontbrekende contact met collega's en de on toereikende communicatie met de ouders. Ordeverstoringen in de klas noemden 342 docenten als een probleem; wel veel, meent Pe ters, maar wellicht toch merk waardig genoeg niet de groot ste categorie. Daarbij moet wel opgemerkt, dat op de lijsten nog eens 198 keer werd aange tekend dat de manier waarop leerlingen reageren op wat er in de klas gebeurt, oorzaak is voor moeilijkheden. Voeg daarbij de (303) frustra ties over de voorbereiding, evaluatie en het geven van lessen („Toen ik nog drie mi nuten had, was ik pas op de helft"), en het is duidelijk dat bij elkaar de meeste docenten problemen in deze sfeer heb ben. Bovendien ergert een bij na even forse categorie (230) zich aan de persoon van de leerling. Deze docenten spre ken wel eens van het „nieuwe type" brugklasleerling: lui, zorgeloos, niet gemotiveerd en altijd te laat. Alles wat met de organisatie te maken heeft zowel die van de school zelf (vergaderingen e.d.) als de praktische proble men met bijvoorbeeld een ka potte projector wordt door liefst 340 docenten genoemd. Ook nog eens veel docenten (247) hebben het moeilijk met de status en de zwaarte van het beroep zelf. Peters: „De omgeving merkt altijd weer op dat ze zulke lekker lange va kanties hebben, terwijl de SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM (c) Standaard uitgeverij, Antwerpen-Weesp. toch werkweken ha len van vijftig, zestig uur". De relatief kleinste, maar ver uit felste groep (43) vormen de docenten die problemen heb ben met de overheid. „Ik heb maar één probleem: Deet- man". stond er op een formu lier. Essentieel in het onderzoek van Vincent Peters is, dat hij' er vanuit gaat dat het gedrag van iemand natuurlijk wordt bepaald door de eigenschappen van die persoon, maar óók door de kenmerken van de si tuatie waarin die zich bevindt. De manier waarop die twee factoren op elkaar inspelen, el kaar beïnvloeden, is volgens hem bepalend voor het gedrag van die persoon. Zo vroeg hij zich af waarom de ene docent wel problemen heeft met een klas, waar een collega bij wijze van spreken fluitend zijn werk kan doen. Daarom wilde Pe ters weten welke situaties in de ogen van de docenten pro blematisch zijn, én op welke manier die probleemsituaties samenhangen. Het is hem opgevallen, dat zo'n groot percentage van de genoemde problemen op het eerste gezicht niet meer dan randvoorwaarden zijn. „Het zijn weliswaar geen futilitei ten, maar toch verwacht je dit niet zo direct. Eén van de con clusies die ik daaruit trek, is dat daar een taak ligt voor de leraren-opleiding. Studenten steken daar alle energie in de voorbereiding van de lessen, maar besteden nauwelijks tijd aan de organisatie". Daarnaast heeft het Peters sterk getroffen, dat docenten de situaties zo formuleerden, alsof de oorzaak van het pro bleem niet bij hen lag, maar ergens anders. „Die bedelen zichzelf geen enkele rol toe, ze staan er buiten. Zeggen bij voorbeeld dat de stof niet bij de leerling overkomt, terwijl het heel anders is als ze zou den zeggen dat ze er blijkbaar niet in slagen de stof over te brengen zoals hen voor ogen staat. Zodra een docent dat doet, zal hij ook dichter bij een oplossing komen". Peters wijst er daarbij op dat een leraar niet de kans krijgt zich rustig in te werken. Een leraar staat vanaf de eerste dag voor de complete taak, die hij bij zijn vut ook nog heeft. Het is een heel specifiek be roep, docent. Je bent ontzet tend geïsoleerd, je hebt in je eentje alle verantwoordelijk heid". Tot slot wil hij, bijna aandoen lijk, nog even kwijt dat we niet moeten vergeten dat veel docenten geen enkel probleem hebben. „En anderen hebben op het formulier gezet dat het ondanks alles toch e heel leuk vak vinden". DICK HOFLAND IJslandse Miss World De IJslandse Holmfriour Karlsdottir is gisteren in Londen tot Miss World gekozen. De 22-jarige onderwijzeres werd door de jury verkozen boven Miss Groot-Brittannië en Miss Ame rika, die als tweede en derde eindigden. werk van de Bende van vel, die afgelopen zaten acht mensen doodde in supermarkt. Overigens de politie daar nog niet uit. Het signalement van de overvallers, met car na va maskers voor het vertoont echter wel overei t komst met de leden van is Bende van Nijvel. Bovendi»1 reden de overvallers in i Golf GTI, een auto die Bende ook vaak gebruikt. Het is overigens wel ze! dat het gisteren om dezel mannen ging, die vor week in Nalinnes, ook Charleroi, een mislukte p toverval pleegden, In gerechtskringen is inm dels vernomen dat men di het vermoeden heeft dat „Bende van Nijvel" voor deel uit Fransen bestaat geholpen door één of tw Belgen, paniek zaaien De Liga voor Mensenrechl protesteerde gisteren Brussel tegen alle gedacht die gaan in de richting heruitvoering van de doe straf in België. Zij wil voo niet „dat terroristen hun krijgen door een escal; van het geweld" org. tendge immun g twoord op gi door is uitge A '4l( Strop Kervolj a DGOI it An< i mat lar ov atuurr rmerc voor zwarte lotto DEN HAAG De organil t satoren van de illegale lotin r to-spelen in ons land ziji n8- 1 gisteravond waarschijnlijl indacl gigantische geldbedragei en aa kwijtgeraakt. Dit is het ge m bu volg van het feit dat d - trekking van de Midlotto cijfers (waarop ook dare zwarte lotto zich richt) gis teravond niet live in d KRO-1,2,3-Show op he scherm kwam, i een dag eerder order dlevadc ie id aar opge ;oloog nomen. erg, di Zo kon het gebeuren da as, tre het publiek dat eergistere laam. bij de opnames aanwézi eden i was de volgende dag ee liljoen slaatje kon slaan uit dfen var voorkennis over de uitsli iet te 1 gen. De organisatoren vat de r de illegale lotto haddei ïen. H onwetend van de gang vaiat Arn zaken in Hilversum, h en. Vc sluitingstijdstip voor heen an< inleveren van de formiltad gel lieren voor de zwarte lottrolg op kort voor de uitz« gesteld. Een woordvoerster KRO over de vervroegdi ooit nr opname: „Dat was nodij lellen omdat 1-2-3-Show dezijot uitb keer wel erg veel met decors kende. W daarde hadden gewoon meer tij p zich nodig dan anders. De vol lovend gende show wordt gewooi weer op de dag van de uit zending opgenomen", alHJ dus de woordvoerster. ilgens ijk J EN H eft gi dp aai Colo JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse president Pie- ter Botha heeft gisteren gezegd zwarten te willen opnemen in de Presidentiële Raad, een parlementair advieslichaam. De raad telt momenteel zestig leden: 41 blanken, 13 kleurlin gen en zes Aziaten. De raad is bevoegd geschillen op te lossen tussen de drie aparte parle mentaire kamers voor deze groeperingen. Botha denkt overigens niet aan algemeen kiesrecht voor zwarten. Inmiddels hebben zo'n 700 werknemers van het grootste ziekenhuis op het zuidelijk halfrond, het Baragwanath- -ziekenhuis zich vrijwillig la ten arresteren door de politie. Het niet-medische personeel is sinds twee dagen in staking om kracht bij te zetten aan hun looneisen. De schoonmakers, koks en portiers horen tot de slechts taalde krachten van het i kenhuis. Volgens de poli zouden de stakers waarschi lijk naar huis worden gestul met de mededeling om n dag voor het gerecht te schijnen. Zij zullen worden schuldigd van het houden een verboden staking. Het Zuidafrikaanse heeft teren zeven Swapo-strij gedood. BBK: Brinkman doet niets aan inkomens van kunstenaars DEN HAAG Minister Brinkman (WVC) heeft vorig jaar nau welijks iets gedaan aan de inkomenspositie van beeldende kuns tenaars. Zijn kunstbeleid was voornamelijk gericht op de consu ment. Dat stelt de Beroepsvereniging van Beeldende Kunste naars (BBK) in een gisteren gepresenteerd zwartboek. De BBK becijfert in het boek dat van ae 20 miljoen gulden die Brinkman in 1984 had uitgetrokken voor een inkomensverbetering er maar zo'n zes miljoen werkelijk bij de kunstenaars terecht is ge komen. Het gaat dan nog om een kleine groep. De vereniging vreest dat volgend jaar nog maar 1.300 kunstenaars, de helft van het aantal dat nu onder deze regeling valt, in de BKR zitten doordat de inkomstendrempel wordt verhoogd van 6.000 naar 8.000 gulden. De BKR is een overheidsregeling die kunstenaars een bepaald inkomen garandeert. Die kunstenaars moeten dan wel voor een bepaald bedrag (inkomstendrempel) aan werk heb ben verkocht. „De gevolgen van een dergelijk afbraakbeleid zul len zich in culturele zin binnen afzienbare tijd duidelijk afteke nen", aldus een woordvoerder van de vereniging. Het zwartboek is verstuurd naar de Tweede Kamer. Tentoonstelling „Stipendia '84" DEN HAAG In het „Logement van de heren van Amster dam" aan het Plein in Den Haag is gisteren een tentoonstelling geopend van werk van kunstenaars die in 1984 een startstipen dium of een werkbeurs van het ministerie van welzijn, volksge zondheid en cultuur kregen. Directeur-Generaal Culturele Za ken van WVC, Riezenkamp, noemde de tentoonstelling een openbare verantwoording van de toekenning van de startstipen dia en werkbeurzen aan beeldende kunstenaars, vormgevers en architecten. Het gaat namelijk om zo'n negen miljoen gulden rijksgeld, reis- en projectenbeurzen voor weer andere artiesten meegerekend. De 146 stipendia werden gegeven aan kunste naars die net van school kwamen en volgens Riezenkamp blijk gaven van een bepaalde mate van oorspronkelijkheid, eigenwijs heid, durf en tegelijkertijd artistieke kwaliteit. Een stipendium bedraagt ongeveer 35.000 gulden en is bedoeld voor een jaar. De 68 werkbeurzen, die zo'n 42.000 gulden bedroegen, waren voor wat oudere kunstenaars, die zich een jaar lang wilden wijden aan bepaald(e) werk(en), zonder afhankelijk te zijn van de BKR of bij voorbeeld lesgeven. Vant f* ■^wijetijc STO "ftDt D< ftN< irH( CE ftw ft Al Zaans koor niet in Zuidafrikaanse televisieshow ZAANSTAD Het Zaans Interkerkelijk Mannenkoor zi van een optreden voor de Zuidafrikaanse televisie. Het koor daarvoor eerder dit jaar uitgenodigd door de omroepmaatscb pij Saron Produkties uit Pretoria. De voorzitter van de kerkvoogdij van de Grote Kerk i kendam, waar de opnamen zaterdag zouden worden gema heeft verklaard geen medewerking te verlenen omdat hij i weerstand verwacht. Daardoor vervallen ook de opnamen een Zaans kinderkoor en een koor uit Landsmeer voor de t lv||| visie-uitzending in Zuid-Afrika. Voorzitter J. Klaassen van het koor geeft als reden op datl Zuid-Afrika pas deze week het antwoord is binnengekomen! een al in juli verstuurde offerte van het mannenkoor. Het 1 zou daarnaast door verplichtingen elders en ziekte niet voltallig kunnen zijn. De gemeenteraad van Zaanstad s zich deze week unaniem uit tegen de medewerking koren aan Zuidafrikaanse TV-programma's. De twee andere 1 ren hadden wel willen meewerken aan het programma. Hetl gaan om een kerstshow die is bestemd voor zowel de 2 de blanke Afrikaanse bevolking. Veiling van Stradivariusviolen in Londen mislukt 36) Brhole LONDEN De veiling bij Sotheby in Londen van drie kost i Grac bare Stradivariusviolen en de „Benvenuto"-cello van dezelf in dez de meester uit het begin van de achttiende eeuw heeft giste m."Er ren niet het verwachte resultaat gehad. Geen van de viel ch uit strijkinstrumenten haalde de gevraagde minimumprijs. So lijt m theoy had op een totaal bedrag van 3 miljoen pond sterlinjOnd, gehoopt, ruim 16 miljoen gulden. Op de „Lady-Ann-Blunt-Dr stoi -Stradivarius uit 1721, die in 1864 was gekocht door de eb u e kleindochter van de Britse dichter Lord Byron, Lady Annoninkl Blunt, werd meer dan tweemaal zoveel geboden als ooit vooi leurto een Stradivarius betaald is: 3,5 miljoen gulden. De eigenaar faar ki vond dat toch te weinig. De in 1721 gebouwde viool wordi „Wel beschouwd als een van de best bewaarde. Van de 1116 violen Brhole die Stradivarius gebouwd heeft, zijn er ongeveer 700 over 03! Ik Ook de twee andere violen en een cello bleven onder d( vastl< vraagprijs en onverkocht.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4