pokter moet altijd elf bereikbaar zijn De meeste mensen kijken met hun oren PcidócSoivumt Brandweeracties gaan in veel plaatsen door Ruud Geels moet kritiek op haar- transplantaties roor zich houden C&A stopt bontverkoop Buis Scherpenhuizen voelt niets voor lokaal posttarief Beveiliging Schiphol aanzienlijk verscherpt JDA wil niet kiezen uit „twee slechten" rh stelselherziening KONINKLIJK HUIS 9? Kamer wil meer aandacht voor wetenschappelijk onderzoek HUNNENLAND VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 PAGINA 3 H&ebruik computer om - Moi ;lig g pla erwijs te vernieuwen' .THOVEN Computerkunde biedt vele kansen het heT erw'js te vernieuwen. Maar het gevaar bestaat dat die jelijkheden niet worden aangegrepen. Computerkunde V dan als verplicht, traditioneel schoolvak haar doel niet 'fl fiken. Hiervoor waarschuwde prof. dr. J.Verhoeff van- dag op een onderwijscongres ter gelegenheid van het arig bestaan van de scholengemeenschap Het Nieuwe eum in Bilthoven. Om ervoor te zorgen dat computer de wel tot onderwijsvernieuwing bijdraagt moet de be ken leraren de juiste n italiteit en doceerstijl worden •bracht. Want het gaat niet om het onderwijzen van dare antwoorden op vragen die in de praktijk toch niet den gesteld, maar om het begeleiden en stimuleren van eerlingen in hun nieuwsgierigheid en creativiteit. Door juiste gebruik van de computer kunnen leerlingen kri- i leren denken en praktijkvragen leren formuleren, al- Verhoeff. 7 gn ik uit voor it bo ;e lig n beti Ginjaar: weiger geen stagiaires LEEUWARDEN „Zie- kenhuizen die geen stagiai res wensen hebben een ge brek aan een visie op lange re termijn. Het dreigend te kort aan goed opgeleid ver plegend personeel zal hier door toenemen". Dit zei staatssecretaris Ginjaar (On derwijs) gisteren bij de ope ning van de middelbare op leiding voor verplegend per soneel in Leeuwarden. Gin jaar vindt het volstrekt on duidelijk waarom er instel lingen zijn die weigeren sta- giares van de middelbare op leiding op te nemen. Visakte maandag op postkantoor DEN HAAG Vanaf maandag zal op postkanto ren de sportvisakte 1986 verkrijgbaar zijn. De akte is voor het hele jaar geldig en kost elf gulden. De overheid zal van dat bedrag 7,60 be steden aan voorlichting, on derzoek en het kweken van vis. In december zal vanuit het ministerie van land bouw en visserij een voor lichtingscampagne starten om de sportvissers achter gronden te geven over hun vrijetijdsbesteding. DEN HAAG De acfies van de brandweer voor een hogere onre gelmatigheidstoeslag en betere arbeidsvoorwaarden gaan in veel steden nog door. Slechts in enke le plaatsen werd een akkoord be reikt. In Den Haag was er infor meel overleg tussen de actievoer ders en de gemeente, maar dat leidde nog niet tot resultaten. De acties in de vorm van verminder-- de serviceverlening gaan door. De Haagse brandweer wil niet al leen praten over een financiële tegemoetkoming, maar over het hele pakket van arbeidsvoor waarden. In Rotterdam wezen de actie voerders het voorstel van de ge meente af om 150 gulden te ge ven boven de bestaande toeslag van 143 gulden. Ook de bonden vonden dit te laag, maar zij we zen hun leden erop dat het een eindbod is van de gemeente. Het college van Ben W deed gister middag een uiterste poging tot een akkoord te komen. Een dele gatie met de wethouders van per soneelszaken en bedrijven en burgemeester Peper deed een dringend beroep op de brand weerlieden in te stemmen met het voorstel. De actievoerders be sloten daarna collectief overwerk te weigeren als niet over enkele dagen een akkoord is bereikt. Het Amsterdamse college van burgemeester en wethouders deed de bonden een bod van 150 gulden extra per maand. Daarbo ven zou vijftig gulden per per soon beschikbaar komen voor ar beidsduurverkorting. Het college zag op die manier mogelijkheden tien arbeidsplaatsen te winnen. De brandweerlieden was dit bod te mager. In Amersfoort en Maastricht werd een akkoord be reikt over onregelmatigheidstoe slag en werktijdverkorting. (ONINGEN Mensen feten kunnen vertrou- n op de kwaliteit van huisartsengeneeskunst, dan ook continu be- cbaar en beschikbaar et zijn: „Geen gezoek oude kranten wie er ist heeft, geen ondui- ijke boodschappen van antwoordapparaat, n doktersassistenten en tgenoten die de dokter schermen". Gewoon vast adres waar je met e acute en chronische :hten terecht kunt èn olpen wordt zodat het langen naar een speci alist verdwijnt". Voorzitter J.P.M. Hendriks van de Nationale Raad voor de Volksgezondheid stelde dit vandaag in Haren op een sym posium over de ontwikkelin gen in de gezondheidszorg. Tot versterking van de eerste lijnshulp is het volgens Hen driks tot nu toe nauwelijks ge komen. Huisartsen, wijkver pleegkundigen. gezinsverzorg sters en maatschappelijk wer kers hebben ook zelf daartoe onvoldoende bijgedragen door tegenstrijdige taakopvattingen, de verbrokkelde honorering en traditionele opvattingen over machtsverhoudingen. Dat het aantal ziekenhuisop namen en verpleegdagen daalt is volgens Hendriks louter te danken aan de bezuinigingen die de ziekenhuizen zijn opge legd. Als de mensen onvol doende vertrouwen in hun huisarts hebben, dreigt vol gens hem zelfs het gevaar dat ze, als ze niet meer in het zie kenhuis terecht kunnen, een specialist aan het eigen bed willen die hen onderzoekt en behandelt. Daarom moet de huisartsgeneeskunde door op leiding en bijscholing worden verdiept en verbreed tot een volwaardig en gerespecteerd specialisme. Voor de mensen moet het be zoek aan de huisarts ook fi nancieel aantrekkelijk zijn. In dit verband uitte Hendriks kritiek op de voorgenomen wijziging van het stelsel van ziektekostenverzekeringen, waardoor 800.000 ziekenfonds verzekerden naar een particu liere verzekeraar moeten, die de hulp aan de huisarts niet vergoedt. Hendriks waarschuwde ook, dat in het beleid niet te veel moet worden gerekend op ..mantelzorg": hulp van fami lie, buren en vrijwilligers. Als overheid of (ziekenfonds)ver- zekering dat soort hulp niet meer vergoeden, kan er vol gens hem „een immoreel hoge druk" op de naaste omgeving van de patiënt ontstaan: „van vrijwilligheid en liefderijke opvang is dan al gauw geen sprake meer". STERDAM Ruud Is mag op straffe van dwangsom van 5.000 gul- n per overtreding geen igenuanceerde kritiek op methodes van de haart- C 3fensplantatiekliniek Medi- frul transplant in Amsterdam meer uiten. De vice-presi dent van de rechtbank in Amsterdam, mr IV.C. Gisolf, legde de voetballer en de BV Hairfusion dat verbod op in het kort geding dat de kli niek vorige week tegen hen had aangespannen. In de reclamecampagne voor haar manier van kaalheids- bestrijding verwijst Hairfu sion naar een info-lijn, waar op Ruud Geels de methode die de kliniek voor de strijd tegen de kaalheid gebruikt „kwakzalverij" noemt. Hoe wel die gewraakte tekst in middels is verwijderd, achtte mr Gisolf niet voldoende ge garandeerd dat in de toe komst dezelfde tekst niet we derom publiekelijk zal wor den gebruikt. „De inhoud van die boodschap bevat zul ke ongenuanceerde kritiek op de methode van de kli niek. dat een verbod van die tekst gerechtvaardigd is", al dus de rechtbankpresident. DEN HAAG De directie van C&A heeft besloten geen bont meer te verkopen. Al het bont is uit de winkels ge haald. Volgens het Anti Bont Comité is deze beslissing een gevolg van een kopersboycot die in oktober startte. Een woordvoerster van C&A ont kent dit. „Een winkelier let op de vraag; als er geen vraag naar bont meer is, stop je de verkoop." Ze zei verder dat C&A „niet echt heel erg veel" actiekaarten tegen de bontverkoop heeft ontvan gen. Hoewel het autowrak er ger doet vermoeden, heeft niemand bij dit on geluk gisteren in Rotter dam ook maar een schrammetje opgelopen. De vrouw (inzet) werd in haar auto verrast door een zware buis die van een achteropkomende, remmende vrachtwagen afschoof. De buis verniel de de cabine van de vrachtwagen en de per sonenauto, maar ver wondde niemand. DEN HAAG Staatsse cretaris Scherpenhuizen voelt niets voor de invoe ring van een lokaal post tarief om de particuliere stadspostdiensten werk uit handen te slaan. Volgens Scherpenhuizen vervoe ren die diensten veelal partijenpost waarvoor de PTT al kortingen geeft, ondermeer bij een regio nale verspreiding. Scherpenhuizen maakt zich niet erg druk over de activitei ten van de stadspostdiensten. Zij kosten de PTT jaarlijks maar enkele miljoenen gul dens aan inkomsten. Via de rechter wil de bewindsman wel een verdere groei van de particuliere diensten tegen gaan. De Tweede Kamer stemt in met het plan van de bewinds man de posttarieven in 1986 met vijf cent te verhogen. Scherpenhuizen zegde toe dat er naast de al aangekondigde tariefsverlaging voor telefoon en semafoon, geen andere ta riefswijzigingen meer komen. Over de girobetaalkaarten zei de bewindsman dat in 1989 alle betaalpasjes een magneet strip met een geheim code nummer zullen hebben. Op alle postkantoren zullen dan codemachines staan om een sluitend systeem tegen de fraude te garanderen. Bij de installatie van nieuwe telefooncentrales zal bekeken worden of plattelandsnetten niet samengevoegd kunnen worden tot grotere gebieden. Daardoor zullen de inwoners van de betrokken gemeenten ook meer lokaal en dus goed koper kunnen bellen. DEN HAAG De Natio nale Veiligheidscommissie Burgerluchtvaart heeft besloten tot een groot aantal verscherpingen van de beveiligingsmaatrege len op de luchthaven Schiphol. Minister Kort hals Altes (justitie) heeft dat gisteren meegedeeld in een mondeling overleg met leden van de politie- -commissie van de Twee de Kamer. Vooral het CDA-Kamerlid Gualthérie van Weezei be pleitte tijdens het overleg maatregelen. Hij constateerde een stijging van de invoer van verdovende middelen op de luchthaven en van de kleine criminaliteit als diefstal en zakkenrollerij. Korthals Altes noemde de aard en de omvang van de reeds getroffen veiligheids maatregelen voldoende, maar constateerde tegelijkertijd dat die maatregelen niet of niet voldoende meer worden nage leefd. Hij noemde dit een ver schijnsel dat in de Nederlandse samenleving vaker voorkomt, want „het opbrengen van vol doende (zelf)discipline om de veiligheidsmaatregelen na te leven ligt ons niet zo best". Korthals Altes deelde verder mee dat ook hij de noodzaak tot herbezinning op de functie van de Centrale Recher che-Informatiedienst (CRI) onderschrijft. Hij zei dat hij de plaats en de rol van de CRI binnen de politie-organisatie nader wil bepalen. Nog in deze kabinetsperiode zal daarvoor een ontwerp-regeling bij de Kamer worden ingediend. Over het voortbestaan van dit „centraal service- en informa tiecentrum" voor politie en justitie liet de bewindsman geen twijfel bestaan. „De rol van de CRI kan niet worden gemist". Het gegeven, dat er een toekomst voor de CRI bin nen de Nederlandse politie is staat „buiten de discussie", zo zei Korthals Altes. De minister liet ook nog weten dat de politie-post op de justi tiebegroting voor dit jaar een groot gat te zien geeft. „Er moet rekening worden gehou den met een aanmerkelijke overschrijding van de politie begroting van mijn departe ment", aldus de bewindsman. Hij schreef de overschrijding in het bijzonder toe aan de fi nanciële gevolgen van de re geling voor onregelmatige diensten. i j ae, dl h O NI %rvolg van de voorpagina) HAAG De Tweede ierfractie van het CDA 'n £e4»ert te kiezen tussen de n A'ojp varianten in de herzie- g wab van het stelsel van socia- terwfkerheid die het kabinet de "ap tede Kamer heeft gelaten. dt//nde algemene beschouwin- in wj in oktober liet premier in efbers in antwoord op de jjt fcek op de stelselherziening kerparner de keuze tussen een °n ras8ew'jze afbouw van de rei nfUif^Nng tot 70 procent 'et zacJi november ins Claus woont in de Ift v 'Izaal van het Binnenhof spn Den Haag een gedeelte '1 ov met Sche/f' Ie hl i| van de viering van het -jarig bestaan van de tderlandse Kastelen- chting. finses Margriet woont in er :ist een symposium bij >n vt t georganiseerd wordt twin «J,, je stichting Vrienden an Verstandelijk Gehan- twin cap ten, ter gelegenheid }ie op?n haar tienjarig bestaan. van het minimum (bijstand) of een verlenging van de uitke ringsduur. Het is dus een kwestie van een lage uitkering over langere tijd, of een hoge re uitkering, maar dan ook voor een beperktere duur. De totale verzachtingen mochten niet meer kosten dan 545 mil? joen gulden, benadrukte de premier toen. In de CDA-fractie wenst men niet akkoord te gaan met dit „slikken of stikken-voorstel" van de premier. Als de om streden voorstellen behandeld gaan worden kunnen van die fractie zeker verdergaande wijzigingen worden verwacht. Deskundigen in de fractie wil len dat het arbeidsverleden meer bepalend zal zijn voor de hoogte en de duur van de nieuwe ww-uitkering. Van het CDA is ook het voor stel te verwachten dat het in komen waarover ww-premie moet worden betaald aanmer kelijk wordt verhoogd. Daar aan gekoppeld zouden hogere inkomens een uitkeringsrecht krijgen van 70 procent van hun hoger salaris. Zonder deze voorziening dreigt iemand met een inkomen van een ton in het nieuwe stelsel meteen te rug te vallen op een uitkering van 45.000 gulden. GALERIE NOVA SPECTRA BESTAAT 25 JAAR DEN HAAG De twee schilderijen, die voor het raam van galerie Nova Spectra aan de Laan van Meerdervoort hangen, zijn kenmerkend voor het be leid dat Jan Nieuwenhui- zen Segaar vijfentwintig jaar lang in zijn galerie voert. Het ene werk is een vrouw op sofa geschilderd door Jan Sluijters (1881- 1957) en het andere is een recent werk van Karei Appel. Twee belangrijke kunstenaars uitverschil lende generaties. Jan Nieuwenhuizen Segaar: „Mijn vader had een kunst handel aan de Anna Paulow- nastraat en ik groeide op tus sen schilderijen van Bart van der Leek, Piet Mondriaan, Jan Sluijters en Charley Toorop, maar ik was ook vertrouwd met de 19e eeuwse kunst zoals De School van Barbizon. In 1959 ging ik voor een jaar naar Parijs en daar leerde ik een jonge generatie kunstenaars kennen, waaronder Pouget, Maryan, Doucet, Bitran en de oudere schilderijen kende, het innerlijk van hun kunst kwam ondanks de grote ver schillen overeen. Ik ben hun schilderijen gaan kopen en in 1960 begon ik in het pand van mijn vader een eigen galerie". Vijfentwintig jaar later viert Jan Nieuwenhuizen Segaar het jubileum van zijn galerie in een zojuist betrokken pand aan de Laan van Meerder voort (nr. 41). Tussen 1972 en 1985 was Nova Spectra op nr. 27 gevestigd, maar die ruimte werd te klein. Het is nu weer mogelijk om de vele schilderij en, waaronder enkele forse formaten, en een collectie sculptuur te herbergen. In de woonvertrekken boven de ga lerie hangen ondermeer een paar schilderijen uit de collec tie van G. J. Nieuwenhuizen Segaar, zoals het werk „Voet ballers" uit 1913 van Bart van der I .eek en een prachtig werk van Charley Toorop. Appel Op de tegenoverliggende wand hangen monumentale doeken van Karei Appel uit verschillende perioden en er Het nieuwe pand van galerie Nova Spectra aan de Laan van Meerder voort 41, wordt morgen om 16.30 uur geopend door Theo van Velzen, di- rekteur van het Haagse Gemeente museum. De tentoonstelling „Henry Heerup, schilderijen en beelden 1935-1985" wordt begeleid door een catalogus en is tot 15 december van dinsdag t/m zaterdag 11-18 uur te zijn verschillende beelden van de Engelse beeldhouwer Chad- wick en de Belg Reinhoud op gesteld. Het geheel bevestigt de indruk dat hier op museaal niveau gekocht en verkocht wordt. Nieuwenhuizen Segaar: „Toen ik in 1963 het werk van Appel in de galerie bracht keek het publiek er nauwe lijks naar. Pas in 1967 ver kocht ik iets van hem, maar ik bleef zijn kunst kopen en maakte tentoonstellingen. Ap pel is een kunstenaar die zich voortdurend op een nieuwe wijze uitdrukt.' Sinds 1963 bracht Nieuwen huizen Segaar regelmatig kunstenaars uit de Cobra groep (1948-1951) onder de aandacht. Hun drang naar le vensexpressie en hun belang stelling voor volkskunst als ui- Henry Heerup: „Sterren wacht", 1982. ting van ongevormde mensen (kinderen, primitieven) resul teerde in een emotionele, hart stochtelijke schilderkunst. On der de Deense afdeling van de groep bevond zich Henry Heerup, die ook voor en na Cobra vanuit een natuurlijke eenvoud werkte. Zijn samen gestelde beelden zijn uit aller lei afvalmateriaal opgebouwd. Een stuk strandpaal met een deksel en flesdoppen worden onder zijn handen een „strom pelend jongetje" (1960). Dit beeld is onderdeel van de ten toonstelling die tot 15 decem ber in de galerie te zien is. „Er is nog altijd veel te ont dekken in Cobra. In die tijd werd alles niet zo goed geregi streerd en er komt nog steeds onbekend materiaal tevoor schijn. Wie weet nu dat Heer up ook een goed schilder is? Belangrijk als kunsthandelaar is dat je een bepaalde overtui ging hebt, dat je weet wat je doet. Je moet voor een kunste naar voelen en in hem gelo ven. Van Lucebert breng ik alleen zijn tekeningen, omdat ik de schilderijen te anecdo- tisch vind. Heerup maakt ook verhalen, maar geeft ze pictu raal weer, hij verwerkt ze. Kwaliteit leer je alleen onder scheiden door veel te kijken en te vergelijken. Op een be paald moment raak je ver trouwd met het karakter yan het werk en het is het karak ter van het werk dat echt van vals doet onderscheiden. Zo ontdek ik regelmatig valse schilderijen van Karei Appel en na verloop van tijd kun je ook weer de ene vervalser van de andere onderscheiden". Ondanks de naam die Nova Spectra opbouwde met de wer ken uit de Cobra-periode, geeft Nieuwenhuizen Segaar onmiddellijk toe dat hij altijd in andere tijden heeft gehan deld. In 1983 had hij nog een tentoonstelling met werken van o.a. Van Gogh, Redon, Kollwitz, de Toulouse Lautrec, Thorn Prikker. Veel van deze kunst gaat naar het buiten land. Oren Nieuwenhuizen Segaar is vol strekt niet van Nederland af hankelijk, hoewel er ook re gelmatig Nederlandse verza melaars in de galerie komen. „Als ik voor een kunstenaar voel wil ik hem uitgebreid to nen, zodat het publiek zich een beeld kan vormen. Het terug zien van werk is zeer belang rijk en daarom kan je beter drie keer een half uur naar een tentoonstelling gaan dan één keer een paar uur. De beelden werken onbewust in je geest door en als je de wer ken dan voor de tweede keer ziet kunnen ze aan waarde winnen en naar je toekomen. Kijken en vergelijken is het allerbelangrijkste, maar de meeste mensen kijken met hun oren". Nieuwenhuizen Segaar spreekt zijn voorkeur uit voor het ,joie de peindre", kunste naars die plezier hebben bij de expressie in verf. „Karei Ap pel is zo'n kunstenaar en Hen ry Heerup. Schilderen gaat over picturale elementen en theorieën ontstaan altijd pas achteraf. Die theorieën moeten achteraf uitleg geven, een ver klaring zijn, maar niet alles is te verklaren. Ook kunstenaars als Mondriaan en Van Does burg waren met het schilderen zelf bezig en de theorie ont stond nadat ze geschilderd hadden. Schilderen naar een theorie is niet mogelijk." INGRID VAN SANTEN Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederland loopt in zijn technologi sche en wetenschappelijke ontwikkelingen ver ach ter bij de'grotere indus trie-landen. Om te voor komen dat die tendens zich voortzet, wil de Tweede Kamer dat het kabinet zich meer inspan ningen getroost voor een internationale samenwer king op deze gebieden. Dat bleek gisteren tijdens een commissievergadering over het wetenschapsbeleid. Woordvoerders van VVD en CDA onderstreepten het be lang van Nederlandse deelna me aan Eureka (de Europese tegenhanger van SDI), maar vroegen daarnaast aandacht voor samenwerking binnen de Europese Gemeenschap bij an dere projecten. Minister Deetman, die het we tenschapsbeleid coördineert, stelde echter dat internationa le samenwerking niet alléén een aanpak op Europees ni veau mag betekenen. Ook bi lateraal (tussen Nederland en een ander land) is samenwer king vruchtbaar, meende de minister. Volgens Deetman steekt het kabinet in die bila terale onderzoeksprogramma's al veel geld. Het PvdA-Kamerlid Wallage verweet het kabinet geen ex tra financiële impulsen te heb ben gegeven aan wetenschap pelijk onderzoek. „Omdat alles wordt bekeken door de bril van het financieringstekort". Volgens Wallage is het kabinet vergeten dat het stimuleren van die „kennisindustrie" ook een route voor economisch herstel kan zijn. Alle fracties vroegen om een betere wetenschappelijke in frastructuur. „Het weten schapsbudget wordt nu teveel gezien als een wensenlijstje. Terwijl het een verplichtend kader behoort te zijn", aldus Wallage. Deetman zegde toe voor de komende kabinetsfor mateur een uitvoerig docu ment op te stellen, over de f>laats die het wetenschapsbe- eid binnen het totale kabi netsbeleid dient in te nemen

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3