N atuurbeschermers: geen appartementen in Noordwijks badcentrum Noordwijkerhouts Rokazano bestaat 30 jaar i Voorschoten bezuinigt op subsidies Schoonmaak Lucas-college Winkeliers Oegstgeest eisen onderzoek voor vestiging supermarkt Rijnsburg onderhandelt over muziekonderwijs LEIDEN OMGEVING CeidAeSomg/ni VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 PAGINA Ef Voorhout wil opheffing Muziekschool Bollenstreek VOORHOUT Hef de gemeenschappelijke regel MUziekschool Bloembollenstreek op. Dat is het ad] dat B en W van Voorhout de gemeenteraad geven, ij voorstel wordt donderdag besproken. Wanneer vol januari niet besloten is tot een gezamenlijke ophef] •besluit Voorhout dan per i januari 1987 uit te tredl Daarmee zou deze gemeente zich naast Noordwijt hout scharen en zouden alleen Lisse, Noordwijkerff Noordwijk en Oegstgeest de kosten voor de school n ten dragen. Dat dat onmogelijk is, hebben de beziï gingsvoorstellen over de begroting van de school alT gevyezen. De vier andere gemeenten gingen \L noodgedwongen omdat zij niet de veroorzaker vanbi heffing van de school en dus het muziekonderwijs streek wilden zijn akkoord met een voorgestelde bezuinigingsplannen. Telfoon- maniak KATWIJK Voor de zoveelste maal is gisteren iemand in Katwijk lastig geval len door een tele foonmaniak. De man belt op en stelt dege ne die de telefoon op neemt allerlei vragen over opvoed- en ver pleegkunde. Een in woonster in Katwijk die er gisteren slacht offer van werd, heeft de politie gewaar schuwd. G.J. den Heijer niet terug in raad Rijnsburg RIJNSBURG De heer G.J den Heij- er zal, na acht jaar voor het CDA in de gemeenteraad te hebben gezeten, na de verkiezingen niet meer terugkeren. Hij werd vorig jaar gekozen in het be stuur van de veilingvereniging Flora en nu besloot hij naar aanleiding van zijn drukke werkzaamheden zijn funk- tie als raadslid voor het CDA neer te moeten leggen. „Je moet overal je tijd aan besteden en het gaat niet samen deze twee funkties goed te verrichten", zo meldde kweker Den Heijer. Volgende week dinsdag wordt in een besloten vergadering de kandidatenlijst voor de CDA verkiezingen samenge steld. Het Lucas-College, scholengemeen schap voor havo en mavo in Voorscho ten, bestaat 15 jaar. Dit derde lustrum werd deze dagen groots gevierd. Een feest waar ook de Voorschotenaren baal bij hadden. Onderdeel van de festivitei ten was een schoonmaakactie van Voor schoten. Dit gebeurde met veel blijmoe digheid. Dat Is niet te verwonderen, ge zien wat allemaal op het feestprogram ma heeft gestaan: Tiki Bad-spektakel in Wassenaar, een feestavond met de pop- greop „The Incrowd", bowlen, schaatser en een gekostumeerd zaalvoetbaltoer nooi. Licht- controle KATWIJK De politie heeft gister avond op diverse plaatsen in Kat wijk een verlich tingscontrole op fietsers en brom fietsers gehouden Tussen zeven en negen uur kregen 23 (brom)fietsers een bekeuring om dat hun verlich ting niet naar be horen ACHT MAANDEN CEL GEËIST Liftsters ontkomen aan verkrachting RIJNSBURG/DEN HAAG „Uit de reactie van de slachtoffers in de zaal is duidelijk te zien, dat u niet de waarheid spreekt", aldus de Haagse rechter mr. J.H. van Overbeek gisteren tegen een 36-jarige Rijnsburger, die verdacht werd van po ging tot verkrachting. Even later hoorde de man 8 maanden gevangenis straf, plus vier manden voorwaardelijk tegen zich eisen. Twee jonge meisjes waren uit geweest in Noordwijk. De Rijnsburger had een kroegen tocht achter de rug. Het was in de vroege ochtend van 25 mei. Bussen en treinen reden niet op dat uur. De meisjes besloten naar huis te liften. De Rijnsburger nam hen mee. Op de parallelweg van de A 44, ter hoogte van de Haagse Schouw, werd de automobilist plotseling handtastelijk. Een van de meisjes werd hardhan dig betast. Er ontstond een worsteling en het slachtoffer moest rake klappen incasse ren. Haar kleding scheurde. Op een goed moment wist zij te ontvluchten. Een arts zou later een nierkneuzing en ge kneusde ribben constateren. Nadat ook het vriendinnetje was betast, wist zij eveneens te ontvluchten. De verdachte verklaarde giste ren op de rechtsziting, dat hij de meisjes niet had geslagen. Toen de meisjes niet van zijn avances gediend bleken te zijn, zou hij zijn opgehouden. Wel had hij hen tegen willen hou den de auto te verlaten, omdat hij het niet verantwoord vond het tweetal in het donker ach ter te laten. De man hield vol, dat hij beide vriendinnen na het incident veilig naar huis had willen brengen. De slachtoffers zaten gisteren in de rechtszaal. Hevig geëmo tioneerd reageerden zij op de lezing, die de man de rechters voorhield. De vice-president van de Haagse rechtbank, J.H. van Overbeek, was echter dui delijk niet onder de indruk van het relaas: „U hebt niet geslagen? Zulke verwondingen krijgt iemand niet zomaar. U moet geen kiekeboe met uzelf spelen, dat is niet goed". De verdachte erkende dat hij te ver was gegaan. Hij was dan ook bereid de gescheurde kle ren te vergoeden. De Rijnsburger drijft een één manszaak. Volgens een rap port van de reclassering zou een gevangenisstraf hem in moeilijkheden kunnen bren gen. „Maar moeten we nu naar u kijken of naar het belang van de slachtoffers?", luidde de vraag, die mr. Van Over beek op de verdachte afvuur de. „Naar beiden", was het antwoord. Officier van justitie mr. I.E. Klopper was net niet met de laatste eens. Haar eis was mede-gebaseerd op de gedach te, dat de slachtoffers wellicht nog jarenlang door psychische moeilijkheden achtervolgd worden. De raadsman van de Rijnsbur ger achtte poging tot ver krachting niet bewezen. Vol gens hem was alleen sprake geweest van ontucht. Zijn cliënt zou de kans moeten krij gen zijn éénmanszaak voort te zetten. De Haagse rechtbank wijst vonnis op 28 november. DEN HAAG/NOORD- WIJK Er mogen geen appartementen boven het badwinkelcentrum Lan- gevelderslag in de Noord- wijkse duinen komen. De appartementen zouden be woners aantrekken en dat past niet in de plannen voor het natuurgebied. Dat is het belangrijkste bezwaar tegen het be stemmingsplan Langevel- derslag, het duingebied ten noorden van Noord wijk. Gisteren maakten vertegenwoordigers van twee belangengroeperin gen hun bezwaren duide lijk voor een commissie van Gedeputeerde Staten. Ze willen dat GS het plan niet goedkeuren. De kritiek op het bestem mingsplan Langevelderslag richt zich eigenlijk op drie punten. Het plan laat de moge lijkheid open om in het duin gebied water te winnen, als dat maar geen schade voor de natuur oplevert. De Amster damse Duinleidingwater Maat schappij wint wel water ten noorden van de Langevelder slag, maar niet in het gebied, zelf. Ze is dat ook niet van plan, maar wil wel dat Lange velderslag een soort over gangsgebied blijft waar water winning nog wel in de bestem ming is vastgelegd. De Stich ting Duinbehoud en het Zuid- Hollands Landschap willen ten wordt. Een ander bezwaar richt zich tegen de plannen voor de bouw van een dienstwoning naast het badcentrum. De wo ning zou bestemd zijn voor een eventuele exploitant van het badcentrum. Dat badcentrum bestaat uit winkeltjes dagtoeristen wat kunnen ko pen en is de enige bebouwing in de omgeving. De belangen groeperingen vinden het niet juist dat daar nog eens bijge bouwd wordt. Het belangrijkste bezwaar is echter gericht tegen apparte menten die boven de winkels zouden komen. Het bestem mingsplan laat daar de moge lijkheid voor open. Op de ach tergrond speelt de teleurstel lende exploitatie van het bad winkelcentrum. Het bovenste deel van het winkelcentrum staat grotendeels leeg en dat Noordwijk wil daar dus wel vanaf. De firma Van Westerop in Noordwijk heeft interesse getoond. De firma heeft het restaurant De Oase in het bo vendeel zitten en wil op die verdieping nu ook tien appar tementen laten verrijzen in OEGSTGEEST Er moet een- distributie-planologisch onderzoek komen voor beslist kan worden over de vestiging van Digros in de Kamsteegga rage aan de Geversstraat. Dit stelde raadsman A.H. Spijker gisteren namens de 115 winke liers van de verenigingen „Lange Voort" en „Oegstgeest Actief" bij de behandeling van de bezwaarschriften tegen het door de gemeenteraad geno men besluit om de bestemming van de Kamsteeggarage dus danig te wijzigen dat er zich een supermarkt in kan vesti- Spijker bepleitte dus dat de raad zijn genomen besluit op nieuw overweegt. In het kader van heroverweging zal zo'n distributie-planologisch rap port beschikbaar moeten zijn waarin men kan zien wat de effecten van een Digros in de Kamsteeggarage zijn. De winkeliers menen het pu bliek meer belang heeft bij een supermarkt in een bestaand winkelcentrum dan een super markt die daarbuiten ligt. Een ander bezwaar tegen het raadsbesluit is afkomstig van Proper Beheer, de verhuurder van de Markthof. Deze heeft Profimarkt als gegadigde voor de supermarktruimte maar die ziet af van vestiging wanneer in de garage de concurrerende supermarkt wordt gevestigd. Raadsman De Vries Robbé, die optrad namens Proper Beheer, stelde dat de gemeente met het besluit de winkeliers van de De Kempenaerstraat en de Markthof voor schut heeft ge zet. CDA-raadslid drs. W.J. Kake- beeke, wees er op dat de ge meenteraad zijn besluit mede heeft gebaseerd op een rapport van het CIMK, waaruit blijkt dat er in Oegstgeest nog een bestedingsruimte van 10 mil joen gulden is. Daarnaast blijkt bij de Markthof het probleem van te weinig parkeergelegen heid, iets waarin bij de garage wel wordt Vrijwilligsters in de bloemen Tijdens een feestelijke bijeenkomst in Marienhaven werden gisteren veertien vrijwilligsters in de bloemetjes gezet. Zij waren gedurende 121/2 jaar op allerlei terrein aktief geweest in het Warmond- se verzorgingstehuis. De direktie van Marienhaven deelde mee dat die vrijwilligsters eigenlijk on misbaar zijn om de bewoners juist die extra aandacht te geven waaraan het vaste personeel niet toe komt. Door de bezuinigingen van de laatste jaren komen de dingen, die het leven veraangena men, soms een beetje in het gedrang. Door de helpende hand van de vrijwilligsters wordt dat uitstekend opgevangen. De dames van de UW, de Zonnebloem en anderen wandelen regelmatig met de bewoners, begeleiden hen naar de therapie of de dokter en assisteren bij het eten. De meeste vrijwilligsters hebben steeds dezelfde bewoners waar zij voor zorgen en dat schept een band die grenst aan een familierelatie. De bewoners beleven natuurlijk ontzettend veel plezier aan de vrijwilligsters, maar het genoegen is duidelijk wederzijds. Dat blijkt ook uit het gegeven dat er zo'n groot aantal jubilarissen gehuldigd kon worden. RIJNSBURG Het Rijnsburgse college is zon der kleerscheuren door de begrotingsvergadering ge komen. Ten aanzien van het muziekonderwijs werd besloten een bedrag van f 15.000 voor dit doel te bestemmen. Rijnsburgse leerlingen bezoch ten voorheen de Katwijkse muziekschool, maar moesten op een gegeven moment op stappen nadat de gemeente Rijnsburg had opgehouden te betalen. Men vond de gevraag de bijdrage te hoog. Thans zijn de besprekingen weer geo pend. Wethouder Glasbergen zei goede hoop te hebben op een oplossing. De meest frak- ties waren daar blij mee, maar de heer Verheij (CDA) maan de tot kalmte. Hij wilde zich niet direct vastleggen en ver onderstelde dat Katwijk Rijns- burg nodig had, waarop wet houder Glasbergen opmerkte „Rijnsburg heeft Katwijk ja renlang laten versloffen". Er is een uitbreiding .van het bejaardenhuis Vlietstede op komst. De Stichting wil graag uitbreiden met 35 bedden, maar de provincie houdt het nog tegen, omdat men de hui zen half prot. chr. en half al gemeen wil maken. Een alge meen tehuis lijkt hierin voor te gaan, maar wethouder Via- nen zei zijn uiterste best te doen toch de uitbreiding te re aliseren. Over de uitbreiding van Kloosterschuur zullen de nodi ge gesprekken volgen, terwijl er waarschijnlijk een nieuwe lagere tuinbouwschool komt nabij het nieuwe Flora. Het politiebureau is nog steeds te krap gehuisvest en diverse frakties stelden voor nieuw bouw te realiseren en voorfi nanciering te plegen. De materiaalwagen van de brandweer kan ook nog niet vervangen worden. Het colle ge wacht ontwikkelingen van uit de regio af. Wel was zij blij met de aktiviteiten van de brandweer. De Katholieke Kerk gaat niet bouwen op de hoek Floralaan- /Julianalaan. De heer Ouds hoorn (RPF) vroeg het college dan hier woningbouw te ple gen en geen sterflat te zetten zoals in het bestemmingsplan stond gemeld. Mevrouw De Haas pleitte in het komende jaar voor burgers in de commissies. De voorzit ter zegde toe dit in een volgen de periode te bekijken. Het Waterbos blijft zorgenkindje, maar in dit geval wordt beslist niet gedacht aan privatisering. Na twee dagen volop vergade ren kon men zonder moties of tegenvoorstellen afsluiten. NOORDWIJKERHOUT De Zangvereniging Noordwijkerhout „Roka zano" bestaat vandaag 30 jaar. Reden voor een fees telijke terugblik aan de hand van Bert Volkerijk die vijf jaar geleden voor zitter werd van deze nog altijd groeiende vereni ging. Hij is een van de Jongeren" want Rokaza no bestaat voornamelijk uit zangers van 40 jaar en ouder. Vanavond is het koor vanaf 20.15 uur te beluisteren in de Victor- kerk tijdens het speciale jubileumconcert. „Er zijn leden die an in de 70 en het begin af aan in het koor. Het zijn men sen die gewoon graag zingen en ineens over de drempel heen stappen door een kennis of bijvoorbeeld door onze jaarlijkse november-uitvoe- ring", aldus Volkerijk. Het novemberconcert in de Vic- torkerk is de voornaamste uitvoering van de zangvereni ging het hoogtepunt en tevens eindpunt van het jaar. Daar voor oefenen een heel jaar lang 75 pure amateurs. Daar na gaan alle mappen leeg en komen er nieuwe werken voor in de plaats. Vanzelfsprekend laat Rokaza no zich ook bij andere gele genheden horen. Behalve op laridelijke zangdagen en con coursen zingt het koor ook bij jubilea. Bert Volkerijk: „Als iemand 25 of 40 jaar getrouwd is en als iemand daar dan een gedenkwaardige dag van wil maken, dan begint hij met een mooie mis. Want wij zijn dan wel geen kerkkoor, maar wel hebben ook altijd een mis in ons programma. Natuurlijk kan zoiets alleen op zaterda gen want op weekdagen kun je wel de vrouwen bij elkaar krijgen maar bij de mannen ligt dat moeilijker." In juni brengt Rokazano altijd een avond voor alleenstaande be jaarden uit het hele land op Leeuwenhorst. In de directe omgeving is het koor bekend om de prachtige mis in de Jozefkerk tijdens het Kerstfeest. De speciale band van het koor met de St. Jozefkerk is te danken aan het feit dat dirigent Postma ook dirigent is van het Jozef koor en de meeste dames daarvan zijn ook lid van Ro kazano. Bert Vokerijk ont kent echter ten stelligste dat Rokazano alleen maar een veredeld kerkkoor is. „Dan zouden de meeste leden gauw weg zijn. Je zou dan elke zon dag moeten zingen en dat wil len de meeste leden niet. Bo vendien zingen wij heel klas siek. En dat we ook in de Vic- torkerk nog een mis zingen moet gezien worden als een contraprestatie omdat we in november de Victorkerk als concertzaal mogen gebruiken. Als concertzaal voldoet die kerk beter dan de Jozef om dat we de mogelijkheid heb ben het hele priesterkoor leeg te slepen. Dan hou je een ruimte over waar het hele koor kan staan. Plus dat de zang iets beter klinkt in de Victorkerk. Dit jaar zal het ook jubileum-novembercon- cert daar plaatsvinden". dok :Sijdsi Rokazano werd opgericht 1955. Er waren toen drie ver enigingen van de verschillen de standen; de LTB (land- tuiinbouwers), de KAB (arb ders) en de middenstandsvei eniging. Uit het overkoep lende orgaan van die dr verenigingen kwam de wei.8 gemengc raj standsvereniging op te ten. Dat werd Rokazano. Jf renlang heeft het ledent; rond de 30 geschommeld ef; tot ppn iaar of tien terug Bert Volkerij rdn, die tijd: „We hebben gehad dat er nog m; één tenor stond en die kreef°°5. versterking van wat lage ten. In 1975 zijn we in de Vi< 2 torkerk gaan zingen. Daard voor werd gezongen in za;a". Brama of bij Van der Gees Daar konden nooit zovee de Victor kerk konden ze wel. En toef*' begon de groei. Nu zijn er c geveer 75 leden waaronder alten. Mannen vormen d n kleinste groep en daarvai kunnen we er nog wel eeirs' aantal bij hebben." KLEINE LASTENVERLICHTING VOOR BURGERS VOORSCHOTEN Voorschoten verleent vol gend jaar minder subsidie aan sociaal-culturele in stellingen. Zo moeten de Lindehoeve en de Vrije Academie inleveren. Ook wordt er minder geld uit gegeven aan het gemeen telijk personeel. Door die bezuinigingen hoeven de gemeentelijke belastingen niet omhoog. De Voor- schotense burger heeft volgend jaar zelfs iets la gere lasten dan thans, om dat het landelijke prijspeil wel een beetje stijgt. B en W van Voorschoten mel den dat in de nota van aanbieding, die de begro ting voor 1986 begeleidt. Binnenkort buigt de ge meenteraad zich over de voorstellen. Eind augustus kwam het colle ge met een voorstel om de on- roerend-goedbelasting en de reinigings- en rioolrechten te verhogen. Dat voorstel werd kort daarna weer ingetrokken. „Op het moment waarop we dat voorstelden, gingen we uit van onze meerjarenplanning, We moesten dat op dat mo ment wel doen omdat maatre gelen door het rijk op tijd goedgekeurd moeten worden. Vlak na ons voorstel kregen we echter een duidelijker beeld van onze financiële posi tie, en toen bleken die verho gingen niet meer nodig", aldus wethouder J.D. van Dalen gis termiddag tijdens de presenta tie van de begroting. De verhogingen zijn volgend jaar niet nodig, omdat Voor schoten op sommige uitgaven bezuinigt. Bijvoorbeeld op de kosten van het ambtelijk per soneel. Door arbeidstijdver korting wordt het werk door minder mensen gedaan, omdat er niet direct andere krachten voor in de plaats komen. In enkele gevallen is dat efficiën ter, in andere gevallen niet. Zo komt Voorschoten pas laat met •de begroting op de proppen door onder meer personeelsge brek op de afdeling financiën, zo liet wethouder Van Dalen weten. Ook worden er lagere subsi dies gegeven aan de Vrije Aca demie Vlietstreek voor kunst zinnige vorming (28.000 gul den minder) en aan het jonge rencentrum De Lindehoeve (23.500 gulden minder). Min der geld is er ook voor biolo gie- en muziekonderwijs. Een meevaller is het extra geld dat de gemeente van het rijk krijgt voor onderwijs. Lagere school en kleuterschool zijn met ingang van dit schooljaar samengevoegd in het basison derwijs. Voor Voorschoten le vert dat een gunstigere °PS deelsleutel op. Voor volgend jaar heeft de meente ook een verlanglij opgesteld, het zogenaamde leidsplan. Voor het opknap van de Frisozaal wordt ton uitgetrokken, omdat gymnastiekzaal dat vol[ het college hard nodig h< De aanbouw bij de Openb Bibliotheek aan de Wijng; denlaan gaat 130.000 gul kosten. Geld is er verder ^i-^— onder meer fietsbewegwiJ0£ ring in het dorp, voorzie gen voor gehandicapten, opknappen van twee hoek velden op sportpark Adegf en inbraakbeveiliging sisscholen. Hartelijke gelukwensen voorONI LISSE De toneelgroep O.N.I. gaf gistermiddag in de Voorhof een opvoering van het blijspel „Met hartelijke gelukwensen" van Dick van Maasland. Het stuk handelt over een zilver huwe lijksfeest, waarvan de bruidegom een aantal dagen daarvoor de bloemetjes flink heeft buitengezet. Tot de bruiloftsgasten be hoorden de dames van het toilet en de vestiaire van een nacht club, die hij tijdens de stapavond had uitgenodigd. Dit laatste bracht uiteraard de nodige komische complicaties met zich mee. De rolbeheersing van de negen spelers was heel goed. Rijk Paauw speelde de bruidegom, die met een slecht geweten, zeer nerveus en geprikkeld was. Hij kreeg prima tegenspel van Ada Marseille als de bruid, en ook van Co Snel, als vriend van één van z'n dochters. Prima spel was er ook van Koos den Butter, Greet v. Dijk, Letitia v. Reisen, Hans Wijnholds en Ineke Was senaar. Zaterdag wordt het stuk weer gespeeld in de Voorhof, aanvang 8 uur. Solistenfestival WARMOND In 't Ti punt heeft zondag het lijkse solistenfestival pla georganiseerd door muzi vereniging St. Matthias, danks de naam solistenfe val zullen ook duo's, trio's ensembles voor het voetlijÉ treden. Zowel slagwerM als blazers en majorettes len proberen een van de schikbaar gestelde prijzen de wacht te slepen. Het fe tiju val begint om 12.30 uur eifORM gratis toegankelijk. )rde (A, kate EN EE

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14