Kloof tussen Links 5 Leiden en PvdA verder verdiept STAD OMGEVING Voorrang ouderen op de woningmarkt Fietstoch t door Meren wijk geeft on veilig gevoel Jaar cel geëist tegen tasjesrover Economisch wel en wee LEIDEN Ouderen zullen de komende jaren in Leider „absolute voorrang" krijgen bij de verdeling van wonin gen. Dat geldt zowel voor ou deren in woningwetwonin gen, eigen huizen als dege- die hun huis van een particulier huren. Die verwachting sprak wet houder D. Tesselaar gister avond uit tijdens de behande ling van de begroting door de nissie volkshuisvesting. „Ouderen moeten geholpen worden, als ze daar om. vra gen. De overheid kan oude geen jaren laten wach ten, al was het maar omdat veelal niet zo lang meer te gaan hebben", aldus de wet houder. Een ander argument voor dergelijk voorrangsbeleid is dat de gemeente hoopt te bereiken dat de doorstroming blijft bestaan. Op die manier zouden meer jongeren aan woning geholpen kun- Juist het aantal jongeren een woning zoekt, stijgt de laatste tijd zeer snel, ter wijl er volstrekt onvoldoende huizen voor deze groep zijn en jongeren nieuwe huizen vaak ook niet kunnen beta len. Volgens Tesselaar moe ten ouderen in het beleid ook voorrang krijgen, omdat het aantal ouderen toeneemt. Die voorrang zou alleen voor Leidenaars moeten gelden. „Leiden moet geen lustoord der. Wie onder de categrie oude ren zullen vallen, is nog on duidelijk. „De grens zal wel ergens tussen de 55 en 65 jaar komen te liggen", zei Tesse laar daarover. Ouderen zou- ERFPACHT IJSHAL GAAT IETS OMLAAG LEIDEN De gemeente is bereid de erfpachtscanon van de ijshal aan de Vondellaan iets te verlagen. De verlaging met zo'n 18.000 gulden is mogelijk door de daling van de rente. Gebruikelijk is dat de gemeente na een daling van de rente de erpachtscanon niet verlaagt, maar de zo ontsta ne meevaller in eigen zak houdt. De gemeente heeft de ei- .genaar van de hal Leidenaar H. Kempeneers als voorwaarde gesteld dat deze de verlaging doorberekend in de huur van de hal. Volgens wethouder D. Tesselaar is Kempeneers daarmee akkoord gegaan. In de begroting van de ijshal is 20.000 gulden opgenomen als baten van zomer- activiteiten, maar volgens de wethouder kosten de zomer- activiteiten alleen maar geld. Door de verlaging van de erfpachtscanon, wil hij de ijshal enigszins tegemoet komen. Tesselaar wijst er wel op dat een stijging van de rente zal leiden tot een verhoging van de erfpachtscanon. den zich niet meer bij de ge meente hoeven inschrijven als woningzoekenden, maar gezien hun leeftijd automa tisch voor registratie in aan merking komen. Bij de ver deling van de woningen blijft de gemeente uitgaan van het puntensysteem. Noodzakelijk gevolg van deze extra aan dacht voor ouderen is wel, dat er meer nieuwbouw spe ciaal voor deze groep ge pleegd moet worden. Dat zal in de praktijk neerkomen op meer driekamerwoningen. De wethouder overweegt te gaan adverteren met wonin gen. Woningzoekenden zou den dan zelf moeten reage ren, terwijl de gemeente nu alle woningzoekenden één voor één steeds één woning aanbiedt. De gemeente zou daarmee voorkomen dat be paalde woningen steeds moe ten worden aangeboden en voortdurend worden gewei gerd, bijvoorbeeld omdat ze te duur of te slecht zouden zijn. Onderzocht wordt of de nadelen van zo'n systeem te gen de voordelen opwegen. Fusie bouw verenigingen verloopt steeds moeizamer LEIDEN Het fusiepro ces tussen de Leidse wo ningbouwverenigingen verloopt steeds moeizamer. Nadat eerder de Een dracht besloot zelfstandig te blijven en zich niet aan te sluiten bij de Leidse Woningbouwvereniging (de vereniging waarin de LWS, Werkmanswonin gen en de Eensgezindheid zijn opgegaan) blijken er nu ook grote meningsver schillen te bestaan tussen de overgebleven vijf. De woningbouwvereni ging Ons Doel lijkt daarbij af te haken. Ons Doel en de andere vier kunnen het niet eens worden over de manier waarop hun nieu we vereniging bestuurd moet worden en wie daar een rol in zouden moeten spelen. Bovendien bestaat de mogelijkheid dat één van de overgebleven vier zich alsnog bij de Leidse Woningbouwvereniging aansluit. In dat kader wordt de Goede Woning genoemd. Wethouder D. Tesselaar wilde gisteren weinig kwijt over het ver loop van de fusiebespre kingen, die uiteindelijk de daadkracht van de corpo raties moet vergroten en hun financiële positie moet verbeteren. Tesselaar sprak wel de verwachting uit dat binnen twee maan den knopen doorgehakt zullen worden door de le den van de verenigingen. De Eendracht, de vereni ging die vorige maand be sloot zelfstandig te blijven, is intussen zo ver in finan ciële nood geraakt dat voor elke uitgave eerst toestemming aan de ge meente gevraagd moet worden. Tesselaar wees er gisteren op dat de Een dracht bovendien voor een groot deel op de gemeente steunt. Hij vroeg zich of dat wel zo kan blijven. „Als ze zo nodig zelfstan dig willen blijven, moeten ze van ons niet verwach ten dat we hun broekje op houden. Hoe klein dat ook is", aldus de wethouder. VRIJDAG 15 NOVEMBER 1985 PAGINA 11 •on loltland is van de baan 1IDERDORP Het ambitieuze woning- uwplan Holtland in Leiderdorp gaat niet ör. De verkoopresultaten vielen tegen en ini- tiefneemster Wilma Koopwoning te Zeist eft de gemeente Leiderdorp laten weten van t plan af te zien. De bouw had deze maand «ten beginnen. Het plan Holtland omvatte appartementen en 16 ééngezinswoningen in vrije sector op het terrein naast het Elisa- lh Ziekenhuis aan de Persant Snoepweg. De innen waren al een keer vereenvoudigd om- 1 dure koopwoningen momenteel niet erg a#i in mar^t l'gSen- 0°k voor de goedko- re woningen bestond echter weinig belang- Hing De verkoop-activiteiten zijn inmiddels indigd. De gemeente en Wilma gaan nu pra- over een mogelijke nieuwe invulling van gebied. r getui_ i de be ist Bet Von Geusau hoogleraar LEIDEN Professor dr. F.A.M. Alting von Geusau heeft vanmid dag aan de Leidse Universiteit het ambt van bijzonder hoogle raar in de westelijke samenwerking na de Tweede Wereldoorlog aan de aanvaard. De titel van de rede van Von Geusau luidde „Tussen twee of een? Europa, de Verenigde Staten en de Sovjetu- Pand gekraakt LEIDEN Zeven krakers hebben van ochtend aan de politie gemeld dat zij het pand 2e Groenesteeg 30 in bezit hebben ge nomen. Volgens een woordvoerder van de gemeente is het huis ongeschikt voor bewo ning, zo staat het dak op instorten en is er geen toilet. De eige naar is nog onbekend; vandaag wordt verder met de krakers ge sproken. Bejaarde opgelicht LEIDEN Een 75-ja- rige Leidenaar is gis terochtend in zijn wo ning aan de Cornelis Schuytlaan door vier vrouwen beroofd van 1500 gulden. Het vier tal belde aan bij de man en zei kennis met hem te willen maken. De man liet de vier binnen en toonde ze zijn hele huis. Nadat de vrouwen waren vertrokken, merkte de man dat hij 1500 gul den kwijt was. Gehoorapparaten gestolen LEIDEN Een 68-jarige Lei denaar is gisteravond in de omgeving van de Cruquislaan twee gehoorapparaten met een waarde van 2500 gulden kwijt geraakt. De man werd aange sproken door een ongeveer 14- jarige jongen die hem de weg naar het station vroeg. Hij mocht achterop de fiets van de Leidenaar springen. Vermoe delijk heeft de jongen de twee gehoorapparaten uit de jaszak van de man gehaald. Hij zei dat hij in Wassenaar woonde. De Leidenaar is niet verze kerd voor het verlies van de apparaten. Delftenaar zwaar gewond LEIDEN Een 31-jarige Delftenaar is gisteravond met zwaar hersenletsel naar het AZL gebracht nadat hij rond kwart over zeven op de A4 in Leiden met zijn auto achterop een andere auto was gereden. De andere automobilist, een 38-jarige Hagenaar, kwam met de schrik vrij, beide auto's werden totaal vernield. Het tweetal reed in de rich ting Den Haag. De Hagenaar op de rechterrijbaan, de Delftenaar met zeer hoge snelheid op de linkerbaan. Plotse ling zwenkte de Delftenaar naar rechts en reed met hoge snelheid tegen de auto van de Hagenaar op. Jubileumshow De Vogelvrienden LEIDEN De vogelvereniging De Vogelvrienden houdt ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan een jubileumtentoonstelling in het Vijf ho venhuis aan de Hoflaan 196 op 22, 23 en 24 november. Wethouder D. Tesselaar opent de expositie vrijdagavond om 20.00 uur. De vereniging heeft zich ingespannen om de ten toonstelling een extra feestelijk tintje te geven. Er is een keur aan vogels te bewonderen, van kleine tropische dieren tot parkieten en papagaaien. Ook kunnen er vogels worden gekocht. Vrijdagavond is de expositie te bezoeken van 20 tot 22 uur, zaterdag van 10 tot 18 uur en zondag van 10 tot 17 uur. van actiegroep Heggeschaar in gesprek met de wethouder. ACTIEGROEP HEGGESCHAAR OVERTUIGT WETHOUDER LEIDEN Maatregelen wor den wellicht genomen om de veiligheid van vrouwen in de Merenwijk te verbeteren. Wet houder J. Peters heeft toege zegd binnen twee weken met dames van de actiegroep „Heggeschaar" om de tafel te gaan zitten om een en ander te bespreken. Ook heeft de wethouder be loofd zijn best te zullen doen om de aanklacht van de ge meente ingetrokken te krijgen tegen drie vrouwen van de ac tiegroep, die eind oktober mid den in de nacht struiken langs het fietspad van de IJssel- meerlaan hebben gekortwiekt. Dit was een protestactie tegen het uitblijven van maatregelen docr de gemeente. Peters deed zijn toezeggingen na een fiets tochtje gisteravond met leden van de actiegroep langs de vol gens hen „gevaarlijkste plek ken van de Merenwijk". Rond half zes stapten de wet houder, enkele (mannelijke) ambtenaren, en zo'n veertig vrouwen uit de Merenwijk op de fiets bij de kinderboerderij. Ondanks het feit dat het nogal druk was op straat vanwege de koopavond en het vroege tijd stip in de avond, werd de wet houder naar zijn zeggen „goed doordrongen van het gevoel van onveiligheid". De route voerde over vrijliggende fiets paden zoals de overdag zo idyllisch ogende Broekweg, het Molenaarspad, Tuinpad, Roekenpad en IJsselmeerlaan. Op verschillende plaatsen werd halt gehouden voor na der commentaar van de vrou wen die zich voor deze gele genheid hadden getooid met een mini-heggeschaar en een plukje heg. Bij de Horsten on der een lantaarnpaal, die spon taan uit-floepte, wezen ze de wethouder op de vele lampen om hen heen die defect waren. Ook werd stilgestaan bij don kere fietstunnels. In een daar van, bij het Broekwegviaduct onder de spoorlijn, kreeg Pe ters een symbolisch „gewillig oor" op een bordje aangebo den. Hij zei dit zullen meene men naar zijn collega in Oegst- geest. omdat het fietspad on der diens gemeente valt. De stemming was tijdens het fietstochtje opperbest, maar sloeg wat om toen Hegge schaar zaken wilde doen met de wethouder. Onder de koffie op de zolder in de Kinderboer derij werd hij bestookt met vragen van vrouwen die 's winters na zessen de straat niet meer op durven, vooral niet de IJsselmeerlaan of de Gooimeerlaan, de routes naar de binnenstad. Wanneer zou de wethouder komen met meer verlichting, meer bus verbindingen met de stad, meer politiesurveillance en het snoeien van de heggen? Peters wees tot groot ongenoegen van de aanwezigen voor het ant woord op al deze vragen op zijn lege beurs. Hij stelde ver der dat ook mensen in andere wijken, zoals het Morsk war- tier, klagen over de onveilig heid op straat. Hij erkende dat bij de aanleg van fietspaden in de Merenwijk indertijd niet op persoonlijke veiligheid is gelet, maar vooral op het gescheiden houden van fietsers en auto's. Hij wees er wel op dat nu nieuwe fietspaden beter ver licht worden en fietstunnels verhoogd worden aangelegd. Uiteindelijk bleek Peters gis teravond toch bereid om de Merenwijk voorrang te verle nen. Aan de hand van een kaart van de wiik met daarop aangegeven alle onveilige punten zal hij laten bekijken wat het gaat kosten om de ge vaarlijkste punten aan tie pas sen. De resultaten worden over twee weken met Hegge schaar beproken. Brand in slooppand Een uitslaande brand heeft gis termiddag een pakhuis aan de Spijkerboorsteeg 14 in de as gelegd. Tevens liepen panden aan de Vrouwenkerkkoorstraat 19 en Lange Mare 75 en 75a schade op. De politie vermoedt dat de brand, die om kwart over vier werd gemeld, is aan gestoken door jongeren. Het pakhuis zou vandaag worden gesloopt voor de nieuwbouw van C&A. De brand is volgens een getui ge op de begane grond van het pakhuis ontstaan. In het pand, dat eigendom is van een 53-jarige winkelier uit de Haar lemmerstraat, lag hout en afval (zoals dozen), waardoor het vuur snel om zich heen kon grijpen. De brandweer heeft de brand met twee autospuiten bestreden, maar kon niet ver hinderen dat een pand aan de Vrouwenkerkkoorstraat een scheur in een muur opliep en dat het plafond, deurposten en kozijnen van een pakhuis met woning aan de Lange Mare verbrandden. Dit laatste pand liep ook rook- en waterschade op. LEIDEN/DEN HAAG De officier van justitie bij de Haagse rechtbank heeft gisteren een jaar ge vangenisstraf geëist tegen een 28-jarige Leidse tasjes* rover. De Leidenaar is al tien jaar drugsverslaafde. Op 22 augus tus slikte hij pillen, waardoor hij buiten zijn normale doen zou zijn geraakt. Hij fietste een 71-jarige dame achterna en rukte haar in het voorbijgaan een tasje uit handen. De be jaarde fietster viel op de grond. De dief verdween met het tasje, dat honderd gulden bevatte. Dezelfde dag trok hij op de Haarlemmerstraat een tas van de schouder van een wandelende vrouw. Later trof de politie gestolen cheques en pasjes aan in de woning van de verdachte. Tij dens de verhoren bekende de man nog enkele misdrijven. Zo had hij in april '84 ingebro ken in een schoenenzaak aan het Bevrijdingsplein. Gisteren zei de verdachte niet onwelwillend te staan tegen opname in een afkickcentrum. Hij wil echter zelf het tijdstip bepalen, waarop hij zich aan de behandeling zal onderwer pen. „Het lukt alleen als ik er goed gemotiveerd aan begin", aldus de Leidenaar. Alvorens verdere plannen te maken, wil hij eerst het vonnis van de rechtbank afwachten. De Haagse rechtbank doet uit spraak op 28 november. „Werca Holding B.V.", houdstermij., Meijerskade 15, is verplaatst n „Eurowica B.V.", ver strekken fiscale, fin. bedr. org. en overige adviezen., Meijerskade 15, is verplaatst naar Oegstgeest. „Nieman Holding B.V.", beh. en expl. vermogens waarden; uitv. en adv. bouwk. werk.; verhuur lig plaatsen pleziervaart, Haven ongenummerd, is opgeheven. •„Dakbedekkingsbedrijf W. Gijsman B.V.", dakdekkers- bedrijf, gas- en waterfitters- en loodgietersbedrijf en de tailhandel aanverw. art.; Le vendaal 157, is opgeheven. „N.V. Boekh. en Drukke rij v/h E. J. Brill", uitg. van werken enz., Oude Rijn 33A is verplaatst naar Plantijn- straat 2. Aan Langegracht 67g is gevestigd: „Trisys Software B.V.", advisering en dienst verlening op het gebied van automatisering. VVD: grond verkopen LEIDEN De VVD heeft gisteravond nog eens bena drukt dat zij van mening is j dat de gemeente grond moet verkopen en niet in erfpacht moet uitgeven. Volgens het huidige collegeprogramma, waaraan de VVD en de PvdA zich in 1982 hebben verbonden, moet grond door de gemeente in erfpacht wor- j den uitgegeven. Volgens de liberaal N. Langerak zal een verandering van het erf- pachtsregime een hard punt worden voor de VVD tijdens de college-onderhandelingen, p' begin volgend jaar. MOTIE VAN AFKEURING TEGEN WETHOUDER TESSELAAR het volk met o.a l^Navlr "JÊ ~M LEIDEN De kloof tus sen de PvdA en Links Leiden (PSP/PPR/CPN) is verder verdiept na de aankondiging door Links Leiden, gisteravond, dat wordt overwogen een motie van afkeuring in te dienen tegen het volkshuisvestingsbeleid van PvdA-wethouder D. Tesselaar. Zou de motie door de gemeenteraad worden aangenomen die mogelijkheid is uitge sloten dan betekent dat, dat Tesselaar en daarmee de rest van het college aftreedt. Door dit alles is de kans dat er na de gemeenteraadsverkie zingen van volgend jaar maart een links college wordt samengesteld en de socialisten de VVD Ivoor Links Leiden in ruilt, nog kleiner gewor den. De aankondiging door Links Leiden tijdens de begrotings behandeling door de commis sie volkshuisvesting, kwam tijdens een knallende ruzie tussen H. de la Mar (Links Leiden) en wethouder D. Tesselaar. Onderwerp van uzie: de renovatie en het groot onderhoud in Leiden. Tesselaar ontnam De la Mar gisteravond onder meer het woord met de uitroep „Hou nou eindelijk eens je kop dicht" en De la Mar hield Tesselaar onder meer voor dat „de gemeente geen moer doet" en dat de wethouder voortdurend „alle bouw- schandalen, die aan een rap tempo aan ons voorbij trek ken, bagatelliseert". Of de motie daadwerkelijk bij de gemeenteraad inge diend zal worden, wil De la Mar pas laten weten na over leg met zijn fractie. Hij zei gisteravond wel het beleid van Tesselaar in elk geval „afkeurenswaardig" te ach ten. „Je kan je wel afvragen of zo'n motie verandering in het beleid brengt en de pro blemen oplost. Want daar gaat het uiteindelijk om", al dus het raadslid. Zowel De la Mar als Tesselaar zeiden gis teravond een college tussen PvdA en Links Leiden on danks de diepe meningsver schillen niet af te wijzen. Tesselaar voegde er wel aan toe dat „er dan wel het een en ander" aan de standpun ten van De la Mar moet ver anderen en het raadslid zei op zijn beurt clat de wethou der het onderhoud en de re novatie stukken beter zal moeten organiseren: „Op deze manier begin ik er niet De PvdA-wethouder en het het raadslid voor Links Lei-" den botsen al jaren over de renovatie en het onderhoud in Leiden. De la Mar verwijt Tesselaar dat er veel te veel fouten worden gemaakt, de gemeente de zaak niet in de hand heeft en zich yeel te passief opstelt. Het gevolg, volgens Links Leiden, voort durend tientallen gebreken in de woningen die zijn gere noveerd, bewoners met klachten waar niet naar wordt geluisterd en op geen enkele manier een verbete ring van de situatie. Het zou om structurele problemen gaan. Volgens de wethouder blaast De la Mar incidenten op. Tes selaar benadrukte gister avond, dat honderden wonin gen worden opgeknapt, waar niets mee aan de hand is. Be woners met klachten zouden de daarvoor bestaande wegen (bouwteams) moet bewande len en niet onmiddellijk raadsleden om hulp moeten vragen zonder dat de ge meente de kans krijgt de pro blemen aan te pakken. Hij zei verder dat er al veel is verbeterd en dat hij de be trokken ambtenaren meerde re malen instructies heeft ge geven „dat het gesodemieter nu eindelijk eens afgelopen moet zijn". Tesselaar kreeg gisteravond BEGROTING'86 overigens onverwachte steun van J. Brands (VCN). De communist verweet De la Mar dat deze met de komst van de verkiezingen alleen maar uit is op publiciteit. De la Mar antwoordde daarop woedend dat hij zich niet an ders gedraagt dan andere ja ren en dat hij niet van plan is „op vakantie te gaan omdat er verkiezingen aankomen". Links Leiden kondigde deze week ook al een motie van treurnis (ook wel teleurstel ling genoemd) aan tegen VVD-wethouder J. Fase van economische zaken en perso neelsbeleid. Mocht deze mo tie worden aangenomen dan heeft dat geen directe politie ke gevolgen voor Fase.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11