Kremlin wapent zich tegen eleurstelling in Genève üeid&iQowuvnt tm een sprake van Nederlandse schuld ten aanzien van Moluks BMS-ideaal enève heeft voor elke top andere tafel Uit rapporten blijkt: Politie op Antillen schiet ernstig tekort Bevoegdheid Koning weer voorwerp van welles-nietes-spel Van Mierlo dé lijsttrekker voor leden D66 'agin; NfNENLAND DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 mm'6 J1 'LANO 7 DE Bi N HAAG Sinds de uitroeping de Republiek der Zuid-Moluk- (RMS) op 25 april 1950 heeft tot ieden geen enkel kabinet offi- steun gegeven aan de Zuidmo- onafhankelijkheidsstrijd. Ook immer beloofd deze steun ooit te en geven. Daarom is er wat dat •eft geen sprake van dat Neder- nog altijd een schuld jegens de molukkers heeft in te lossen, komstige onthullingen waaruit het tegendeel zou blijken, moeten uitgesloten worden geacht, gezien de enorme hoeveelheid gegevens die op dit moment over de RMS- kwestie beschikbaar is. ■Tot deze conclusie komen de historici Doeko Bosscher en Berteke Waaldijk van de Rijksuniversiteit te Groningen in hun vandaag verschenen boek „Ambon, eer en schuld". De schuldvraag inzake de Moluk se kwestie staat in het boek overigens niet centraal. Het geschiedkundig onderzoek van het schrijversduo richtte zich vooral op de ideeën die in de jaren vijftig en zes tig in Nederland leefden ten aanzien van de RMS: de opvattingen van de achter eenvolgende kabinetten, van de politieke partijen (met name ARP en PvdA) en van de bevolking als geheel. Wat die laatste categorie betreft is veel aandacht besteed aan het werk van de stichting „Door de eeuwen trouw" dié zich al sinds 1950 inzet voor het Molukse vrijheidsideaal, aanvan kelijk zeer fanatiek maar nu nauwelijks meer opvallend. Het boek „Ambon, eer en schuld" werd vandaag tijdens een persconferentie in Den Haag aangeboden aan ir. Manusama, de Zuidmolukse „president in balling schap", dr. J. van Baal, voormalig kamer lid voor de ARP, J.H. Scheps, ex PvdA- kamerlid en één van de zeer weinigen in zijn partij die de RMS-gedachte steunde, en W.C. de Vries van de stichting „Door de eeuwen trouw". De schrijvers hebben van hun boek een uiterst gedegen geschiedkundig werk ge maakt waarin alle pro's en contra's tot in detail worden vermeld. Daaruit blijkt on der meer duidelijk hoezeer de stichting „Door de eeuwen trouw" ertoe heeft bij gedragen dat de Zuidmolukkers hier te lande zeer lang de (ongerechtvaardigde) hoop op verwezenlijking van het RMS- ideaal bleven koesteren. Hoewel het boek zich niet als een roman laat lezen daar voor is het te wetenschappelijk getint wordt wel indringend beschreven hoezeer de genoemde stichting zich over het lot van de Zuidmolukkers heeft ontfermd. Zo wordt onder meer het zogeheten plan- Ford aan de vergetelheid ontrukt. Vol gens dit plan wilde de stichting in 1951 een vliegtuig met zendapparatuur, voed sel, medicamenten en wapens naar het eiland Ceram sturen. De operatie zou worden uitgevoerd onder leiding van on der anderen kapitein Westerling, bekend en berucht vanwege de politionele acties in Indonesië. In België werd een tussen persoon gevonden, een zekere Sweerts, die de stichting behulpzaam was bij het aankopen van een vliegtuigje en bij de verdere voorbereiding van de actie. Het hele plan viel in duigen doordat Sweerts in België werd gearresteerd; hij bleek een bij verstek ter dood veroordeelde SS'er te zijn. DICK VAN RIETSCHOTEN SKOU Vijf dagen lor het begin van zijn )-ontmoeting met pre- lent Reagan heeft de sische partijleider fcrbatsjov gisteren op- fuw uitgehaald naar Amerikaanse SDI- ogramma. j deed zijn aanval tijdens j bijeenkomst in het jjemlin, bij de aanbieding een petitie waarin wordt reroepen tot een vredes- (dloop. Ook president jagan zal de petitie aange- Ben krijgen. Vrbatsjov ontving de petitie i handen van onder ande de Nederlanders Theo liippenberg en Suzanne fcbrielle, die namens het on* Bgs gehouden wereldvre- scongres voor Nobelprijs- innaars naar Moskou wa- gereisd. In de petitie brden Reagan en Gorbats- r opgeroepen Genève niet verlaten totdat er overeen- bmming is bereikt over een increet plan voor alomvat- hde ontwapening. UiCalles blijkt dat de milita risering van de ruimte voor het Kremlin „het" agenda punt blijft in Genève. De ruimte is voor de Russen, sinds ze een generatie gele den de eerste Spoetnik en de eerste man in een baan om de aarde brachten, het sym bool van inventiviteit en prestatie. Ze bekijken de „kosmos" met een combinatie van inspiratie en nationale trots, die de rede overstijgt. De Amerikaanse SDI-plan- nen vormen in Russische ogen een bedreiging voor die ruimte en daarmee voor de Sovjet-Unie. Het SDI-plan is volgens het Kremlin ook een schending van het ABM-ver- drag, waarin het aantal af weersystemen tegen ballisti sche projectielen is vastge legd. Een land dat meer en modernere van dergelijke sy stemen bezit, zou kunnen menen (gedeeltelijk) on kwetsbaar te zijn. en dus meer risico's kunnen nemen, wat de kans op een nucleair conflict vergroot. In zijn rede verklaarde Gor- batsjov dat Russische tegen- De Nederlandse Suzanne Gabrielle, links, overhandigt partij leider Gorbatsjov de vredespetitie. maatregelen niet uit zullen blijven als de Verenigde Sta ten hun SDI-programma zou den realiseren Volgens waarnemers in Moskou heeft de militaire Sovjettop plan nen klaarliggen voor een grootschalige en uiterst kost bare militaire herbewape ning, als er met de VS geen zaken gedaan kunnen wor den. Onlangs werden in Moskou de economische richtlijnen tot aan het jaar 2.000 gepubli ceerd. Een nauwkeurige ana lyse van de plannen sugge reert dat de strijdkrachten veel van hun eisen verwe zenlijkt zullen zien. Zoals het plan zegt: „In verband met de verslechtering van de in ternationale situatie, heeft de Sovjet-Unie zich extra moe ten inspannen om haar de fensie op het juiste niveau te houden, zodat onze bevolking verzekerd kan zijn van een leven in vrede". Het economische plan belooft „een aanzienlijke uitbreiding van investeringen in de ont wikkeling van machinefa brieken én een verbetering in de produktie van de ge reedschapsmachines en de metaalbewerking industrie". Met in het achterhoofd de ei sen van de vier militaire sec toren en gezien het feit dat „zware industrie" en „strate gische industrie" sinds Stalin vrijwel synoniem zijn, lijkt de conclusie onvermijdelijk. De Sovjet-Unie is niet van plan de VS een voorsprong in de wapenwedloop te ge ven. Wanneer Genève niets positiefs oplevert, zal er in de Sovjet-Unie een militair bak beest in beweging worden gezet, dat niet makkelijk meer tot stilstand gebracht zal kunnen worden. EN HAAG - Genève. de itserse stad tussen Alpen Jura. weet volgende week ogen van de wereld op gericht. Met de topont- ting tussen Reagan-Gor- sjov onderstreept Genève naam als diplomatieke ferentiestad. De stad 'ft wereldfaam opgebouwd een veilige en discrete lats om internationale con- icten op te lossen, enève huisvest waarschijn - jk meer diplomaten per oofd van de bevolking dan uge ander stad ter wereld, nge veer 35 procent van de )tale stadsbevolking van 50.000 vervult een of andere iplomatieke missie, onder andere bij de vele internatio nale organisaties die als standplaats Genève hebben gekozen. Daarnaast worden er jaarlijks zo n 30.000 confe renties gehouden, waarbij overigens niet altijd zulke zwaarwichtige zaken op de agenda staan als ontwape ning in Oost en West. Ook de toekomst van de Australische wombat werd in Genève be sproken. De stad biedt als geen andere alle faciliteiten en comfort die een con ferentiestad van allure nodig heeft, zoals luxe hotels met in totaal 12.000 kamers, uitgebreide commu nicatielijnen en geroutineer de meertalige tolken. Een Amerikaanse diplomaat om schreef de voordelen van de stad als volgt: ..Genève is een ideale stad om te onderhan delen. Het heeft vierkante en langwerpige zalen, en zalen met hoge plafonds. Je vindt er langwerpige tafels, ronde tafels, tafels in de vorm van een hoefijzer. Er zijn restau rants. exclusieve winkels, fantastische bergen en een Voor alle aanwezige gemak ken moeten de conferentie gangers wel fors betalen. Prijzen van 300 gulden voor een hotelkamer zijn heel ge woon. Vooral in de nieuwe hotels, in feite conferen tie-oorden op zichzelf, kun nen de tarieven flink oplo pen: voor een overnachting in de koninklijke suite van het Intercontinental Hotel moet ruim 4.300 gulden wor den neergeteld. Toch zijn alle hotelkamers voor de tijd van de topconferentie al weken volgeboekt. Reagan en zijn vrouw Nancy zullen hun intrek nemen in de villa Saussure. een kas teeltje aan het Meer van Ge nève. even buiten de stad, waar in het verleden ook president Eisenhower ver bleef. Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa hebben gekozen voor de zogeheten roze villa, een inmiddels helblauw ge schilderd patriciërshuis op het terrein van de Sovjetmis sie. Het stadsbestuur van Genève ziet de topconferentie vol vertrouwen tegemoet: een betere reclame voor de stad is moeilijk denkbaar. Daar zullen trouwens ook de 3.000 aanwezige journalisten aan bijdragen. Omdat de belang rijkste gebeurtenissen van de top slechts gevolgd mogen worden door een ..pool" van journalisten één derde Amerikanen, één derde Sov jets en één derde rest van de wereld zijn de autoriteiten ervan overtuigd dat de media tijd te over zullen hebben om ook de stad Genève aan de wereld te presenteren. Koning DEN HAAG Politieke besluiten over een belastingaanslag van een individuele burger zijn een gevaar voor de rechts staat en de democratie. Ze kunnen lei den tot corruptie onder politici en amb tenaren, het beroep van de politicus komt er door op de tocht te staan en loopt het gevaar bij de bevolking in dis- crediet te raken. Zie hier het vernietigend oordeel dat twee des kundigen hebben geveld over het optreden van staatssecretairs Koning (Financiën) die enkele jaren geleden eigenhandig ingreep in onder meer de belastingaangifte van ex-Tros-journa- list, de huidige Avro-tv-directeur Wibo van der Linde. Het afgelopen voorjaar kwam deze zaak in de publiciteit. De belastinginspecteurs voelden zich in hun bevoegdheden aangetast door het optreden van de staatssecretaris. De Kamer on derschreef echter diens opvatting dat de be windsman van financiën de politiek verant woordelijke over belastingaanslagen is en dat deze dus gerechtigd is tot ingrijpen. De belas tinginspecteurs dropen af. Zij vroegen echter twee deskundigen een advies over deze zaak op te stellen: prof.mr. P. de Haan, hoogleraar in Delft en dr. H. de Ru, wetenschappelijk hoofd medewerker aan de Amsterdamse VU. Zij pre senteerden hun oordeel over de affaire gisteren aan de pers en aan de staatssecretaris zelf. De integriteit van staatssecretaris Koning als persoon staat geen moment ter diskussie. Zo- yeel temeer echter zijn formele bevoegdheden. Kortweg komen de geleerden tot de vaststelling dat de geclaimde bevoegdheid tot ingrijpen in individuele aanslagen niet bestaat en dat zij, zou zij wel bestaan, in strijd zou zijn met vrij wel alles wat in een rechtsstaat elementair is. De bewindsman zelf deed gisteren publicitair ook zelf een duit in het zakje. Hij heeft op zijn beurt de Groningse hoogleraar bestuursrecht Scheltema om advies gevraagd over zijn be voegdheden en deze komt tot de conclusie dat de staatssecretaris wel degelijk een wettelijk been heeft om op te staan. De bewindsman mag volgens Scheltema wel aanwijzingen aan de be lastinginspecteurs geven, niet alleen in algeme ne zin, maar ook in bepaalde individuele geval len. Staatssecretaris Koning zond dit advies gis teren naar de Kamer en liet het op grote schaal door onder de pers verspreiden voorzien van een herhaling van zijn standpunt dat zijn be voegdheid tot ingrijpen „evident" is. Gelijke stand Daarmee is de stand in het welles-nietes-spel dus weer gelijk, hetgeen de staatssecretaris een uitstekende uitgangspositie verschaft voor het kamerdebat dat hij omtrent zijn formele be voegdheden nog tegoed heeft. Toch moet in het licht van de ernstige verdeeldheid over deze zaak de vraag gesteld worden of de (vermeen de) bevoegdheden van de bewindsman van fi nanciën niet aan een serieuze bezinning toe zijn. Als twee geleerden van naam tal van an dere deskundigen aanroepen plus een hele wetshistorie om aan te tonen dat een staatsse cretaris niet het recht heeft in te grijpen in in dividuele belastingaanslagen, dan lijkt dat op zichzelf al genoeg reden voor zo'n herbezin ning. Maar nog los van de vraag of hij die be voegdheid heeft, dragen zij voldoende motieven aan om de bewindsman in elk geval in de toe- kómst deze bevoegdheden niet meer te laten hebben. In zijn advies wijst prof. De Haan erop dat de belastingplichtige de weg van een bezwaar schrift en vervolgens een beroep bij Hof en Hoge Raad openstaat om zijn recht te halen. De weg die naast Wibo van der Linde zo'n 30.000 andere Nederlanders hebben bewandeld door direct de staatssecretaris te benaderen om een belastingaanslag veranderd te krijgen noemt De Haan „een sluipweg", die zich met de rechtsgelijkheid en individuele rechtsbescher ming niet laat verdragen. Het hele systeem wordt uitgehold als er naast de officiële weg nog eens een officieuze weg bestaat, meent de hoogleraar. En als die tweede weg blijft bestaan mag iedereen daarvan gebruik maken en kan het ambtenarencorps op Financiën wel ver veelvoudigd worden om die toestroom te ver werken. In tegenstelling tot prof. Scheltema, die door staatssecretaris Koning als getuige wordt aan geroepen, meent De Haan dat de bewindsman thans al geen bevoegdheid tot ingrijpen heeft. Scheltema vindt van wel, maar komt in een deel van het advies, waar Koning niet de boer mee is opgegaan, ook tot de conclusie dat de staatssecretaris in de toekomst niet meer zou mogen ingrijpen. Als hij het niet met de belas tinginspecteur eens is dan moet hij dat maar duidelijk maken door algemene beleidslijnen te wijzigen. Zich bemoeien met individuele aan slagen zou er dan niet meer bij zijn. Bij het na der regelen hiervan zou volgens Scheltema moeten worden overwogen de belastingdienst tot een zelfstandig bestuursorgaan te maken. Het hoeft geen betoog dat de staatssecretaris hier niets voor voelt. In een brief aan de Twee de Kamer zegt Koning alleen het eerste deel van Scheltema's advies, waarin hij gelijk krijgt te onderschrijven. Koning wil alles bij het oude laten. Alleen algemene aanwijzingen geven vindt hij niet voldoende, omdat in het fiscale recht veel gevallen niet gelijk zijn. Het is echter de vraag of de Kamer dat met hem eens zal zijn. Koning mag dan voor het verleden steun hebben van sommige „geleerden", voor de toe komst zijn ze het er allemaal over eens dat via de achterdeurtjes van het ministerie van finan ciën geen zaken meer mogen worden gedaan. ARJEN BROEKHUIZEN JSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp. Vossen met verf bespoten WEURT Actievoerders van het Dierenbevrijdingsfront hebben begin deze week bijna tweehonderd vossen van een pelsdierenfokkerij in het Gel derse Weurt (bij Nijmegen) met rode en blauwe verf be spoten. De schade bedraagt ruim 20.000 gulden. De eige naar van de vossen deed pas gisteren aangifte. Het Dieren bevrijdingsfront heeft inmid dels een verklaring uitgege ven, waarin de verantwoorde lijkheid voor de actie in Weurt werd opgeëist. De actie was volgens het Dierenbevrijdings front een protest tegen het fokken van vossen ten behoe ve van de bonthandel en tegen de manier, waarop de Weurtse fokker met zijn dieren omgaat. De actie is naar mening van de actievoerders geslaagd. „We hebben de fokker getroffen in zijn portemonnee". DEN HAAG De politie op de Nederlandse Antil len functioneert zo slecht dat de rechtsorde op de eilanden in ernstig gevaar verkeert. Dit geldt vooral voor Curasao en Aruba en in minder mate voor Sint Maarten en Bonaire. De leiding van het korps schiet ernstig tekort, het ontbreekt vaak aan disci pline bij de agenten en hun meerderen, een „de sastreus" aantal misdaden blijft onopgelost en de controle op in- en uitvoer en gebruik van drugs faalt. Dit blijkt uit de vertrouwelijke rapporten van twee verschil lende onafhankelijke commis sies, die eerst in 1981 en daar na nog eens in 1984 de situatie bij het Korps Politie Neder landse Antillen (KPNA) onder de loep hebben genomen. „Het algemene disfunctione ren" van het Antilliaanse poli tiekorps is volgens de rappor ten grotendeels de wijten aan een tekort aan voldoende des kundig personeel. Aantrekken van ervaren Nederlandse agenten wordt als een oplos sing gezien voor de korte ter mijn, op langere termijn is een projectmatige verbetering van het niveau van het eigen korps gewenst, aldus de com missies. Juist deze maand zijn in Ne derlandse vakbladen voor de politie wervingsadvertenties verschenen voor de politie op Aruba. Dit is nodig omdat het aantrekken van Nederlandse politiemensen tot nu toe is mislukt, en ook de andere voorgestelde verbeteringen op zich laten wachten. In totaal zijn destijds een kleine twintig Nederlanders aangetrokken, die echter door tegenwerking vanuit het Antilliaanse korps inmiddels allemaal weer naar Nederland zijn teruggekeerd. De politiebonden ACP en NPB waarschuwen Nederlandse agenten dan ook voorzichtig te zijn bij het aanmelden. Kapitaal Bij het Londense veilinghuis Spink Son is deze bij zondere penny uit 1933 verkocht voor het aardige sommetje van 15.000 pond, omgerekend ruim 60.000 gulden. De munt (met de beeltenis van ko ning George V, is zo bijzonder, om dat er maar ze ven van zijn ge slagen. DEN HAAG De leden van D66 hebben Maarten Engwirda staat op de derde merlid Nuis, 10. mw. Van der Loo (voor Hans van Mierlo zonder concurrentie eer- plaats. De volgorde is verder: 4. de Am- zitster D'66-Vrouwen) 11 mw Versnel ste geplaatst op de verkiezingslijst voor sterdamse wethouder G. Wolffensperger, (voorzitster D'66-geme'enteraadsfractie in volgend jaar mei. In een interne stem- 5. het Tweede-Kamerlid Nypels, 6. de Utrecht), 12. het partijlid De Graal. Het ming kreeg Van Mierlo veruit de voor- oud-D'66-Europarlementarier IJsma, 7. congres moet in januari nog formeel de keur boven het Tweede-Kamerlid Louise het Tweede-Kamerlid Tommei, 8. partij- lijsttrekker voor de verkiezingen aanwii Groenman. De huidige fractievoorzitter voorzitter Kohnstamm, 9. het Eerste-Ka- zen. 1

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5