Plaatsingsbesluit wordt „dichtgetimmerd" KORPORAAL ONTVOERT EN MISHANDELT VROUW 000 Arbeidsplaatsen op holen door herbezetting „Meisjes willen hun handen ook wel eens vies maken" Familie omgekomen fotograaf blijft bij eis tot onderzoek GROOT GEBIED VERONTREINIGD Leerlingen vrij vanwege bommelding Voedingsbond FNV vreest broodoorlog ONDANKS DRAMATISCH VERZOEK PVDA DEPRESSIEVE VROUW GOOIT BABY UIT RAAM HOBBYCLUBS IN OPRICHTING vginaInN INLAND QaidM<3owuvnt DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 PAGINA 3 Kam I khy1 le even a< 1. Gezii heeft ;en kal stemt. voor aanzienlijk er vrouwen HAAG De afschaffing van jstwinnerseis in de WWV, een •ring met een duur variërend een half tot twee jaar die men angt na een half jaar WW, l tot gevolg gehad dat 19.000 ,j wen recht krijgen op deze uit- 2. Dat is aanmerkelijk meer Je directeuren van de sociale iten hebben becijferd. Die kwa- uit op zesduizend. De kostwin- •is is met ingang van 1 mei en terugwerkende kracht tot 23 iber 1984 geschrapt uit de Nederland moest op die da- voldoen aan een speciale ichtlijn aangaande de gelijke h ndeling van man en vrouw. kabin Delftse scholier scoort hoog bij Wiskunde Olympiade ARNHEM De Delftse scholier Alec Maassen van den Brink is op de derde plaats geëindigd bij de Nederlandse Wiskunde Olympiade. Winnaar werd de vwo-scholier Jeroen Nijhof uit Bor ne, terwijl Alain Verberkmoes uit Waalre op de tweede plaats eindigde. De Wiskunde Olympiade wordt jaar lijks onder auspiciën van de onderwijs commissie gehouden. Deelnemers zijn leerlingen uit de hoogste klassen van havo en vwo. Dit jaar deden er 99 scho lieren aan de wedstrijden mee. Zij had den drie uur te tijd om vier wiskunde- opgaven op te lossen. De prijzen wor den morgen in Utrecht uitgereikt. DEN BOSCH In Noord-Brabant en Limburg is zuidelijk van Eindhoven een gebied van ongeveer 350 vierkante kilometer verontreinigd met cadmium en andere zware metalen. In een klein deel daarvan, namelijk 2,5 vierkante kilometer nabij Luyksgestel en rond Budel-Dorplein, moet worden afgeraden groenten te telen voor consumptie. Dat blijkt uit een vanmiddag gepresenteerd van het ingenieursbureau Haskoning. De verontreiniging is veroorzaakt door enkele grote metallurgische industrieën in België en Nederland en door de mest die op de akkers word uitgereden. Uit een onderzoek van de provincie Overijssel naar de invloed van intensieve veehoude rij op het grondwater is gebleken dat de helft van de waterputten in het Twentse Ambt-Delden zodanig door nitraat en nitriet zijn vervuild dat het water niet of minder geschikt is voor de consumptie door vee. HUIZEN Als gevolg van een bommel ding hebben alle 1100 leerlingen van het Stad en Land college in Huizen vandaag een vrije dag gekregen. Gisteren kwam bij de politie in de gemeente een anoniem telefoontje binnen, zo te horen van een jongeman, die meedeelde dat hij een bom in de scholengemeenschap had gelegd, die vandaag om 12.00 uur zou exploderen. De politie keerde onmiddelijk het schoolge bouw binnenstebuiten, maar vond niets. Volgens een woordvoerder gaat het naar alle waarschijnlijkheid om een „misplaat ste grap". De directie van het college heeft echter toch maar het zekere voor het onzekere genomen en de schooldeuren een dag gesloten. Informatiecentrum diabetespatiënten AMSTERDAM In Amsterdam is gisteren het eerste Nederlandse Diabetes Informatie Centrum Am sterdam (DICA) geopend. Doel van dit centrum is voorlichting ge ven aan diabetespatiënten zelf en aan hun familieleden en hulpver leners. Die voorlichting gebeurt hoofdzakelijk door andere diabe tespatiënten, geassisteerd door on der anderen een diëtiste en een wijkverpleegkundige. In Neder land zijn volgens de Diabetes Ver eniging Nederland VN 240.000 dia betespatiënten (twee procent van de bevolking). Meer dan tachtig procent van hen is ouder dan 55 jaar. UTRECHT Volgens de Voedingsbond FNV dreigt er begin volgend jaar een broodoorlog. Supermarktgigant Aldi zou met een aantal Nederlandse bakkerijen waaronder Coop en Schat, contracten heb ben afgesloten om vanaf januari op grote schaal buitenlands brood tegen stuntprijzen te slijten. Aldi zegt dat er nog geen contrac' ten zijn. Duits en Belgisch brood is niet ge bonden aan de minimumbroodprijs van 1,8( gulden voor verpakt brood. De Voedings bond FNV wil dat staatssecretaris Van Zeil van Economische Zaken daar een stokje voor steekt. Als dit niet lukt dan zullen an dere supermarktconcerns het voorbeeld van Aldi volgen en dat gaat ten koste van de werkgelegenheid van de bakkerijen. t besli teun v £VP zaait gif Ie kien siaagdf harten er te b en Htin mensen ïcht, d er-prei N HAAG Tijdens kruisrakettendebat is gisteren in de Tweede mer tot een harde bot- gekomen tussen pre- Den U CDisr Lubbers en Cathy ens hi van de EVP. De ojter-president beschul- „de mevrouw Ubels er- e h00« i „gif te zaaien in de ten van de mensen", bbers boosheid was ge- CDA'e k1, 20 zei hij. door het j wijt van het kamerlid het kabinet willens en d afke tens had nagelaten zich vertro te spannen voor de wa- zelf, d ibeheersing. Volgens de aa 'm'er kwam dit neer op ndelij1 beschuldiging van J ivade trouw en dus ma ;t overschrijden van echt g grens". Mevrouw 1 geric els had geen begrip niet t,r de woede van de pre- er. Zij zou niets anders >ben gedaan dan Lub- s erop te wijzen dat hij 5 pogii christen over zijn werk zegen van God moest e volknnen vragen. Kon hij ook met betrekking tot .1 stationering van kruis- n in h tetten? Nee, dan was nit dit kabinet „dat gren- 1 geco i overschrijdt door wa wijjtoe te laten waarmee racht 'j°enen mensen ver- lord kunnen worden", lus mevrouw Ubels. ouijtrikwerda #KN)zet gevecht voort nFN HAAG Mevrouw -DuitslaiStrikwerda van het Ko- Kruisraketten Nee N) zei na afloop van kamerdebat dat er een paar beslismo- ten zijn na deze te irziene teleurstelling", noemde er vier: het ko lde advies van de Raad State over het goed- ïluringswetsontwerp van >laatsingsverdrag met erenigde Staten, een irzitting die de Kamer rover zal beleggen, de [handeling van het goed- xingswetsontwerp door -el de Tweede als de irste Kamer, en „daarna ijgen we verkiezingen". Frankl algem (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nu de Tweede Kamer zich ak koord heeft verklaard met het besluit tot plaat sing van kruisraketten, zien kabinet en regerings fracties geen reden nog enige onduidelijkheid te laten. Zij weigerden gis teravond, aan het einde van het tweedaagse raket debat, te voldoen aan een laatste dramatisch verzoek van PvdA-leider Den Uyl. Deze meende dat het eindoordeel over moest worden gelaten aan het volgende kabinet en de volgende Kamer. Het betreffende optreden van Den Uyl kwam zeer onver wacht. Terwijl de meeste ka merleden zich al opmaakten om de zaal te verlaten, beklom de PvdA-voorman nogmaals de katheder. Het feit dat zes CDA'ers voor een Pvda-motie hadden gestemd, waarin het plaatsingsbesluit werd afgewe zen, was voor hem reden om „over de orde" het woord te vragen. Nu CDA en VVD zelf niet voldoende stemmen ble ken te hebben vóór plaatsing en de kleine rechtse partijen de doorslag hadden moeten ge ven (80 - 69), wilde Den Uyl het oordeel horen van premier Lubbers over „de legitimiteit" van het afwikkelen van de ra- kettenkwestie. Met dat laatste doelde de PvdA-voorman op het voorne men van het kabinet het par lement nog vóór de verkiezin gen over het inmiddels met de VS gesloten raketverdrag te laten stemmen. Als dat ge beurt, wordt de zaak zoals dat heet in politiek Den Haag „dichtgetimmerd". De over eenkomst bevat immers een looptijd van vijf jaar, waarbin nen eenzijdige opzegging niet mogelijk is. Gezien de stem verhouding in de Kamer en de massale weerstand in de be volking tegen de raketten, mag de regering dit plan niet uitvoeren, meent Den Uyl. Doet zij dit toch, dan legt zij de „kiezer aan de ketting". De PvdA-leider erkende daar mee indirect dat het voor zijn partij dan zeer moeilijk wordt de belofte waar te maken dat met haar in het kabinet de ra ketten er toch niet zullen ko men. Vandaar Den Uyls vele pogingen tijdens het debat om de rechtvaardigheid van de looptijd van het verdrag in twijfel te trekken. Daarbij ver wees hij ook enkele malen naar de opmerking van minis ter Van den Broek in een vo rig debat dat de „vijf jaar" be doeld waren om het de PvdA onmogelijk te maken de zaak in een volgend kabinet terug te draaien. Geen stemdwang Premier Lubbers antwoordde Den Uyl tijdens het „ordede- batje" onmiddellijk. Het afwij kend stemmen van de zes CDA'ers zag hij juist als een bewijs van de democratische wijze waarop de raketkwestie wordt behandeld. „Er is im mers geen stemdwang uitgeoe fend in de CDA-fractie". De dissident Marten Beinema on derschreef deze stelling door mede namens zijn vijf geest verwanten (Kraaijeveld, La- ning, Couprie, De Kwaadste- niet en Van den Toorn) te ver- Ook gisteren werd het debat in de Kamer over het plaatsingsbesluit gekenmerkt door de confron tatie van oppositieleider Den Uyl en de regeringsdelegatie onder leiding van premier Lubbers. klaren dat de steun aan de motie-Den Uyl niet opgevat mocht worden als een blijk van wantrouwen jegens het kabinet. „Ook wij trekken de legitimiteit van het besluit dus niet in twijfel". Ook noemde premier Lubbers het onjuist dat Den Uyl onder scheid maakte tussen het ene en het andere kamerlid. „Of nu de stem van mevrouw Ubels of van meneer Leerling de doorslag geeft, maakt geen verschil. Een meerderheid is een meerderheid". De kleine rechtse fracties zelf schaarden zich voluit achter deze opvat ting en protesteerden met klem tegen de „denigrerende uitlatingen" van Den Uyl. De GPV'er Schutte meende dat zijn steun de positie van het kabinet juist versterkte, „om dat ik op generlei wijze be trokken en gebonden ben aan de regering". CDA en VVD begroeten deze verklaring met een klaterend applaus, iets wat zelden voorkomt in de Tweede Kamer. Ook alle andere tien moties die tijdens dit debat waren in gediend, werden verworpen. Daarbij was ook het voorstel van de PvdA aan de regering de 155-mm-kanonnen van de artillerie niet te nucleariseren. CDA-fractieleider De Vries verklaarde dat de afwijzende opvattingen van zijn fractie over deze zaak „genoegzaam bekend zijn" en hij dus geen behoefte had aan kameruit spraken daartegen. Moties van „klein rechts" te gen het eenzijdig afstoten van de kerntaken van de Orion- en F-16-vliegtuigen haalden het evenmin, fylinister De Rui ter (Defensie) verklaarde ove rigens wel dat deze afstoting alleen zeker is als alle 48 kruisraketten er komen. Wor den het er minder, bijvoor beeld door een akkoord tussen de VS en de USSR, dan wordt de zaak opnieuw bekeken. HOVEN De mare- see heeft gistermiddag 5-jarige korporaal van de 1 tmacht aangehouden. Hij ervan verdacht een rige vrouw die afgelopen ;r tegen haar wil met hem getrouwd, met geweld te ontvoerd. Toen de w werd gevonden, bleek ernstig mishandeld. Ze verschillende dingen opgelopen en een lichte hersenschudding. De verdach te is volgens de marechaussee enkele jaren geleden ook al aangehouden wegens het ont voeren van een vrouw waar mee hij getrouwd is geweest. De man en de vrouw zijn in t'uni in België getrouwd. Daar- )ij was de vrouw met de dood bedreigd als ze zou weigeren op het huwelijksaanzoek in te gaan. Onlangs verhuisde het paar naar Eindhoven. Korte tijd later liep de vrouw bij haar man weg en werd met hulp van de marechaussee een procedure in gang gezet om het huwelijk nietig te verkla- Gistermorgen nam de ver dachte het slchtoffer met ge weld mee uit een school in Den Bosch, waar ze werkt. Hij sleurde haar in zijn auto onder bedreiging van een ijzeren pijp. Een uur later belde de vrouw naar de Brigade Eind hoven van de Marechaussee met de mededeling, dat er niet naar haar mocht worden ge zocht. Ze zei dat, zo bleek la ter, onder dwang van de man. 's Middags kwam er bij dezelf de brigade een telefoontje bin nen van de bedrijfsleider van een grote winkel in Eindho ven, die zei een briefje te heb ben gekregen van een doods bange vrouw met daarop het verzoek te bellen. De mare chaussee stelde onmiddellijk een onderzoek in en ontdekte het paar in een vlakbij gelegen winkel. De vrouw kon meteen in veiligheid worden gesteld. De man werd ter plaatse aan gehouden. Hij wordt vandaag voor de krijgsraad geleid. HAAG De zesdui- nen op. Het aantal verleende volledige arbeids- rijksstudietoelagen is met ruim ltsen die van 1 augus- 5000 RfS?" Jot( ten aan'al ||qc ..6 van 167.000. Het hoger be- 35 beschikbaar zijn uit roepsonderwijs moet het doen pot van 431 miljoen met 500 extra banen, aange- desdden, bestemd voor her- vuld met een deel van de 500 ketting, komen Vooral arbeidsplaatsen die de vut-re- goede aan het basis- i.eling zal °Pley?r?n- voorgezet onderwijs. yL het basisonderwijs levert ruim tweeduizend, in het i l8ezet onderwijs 2.600 ba- Een en ander blijkt uit de be antwoording van schriftelijke vragen uit de Tweede Kamer over de Onderwijsbegroting. Minister Deetman maakt daar in tevens melding van een fors tekort aan leraren in bepaalde sectoren van het onderwijs. Vooral de technische vakken in het beroepsonderwijs, de economisch-administratieve vakken en de inforatica-rich- ting kampen met een tekort aan docenten. Onderzocht wordt of dit tekort tijdelijk kan worden opgevangen door invoering van het „buitenge woon leraarschap". Deskundi gen zonder docentenopleiding zouden daardoor in het onder wijs kunnen worden ingezet. UTRECHT In een vlaag van razernij heeft een 39-jarige vrouw in Utrecht in de afgelopen nacht haar 14 dagen oude baby uit het raam van haar flatwoning op de vierde verdieping gegooid. De baby, een jongetje, overleed later in het ziekenhuis. Volgens de politie was de vrouw al enige tijd zeer depressief. Afgelopen nacht kreeg ze zon hevige aanval van razernij dat haar man bij de buren hulp ging halen. In de korte tijd dat hij afwezig was pakte de vrouw het kindje en gooide het uit het raam. De vrouw is opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Een meisje achter de computer; dat hopen de organisatoren van de hobbyclubs in de toe komst nog veel meer zien. UTRECHT Hoe zou het toch komen dat er in garages zo weinig vrou wen werken? En dat vrouwelijke timmerlie den in de bouw dun ge zaaid zijn? Biologen, computerprogrammeurs en natuurkundigen zijn bijna altijd mannen. Is dat omdat vrouwen er geen aanleg voor heb ben? Zaterdag komen in de kantine van IBM in Hoog Catharijne in Utrecht bijna honderd vrouwen bijeen die een technisch vak hebben, een technische opleiding volgen of hebben ge volgd. Ze willen er be wijzen dat het ook an ders kan en laten zien dat meisjes van tussen de tien en dertien jaar best wel willen weten hoe een radio in elkaar stèekt, hoe je aan een fiets of brommer kunt sleutelen en hoe ook een meisje handig kan om gaan met een computer. De vrouwen in kwestie heb ben gereageerd op een geza menlijke oproep van de Ne derlandse Federatie Jeugd- en Jongerenwerk, de Young Women Christian Association (YWCA) en de organisatie Man, Vrouw, Maatschappij. Op de informatiedag zal ge tracht worden om onder de naam „Technika 10" initia tieven te ontwikkelen om overal in het land technische hobbyclubs voor meisjes op te richten. Omdat de bestaande clubs bijna alleen worden bezocht door jongens, zijn de nieuw op te richten clubs exclusief bedoeld voor meisjes. Er zijn plannen voor clubs met com puters, micro-electronica en electrotechniek, radiotech niek, modelbouw, fototech niek, scheikunde- experi menten, smeden, timmeren, lassen en sleutelen. De eerste meisjesclubs zijn al in oprich ting. In Rotterdam start er binnenkort één voor model bouw en electrotechniek; soortgelijke clubs volgen bin nenkort in Delft en Utrecht. Subsidie is aangevraagd bij gemeentelijke overheden en wetenschappelijke stichtin gen. Minder aan bod De initiatiefneemsters den ken dat in gemengde activi teiten meisjes veel minder aan bod komen dan jongens. „De bestaande hobbyclubs sluiten dan wel geen meisjes uit, maar er zijn bijna alleen maar jongens lid van. Geen wonder dat maar weinig meisjes er heen durven", zegt Mieneke Hylkema zien", zegt mevrouw Hylke ma. Spontaan Om leden te krijgen zal voor al onder leerlingen van de vijfde en zesde klas van de lagere scholen aandacht ge vraagd worden voor de mo gelijkheden. „Juist dan zijn kinderen nog lekker spon taan", zegt mevrouw Hylke ma. „Ze zijn in de leeftijd tus sen tien en dertien nog heel enthousiast voor iets te krij gen en we hopen dat dat zich later op de middelbare school vertaalt in een keuze voor exacte vakken. Want wat ge beurt ef als een meisje en een jongen op de middelbare school allebei een zes hebben voor wiskunde en er moet vakkenpakket worden YWCA, die een deel van de- gekozen? Bij hem zeggen de organisatie voor haar -reke ning neemt. „In de jongensclubs blijkt ook een competitiesfeer te hangen die de meeste meisjes niet zo ligt. Die vinden het leuk om ergens mee bezig te zijn, zonder al te fanatiek te worden. Dat wordt ook de opzet van de Technika 10- clubs: op een speelse en ge zellige manier een hobby aanbieden zodat ze een beetje aan de techniek kunnen snuffelen. Zo zien ze dat techniek en exacte vakken op school lang zo eng niet ouders: „Zou je zo'n nuttig vak dan toch maar wél kie zen?". Bij het meisje vraagt men: „Zou je dat nou wel doen, dat moeilijke wiskun de?". Dat is typerend voor de gang van zaken in Neder land. Meisjes krijgen een so ciale conditionering die het verkrijgen van technische vaardigheden ontmoedigt. Een vader zal eerder zijn zoon meenemen naar de ga rage dan zijn dochter", aldus mevrouw Hylkema. Hierdoor ontstaat volgens haar tussen jongens en meis zijn als ze dachten", aldus jes op de lagere school al heel vroeg een groot verschil in technische kennis. Een on derzoek dat de> TH Twente enige tijd geleden onder 1700 kinderen deed naar hun ken nis van gereedschappen en van technische karweitjes in huis, wees al op het bestaan van die kenniskloof. Over de animo bij meisjes van die mevrouw Hylkema. Over hoe het komt dat er meer mannelijke technici zijn dan vrouwelijke, bestaan verschillende theorieën. Zo zouden meisjes in de heden daagse geëmancipeerde maatschappij niet erg aange moedigd worden om zich met techniek of exacte dingen be zig te houden. Ze zullen dan leeftijd bestaat bij de initia- ook zelden zelf aan een brommer sleutelen of hun handen op een andere ma nier vuil maken aan iets technisch. ,-,Meisjes worden niet „beloond" als ze belang stelling tonen voor zaken die met exacte vakken te maken hebben. In tegenstelling tot jongens, bij wie zoiets als vanzelfsprekend wordt ge- tiefneemsters geen twijfel. Eenmalige hobbydagen die onlangs in. Utrecht en Am sterdam werden gehouden, leverden ongekende belang stelling op van meisjes van alle leeftijden. „Het bleek dat meisjes hun handen ook wel eens vies willen maken", al dus mevrouw Hylkema. ARJEN VAN DER SAR AMSTERDAM De ex cuses van de Franse rege ring aan de nabestaanden van de omgekomen Greenpeace-fotograaf Fernando Pereira, krijgen pas ware betekenis als de misdaad waarover wordt gesproken grondig wordt uitgezocht en de verant woordelijken worden ver volgd. Dat zegt de familie van Pereira, die namens advocaat mr. L. Spigt de Nederlandse regering Volgens mr. Spigt heeft de fa- heeft verzocht deze eis te rnilie in september van de ondersteunen. Franse regering echter niet al leen excuses en schadevergoe- Mevrouw Pereira, de weduwe °°k UitdJuk" van de omgekomen fotograaf, ke'«k «es'eld daJ er ee" Op kreeg dinsdag een brief vin de §ardn°"?»,H WOT" Franse minister van defensie „Voor de twee Paul Quiles namens president kinderen van Pereira zal een Mitterrand. Daarin wordt niet berechting van de veroorza- gerept van een onderzoek of kers van de dood van hun va- berechting. Er worden alleen excuses aangeboden en een „rechtvaardige er schadevergoeding" vooruitzicht gesteld. der, een vorm van garantie zijn dat zulke aanslagen niet billijke ongestraft kunnen gebeuren", i het aldus mevrouw Pereira in die brief. (ADVERTENTIE) t Neerlands belangrijkste beurs op DHZ-, Hobby- en Vrijètijdsgebied IS TOTAAL VERNIEUWD!!!] Doe-Het-Zelf Demonstratiecentrum TT Nationale Poppenshow' TT Hobby/modelbouw centrum TT Woningverbetering Creatieve vrijetijds- besteding TT Alles over tuinieren

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3