(Sowuvnt Hoofdstad kampt met uittocht van politiepersoneel ★VOORF250.*i KANS OPF125.000,-. Koning traag bij indienen wetsontwerpen BON Meten van IQ kan al in de wieg Huwelijksboot gestrand 4f Gasprijs iets lager Moet uw Opel verplicht gekeurd worden? [Til1 Het Motorhuis Gelijk berechting voor Nederlandse diplomaten Premier Peres wil minister ontslaan,* kabinet op springen Internationale heroïnebende opgerold Intelligentie DAGBLA VOOR ZUID-HO Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Peis. Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA. tel.071 -122244. Voor abonnementen: te!.071 -313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: J.I.Hallewas. Chel-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21 89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/mvnjdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00. uur tel .071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) 1 0,61 per mm, kleintjes I 0,43permm. Donderdag 14 november 1985, 77e jaargang no. 23349 HET WEER Veel bewolking. Plaatselijk mist. Morgen mogelijk wat re gen. Minimumtemperatuur omstreeks -1 graad. Middag- temperatuur rond 4 graden. Zwakke tot matige zuiden wind. In het weekeinde rustig weer met mist. ^on op: 08.00, onder: 16.49; hoog water Schev.: 04.19 en 16.45, laag water: 0.09 en 12.27. Terreurgevallen in België, Zeedijk-overlast op de Nieu- wendijk en Zuid-Afrika in „Tijdsein" op Ned. I om 17.45 Op Ned. II om 21.20 uur port ret Titus Brandsma. Op Duitsland 2 om 22.50 uur testament van Frangois Villon. iNVB schakelt Spakenburg it in bekerstrijd SN HAAG Spakenburg, de nationaal ama- irvoetbalkampioen is gisteren op bestuurlijk ni- au „uitgeschakeld" in het toernooi om de iJVB-beker. Opponent FC Den Haag, ongesla- n koploper in de eerste divisie, gaat zonder te den over naar de derde ronde. Dat heeft het be- iur betaald voetbal var. de KNVB besloten na mislukt overleg met burgemeester Groen van inschoten, de gemeente waar Spakenburg onder lt. Groen vtëigerde een speelvergunning voor lensdag 27 november te geven uit angst voor geregeldheden op de dag dat Sinterklaas in het rp wordt verwacht. Eerder had de burgemees- de oorspronkelijke datum, zaterdag 23 novem- afgewezen uit vrees voor conflicten tussen de lagse supporters en de plaatselijke bevolking op wekelijkse marktdag, g 10: Stoop beticht van ophitsing Mist Waarschijnlijk als gevolg van dichte mist, raakten twee personenauto's betrokken bij een ernstige aanrijding op rijsweg 13 ter hoogte van Overschie Eén wagen sloeg daarbij over de kop. Twee volwassenen en drie kinderen raakten zwaar gewond. Apothekers zien winst op medicijnen bedreigd UTRECHT De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft de apothekersorga nisatie KNMP voorgesteld vanaf 1 januari alleen nog de prijzen die de apothekers zelf voor de ge neesmiddelen moeten betalen, te vergoeden. Op het ogenblik krijgen de apothekers de medicij nen vergoed op basis van officiële prijslijsten. Ze kunnen dus winst maken op de geneesmiddelen als ze bij de industrie, de importeurs en de groot handel kortingen krijgen. Volgens de zieken fondsen is dat niet de bedoeling en vandaar dat deze de kosten voortaan wil laten vergoeden op basis van concrete inkoopfacturen. Beide partij en moeten voor 1 december een voorstel doen voor een nieuwe regeling van de kbstenvergoe- ding aan het Centraal Orgaan Tarieven Gezond heidszorg (COTG). NEW YORK Amerikaanse psychologen zijn tot de conclusie gekomen, dat het mogelijk is het intelligentieniveau (IQ) van zuigelingen van zes maanden te bepalen door hun belangstelling te testen. De resultaten blijken volgens deze onderzoekers te kloppen met die van gestandaardiseerde IQ-tests, wanneer deze kinderen ongeveer vijf jaar oud zijn. Deze nieuwe theorie voert verse munitie aan voor de bekende strijdvraag die psychologen al vele jaren bezighoudt: is intelligentie erfelijk of berust zij op ervaring? Mogelijk zijn beide stellingen waar. „Wat wij met eni ge zekerheid hebben kunnen vaststellen is dat baby's met een IQ-mogelijkheid worden geborenWij hebben echter ook gevon den dat een potentieel aanwezig IQ aan verandering onderhevig is door ervaringen gedurende de eerste levensjaren", aldus een van de onderzoekers. Volgens de hoogleraar komen „moeilijke" baby's, die voortdurend de aandacht opeisen, beter uit intelli gentie-onderzoeken dan baby's die passief zijn. „Dit roept een interessant vraagstuk op: zorgen moeilijke en intelligente baby's voor aandachtige ouders, of zijn aandachtige ouders verantwoor delijk voor intelligente baby's", aldus de onderzoekers. AMSTERDAM De Amsterdamse politie wordt de laatste tijd ge confronteerd met een ware uittocht van per soneel. Alleen al in de maand oktober vertrok ken 34 mensen naar el ders, een aantal dat het korps normaal gespro ken over een heel jaar verliest. Al met al ver lieten de afgelopen maanden meer dan honderd mensen de Amsterdamse politie, een gevoelige aderla ting op de 2800 man die het korps aan uitvoe rend personeel kent. Opvallend is ook dat op een recente advertentie voor een baan bij de hoofdstedelijke politie slechts twintig sollici tanten kwamen. Van hen kon de helft wor den aangenomen. Over de oorzaken van de leegloop wordt heel ver schillend gedacht. Veel poli tiemensen noemen als voor naamste reden de reorgani satie in wijkteams. Onze kerheid over de situatie en de eigen positie zou voor velen doorslaggevend zijn geweest. De korpsleiding bevestigt dat echter niet en voelt er absoluut niets voor de reorganisatie terug te draaien. Politie-woordvoerder Klaas Wilting geeft als belangrijk ste oorzaak de grote w ving van kleinere korpsen, die door de ATV (Arbeids tijdverkorting) de gelegen heid hebben gekregen meer personeel aan te trekken. Bijna het gehele land ge bruikt de hoofdstad als wer vingsplaats, omdat Amster damse politiemensen door hun grote ervaring met de meest uiteenlopende zaken erg gewild zijn. De meesten vertrokken naar Almere en Lelystad, anderen naar het beter betalend bedrijfs leven. VLISSINGEN Het huwelijk van een jong stel uit Haar lem heeft deze week door de vliegende herfsttormen voor tijdig schipbreuk geleden. Met hun jacht San Silvestre" wilden ze een romantische reis naar Schotland maken, waar het huwelijk zou worden ingezegend. Maar nog maar net buitengaats begonnen al de moeilijkheden. De storm- fok scheurde, belangrijke apparatuur sloeg overboord en vallen en schoten raakten in de knoop. Ter hoogte van het lichtschip Noordhinder, zo'ri 25 mijl uit de kust van Wes- terschouwen stapte het in paniek geraakte paar over op een Duitse kustvaarder, het jacht in ontredderde staat ach terlatend. Later trof de politie de „San Silvestre"gehavend en verlaten aan tegen de Veerse Dam bij Wissenkerke. De huwelijksplechtigheid is voorlopig uitgesteld. EIDEN Het gas wordt in regio Leiden per 1 januari 16 iets minder in prijs ver- oogd dan in de rest van het nd. De gasprijs voor klein- erbruikers moet in opdracht het ministerie van econo- lische zaken worden ver- jd met twee cent, maar het xgiebedrijf Rijnland (EBR) it niet verder dan 1,3 cent. EBR had de gasprijs voor jaar ook al 0,7 cent lager itgesteld dan het ministerie irschrijft. Daarmee maakt EBR gebruik van de be- •gdheid incidenteel af te jken van de centraal vastge- lde gasprijs. De verlaging iet 0,7 cent is mogelijk door winst van 12,2 miljoen gul- en die het EBR in 1984 boek- te. Die winst zorgde er ook al voor dat prijs van de elektrici teit per 1 januari iets wordt verlaagd. Hiervoor werd een verlaging met 0,6 cent vastge steld, terwijl de elektriciteit sprijs dit jaar al 0,8 cent was verlaagd ten opzichte van 1984. Met deze verlagingen wil het EBR een bijdrage leveren aan het drukken van de woon lasten. Overigens is die winst van 12,2 miljoen gulden volgens het EBR maar voor een klein ge deelte (2 miljoen gulden) pure bedrijfswinst. De rest van de ruim 12 miljoen bestaat uit „toevallige factoren". De grootste i meevaller was de da ling van de rente. Dat scheelde het EBR bijna vijf miljoen gul den. awaai op werk moet beperkt EN HAAG Geluid boven decibel vergelijkbaar een brommer op drie me- afstand op de arbeids- laats wordt zodanig schade- voor het gehoor geacht, daar maatregelen tegen loeten worden genomen. Om iet uit de pas te lopen met het WIER! Iu'ten^an<^' waar 85 of 90 deci- vooralsnog 85 db aangehou den. Dit schrijft staatssecreta ris Kappeyne (Sociale Zaken) in een brief aan de Kamer. Werkgevers moeten het ge luidsniveau op de werkplaats eerst met technische middelen aan de bron of door organisa torische maatregelen- terug dringen tot onder de 80 (85) (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De finan ciële specialisten uit de Tweede Kamer zijn boos op staatssecretaris Koning van Financiën omdat zij vinden dat hij te laks is geweest met het indienen van aangekondigde wets ontwerpen. De kamer commissie voor Financiën heeft Koning in een brandbrief verweten dat hij een aantal fiscale wets ontwerpen, die met in gang van 1 januari van kracht zouden moeten worden, nu pas naar de Kamer heeft gezonden. Daardoor is behandeling door de Twéede en Eerste Kamer vóór eind december onmoge lijk en zullen de maatregelen pas ver na 1 januari van kracht worden. De gevolgen voor de schatkist zijn niet pre cies te overzien. Het gaat met name om de vol gende belastingmaatregelen: verlaging van de vennoot schapsbelasting van 43 naar 42 procent; afschaffing van de investe ringspremies voor verliesge vende bedrijven; verlaging van de prijs voor loodvrije benzine; In een tweede brief wordt de staatssecretaris gevraagd niet vooruit te lopen op het aanne men van het wetsontwerp waarin een lastenverlichting voor de „kleine tweeverdie ners" wordt aangekondigd. De Kamer wil namelijk in dat ontwerp nog enkele wijzigin gen aanbrengen. De belasting inspecties mogen daarom nog niet (zoals Koning wil) begin nen met het afgeven van be schikkingen. ADVERTENTIE Wij verzorgen de APK-keuring bij een grote onderhoudsbeurt gratis Leiden Vondellaan 80 I Hoge Rijndijk 5 Tel. 071-7693131 Tel. 071 120541 Officieel erkend keuringstation 'Algemene Periodieke Keuring Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Pak sneeuw Het Alpengebied kreeg gisteren het eerste stevige pak sneeuw van dit najaar te verwerken. In München, waar deze foto werd gemaakt, zorgde de sneeuw voor grote overlast. Het verkeer in de stad liep vast en op het vliegveld moesten elf vluchten worden geannuleerd en liepen veel andere vluchten vertragingen op. Op tal van plaatsen kan boven de 1.800 meter worden geskied. DEN HAAG Nederland wordt waarschijnlijk het eerste land ter wereld dat in zijn diplomatieke dienst geen onderscheid meer maakt tussen gehuwden en ongehuwd samenwo nenden, ongeacht hun seksuele geaardheid. Be staande verschillen in rechtspositie tussen ge huwde en ongehuwd sa menwonende Nederlandse diplomaten zullen vol gend jaar tot het verleden behoren. Dat blijkt uit een antwoord van minister Van den Broek op vragen van VVD-kamerle- den. Ongehuwd samenwonende di plomaten zullen voortaan aan spraak kunnen maken op de zelfde reis- en verhuiskosten vergoedingen als gehuwden, maar ook zullen voor hen de regelingen gelden voor verlof bij overlijden en uitkeringen na de dood van de partner. Als uitvloeisel van de gelijkbe rechtiging zal ook de 40 pro cent salaristoeslag voor ge huwde diplomaten ook betaald worden aan een diplomaat die ongehuwd met een partner sa menleeft. Zoon Reagan verslaat top voor Playboy GENEVE Ron Reagan, de zoon van de Ameri kaanse president Ronald Reagan, is van plan om de Geneefse topontmoeting tussen zijn vader en de Russische leider Gorbats- jov te verslaan voor het Amerikaanse mannentijd- schrift Playboy. Zwitserse autoriteiten hebben een verzoek van Reagan junior om als journalist tot de conferentie te worden toe gelaten ingewilligd. Hij zal ook als een gewone jour nalist worden behandeld. Pagina 5: Genève heeft voor elke top een andere tafel. (ADVERTENTIE) DE STERRENSHOW van de Vara komt weer op de tv. Woensdag 20 november a.s. is de tweede show. Met Willem Ruis en kandidaten. Met grote artiesten. En u kunt thuis meespelen. Loten koopt u voor f2,50 bij alle postkantoren, bij Centra verskruideniers en C-1000 voordeel markten en de meeste D A. drogisten. Met kans op ruim 2900 prijzen per uitzending. Van f25,- tot f 125.000,-. Die kans is elke dag te koop. DE STERRENSHOW GAAT MENSEN'N KANS GEVEN. ip 15-8'85 vergunning vt L.0.850/133/169. JERUZALEM De Israëlische premier, Shimon Peres, heeft de omstreden minister Ariel Sharon gisteravond tijdens een spe ciale kabinetszitting meegedeeld dat hij is ontslagen. Peres noemde als reden voor het ontslag „de onbeschaamde aan vallen op het regeringsbeleid en de minister-president". Het voorgenomen ontslag is nog niet door het kabinet bevestigd, want het zou het einde betekenen van de veertien maanden oude coalitie van nationale eenheid. De minister uitte maandag harde kritiek op Peres' pogingen on derhandelingen te beginnen met Jordanië. Volgens Sharon leidt de premier ,,de regering naar een verdoemd pad zonder dat de ministers weten wat er aan de hand is". Peres eist verontschuldigingen voor die opmerkingen. Minister Shamir, evenals Sharon behorend tot de Likoedpartij, wil het kabinet niet laten vallen, maar Peres is vol zelfvertrouwen dat hij en zijn Arbeiderspartij bij eventuele vervroegde verkiezin gen zullen winnen. Pagina 7: Peres vastbesloten Sharon de laan uit te sturen. PARIJS De Zwitserse poli tie heeft met de inval in het meest geavanceerde heroïnela- boratorium ter wereld een ein de gemaakt aan de praktijken van een internationale drugs bende. De inval was het resul taat van een jarenlang onder zoek in Zwitserland, Frank rijk, Spanje, de Verenigde Sta ten en Nederland. In verschei dene landen zijn inmiddels aanhoudingen verricht. Bij de inval, in een villa in het Zwitserse Chatel-St. Denis, zijn- topfiguren aangehouden van een hernieuwde French Connection. In het laborato rium kon per maand zeker 20 tot 30 kilo honderd procent pure heroïne worden gefabri ceerd. De produktie was voor- Staten. De politie heeft een hoeveelheid heroïne in beslag genomen, die bij straatverkoop in de VS 45 miljoen dollar zou hebben opgebracht. De arres tatie in de villa van twee Franse scheikundigen, die de heroïne bereidden uit morfine, is volgens de politie het eerste tastbare bewijs dat de French Connection, de drugsbende die in de jaren zeventig werd op gerold, nieuw leven is ingebla zen. De twee zijn de 35-jarige Philippe Wiesgrill, die de re putatie heeft de zuiverste he roïne te kunnen maken, en de 40-jarige Francois Scapula, die in de jaren zeventig aan de Thaise politie ontsnapte door door een glazen deur van een hotel te springen. ls de intelligentie erfelijk of berust zij op eryaring? Dat is de vraag, die heel wat psychologen stellen en gevonden. Ze zijn zelfs in staat een kind van een half jaar in de wieg op zijn intelligentie te testen. En de resultaten van die tests blijken aardig te kloppen met de gegevens die men verzamelt als de kinderen vijf jaar oud zijn geworden. Op die leeftijd leest zo'n kind natuurlijk nog lang geen krant. Maar tien tegen een, dat hij later net als zijn ouders de Leidse Courant gaat lezen. Voor hem is het immers niet nodig een proefabonnement te nemen. Dat is het alleen voor degenen, die nog geen ervaring met de Leidse Courant hebben opgedaan. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek j '£eidae(2oiiqant i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1