Sowo/nt ase: Roomburg goede plaats oor nieuwe vuilverbranding ALLER LEHDS) STAD OMGEVING [eids politiek forum werd gezellig onderonsje CDA: gemeentelijke taken privatiseren UNA lL •i DONDERDAG 14 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 ivaren tegen school J hotel afgewezen lEN De commissie voor de be en de bezwaarschriften heeft een rschrift tegen de bouw van het bij zwembad De Vliet afgewezen, •zwaarschrift was ingediend door Nieuw Minerva, dat concurrentie et nieuwe hotel vreest. De com- heeft ook de ingediende be- rschriften tegen de bouw van de ve openbare binnenstadschool aan Hiet ongegrond verklaard. Volgens immissie is de school op die plaats zakelijk voor het onderwijs in de jnstad. De bouw van zowel het ho- de school is overigens al begon- Het college van B en W moet nog isluit nemen over het advies van mmissie. Koffer gestolen LEIDEN Een Am sterdammer is dins dagavond rond kwart voor twaalf op het NS- station een koffer met zijn paspoort, rijbewijs, vliegticket, Belgisch geld en kleding kwijt geraakt. De man vroeg aan een andere man of deze even op zijn drie koffers wilde passen. Toen hij terugkwam waren de man en een van de koffers ver dwenen. Ruiten kantongerecht ingegooid LEIDEN Onbekenden heb ben vannacht vijf ruiten van het Kantongerecht aan het Ra penburg ingegooid. Tevens werden potjes met roze en paarse verf naar binnen ge worpen, zodat aanzienlijke schade aan vloerbedekking en meubilair werd aangericht. Volgens een woordvoerder van het Kantongerecht wor den er momenteel geen zaken behandeld die aanleiding ge ven voor een dergelijke actie. Kunstmarkt Ars Studio LEIDEN De Leidse teken- en schilderaca demie Ars Aemula Naturae houdt zater dag 16 en zondag 17 november een kunst markt in het gebouw aan de Pieterskerk- gracht 9. Tekeningen, etsen, aquarellen en olieverfschilderijen worden in vrolijke stands gepresenteerd. Het evenement trekt jaarlijks meer bezoe kers. De markt is op beide dagen geopend van 11 tot 17 uur. Witte Singel weer gedeeltelijk open LEIDEN De Witte Sin- gel wordt hoogstwaarschijn lijk zaterdag weer voor het verkeer opengesteld. De werkzaamheden zijn dan zover afgerond, dat volledi ge afsluiting niet langer no dig is. Wanneer de Witte Singel weer helemaal gebruikt kan worden, staat nog niet vast. De Witte Singel werd een aantal weken voor alle verkeer afgesloten wegens verzakkingen in het weg dek. Opkomst verkiezingen Rijnland verdubbeld LEIDEN De opkomst van stemmers tijdens de gisteren ge houden verkiezingen voor het be stuur van het hoogheemraadschap van Rijnland was dit keer 11 pro cent. Dat is bijna twee keer zo veel als voorgaande jaren. Gemid deld is de opkomst voor de drie jaarlijkse verkiezingen niet hoger dan vijf a zes procent. In 31 stembureaus konden giste ren ongeveer 115.000 zakelijk ge rechtigden in Zuid-Holland kie zen voor het algemeen bestuur de verenigde vergadering van het waterschap. Het ging om de vervulling van 22 vacatures, elf hoofdingelanden en elf plaatsver vangers; zes voor het ongebouwd eigendom en vijf voor het ge bouwd. In tien van de 22 vacatures was er slechts één kandidaat gesteld. Dit zijn geworden: de hoofdingelan den H.R.J. graaf van Zuylen van Nijevelt te Wassenaar (district IC, ongebouwd), P.J. van Rijn te Ter Aar (III, ongebouwd), H.N. Bree- dijk te Reeuwijk en J.T. van Vel- sen te Zoeterwoude (IV, onge bouwd. Plaatsvervangers zijn ge worden: M.C.J. Zandwijk te Noordwijk (IB, ongebouwd), C.L. van Bohemen te Leidschendam (IC, ongewbouwd), ir. H.G. Mtiller te Oegstgeest (IC, gebouwd), A.G.M. Kea te Leimuiden, (III, ongebouwd, K.A. van Zoest te Reeuwijk en P.A.M. Wesselingh- Bol te Zoeterwoude (IV, onge bouwd). Voor de overige twaalf vacatures zijn gekozen: hoofdingelanden on gebouwd: de heren C. van Saase (IB) en J.P. van der Poel (III). Hoofdingelanden gebouwd: de he ren L.G.J. Alkemade (IB), W.E.N. Vasbinder (IC), F.L. Weiter (IC). N.L. Rotteveel (III) en C.J. van Eek (IV). Hoofdingeland-plaats vervanger ongebouwd: de heer G.J. van Veen (III). Hoofdinge landen-plaatsvervanger gebouwd: de heren P.G.T. Warmerdam (IB), P.C.G. Schulpen (IC), W.T. Zee straten (III) en J.C.G. Maassen (IV). ^EIDEN Wethouder Fase van economische iken acht het toekom- ige bedrijfsterrein oomburg een goede laats om de nieuwe uilverbranding onder te rengen. Fase zei dit gis- Tmiddag in de commis- e economische zaken na ;n soortgelijke suggestie Pvd A-raadslid J. Meijgaarden. Vol- ens de wethouder moet innen afzienbare tijd egonnen worden met e voorbereidingen voor en nieuwe installatie, pe huidige vuilverbran- |ing in Leiden-Noord tordt begin negentiger jaren afgebouwd. De suggestie van D'66 raadslid J. Hoekema om het met sluiting bedreigde die renpark Wassenaar inclu sief recreatiepark op Room burg onder te brengen, zag Fase niet zo zitten. De kans op slagen achtte zij gering, terwijl „het zonde zou zijn van de werkgelegenheid die Roomburg zou kunnen bieden". Fase zei wel in on derhandeling te zijn met een particulier over de aan leg van een skibaan op de afvalstoffenbult in Room burg. De begrotingsvergadering van de commissie economi sche zaken had gisteren het karakter van een vragen uurtje aan de wethouder. Daarbij kwamen tal van onderwerpen aan de orde. Zo deelde Fase onder meer mee dat de aanleg van een camping vóór volgend jaar zomer er niet in zit. Het college kan het namelijk niet eens worden over de plaats. D'66-fractievoorzit- ter J. Hoekema kondigde daarop aan met een eigen voorstel te komen. Fase wees een suggestie om bij de Groenoordhal een za lencentrum voor het hou den van congressen te bou wen, van de hand. Dat zou teveel parkeerruimte in be slag nemen. Bovendien be staat er nog de onzekerheid over de realisatie van een kantorencentrum op het Schuttersveld. Voor het einde van het jaar zal be kend worden of deze ..Schuttersveste", waarbij ook het geplande hotel hoort, doorgaat. Smoezelig Fase zei verder toe te on derzoeken in hoeverre in Leiden gebruik gemaakt kan worden van „een soort grote stofzuiger" om het smoezelige straatbeeld te bestrijden. Bovendien zei zij de Leidsche Duinwater maatschappij voor te zullen stellen een onderzoek te houden naar de mogelijkhe den om het water te ont harden. Nadat het college van B en W van Den Haag enkele weken geleden besloot de grondprijs met 15 procent te verlagen en de erfpacht- voorwaarden voor bedrij ven te versoepelen, uitte Fase gisteren haar zorgen over de gevolgen van erf pacht in Leiden. „Erfpacht bestaat nog maar in zes ste den in Nederland", ver zuchtte de wethouder die de Haagse maatregelen „geen goede zaak voor Lei den" noemde. Zij kon even wel nog niet zeggen of de gemeente de concurrentie slag zal aangaan. Fase zei de commissie ten slotte toe te zullen proberen het braakliggende tewein van de voormalige Barbara- school aan de St. Jorissteeg gedurende de feestdagen als parkeerterrein open te stel-I len. J jkhuis is niet méér Kijkhuis is niet meer. De hekken van de alternatieve bio- p aan de Vrouwenkerkkoorstraat in het hartje van de Leidse ienstad zijn definitief gesloten en de slopers hebben hun werk gedaan. Daarmee is een doorkijk ontstaan vanaf de Vrou wenkerkkoorstraat naar de Haarlemmerstraat. De sloop van het Kijkhuis is nodig om de nieuwbouw van C&A mogelijk te maken. De kledinggigant zal zijn nieuwe vestiging vanaf de Vrouwenkerk koorstraat bevoorraden. Voor het Kijkhuis is een nieuw onderko men gebouwd, enkele tientallen meters verderop naast de Boer- haavezalen, die momenteel worden gerestaureerd. DEN Amper een jaar eden stond CDA-fractie- irzitter Joop Walenkamp na witheet tegenover enke- PvdA-fractieleden toen hij de begrotingsdebatten de dragen van zijn partij se- straties van de fractievoor- :er van de grootste opposi- rtij gaven gisteravond gemeenteraad chtzaal over het democra- functioneren van deze De woede bleek inmid- zitter Joop Kamphuis het kondigde, werd niet meer een gezellig en voor migen wellicht leer- - onderonsje. nt wie vuurwerk had ver- ht, kwam bedrogen uit. chien wel typisch Leids ken alle politici het heie eens over hun geschil ten. Politiek relevante uit- aken werden beperkt tot voor de pauze toen Marietje van der Molen (PvdA) en Joop Walenkamp (CDA) on der vuur werden genomen door twee plaatelijke journa listen. Het CDA is het wel eens met de VVD, dat er een us miskend vónd* door de college moet komen dat uit legepartijen. De politieke zoveel mogelijk partijen be staat, maar wil daarover voor af geen afspraken met de li beralen maken, vertelde Wa- eidlng tot een~debat tus- lenkamp daarbij de moge- alle politieke partijen in lijkheid openlatend dat de twee evenals in '82 uit elkaar gespeeld zouden worden door de PvdA. De PvdA-fractie- voorzitster hield het publiek gladgepraat, het debat voor dat haar partij niet uit is de eeuw, zoals forum- op een meerderheid in het college maar slechts op een zo'n sterk mogelijke positie. En voor Van der Molen is dat niet hetzelfde. Voor het overige betrok het tweetal de al eerder ingeno men stellingen. Walenkamp vond dat de collegepartijen (PvdA en VVD) door hun in nige eenstemmigheid de oppo sitiepartijen buitenspel plaat ste, terwijl Van der Molen hem verweet zijn oppositierol te weinig uit te (kunnen) bui ten. Een herhaling van zetten waarbij als enig nieuws viel op te tekenen dat Van der Molen meende, dat het weke lijkse, besloten overleg tussen collegepartijen en wethouders best wat minder kon. Zij hield voor het overige vast aan de strakke band tussen die twee. Uitzondering Na de pauze mocht het pu bliek vragen stellen hetgeen leidde tot een onoverzichtelij ke hoeveelheid uitspraken waarvan het onderling ver band grotendeels zoek was. Duidelijk werd dat de ver schillen tussen de grote drie Leidse politieke partijen niet gezocht moet worden in pro grammatische verschillen als- wel in de andere mentaliteit Slechts Links Leiden maakt daarop een uitzondering, die beschikt over een verkie zingsprogramma dat werke lijk afwijkt van de PvdA. Maar een stem op Walen kamp, Bakker (VVD) of De la Mar (Links Leiden) leidt al tijd tot een college waarin de PvdA door haar meerderheid is vertegenwoordigd en in fei te de scepter zwaait. Toch waren de beide kemp hanen, Van der Molen en Wa lenkamp, wel tevreden over de afloop van het debat. Wa lenkamp omdat hij consta teerde dat de stroom van kri tiek enige beweging in het starre PvdA-standpunt had losgemaakt. Van der Molen vond het een nuttige bijeen komst, omdat het tot overden king leidde van eerder inge nomen socialistische stellin gen. Zo werd een discussie die die de partijen met zich mee- leek'te zijn aangegaan vanuit dragen. De VVD die voor de PvdA een inschikkelijke coa litiepartner vormt, het CDA dat met haar fundamentele uitgangspunten de PvdA in de weg zou kunnen staan. een serieus politiek menings verschil, tot een debat waar van de wil om met elkaar te blijven praten het enige resul taat was. GERT VISSER VERKIEZINGSPROGRAMMA PLEIT VOOR PARKEERGARAGE BIJ STATION LEIDEN Het CDA wil dat de gemeente een aan tal taken afstoot. Volgens de christen-democraten kan privatisering nuttig zijn, omdat daarmee voor komen kan worden dat de gemeente steeds meer ta ken op zich neemt, waar door het particulier initia tief minder kansen en vrijheid krijgt. Dat blijkt uit het ontwerp-verkie- zingsprogramma van het CDA. Welke gemeentelijke taken overgedragen moeten worden aan het bedrijfsleven, meldt het programma niet. Dat zou tijdens de komende collegepe riode onderzocht moet wor den. „De gemeente moet eens ophouden met alles zelf te wil len regelen al is het zeker niet onze bedoeling het mes in het gemeentelijk apparaat te zet ten", zegt CDA-fractievoorzit- ter J. Walenkamp in een toe- Éichting op het programma. „In het verleden is wel eens gepraat over privatisering van de gemeentelijke huisdrukke rij, maar toen bleek dat om fi nanciële redenen niet verstan dig. Ook is wel eens de par keerpolitie in discussie ge weest", voegt hij eraan toe. Privatisering van de gemeen tereiniging acht hij in elk ge val niet haalbaar. Bij dat on derzoek zou onder meer beke ken moeten worden, welke ef fecten privatisering op de werkgelegenheid zou hebben. Overigens stelde de VVD vier jaar geleden in zijn program ma hetzelfde voor. Volgens Walenkamp moet er een rookverbod komen in openbare ruimten in Leiden. De gemeente en bijvoorbeeld ook het EBR zouden veel meer gebruik moeten maken van Omroep Rijnland. Op die ma nier zou de bestaanszekerheid van de regionale omroep gro ter worden. Over het verkeer zegt het pro gramma, dat de doorstroming in de binnenstad bevorderd moet worden. „Ons idee om eenrichtingsverkeer in te stel len op de route Breestraat, Hooigracht, Langegracht, Kort Rapenburg ligt er nog steeds. Betere voorstellen heb ik nog niet gehoord", aldus Walen kamp. De fractievoorzitter ziet weinig in de Breestraatgarage nu ambtelijk is vastgesteld dat de Aalmarktschool geen ruim te biedt voor een parkeergara ge. „Roepen dat Minerva ge sloopt moet worden, gaat me veel te ver". Volgens het CDA moeten er garages komen op het Ir. Driessenplein en bij het station. „Juist die laatste is be langrijk Nu is er nauwelijks ruimte voor automobilisten die de trein willen nemen en hun auto kwijt moeten en dat wordt door de bebouwing van het Schuttersveld nog erger". Bestaande sportvelden en plantsoenen mogen niet be bouwd worden. De gemeente zou het eigen womngbezit moeten bevorderen. Volgens het ontwerp-verkiezingspro- gramma moeten meer vrou wen deel gaan uitmaken van de directie van scholep. Er zou een centraal alarm nummer (0011) moeten komen voor brandweer, politie en GG en GD. Bushaltes zouden ver hoogd moeten worden aange legd om het in- en uitstappen voor ouderen te vergemakke lijken. De gemeente zou werk lozen meer moeten stimuleren om zelf projecten op te zetten. Over de sluitingstijden van de cafés zegt Walenkamp, dat hij „niet staat te juichen" bij het plan van burgemeester Goe- koop de cafés in de nacht van zaterdag op zondag geen ver plichte sluitingstijd meer op te leggen. „Dat moet eerst eens goed de inspraak in". Het CDA streeft volgend jaar na de verkiezingen naar een college op brede basis (een col lege met zoveel mogelijk par tijen). Lukt dat niet omdat an dere grote partijen daaraan niet willen meewerken, dan gaan de christen-democraten akkoord met een college op smalle basis. Walenkamp verwacht'dat zijn partij bij de verkiezingen in maart met een beter resultaat uit de bus komt dan vier jaar geleden. „Een klein winstje moet toch lukken". Over een mogelijk aantal zetels wil hij geen uitspraken doen. Het CDA heeft nu negen zetels in de Leidse gemeenteraad. Illustratie van Kees van Scherpenzeel. waaronder die van Leiden, staan zaterdag voor een ieder open. Het „IJsvrij" begint za terdagmorgen om negen uur in de ijshal aan de Vondel laan 41 met kunstrijden. Postduiven De Postduivenvereniging Het Oosten houdt zaterdag en zondag zijn jaarlijkse ten toonstelling in het gebouw .„Dniifi «De Vriendenclub aan de Min,ster Wmsemius (VROM) Anna pauIownastraat Zater. Winsemius zal tijdens een actualiteiten college van de universiteit op maandag 25 november een uiteenzetting geven over de problematiek van zure regen en chemisch afval en het te voeren milieubeleid. Het col lege heeft plaats in het Cen trale Voorzieningengebouw (Cleveringaplaats 1) en be gint 's avonds om acht uur. Flesh for Lulu De viermansformatie Flesh t de Wildfestival In tal van eetgelegenheden prijken thans wildgerechten op het menu. Zo ook in het hotel Holiday Inn. Maar daar heeft men zelfs een wildfesti val georganiseerd, met meer dan culinaire specialiteiten alleen. Van zaterdag 16 no vember tot en met vrijdag 22 november heeft dit festival for.L"'u,sPee" morgenavond Iaa[s ,n het restaurant kan in hf>t T.i/f^ aan Hp Rrppctraat in het LVC aan de Breestraat 66. Het optreden begint om elf uur. Zaterdag 16 novem ber is er weer swingavond in het LVC; op de zolder treedt de new wave band Sauer- crowd op. Chili front Het Chilifront Leiden houdt zaterdagmiddag een forum discussie over Chili. Daarbij staan twee vragen centraal: een politieke analyse van de situatie in dat land en „in welke vorm kan Nederland haar solidariteit betuigen Deelnemers zijn vertegen woordigers van Chileense or ganisaties in Nederland. De discussie heeft plaats in het Leidse Volkshuis (Apothe- kersdijk 33A) en begint om twee uur. Ijshal De kunstijsbanen in het land. men de specialiteiten veror beren, maar in de lobby wordt een presentatie gege ven door het Jachtmuseum uit Doorwerth. terwijl in het complex twee schilders expo seren met wildafbeeldingen. Dat zijn Kees van Scherpen zeel met dier- en natuurillu- straties en Pierre Hoeks met olieverf en aquarellen. Te vens heeft in de lobby een presentatie van Rhónewijnen Amnesty Amnesty International houdt op 21 november in het Bree- huys (Breestraat 19) een open podium ten bate van een jon- gerenaktie. Jonge Leidena- ren kunnen daaraan mee doen met eigen muziek, caba ret, playback etc. Opgaven bij Mariétte Sanderse (767701) of Lidwien Klüver (142461). Aanvang van het gebeuren is 20.00 uur. Restauratie Koetshuis voltooid Wethouder J. Peters van ruimtelijke ordening en wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting hebben gistermiddag de restau ratie van het Koetshuis van het Gulden Vlies officieel afgesloten. Tesselaar (rechts) verrichtte de bij dat soort gebeurtenissen ge bruikelijke officiële handeling door één van de bewoners de sleu tel van hun nieuwe woning aan te bieden. Peters metselde een gevelsteen in. Het Koetshuis aan de Langebrug 48 is verbouwd tot elf woningen voor één- en tweepersoonshuishoudens. t PPC: Geen parkeerdek achter Stationsplein DEN HAAG/LEIDEN De Provinciaal Planologische Commissie (PPC) heeft Ge- deputeerder Staten van Zuid-Holland (GS) geadvi seerd geen medewerking te verlenen aan de realisatie van een parkeerdek op het binnenterrein achter de flats aan hetStationsplein. De PPC vindt dat de parkeer druk in het Stationsgebied beter afgewenteld kan wor den op het in ontwikkeling zijnde Schuttersveld. De PPC heeft GS geadviseerd goedkeuring aan dit deel van het bestemmingsplan te ont houden. Dat moet volgens de PPC ook gelden voor het voornemen in een pand aan de Stationsweg de vestiging van een zalencentrum toe te staan. Zo'n bedrijf kan wat overlast betreft gelijk gesteld worden aan een café en daarvan zijn er volgens de gemeente zelf al genoeg in de wijk, schrijft de PPC. De PPC vindt daarnaast dat bezwaren van omwonenden tegen de bouw van een kan toorgebouw bij de Plesman- rotonde en de ondertunne ling van het Stationsplein dienen te worden verwor pen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13