„Bende van Nijvel gewoon neerknallen" f Zelfmoordaanslag op Libanees Front eist vier levens Staatsgreep Liberia vermoedelijk mislukt Ook Duitse geheime dienst kreeg geld van bedrijven "ITENLAND CcidaaCott/umt WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 PAGINA 5 ijdeijii leit ie maal levenslang or spion Walker i ga; >a [FOLK De 50-jarige Ameri- se ex-marineofficier Arthur :er is wegens spionage voor de ■t-Unie veroordeeld tot drie levenslang plus 40 jaar en een ufcoetf van 250.000 dollar. De leef tij tbank achtte bewezen dat de [ficier samen met zijn broer Walker, eveneens voormalig neofficier, diens zoon en een id van de familie, bijna 20 jaar heeft gespioneerd voor de Rus- e geheime dienst KGB. Volgens ilfundigen hebben de Walkers en vriend de Amerikaanse marine schade berokkend dan enige s spion in de afgelopen 30 jaar. Blaffende prins van school gestuurd KOPENHAGEN Prins Joa- chim van Denemarken, de 16-ja- rige zoon van koningin Margre- the en prins Henrik, is voor een week van school gestuurd. Samen met enkele medeleerlingen heeft hij een opvoering van het school- toneel in het honderd laten lopen door tijdens de voorstelling te blaffen en te miauwen. Ook zou den zij de spelers met proppen schieters onder vuur hebben ge nomen. Een officiële woordvoer der van paleis Amalienborg ver klaarde dat de berichten hierover in de Deense pers „waar lijken te zijn Eindelijk erkenning PARIJS Een 87-jarige Franse veteraan uit de Eerste Wereldoor log is eindelijk als zodanig erkend en komt nu in aanmerking voor een oudstrijdersuitkering. Alphonse Thomanet Condé nam deel aan verscheidene veldslagen maar be waarde geen enkel document dat hem aanmerkte als veteraan. De bureaucratie vereiste daarom dat hij als oudstrijder moest worden „herkend" door officieren en solda ten. Maar zijn kameraden waren allen teruggekeerd naar hun Afri kaanse vaderland Mali. Een uitzen ding van een Frans tv-station bracht uitkomst. Op Wapenstil standsdag, afgelopen maandag, kreeg Condé de erkenning waarop hij 67 jaar heeft moeten wachten. Tevreden klant gedenkt kapper in testament LONDEN Een Londense kap per heeft van een tevreden klant een bedrag van 1.500 pond (onge veer 6.000 gulden) geërfd als dank voor jarenlange goede ser vice en prettige conversatie. Otto Keller, die in juni overleed, liet dit bescheiden deel van zijn ver mogen na aan zijn kapper Char les Landsman „in herinnering aan het feit dat hij 38 jaar lang mijn haar heeft geknipt en voor al als aandenken aan alle leuke gesprekken die we met elkaar hebben gevoerd". Amnesty: martelen in Zimbabwe neemt toe LONDEN In Zimbabwe neemt het martelen van politieke tegenstanders van de regering sterk toe. Dat heeft de men senrechtenorganisatie Amnesty Interna tional in een vandaag verschenen rap port verklaard. Amnesty spreekt van aanhoudende berichten over martelprak tijken in gevangenkampen van de rege ring sinds de algemene verkiezingen in juli. Slachtoffers zijn vrijwel uitsluitend aanhangers van oppositieleider Joshua Nkomo. Amnesty heeft er bij premier Mugabe op aangedrongen, direct 'op te treden om een eind te maken aan het martelen en een onafhankelijk openbaar onderzoek in te stellen. iber aeintroversieel Nee ,rs( ïnkt dat er al 40 jaar r ede, jkhed< vanuit Oost-Europa naai Duitsland vluchten. Po- ,Oost-Duitsland en Tsje- Naa»* Slowakije hebben al ge- laag ,d over de ze9el- edrwa" n kat is zo fzöud! k nog niet.. YORK Er zijn poezen 'Cl i slim zijn dat zij elektri- le schakelaars en spoelk- ii groo en van de wc bedienen en ere jor de telefoon van de haak looit i »n als er wordt opgebeld. in ovei zegt Michael Fox, een eg ker directeur van de „Hu- deze Society" voor dieren be- enig ming in New York. Hij lie va in het weekblad nen g< 'all's" brieven aan van Ié- die over buitengewone 'R SA 'ingen met katten vertel- \,Ik ken een kat", schrijft F „die de radio aanzet als fruziek wil horen. Ik ken ok één, die de hoorn van k telefoontoestel afneemt als dan Belgische socialistische leider Karei van Miert: (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL „De enige oplossing is wellicht de le den van de Bende van Nijvel gewoon neer te knallen, omdat zij doden om te doden". Deze op merkelijke uitspraak heeft de voorzitter van de Vlaamse socialistische partij, Karei van Miert, gisteren gedaan naar aan leiding van de roofoverval die de Bende zaterdag op een supermarkt in Aalst pleegde en waarbij acht dodelijke slachtoffers vie len. Volgens Van Miert moet alle aandacht nu uit gaan naar het onschade lijk maken van de daders. „Je mag de gewone poli tieman of rijkswachter niet de schuld geven van het slecht functioneren van hun korpsen". Een woordvoerder van de po litiebond, Guilbert van Uffel, zei gisteren dat de politie in België geen verwijt treft als het gaat om haar optreden te gen de Bende van Nijvel en de CCC „omdat zij onvoldoende getraind en uitgerust is om het terrorisme het hoofd te bie den". Volgens Van Uffel wordt er nauwelijks geoefend. „Het komt wel eens voor", zei hij, „dat een politieman een keer per jaar vijf kogels mag afvu ren op een stilstaand doel, maar ik ken een geval waarbij een politieman na vijftien jaar dienst voor de eerste keer een schietoefening bijwoonde. Overigens heeft de top van de ordediensten besloten een noodprogramma in het leven te roepen om politie en rijks wacht beter te leren schieten. Binnenkort zullen de agenten één keer per jaar een schiet- stage moeten lopen. Verder krijgt de politie de beschik king over de „Riot-gun", een zwaar wapen, waarvan ook de Bende van Nijvel gebruik maakt. Politiewoordvoerder Van Uf fel bekritiseerde ook de poli- tie-opleiding. „Een lid van de gemeentepolitie krijgt een op leiding van drie maanden voor hij in dienst treedt, terwijl die in het buitenland twee tot drie jaar duurt". Over de nicatie zei hij: „Er zijn zo'n 500 lokale politiekorpsen, die geen enkel contact met elkaar heb ben". V riendjespolitiek „Er is een gebrek aan man schappen en aan materiaal, er is geen uitwisseling van infor matie en het kwalijkste is nog het spel van de politieke be noemingen". Hij bedoelde daarmee dat het lidmaatschap van een politieke partij een betere carrièremogelijkheid biedt binnen het politiekorps dan de kwaliteit van een poli tieman. „Door die vriendjespo litiek komen niet de juiste mensen op de juiste plaatsen". Het verwijt van de politiebond neemt niet weg dat de politie faalde, toen de Bende van Nij- yel zaterdag haar bloedige overval op de Delhaize in Aalst pleegde, met acht dode lijke slachtoffers. Volgens minister van justitie Gol sloot de bewaking van de supermarkt van de gemeente politie niet aan op die van de rijkswacht, omdat de rijks wacht vertrokken was om te patrouilleren bij een andere supermarkt in Aalst. Het wordt overigens onbegrij pelijk genoemd dat de ge meentepolitie de combi waar mee zij arriveerde niet dwars voor de toegang tot de par keerplaats heeft gezet, hoewel die toegang niet meer dan au- tobreed is. De politie was door omstanders gewaarschuwd dat er een overval gepleegd werd en met die simpele actie zou ze de bende klem hebben hebben gezet. Bewijs voor het falen van de communicatie binnen de Belgische politie is ook dat pas om 20.23 uur, 50 minuten na de overval landelijk alarm werd geslagen. Volgens de directie van Del haize, de keten winkels, die nu al zes keer het doelwit is ge weest van de Bende van Nij vel, is het grootwinkelbedrijf nooit bedreigd of gechanteerd. „Het is een raadsel waarom men het op ons gemunt heeft". De directie geeft de politie de schuld. De Belgen voelen zich door de terreur van de CCC en de Bende van Nijvel onmachtig. Direct na een nieuwe terreur daad spreken de politici en de autoriteiten krachtige taal. maar voorlopig is het nog bij woorden gebleven. Een hoge ambtenaar van het ministerie van justitie stelde maandag voor de VPRO-radio dat er nu snel sprake zal zijn van het aan banden leggen van de vrije verkoop van wa pens één op de drie Belgen heeft een wapen. Waarschijn lijk is hij vergeten dat al in '79 een wetsvoorstel daartoe werd ingediend, dat vervolgens in een la belandde. Holle woorden en panieko plossingen, die er tot dusver toe geleid hebben dat het poli tiekorps is uitgebreid met 1400 mensen, zijn voorlopig de aan wijsbare inspanningen van de overheid. Met hert opvoeren van de kwantiteit denken de politici de kwaliteit van het politiekorps te kunnen verdoe zelen. Nu moet gezegd worden dat het crimineel professionalisme van zowel de CCC als de Ben de van Nijvel, die kennelijk hun wortels niet in de onder wereld hebben want anders zou er al lang een gouden tip gegeven zijn, het opsporings werk zeer bemoeilijken. Zowel de CCC als de Bende van Nijvel lijken er overigens op uit te zijn een klimaat van paniek en onrust te creëeren. Het lijkt erop dat zij daarmee succes hebben. Het zinspelen van minister Gol op de moge lijkheid de doodstraf weer in te voeren wijst daar ook op. Een gewonde vrouw wordt uit het puin getrokken van een kloos ter in Beiroet, dat met kilo explosieven zwaar werd beschadigd. Bij de aanslag kwamen vier mensen om het leven. BEIROET In een christelij ke buitenwijk in het oostelijke stadsdeel van Beiroet is een zelfmoordcommando gisteren met een met explosieven gela den vrachtauto ingereden op een klooster, waarin op dat moment de leiders van het christelijke Libanese Front bij- Behalve de bestuurder van de auto kwamen bij de ontplof fing twee soldaten van het Li banese leger en een vrouw om het leven. Er raakten zeker twintig mensen gewond, onder wie zes vooraanstaande politi- Het klooster dient als hoofd kwartier van het Libanese Front. De leiders daarvan wa ren in bespreking over het ontwerp-vredesakkoord voor Libanon, dat door Syrische be middeling tot stand gekomen is. Het Libanese Front is de politieke organisatie achter een coalitie van christelijke strijdgroepen. De verantwoordelijkheid voor de aanslag, is opgeëist door de tot nu toe onbekende Voor hoede van Arabische Christe nen, die het niet ee.ns is met de vredesonderhandelingen met Israël. «vertraan als voorbehoedsmiddel JKING Chinese onderzoekers hebben een nieuw orbehoedsmiddel voor de man ontwikkeld. Door levert- i van kabeljauw te injecteren in de zaadkanaaltjes zou steriele periode van zo'n vier maanden ontstaan. De "iÜ slachtsdrift lijdt er niet onder, zo meldt het Chinese ilksdagblad. cbgelijk elders nden t dachte >kclub worde voeringen van wel ge ik van ^ijjssbinder illegal Ie ross 1 jks tie neelsle schul j; de po lari ge filtran echti ielen en perso iNKFURT De Duitse ■n Ulm, Bochum en Keu- het Italiaanse Milaan resse voor het op- het wegens antise- me gewraakte toneelstuk Rainer Werner Fassbin „Het afval, de stad en de Het stuk is na felle pro- i uit binnen- en buiten- afgevoerd van de speel- van de stadsschouwburg Frankfurt. Joodse groepen kende 16,1 8eze§d °°k elders e opvoeringen van het te zullen verhinderen, ifurtse leden van de SPD e Grlinen hebben de be- g om het stuk niet op te n bekritiseerd en betiteld ;en overwinning voor £an*A'$tse radicalen. Een sociaal- Wratisch lid van de ge- nteraad verklaarde tegen een krant: „Ik kan me voorstellen dat dit stuk eeuwig onderdrukt kan den". Mickjagger geeft drie ton uit aan auto MARANELLO De lead- -zanger van de Rolling Sto nes, de 42-jarige Mick Jag- ger, heeft gisteren in de Ferrari-a u torn o bi el fa briek in het Italiaanse Maranello 300.000 gulden uitgegeven aan de aanschaf van een Ferrari. Jagger, die een uur bij Ferrari doorbracht, was even per vliegtuig overge komen uit Parijs. In het verleden had hij zich ook al eens een van deze snelle sportwagens aangeschaft. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Nieuw kabinet in Polen gaat economie aanpakken WARSCHAU In Polen zijn gisteren de verwachte wijzi gingen aangebracht in het ka binet en de partijleiding. Het lijkt erop dat de rol van de re gering en het leger wordt te ruggedrongen ten gunste van de partij, die de centrale poli tieke rol krijgt. Het nieuwe en kleinere kabinet werd gepre senteerd door premier Zbig- niew Messner, die onlangs Ja- ruzelski opvolgde. Hij legde in zijn regeringsver klaring in het parlement de nadruk op de noodzaak van economische hervorming en repte met geen woord over de oppositie of het verboden vrije vakverbond Solidariteit. Mes sner zei te streven naar betere betrekkingen met de Verenig de Staten en West-Duitsland. De meeste politieke sleutelpos- ten blijven in handen van de oude ministers, alleen de mi nister van buitenlandse zaken Stefan Olszowski, voorstander van de harde lijn wordt ver vangen door Marian Orze- chowski, een nieuweling in de buitenlandse politiek. JIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR ,Kom op. Verholen," zei Janos de hout- er. „Dat kind heeft gelijk. We moeten er als laas vandoor." Hij gaf een ruk aan de teu- en vuurde het paard tot grote spoed aan. rouwe viervoeter voelde blijkbaar, dat er héél spannends aan de hand was en zette ook met een ijselijke snelheid koers naar >os, waar de Graaf woonde. „Mijn rol als s de houthakker zal nu ook wel uitgespeeld zuchtte de edelman, heen en weer hot- op de harde bok, „HOE ZO!?" riep ie Verholen boven het lawaai van de klep- nde hoeven en de ratelende wielen uit. nsky heeft me gezien!" antwoordde Janos, die twee soldaten hier hebben me ook ge- Het spoor leidt dus regelrecht naar Janos iuthakker. Maar ze zullen er geen plezier nebben, want er ligt genoeg kruit onder mijn huis om een halve stad op te blazen! Laat ze maar komen, die schurken! Ik ben al jaren op zo iets voorbereid! Maar kom, daar staat Sjeems Pond ai. We zullen gauw op de hoogte stellen." En nu vond er een hartelijke begroe ting plaats tussen de twee geheime agenten van kolonel Plimmp. „Ah, die smid!" riep 009 ver heugd uit. - „Ah, die Jopie de Bietel!" grinnikte de smid. „Die hippe, blitse Jopie de Bietel met zijn rèng-flèng-guitaar! Ik heb de hele bliksemse B.G.D.-boel in de huifkar liggen, Sjeems, En dat geheime zendertje hier moet ik je geven met de hartelijke groeten van agente X-03, een kranige meid, die goed werk heeft gedaan." „Anders jij wel," zei 009. „Dank zij jou kon ik ontsnap pen, ouwe jongen. En Plimmpie versiert het óók weer, hè? Hij ziet zo r kans ons een gehei me zender toe te spelen. Knap werk!" Doden bij botsing Brandweer mannen sta ren naar de met lakens bedekte lij ken van stu denten die gisteren ver ongelukten toen twee bussen vlak bij Rome te gen elkaar botsten. Min stens zeven mensen kwa men om het leven en twintig men sen raakten gewond. MONROVIA De poging tot een staatsgreep door generaal Thomas Quiwonkpa tegen het bewind van president Samuel Doe in Liberia lijkt na een dag van hevige gevechten op een mislukking te zijn uitgelopen. Voor een particuliere radiozender vroeg Doe „het leger, de poli tie en alle Liberianen" achter hem te blijven staan. Er zijn voor zover bekend zestien doden gevallen. De opstandelingen kregen gistermorgen strategische posten in handen, maar Doe zou vanuit het presidentieel paleis uitvallen hebben gedaan en de posten hebben heroverd. De situatie in Liberia blijft echter nog zeer verward, omdat ook Quiwonkpa meerdere malen via een radiozender heeft gespro ken. „U krijgt vrije en eerlijke verkiezingen en een democratische sa menleving", aldus de generaal, daarmee doelend op de presi dentsverkiezingen van vorige maand waar Samuel Doe, waar schijnlijk door fraude, zijn macht bevestigd zag. De president is na vijf jaar aan het bewind niet meer zo geliefd bij de bevolking, vanwege zijn harde optreden tegen critici van zijn bewind en zijn voorliefde voor persoonlijke luxe, terwijl het met land economisch niet goed gaat. BONN De aangeslagen Duitse geheime diensten sukkelen van het ene schandaal naar het andere. Na de affaire rond de vier sterrengeneraal Gunter Kiessling en het verdwijnen van spionnenjager Hans-Joachim Tiedge naar de DDR, is nu de tot op heden „onge schonden" Duitse Inlichtingendienst, de BND, in op spraak gekomen. De dienst zou in 1978, '79 en '80 met geld van het bedrijfsleven een prive-detective hebben ingehuurd om kopstukken van de terroristische Rote Armee Fraktion (RAF) op te sporen. Een aantal bedrijven, waaronder het Flick-concern, zou onge veer vijf ton op tafel gelegd hebben om de privé-detective Wer ner Mauss, alias Claude, naar de RAF te laten speuren. De BND zou zelf 250.000 mark op tafel hebben gelegd om de activiteiten van Mauss te betalen. De zaak kwam aan het rollen door een uitlating van de vroegere Flick-manager Eberhard von Brau- chitsch, die samen met de ex-ministers van economische zaken Friderichs en Lambsdorff momenteel in Bonn terecht staat. Het drietal moet zich verantwoorden voor het Flick-omkoopschan- daal. Dat een overheidsdienst als de BND, buiten de officiële begro ting om, met geld van het particuliere bedrijfsleven heeft ge werkt, heeft in Bonn veel beroering veroorzaakt. Alle parle mentaire commissies die op enigerlei wijze met de inlichtingen dienst van doen hebben, zijn in spoedzitting bij elkaar gekomen. Later werd bekend dat het detective-bureau ook al geruime tijd samenwerkt met het Bundeskriminalamt en de openbare minis teries van de Westduitse deelstaten. Regeringswoordvoerder Friedhelm Ost spreekt van een „buitengewoon eigenaardige zaak". Kanselier Kohl heeft snelle opheldering beloofd. De socialistische SPD houdt zich zeer gedeisd. Geen wonder; de steun van het bedrijfsleven aan de geheime dienst vond plaats tijdens de regering van bondskanselier Helmut Schmidt. Diens chef van de bondskanselarij, Manfred Schuier, was verantwoor delijk voor het toezicht op de geheime diensten. Via een „strikt vertrouwelijk" dossier zou hij op de hoogte zijn geweest. Ex- -kanselier Schmidt, nog steeds verreweg de populairste politicus van het land, zegt van niets te weten. Dat wordt door de rege rende christen-democraten echter betwijfeld. m Staking personeel Lufthansa Zo'n driehon derd leden van de vakbond voor transport OTV marcheren door de straten van Frankfurt ter on dersteuning van de staking van het grondperso neel van de Duit se vliegtuig maatschappij Lufthansa. Aan de staking, die nu drie dagen duurt, doen zo'n vierduizend werknemers mee. Zij eisen hogere lonen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5