Vakkundig De zachtheid zelf! Zoeken naar Frank en Walter in Himalaya bijna zinloos Genève veranderd in onneembare vesting Londen en Dublin akkoord over toekomst van Ulster NEDERLANDSE KLIMMERS AL WEKEN ZOEK ra Justitie weigert aids- test voor gevangenen BUITENLAND/ BINNENLAND SaidóaQowuvnt WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 PAGINA 4 Helikoptersurveillance in het hele land DALFSEN De rijkspolitie zal in de loop van 1986 in al haar 17 districten re gelmatig per helikopter surveilleren. Op dit moment worden al in 9 districten der gelijke vluchten uitgevoerd. Dit heeft de Dienst Luchtvaart van de rijkspolitie gis teren meegedeeld in het Overijsselse Dalfsen. De helikoptervluchten blijken vooral resultaat te hebben bii de opsporing van milieudelicten. Alleen al in Overijssel werd opgespoord: 18 gevallen van illegale mestopslag, 5 clandestiene autosloperijen, 11 niet toegestane stortplaatsen voor vuil en puin, 7 gevallen van ongeoorloofde ontgronding en boskap. Ook ontdekte de politie vanuit de lucht twee olielozingen, waterverontreiniging. De rijkspolitie be schikt over 5 heli's. Uitgeversduo met vredesboodschap naar Moskou SCHIPHOL De uitgevers Theo Knippenberg en Suzanne Gabrielle Zijn naar Moskou vertrokken om de Russische leider Gorbatsjov een vresdespetitie te overhandigen. In de petitie wordt de leiders van de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten gevraagd de nu cleaire wapenarsenalen op aarde af te bouwen en met onmiddellijke ingang te stoppen met kernproe ven alsmede de ruimte vrij te houden van wapens. De petitie is volgens Knippenberg ondertekend door ruim vijftig Nobelprijswinnaars uit in totaal 17 lan den. Knippenberg zei de petitie morgen persoonlijk aan de Russische leider Gorbatsjov te zullen over handigen. Tot de petitie is besloten tijdens het eerste wereldvredescongres voor Nobelprijswinnaars, dat eind oktober in Maastricht is gehouden. (Van onze correspondent) LONDEN Eind deze week of begin volgende week wordt een akkoord verwacht tussen de Britse en de Ierse regering over de toekomst van Noord- Ierland. Het is de verwach ting, dat Dublin beperkte me dezeggenschap krijgt in hel bestuur over Ulster. De ondertekening van het ak koord vormt het sluitstuk van maandenlange geheime onder handelingen. Premier Marga ret Thatcher en haar Ierse col lega Garret Fitzgerald zullen elkaar ontmoeten op een ge heime plaats buiten de Ierse hoofdstad Dublin om de over eenkomst te tekenen. Pas na afloop van de topontmoeting zullen beide premiers op een persconferentie details vrijge ven. Vervolgens zullen in het parlement van Londen en Dublin verklaringen worden afgelegd. Londen zou nu het feit aan vaarden, dat in Ulster niets kan worden bereikt zonder hulp van Dublin. Noord-Ier- land is tenslotte een onver vreemdbaar geografisch on derdeel van het eiland. De Ie ren op hun beurt zouden er kennen dat Ulster bii Groot- Brittannië hoort, zolang de protestantse meerderheid dat wenst. Van veel kanten is bij voorbaat fel protest aangete kend tegen het akkoord. Ka tholieken vinden dat het niet ver genoeg gaat, protestanten zijn bang dat Ulster aan Ier land wordt uitgeleverd. Bedreigde vogels op „rode lijst" ZEIST De Nederlandse Vereniging tot Bescher ming van Vogels brengt een „rode lijst" uit, waarop 57 soorten bedreigde en karakteristieke vogels in Nederland voorkomen. De Vogelbescherming wil met de lijst respect afdwingen voor zeldzame vogelsoor ten en de gebieden waarin zij leven. Men hoopt dat bijvoorbeeld planologen bij het opstellen van plannen rekening houden met de lijst. De Vogelbescherming wil de lijst elke vijf jaar bijstellen. Normale werktijdei i< voor artsen bepleit ien ors >a [FOL. ise mi »t- ZOETERMEER Er moet pa en perk worden gesteld aan werl weken van 80 uur en meer die sen en medische specialisten i ken. Ook moeten de artsen uitefl 1' lijk op hun 65e met pensioen gat en niet meer tot op hoge leeftij blijven werken. Dat zegt de Nationale Raad de Volksgezondheid cept-advies aan staatssecretarii Van der Reijden (Volksgezond! h heid). De Raad vindt de werktiie den niet verantwoord „terwil van de kwaliteit van de gezom heidszorg" en vanwege de hoj sch werkloosheid onder jonge artst en medische specialisten. VO( TTË tij tbank fficiei Wa ineoff id va heefi egeh undi| irnd DEN HAAG „In de Hi malaya staat natuurlijk niet om de vijf kilometer een telefooncel, dat be grijpt u toch wel". De mensen van de Koninklij ke Nederlandse Alpen Vereniging doen hun ui terste best om de moed erin te houden. Maar ie dereen voelt dat het nu zo langzamerhand wel heel erg spannend begint te worden. Frank Merjen- berg (31) en Walter Roos (38) zijn al drie weken in de bergen en er is tot op heden nog geen levenste ken van hen vernomen. Het zoeken lijkt zinloos. De twee kunnen zich be vinden in een gebied dat vele honderden vierkante kilometers groot is. Het is zoeken naar twee stipjes in een immense witte de ken. Elke dag langer wachten maakt het waarschijnlijker dat de twee de dood gevonden hebben. „Ze zijn öf veronge lukt, óf afgedaald naar het Hunku-dal. In het laatste ge val zijn ze wellicht verdwaald in deze vlakte, die zo groot is als Brabant en Limburg bij el kaar", zegt Loek Vermeulen, één van de leden van de Ne derlandse expeditie waarvan Merjenberg en Roos deel uit maakten. Vermeulen, inmiddels weer aan het werk in Leiden, heeft dagelijks telefonisch contact met Nepal, waar expeditielei der Ronald Naar nog steeds in de bergen op zoek is naar spo ren. In een hotel in Katman- doe verblijft sinds kort ook de vader van Merjenberg, in de hoop nog enigszins hulp te kunnen bieden. De twee vermiste Nederlan ders hebben bij het basiskamp van hun vrienden afscheid ge nomen, toen ze hun volledige berguitrusting op de rug droe gen. Dat betekent een tent, warme kleding, extra schoe nen, touwen, een brandertje en voor een week eten. „Ik acht ze ertoe in staat om heel wat langer met dat voedsel te doen", zegt Vermeulen. „Bo vendien, als het voedsel op is en ze inderdaad zijn ver dwaald, dan kunnen ze ïn elk geval in het dal aan drinkwa- Alternatieve trektocht Merjenberg en Roos zijn bezig aan een alternatieve trektocht die, het is wrang om te consta teren, wel erg Tang duurt. Ze maakten deel uit van een groep van tien Nederlandse al pinisten die begin september van Schiphol vertrok om in Nepal de top van de 7678 me- hoge Kangtsjoengtse te be klimmen. Vier de onder wie Frank Merjenberg en ook rasklimmer Ronald Naar, bereikten de top. Een succesvolle expeditie dus, het doel was bereikt. Maar toen begon het drama. De twee nu vermiste klimmers wilden niet de gebruikelijke route afdalen naar het mini- vliegveldje Lukla, maar vol gens een alternatieve, mooiere route terugkeren. „Dat was echt geen gevaarlijk avontuur. Aan die route was geen bijzon dere moeilijkheidsfactor ver bonden, Frank en Walter wa ren ervaren genoeg om dat aan te kunnen", zegt Vermeu len. De route kende twee pas sen van 6100 meter als hoogste punt. Geen probleem, normaal gesproken. Maar terwijl in dit jaargetijde doorgaans fraai klimweer heerst, kregen de twee Neder landers nu met sneeuw te ma ken. „Op welk moment zij door het slechte weer werden overvallen is de vraag", zegt Vermeulen. „Misschien heb ben ze de eerste col niet gehaald en hebben ze door de sneeuwval hun plannen moe ten wijzigen. Dat is nu juist het probleem, het gebied is zo groot dat je niet weet waar je moet zoeken. Zo heeft zoeken bijna geen zin. Dit gebied is leeg, er woont niemand. Er zijn zelfs geen wegen of paden. Zo kan je weken doen over een kleine afstand". Het gebied waar men denkt dat de twee zich (als ze nog in leven zijn) zouden moeten be vinden. ligt binnen gezicht safstand van de Mount Eve rest. de hoogste berg ter we reld. Volgens Vermeulen geeft deze de mogelijkheid tot enige oriëntatie. „Maar het is er de laatste tijd erg slecht weer ge weest, zodat ze niet veel gehad zullen hebben aan oriëntatie punten. Er is veel verse sneeuw gevallen, waardoor mogelijke sporen zijn uitge wist. Volgens het laatste nieuwsuit Nepal is er op plaatsen waar anders maar De laatste foti die van de twee Nederlanders is gemaakt Expeditielid Chris Zwarts zette kort het afscheid een deel van de klimgroepl op de foto V.l.n.r.: Een sjerpa, Waltei Roos, Loek Vermeulen, een sjerpa. Frank Merjenberg expeditieleidc Ronald Naar. dntrc een paar ligt, kortgeleden maar liefst drie meter gevallen. Het zal sterk afhangen van hun condi tie of ze zich uit dat pak sneeuw kunnen redden. Bo vendien zijn de gevaarlijke gletsjerspleten bedekt geraakt, wat hun tocht extra gevaarlijk maakt". „Tot ziens" ..Tot ziens op de drieëntwin tigste in Katmandoe". waren de laatste woorden die de twee mannen hun vrienden nog na riepen. De afspraak was dat men elkaar op die datum in de hoofdstad van Nepal zou tref fen voor een feestelijk af scheidsetentje. Frank Merjen berg en Ronald Naar zouden dan naar Nieuw-Guinea door trekken, de rest zou naar huis terugkeren. De meeste expeditieleden zijn i het werk in Neder land. Net als Vermeulen. Het liefst zou hij z'n spullen pak ken en helpen zoeken. Intus sen zoekt expeditieleider Ro nald Naar nog steeds door naar z'n twee vrienden. Hij heeft zijn hoop in elk geval ge vestigd op de ontmoeting met een Duitse en een Franse ex peditie. die mogelijk sporen van de twee hebben gevonden Ronald Naar heeft zich op 6 november nog met een vlieg tuig op honderd meter hoogte over de waarschijnlijke route van Merjenberg en Roos laten vliegen. Hij vond geen spoor. Wel bleek dat de route minder ontoegankelijk was dan men eerder had verwacht. Ook bleek dat de Duitse expeditie die Naar dezer dagen hoopt te spreken op één van de eerste dagen van november zeer ver se sporen had gezien van een weer)'r den afgezet in het gebied de Nederlanders volgens nieuwste berekeningen zoude K Ti kunnen zijn. Bij het thuisfront trouwen in de mogelijkhede van de twee vermisten groo »n „Het zijn zulke nuchtere jor L_ gens, ze raken echt nooit i >n aj paniek, daar ben ik van over tuigd. Ze hebben genoeg ken >.<j7re nis om ontberingen als deze t overleven. Dat is de enig mjnl hoop die we de familie va Frank en Walter kunnen gkali's ven I (jje ARJEN VAN DER SAii/7^e Uk 1 huz/e ok éi telefc High Tea"in Genève WASHINGTON Genève is volgende week niet alleen de plaats waar twee machtige mannen zich buigen over de toe komst van de wereld, maar tevens het toneel van een „high tea": in letterlijke en figuurlijke betekenis. De echtgenotes van de twee wereldleiders zullen twee maal samen theeën. Ondanks het feit dat woordvoerders verzekeren dat de thee-bijeenkom sten geen strijd zullen zijn om de gunst van het publiek, heeft het Witte Huis alle denkbare voorbereidingen getroffen om te voorkomen dat Nancy Reagan de ogen worden uitgestoken door de ministens even elegante Raisa Gorbatsjova. Nancy Reagan en Raisa Gorbatsjova hebben in Zwitserland overigens ook nog een heel toeristisch en sociaal programma af te werken. Mevrouw Reagan bezoekt een opvangcentrum voor drugsverslaafden en het Rode Kruis. Raisa Gorbatsjova is naar verluidt door het Zwitserse protocol de zogeheten Lenin-rondgangaangeboden. Hij brengt haar naar plaatsen waar de stichter van de Sovjet staat van 1900 tot 1909 heeft gewoond. ADVERTENTIE Als het om een autoverzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantiekantoor met dit vignet. Het advies van n NVA-assurantie-adviseur is altijd vakkundig. NVA Konmgm Wilhelmmalaan 12. 3818 HP Amersfoort TROEPEN HEBBEN OPDRACHT TE SCHIETEN GENEVE Met machi negeweren uitgeruste Zwitserse troepen hebben de opdracht gekregen te schieten op iedereen die de veiligheidsmaatregelen overtreedt tijdens de ko mende top tussen presi dent Reagan en Sovjet-lei der Gorbatsjov. De solda ten zullen een maal „halt" roepen. Daarna wordt het vuur geopend, aldus Guy Fontanet, hoofd van de plaatselijke veiligheids commissie. Re^gan en Gorbatsjov zullen ongeveer vijf etmalen in Ge nève verblijven. Om hen te beschermen zijn in totaal 2.000 militairen en 1.500 politieagen ten op de been. Hun werk zal worden bemoeilijkt door de aanwezigheid van een bewee glijke horde van ongeveer 3.000 journalisten. De veilig heidstroepen zijn verder uitge rust met vijftien tanks en ver scheidene stukken luchtdoel geschut. De aandacht zal uit gaan naar „verdachte of niet geïdentificeerde vliegtuigen". Er staan onderscheppings vliegtuigen klaar om zulke toestellen tot landen te dwin gen. Vanaf het moment dat Reagan en zijn vrouw Nancy zaterdag in Genève arriveren, zullen demonstraties alleen zijn toe gestaan op de zuidelijke oever van het Meer van Genève en de Rhóne, de rivier die de stad in tweeën splitst. De top vindt plaats op de noordelijke oever. Jacques Vernet, een lid van de veiligheidscommissie, heeft de inwoners van Genève om be grip gevraagd voor alle onge mak. Zij zullen zich „opoffe ringen moeten getroosten maar de veiligheidsmaatrege len zijn bedoeld om alles zo rustig mogelijk te laten- verlo pen zodat de twee leiders zich kunnen concentreren op hun taak". De Reagans logeren in Maison de Saussure, een aan het meer gelegen kasteel even buiten de stad. Zondag bezoekt hii alvast het nabijgelegen kasteel Fleur D'Eau, waar de Amerikaanse delegatie zal optreden als gast heer voor de eerste gespreks ronde. Maandag wordt het gezelschap compleet, als Sovjet-leider Mi- chaïl Gorbatsjov en zijn vrouw Raisa arriveren. Zij logeren op het terrein van de Russische missie bij de Verenigde Naties. De Reagans en de Gorbatsjovs zullen afzonderlijk welkom worden geheten door de Zwit serse president Kurt Furgler op Le Reposoir, een kasteel dat tegen een heuvelrug is ge bouwd en het meer van Genè ve overziet. De eerste gespreksdag, dins dag, zijn de Amerikanen gast heer op Fleur D'Eau. Er is een ochtend- en middagzitting. Volgens onbevestigde berich ten praten Reagan en Gorbats jov enige tijd onder vier ogen. 's Avonds gaat het echtpaar Reagan naar de Sovjet-missie voor een diner in kleine kring. De volgende dag vindt op de Sovjet-missie de tweede en laatste gespreksronde plaats, eveneens bestaande uit een ochtend- en middagsessie. De Gorbatsjovs en Reagans wonen 's avonds een door de Zwitsers georganiseerde cocktailparty bij op het kasteel La Gandole in de heuvels buiten de stad. Daarna is het echtpaar Gor batsjov door Reagan en zijn vrouw uitgenodigd voor een diner in Maison de Saussure. Op donderdag 21 november keren de delegaties naar huis terug. Reagan vliegt eerst naar Brussel om de NAVO-bondge- noten persoonlijk in te lichten over zijn besprekingen in Ge nève. In Washington zal hij een gezamenlijke zitting van Huis van Afgevaardigden en Senaat toespreken. Gorbatsjov zal naar verwachting naar Moskou terugkeren. SUSKE EN WISKE DE MOOIE MILLIREM (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Gevangenen zullen niet gedwongen op het aids- virus in hun bloed worden getest. De directie gevangeniswezen heeft namens staatssecretaris Korte (Justitie) gisteren aan de bonden van overheidspersoneel laten weten dat de Nederlandse Grondwet zich tegen zo'n gedwongen bloedtest verzet. De amb tenarenbonden, met name de AbvaKabo, hadden om een ver plichte bloedtest voor gevangenen gevraagd, omdat steeds meer bewaarders bang zouden zijn met het gevaarlijke virus te wor den besmet. Zowel bewakers als gevangenen kunnen zich wel vrijwillig la ten testen. Justitie gaat verder de voorlichting over aids aan zo wel personeel als gevangenen drastisch uitbreiden. Ook de voor lichting aan gedetineerden zelf zal worden uitgebreid. Inmiddels heeft het PPR-Tweede Kamerlid Lankhorst aan de staatssecretarissen Hoekzema (Defensie) en Van der Reiiden (Volksgezondheid) ook opheldering gevraagd over mogelijke aids-testen bij militairen. Aanleiding voor zijn vragen vormt een bericht in onze krant van gisteren, waarin werd gemeld dat vol gens de Belgische minister van defensie Vreven, de Europese NAVO-strijdkrachten tot zo'n test hebben besloten. Volgens de Belgische bewindsman zouden voor de militairen die positief worden bevonden ontslag moeten volgen. Lankhorst wil weten wat het Nederlandse standpunt in dit overleg is geweest. Souveniers De souvenierhandel in Genève heeft zich bij voorbaat meester gemaakt van de top Reagan-Gorbatsjov. De meest waardevolle herinneringen zijn waarschijnlijk 20.000 ansichtkaarten die giste ren in omloop kwamen en waar de verzamlaars volgens een han delaar „op af vlogen". De reden: er staat een verkeerde datum op. In plaats van 19-20 november vermeldt de kaart 21-22 no vember 1985. In de winkels van Genève liggen nog talrijke ande re prullaria die herinneren aan de komende top zoals stickers, buttons en portretten, die meestal getekend zijn om de betaling van copyright op foto's te omzeilen. BREGUET WORDT AAN FRANSEN VERKOCHT DEN HAAG De onderhandelingen tussen financiën en de Franse organisatie Aero Spatiale over de ver koop van zes Breguet-Atlantic vliegtuigen zijn bijna afgerond. De toestellen zullen ongeveer zestig miljoen gulden opbrengen. Op dit moment worden ze vliegklaar gemaakt zodat ze direct na verkoop door Franse piloten kunnen worden overgevlogen. slach Officier: infiltranten succesvol bij oprollen van illegale casino's AMSTERDAM Het inzette van infiltranten als opspoj^ ringsmiddel bij illegale cas werkt doeltreffend. Tot jaar was het steeds moeilij voldoende bewijs in handen ti krijgen tegen de verdachte|)£C van deze illegale gokclubs Sinds de infiltranten worde VO< ingezet kan dat bewijs wel ge leverd worden. Dit zei officier van justitie miT W. van Nierop gisteren bij dcch behandeling van een rechtsT zaak tegen in totaal 43 dachten die allemaal gewerk zouden hebben bij de illegal N gokclub Mata Hari in de rossL buurt van Amsterdam. Mata Hari behoort i Van Nierop tot de grotere ille gale casino's waar jaarlijks miljoen gulden winst w gemaakt. De 43 personeelsle den zouden zich hebben schul.'i dig gemaakt aan overtredin van de wet op de kansspelei na Zeventien van hen wezig op de zitting van de po litierechter. Alle verdachten ontkende min of meer bij Mata Hari ge werkt te hebben. De infiltran ten echter hadden hen echt» na enkele weken meespelen de gokclub vorig jaar en mei dit jaar duidelijk als perso neelsleden gesignaleerd. He .ja" van de politie-infiltrantei stond daarmee tegenover heJ*T' „nee" van de verdachten. In(. filtranten echter blijven niem. De verdachten maakte hiertegen bezwaar, omdat z ee, meenden op die manier in hu/060 verdediging te schaad. Politierechter mr. G. Bodewi veroordeelde de verdachte tot boetes variërend tot 5.000 gulden. Sommigei 'fy kregen een voorwaardelijk gevangenisstraf van een maanden met daaraan proeftijd gekoppeld van dri laar. De hoofdverdachte deze zaak, F.A. werd nog veroordeeld. In zijn zaak di de rechtbank pas op 21 vember uitspraak. «El worden ge eJIID re Rai .He I", h aii Tonnema Caramels zijn zachte caramels, per stuk ver pakt in een gedecoreerd rolletje. Er zijn twee soorten: vanille en drop. Vanille is romig; drop is wat pittiger. Tonnema Caramels zijn de zachtheid zelf. Een fijn trekje isook nogdatze elk moment van de dag lekker zijn en blijven. i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4