Leidse politie op zoek naar agenten 4 4 9 ~£cidóc Sou^cwit Strijd om nieuw museum verhevigd Nog 3 dagen èxtra mode voordeel! A W STAD OMGEVING Motie van treurnis tegen wethouder Fase s DE KRANT BRENGT LEVEN IN UW BROUWERIJ. Achttien maanden geëist tegen corrupte ambtenaar WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 ans van Dam I P- ittrekker IDEN De basis van de Evangeli- Volkspartij heeft loten dat de partij (standig mee zal n aan de gemeente- dsverkiezingen die maart volgend jaar irden gehouden. Als Itrekker voor de zal Hans van voormalig direc- van de Leidse louvvburg, optreden. Scholier gooit jongen in sloot LEIDEN Een 16-jarige Leidse jongen is gisteren in zijn school aan de Vondellaan door de poli tie aangehouden, omdat hij eerder dié dag een medescholier had be dreigd en in een sloot had gegooid. Tevens nam hij de fiets van de jongen mee. De 16-jarige beken de tevens dat hij enkele weken geleden een vrouw heeft lastig geval len. Brommer te water LEIDEN Een 19- jarig meisje uit Pijnacker raakte gisterochtend rond kwart voor tien op het bruggetje in de Vlietweg in een slip en kwam met haar bromfiets in het water van het Kor te Vlietkanaal te recht. Zij werd door een in de buurt wo nende vrouw op het droge getrokken. De brandweer heeft de brommer uit het water getakeld. Politiek debat op radio Rijnland LEIDEN Het politieke debat dat vanavond in de Burcht wordt gehouden, zal door omroep Rijnland tege lijkertijd op de radio worden uitgezonden. Het debat be gint om 20.30 en duurt tot ongeveer 23.00 uur. Het de bat handelt over het demo cratisch functioneren van de gemeenteraad. Er wordt aan deelgenomen door de frac tievoorzitters van de in de gemeenteraad vertegen woordigde partijen. Omroep Rijnland is te ontvangen op 88.1 Mhz. op de FM van het Leidse kabelnet. Overlast in Noordwijk moeilijk te beperken NOORDWIJK Een grotere inzet van de Noord- wijkse politie op uitgaansavonden lost volgens de burgemeester J.M. Bonnike van de badplaats, de problemen omtrent overlast niet op. Het gebied dat gecontroleerd moet worden blijft te groot. Boven dien heeft de politie ook nog allerlei andere zaken op te knappen. Dit zei Bonnike gisteravond tijdens een vergadering van het Nooordwijks Onderne mers Platform. Hij zei dit naar aanleiding van pro testen van de Raad van Kerken over het lawaai en overlast dat door het uitgaand publiek veroorzaakt worden. De suggestie om het sluitingstijdstip tot twaalf uur terug te brengen wees de burgemeester van de hand. Dat maakt het uitgaansleven volgens Bonnike onmogelijk. LEIDEN De politie is op zoek naar jongeren die agent willen worden. Gebleken is dat de ani mo voor de politie de laatste jaren sterk is ge daald. Volgens commis saris H. van Voorden dreigt daardoor de aan was voor het politiekorps in de knel te komen. Volgens Van Voorden heeft momenteel een intensieve werving op de Leidse mid delbare scholen plaats. Ook bestaan er contacten met het gewestelijke arbeidsbureau. Gisterochtend nog zijn de na men van 60 werklozen aan de politie verstrekt die zullen worden benaderd met voor lichtingsmateriaal. Volgens burgemeester C. Goekoop is het gebrek aan animo te wijten aan het lage inkomen, dat de aspirant agenten tijdens hun opleiding ontvangen. Deze vergoeding (circa 700 gulden per maand) is aanmerkelijk lager dan met gewoon werk of met een werkloosheidsuitkering wordt verkregen, maakte Goekoop gistermiddag aan de Algemene Be stuurlijke Aangelegenheden duidelijk. Goekoop vertelde ook hoe de definitieve plannen met be trekking tot het politiebureau aan de Zonneveldstraat er uit zien. De politie hoopt vol gend jaar te verhuizen naar het gloednieuwe bureau aan de Langegracht. Het oude bureau zal gedeeltelijk wor den afgebroken, slechts het voorpand blijft bestaan. Dit wordt het nieuwe onderko men van de parkeerpolitie. Op de vrijkomende grond zullen woningen worden ge bouwd. Tegelijkertijd zal be gonnen worden met de res tauratie van de naastliggende Bank van Lening en het Van der Spekhofje. Goekoop kondigde ook een experiment aan met het vrij elijk rechts-af slaan door fiet sers bij stoplichten. Het Openbaar Ministerie stelt hierbij de eis dat fietsers door een speciaal blauw waarschu- wingslicht op de hoogte van deze mogelijkheid gesteld worden. „En de aanschaf van deze lichten kost nu eenmaal geld", zei Goekoop. Op enke- rn^AftAvua/s iaaI le plaatsen in de stad zal er BEGROTING 861 eenproefmeegen°menw<>r- den. volge Drde- l-Hol- t be- d bi# plan- 1 iantal A j het ,11 d be- LEIDEN Links Lei den (PSP/PPR/CPN) is van plan tijdens de be handeling van de begro ting door de gemeente raad in december een motie van treurnis tegen VVD-wethouder J. Fase in te dienen. Links Lei den wil daarmee het on genoegen uitspreken over zowel het econo misch als het personeels beleid van de wethouder. „Was er maar een beleid, dan hadden we nog iets om te beoordelen", merkte raadslid H. de la Mar (LL) gisteravond op tijdens de behandeling van de'begroting door de commissie personeelsza ken. PvdA, CDA en D'66 uitten in vergelijkbare woorden hun ontevre denheid over het perso neelsbeleid. Mocht de motie een meerder heid krijgen en dat is nog maar de vraag dan niet betekenen dat Fase moet opstappen. Een dergelijke intentie heeft de motie niet, omdat zo n motie zeker geen meerderheid in de gemeenteraad krijgt. Het is niet de eerste keer dat wet houder Fase met een motie van treurnis wordt gecon fronteerd. Tijdens de vorige collegeperiode ook PvdA en VVD waarin Fase groten deels dezelfde protefeuille had diende het PvdA- raadslid en tegenwoordig wethouder van onderwijs H. van Dongen «enzelfde motie tegen Fase in. Het PvdA- raadslid kwam tot die motie, omdat het emancipatiebeleid van Fase volstrekt onvol doende zou zijn. (Emancipa tie behoort nu tot de porte feuille van Van Dongen). Het voormalige PPR-raadslid F. van Oosten presenteerde Fase een aantal jaren geleden wat hij noemde een gele kaart om zijn ongenoegen over haar prestaties te uiten. PvdA-raadslid S. de Vreeze zei gisteravond weinig te zien in de motie van treurnis van Links Leiden: „Het klinkt aardig, maar niemand wordt er wijzer van". De PvdA had gisteravond geen goed woord over voor het personeelsbeleid van wethouder Fase. „Waar gaan we het vanavond eigenlijk over hebben", merkte De Vreeze op. Volgens hem heeft de wethouder geen en kele beleidsvoornemen tot de verkiezingen in 1986. Van de functie van mevrouw Fase als coördinerend wethouder op het gebied van migranten en emancipatie zou in de af gelopen jaren niets zijn ge bleken. Zij zou arbeidstijd verkorting juist moeten sti muleren in plaats van consta teren dat verdere arbeidstijd verkorting, gezien de hou ding van de vakbonden tot 1988, niet haalbaar is. CDA- raadslid P. Biegstraaten noemde de plannen van Fase „wel erg summier". D'66 sloot zich daarbij aan, maar wees er wel op dat Fase „haar plannen slecht ver koopt". De fractie van Fase, de VVD, wees de kritiek van de andere partijen van de hand. De VVD noemde het positief dat er geen gedwon gen ontslagen bij de gemeen te vallen. Ook de wethouder zelf wees alle kritiek af: „Het loopt soepel in het ambtenarenap paraat. Geen bericht, is goed bericht. Daar kan ik ook niets aan doen". Zij somde een aantal zaken op die moe ten aantonen dat de kritiek niet terecht is, zoals de func tiewaardering binnen de ge meente en plannen om cur sussen voor vrouwen met een lagere opleiding op te zetten. Op de VVD na bleek de hele commissie uiterst verbaasd (D'66 sprak van „minachting van de raad") over de plotse ling aangekondigde plannen van het college van B en W om de voormalige directeur van de sociale dienst, O. Scheepbouwer, ook hoofd van de directie personeel en organisatie van de gemeente te maken. Scheepbouwer is negen maanden geleden'aan- gesteld als plaatsvervangend gemeentesecretaris, die zich Het college besloot tot die combinatie van plaatsvervan gend gemeentesecretaris en chef van de directie perso neel, nadat de zittende chef van directie personeel on langs elders een baan vond en ontslag nam. Volgens het college bleken er tussen bei de functies „een aantal over lappingen op het gebied van het management" te bestaan. Vanuit de raadscommissie werd er gisteravond op ge wezen, dat de functie van plaatsvervangend secretaris vorig jaar na langdurig ge harrewar juist op uitdrukke lijk wens van het colllege is gecreëerd. „En nu moet het plotseling van de ene dag op de andere weer anders, zon der dat de gemeenteraad ook maar iets is gevraagd", werd opgemerkt. Zowel in ambtelijke als poli tieke kringen wordt gezegd, dat „Scheepbouwer de helft van de dag niets te doen heeft. Daarom hebben ze dit bedacht". i Solliciteren De Kolping afdeling Leiden houdt ook deze winter weer een cursus solliciteren met rollenspel. Van de deelne mers van vorig jaar vond 75 procent een baan. De cursus bestaat uit zes lessen. De eer ste bijeenkomst is op 21 no vember. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij het secretariaat van de Kolping, 071-411644. China Dr. A.J. Saich en dr. E.B. Vermeer van het Sinologisch Instituut Leiden spreken morgen in het Centrale Voorzieningengebouw aan de Cleveringaplaats 1 over Chi na. Onderwerp is: „Hoe soci alistisch blijft China?" Het college begint om acht uur en is gratis toegankelijk. Kamerkoor Het Leids Kamerkoor geeft vrijdagavond 15 november een concert in de Lutherse kerk aan de Hooglandse- kerkgracht. Op het program ma, dat wordt uitgevoerd on der leiding van Ton Beckers, staan werken van Cardoso, Des Prez, Monteverdi, Schiitz en Bach. Het concert begint om kwart over acht. Blazersensemble Het blazersensemble van de Streekmuziekschool Leiden geeft vrijdag 15 november een uitvoering in het Waag gebouw aan de Aalmarkt. Op het programma staan werken van Mozart, Poot en Arnold. Het Jeugdkamerorkest, dat momenteel het 25-jarig be staan viert, verleent mede werking aan de uitvoering die begint om kwart sover acht, de toegang kost twee gulden vijftig. Dr. Ouweneel Dr. W.J. Ouweneel geeft vrijdagavond een lezing in de Lokhorstkerk aan de Pieters kerkstraat 1 om acht uur. Hij spreekt over de relatie tussen gezondheid en bijbel. Aids-test De LWH (Leidse Werkgroep- Homofielen) houdt morgen om acht uur een bijeenkomst over de aids-antistoffen test. Doel van de bijeenkomst is mensen informatie te ver strekken over het op enkele plaatsen in Nederland te houden bloedonderzoek naar antistoffen tegen het aids-vi rus. De bijeenkomst heeft plaats aan de Langegracht 65 in Leiden. Dienstplicht De Vereniging van Dienst plichtig Militairen (VVDM) houdt elke donderdagavond van zeven tot tien uur spreekuur in het scholieren- centrum 't Breehuys aan de Breestraat 19. Men kan er in-> formatie inwinnen over de dienstplicht, rechten en plichten van de soldaat en de mogelijkheden tot uitstel. Diabetes Een forum deskundigen buigt zich vanavond over het thema diabetes en zwanger schap'. De Diabetes Vereni ging Nederland heeft uitge nodigd de gynaecoloog dr. H. Kragt, de internist dr. J.K. Radder en kinderarts prof. J.H. Ruys. De bijeenkomst wordt gehouden in de Cen trale Polikliniek van het AZL en begint om acht uur. Bazar Clubhuis Matilo aan de Zaan- straat 126 houdt donderdag 14 november de jaarlijkse ba zar. De bazar begint om twee Het kost alles bij el kaar zo'n zevendui zend gulden, maar voor dat bedrag kan 24 uur per dag een aantal weersa- tellieten ontvangen worden. Televisie reparateur Van der Greft aan de G. Doustraat heeft sinds een paar da gen een eigen scho telantenne op zijn dak waarmee hij in kleur dezelfde satel- lietbeelden op de televisie weet te zet ten, als het KNMI in het dagelijks half elf journaal laat zien. „Er is niets aan", aldus Van der Greft. „Alleen een beetje goochelen met fre quenties en zo om het niet allemaal te duur laten worden". Nu dit eenmaal is gelukt, werkt Van der Greft inmiddels aan een tweede schotelantenne. Daarmee wil hij zen ders als Sky Chan nel uit de lucht pik ken. „Kijk, je kan wel wachten op de gemeente met dit soort zaken, maar dat duurt allemaal zo lang en boven dien is het zelf knut selen veel leuker". LEIDEN De strijd om het nieuwe rijksmuseum voor Nationale Natuurhis torische Presentatie is ver hevigd. De twee kandida ten, Amsterdam en Lei den, doen deze maand ex tra hun best om aan te to nen dat dit museum juist bij hun op zijn plaats is. Amsterdam houdt binnen kort een persconferentie en vertoont een promotie film, Leiden heeft het Pesthuis op 23 en 24 no vember omgetoverd tot een museum voor Natio nale Natuurhistorische Presentatie. Op 9 decem ber maakt een kamercom missie een keuze uit de voorstellen van de twee steden. De gemeente Leiden en de Leidse Universiteit hebben minister Brinkman van WVC al veel eerder voorgesteld het nieuwe museum in het Pest huis, waarin tot vorig jaar het Legermuseum was onderge bracht, te vestigen. De ge meente is bereid het Pesthuis voor de symbolische som van één gulden aan de Universiteit te verhuren en de Universiteit is van plan vier nieuwe mede werkers voor het museum aan te trekken. Het Pesthuis zal worden gerestaureerd. Voorts wordt gewezen óp de aanwe zigheid van de rijksmusea voor Geologie en Mineralogie en Natuurlijke Historie, het Het publiek is op zowel zater dag 24 als zondag 25 november van tien uur 's ochtends tot vier 's middags welkom in het Pesthqis om te zien hoe de ge meente en Universiteit zich het nieuwe museum voorstel len. Men gaat er vanuit dat deze permanente tentoonstel ling de samenhang moet tonen tussen biologische en geologi sche processen. Er zijn plan ten, dieren en gesteenten te zien. Volgens professor J.Th. Wiebes, directeur van de gefu seerde musea voor Geologie en Mineralogie en Natuurlijke Historie, moet het nieuwe mu seum een bruisend centrum van natuurhistorische activi teiten .worden. Sint wordt niet op stadhuis ontvangen LEIDEN Burgemeester C. Goekoop heeft besloten Sin terklaas zaterdag niet op het stadhuis te ontvangen. De ont vangst van de goedheiligman zou aanvankelijk op het bor- •des aan de Breestraat plaats hebben omdat het Stadhuis plein bezet is door de week markt. Goekoop vindt de ver keersdrukte in de Breestraat echter te gevaarlijk voor de te verwachten grote hoeveelheid kinderen en heeft daarom be sloten de Sint in de Stadsge hoorzaal te verwelkomen. ALPHEN A/D RIJN/DEN heeft gisteren voor het ge- HAAG Een van corruptie rechtshof in Den Haag verdachte 51-jarige Alphenaar Jaar Tot en met zaterdag vindt u bij V&D modieuze kinder-, dames- en herenkleding met aantrekkelijke korting. 4? N Z N VROOIVmDREESMANN De r i 1977 tot 1982 als technisch-hoofdopzichter bij het directoraat-generaal van de Volkshuisvesting in Zoetermeer in ruil voor be langrijke informatie steekpen ningen hebben aangenomen van gerenommeerde grossiers en fabrikanten in cv-appara- tuur. De rijksambtenaar zou in deze periode een bedrag van circa 150.000 gulden hebben opge streken. Ook werden hij en zijn vrouw vrijwel jaarlijks uitgenodigd voor gratis vakan-' ties naar de Canarische Eilan den. Daarnaast kreeg hij dure cadeaus aangeboden en werd hij dikwijls onthaald op visites aan sekshuizen. De verdachte beschikte indertijd over lijsten met namen van installateurs, die door de rijksoverheid wa ren benaderd voor de aanleg van centrale verwarmingssys temen ten behoeve van wo ningbouwprojecten. Voor fabrieken en groothandel kon deze informatie uiterst nuttig zijn, omdat zij op grond hiervan rechtstreeks contact konden opnemen met de be trokken installateurs inzake de aanschaf van cv-artikelen. De verdachte vertelde het Hof dat hij de gewraakte lijsten er op na had gehouden om be paalde marktinvloeden te kunnen meten. Hij zei niet te hebben beseft, dat ze juist voor handelaren bijzonder informa tief konden zijn. Dat hij gere geld van het bedrijfsleven exorbitante beloningen ont ving bracht de voormalige ambtenaar in verband met de lezingen die hij in zijn vrije tijd zou hebben gehouden. Uitspraak op 26 november. LEIDEN Een 27-jarige Leidse vrouw is gisterochtend om half elf op de Kooilaan be roofd van haar tas met 900 gulden. De vrouw liep naast haar fiets toen een tegemoet komende bromfietser de tas uit haar handen griste.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13