Karpov ziet ook maatschappelijke positie wankelen Beenhakker laat v.d. Gijp vallen DE KRANT. DAAR LEREN ZE WAT VAN. GINAlpORT Ceidae Commit DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 PAGINA 9 'breide de ko- dplege 1ST Scheidsrechter Henk van Etteko- n zal twee weken niet worden aangesteld edstriiden in het betaald voetbal. Dat cft de scheidsrechterseommissie van de VB besloten naar aanleiding van de kri jt. die Van Ettekoven in een dagbladinter- w heeft geuit op zijn college Jan Keizer, hij ..niet zijn vriend noemde", commissie, onder voorzitterschap van Leo D der Kroft, en de arbiters uit het betaald etbal kwamen aan het begin van het sei- 'ereen elkaar publiekelijk niet af te Hen. Van Ettekoven. die op de internatio- le lijst staat, is niet officieel geschorst door commissie. Hij kan na twee weken weer lenen op een uitnodiging voor een duel. ENWAY Cotton gespi chorsing voor an Ettekoven WVC HOUDT GELD U SHOCKE YBOND VOORLOPIG VAST (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Doordat de administratie van de Ne derlandse ijshockeybond gebreken vertoont heeft staatssecretaris Van der Reijden van WVC besloten de subsidie aan de bond voor 1986 vooralsnog niet uit te keren. Deze maand zal de bewindsman nog met het bestuur van de bond over de zaak praten. Een en ander blijkt uit antwoorden die Van der Reij den heeft gegeven op vragen van de Kamerleden Worrell (PvdA) en Keja (VVD) over de financiële toestand van de bond. Van der Reijden ontkent dat de bond ten onrechte te veel subsidie zou hebben ontvangen in het verleden. Daarvan is tot nu toe niets gebleken. De bond heeft sinds 1978 1,25 miljoen gulden van de overheid ontvangen, aldus de be windsman. Sportwereld Volleybal Orion heeft zich versterkt met de 21-jarige Argentijn Ariel Bettiol. De 1 meter 94 lan ge aanvaller speelde de laatste vijf jaar voor Ferro- carill uit Buenos Aires. Bowling Na de eerste acht games van de eerste groep van het wereldkampioenschap bowling voor heren in Seoel bezet de Nederlander Eric Kok de tweede plaats met 1731 punten. De Nederlandse Farida Pascoal bezet bij de dames de twaalfde plaats met 1103 punten. Schaken ue verzekeringsmaatschappij Interpo lis wil de schaaktweekamp tussen Jan Timman en de Rus Michael Tal naar Tilburg halen. Als alle be trokkenen instemmen, wordt Timman - Tal van 2 tot 9 december gehouden. Hockey Het wereldkampioenschap dameshoc- key. waarvan Nederland de organisatie van Canada heeft overgenomen, zal van 15 t/m 24 augustus 1986 in Amstelveen worden gehouden. Nieuwe leden voor PSZH DEN HAAG Tij- dens'de algemene na jaarsvergadering van de Provinciale Sport raad Zuid-Holland in het provinciehuis zijn gisteravond de Neder landse Bowling Fede ratie en het Neder lands Genootschap voor Sportmassage als lid toegetreden. PROTEST KNVB OVER COMMERCIE IN KANTINES ZEIST Na de Nederlandse Sport Federatie heeft de voetbalbond "(KNVB) gereageerd op de opschudding in de Tweede Kamer rond commercie van de kantines in beheer bij sportverenigingen. Gisteren, een etmaal voor in het par lement wordt vergaderd over een motie om bruiloften en partijen in de sport kantines te reglementeren, heeft het bondsbestuur van de KNVB een telegram, gestuurd naar kamervoorzitter Dolman. Daarin zegt de KNVB onder meer: „Als gevolg van een overeenkomst van de georganiseerde sport en het bedrijf schap horeca is er geen enkele sprake van para-commerciële activiteiten. Al in 1982 sloot de KNVB een overeenkomst af met het bedrijfschap. In 1983 volgde de NSF, op initiatief van de toenmalige staatssecretaris van financien Kom brink, het voorbeeld van de voetbalbond en kwam men eveneens tot zo'n ver bintenis, waarin een aantal spelregels op papier werd gezet. Sinds 1982 is het aantal keren dat verenigingen zich hieraan onttrokken te tellen op de vingers van één hand. De KNVB vraagt zich dan ook af of hier sprake is van enige verwarring met de zogenaamde club- en buurthuizen, die een regeling zoals boven omschreven niet hebben". Kasparov is al 26 JERUZALEM Een neef Gari Kasparov heeft Jeruzalem verklaard, dat de nieuwe wereldkam- ioen schaken niet 22 jaar zoals steeds is gezegd, laar op zijn minst vier aar ouder. Ik kan het weten", aldus le dertien jaar geleden vanuit de Sovjet-Unie Israel geemigreerde •omponist Lev Kagan, mijn moeder is een volle zuster van de moeder Kasparov. Deze kan jus onmogelijk van Ar- ieense afkomst zijn. zoals vrdt beweerd" Volgens Kagan is Kasparov geheel oods. „Zijn vadersnaam is Weinstein. die van zijn voeder Feldstein". Kagan legt zich te kunnen herin- ■n. dat hij aanwezig bij een feestje ter gele genheid van de zevende verjaardag van de kleine die toen een schaak- pel van zijn vader zou iebben gekregen. Ifficiele biografische ge- •ns maken er gewag dat Gari Kasparov op 13 apil 1963 in Bakoe ge boren werd geboren als Harri Weinstein. Bij de dood van zijn vader in 1975 zou hij Russische ver zijn moedersnaam Kasparjan hebben aange- sportuitslagen 21 15J813+10.000= 19,813, Szabo 9.900+9.875=19.775. 3. Sjoes- lova (Sov) 9.900+9.675=19.575. i oefening: 1. Omellantsjlk (Sov) 0+10.000=19,900, 2. Sjoesjoeno- (Sov) 9.938+9.950=19.888. 3. z (Odl) 9.875+9,900=19.775. i67066): pl)-Gabriela Sabatini (Arg) 6-4, 6-7 >oi(12);p alleen Lbbelspel: Carling Bassett/Gabriela (Carne- Ibatini (Can/Arg) - Lisa Bonder- Legend jaura Gildemeister Arraya (Vst/Per) ooi (al): .—45. N (Fra) °P 15 sec.; 4. Mare Madiot ngracht°P 20 5- Christophe La- la! (al)>ne (Fra) z.t. •EON 2:1 21.30 DETBAL hische competitie Ifde ronde: Banik Ostrava - Sla- le' Praa9 °*L Sigma Olomouc - Lo- 2b tel P10"*3 Kosice 2*3. Dynamo Ceske jdejovice - inter Bratislava 3-0, Trnava - TJ Vitkovice 0-0. Zllina - Tatran Presov 3-1. Du- ska Streda - RH Cheb 1-0, Sparta MOSKOU Het verlies van de wereldtitel kan voor Anatoli Karpov ver strekkende gevolgen heb ben. De 34-jarige Mosko- viet staat voor de zware taak over honderd dagen in de revanche-tweekamp tegen Gari Kasparov zijn bewind te herstellen om zijn machtspositie in het Russische en internationa le schaakleven te consoli deren. Tot het begin van die herkansing hoeft Kar pov geen al te ingrijpende wijzigingen in de hiërar chie te vrezen. „De schaakmachine in de Sov jet-Unie loopt traag. Net als alle andere bureaucratische machines", zegt de uit Lenin grad afkomstige Amsterdamse grootmeester Genna Sosonko. ..In de maanden tot de revan che zal er weinig voor Karpov veranderen. Hij moet er wel in slagen zijn wereldtitel te hero veren. Anders wordt hij ge confronteerd met grote her vormingen". Oud-wereldkampioen Boris Spasski laat zich vanuit zijn nieuwe vaderland, Frankrijk, in dezelfde termen uit. „Toen ik in 1975 de wereldtitel ver speelde aan Fischer, werd ik na terugkeer gestraft met een buitenlands speelverbod voor negen maanden. Ik .had verlo ren en daar stond straf op. Zo waren toen de regels in mijn land. De positie van Karpov is veel sterker, complexer ook. Hij zal zich tot de revanche be hoedzaam moeten opstellen. Als hij dan de titel terugpakt, kan hij op oude voet verder". Schaken is in de Sovjet-Unie altijd al nauw verwant aan de politiek. Michael Botwinnik stuurde in 1948 na verovering van de wereldtitel de toenma lige partijleider Stalin een te legram met de woorden „mis sion completed", missie vol tooid. Karpov herhaalde dat gebruik na zijn prolongatie van de titel in 1978 na de ge ruchtmakende tweekamp in Baguio Stad op de Filippijnen tegen Viktor Kortsjnoj. de „verrader van het vaderland". Drie jaar ervoor had de op 23 mei 1951 in Zlatoest in de Oe ral geboren zoon van een mijnbouwingenieur de wereld titel cadeau gekregen. Titel houder Bobby Fischer weiger de te spelen onder de door de FIDE gestelde voorwaarden. Ingenomen Het Kremlin was ingenomen met de successen van het boe renjongetje uit de Oeral, een zuivere Rus. In 1979 verhuisde de tengere wereldkampioen met vrouw Irina, van wie hij inmiddels gescheiden is. en zoon Anatoli naar Moskou. Daar verwierf hij al snel een vaste plaats in het politieke es tablishment en werd hij tot be schermeling gebombardeerd in de kringen rond partijleider Breznjev. De partijleider pronkte graag met de wereldkampioen, speldde hem na zijn tweede overwinning op Kortsjnoj in Merano 1981 de orde van Le nin, de hoogste onderscheiding in de Sovjet-Unie, op en liet zich voor de lens met hem vereeuwigen. In zijn Moskouse jaren bouwde de wereldkam pioen in korte tijd een stevig gefundeerd schaakimperium op. Hij; verzamelde ongeveer vijftig vertrouwelingen om zich heen! onder wie trainers, secondanten, analytici, artsen, gewone en parapsychologen en diëtisten, van wie velen al actief waren in Baguio Stad. Kort na zijn vestiging in Mos kou werd hij opgenomen in het centrale comité van de Komsomol, de communistische jeugdorganisatie. En werd hij voorzitter van het vredescomi- té van de Sovjet-Unie. Hij kreeg een leerstoel aan de uni versiteit van Moskou als we tenschappelijk onderzoeker. De privileges van zijn invloed rijke, welgestelde positie lieten ook uiterlijke kenmerken ach ter. Zo betrok hij een mooie flat dicht bij het centrum, waarin een bediende de huis houdelijke karweitjes, inclu sief koken, voor zijn rekening nam. Een datsja, buitenhuis voor welgestelden, werd hem toegewezen evenals auto met chauffeur en telefoon, nog al tijd het toppunt van luxe in de Sovjet-Unie. Van boven Zijn macht in de schaakgele deren van de Sovjet-Unie reikte zo ver, dat waar ieder een van boven gecomman deerd werd, hij zelf kon bepa len aan welke buitenlandse toernooien hij zou deelnemen. Belangrijke figuren als schaakvoorzitter Vitali Sevast- janov. de vroegere kosmonaut en Marat Gramov, de voorzit ter van het sportcomité in de Sovjet-Unie. behoorden tot zijn vriendenkring. Evenals Campomanes, de voorzitter van de FIDE, die zijn uitver kiezing voor een groot deel dankte aan de invloed van de onttroonde wereldkampioen en de vriendendienst retour neerde door de eerste twee kamp na 48 partijen nog net voor de totale ineenstorting van Karpov af te breken. (ADVERTENTIE) Het beeld van de achter de tafel zittende Gari Kasparov en Anatoli Karpov behoort voorlopig weer tot het verle den. Op dit moment maant de Bulgaarsa scheidsrechter Malchev het publiek tot rust als Kaparov zijn laatste zet heeft gedaan in de juist beëindigde tweekamp om de wereldtitel. Ondanks alle politieke en bu reaucratische machinaties was Karpov een groot wereldkam pioen. Grootmeester Hans Ree: „Ik was op de hand van Kas parov, wat ik eigenlijk een beetje gemeen vond van me zelf. Karpov was een spelend wereldkampioen, die grandio ze resultaten behaalde. Beter dan welke voorganger dan ook. Hij verloor zelden, scoor de in elk toernooi een hoog percentage en verrijkte de the orie. Zeker in het eindspel". Het onkreukbare imago van de altijd als integer afgeschil derde Karpov liep tijdens de tweekamp een stevige deuk op door de onthulling van een fi nancieel schandaal, waarbij Karpov betrokken zou zijn. De Moskoviet zou met een compu terfirma in Hong Kong een za kelijke overeenkomst hebben, waarbij hij voor elke verkoch te schaakcomputer met zijn haam 2,5 dollar ontving. De Karpov-computers vlogen als warme broodjes over de toon bank en het honorarium van Karpov liep op tot anderhalf miljoen gulden. Alleen weet de oud-wereldkampioen niet waar dat geld vast ligt. De af spraak was dat het in Zwitser land op een geheime bankre kening zou worden gezet op een andere naam. Maar daar bestaat onzekerheid over. Wel is duidelijk dat Karpov beetge nomen is en nog geen dollar gezien heeft. Door die geruchten en de overwinning van Kasparov zijn de machtsverhoudingen in de Russische schaakwereld in het ongewisse geraakt. De na bije toekomst zal daar wellicht wat meer opheldering over verschaffen. die ik ,Dit is zo'n prachtig land i n te voetballen. De mem gewoon voor. maak hier dingen n Inijn leven lang niet meer zal vergeten. Ik kan ook ieder- aanraden hier te komen spelen. Ik dank God op mijn blote knieën dat ik. bij toeval eigenlijk, hier terecht ben ge it komen. Genoa kwam eigen- olijk voor Kist bij AZ kijken, u maar plotseling wilden ze mij Geld mag niet het zijn, waarom je hier gaat spelen. Ook met minder je dit nooit i Tl, 'iïU (Voetballer Jan Peters van Atalanta Bergamo in Elf) ia ..Op de dag dat we terug vlo gen naar Amsterdam hebben nog wel acht kilometer in Central Park getraind. Het laakt duidelijk naar méér, de halve marathon is zat oor, maar volgend jaar ga ik u ook Amsterdam doen. ijk, nogmaals: voetbal blijft het mooiste. Maar toen ik zondag bij Feyenoord-Excel- sior rondliep, dacht ik: wat schande. Je mag toch van zo'n derby verwach- Ploeg A wint van ploeg dan moet er toch respect ontstaan. Vergeet het maar, als je ziet wat er buiten het |veld allemaal gebeurt, dan een zeg ik: laten die supporters maar wegblijven. En als ik trainer van Feyenoord of Ex celsior zou zijn geweest, dan had ik ze om zes uur in het trainingspak laten komen voor een pittige training. Ik heb fouten gemaakt, zondag, zeker. Maar als je ziet hoe schandelijk de heren voetbal lers zich hebben misdragen... Geef mij dan de marathon (Voetbalscheidsrechter Bep Thomas in Voetbal In ternational) „Ik kwam weer terug bij de WON op verzoek, net in de tijd dat Dag Hammarskjöld secretaris-generaal van de Verenigde Naties was. Ik vroeg, jongens hoe ga ik he ten bij jullie. Er was al een voorzitter, een penningmees ter en een secretaris en toen zeiden ze nou, dan noemen we jou maar secretaris-gene raal. Ja, als het beestje maar een naam heeft. Ik geef niet om klatergoud. Begrijp me goed, ik kan bijvoorbeeld best begrijpen dat er mensen zijn die een KNVB-speldje of een koninklijke onderschei ding prachtig vinden. Als ik maar niet hoef. Ik werd een keer opgebeld door het mi nisterie van sociale zaken. Of ik even langs wilde komen. Ik dacht, zeker weer een ver gadering. dus ik vroeg om de agenda. Nee, zei die ambte naar, het is iets persoonlijks. Wat dan, zei ik. Ja, zei hij, denk eens aan de datum, 30 april. Ik zei, wilt u weten of ik de vlag uithang? Nee, zei hij, de koningin wil u een lintje geven. Ik zei, heel lief, maar laat maar". (Jaap van der Leek in de Haagsche Courant) „Vloeken? Ik geloof niet dat die vloeken ertoe bijdragen dat een coureur beter gaat fietsen. Zo werkt dat niet. Althans, zo werkte dat bij mij niet. Wielrenners zijn profs. Ze weten dat ze moeten pres teren willen ze volgend jaar weer een goed contract heb ben. Met andere woorden: ze moeten vertrouwen hebben, op hun gemak gesteld wor den en mogen dus op enig geduld van een ploegleider rekenen. Dat wordt mijn be nadering, rekening houden met wat ik als de beste bege leiding ervoer". (Ploegleider Roy Schuiten in Sport International) „Laat ons eerlijk zijn, er zijn amper renners meer voor de zesdaagse. Ik zou daarom willen, dat de directeuren van de Europese sportpalei zen genoegen willen nemen met enkele magere jaren, op dat wij de jongeren kunnen klaarstomen. Want we doen nu in feite niets voor de jeugd. Die voornoemde mee tings rijn vrijwel uitgestor ven, maar toch moeten we terug naar onderaan de lad der. Dat kost tijd en geld. Maar als we een dergelijke overbruggingsperiode niet krijgen, is het binnen een af zienbaar aantal jaren inder daad gebeurd met de Zes- Oud-wielrenner Patrick Sercu in het Algemeen Dagblad) „Op uitnodiging van de Zweedse bond ben ik vorige week naar Zweden geweest. In dat land is alles van bo venaf goed gedelegeerd. Ik heb daar een bespreking ge had met alle districts-tennis- leraren. Zoiets simpels is in Nederland al onmogelijk. Hier kunnen die mensen zich niet vrijmaken vanwege al lerlei nevenfuncties". En: „Het is mij volslagen ondui delijk welk beleid er in Ne derland gevoerd wordt. Is er nu wel of niet een commissie toptennis en hoe werken de districten, waarin het volgens mij een groot rommeltje is. Zolang het landelijke tennis niet goed geregeld is, werkt dat negatief door naar alle geledingen van de bond. Op administratief gebied moet er duidelijkheid gecreëerd wor den. Niemand weet volgens Bette Stöve: ,,Een groot rommeltje". mij waar hij of zij aan toe is. Op beslissingen moet soms weken worden gewacht. Zo is het niet mogelijk optimaal te functioneren. En dan praat ik nog niet eens over dat eeu wige gesjoemel over geld". (Tenniscoach Betty Stöve in Trouw) „In Nederland is het onmo gelijk turnsters acht uur per dag te laten trainen, ze zou den het niet willen. Preste ren op zich motiveert, maar er moet ook een beloning zijn voor de prestatie en die is er nauwelijks. De opvatting in Nederland is meestal, dat je geen acht uur per dag mag trainen. Dat zou afstompen, de mens beperken. Maar acht uur achter de kassa van V en D staan kan de mens ook heel erg beperken en dat is volkomen geaccepteerd". (Turncoach Ronald Walter in De Volkskrant) VAN LOEN BIJ LAATSTE ZESTIEN ZEIST Zoals bondscoach Leo Beenhakker reeds eerder aankondigde, maakt John van Loen deel uit van de definitie ve selectie van het Nederlands elftal, dat volgende week woensdag voor de taak staat België te elimineren wil het zich plaatsen voor de eindron de van het toernooi om het wereldkampioenschap van volgend jaar. De 20-jarige cen trumspits, die in zijn laatste twee optredens vóór zijn club FC Utrecht driemaal het net vond, is de enige nieuweling in de groep. Aannemelijk is dat Van Loen in de Rotter damse kuip als pinch-hitter achter de hand zal worden ge houden voor het geval Oranje er niet snel genoeg in slaagt de ongetwijfelt massale defensie van de zuiderburen te doen capituleren. Eerste keus voor de punt van de aanval is Peter Houtman nu Wim Kieft en Marco van Basten tijdelijk door de FIFA in de ban zijn gedaan. Omdat Beenhakker, toch wel enigs zins verrassend, heeft besloten de naam van René van der Gijp op zijn lijstje door te stre pen, zal de aanvalsleider van FC Groningen vrijwel zeker worden geflankeerd door Ruud Gullit op rechts en Rob de Wit op links. Eventueel zou de keuzeheer ook nog kunnen besluiten Simon Tahamata in de basisopstelling te laten staan, hetgeen Gullit in de rol van middenvelder zou dwin gen. Naast Van der Gijp vielen ook Edo Ophof, Peter Boeve, Gerald Vanenburg (allen Ajax), Mario Been (Feyenoord) en de vorige week aan een meniscus geopereerde Theo Snelders (FC Twente) uit 'de voorlopige groep van 22 weg. Ophof kwam op 16 oktober in Brussel nog even opdraven als vervanger van Ruud Gullit, maar moet nu wijken voor zijn clubgenoot Sonny Silooy. Deze Ajacied was voor het laatst ak- tief in de met 2-1 verloren eer ste wedstrijd van de kwalifica tie tegen Hongarije en zat ver volgens in Wenen tegen Oos tenrijk 90 minuten lang op de bank alvorens hij bij de heren op Zeist uit beeld verdween. Niet tornen Het ligt voor de hand dat Beenhakker niet zal tornen aan het viertal Ben Wijnste kers, Michel van de Korput, Ronald Spelbos en Adrie van Tiggelen, dat in de eerste ont moeting met de Belgen, onv danks de numerieke minder-- heid de zaken defensief aardig onder controle hield. Hetzelfde geldt voor het middenveld, waar Michel Valke dé belang rijkste kandidaat lijkt voor de vacante plaats wanneer Gullit_ daadwerkelijk doorschuift naar de aanval. De groep, die Nederland langs België moet tillen, komt vrij dagochtend bijeen op het KNVB sportcentrum te Zeist om zich vanaf dat moment in alle rust voor te bereiden op het beslissende gevecht van 20 november. De 16 geselecteerden - met tussen haakjes het door hen gespeelde aantal interlands - zijn: Ajax: Ronald Koeman (8), Sonny Silooy (3), Ronald Spel bos (13). Frank Rijkaard (15) en Rob de Wit (4); Feyenoord: Joop Hiele (1), Simon Tahama ta (18) en Ben Wijnstekers (35); FC Groningen: Peter Hout man (7) en Adrie van Tiggelen (7); FC Köln: Michel van de Korput (22); PSV: Hans van Breukelen (18), Ruud Gullit (19), Willy van de Kerkhof (63) en Michel Valke (13): FC Utrecht: John van Loen (0). WILLEM PFEIFFER Leo Beenhakker- heeft op de foto afgebeelde spe lers vanaf vrij-,, dag weer bijeen: v.l.n.r. Houtman, Van' Tiggelen, Hiele en Van Loen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 9