Zuid-Afrika dreigt zwarte migranten uit te wijzen V Slachtoffers van aardbeving wachten nog altijd op hulp Overvallen supermarkt „bezienswaardigheid" m Vi Kaping Achille Lauro tot in detail gereconstrueen BUITENLAND £eidae&xvumt DINSDAG 12 NOVEMBER 19851-AGINA 4 JIN1 Ziekenhuispersoneel Curacao in staking WILLEMSTAD Vrijwel het voltallig verplegend personeel van het Sint Elisabeth ziekenhuis in Willemstad op Curasao is gis teren in staking gegaan wegens een arbeidsconflict rond een van de functionarissen. Tot de staking was opgeroepen door de bond van verplegend personeel, CBV. Alleen spoedgevallen worden be handeld met hulp van werkwilli gen. leerlingen en enkele nonnen die zijn verbonden aan de kerk bij het ziekenhuis. Het Elisabeth ziekenhuis is het enige grote zie kenhuis op Curasao. CELSTRAFFEN GEËIST IN FALKLAND-PROCES BUENOS AIRES Een militaire aankla ger in Buenos Aires heeft gevangenisstraf fen van acht tot twaalf jaar geëist tegen drie voormalige leden van de militaire jun ta wegens onverantwoordelijkheid en nala tigheid, toen zij Argentinië naar een smade lijke nederlaag leidden in de Falklandoor- log tegen Groot-Brittannië. Een straf van twaalf jaar werd geëist tegen ex-president Galtieri. Ex-marinecommandant Anaya hoorde tien jaar en ex-luchtmachtcomman dant Lami Dozo hoorde acht jaar tegen zich eisen. Tien verdachten horen later vandaag de eisen. Het proces vindt achter gesloten deuren plaats, omdat militaire geheimen In de beklaagdenbank van links naar rechts ex-marinecomman- aan de orde komen. Indien zij worden ver dant Anaya. ex-president Galtieri en ex-luchtmachtcommandant oordeeld, zullen de beklaagden oneervol uit Lami Dozo. de militaire dienst worden ontslagen. Geleerden steunen SDI-plan WASHINGTON Een groep Amerikaanse, Euro pese en ex-Russische geleerden heeft zijn steun gege ven aan president Reagans Strategie Defense Initia tive (SDI). Het anti-raketsysteem in de ruimte zou volgens haar de controle op kernwapens kunnen helpen versterken. De verklaring van de geleerden twaalf Amerikanen en Westeuropeanen en zes voormalige Russische geleerden die nu aan Ameri kaanse universiteiten verbonden zijn staat haaks op een campagne die vooraanstaande Amerikaanse wetenschappers in september op touw hebben gezet om SDI verboden te krijgen. Dmitri Mikhejev, een voormalige hoogleraar in de theoretische natuur kunde aan de universiteit van Moskou met speciali satie in laseronderzoek, zei tegen verslaggevers dat de Sovjet-Unie al meer dan twintig jaar aan haar ei gen SDI-project werkt. „Wij vinden dat de VS legaal en strategisch, zowel als moreel, gerechtvaardigd zijn dit project na te streven", aldus de geleerden. Staatsgreep in Liberia 'ost tooi 'ai )EN h 'r' 'nstbanl NAIROBI/WASHINGTON In een uitzending va het Liberiaanse radiostation ELWA heeft een genen verklaard dat hij de macht heeft gegrepen en dat pi sident Samuel Doe zich heeft „verscholen". De gent raai identificeerde zich als Thomas Quiwonkpa E|„c,"cn voormalige stafchef van het Liberiaanse leger meldi dat „patriottische strijdkrachten de macht hebben grepen De uitzending is in Londen opgevangen de^ 1 de BBC Liberia wordt sinds 1980 door militairen gei geerd. Vorige maand zijn verkiezingen gehouden bedoeld zouden zijn om de positie van Doe te bevest gen, de leider van de bloedige coup in 1980. Hij wei f tot winnaar van de verkiezingen uitgeroepen ondanl dat er talrijke bewijzen waren over fraude. Bij l staatsgreep in 1980 werd burgerpresident William To bert om het leven gebracht. Doe deed eerst toenad ringspogingen tot de Sovjet-Unie, maar nu hebben VS grote belangen in dit twee miljoen inwoners tellei de Westafrikaanse land. igrotin de P' Smi iat). U et aam JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse minister voor de arbeidsmarkt, Piet du Plessis, heeft gis teren ontkend dat de re gering al heeft besloten velen van de anderhalf miljoen buitenlandse werknemers uit te wijzen. Du Plessis gaf wel toe dat uitwijzing wordt bestu deerd als een mogelijk heid om de werkloosheid te verminderen. In Zuid-Afrika is het echter duidelijk dat zo'n maatregel bedoeld is om de economie van omringende .zwarte staten te treffen als vergelding voor het toenemende aantal straf maatregelen tegen het apart heidsregime in Zuid-Afrika. Du Plessis gaf de verklaring als reactie op een artikel in het gezaghebbende Zuidafrikaanse dagblad Business Day dat gis teren meldde dat de regering- Bot ha een plan had gemaakt honderdduizenden migranten het land uit te zetten. Het plan is volgens Business Day vrij dag goedgekeurd. President Botha heeft eerder gedreigd de migranten het land uit te zetten, wanneer de landen sancties tegen Zuid-Afrika zouden In Zuid-Afrika werken men sen uft Swaziland, Malawi, Botswana. Lesotho en Mozam bique. die voor honderden miljoenen guldens naar huis sturen. Als de migranten uit Zuid- Afrika moeten vertrekken zal het inkomen in de landen van herkomst dan ook dalen en de armoede toenemen. Business Day sprak in een commentaar van het toebrengen van „de doodsklap" voor omringende economieën. De Zuidafrikaanse werkgevers hebben de plannen als „vrees wekkend" bestempeld, omdat de industrie voo,r een belang rijk deel afhankelijk is van buitenlandse arbeidskrachten. De vakbonden voor mijnwer kers dreigen met staking wan neer tot uitwijzing wordt over gegaan. POLITIE ZWIJGT OVER ONDERZOEK BRUSSEL De Belgi sche politie en justitie zwijgen in alle talen over het onderzoek naar de overval op de supermarkt in Aalst, die zaterdag acht levens eiste. Omdat België gisteren een vrije dag had in verband met de her denking van de wapen stilstand van 1918, namen velen de gelegenheid te baat Aalst te bezoeken. De plaats van de meervoudi ge roofmoord bleek een drukbezochte „beziens waardigheid". Behalve de kapotte winkelruit was er overigens weinig meer te zien voor het kijklustige pu bliek. De ravage was opge ruimd en de auto's waarin vier mensen werden doodgescho ten waren van het parkeerter rein verdwenen. Gistermiddag werd bekend dat in de bossen van het plaatsje 's-Gravenbrakel tus sen Brussel en Bergen een Volkswagen Golf-GTI is ge vonden. De wagen is echter helemaal uitgebrand, zodat het moeilijk is vast te stellen of het inderdaad de vluchtauto van de overvallers is geweest. 's-Gravenbrakel ligt op bijna 50 kilometer van de super markt van Delhaize in Aalst. De vindplaats van de auto is niet ver verwijderd van Nij- vel, waaraan de bende haar naam ontleent omdat zij daar voor het eerst bij een overval doodde. De Belgische radio maakte zondag ook al melding van de vondst van een grijze Volks wagen in Strombeek-Bever, dichtbij Brussel. Kennelijk om identificatie te bemoeilijken waren de deuren van deze auto afgezaagd. Na enig onder zoek bleek echter dat de auto pas na de overval in Brussel was gestolen. De vondst van deze auto was in zoverre op merkelijk. dat ook na de bloe dige overvallen in Eigenbrakel en Overijse eind september de volgende dag een compleet in stukken gezaagde Volkswagen van dit.type werd aangetrof fen. Suggesties dat de auto op zettelijk zo was neergezet om de politie op een dwaalspoor te brengen, werden toen van de hand gewezen. Nieuwe kranten in Sovjet- Unie moeten kritiek gaan leveren MOSKOU De Sovjet-Unie is van plan twee nieuwe na tionale kranten uit te geven, die over verregaande moge lijkheden beschikken om kritiek te leveren op de ministe ries en regeringsfunctionarissen in belangrijke economi sche sectoren. Het idee is afkomstig van Igor Ligatsjov, de nieuwe ideologische chef van de partij. De twee kranten zullen slechts verantwoording verschuldigd zijn aan het het Centraal Comité. Op dit moment publiceert het Centraal Comité de Pravda en de So\jetskaja Kultura, het blad dat de spreekbuis van de partij is in culturele aangelegenheden. De twee nieuwe kranten van het Centraal Comité hebben het recht alle of ficiële instituten en functionarissen te bekritiseren, kun nen antwoorden van de betreffende instanties of personen eisen en deze antwoorden als „inadequaat" bestempelen. De twee nieuwe kranten zullen de bouw en het transport onder de loep gaan nemen: twee belangrijke knelpunten in de Sovjet-economie. Volgens Ligatsjov hebben deze secto ren dringend behoefte aan het soort onderzoek dat de kranten van het Centraal Comité kunnen uitvoeren. Ook staan er een aantal nieuwe kranten en tijdschriften voor de jeugd op het programma. De huidige publicaties voor de jeugd zijn over het algemeen teleurstellend, aldus Ligatsjov, die wil dat de Sovjet-pers een belangrijke rol gaat spelen bij het oplossen van problemen als jeugdcrimi naliteit, overmatig drankgebruik onder tieners en de bloei ende zwarte markt in Westerse kleding en muziek. Copyright The Guardian Veel doden na botsing vrachtwagens BANGKOK Zeker 25 lan- darbeiders zijn gisteren in Thailand om het leven geko men en 42 anderen gewond geraakt, toen twee vrachtwa gens met elkaar in botsing kwamen op een snelweg ten zuiden van de hoofdstad Bang kok. Een vrachtwagen, die 80 arbeiders vervoerde van een ananaskwekerij, reed de snel weg op zonder voorrang te verlenen aan een andere vrachtwagen. Zestien mensen zijn gisteren om het leven gekomen en 15 gewond geraakt toen een vrachtauto vol arbeiders in de provincie Kars in het oosten van Turkije van de weg raakte en in een ravijn stortte. Bijzon derheden over de toedracht ontbreken. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1133) Janos de houthakker klom van de bok en ging eens achter de huifkar kijken om te zien wat die krakende slag eigenlijk te betekenen had. Ook smidje Verholen klauterde uit de wa gen en. beide mannen zagen daar Theodora staan, die kennelijk een triomfantelijke overwin ning had gehaald. Maar ze deed nog iets an ders. Ze kleefde een klein metalen voorwerp in de omslag van een der soldatenmutsen. ,,lk vind jou een bliksems kranige meid, agent X- 03." zei de smid vol bewondering. „Maar wat sta je daar nou met die bivakmuts te prutsen?" -- „Dat zal Sjeems Pond je straks wel uitleggen, beste Verholen," antwoordde X-03. „Geef hem meteen deze geheime zender en vertel hem nauwkeurig wat er gebeurd is. En doe hem vooral de hartelijke groeten van agente X-03...." „Gaat U dan niet verder met ons mee?" vroeg Janos spijtig, want hij bewaarde tere her inneringen aan de klapzoen, die hij nog maar zo kort geleden gekregen had. -- „Nee...," zuchtte Theodora spijtig. "Mijn opdracht luidt: onmid dellijk terugkeren naar het hoofdkwartier. En or ders zijn nu eenmaal orders, nietwaar? Ik neem dus nu afscheid en wens jullie alle succes. Maar maak asjeblief snel, dat je wegkomt, want de soldaten kunnen elk ogenblik weer bijkomen...." En Theodora X-03 liep ongehinderd terug en dook onder in de straten van het oude Boeco- grad. Tja.., wie zou daar nu acht geven op zo'n onopvallende juffrouw met een rugzak en een kampeertentje (ADVERTENTIE) Want Neerlands belangrijkste beurs op DHZ-, Hobby- en Vrijetijdsgebied IS TOTAAL VERNIEUWD!!!| ir Doe-Het-Zel» Demonstratiecentrum l -fe Nationale Poppenshow ■£r Hobby/modelbouw centrum TÏr Woningverbetering Creatieve vrijetijds besteding Alles over tuinieren Prinses Diana vraagt zich tijdens een bezoek aan het wa renhuis J.C. Penney in Washington kennelijk af hoe het mo gelijk is dat de Wedgewoodkopjes (van degelijke. Britse makelij) niet breken onder het gewicht van een Rolls Royce. Prins Charles en zijn echtgenote woonden tijdens hun be zoek aan de hoofdstad van de Verenigde Staten ook een kerkdienst bij in de kathedraal, waarvoor zich een menigte van tienduizenden belangstellenden had opgesteld. Eerder zaten de Engelse gasten aan bij een diner van het presi dentiële paar Ronald en Nancy Reagan, waar voor de ge zelligheid ook Neil Diamond, Tom Selleck, John Travolta en Clint Eastwood waren uitgenodigd. Ouderschaps verlof voor bankpersonee ft* *d< LONDEN - Twee grol Britse banken bieden veelbt lovend leidinggevend persi neel de kans vijf jaar onb taald met ouderschapsverh te gaah. De banken garandi ren dat de jonge vaders moeders na die tijd weer een vergelijkbare funct, aangesteld worden. W moeten de jonge ouders gei) teresserd zijn in een lani un^ loopbaan bij de bank e dens hun verlof elk minstens twee weken op h\ werk komen. Aids-patiënt dood ondanks nieuw middel Clê 'arlo t a, sarr loodge iaanse no. Ee itierec leeft z jehouc oek n, en m< p luid deze ziek lie va i de drie g )p Sici PARIJS Ondanks behand ling met een door Franse ar sen ontwikkeld medicame dat werkzaam zou zijn bij jaa^se bestrijding van tiënt zaterdag ai overleden. Een neesheren die onlangs klaarden dat cyclosporine ei)e maf hoopvol middel kon zijn bij iet mor bestrijding van aids, profess ,endes Philippe Even, verklaarde g vjrj teren in Parijs dat de patië ang"erl was bezweken aan een sinfectie en allergie vooi dicijnen. Even zei bij zijn tuiging te blijven dat het m dicijn tegen aids gebruikt k; worden. Het is echter niet fectief tegen alle infecties i de eindfase van de ziekte I (Van onze correspondent Cees Manders) ROMA Abu Abbas, de rechterhand van PLO-lei- der Arafat, was de grote organisator van de kaping van de Achille Lauro. Tot deze conclusie zijn de on derzoeksrechters van Ge nua gekomen. Zij hebben zich daarmee aangesloten bij hun collega's van Sira- cuse, die Abbas al in een eerder stadium hadden gedagvaard. Maar deze dagvaarding moest op nieuw door de justitie van Genua worden onder zocht, omdat de Italiaanse Hoge Raad Siracuse inza ke de kapingsgeschiedenis niet competent achtte. Abbas was in Italië omdat hij zich met de vier kapers in het Egyptische vliegtuig bevond dat door de Amerikanen in Si cilië tot landen werd gedwon gen. De Italiaanse regering liet Abbas toen vertrekken, on danks een Amerikaans ver zoek om uitlevering. Volgens de Italiaanse premier Craxi waren er op dat moment niet voldoende aanwijzingen van Abbas' betrokkenheid bij de kaping. Het vertrek van Abbas was binnen de Italiaanse rege ring zo omstreden, dat deze daarover bijna viel. Abbas' actieve rol in de ka pingsaffaire is onthuld door de vier kapers, die de rechters van Genua op de een of ande re manier aan het praten heb ben gekregen. Hier wordt ge zegd dat de rechters „het ver trouwen van de Palestijnen hebben gewonnen". In elk ge val is dank zij hun „medewer king" het hele kapingsdrama tot in de details gerecon strueerd. Deze details worden de komende dagen bekend ge maakt. Tegen zeven personen bestond al een aanklacht. Daar zijn er nu nog eens negen bijgeko men. In het totaal zouden bij de kaping van de Achille Lau ro zestien personen betrokken zijn geweest, inclusief Abbas. Allen zijn Palestijn. Zes perso nen bevinden zich al in arrest: de vier feitelijke daders, een Palestijn die voor de kap! was gearresteerd omdat hij I bezit was van valse papier»* y en een andere Palestijn <i twee weken geleden op Romeinse camping werd gehouden. De kapers zullen al op z4iAAS"] korte termijn worden berecva, Men spreekt hier zelfs enkele weken". Maar dan het slechts om de aanklai van verboden wapenbezit, kaping zelf komt in het jaar voor. leeft •echtba v°<ri MEXICO CITY Het is koud 's nachts op het Plein van de drie culturen in Mexico City, zoals de paar honderd mensen die daar sinds de aardbeving in september in tenten tussen de ruines leven, nu de winter nadert, dage lijks ondervinden. De regering wil dat ze het plein zo snel mogelijk ontrui men. alduS een van hen. Ze zijn een „vlek op het land schap": het plein is immers een beroemde archeologische bezienswaardigheid, waar veel toeristen op af komen. Boven dien heeft het plein de reputa tie een verzamelplaats voor WASHINGTON Sénator Edward Kennedy heeft in een vraaggesprek met de Boston Globe verklaard nog niet te hebben beslist of hij zich kan didaat zal stellen voor de Amerikaanse presidentsver kiezingen in 1988. Een beslis sing van die strekking zal pas worden genomen, zei hij, na de Senaatsverkiezingen van volgend jaar. Volgens de krant heef. Kennedy inmiddels al een miljoen dollar bijeenge bracht voor de campagne van '88 en zal de senator uit Massa chusetts na Kerstmis dit jaar een aantal redevoeringen hou den die sterk in de richting gaan van een campagne oproerkraaiers te zijn, zo zeg gen regeringsfunctionarissen. Het was op deze plek dat het leger tijdens de Olympische Spelen van 1968 honderden demonstrerende studenten neerschoot. De dakloze bewoners van het plein, voornamelijk afkomstig uit de omringende zwaar be schadigde Tlatelolco-flats, zijn kwaad. De regering is van plan ook de twintig flats die nog overeind staan af te bre ken, maar lijkt zich niet erg druk te maken over het lot van de ex-bewoners. De vraag die vele daklozen hier bezig houdt, is wat er is gebeurd met de honderden miljoen dollars aan buiten landse hulp, die Mexico na de aardbeving heeft ontvangen. Het is nu meer dan ken na de ramp en de bewo ners van Tlatlolco een van de zwaarst getroffen gebieden in de hoofdstad zeggen dat zij er in ieder geval nog niets van gezien hebben. „Ons gebouw was verzekerd, maar als officiële compensatie biedt men ons slechts een kwart van de verzekerde waarde aan", aldus een geëva cueerde bewoner. „Ze geven ons niets. Ze hebben van de aardbeving een handeltje ge maakt, een puur zakelijke af faire". Sommige mensen hebben de aangeboden compensatie aan genomen, vooral diegenen die werkelijk in een hopeloze po sitie zitten. Een niet gering aantal overlevenden kwam er na de aardbeving achter dat, hoewel ze hun premies betaald hadden, de makelaar van hun flat verzuimd had hun geld. over te dragen aan de verze keringsmaatschappij. De bevolking vraagt zich cy nisch af hoe het buitenlandse geld besteed wordt een van de redenen waarom een rege ringsfunctionaris na afloop van een onlangs gehouden be nefietconcert zijn publiek er van meende te moeten verze keren dat het bijeengebrachte geld „eerlijk en openlijk" ge bruikt zou worden. Niemand suggereert in het openbaar dat het geld mis bruikt wordt. Het lijkt er veel meer op dat de 24 commissies, comité's en sub-comité's die inmiddels opgezet zijn, er ge- doodsla ige T.l Dp 25 j Super Channel tegenhanger Sky Channel de i Lathou den la pleegm LONDEN Zestien parti culiere televisiemaatschap pijen in Groot-Brittannil hebben besloten Supei Channel op te richten waarvan de per satelliet uitgezonden programma's de kabeltelevisienetten van hét continent zullei voeden. De programma's van Super Channel zullen voornamelijk mentsprogramma' formatie brengen, die oj dezelfde dag zijn versprei< door de privékanalen waarvan de belangrijkste zijn ITV, TV AM ei Channel Four. Ook di BBC doet mee. Supei Channel zal rechtstreeks concurreren mei Sky Channel. Kabelmaatschap pijen op het vasteland zul len nog moeten beslissen of zij Super Channel zul- OF ALKM njjustitie Joseph alle ar ment d hanasit ipheid ai gens r Ie volgen: :ijarondii zend n SUS Zij zonden namelijk hun persoonlijk nummer terug naar Reader's Digest en wonnen eef|T| geldprijs in een Reader's Digest Prijzenfestijn. Een prijs die kan oplopen tot maar liefst een ton. Toch even aan denken als er een envelop van Readers Digest in uw bus ligt. Want alleen op ingezondt Ju] nummers betaalt Reader s Digest uit. READER'S DIGEST. WIJ BETALEN UIT TOT ELKE PRIJS. Reader's Digest Hl

Leidse Courant | 1985 | | pagina 4