Winsemius: geen geld voor wintersehilder til PvdA wil overleg over beveiliging van Schiphol Verzet CDA tegen opheffing van vrijwillig ziekenfonds tanende Nieuwe politieke paraplu voor linkse christenen Zelfstandigheid rijksdiensten langzaam invoeren KONINKLIJK HUIS Home Style Nog geen aids-test in Nederlandse leger NNENLAND £eidóc@ou*a*it DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 PAGINA 3 n kend, /arend 'aarbij ener^ mschoir uding noemt CDA e beste garantie )UTEN Het is onjuist dat het CDA het idige kabinetsbeleid niet tot inzet van de rkiezingen wil maken. Dit heeft minister ding (Financiën) gisteren gezegd tijdens i spreekbeurt in het Utrechtse Houten. Hij «r» uorufiiton won Hü VVTVorc Nil. Tg k. van treffei result*1 de VVD'ers Nij- Wiegel dat het CDA alleen zijn eigen tgram tot inzet van de stembusstrijd wil en en dus de deur naar de PvdA op een zet. Volgens Ruding maken de liberalen h schuldig aan een woordenspel. „Ook het JA-verkiezingsprogram pleit voor voortzet- van het gevoerde beleid op hoofdlijnen. CDA staat voor wat het heeft gedaan en die lijn door. Met CDA'ers op de belang- e posten in het kabinet is de continuïteit beste gewaarborgd" aldus Ruding. 1 kt n pte WA-premie voor brommers gaan fors omhoog DEN HAAG De bezitters van een bromfiets met versnelling krij gen waarschijnlijk te maken met een verhoging van de WA-premie van 25 gulden. De nieuwe premie wordt dan 185 gulden per jaar. De reden is dat deze brommers vaak betrokken zijn bij ongelukken. De verhoging is geadviseerd door de contactcommissie motorrijtuigver zekering. Dergelijke adviezen wor den meestal overgenomen door de verzekeraars. FNV wil soepeler regeling eenmalige uitkering UTRECHT De FNV noemt de nieuwe regeling rond de éénmali ge uitkering voor mensen die al langere tijd van een enkel mini muminkomen moeten rondkomen onrechtvaardig. De eenmalige uit kering is dit jaar alleen nog ver krijgbaar voor mensen die vorig jaar al van deze sociale staatsgift hebben geprofiteerd. Iedereen die vorig jaar om wat voor reden geen extra geld kreeg, heeft er dit jaar ook geen recht op. De FNV heeft de kamercommissie van sociale za ken om versoepeling van de rege ling gevraagd. Zelfde vonnis gevraagd in zaak - Puijmbroek DEN BOSCH Advocaat-ge neraal mr. Hulleman heeft gis teren in hoger beroep bevesti ging van het rechtbankvonnis in de zaak-Thea Puijmbroek ge ëist. Een man en een vrouw uit Amsterdam werden in februari dit jaar door de rechtbank in Den Bosch veroordeeld tot elk tien jaar gevangenisstraf we gens zware mishandeling en seksueel misbruik van de 6-jari- ge Thea Puijmbroek. die over leed aan haar verwondingen. De uitspraak van het Hof volgt op 25 november. DEN HAAG Minis ter Rietkerk van Bin nenlandse Zaken heeft vandaag in Den Haag gezegd weinig haast te willen maken met de invoering van zelfstan digheid van bepaalde bestuursorganen. Tij dens een studiedag over dit onderwerp stelde Rietkerk dat het vraagstuk van de de mocratische controle op zelfstandige be stuursorganen én de verantwoordelijkheid van de minister daar over, niet zomaar is op gelost. De minister doelde bijvoorbeeld op instellingen zoals het Algemeen Burgerlijk Persioenfonds (ABP), de Nederlandsche Bank en de Sociale Verzekeringsraad. De studiedag in Den Haag is georganiseerd door Binnenlandse Za ken en de Wetenschap pelijke Raad voor het Regeringsbeleid (WRR) en had als doel het vaststellen van voor waarden waaronder verzelfstandiging van de genoemde bestuur- sorganen aansluit op de eisen van democrati sche controle. Ook de doelmatigheid van de organen stond ter dis- WRR-voorzitter Albe- da is voorstander van een beter gebruik van de mogelijkheden van zelfstandige bestuur sorganen binnen het staatsbestel. Hij deed daarom het voorstel de financiële verantwoor ding door de betreffen de organen te laten vastleggen en doelma tigheidscontroles te plaatsen onder de hoe de van de inspecteurs van de minister en de rekenkamer. De voorzitter van de nationale Raad voor de Volksgezondheid, Hen driks, pleitte voor een sterke rol van de over heid op dit terrein. „Politieke beoordeling van het gevoerde be leid is in deze gevoelige sector een noodzaak", aldus Hendriks. rengt ;walit< gelovi de hai >nomisi( rstopi kkelijlff riële van deze sen ha :onom erug: (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG Minister insemius (VROM) is niet treid met een rijksbij drage de (inmiddels ter t cijfe »ie gegane) winterschil- e rsregeling nieuw leven te blazen. Tijdens een t^mmissievergadering 'er het bouwbeleid pleit- gisteren zowel CDA als >or Go^dA in de Tweede Ka- voor herfinanciering in de wintersehilder, als van de mogelijkheden aanzienlijke werkloos- de bouwsector te te gaan. >p eid Het geld daarvoor zou in de visie van de kamermeerder heid kunnen worden gehaald uit de middelen die de laatste jaren waren gereserveerd voor de (mislukte) fiscale aftrekre geling voor groot onderhoud, die per 1 januari wordt opge heven. Volgens CDA-woord- voerder Paulis zou met de winterschildersregeling „op zinvolle wijze een redelijk aantal schilders aan het werk kunnen worden gehouden". Minister Winsemius bracht daar tegenin dat hiermee slechts de „seizoenwerkloos heid" wordt tegengegaan en dat het geen oplossing biedt voor de structurele werkloos heid in de bouw. Terugploeg- projecten bieden wat dat be- Hoe het geld uit de pot van de fiscale aftrekregeling dan als nog wordt besteed kon de be windsman niet zeggen, ook al omdat nog niet bekend is welk bedrag er de laatste jaren niet is uitgegeven. Bij de behande ling van de begroting Volks huisvesting over twee weken zal Winsemius hierover duide lijkheid verschaffen. De fiscale aftrekregeling, die nog tot 1 januari geldt, houdt in dat huiseigenaren een deel van de kosten voor groot on derhoud van hun inkomen kunnen aftrekken. In ruil daarvoor werd het huurwaa'r- deforfait (het bedrag dat men als woningbezitter jaarlijks bij zijn inkomen moet optellen) opgetrokken. Van de regeling is evenwel minder gebruik ge maakt dan verwacht. Volgens de bouwwereld zelfs zó wei nig, dat minister Ruding (Fi nanciën) met het hogere huur waardeforfait netto zo'n 200 miljoen aan extra belasting heeft kunnen opstrijken. Daling Minister Winsemius noemde gisteren een verdere daling van de winsten in de bouwsec tor onontkoombaar: „De ko mende jaren zullen nog moei lijker zijn voor bouwbedrijven, met afnemende rendemen ten". De bewindsman ontken- in de bouw sprake is van een „gigantische vermindering van de werkge legenheid". Het bestaan van een enorme structurele werk loosheid betekent dat zo'n 60.000 werklozen geen kans hebben weer een baan te vin den in de bouw. CBS-cijfers over de investeringen in de bouw sector staven de weinig riante vooruitzichten voor de bouw. Weliswaar is in het „bouw jaar" '84-'85 sprake van een licht herstel in het totaal aan bouwwerkzaamheden, de por tefeuille aan bouwopdrachten die nog moeten worden gestart is bijna twee miljard gulden gedaald. Prinses Carnaval. Actrice Carry Tefsen is gisteren verkozen tot de eerste Amsterdamse Prinses Carnaval. Na tien jaren waarin steeds mannen de scepter zwaaiden, gaat zij dit elfde jaar vrouwelijk aanvoeren. Zure regen is gevaarlijker dan gifgrond nland Joe droog ddagtetl •aden, graifUTRECHT overbemesting in landbouw en de zure Duitsli regen vormen een gro- t vaniter en uitgebreider ge- wniu5vaar dan de êifgron- )p m|ten. Het nitraat uit de overJiflest dringt steeds ver- graad-Jder het grondwater in. it is gevaarlijk voor het grondwater, dat 2mp l n°g altijd een voorna me drinkwaterbron is. Als afdoende tegen maatregelen uitblij ven, vormen deze ver schijnselen een bedrei ging van de volksge zondheid en het mi lieu. Deze waarschuwing uitte gisteren F. Colon, hoofd milieutechnologie van het TNO-instituut in Apeldoorn, aan de voora- 3 vond van het eerste, driedaagse, internationa le congres over bodem verontreiniging in Utrecht. Het zal nog tot het jaar 2000 duren voordat alle giftige rommel is opge ruimd. Belangrijk bij het opruimen is gebruikma king van nieuw ontwik kelde technieken, zoals oververhitting, grond- koeling en afsluiting, waarmee het Nederland-, se bedrijfsleven furore kan maken in het bui tenland, dat voor deze we methodieken be langstelling heeft. Sn 13 november Prins Claus reikt in het Promenadehotel in Den 5 ONRI-wimpel 1985 uit aan ir. J. van Dui- rvolgi vendijk van het Koninklijk Ingenieurs- en Architecten- zoni bureau Haskoning te Nij-r ensch megen. Van Duivendijk ontvangt de onderschei ding, die is ingesteld door de Orde van Nederlandse Raadgevende Ingenieurs, voor het project „Feni Ri ver Closure Dam" in Ba- de 9'adesh. •en h - kke si h te o\ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse cretaris Van der Reijden (Volksgezondheid) lijkt erin té zullen slagen, zijn plan tot opheffing van de vrijwillige ziekenfonds verzekering door te voe ren. Weliswaar "blijft het CDA zich nog steeds sa men met de PvdA en de andere linkse partijen te gen de opheffing verzet ten, maar toch neemt in christen-democratische kring de aarzeling over die houding toe. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van de kamer commissie voor Volksgezond heid, waar Van der Reijden de afwijzende CDA-opstelling krachtig veroordeelde. Van der Reijden wil met in gang van volgend jaar de men sen die vrijwillig zijn aangeslo ten bij het ziekenfonds deels overhevelen naar het ver plichte ziekenfonds (650.000 uitkeringsgerechtigden) en deels naar de particuliere maatschappijen voor ziekte kostenverzekering (800.000 kleine zelfstandigen en ambte naren). CDA en oppositie wil len dat de vrijwillige zieken fondsverzekering voor de laatstgenoemde groep blijft be staan. De vrijwillige verzeke ring moet dan echter volgens het CDA een „proeftuin" wor den waarin wordt geëxperi menteerd met eigen risico's en betaling naar draagkracht. Hiermee kan dan worden vooruitgelopen op een algeme ne volksverzekering tegen ziektekosten. Staatssecretaris Van der Reij den maakte gisteren duidelijk dat het naar zijn mening onge wenst is binnen zo'n beperkte groep verzekerden te gaan ex perimenteren. Bovendien achtte hij het onmogelijk dat de CDA-wens op korte termijn kan worden uitgevoerd. Voorts dreigde Van der Reij den dat bij handhaving van de vrijwillige verzekering om fi nanciële redenen weer enkele oude omstreden voorstellen van stal moeten worden ge haald, namelijk dat zieken fondsverzekerden de eerste twee ligdagen in een zieken huis zelf moeten betalen, als mede een deel van de tan dartskosten. De progressieve partijen toonden zich overi gens ook niet bijster enthou siast over de „proeftuin-ge dachte" van het CDA. Zij wil len liever direct aansturen op een algemene volksverzeke ring tegen ziektekosten. Zo'n toekomstige verzekering voor iedereen wijst Van der Reijden niet bij voorbaat af, zo bleek gisteren. Hij schetste de mogelijkheid dat de huidige Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) tot een algemene volksverzekering te gen ziektekosten wordt omge bouwd. De zelfstandigen en ambtena ren uit het vrijwillige zieken fonds zullen bij opheffing van dat fonds een financiële com pensatie van het rijk ontvan gen als zij zich particulier (en daarmee duurder) moeten gaan verzekeren. Een brede kamermeerderheid drong er gisteren bij Van der Reijden op aan, die premie-compensa tie niet achteraf maar bij wijze van voorschot te geven. De staatssecretaris zegde toe dit in het kabinet te zullen gaan be spreken. Staatssecretaris Vai Ramschip Mr. Joseph Luns bezocht gisteren het ramschip „Schorpioen" uit 1872. De „Schorpioen" heeft als marineschip de nodige vijandelijke schepen de grond ingeboord, en wordt nu op de Scheepswerf De Schelde in originele staat teruggebracht om als museumschip verder door het leven te gaan. RIEMELS Metro lamgelegd door bliksem AMSTERDAM De Amster damse metro is gistermiddag een uur lang lamgelegd door blikseminslag op de rails in de Bijlmermeer. De elektriciteit viel uit en in een elektriciteits huisje brak brand uit. Na een uur was de schade weer hersteld dat de metro kon rijden. Tijdens de metro stremming zette het gemeente lijk vervoerbedrijf pendelbus sen in. (ADVERTENTIE) interieurverzorging voor werkelijke exclusiviteit WEIGELIA 17-18 Winkelcentrum Leidsenhage Leidschendam, tel. 070-274323. DEN HAAG In links- christelijke kring is giste ren besloten tot de oprich ting van een nieuwe poli tieke partij: De Alliantie. Het is de bedoeling dat de partij meedoet aan de ka merverkiezingen in mei en in enkele gemeenten aan de raadsverkiezingen. Volgens secretaris B. Bruggeman moet De Alli antie in het politieke krachtenveld worden in gedeeld tussen CDA en PvdA. Zij richt zich onder meer op CDA'ers die on tevreden zijn over het so ciale en vredesbeleid van die partij. Volgens Bruggeman (voorma lig algemeen secretaris van de EVP) hebben tot op heden 'zo'n duizend ^nensen steun be tuigd aan het initiatief, dat hij samen heeft genomen met oud-voorzitter D. van Comme- née van de Hout- en Bouw bond CNV en W. van Dam. De laatste was voorzitter van de PPR en tot voor kort lid van provinciale staten van Gelder land voor die partij. Van Dam is voorzitter in het voorlopige Alliantie-bestuur. De aanhang van De Alliantie moet volgens Bruggeman vooral worden gezocht onder mensen die teleurgesteld zijn over wat hij de „interne radi- calyering" noemt van EVP en PPR. Het gaat actief zijn in vak-, vredes-, mi lieu- en ouderenbeweging, als mede in boeren- en midden standsorganisaties. Onder hen bevinden zich ook voormalige aanhangers van de Basisbewe ging voor Vrede en Solidari teit, destijds de achterban van de uitgetreden CDA-kamerle- den Scholten en Dijkman. In afwachting van de presen tatie van de politieke stand punten van De Alliantie (be gin december) wil Bruggeman niet meedelen wie de nieuwe partij „gezicht" moeten gaan geven. Naast de namen van de oprichters wil Bruggeman al leen die van oud-PPR-staats- secretaris Van Hul ten kwijt. Van Commenée heeft overi gens al laten weten het „ka merpluche" niet te ambiëren. Wat de politieke stellingname van De Alliantie betreft wor den de plaatsing van kruisra ketten en het huidige rege ringsbeleid „pertinent" afge wezen, aldus Bruggeman. De Alliantie wil volgens Brug geman niet als nieuwe splin terpartij door het leven, maar een „belangrijke politieke fac tor" zijn, die regeringsverant woordelijkheid niet schuwt. Dat betekent volgens de Alli antie-secretaris dat niet aan de verkiezingen zal worden mee gedaan, als vooraf duidelijk zou zijn dat de partij maar een zeteltje of twee haalt. Samen werking met de andere klein- -linkse partijen wordt van de haRfl gewezen. Bewaking gemakkelijk te omzeilen DEN HAAG De Nationale Veiligheidscommissie Burgerlucht vaart heeft gisteren in een spoedvergadering gepraat over de be waking in en om Schiphol. Een officiële woordvoerder wilde over de inhoud van dat overleg geen mededelingen doen. Het spoedberaad werd gehouden omdat de afgelopen week tot twee keer toe werd aangetoond dat de luchthaven onvoldoende be veiligd is. Het PvdA-Kamerlid Harry van den Bergh wil over deze zaak op zeer korte termijn vertrouwelijk overleg voeren met de mi nisters Korthals Altes (justitie) en Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat). „Bovendien moet er met spoed een onderzoek komen naar de gaten in de beveiliging". Van den Bergh zegt uit eigen ervaring te weten dat Schiphol onvoldoende beveiligd is. Vorige week omzeilde een 25-jarige Amsterdammer alle veilig heidsmaatregelen. Bij wijze van „proef" liep hij, door niemand tegengehouden, naar de A-pier in de vertrekhal van Schiphol. Achter één van de balies pakte hij enkele transitkaarten die daar open en bloot lagen. Op deze wijze wist hij een gratis vlucht te maken naar Istanboel. Twee verslaggevers van het weekblad Nieuwe Revu slaagden er onlangs in op het terrein van Schiphol-oost te komen. Het twee tal liep naar de hangars waarin enkele toestellen van de KLM stonden. In drie toestellen verborgen ze zaklantaarns en speel goedpistolen, om vervolgens een vlucht naar Madrid te boeken die met één van de vliegtuigen zou worden uitgevoerd. Tijdens de reis haalden ze hun „wapens" tevoorschijn. Derk Sauer van de Nieuwe Revu noemde het „verbazend" dat het zo gemakke lijk ging. Geen vesting Ondanks het hierboven genoemde spoedberaad wordt er van of ficiële zijde vooralsnog wat lauw gereageerd. De ministeries van binnenlandse zaken en justitie menen dat er geen reden is voor spoedmaatregelen. De woordvoerder van Schiphol spreekt over „incidenten die meegenomen zullen worden in het overleg dat regelmatig wordt gehouden over de veiligheid van de luchtha ven". In zijn ogen is het niet te doen om iedereen die via Schip hol-oost op het terrein komt te controleren. „Een beveiliging van honderd procent is nooit te realiseren". Bij de Koninklijke Marechaussee geeft men toe dat het soms mogelijk is bij de ver- trekpieren te komen. Maar een strengere controle zou volgens een woordvoerder weer kritiek uitlokken-, aangezien controle van de dertigduizend personeelsleden en miljoenen passagiers enorm veel tijdverlies en oponthoud zou veroorzaken. Ook de Rijkspolitie op Schiphol is bang dat de luchthaven „onleefbaar" wordt als men nog strenger gaat bewaken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Nederlandse militairen zullen vooralsnog niet worden onderzocht op de aanwezigheid van het aids-vi rus in hun bloed. Een woord voerder van het ministerie van defensie heeft dat desge vraagd meegedeeld. De Belgi sche minister Vreven van de fensie maakte het afgelopen weekend bekend dat de Euro pese landen van de NAVO hadden besloten hun militai ren op het virus te gaan testen. Iedereen die deel uitmaakt van een risikogroep zou ge dwongen worden de test te on dergaan en wie een positief re sultaat te zien gaf zou uit dienst worden ontslagen. Vorige maand maakte het Amerikaanse defensie bekend dat alle 2,1 miljoen VS-militairen op de aanwezigheid van het aids-vi rus zouden worden onder zocht. Op het Nederlandse mi nisterie van defensie kon men niet bevestigen dat er in Navo- verband ook een dergelijk be sluit zou zijn genomen. De woordvoerder maakte duide lijk dat zou dit wel het geval zijn er zeker nader beraad zou moeten plaatsvinden alvorens tot het testen van Nederlandse militairen zou worden overge gaan. „Er is geen enkele reden voor wilde verhalen. Natuur lijk wordt er overal ter wereld gesproken over het laten tes ten van militairen, maar wij staan zeker niet te trappelen om Nederland hier het voor touw te laten nemen".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3