Toekomst muziekschool nog steeds onzeker Zilveren Kruis moet zelf voor parkeergelegenheid zorgen N Provincie Zuid-Holland wil leiding van Dierenpark Wassenaar vervangen „ROBIN HOODS" KRIJGEN CEL VOOR AFPERSEN,, OPLICHTERfet LEIDEN OMGEVING Saidó&Qowuvnt DINSDAG 12 NOVEMBER 1985 PAGINA DIC Kentekenonderzoek in Bollenstreek LISSE/STREEK Het bestuur van het gewest Kennemerland wil een kenteke nonderzoek in het gewest Kennemerland en de Bollenstreek. Het bestuur heeft de betrokken gemeenten om financiële steun gevraagd. Het onderzoek is bedoeld om inzicht te krijgen in de herkomst en be stemming van de stroom auto's die door het gebied rijdt. De uitkomsten van het onderzoek zullen worden gebruikt om de noodzaak van aanleg van de snelweg van af Haarlem in zuidelijke richting aan te tonen. Ook zullen de uitkomsten gebruikt worden om de aanleg van de SW 20 te be spoedigen. De raad van Lisse buigt zich morgen over het voorstel om 6300 gulden voor het onderzoek beschikbaar te stellen. Fietser gewond OEGSTGEEST Een 38-jari- ge Leidenaar is gistermiddag omstreeks half vijf met een diepe snijwond en pijn aan de borst naar het Academisch' Ziekenhuis in Leiden overge bracht. De man reed op zijn fiets op de Haarlemmertrek vaart. Een bromfietser, een 17- jarige Noordwijker, botste frontaal op hem. De ongeval had plaats tijdens een zware hagelbui. De bromfietser was door het slechte zicht aan de linkerkant van de weg ge raakt. Cosmetica gestolen LEIDERDORP Dieven hebben zich de vorige nacht meester gemaakt van een hoeveelheid cos metica. Die lag opgeslagen in een magazijn van de firma Maasdam aan de Droststraat in Leiderdorp Er werd een ruit ingegooid en een slot geforceerd om binnen te komen Gister avond werd bij een wo ning aan de Brittenburg een achterraam openge broken. De inbrekers maakten geld en een waardevolle ketting buit. Inbrekers opgepakt LISSE De politie van Lisse heeft na een intensieve controle drie personen in de kraag gegrepen die ervan worden verdacht schuldig te zijn aan de vele inbraken in huizen en auto's die met name de laatste weken in Lisse hebben plaatsgevonden. Na weer zo n serie inbraken heeft de politie besloten om achter el kaar ook 's nachts op volle sterkte door het dorp te patrouille ren, waarbij men zich op zo onzichtbaar mogelijke wijze achter huizen en door poorten begaf. Resultaat was de aanhouding van de drie uit Amsterdam afkom stige mannen met in hun vervoermiddel inbrekersgereedschap en enige zaken die afkomstig waren van eerdere inbraken in Lisse. Een woordvoerder van de politie sprak er overigens zijn grote verbazing over uit dat men tijdens de nachtelijke controle nogal eens moest constateren dat sommige mensen wel erg ge makkelijk met hun spullen omgaan, want men vond onafgeslo- Onderzoek naar verwerking agrarisch afva ïbbo midi KATWIJK Het regionaal Economisch Onderzoek Bollenstreek heeft in zijn rap portage melding gemaakt van de mogelijk heid om agrarisch afval procesmatig te ver werken. Deze opmerking in het Fronsrap port van 1982 leidde in mei '85 tot een prin cipe besluit van het Algemeen Bestuur van de SOB om een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheden om agrarisch afval (orga nische stoffen) te verwerken. De kosten van dit onderzoek dienen echter verdeeld te worden over de participanten van dat regio naal structuuronderzoek Het college van burgemeester en wethou ders van Katwijk wil een bedrag van ruim vijfentwintighonderd gulden beschikbaar stellen voor het onderzoek naar de moge lijkheid organische stoffen in deze regio ij verwerken. De totale kosten van het ono zoek binnen de SOB-gemeenten bedra jkt wel >lden v, vijfenveertig duizend gulden. Deze kojL worden echter gedragen door de opdrao gevers van het Regionaal Economisch derzoek. teweten de Kamer van Kooph del Leiden de provincie Zuid-Holland en SOB-gemeenten. Totaal moet f 10.700,- aan het onderzoek bijdragen, neerkomt op een bijdrage van vijfentwi gulden voor Katwijk. Rondom een ander probleem met orgjè»' sche stoffen, namelijk de geweldige hond hopen, is door het CDA-raadslid A. van Plas de suggestie gedaan bij de aanslag honden-belasting een folder te voegen o igt de vervuiling door honden en \oeten oeten daarvt ■ge tel ijl diens ders. M vens Ci >er' W •erk sc bij de dat bi rlandse vel de l Pleidooi voor soepel optreden bij foutparkeren in Noordwijk NOORDWIJK De ver- keerscommissie ziet geen heil in het aanbrengen van veran deringen in het parkeren op de Koningin Wilhelmina Bou levard. Uitgebreid heeft men gisteravond gediscussieerd aan de hand van een ambtelijke nota. waarin een aantal moge lijkheden waren aangegeven, waarop het parkeren op de promenade geregeld zou kun nen worden. Als eerste reactie maakte Van Rijnberk (D'66) gewag van een onevenwichtig stuk. Volgens hem ging de nota uit van top- dagen. Cp zulke dagen wordt namelijk overal geparkeerd, waar het mag en waar het niet mag. Er diende op zulke dagen soepelheid te worden betracht, vond Van Rijnberk, behalve als het ging om excessen, waarbij de veilig heid van het verkeer in het geding was, en dergelijke. „Vol is vol", aldus het raadslid. Hij pleitte er voor het parke ren. waar het per se onge wenst is, fysiek onmogelijk te maken. Van Rijnberk sprak zich uit voor het handhaven van het parkeren aan de zee zijde van de Koningin Wilhel mina Boulevard, terwijl aan de landzijde voorzieningen dien den te worden gemaakt, die het parkeren verhinderden. Het aanleggen van een fiets pad in het trottoir aan de zee zijde. zoals door mevrouw Voorham (PvdA) werd bepleit, ging de VVD-fractie te ver. Evenmin was de VVD toe aan een suggestie in de nota tot het aanleggen van een parkeerter rein in de noordduinen. Op de ene plek in het dorp het parkeren verbieden en op een andere plaats oogluikend toe staan dat het verbod werd overtreden, omschreef Wil- lems (CDA) als een niet te ac cepteren rechtsongelijkheid. Hij was het eens met Van Rijnberk en Smit. Een heel groot parkeerterrein ter hoog te van de Northgodreef, zag ook Willems niet zitten. Mevrouw Voorham brak een lans voor een scheiding van de verkeersstromen (het dagtoe- risme en het verblijfstoerisme, naar het strandgebeuren. Voor de verblijvers had zij de routes Quarles van Uffordstraat en Nieuwe Zeeweg op het oog en voor de dagjesmensen de Northgodreef en de Beeklaan. Wethouder Van Duyn zag hier niets in. Bekenden weten de sluipwegen snel. LISSE Het algemeen bestuur van de Muziek school Bloembollenstreek moet op zo kort mogelijke termijn een standpunt op tafel leggen over de reac ties van de gemeenten over voortzetting van de school. De portefeuille houders van de gemeen ten Lisse, Voorhout, Noordwijk, Warmond en Sassenheim hebben dat verzoek gisteren opge steld. Het is de bedoeling dat de gemeenten nog in december een definitief besluit kunnen nemen over hoe het verder moet met deze gemeenschappe lijke regeling. Die vraag is des te brandender gewor den sinds de gemeente Noord wijkerhout heeft besloten per 1 januari 1987 uit de school te treden. De meeste gemeenten al leen Voorhout heeft daarover nog geen raadsbesluit heb ben hun schriftelijke reacties op de financiële de muziekschool naar het alge meen bestuur opgestuurd. Die hebben zij opgesteld naar aan leiding van een bezuinigings nota van de gemeentesecreta rissen en twee bezuinigings modellen van de muziekschool zelf. Uit veel van die reacties blijkt dat de gemeenten de Muziek school Bloembollenstreek in zijn huidige vorm te duur vin den. De vijf overblijvende ge meenten hebben echter nog niet de stap tot opheffing van de school willen maken,, vrij wel allemaal vanuit het argu ment dat de school helemaal te duur wordt wanneer een of meerdere gemeenten niet meer mee willen betalen. Het is wel zaaks dat nog dit jaar duidelijkheid ontstaat over het al dan niet opheffen van de gemeenschappelijke regeling. In 1985 namelijk kunnen de deelnemende gemeenten be sluiten uit te treden. Doen ze dat niet, dan krijgen ze pas in 1990 een nieuwe kans dat te doen. NOORDWIJK Het Zil veren Kruis moet zelf zor gen voor de oplossing van de parkeerproblemen voor het personeel van het kantoor. Dat was het eindoordeel van de raads commissie voor verkeers zaken, die het parkeren op de Goohorstlaan en omgeving gisteravond op haar agenda had staan. Aan het begin van de ver gadering maakten bewo ners van de flats aan de Clusiusweg gebruik van het spreekrecht om hun bezwaren kenbaar te ma ken tegen de plannen van het gemeentebestuur om in de directe omgeving van hun woningen par keerplaatsen aan te leg gen ten behoeve van de medewerkers van het Zil veren Kruis. Namens deze bewoners lever de mevrouw N. van Diggelen- van Os scherpe kritiek op de bestuurlijke voornemens. Het plan van 41 parkeerplaatsen bleek te zijn gesitueerd in de groenstrook, onmiddellijk grenzend aan de beide woon- Twee kantoren langs Leidschendamse Vliet LEIDSCHENDAM Behalve de vijf kantoorgebouwen waar voor al bouwvergunningen zijn verleend, verrijzen er aan de Vlietweg tussen de Nieuwstraat en de afrit van de rijksweg in Leidschendam nog twee kantoren. Naast het Nationaal Bureau voor Toerisme komt een gebouw van drie verdiepingen met 1400 vierkante meter kantoorruimte, dat gehuurd wordt door Panagro-Panel B.V. die hierin het hoofdkantoor vestigt. Het daarachter liggende kantoor van vier bouwlagen met ruim 2000 vierkante meter kantooroppervlakte wordt verhuurd aan het Ingenieursbureau Brink. gebouwen met tezamen 36 luxe flats. Mevrouw Van Dig gelen stelde namens de bewo ners van de appartementen, dat hier geen sprake was van een aanpassing van het be stemmingsplan, maar dat er een wijzigingsprocedure (met beroepsmogelijkheden) nodig zou zijn om de aanleg van de parkeerplaatsen te realiseren. Zij voerde aan, dat er overdui delijk sprake was van hinder voor derden. Daarvan somde zij een aantal voorbeelden op, zoals de overlast van uitlaat gassen van komende en weg rijdende auto's, schijnsel van koplampen in de vertrekken van de flats, het verdwijnen van het tuingenoegen (in de groenstrook staan achter strui ken verscholen bankjes), het verdwijnen van rust en priva cy en het euvel van parkeren de vrachtwagens in het week einde. Mevrouw Van Diggelen stelde dat op het terrein van het Zil veren Kruis zelf parkeerruim te te over was. Er ligt daar een groot grasveld, dat zonodig ook als parkeerplaats gebruikt kan worden. Haar pleitrede té gen het parkeerplan vond weerklank in de raadscommis sie. Vrijwel alle vertegenwoor digers bleken bedenkingen te gen het parkeerplan te heb ben. „Het lost niets op", be toogde Willems (CDA). Van Rijnberk (D'66) sloot zich bij deze zienswijze aan. „Je kan niet voor elke auto, die ver keerd staat, een plannetje gaan maken". Naar zijn mening had het geen zin om de groen strook bij de flats aan te tasten. De VVD-vertegenwoordigers Rubingh en Smit attendeerden er op, dat de parkeergarage van het Zilveren Kruis vrij zou komen als het computer centrum naar het terrein van de Bengelenbak verhuist. Dit zou trouwens ook door de di rectie aan de omwonenden zijn medegedeeld. De omwonenden, die een en ander maal met de commissie leden mee trachten te discus siëren, voerden nog aan, dat het gemeentebestuur bij de bouw van het kantoor in ge breke was gebleven parkeer ruimte te reserveren. Me vrouw Voorham (PvdA) sloot zich bij het standpunt van Plug (PPR/PSP) aan. Waarom wordt de parkeergarage niet gebruikt?, had het raadslid ge vraagd. Het behoud van het ZK-gras gaat nu ten koste van het flat-groen. Prins Vic in Noordwijkerhout UN- Net als ieder jaar i zamelden zich w zo'n 1000 Noordi kerhouters Schelft om carnaval? beginnen en om te ren wie de niet prins der Kaninefaa STER zou worden. Al veleta ren is het Victor euze Denzen geweest die .^t gekozen prins mo v/" voorstellen aan het a.kte V bliek. Dit jaar kon niet want hij bleek zelf te zijn. Uit vijf elkaar gestapelde r i" ï/jL. idtifialan uorr^Kj' dercal en ifdroll zewielen verscht zijn hoofd boven toren uit waarna snel afdaalde naar grond om als prins de leiding feest over te nemenL De Zilk was eerder f de avond al Bas de Berg gekozen prins Bas de Eerste In Leiden werd gist )esPr°g avond geheel volgt 'ff rtjes de traditie om elf ilber Pr,£ nuten over elf een c|h0 navalssteek beeldje van Corn# Joppensz bij het s eute^:v tion Lammensch^1™3,1^ geplaatst. Deze bolische daad verricht door P Willem de Eerste, terdagavond kiezen Hutspotten een nieuffr prins carnaval. RV. I p loop tv-ser lior", t ook in pre treedt Hij rspelen stapel s idien WASSENAAR/DEN HAAG Om de vijf Wassenaarse he ren (19-25 jaar), die gisteren voor het verdachtenhekje moesten verschijnen nu te vergelijken met „moderne Ro bin Hoods" ging politierechter mr. J. van Overbeek wel iets te ver. „Ze hebben permanent rotzooi lopen trappen, en wis ten van geen ophouden". Akkoord, soms liepen de din gen wat uit de hand, zoals op 27 september van het vorig jaar. De officier van justitie had de verdachten niet voor niets een poging tot afpersing van een plaatsgenoot ten laste gelegd en hiervoor zelfs on voorwaardelijke gevangenis straffen geëist. „Maar u zou het ook een wat impulsieve poging tot leedherstel kunnen noemen", aldus advocate mr. G. Koopman-Rond. Tenslotte had die knaap het aan zichzelf te wijten dat hij voor zijn „misselijke streek" te grazen werd genomen. Dan had hij maar geen duizend gulden moeten aftroggelen van een zwakbegaafde jongen. „Ze hebben hem dat op hun eigen ruwe manier maar goed bedoeld duidelijk pro beren te maken". De politie rechter had hun plaatsgenoot met een geldboete van 750 gul den en drie maanden cel voor waardelijk naar huis gestuurd Dit vanwege het feit dat hij vorig jaar misbruik heeft ge maakt van de goedgelovigheid van een zwakbegaafde jongen De Wassenaarder had zijn slachtoffer op de mouw ge speld dat de politie hem zocht op verdenking van diefstal. Wilde hij zijn straf ontlopen dan moesten er snel duizend gulden worden betaald. Zijn tipgever beloofde het bedrag aan de politie te zullen geven Enkele maanden daarvoor had de verdachte diezelfde jorfnten ve ook al met een smoesje f v»nd afhandig weten te maken.V helen werd hiervoor zelfs deeld tot drie maanden waardelijke gevangeniss De officier vroeg de dit deel nu in een onvo< delijke vrijheidsstraf zetten. Hetgeen niet werd! honoreerd. Het feit dat een aantal dachten al eerder n tie in aanraking is gewe» zich diezelfde maand ook schuldig heeft gemaakt het gooien van bierflesjes n geparkeerde auto's „z ren zo zat als een kanon pnkbaïl! was voor mr. Van Overbjover he aanleiding om aan drie hun voorwen vrijheidsstaffen op te legjj waarvan overigens een gij uit je d deel voorwaardelijk. Per sa Zjne Afl moeten zij ieder een ma) tair Hog gaan zitten. Eén verdaq werd vrijgesproken. WASSENAAR De pro vincie Zuid-Holland is be reid om opnieuw geld te steken in net Dierenpark Wassenaar op de voor waarde dat de huidige di recteur J. M. van Dooye- weert zijn functie neer legt. Van Dooyeweert is op een andere plaats bin nen de dierentuin voor de provincie wel aanvaard baar. Gedeputeerde J. Borgman gaat vandaag op de provincie pol sen in hoeverre Gedeputeerde Staten en fracties tot voorstel len bereid zijn. Borgman wil tijdens de komende vergade ring van de raad van commis sarissen bespreken om een an dere directie van Dierenpark Wassenaar B.V. te benoemen. Daartoe is nodig dat de familie Louwman het veto binnen de raad laat vallen. Borgman wil in de raad voorstellen om de drie jaar geleden gesloten raamovereenkomst open te breken en het veto-recht te schrappen. Woordvoerder Evert Louwman heeft gisteren al laten weten niets voor het plan te voelen. Louwman: „Ik sta met de oren te klapperen. Ik vind het héél goedkoop wat nu gebeurt. Het lijkt verdorie wel een politiek spel! De pro vincie zoekt geWoon een zon debok voor het mislukken van de renovatie. Ik zeg: vind maar eens een directeur die bereid is zeven dagen per week te werken! En aan de in 1982 gesloten overeenkomst moet de provincie zich gewoon houden. Dan hadden ze des tijds niet met ons in zee moe ten gaan". ACTIE DIERENPARK STAAT OF VALT MET CAPITULATIE VAN LOUWMAN Optimisme Aanleiding voor het al of niet misplaatste optimisme van de provincie vormt de publiek sactie die langzaam van de grond komt. De initiatiefne mers van de actie wachten op hun beurt met oprichting vén een stichting met bekende Ne derlanders en bekendmaking van een nationaal rekening nummer totdat de provincie zich definitief uitspreekt over deelname. De AVRO is in principe bereid een televisie show te houden maar ook deze omroep wil niets beginnen zonder financiële steun van de provincie, aldus voorzitter Wallis de Vries gisteren tot ge deputeerde Borgman. De initi atiefnemers hopen dat Zuid- Holland de eventuele op brengst van de actie, nodig om de renovatie te voltooien, zul len aangrijpen voor een nieu we financiële injectie. On danks de bovengenoemde uit latingen van Louwman heeft een woordvoerder van de pro vincie hoop. „De situatie ligt voor Louwman nu duidelijk anders. Geen groot restaurant, geen Van der Valk: de Louw mannen hebben alleen met de provincie te maken". De fami lie zou bij de deelname van de provincie moeten afzien van het recht om het dierenpark na een aantal jaren terug te kunnen kopen. Het veto-recht kreeg drie jaar' geleden zijn beslag tijdens de overeenkomst tussen provincie en de familie Louwman. Het aandelenpakket kwam toen voor tachtig procent in handen van de provincie. Evert Louw man behield ondanks het klei ne deel (twintig procent) zich het recht voor om voorstellen af te wijzen. Gedeputeerde J. Borgman: „We maakten die afspraken omdat we overtuigd waren van de goede wil van Evert Louwman en omdat we dachten: die wil het dieren park heel graag open houden Wel. we hebben ons vergist" Het onderhoud Waar praatte men over, tijdens die gedenkwaardig avond een kleine maand geleden in de zaal van Gedep teerde Staten in het Provinciehuis? Aanwezig een vertegenwoordiger van het Van der Valk-concer, gedeputeerde J. Borgman met twee van zijn ambtenare en last but not least: Evert Louwman. Vier uur lai duurde het onderhoud en op tafel lag het volgende voo stel: Van der Valk zal Dierenpark Wassenaar men. Tachtig procent van de aandelen wordt overgeh veld van de provincie'naar het Brabantse familieb drijf. Van der Valk verplicht zich het dierenpark ged rende minstens 25 jaar in de huidige staat te handhavt en het educatieve karakter te versterken op straf van een dwangsom van zes miljoen gulden. Ook zal Va^. der Valk het voltallige personeel in dienst houden clusief de directie. De familie Louwman blijft eigen: van de grond en Van der Valk betaalt deze de maxima pachtsom van één ton. Het veto-recht is van de baan, komt een flinke horeca-vestiging en het recht om de di rentuin na enkele jaren terug te kopen moet Evei Louwman vergeten. De huidige B.V. wordt „leeg" g maakt een provinciale lening van 3,5 miljoen aan h Dierenpark wordt de gegadigde uit het Zuiden kwijtg scholden. Bovendien krijgt Van der Valk een extra bi dra ge van één miljoen gulden in de vorm van een rent loze lening, terug te betalen in tien jaar. De provincie Van der Valk waren binnen één uur akkoord, Louwma ging dat nooit het bleef: nee. Daar helpen zelfs get onjuiste berichten in een televisie-uitzending aan. Het is niet de eerste keer dat vervanging van de directie binnen de raad van commissa rissen aan de orde komt. Het onderzoeksbureau De Vries en Partners deed vorig jaar na doorlichting van het Dieren park een imposante reeks van aanbevelingen om het beleid te verbeteren. Van Dooye weert moest aan de kant, een met de beroerde gang ken rond de renovatie aantal public relation- zou meer en beter het gezicht .van de dierentuin moeten pre senteren. Het rapport kwam binnen de raad van commissa rissen aan de orde maar werd voor wat de vervanging van Van Dooyeweert betreft weg gestemd door Louwman en Van Os De Man, tweede be hartiger van de belangen van de familie in de raad. De overige aanbevelingen nam de raad met voortvarend heid ter hand: achtereenvol gens kreeg Van Dooyeweert gratis de beschikking over de administratieve hulp van de provincie en bijstand op bouw kundig vlak door bouwkundi ge Mol van de gemeente Den Haag. Tevens mocht de direc tie gebruik maken van de diensten van twee public rela- tion-adviseurs vanuit de ge meente Den Haag. Veel kon den de aangetrokken krachten niet uitrichten. Volgens een woordvoerder van de provin cie hield met name Van Dooy eweert voortdurend de boot af: hij wilde er niet aan. De raad van commissarissen begon zelfs elke drie weken te vergaderen. Van Dooyeweert. als directeur aanwezig bij Je vergaderingen, kwam ondanks verstrekte budgetten niet met plannen over de brug. „Hij deed niets met het geld", zo meent een woordvoerder. Vol gens hem gingen de gesprek ken dikwijls over bijna lach wekkend onbelangrijke dé tails. Zo werd tijdens een ver gadering urenlang gedebat teerd over de vraag of een uit nodiging aan de aan te trek ken pr-adviseur Lelyveld van Museon moest worden getikt op het briefpapier van de pro vincie dan wel op dat van Die renpark Wassenaar. Momenteel vinden onderhan delingen plaats met het GAK om een regeling te treffen voor het personeel, schuldei sers en de dieren. Men wil een faillissement trachten te voor komen om zo de lopende za ken beter te kunnen afwikke len. Het GAK zou bereid moe ten zijn als ware sprake van een faillisement de uitke ringen aan het personeel voor lopig uit te betalen. Het dat Dierenpark Wassei B.V. zo bespaart wil men steden aan aanvullende u ring aan het personeel, transport van de dieren er talingen van crediteu FNV-bestuurslid W. Mi vreest echter dat het G niet akkoord zal gaan constructie. De dieren zijn gendom van de B.V. nen bij eventueel faillissen niet door de familie Louwi worden opgeëist. Alleen gr en opstallen (hokken, s en dergelijke) blijven Louwman. Het dierenpark heeft than exploitatie en in renovatie aantal lopende rekenin van samen twee ton. De niet helemaal leeg: de pro' cie maakte vorige maand 356.000 gulden over naar bankrekening van het diei I park ten behoeve van de rf vatie. ARJEN SCHREU! Foto's: MILAN KONVALIÏ Ultzendir Zwart/wl IZwart/wi dertitelin

Leidse Courant | 1985 | | pagina 14