CeidaeSowa/nt PvdA wil stijging van woonlasten door verhoging OGB tegengaan STAD OMGEVING ALLER LEI(DS) 10MPR0MIS BRILL IS BIJNA ROND Verfspuiten gestolen Met de schrik vrij AZL-directeur denkt aan „gezondheidspark' WETHOUDER BORDEWIJK PESSIMISTISCH Collegebeleid inzet van verkiezingen VVD: belasting op honden afschaffen Wethouder Peters wil decentralisatie stratenonderhoud pflLlPgkeukens I brieven /lezers OPKOMST VAN STEMMERS IS DOORGAANS MINIMAAL una li dinsdag 12 november 198s pagina 11 EIDEN Het compromis tussen de krakers i Brill en de universiteit, waartoe de Haagse chtbankpresident P.A. Offers vorige week riep. is bijna rond. De krakers zouden in de in de middag laten weten wat ze vinden iii de laatste voorwaarde die de universiteit tg stelt. Verwacht wordt dat krakers en uni- rsiteit het eens zullen worden. universiteit wil de krakers tot 15 december tijd geven hun plan het pand te kopen ook adwerkelijk uit te voeren tot die dag heb- n de krakers een optie op het pand maar >lt daarbij onder meer als voorwaarde dat zijn en beroepsschrift op grond van de monumen- jiwet indienen tegen de bouw van een schei- ngsmuur tussen Brill en een achterliggend useum. De universiteit stelt die voorwaarde omdat een dergelijk beroepsschrift de bouw van de muur langdurig zou uitstellen. Accepte ren de krakers de voorwaarde wel dan hoeft Offers geen vonnis te wijzen in het kort geding om Brill en mogen zij blijven zitten en uitzoe ken of hun koopplannen haalbaar zijn. Gaan de krakers niet accoord dan is er geen compromis en zal Offers wel vonnis wiizen. De rechtbank president heeft het eventuele vonnis inmiddels verdaagd om krakers en universiteit meer tijd te geven het eens te worden. Mr. T. Visser, de advocaat van de krakers wijst erop dat de krakers met de voorwaarde geen beroepsschrift in te dienen een „belangrijke troef" uit handen zouden geven. Volgens het compromis zou de universiteit ook toestemming geven voor het aansluiten van gas en licht en zouden de krakers eventuele gegadigen die Brill willen kopen, toe moeten laten. LEIDEN Uit een bedrijfsruimte van de HCG aan de Roose- veltstraat zijn in het afgelopen weekeinde twee verfspuiten met een gezamenlijke waarde van 10.000 gulden gestolen. Het gaat om een elektri sche en een pneuma tische verfspuit. Hoe de inbrekers de ruimte zijn binnenge komen is niet be kend. LEIDEN Een 18-jarige Oegstgees- tenaar moest gisteravond rond zeven uur door de brandweer uit zijn auto worden gezaagd nadat hij de op de Wassenaarseweg tegen een boom was gebotst. De jongen werd met een lichte hersenschudding naar het AZL gebracht. De Oegstgeestenaar reed achter een auto die linksaf de weg naar het Gor- laeuslaboratorium wilde inslaan. Hij passeerde deze auto door links langs een vluchtheuvel te rijden. Door een tegenligger moest hij echter scherp naar rechts draaien. Zijn auto ramde twee verkeersborden, knalde tegen een lantaarnpaal om uiteindelijk te gen een boom tot stilstand te komen. LEIDEN De algemeen directeur van het Academisch Ziekenhuis Leiden, H.J. Peters, is vóór „commercialisering" van ziekenhuizen en samenwerking tussen ziekenhuizen en bedrijfs leven. Hij is van plan te bevorderen dat er een soort „gezondheidspark" komt op het oude ter rein van het AZL door de vestiging van bedrij ven en organisaties - die enige verwantschap hebben met ziekenhuisactiviteiten - in de oude gebouwen van het AZL. Op die manier zou het bedrijfsleven kunnen worden geïntereseerd in de bouw van een parkeergarage met 2.000 plaatsen die het AZL alleen niet kan betalen. Peters zegt dit in een speciale uitgave van het AZL in verband met het gereed komen van het eerste gedeelte van de nieuwbouw van het zie kenhuis. Commercialisering van de gezondheidszorg kan volgens Peters leiden tot efficiënt en goedkoop werken met hoge kwaliteit. Voorwaarde is wel dat alle voorzieningen voor iedereen, ongeacht inkomen, toegankelijk moeten blijven. Hij voelt wel voor een experiment met een commercieel ziekenhuis dat een contract afsluit met een ver zekeringsmaatschappij om de verzekerden voor een vast bedrag per jaar alle medische zorg te verlenen, of het nu om een hartoperatie of een blindedarmoperatie gaat. Ziekenhuizen kunnen ook bepaalde activiteiten afstoten aan het bedrijfsleven of juist diensten en kennis verkopen. Als voorbeeld noemt Pe ters het voor de farmaceutische industrie uittes ten van medicijnen in de laboratoria van het ziekenhuis. LEIDEN De PvdA wil een verhoging van de woonlasten door verho ging van de Onroerend Goed Belasting (OGB) tegengaan. Dit zou kun nen gebeuren door de to taalopbrengst van deze belasting te verlagen. De socialist S. de Vreeze heeft wethouder P. Bor- i dewijk (financiën) ge vraagd te onderzoeken of dit mogelijk is. De VVD liet gisteren weten niet negatief tegen een derge lijk voorstel te staan. Bordewijk (ook PvdA) liet gisteren na afloop van de begrotingsvergadering van de raadscommissie finan ciën echter weten niet al te optimistisch gestemd te zijn over de kans van slagen van het PvdA-voorstel. Niet alleen zou het benodig de geld elders in de begro ting gevonden moeten wor den maar een dergelijke maatregel zou bijdragen aan de onduidelijkheid van het belastingsysteem. Ad ministratief zouden er ook veel nadelen en hoge kos ten mee gemoeid zijn. Bor dewijk is wel bereid de mo gelijkheden te onderzoeken en aan de commissie voor te leggen. De totaalopbrengst van de OGB is voor de gemeente per saldo vrijwel gelijk aan die van vorige jaren. Door de hertaxatie van de huizen die dit jaar heeft plaats ge had, is er echter een ver schuiving opgetreden in het bedrag dat de verschillende huiseigenaren en bewoners moeten betalen. Voor de dure woningen behoeft minder betaald te worden terwijl de goedkopere wo ningen meer op moeten brengen. Dit leidt tot in een aantal gevallen tot een las tenverzwaring van 20 pro cent. De eigenaren en huur ders van goedkope eensge zinswoningen rekent de PvdA tot de categorie van „de zwakste schouders" waarvan in het verleden door de gemeenteraad werd vastgesteld dat die zoveel mogelijk moeten worden ontzien. De gemeente mag de OGB van het rijk niet gebruiken om inkomenspo litiek te gaan voeren, dat wil zeggen dat het de ge meente verboden is de mensen die meer moeten gaan betalen financieel te steunen of de hoogte van de belasting afhankelijk te ma ken van het inkgmen. Door de totaalopbrengst te ver minderen wordt de lasten verzwaring verminderd. De eigenaar/be wpoers van duurdere woningen zouden hier extra van profiteren. Welk bedrag er nodig is om de negatieve gevolgen te bestrijden is nog niet be kend. Dat bedrag loopt in ieder geval in de tonnen maar zou ook het miljoen kunnen overschrijden. LEIDEN Zowel PvdA als VVD vinden dat het colle gebeleid zoals dat de afgelopen vier jaar is gevoerd, in zet van de verkiezingen kan worden gemaakt. PvdA- raadslid S. de Vreeze zei gisteravond „dit beleid graag te willen verdedigen en voorzetten, ook met het oog op de verkiezingen". Al voegde hij daaraan toe na de ver kiezingen liever met een andere partij dan de VVD ver der te willen. VVD-raadslid M. van der Nat viel hem daarin gedeeltelijk bij. Van der Nat zei dat het beleid de steun van de VVD kreeg. Andere partijen waren minder tevreden over het colle ge al ging het hun meer om de regenteske opstelling van de wethouders dan om de inhoud van het beleid. P. Kranenburg (CDA) stelde vast dat het college de me ning van de oppositie vrijwel volledig aan haar laars lapte. „CDA-voorstellen worden in eerste instantie door het college afgewezen om later door de collegepartijen toch worden overgenomen zonder te vermelden dat het CDA in het verleden gelijke voorstellen heeft gedaan", aldus Kranenburg. R. van Lint (Links Leiden) noemde de twee zittingpe riodes van dit college „een regentenperiode". „De aan dacht van het college voor de inwoners is schandalig", zei Van Lint. Maar volgens J. Brands (sinds kort spre kend namens het Verbond van Communisten in Neder land, het VCN) maakt het weinig uit of de Leidenaar door de hond of door de kat gebeten worden. „Ook een college van PvdA en Links Leiden zal een regentencol lege zijn", veronderstelde Brands. LEIDEN De VVD vindt dat de honbdenbelasting moet worden afgeschaft. Vol gens VVD-raadslid M. van der Nat is deze belasting zo weinig rendabel dat de ge meente beter kan proberen dit geld op andere wijze bin nen te halen. Berekend is dat alleen al het innen van de bealsting een derde kost van de totale opbrengst ervan. De hoogte van de opbrengst (in 1986 bijna een half mijoen gulden) maakt het volgens Van der Nat echter moeilijk deze belasting elders onder te brengen. „Noodgedwongen zit er vermoedelijk dan ook weinig op dan de hondenbe lasting de komende jaren te handhaven", aldus Van der Nat. Dat brengt echter wel met zich mee, vindt Van der Nat, dat de controle op beta ling van de belasting zo goed als mogelijk moet zijn. In dit verband deed hij gisteravond in de commissie financiën de suggestie de mensen die het bezit van een hond niet mel den, een boete op te 1 3BBH Eremedaille voor boekhoudster Mevrouw M.C. Hendriksen heeft gistermiddag een koninlijke on derscheiding ontvangen van burgemeester C. Goekoop. Me vrouw Hendriksen kreeg de eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van haar 40-jarig dienstverband bij de firma Adr. van Ooy jr. aan de Breestraat 39. Mevrouw Hendriksen trad op 11 november 1945 in dienst van de firma en vervult de functie van boekhoudster. Vrouw en politiek De werkgroep politieke scho ling van de Leidse Vrouwen raad houdt met het oog op de komende gemeenteraadsver kiezingen een cursus over politiek. Aan de orde komen twee onderwerpen die van direct belang zijn voor vrou wen: volwasseneneducatie en gezondheidszorg. De cursus bestaat uit drie bijeenkom sten op 13, 20 en 27 novem ber (van 's ochtends half tien tot half twaalf), wordt afge sloten met een politiek forum en vindt plaats in het gebouw aan de Caeciliastraat 18. Meer inlichtingen via tele foonnummers 890812 en 131335. Biotechnologie Ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van de Leidsche Pharmaceutische Studenten Vereniging 'A esculapi us wordt donderdag 14 en vrij dag 15 november een sympo sium gehouden over biotech nologie in de gezondheids zorg. Het symposium heeft plaats in de Gorlaeus labora toria aan de Wassenaarse weg. ti IJKEN MOETEN MEER ZELF DOEN .EIDEN De Leidenaar al zich in de toekomst eel meer moeten gaan ezighouden met het on- erhoud en beheer van ïjn eigen wijk en straat, ii elke wijk zouden pro- ictgroepen moeten wor- en ingesteld, die voor dit oei een eigen budget die- en te krijgen. Het is vol trekt onnodig dat de ge- leente zich overal mee emoeid en over elk de- »1 beslist. Dat zei wet- ouder J. Peters van (ADVERTENTIE) Onze ervaring berust op honderden Poggenpohl- keukens Voor u betekent deze Poggenpohl-dege- lijkheid. zekerheid, even- _als*Kwaliteit, een maxi- - rrfelè montageservice, perfekte planning en ad vies. Verliest u deze voor delen niet uit het oog fpoggenpohH Industrieweg 14 De Grote Polder I Zoeterwoude-Ri|ndijk Tel 071-899206 ruimtelijke ordening gis termiddag. Volgens Peters „ligt hier de grote uitdaging voor de ko mende jaren". „Het is toch on zin dat voor elke boom of elke stukje straat waar wat mee moet gebeuren eerst een amb tenaar moet komen kijken of dat wel kan. Laten de mensen zelf bepalen welke straat in hun wijk aan de beurt is om een nieuw wegdek te krijgen. Al dat soort kleinschalige za ken hoeft niet zo centraal op het Stadsbouwhuis gepland te worden". Het college van B en W en de wethouder van ruimtelijke or dening in het bijzonder (Peters waarschijnlijk zelf), dat na de gemeenteraadsverkiezingen van maart volgend jaar wordt geïnstalleerd, zou zich ten doel moeten stellen dit organisato risch van de grond te krijgen „hoe moeilijk dat ook is". Pas als een wijk het niet eens zou kunnen worden, zou de ge meente er aan te pas moeten komen. Ook problemen die het niveau van een wijk over stijgen (bijvoorbeeld de asfalte ring van de Lammenschans- weg of het aanleg van een rioolgemaal) zouden net zoals nu door de gemeente besloten moeten worden. Het instellen van wijkraden, zoals in Amsterdam is gebeurd ziet de wethouder niet zitten, omdat dat de bureaucratie juist in de hand zou werken. De Leidse gemeenteraad zou alle bestaande bevoegdheden moe ten behouden en alleen zeer gemotiveerd van voorstellen van de projectgroepen mogen afwijken. De wethouder meent dat een dergelijke decentrali satie de verloedering van wij ken en straten tegen kan gaan. „In Nederland bestaat zoiets niet maar in het buitenland heb je daar goede voorbeelden van. Bijvoorbeeld in Amerika heeft men door op een soortge lijke manier de mensen meer •bij hun omgeving te betrekken Wethouder J. Peters stelde gistermiddag het rioolgemaal in de Merenwijk in werking. Bij die gele genheid maakte hij zijn opmerkingen over projectgroepen die een jaarlijks budget zouden moeten krijgen voor het beheer en onderhoud van hun respectievelijke wijken. zeer goede resultaten ge boekt".. De gedachte van Peters komt voort uit de constatering dat accenten in de stadsvernieu wing de komende jaren anders komen te liggen. Volgens Pe ters zal-er veel meer aan on derhoud en beheer gedaan moeten worden. „De tijd van de gróte, ingrijpende projecten is voorbij. De meeste riolerin gen in de binnenstad zijn ge legd en walmuren hersteld. Als we nu niet zorgen dat we behouden.wat we hebben, zit ten we over een aantal jaar op nieuw met achterstallig onder houd". Rioolgemaal De wethouder zei een en an der gistermiddag bij de inge bruikname van een rioolgen- maal in de Merenwijk. Dat ge maal transporteert afvalwater naar een rioolwater zuive ringsinstallatie in Leiden Noord. Het gemaal is onderge bracht in een gebouwtje bij het winkelcentrum De Kopermo len en de bouw heeft 1,5 mil joen gulden gekost. Tot dusver werd in de Merenwijk voor dit (loei gebruik gemaakt van een Tioodinstallatie. Het gemaal is gebouwd op het diepst gelegen punt in het rioolstelsel in de Merenwijk en dat is de kelder van het gebouwtje. Het gemaal werkt geheel automatisch. Het gemaal had al in 1972 ge bouwd moet worden, maar daar is al die jaren vanaf ge zien, omdat de gemeente de benodigde gelden voor een an der doel beschikbaar stelde. In de nieuwste Leidse woonwijk, de Stevenshof, is wel al een dergelijk gemaal geboüw. Dat de situatie in de Merenwijk niet uitzonderlijk is, bewijst het Morskwartier. Daar is ook nog steeds geen goed rioolge maal. GRATIS ELKE WOENSDAG DE Brieven graag kort en duidelijk geschreven De redactie behoudt zich het recht voor ingezon- den stukken te bekorten. Waagbrug De plannen voor een nieuwe Waagbrug zijn best leuk. Het wordt weer een voetgangers brug. Maar ook daar zal het tweegewielde deel van de ver keersdeelnemers zich misdra gen (brom- én trapfiets). Kon de nieuwe brug maar door bij voorbeeld een sluis exclusief voor lopenden worden gere serveerd, want nu scheren de tweewielers onvervaard langs je heen. Hup ontwerpers, doe er wat aan. Een suggestie: twee van elkaar gescheiden 'gangen' op de nieuwe brug. J. van Groningen Leiderdorp Woensdag verkiezingen Hoogheemraadschap Rijnland LEIDEN Het hoogheem raadschap van Rijnland houdt morgen verkiezingen. In te genstelling tot de algemene verkiezingen voor parlement, provinciale staten of gemeen teraden, is maar een klein deel van de Zuidhollandse bevol king uitgenodigd om morgen naar de stembus gaan. Alleen „ingelanden" dat zijn bezit ters van onroerend goed die aan het waterschap jaarlijks belasting schuldig zijn kun nen morgen hun stem uitbren gen voor de samenstelling van de verenigde vergadering van het waterschap. Zij hebben een stembiljet thuisgestuurd gekregen. De Zuidhollandse districten kiezen om de drie jaar hun vertegenwoordigers. „Ondanks het feit dat er zo'n 115.000 stemmen uit te bren gen zijn, is de gemiddelde op komst doorgaans niet hoger dan vijf a zes procent", aldus de heer Hans van den Hoek die met de voorlichting van het hoogheemraadschap Rijn land belast is. Het aantal stem men dat een belastingbetaler uit kan brengen varieert van één tot tien. De omvang van het bezit aan onroerend goed bepaalt het aantal stemmen dat de kiezer heeft. Alleen „grootgrondbezitters" met veertig of meer hectare heb ben tien stemmen uit te bren gen. De „gewone" eigenaar met een stukje grond van mi nimaal een kwart hectare of een huis met een belastbare opbrengst vanaf 125 gulden heeft een inbreng van één stem. Elke ingelande brengt zijn stem uit voor het kiesdis trict waarin hij woont. Droge voeten Hans van de Hoek denkt dat de geringe opkomst van kie zers vooral te wijten is aan de rimpelloze manier waarop de zaken van het waterschap doorgaans reilen en zeilen. „Zolang de mensen droge voe ten houden, leven de verkie zingen niet zo. Als iets goed gaat, komen het niet of nau welijks in de publiciteit". Gekozen wordt morgen voor het algemeen bestuur van het hoogheemraadschap van Rijn land de verenigde vergade ring die zich bezighoudt met waterstaatkundige zaken in delen van de provincies Zuid- en Noord-Holland. De Verenigde Vergadering be staat uit dertig hoofdingelan den waarvan tien vertegen woordigers van de eigenaren van ongebouwd onroerend goed, tien vertegenwoordigers van de eigenaren van ge bouwd onroerend goed en tien vertegenwoordigers van het waterkwaliteitsbeheer. Het da gelijks bestuur van het hoog heemraadschap, wordt ge vormd door het college van dijkgraaf en hoogheemraden, waarin zes mensen zitting heb ben die eveneens de drie groe pen vertegenwoordigen. Zij worden voor zes jaar benoemd door de Kroon. De twintig hoofdingelanden worden woensdag.door de belastingbe talers gekozen. De overige tien die vanuit kringen van water kwaliteit komen worden aan gewezen door gemeenteraden, besturen van kamers van koophandel en fabrieken en gewestelijke raden van het landbouwschap. Alle hoofdin gelanden hebben bovendien een plaatsvervanger. Belangrijkste taken van het hoogheemraadschap zijn de zorg voor waterkering, water beheersing en sinds de zeven tiger jaren vooral ook de wa terkwaliteit. Van den Hoek: „Het onderhoud van dijken en de zeewaterreep, het op peil houden van de boezemwate ren met behulp van gemalen en de strijd tegen verzilting behoren al eeuwe.nlang tot de taken van Rijnland. Sinds de Wet op de Verontreiniging van het Oppervlaktewater in 1970 van kracht werd, strekt het gebied van het waterschap zich ook uit tot het doorspoe len van de polders, het bou wen vanwaterzuiveringsin stallaties en andere maatrege- in twee provincies ligt, zijn dat zowel de besturen van Noord als Zuid-Holland. De totale op pervlakte van het hoogheem raadschap Rijnland beslaat zo'n 100.000 hectare grond. Jaarlijks heeft het waterschap ongeveer honderd miljoen gul den nodi^ voor de verzorging van het oppervlaktewater. Een kwart daarvan gaat op aan kosten voor waterkering en - beheersing. Behoud van de waterkwaliteit kost ruim 75 miljoen gulden. Rijnland moet deze kosten zelf betalen en heft daarom belasting (algeme ne omslag) van de eigenaren van gebouwd en ongebouwd onroerend goed. De kosten van het behoud van de water kwaliteit ontvangt Rijnland via de verontreinigingsheffing voor huishoudens en bedrijven die op het oppervlaktewater lozen. Zeven eeuwen terug Al vanaf de twaalfde eeuw houdt het hoogheemraadschap Rijnland zich bezig met het onderhoud en de aanleg van dijken en duinen en de peilbe- heersing van het boezemwa ter. Ook de verkiezingen date- al te len het vaarlijke of ongewenste stof fen uit het oppervlaktewater". De proviciale besturen zijn be last met het toezicht op de wa terschappen. Omdat Rijnland rug. „Wij zijn zelfs de oudste democratische instelling van Nederland", weet Hans van den Hoek. „Vanouds waren het echter alleen de eigenaars van grortd de ongebouwden die mochten stemmen". Eén van de laatste overblijfselen van de vroege historie van het hoogheemraadschap, is het Rijnlandse systeem van lengte, oppervlakte en inhoudsmaten. Totdat Napoleon het metrieke stelsel invoerde, werd iri een groot deel van Holland en Zeeland met deze Rijnlandse roeden, voeten, duimen en lij nen gemeten. Een Rijnlandse „morgen" besloeg 600 vierkan te Rijnlands roeden, ofwel het oppervlak dat een span ossen in één morgen kon ploegen. In veel zakagenda's staan de Rijnlands roeden en voeten nog altijd aangegeven. Donderdag wordt de uitslag van de verkiezingen bekend gemaakt. JEANNETTE SCHREUDER

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11