Banken en ambassades betrokken bij wapensmokkel vanuit Brussel Sovjet graanschip mag niet vertrekken Gijzelingsdrama kostte 92 levens rankrijk toch in Europese jager Wehrmacht ten voorbeeld gesteld aan Duitse soldaten /F Israël sceptisch over verklaring van Yasser Arafat Buitenland Ccidóc (Sommit ZATERDAG 9 NOVEMBER 1985 PAGINA 7 i breedte te voet te door- grootmoeder loopt uper-marathon IKARTA Een Indonesische ootmoeder van 65 heeft zestien ir en zeventig paar schoenen )dig gehad om Indonesië figteej uisen. jlgens het ministerie •hting in Jakarta is tbariah, een onderwijzeres in plan een boek te brijven over haar trektocht land dat meer dan der- mduizend eilanden en eilandjes zich uitstrekt over een eine vijfduizend kilometer, lama gaat ze op pelgrimage iar Mekka. Reagan reageert niet op oproep gijzelaars WASHINGTON President Reagan heeft gisteren de drin gende oproep van de vier in Li banon ontvoerde Amerikanen om over hun vrijlating te onder handelen, resoluut afgewezen. „Het beleid is ongewijzigd, wij onderhandelen niet met terroris ten", zo zei woordvoerder Larrv Speakes. De vier richtten zich gisteren in een open brief tot Reagan, nadat veiligheidsagenten heel Beiroet hadden uitgekamd in de veronderstelling dat ze ge dood zouden zijn. De Amerika nen worden al ruim een maand vastgehouden door de Islamiti sche terreurgroep Jihad. Suriname krijgt Braziliaans krediet PARAMARIBO Brazilië heeft Suriname een krediet toegezegd van twintig miljoen dol lar, ongeveer 59 miljoen gulden. Dat is het re sultaat van besprekingen die een Surinaamse regeringsdelegatie onder leiding van premier Wim Udenhout deze week in het buurland heeft gevoerd. Volgens Udenhout zal het krediet In de eerste plaats worden gebruikt om in Brazilië goede ren te kopen, die de produktie moeten verho gen en de voortgang van de industrie moeten garanderen. Een kleiner deel van het geld zal worden besteed aan consumptiegoederen. Nog deze maand zal een team van Braziliaanse des kundigen naar Suriname reizen om daar na te gaan bij welke projecten de Brazilianen zouden kunnen helpen, aldus Udenhout. Craxi krijgt vertrouwen van Italiaanse Senaat Rome Het uit vijf partijen be staande kabinet van premier Bettino Craxi in Italië is gisteren formeel herbevestigd in zijn functie. Dit ge beurde via een motie van vertrou wen in de Senaat, de hoogste kamer van het Italiaanse parlement, die met 180 tegen 102 stemmen werd aangenomen. Het kabinet, dat eerder in problemen kwam door de kaping van de Achille Lauro, kan nu wor den voortgezet alsof er geen crisis is geweest. Woensdag had de tweede kamer van het parlement de voort zetting van het kabinet al goedge keurd. Anne Frank-school in Wcst-Duitsland BERGEN In het stadje Bergen in de Westduitse staat Nedersaksen wordt een school naar Anne Frank vernoemd. De beslissing' volgde op een verhitte dis cussie in Bergen over de vraag of een straat leidend naar het voormalige concem tratiekamp in Bergen, „Ber gen Belsen" naar Anne Frank moest worden ver noemd. Het joodse meisje overleed daar op 15-jarige leeftijd. De gemeenteraad kon het niet eens worden en besloot uiteindelijk de school te vernoemen. Franse premier Laurent Fabius (I) en president Franpois Mit- rand (m) bij hun aankomst gisteren in de kanselarij te Bonn, ar met bondskanselier Helmut Kohl (r) besprekingen werden voerd in het kader van de zesenveertigste Frans-Westduitse 1ITTERRAND EN KOHL VTENSIVEREN SAMENWERKING: (Van onze correspondent Gerard Kessels) ONN De Franse presi- ent Mitterrand en de uitse kanselier Kohl ebben tijdens hun twee- igs beraad in Bonn de rans-Duitse samenwer- ing een nieuwe impuls beren te geven. Mitter- ind gaf zich veel moeite indruk te corrigeren at hij teleurgesteld is in lóhl. ian de vooravond van het ze- »nveertigste Frans-Duitse verleg waren er uit Parijs sig- (plen gekomen dat de Franse 'gering zich ergert over de tónignsverschillen tussen phl en zijn liberale minister in Buitenlandse Zaken, Gen- her. Kohl is voorstander van èn officiële Duitse deelname het Amerikaanse onder- leksprogramma naar een af- eerschild tegen vijandelijke ketten in de ruimte, SDI. aar Genscher is, net als rankrijk, tegen. In Parijs is indruk ontstaan dat Kohl, tegenstelling tot Genscher, er waarde hecht aan de re de met Washington dan. aan i as Parijs-Bonn. faarschijnlijk om de Franse ritatie weg te nemen stemde r meë in het secretari aat van het Europese technolo gie-programma „Eureka" in Straatsburg te vestigen. Beide landen, die ook aan de wieg van Eureka stonden, zullen zich bij de zestien andere Eu- reka-partners sterk maken voor de Franse stad. Mitter rand: „Zonder een vergaand gemeenschappelijke visie van Frankrijk en Duitsland kan er in Europa geen technologie- -gemeenschap ontstaan". De Frans-Duitse visie „komt steeds meer op een lijn", aldus de Franse president in Bonn. Kohl toonde zich zeer tevre den over het gesprek en hij kondigde een nieuwe ontmoe ting met de Franse president aan, die nog voor Kerstmis zal plaatsvinden. Beiden zijn overeengekomen bij de Europese Top, begin de cember in Luxemburg, geza menlijke voorstellen te doen het Eu ropese markt. Kohl en Mitter rand werden hët ook eens over de ontwikkeling van op volgers van de succesvolle Airbus. Verder kondigde Mit terrand aan dat Frankrijk „voor ongeveer» tien procent" zal meedoen aan de ontwikke ling van het nieuwe Europese gevechtsvliegtuig „Jager 90". Aanvankelijk weigerde Frankrijk aan dit gezamenlij ke militaire project van de grote Europese landen mee te doen. NTHULLING IN FLICK-AFFAIRE: Westduitse ondernemingen leunden geheime dienst 3NN Tien Westduitse ondernemingen, waaronder het ick-concern, hebben op het einde van de jaren zeventig een ëciaal fonds met een kapitaal van 500.000 mark opgericht voor bruik door de inlichtingendienst tegen het internationale ter- risme. Dit heeft de voormalige procuratiehouder van Flick, >erhard von Brauchitsch, verklaard. on Brauchitsch verschijnt sinds 29 augustus samen met twee id-ministers van economische zaken, graaf Otto Lambsdorff en ans Friderichs, voor de rechter in Bonn op beschuldiging van rruptie. Zij zouden de liberale partij schenkingen hebben ge in in ruil voor ingrijpende belastingvoordelen voor Flick, ondernemingen besloten tot de vorming op initiatief van de lichtingendienst na de moord op de federale officier van justi- Sigfried Buback, de bankier Jürgen Ponto en werkgevers- Kirzitter Hanns-Martin Schleyer door de Rote Armee Fraktion. ENORME ZENDINGEN VOOR DICTATUREN EN TERREURORGANISATIES BRUSSEL Na een in tensieve internationale speuractie, die bijna twee jaar in beslag nam, is de Bijzondere Opsporings Brigade (BOB) van de Belgische politië erin ge slaagd een smokkellijn van wapens op te rollen, die zijn vertakkingen in bijna de hele wereld heeft. Met de wapens wer den staatsgrepen ge pleegd, werden dictaturen onderhouden en werden opstandige bewegingen bevoorraad. Er zijn am bassades mee gemoeid, die de onschendbaarheid van hun bagage misbruikten, banken, die al dan niet te goeder trouw de transac ties financierden, douane ambtenaren, die formulie- 'ren vervalsten en een twintigtal bedrijven in Belgie, Frankrijk, Spanje, Zwitserland, Luxemburg en Groot-Brittannie. Brussel vormde bij dit alles het knooppunt. Inmiddels zijn in Belgie zes mensen in staat van beschuldiging gesteld, maar men verwacht dat het aantal aanhoudingen in de komende dagen of weken zal oplopen tot ongeveer veertig. De be dragen die met de illegale transacties gemoeid zijn, belo pen vele tientallen miljoenen guldens, totaal werden enkele honderdduizenden wapens, waaronder Belgische raketten en bijbehorende raketwerpers, Tsjecnoslowaakse pistolen, Britse machinegeweren en Pa kistaanse geweren en munitie gesmokkeld. Volgens het parket irf Brussel begon het speuren in 1983, toen politiemannen bij een routinecontrole in Jette bij Brussel bij een wapenhande laar enkele lege kisten aan troffen, die duidelijk gebruikt waren voor het transport van oorlogstuig. Men besloot de boekhouding van de wapen handelaar te controleren en daaruit bleek in eersm instan tie dat vanuit Jette wapens werden gesmokkeld naar de Baskische afscheidingsbewe ging ETA en het Ierse onder grondse leger IRA. De zaak zou daarmee vrij sim pel opgelost zijn, ware het niet dat de boekhouding ook aan toonde dat de handelaar veel meer internationale contacten met collega's, bedrijven en banken onderhield dan van hem verwacht mocht worden. Men schakelde vanuit Brussel daarom de justitie in van Frankrijk, Spanje, Luxem burg, Zwitserland en Groot- -Brittannië. Uit de gegevens, die langza merhand in Brussel bijeen kwamen zo bleek een Spaanse politieman door de ETA met een uit Belgie af komstig wapen te zijn gedood ontstond het volgende beeld: Belgische wapenhande laren kochten oorlogswapens bij binnen- en buitenlandse wapenfabrieken, die bijvoor beeld ingevoerd konden wor den doordat douaneambtena ren de documenten vervalsten. Vervolgens werden wapens en munitie uitgevoerd via perso neel van niet nader genoemde Afrikaanse en Arabische am bassades in Brussel, dat door zijn onschendbaarheid geen controle aan de grenzen hoeft te ondergaan. Vanuit de Afri kaanse of Midden-Oostenlan- den werden de wapens door- greep uitvoerden. Dictatoriale regiems, aan wie de bonafide handel niet meer levert, kon den op deze manier hun wape narsenaal op peil houden. De transacties werden gefinan cierd door Europese banken, waaronder een zeer belangrij ke Belgische bank waarvan het parket de naam niet wil vrijgeven. Vijftien zendingen De samenwerkende politie-ap- paraten van de genoemde Eu ropese landen konden in de periode van 1980 tot 1983 vijf tien zendingen nagaan, alle ge heel bestaande uit zwaar oor logsmateriaal. Zo werd in een van de gevallen Vanuit Brussel de volgende zending naar Afrika verscheept: 2 kisten met 64 mitrailleurs MAT 69, 500 G3-geweren, een half mil joen 7.62 munitie, 100 anti- -pantserwapens, 2000 raketten, 1000 geweergranaten, 500 an dere geweergranaten van het type ARP 40BT, 3 kisten met 25 antitankmunitie kaliber 83 mm., 67 kisten met 400 raket ten en 150 9 mm. pistolen van Tsjechische makelij. Op bijna klassieke wijze werd van alle criminele mogelijkhe den gebruikgemaakt om de wapenlijn te onderhouden: valse vergunningen, valse identificatiepapieren, vervalste namen van ondernemingen, internationale koeriers en in gewikkelde boekhoudkundige transacties via tal van landen om het spoor zo kronkelig mo gelijk te maken. Volgens het Brusselse parket heeft men de arrestatie van de eerste zes verdachten, die de afgelopen week in hechtenis werden ge nomen, gisteren wereldkundig gemaakt omdat het onderzoek rond is. In de komende tijd zou men, internationaal, over kunnen gaan tot arrestaties bij banken en de 20 bedrijven, die met de miljoenentransacties gemoeid zijn. Ruiker WASHINGTON Of het Russische graanschip met aan boord de zeeman Miroslav Medvid de VS kan verlaten hangt sinds gis teren af van de Amerikaanse douane. Daarmee heeft de affaire rond de eerdere vluchtpogingen van Medvid, zich ook juridisch toegespitst. President Reagan gelastte een onderzoek naar de mogelijkheden om Medvid, die vorige week tweemaal van boord sprong maar tegen zijn wil werd teruggebracht, alsnog van boord te krijgen. Maar inmiddels is de senaatscommissie voor de landbouw, waar onder graanexportkwesties vallen, in de zaak gestapt. Zij gelast te de kapitein via een officiële dagvaarding dat Medvid volgen de week in Washington voor de commissie moet verschijnen om opnieuw te kunnen worden gehoord. Ht schip zal zolang geen toestemming krijgen om de Amerikaanse wateren te verlaten. Gisteren gingen enkele Sovjet-diplomaten aan boord van het schip in een poging te bemiddelen in deze jongste asiel-affaire sedert de terugkeer van de Russische overloper V. Joerstjenko naar Moskou. Prinses Diana heeft haar neus diep in een plumeria gestoken, om de zoete geur van deze Ha- waiïaanse bloem op te kunnen snuiven. Prinses Diana en prins Charles begonnen gisteren aan hun bezoek aan Hawaiï, waar bij de traditionele bloemenhul- des en -kransen niet ontbra ken. (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN De Duitse minister van defensie Manfred Worner wil die onderdelen van de Duitse Wehrmacht die in de Tweede Wereldoorlog „eervol gestreden" hebben, ten voor beeld stellen aan de soldaten die nu dienst doen. In een tot nu toe nog geheim decreet over de traditie van de Duitse krijgsmacht worden de leden van het militaire verzet tegen Hitler in één adem ge noemd met de onderdelen van de Wehrmacht die „eervol" gestreden hebben. Zowel de verzetsstrijders als de soldaten „verdienen in gelijke mate onze achting", zo staat er in Worners' decreet. In de socialistische SPD, die in de oppisitie zit, is verzet gere zen tegen Worners' herwaar dering van de Wehrmacht. De socialisten vinden dat de chris tendemocraat Worner de be trokkenheid van het leger bij de Hitler-dictatuur bagatelli seert. Het decreet van Worner komt in de plaats van een stuk dat in 1982 onder verantwoor delijkheid van de socialistische minister van defensie Hans Apel verscheen. In Apels de creet werd nog gezegd „dat de strijdkrachten deels door eigen schuld in het nationaal-socia- lisme verstrikt waren, deels onschuldig misbruikt werden". In Worners' decreet is nog slechts in sprake van „mis bruik en tragische verstrik king" IMIDJE VERHOLEN EN OE KNAP-MUTATOR X se°rr 131) Wanneer we nu een blik werpen in het in- erlijk van de gestadig voorthobbelende huif- ir, dan zien we daar smidje Verholen zitten, e met grote ogen naar agente Theodora X-03 übbelsnuf keek. Zij had haar slimme vermom- ling afgelegd en rommelde nu met een kleine eheime zender, die nauwelijks groter was dan en pakje sigaretten. Ze priemde de antenne de |cht in en hield het toestelletje vlak voor haar lond. „X-03 roept Controle I, zei ze zacht, laar duidelijk verstaanbaar. „Oproep voor ontröle I van X-03..." Even later kwam het ejaagde antwoord van kolonel Plimmp al door. /Ontróle I ontvangt je," zei Plimmp. „Wat heb ontdekt, X-03?" „Smidje Verholen geiocali- 6erd en helpen ontvluchten," antwoordde The- Ktora. „Hij bevindt zich in blakende welstand. Ve kunnen rekenen op hulp van betrouwbare toners." - „Mooi vervolgde kolonel Plimmp. i.En wat ben je te weten gekomen over 009?" - „Ook 009 is gelocaliseerd en in veiligheid," zei Theodora. „Verholen hielp hem uit de duikboot ontsnappen. We zijn echter voorbereid op zeke re moeilijkheden, want Polnyck heeft het hele spel doorzien." -- „Da's jammer," hernam de kolonel. „Je hebt goed werk gedaan, X-03. In verband met mogelijke risico's is jouw taak hiermee afgelopen. Onmiddellijk terugreizen naar. het hoofdkwartier. Over en sluiten." -,- Intussen was de hobbelende huifkar buiten de bebouwde kom gekomen, doch eilaaswéér zou blijken, dat vluchten lang niet zo gemakke lijk is als men wel eens denkt. Doctor Polnyck had de stad namelijk laten afgrendelen met grimmige wachtposten op alle uitvalswegen. Twee van deze kwalijke jongens stapten nu ook dreigend op de huifkar af en zeiden: „Halt! Geen enkele inwoner mag Boecograd verlaten!" BOGOTA De gijze lingsactie van linkse Co lombiaanse verzetsstrij ders in het Paleis van Jus titie te Bogota en de ge welddadige beëindiging van het drama door het leger achtentwintig uur later, heeft aan totaal 92 mensen het leven gekost. Dit hebben woordvoer ders van het Colombiaan se leger gisteravond laten weten. Bij inspectie van het grotendeels uitgebran de rechtsgebouw bleek dat de helft van de vie rentwintig rechters, alle eenenveertig gijzelaars van de guerrillabeweging M-19, zeventien militairen en tweeëntwintig mede werkers en bezoekers om het leven waren geko men. De enige rechter die tijdens de bezetting niet in het gebouw was is tragisch genoeg ook om gekomen. Rechter Fiorillo lag in een ziekenhuis in Bogota, waar hij in april een hartope ratie had ondergaan. Toen hij het nieuws over de gijzeling van zijn collega's hoorde kreeg hij een hartaanval waaraan hij overleed. President Betancur, die giste ren duidelijk afgetobt en ver moeid voor de televisie ver scheen, condoleerde de fami lieleden van de slachtoffers en onderstreepte dat hij zou blij ven streven naar vrede met de guerilla. Intussen gingen onge veer 30.000 personeelsleden van rechtbanken voor onbe paalde tijd in staking uit pro test tegen het regeringsbesluit om het gerechtsgebouw te be stormen. De stakers hebben gedreigd massaal ontslag te TEL AVIV De verklaring van PLO-leider Yasser, Arafat, waarin hij guerrilla-acties buiten door Israël bezette Arabische gebieden afzweert, is Israël hoogst ongeloofwaardig voorgekomen. „Alleen een simpele ziel gelooft Arafat", schreef het dagblad Jediot Acnro- not. Het ministerie van buitenlandse zaken beschuldigde hem giste ren van dubbelzinnigheid. „Wat Arafat zegt is, dat hij geen jo den in Europa zal doden maar dat iedereen in Israël nu een mo gelijk doelwit is", aldus woordvoerders. De zogeheten Verkla ring van Cairo werd een public-relationsstunt genoemd. In zijn verklaring gaf Arafat opdracht tot het stopzetten van guerrilla-aanvallen buiten bezet gebied ter verbetering van de kansen op een internationale conferentie over vrede in het Mid den-Oosten. Egypte heeft inmiddels aangeboden opheldering te bieden over de Verklaring van Cairo en het standpunt van de PLO. Daar mee gaf het Egyptische ministerie van buitenlandse zaken im pliciet te kennen dat de verklaring van Arafat voor meerdere uitleg vatbaar is.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7