CDA: Kabinet moet voorstel puberseks wijzigen Brandweer zet schuim- kanon in „IETS UIT DE HAND GELOPEN P/e Bouwman te vroeg met onderscheiding Aids-team verwijt AbvaKabo paniek zaaien Penningmeester bekent verduistering eld van kerkgenootschappen Briljant cellospel van Valter Despalj JINA INNENLAND QuidócOowvant ZATERDAG 9 NOVEMBER 1985 PAGINA 3 'er overreden oor Boeing 747 selèi erang 'anda; bonde noorlo cl igend ij e mei kind< preke 'HIPHOL Een 28-jarige grondwerktuigkundige van KLM is eerder deze week op Schiphol overreden door i Boeing 747. De man liep ernstige verwondingen aan ide benen op. Dit heeft een woordvoerder van de KLM Steren bevestigd. Het slachtoffer begeleidde het vertrek n de machine naar New York. Het ongeval vond plaats !h het vliegtuig van het stationsgebouw werd geleid de plaats waar het kon gaan taxiën. Tijdens deze pro- re heeft de grondwerktuigkundige contact met de kpitbemanning. Dit gebeurt via een kabel waarmee de n met het vliegtuig is verbonden. De grondwerktuig- ndige kwam ten val nadat hij over deze kabel was ge- uikeld. Het neuswiel van de Boeing ging over de benen n de man heen. Volgens de KLM-woordvoerder bestaat niddels hoop dat het slachtoffer volledig van zijn ver- indingen zal herstellen. Sterilisatie vaak te snel UTRECHT Huisartsen en gyneacologen moeten zich terughoudend opstellen bij de uit voering van sterilisatie, omdat de ingreep vaak te vroeg gebeurt, voordat de betrokkene de be slissing emotioneel helemaal verwerkt heeft. Dat schrijft de Vlaamse huisarts D. Dewilde naar aanleiding van een onderzoek onder Vlaamse vrouwen met voltooide gezinnen. De- wilde hoopt op 12 november in Utrecht op dit onderzoek te promoveren tot doctor in de Ge neeskunde. Van de tachtig paren bij wie, na voltooiing van hun gezin, een van beiden zich had laten steriliseren blijken tien achteraf toch twijfels te hebben. Zij zijn niet langer van me ning dat zij geen kinderen meer willen of we ten het niet zeker meer. Een derde van de ge steriliseerde paren zou, als ze opnieuw moch ten kiezen, geen sterilisatie meer willen. Prijzen stegen met 0,2 procent DEN HAAG Het Ie- ven is tussen medio sep tember en midden okto ber 0,2 procent duurder geworden. Kleding, schoenen en vers fruit werden duurder. Benzi ne, eieren, margarine, koffie, thee, dieselolie en LPG werden goed koper. Met de prijsstij ging staat de inflatie voor het hele jaar nu op 1,9 procent. De dalende trend die sinds mei van dit jaar optreedt, zet zich daarmee door. Verlies coalitie geleidelijk minder DEN HAAG Het zetelverlies van de regeringscoalitie VVD en CDA wordt geleidelijk minder. Uit een vandaag ge presenteerd verkiezingsonderzoek van de Tros in samenwerking met de Ne derlandse Stichting voor Statistiek blijkt dat het CDA, als er nu verkiezin gen zouden worden gehouden, het hui dige zetelaantal van 45 zal behouden. Het verlies van de VVD wordt geleide lijk minder. In 1982 behaalde de partij 36 kamerzetels, nu 25. De aanhang van D'66 is in deze peiling met acht zetels weer groter dan in de twee voorafgaan de weken. Volgens de enquête is de PvdA over het hoogtepunt heen. De kiezersaanhang is gedaald tot onder de 40 procent (59 zetels). Zware giffen geweerd uit tuinen DEN HAAG Het ka- binet wil het gebruik van zeer giftige bestrij dingsmiddelen in volks tuinen, particuliere tui nen en openbare plant soenen verbieden. Een ontwerp-besluit daar over is voor advies naar de Raad van State ge stuurd. Het verbod geldt voor middelen, op de verpak- n doodskop is NKO wijst onderzoek gewenst onderwijs af UTRECHT De Nederlandse Katholieke Ouder vereniging (NKO) heeft 'zich gekeerd tegen het plan van staatssecretaris Ginjaar-Maas (onderwijs) volgend jaar in enkele proefgebieden ouders te gaan vragen welk onderwijs zij voor hun kinde ren wensen. Medewerking van de NKO aan deze zogeheten directe meting is Uitgesloten; de staats secretaris dient eerder rekening te houden met het tegenovergestelde, zei vandaag voorzitter R. van Veen op de jaarvergadering van de ouderver eniging in Utrecht. Van Veen vindt dat ouders aan niemand verantwoording verschuldigd zijn voor de door hen gemaakt schoolkeuze. Volgens hem gaat het niet aan metingen te verrichten die politiek gekleurd zijn. Een ander bezwaar van de NKO is dat een dergelijk onderzoek een mc topname vormt waarvan de voortzetting vai schoolsoort afhankelijk zou kunnen worden. kind ?n rel noork Aibbers: ;een nieuws lit Moskou 1 EN 1 5 be- op wL i wel ijl de vc ïkomi \mste HAAG De Nederland regering heeft nog geen jwe uitnodiging van de vjetunie gekregen voor een sprek over de kruisraketten, mier Lubbers verwacht dat zo'n uitnodiging op e termijn komt. Hij denkl de Russen eerst „grondig balans willen opmaken" en topontmoeting Reagan-Gor- tsjov willen afwachten, inister Van den Broek (bui- ^nlandse zaken) heeft ambas i Da ,n deur Blatov maandag laten eten dat de Nederlandse re- ing in beginsel bereid is op i Russische uitnodiging in te in, afhankelijk van de voor aarden die de Sovjetunie het gesprek, n eerdere uitnodiging van Russen werd vorige week gewezen, omdat volgens het abinet daarin de voorwaarde vervat dat Nederland het laatsingsbesluit zou uitstellen, latov liet naar aanleiding van weten dat de Neder- se regering de uitnodiging goed had begrepen. OOK PVDA „STAAT NIET TE JUICHEN" DEN HAAG Het CDA acht het „bepaald niet uit gesloten" dat het kabinet terugkeert op zijn schre den wat betreft het voor stel seksueel contact met jongeren van 12 tot 16 jaar niet langer strafbaar te stellen. Mr. G. van Dam, die over dit onderwerp het woord voert namens de CDA-fractie, heeft dit gisteren desgevraagd ver klaard. Ook de PvdA „staat niet te juichen" over het betreffende voor stel van VVD-minister Korthals Altes (Justitie), zodat het zeer de vraag is of het, zo het ooit in de Tweede Kamer komt, een meerderheid krijgt. Mr. Van Dam zei niet te weten wat zijn partijgenoten in het kabinet ertoe bewogen heeft met het voorstel in te stem men. Naar verluidt is dit ge beurd, omdat het behandeld werd tussen de discussie door over de kruisraketten. De meeste andere bewindslieden zouden het daarmee te druk hebben gehad om zich de in houd van het stuk van collega Korthals Altes te realiseren. Maar aangezien de zaak nog terugkomt in het kabinet, wanneer de Raad van State advies heeft uitgebracht, kun nen de CDA-ministers desge wenst de discussie heropenen, aldus Van Dam. Hij kondigde aan dat hij zijn „steentje zou bijdragen" om zijn partijgeno ten daartoe te bewegen. Ook de „stortvloed van afwijzende reacties uit de samenleving" zal daarbij een rol spelen, meent hij. De CDA-fractie stelt zich op het standpunt dat 12- tot 16-ja- rigèn de „beschermende hand" van de overheid nodig hebben als het gaat om seksualiteit. Dat minister Korthals Altes, die de steun heeft van de VVD-fractie, de straffeloos heid alleen wil opheffen als er sprake is van „vrije wil" van de jongere, vormt volgens de christen-democraten geen vol doende bescherming. Van Dam: „Een oudere, zeker een volwassene,'heeft zoveel over wicht op een 12- of 13-jarige dat er nooit van een echt vrije wil van laatstgenoemde ge sproken kan worden". De PvdA deelt deze bezwaren tot op zekere hoogte. Mevrouw. Haas-Berger verklaarde desge vraagd dat zij „uiteraard" geen bezwaar heeft tegen „vrijen van een 17-jarige jongen met een 15-jarig meisje". Maar de zaak verandert de zaak als het gaat om bijvoorbeeld een vol wassen man en een 12-jarig meisje. „Als PvdA-fractie zijn wij er nog niet uit hoe je de belangen van zulke jonge mensen het beste dient", aldus mevrouw Haas. Zij wees er voorts op dat tegenwerking van het CDA voor haar fractie „niet voldoende reden is om automatisch een VVD-voorstel te steunen". telt 1 •aa e Rijd Kant lEN HAAG Actievoe- ?nde brandweermannen "ngPrset ebben gisteren in Breda n Amsterdam een voor- 4' roefje gegeven van de ties die zij voor volgen de week in petto hebben, Amsterdam werd vanaf en blusboot in de Oude ijds Voorburgwal de bin- u. Laenplaats van het stadhuis ""Jjolgespoten en werd de paasl: TeL o antine met blusschuim gedekt. De acties volgden een gesprek tussen -ike dfethouder Walraven en C| ertegenwoordigers van n e actievoerende brand- Begereermannen en hun \|ond. i, die 1490 e: .00-17 jwillig' j Breda deponeerden brand- L eermannen grote hoeveelhe- *1 ?n snipperpapier rond het ge- leentehuis en in de tuinen in wethouders. Een schuim- inon zorgde ervoor dat het stadhuis een winterse aanblik kreeg toen dikke lagen wit schuim tegen de muren wer den gespoten. In de hoofdstad reageerden de actievoerders met Verbijste ring op het standpunt van B en W. Die lieten weten dat de eisen van de brandweer, onder meer een verhoging met enke le honderden guldens van de onregelmatigheidstoeslag, lan delijk moeten worden bespro ken. Er zouden in de Amster damse optiek onderhandelin gen moeten komen tussen de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de lan delijke bonden. Een eventueel resultaat zou dan aan minister Rietkerk moeten worden voorgelegd, die dan gelden uit het gemeentefonds daarvoor beschikbaar zou moeten stel len. Als de bewindsman daartoe niet bereid is, moet het onder handelingsresultaat worden besproken tussen de plaatselij ke bonden en de betrokken gemeenten. Brandweerlieden zoeken een weg door het met schuim volgespoten stadhuis van Amsterdam. 55 AMSTERDAM De brand weeractie in en om het Am sterdamse stadhuis is gisteren „iets uit de hand gelopen", al dus een woordvoerder van de brandweer. Hoewel de actie leiding van de brandweer had gezegd dat alleen water en schuim meegèbracht mochten worden, had een aantal onbe kende brandweerlieden ook rookpoeder op zak. Dit werd in het stadhuis gebruikt, waar door een grote rookontwikke ling ontstond. voor de luchtwegen werden de actievoerende brandweerlie den naar boven gestuurd om daar de mensen die op de bo venliggende étages werkten uit hun kamers te halen. In de kamer waarin wethouder G. Wolffensperger en R. Walra ven aanwezig waren liep dit uit op een fikse ruzie tussen de brandweerlieden en de wet houders. Door de rookontwik keling moesten twee brand weerlieden en één stadhui s-ambtenaar in een ziekenhuis behandeld worden wegens be schadigde luchtwegen. Eerste exemplaar Prins Bernhard ontving gisteren op paleis Soestdijk uit handen van de schrijver Ad van Ommen het eerste exemplaar van het boek „Sluipvluchten naar Lissabon". Het boek gaat over Neder landse vliegers en hun Dakota's. „BLOEDTEST VOOR GEVANGENEN ONAANVAARDBAAR" (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM „Ver plichte bloedtests voor ge detineerden om de aan wezigheid van het aids-vi rus vast te stellen zijn vol strekt onaanvaardbaar". Dat is de reactie van de voorzitter van het lande lijk aids-coördinatieteam, drs. H. Moerkerk op de onthulling in de krant van gisteren dat de groot ste ambtenarenbond bij het ministerie van justitie op zo'n verplichte test gaat aandringen. Moerkerk wijst er op dat de aids-bloedtest alleen iets zegt over de aanwezigheid van anti-stoffen en dat op grond daarvan geen enkele voorspel ling kan worden gedaan over het ontwikkelen van de ziekte. Omdat een positief testresul taat de betrokkene met grote onzekerheden opzadelt, is de officiële lijn van zowel het landelijk aids-coördinatieteam als van het ministerie van volksgezondheid de test zoveel mogelijk te ontmoedigen. „De AbvaKabo heeft er geen idee van wat de gevolgen van de persoon in kwestie kunnen zijn als hij met een- positief te stresultaat worden geconfron teerd. Met maatregelen als een verplichte bloedtest worden grote groepen mensen gelabeld en in ghetto's gestopt. Dat is onaanvaardbaar", aldus Moer kerk. De voorzitter van het aids- team bespeurt bij de AbvaKa bo een groot gebrek aan ken nis van zaken. „Het aids-virus kan op geen enkele manier via sociaal kontakt worden over gedragen. Daar is heel intiem sexueel of direct bloed-bloed- kontakt voor nodig", bena drukt hij. „Van een progressief getinte bond als de AbvaKabo had ik zo'n verhaal niet ver wacht. Ik vind het een zeer gevaarlijke ontwikkeling. Dit verhoogt de paniek alleen Moerkerk ondersteunt wel een verzoek om meer voorlichting over aids. De afgelopen week is het aids-team daar ook< al mee begonnen: de 400 bewaar ders van de Amsterdamse Bijl merbajes zijn uitgebreid over de ziekte voorgelicht. Na vol gende week zal het aids-team op grotere schaal het publiek gaan voorlichten over de ziek te. Via de GGD's en tal van huisartsen zal een algemene publieksfolder over aids wor den verspreid in meer dan 200.000 exemplaren. De eerste oplage gaat 19 november de deur uit. Tot nog toe was de voorlichting vooral toegespitst op de voornaamste risicogroe pen. Op het ministerie van justitie wilde men gisteren niet op het verzoek van AbvaKabo reage ren. „We wachten concrete voorstellen liever eerst af", al dus een woordvoerster. Ook zij wees overigens op de nood zaak van goede voorlichting om de ontstane onrust onder het gevangenispersoneel weg te nemen. De directies van ge vangenissen hebben al een brief van die strekking gekre gen. De voorlichting zal zowel gericht zijn op het gevangenis personeel als op de gedetineer den, omdat ook onder hen on rust is ontstaan. PELDOORN De Apel- wan'corner J.K. (69), die als pen- wan ingmeester optrad van diver- kerkelijke instellingen, ijkt gedurende een periode in 7 jaar, in totaal ruim 78.000 gulden te hebben ver- uisterd. Van dit bedrag heeft hij inmiddels ruim 25.000 gul den terug betaald. Dat heeft de politie van Apeldoorn gister middag bekend gemaakt. K. heeft tegenover de politie een volledige bekentenis afgelegd. De penningmeester heeft drie kerkelijke instellingen waar- ADVERTENTIE, rans... met 'n vleugje romantiek. de Wassenaarse duinen, richting strand. Doen sfeervol a la carte restaurant representatieve zalen voor recepties, parties, vergaderingen, etc. haal ot bel even voor ma pie Menu-Suggesties 5 3° lotel-Restaurant „DUINOORD" 3 ](3. WASSENAARSESLAG 26 2242 PJ WASSENAAR f TELEFOON 01751-19332 TELEX 34383 van hij de gelden beheerde, fi nancieel gedupeerd. De Gere formeerde Kerk (vrijgemaakt) in Apeldoorn kreeg de grootste klap te verwerken. Uit de kas van dit kerkgenootschap ver dween ruim 169.000 gulden. Ruim 17 mille heeft de ver dachte daarvan terugbetaald. Het GSEV mist 119.500 gul den, 8.500 daarvan is terugbe taald. De Particuliere Synode van Gelderland van dit kerk genootschap is voor 16.500 gul den benadeeld. De verdachte maakte voor zijn malversaties gebruik van acht verschillen de bankrekeningen. Als op één van deze rekeningen een tekort ontstond, vulde hij dat weer aan met gelden die van andere rekeningen kwamen. SRIEMELS UTRECHT Geestig en qua- si-schuldbewust kwam Mies Bouwman zich gisteren ver ontschuldigen bij de platenma- kers van de NVPI voor het feit, dat zij onlangs zeer voor haar beurt de onderscheiding van de Zilveren Fonograaf uitreikte aan Willem Duys voor diens verdiensten voor die bedrijfstak. Gisteren gold daarvoor als officiële datum. Mies had om haar eigen pro gramma „In de hoofdrol" met Willem op te fruiten op dé van haar bekende, wijze enige he ren omver gepraat. Tot meer dere eer en glorie van haar ei gen uitzending en dat van de AVRO. Willem moest die Zilveren Fo nograaf teruggeven aan de Ne derlandse Vereniging van Pro ducenten en Importeurs van Beeld- en Geluidsdragers, zo als dat heet. De voorzitter daarvan, Leo Boudewijns, deed die uitreiking gisteren nog eens dunnetjes over in het nieuwe Fonografisch Museum in het Utrechtse Hoog Catha- rijne, dat daarmee tevens op nieuw in de aandacht kwam. De heer Boudewijns is nl. ook voorzitter van het bestuur van hij allemaal voor de plaat heeft gedaan, zelfs nadat hij de plaat poetste voor metterwoon verblijf in zonnig Zuid-frank rijk. Hij hield aan zijn werk een mooi Frans buitenverblijf over, maar volgens de heer Boudewijns heeft men hem nooit kunnen strikken voor betaling onder tafel. „Nee", antwoordde Willem in zijn dankwoord gewiekst, „ik ben plugger uit plezier, die van zijn eerste salaris destijds al een plaat kocht en die bo ven zijn bed hing, omdat ik toen nog geen geld had om een pick up te betalen". Mies Bouwman maakte haar faux pas van te vroegè uitrei king goed door aan de mu seumvoorzitter drie Edisons uit te reiken, in het verleden gebruikte exemplaren, waar aan een geschiedenis is ver bonden. Het meest opmerkelij ke beeld in dit opzicht vormt een van de allereerste Edisons, die zo zwaar was dat Elisabeth Schwarzkopf ermee tegen de grond ging, toen zij dat ding uit handen van Willem aan pakte. Of Willem Duys nog lang door zal gaan met zijn platenplug- werk? „Ik ben al 57 en heb de beste jaren achter de rug. Mies niet. Die is onverslijtbaar en zonder leeftijd". TON OLIEMULLER Mies Bouwman bij de overhandiging gisteren van drie Edisons aan het Fonografisch Museum. Links museumdirecteur Harry van Belle, rechts de ontwerper van de Edison Pieter d'Hont. dit Bij deze nieuwe uitreiking werd Duys andermaal in alle toonaarden geprezen om wat LEIDEN Een staande ovatie viel gisteravond de uit J vië afkomstige cellist Valter Despalj ten deel voor zijn meer dan briljante vertolking van het Concert voor cello en orkest in e klein van Edward Elgar (1857 - !934). Hij trad op met het Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l.v. James Conlon in het tweede concert uit de Meesterserie van K O. Het celloconcert van Elgar is gecomponeerd in 1919, vlak na de eerste wereldoorlog. De componist verkeerde in een sombere stemming, waaraan hij in het stuk duidelijk uiting heeft gege ven. Het is dan ook een werk met een zeer smartelijk karakter. Het spel van Valter Despalj was bijzonder geconcentreerd en van een adembenemende intensiteit. Hij legde geen gezwollen pathetiek aan de dag, maar wel een rechtstreeks uit het hart ko mende emotionaliteit. De vrij dunne, boventoonrijke klank van zijn instrument bleek prachtig te harmoniëren met het karakter van de muziek. Na de pauze k'vvam het Rotterdams Philharmonisch met twee werken uit de balletliteratuur. Van Claude Debussy (1862 -1928) werden symfonische fragmenten uit het Mysteriespel Le Marty- re de Saint Sébastien uitgevoerd, impressionistisch gekleurde muziek. Een contrast hiermee vormde het speelse en uitbundige Jeu de Cartes van Igor Stravinsky (1882 -1971). ANNETTE JASPERSE

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3