Dierenpark Wassenaar gaat deze maand dicht Hoofdredacteur lape Times moet oor rechter Grimmig BON: EVENSLANG f OOR ENGELSE VOETBALVANDAAL Atoomklokken stil wegens geldgebrek BEESTEN WORDEN VERKOCHT, 25 MENSEN STAAN OP STRAAT HANDS OFF wi EDITOR PREMIER LUBBERS: Extra inspanning koor werk- gelegenheid nodig Nederland ruilt vis met België Akkoord over schadevergoeding familie omgekomen fotograaf Pereira Spijbelen Frankri jk wil eigen ruimtedefensie DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND kenfili ereld Vestdu ;nde e J de tl Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: [.[.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Zaterdag 9 november 1985, 77e jaargang no. 23345 Zaterdag: Jan Lenferink met RUR op Ned. I om 21.15 uur. Op Ned. II om 23.10 uur nachtfilm „Le clan des Sici- liens". Zondag: Op Ned. I om 20.10 uur „Het beste uit de Play back-show en op Ned. II om 12.00 uur Capitool over ver krachting in het huwelijk. Veel bewolking en af en toe regen. Middagtemperatuur rond 13 graden. Vrij krachtige en aan de kust harde, mogelijk stormachtige wind uit zuid tot zuidwest. Na het weekeinde mogelijk vorst aan de grond. Zon op: 07.51; onder. 16.56. Schev. hoog water: 0.38 en 13.08; laag water: 8.53 en 21.24 uur. rubbeli onopvi tendril in de 1 i. Pe Hopki jurn ninister: r (2). ïsen in verdj, i niet thanas urgem ONDEN Een 25-jarige voetbalsupporter is steren in Londen wegens vandalistisch ge- •ag tot levenslange gevangenisstraf veroor- :eld. Het is de zwaarste straf die ooit wegens jetbalvandalisme in Engeland is uitgespro- en. De veroordeelde was al eens eerder ge- raft. Nadat de rechter het vonnis had uitge- iroken, ontstond er een groot tumult in de htszaal. De veroordeelde en enkele van zijn imilieleden begonnen te vechten en konden echts met de grootste moeite worden verwij- frd. pagina 9: „Het land wil deze mensen niet ieer" Reagan: God houdt ook van Gorbatsjov WASHINGTON President Reagan heeft er gisteren bij een groep Amerikaanse kerklei ders op aangedrongen te bidden voor de Russi sche partijleider Miehail Gorbatsjov en gezegd „God houdt ook van hem". Reagan, die Gorbatsjov op 19 november in Ge- nève voor het eerst ontmoet, besprak de top tijdens een besloten lunch in het Witte Huis met zestien vertegenwoordigers van verschil lende kerkgenootschappen. Dr. Charles Stan ley, president van de Southern Baptist Con vention, zei dat Reagan had opgemerkt „wij zijn allen kinderen van God", waarna hij vroeg om een moment stilte voor de Russische partijleider. LONDEN De zes atoomklokken van de of ficiële tijdwaarneming in het Engelse Green wich zullen in de komende twee tot drie jaar stil komen te staan. Volgens John Pilkington van de Royal Greenwich Observatory is er geen geld meer om de klokken van nieuwe ce- sium-staven te voorzien, wat zo'n kleine acht ton per jaar kost. Het observatorium heeft de tijd bijgehouden sinds zijn oprichting in 1675. „Het is triest dat met een traditie als deze ge broken moet worden" zei Pilkington. Door de bezuinigingsmaatregel zal Greenwich voor de exacte tijd voortaan de Internationale Organi satie voor Wettige Metrologie in Parijs moeten bellen, dat zijn metingen baseert op 150 atoom klokken in de hele wereld. Medewerkers weekblad door Spanje teruggestuurd SCHIPHOL Twee medewerkers van het weekblad Nieuwe Revue zijn donderdag in Madrid door de Guardia Civil tot onge wenst vreemdeling verklaard en terugge stuurd naar Amsterdam met het KLM- vliegtuig waarmee ze naar Madrid waren gereisd. Tijdens de heenreis hadden ze de bemanning speelgoedpistooltjes getoond om zo te bewijzen dat de veiligheidsmaatrege len op Schiphol onvoldoende zouden zijn. Hij wilde verder niets zeggen over hetgeen zich aan boord van het vliegtuig heeft afge speeld en over eventuele maatregelen die de KLM tegen het weekblad overweegt. De woordvoerder stelde dat de veiligheid van de burgerluchtbvaart „zeer zeker niet met dit soort activiteiten is gediend". 177 et Sim ie Dau losa, odse ;n aan issing< euw. UZIC'kp :ument De ingang van Dierenpark Wassenaar dat wegens een exploitatietekort dicht gaat. WASSENAAR Het Dierenpark Wassenaar sluit eind deze maand de poort. Er is geen geld om de toekomst van het park te garanderen. Met de sluiting staan 25 vaste personeelsleden op straat. De ongeveer dui zend dieren worden in de komende maanden verkocht aan dierentui- nen in binnen- en bui tenland. Inmiddels is besloten een publieksac tie te ontketenen, te be ginnen morgen tussen twaalf en één uur voor het park. Het personeel vernam het bericht gisteren omstreeks twaalf uur 's middags van gedeputeerde J. Borgman, die namens de provincie Zuid-Holland in de raad van commissarissen zit. De raad wil een faillissement voorko men om de belangen van personeel, dieren en schuld eisers beter te behartigen. Het huidige tekort op de ex ploitatie bedraagt een kleine twee miljoen gulden. Daar naast blijkt de renovatie van het park pas half voltooid en is vijf miljoen gulden extra nodig om de opknapbeurt af te maken. Provincie, Rijk en de gemeenten staken twee jaar geleden vijfeneenhalf miljoen gulden in de zielto gende dierentuin. Tachtig procent van de aandelen, is sindsdien in handen van de overheid. Van der Valk De sluiting is het gevolg van de mislukte onderhandelin gen over overname van Die renpark Wassenaar door het restaurant-concern Van der Valk. Het bedrijf was hevig geïnteresseerd in het park, maar kon niet tot overeen stemming komen met de fa milie Louwman, eigenaar van grond en dieren in Was senaar. Van der Valk wilde namelijk alleen het park overnemen onder de voor waarde dat het een geheel ei gen beleid mocht voeren. Volgens Evert Louwman, woordvoerder van de familie, zou dat uitdraaien op de ves tiging van een groot restau rant met als gevolg minder aandacht en zorg voor de die ren. Hij blokkeerde daarom de koop op grond van een veto-recht dat deel uitmaakte van de in 1982 gesloten over eenkomst met provincie en gemeenten. Pagina 13: Veto familie Louwman speelt Dieren park Wassenaar parten. t guld1 Paref"" /ervolc£; AAPSTAD In Zuid- frika is gisteren gede- onstreerd voor de vrij- :id van drukpers, nadat hoofdredacteur Tony eard van het dagblad ape Times", was aange- Juden. Heard moet zich 9 december voor de chter verantwoorden egens het in zijn krant aatsen van een inter- met ANC-leider imbo. Heard wacht aximaal drie jaar gevan- nisstraf. genover verslaggevers ver- iarde de hoofdredacteur na- hij door de veiligheidspoli- was verhoord: „Er zijn wei- dingen waar ik riscio voor i willen lopen, maar u moet begrijpen: ik ben ëen profes sionele journalist en ik vind dat de mensen er recht op hebben geïnformeerd te wor den". Dominee Allan Boesak uitte gisteren eveneens kritiek op de censuur in Zuid-Afrika. Hij zei te vrezen dat het geweld verder zal escaleren als jour nalisten niet meer bij onlusten en demonstraties worden toe gelaten. Wel verklaarde Boe sak zich bereid evenals bis schop Desmond Tutu deel te nemen aan „verkennende be sprekingen" met de regering over hervormingen. Daaraan verbond Boesak wel onder meer de voorwaarden dat de staat van beleg wordt opgehe ven, politieke gevangenen worden vrijgelaten en het ge welddadig optreden in zwarte woonsteden onverwijld ge staakt wordt. ifji* lom Anthony Heard, hoofdredacteur van de Cape Times, wordt wegj deur van de krant herstel van de vrijheid van drukpers eisen. i door een rechercheur in burger, terwijl demonstranten voor de (Van onze parlementaire redactie) )EN HAAG Premier -ubbers vindt een extra leleid'sinspanning nodig m de werkloosheid ver- er te laten dalen. Hij telde dat gisteren na de ninisterraad in reactie op ieuwe cijfers die het Centraal Planbureau leeft gepresenteerd. °j Jaarin wordt voorspeld dat de werkloosheid pas na het jaar ""10 aanzienlijk gaat dalen als 2010 het nationaal inkomen j.® larlijks gemiddeld 2,75 pro ent zou toenemen. In het jaar zal dan nog steeds 11 pro van de beroepsbevolking jf^erkloos zijn. Bij een geringe- e groei zou zelfs een kwart in lat jaar nog steeds zonder Werk zitten. Lubbers wees er op dat de be rekeningen van het CPB nau welijks rekening houden met verkorting van de arbeidstijd of met een versnelde toename van deeltijdwerk. Het planbu reau rekent met niet meer dan een half procent werktijdver korting per jaar. „Ons streef cijfer is aanzienlijk hoger, stel de Lubbers. Bovendien gaat het planbureau uit van het volledig herstel van de koppe lingen tussen lonen en uitke ringen en wordt een stijging van de arbeidskosten geraamd van twee procent per jaar. Dat cijfer noemde Lubbers „hoger dan wij wenselijk achten". On danks deze voorbehouden ver klaarde de premier dat de be rekeningen van het CPB wel duidelijk maken dat een „ad ditionele inspanning nodig is om de werkloosheid op gunsti ger cijfers te brengen' RIJSWIJK Nederland heeft met België overeenstemming be reikt over een zogenaamde quotaruil waardoor een aantal Ne derlandse vissers kan blijven vissen op kabeljauw. Ons land krijgt van de Belgen de vangstrechten voor 800 ton kabeljauw. De Belgen krijgen in ruil daarvoor van ons land de vangstrech ten voor 145 ton tong. De kabeljauw wordt verdeeld onder Nederlandse vissers die in het bezit zijn van een zogenaamd K-document. Voor vissers die een dergelijk document niet bezitten blijft de kabeljauwvangst tot eind dit jaar verboden omdat de hoeveelheid kabeljauw die ons land dit jaar van de Europese Gemeenschap mag vangen, al is opgevist. (ADVERTENTIE) IS TOTAAL VERNIEUWD!ü| Doe-Het-Zelf Demonstratiecentrum W Nationale Poppenst Hobby/modelbouw- centrum TT Woningverbetering •fe Creatieve vrijetijds- besteding Alles over tuinieren DEN HAAG/PARIJS Mr L. Spigt, de advocaat van de familie van de omgekomen Greenpeace-fotograaf Fernando Pereira, heeft gisteren in Parijs een principe- -akkoord met Franse regeringsvertegenwoordigers be reikt over een schadevergoeding voor de nabestaan den. Ook is gisteren door de Franse regering een brief met excuses naar de familie gestuurd, aldus mr Spigt. De advocaat wilde de hoogte van het schadevergoedingsbedrag niet noemen. Hij zei wel dat de nabestaanden en hijzelf gezien de omstandigheden tevreden waren met het bedrag. Spigt heeft eerder deze week opheldering gevraagd over een po ging het huis van de omgekomen fotograaf te doorzoeken. Giste ren werd bekend dat het ging om twee Amsterdamse recher cheurs die handelden op verzoek van de rechter-commissaris in Brussel. Dit onderzoek is inmiddels afgesloten. Minister Van den Broek van buitenlandse zaken hield overigens gisteren in Den Haag tegenover de Franse ambassadeur J. Gaul- tier de la Ferriere een sterk pleidooi voor een Franse spijtbetui ging tegenover de nabestaanden van Pereira. De ambassadeur zegde in dat gesprek toe dit aan zijn regering te zullen doorge ven. III! Het spijbelen begint zorg wekkende vormen aan te nemen. Vooral in grote ste den als Den Haag. En het ligt lang niet altijd aan de kinderen zelf. Vaak worden ze voor *ëen dagje mee naar de camping genomen. Het kan ook zijn als het om kinderen van buitenlandse afkomst gaat dat ze naar de sociale dienst of het zie kenfonds moeten omdat va der en moeder geen Neder lands spreken. Of hun ou ders blijven tot in september in Marokko of Turkije en de kinderen komen derhalve te laat van vakantie terug. De oplossing: Praten, praten en nog eens praten om de ou ders ervan te overtuigen dat de Leerplichtwet er niet voor niets is. Op de voorpa gina van Finale een direc teur van een basisschool, een leerplichtambtenaar en de Haagse officier van justitie aan het woord over het toe nemend probleem van het ongeoorloofd schoolverzuim. VERDER IN FINALE: De Haagse toneelgroep De Appel gaat onder regie van Hans Croiset een ongeloof lijke prestatie leveren: Vier en een half uur zinderend theater tijdens de unieke opvoering van de samengevoegde twee delen van Goethes Faust in het theater aan de Duinweg in Scheveningen. Ben Brinkels, veel beter bekend als Michel van der Plas, heeft een nieuw boek geschreven, waarin hij zonder wrok omziet naar het Rijke Roomse Leven: „Zonderdak Onder dak". Presteren in de sport betekent in de Sovjet-Unie een toe komst met hoge status. Maar dat is niet voor iedereen weggelegd. Vandaar dat de Russen zich niet alleen aan de sport, maar ook aan heel veel alcohol laven. Malta lonkt naar Nederlandse toeristen en dat kan nu de KLM een lijndienst heeft geopend naar deze kleine repu bliek: „Engelsen eruit, Nederlanders zijn welkom". Een mini-onderzoekje geeft een verbijsterend beeld: kin deren zijn het meest bang voor de Bom. Dood en echt scheidingen blijken ook tot de kinderangsten te horen. Za ken waarmee de kleintjes eigenlijk niet mogen worden lastigvallen. Het Nieuw Israelietisch Weekblad bestaat 120 jaar. De leeftijd die Mozes bereikte en dus een jubileum. „Antise mitisme bestaat nauwelijks nog in Nederland en het wes ten", zegt hoofdredacteur Kopuit. PARIJS De Franse minister van defensie Quilès heeft gisteren bij de presentatie van zijn begroting in de Nationale Vergadering gepleit voor een eigen Fran se ruimtedefensie, vergelijkbaar met het Amerikaanse Strategisch Defensie Initiatief (SDI). Naar het oordeel van de nieuwe bewindsman, die een maand geleden de door het Greenpeace-schandaal de laan uitgestuurde Charles Hernu opvolgde, dient militaire aanwezigheid in de ruimte de vierde as van de Franse defensie-inspanningen te zijn naast het op peil houden van nucleaire afschrikkingsmacht, het buitenlandse militaire beleid en de modernisering van de con ventionale gevechtstaken. Op de defensiebegroting kwamen onder meer al posten voor met het oog op het lanceren van militaire communicatiesatellie ten en de eerste van vier optische waarnemingssatèllieten. De ontwikkeling van de nieuwe Franse SX-kernraket noemde Qui lès „al verouderd, .vergeleken met de ruimtesystemen die op sta pel staan". Wie de laatste tijd de krant leest zou wel eens de verkeerde indruk kunnen krijgen, dat in politiek Den Haag alleen nog maar wordt gesproken over de kruisraketten. Gelukkig heeft de Leidse Courant de wekelijkse rubriek Politiek Partij en Parlement om dat idee bij de lezers een beetje weg te nemen. Want het CDA en staatssecretaris Van der Reijden over de over in de Kamer. Reden temeer om dit te volgen. In de Leidse Courant, natuurlijk. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend Ineenoa Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. ar^CcidocSouoant i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1