i\ t] LEIDEN/DEN HAAG - Dat de schooljeugd tegenwoordig steeds vaker de Leerplichtwet ontduikt, is iets wat R. van Dijk en N. Niepoth bepaald niet is ontgaan. „Het spij belen neemt duidelijk toe", aldus Niepoth. „Je ziet met de economi sche neergang het spijbelen toene men. Meer tónderen hebben min der aandacht voor de school". Elke gemeente heeft een of meer leer plichtambtenaren in dienst. Zij worden ingeschakeld om alle denkbare vormen van schoolverzuim te onderzoeken en daarvoor een eventuele oplossing te be denken. Hoe eerder er bij moeilijkheden gebruik wordt gemaakt van de hulp van de leerplichtconsulent, des te groter de kans dat de problemen overwonnen kunnen worden. Als de leerling eenmaal volkomen vastgelopen is, kan echter ook ile leerplichtambtenaar in het algemeen nog maar weinig uitrichten. Uit landelijke onderzoeken blijkt dat het illegaal schoolverzuim in het voortgezet onderwijs, het avo/vwo, het ergst is. Er ger nog dan in het lager beroepsonder wijs en op de mavo's. Alleen wordt het spijbelen vanuit de lagere onderwijsin stellingen meer gemeld. Die scholen vor men de afvalbak van het onderwijs. Wie op het atheneum of de havo niet kan meekomen, langdurig gaat spijbelen en van school verandert, komt uiteindelijk op de mavo terecht, zegt een van de consulenten. Ook de rijksoverheid maakt zich zorgen. Vandaar dat het ministerie van onder wijs sinds vorig jaar aan een aantal ge meenten subsidies verstrekt voor het op zetten van onderwijsprojecten voor „randgroepjongeren". In Den Haag is vorige maand zo'n eerste project van start gegaan. Het biedt opvang aan vijf enzeventig jongens en meisjes, bij wie het spijbelen dermate problematisch is geworden dat zij geen normaal onder wijs meer kunnen of willen volgen. Ze vormen de harde kern binnen het Haag se spijbelcircuit. Volgend jaar gaat een tweede project van start. In Leiden zal volgend jaar aan het Pie terskerkhof 4A met een spijbelproject worden begonnen. Het opvangproject zal ruimte bieden aan zestien jongeren. Het programma zal voor een deel afhan gen van de wensen van de jongeren zelf, maar men denkt in elk geval aan zaken als: sport en spel, creatieve vakken en beroepsoriëntatie. Op die manier zouden de leerlingen opnieuw gemotiveerd moe ten worden. Ongelukkig Tijdens overleg tussen de vier grote ste den over deze problematiek werd on langs gewaarschuwd voor een bij velen postgevat misverstand dat alle school verzuim waarvoor geen geldige reden be staat in verband dient te worden ge bracht met ziekte of doktersbezoek. Een der aanwezigen drukte het zo uit: „Het is niet zo moeilijk om je voor te stellen dat er heel wat redenen zijn waarom leerlingen er op een kwade dag de brui aan geven. De ene ziet er het nut niet meer van in, de ander voelt zich op school hopeloos ongelukkig. Willen wer ken, gebrek aan belangstelling thuis, slechte prestaties, conflicten, zitten blij ven, verkeerde schoolkeuze, relatiepro blemen, de oorzaken zijn talloos, maar het zijn allemaal „spijbelaars". De Haagse basisscholen vormen („net zoals die in de andere grote steden", vult Niepoth aan) een hoofdstuk apart, voor al die met hoge percentages buitenlandse kinderen. Van de scholen, die overwe gend in de Haagse binnenstad gevestigd zijn, is bekend dat er veelvuldig tegen de Leerplichtwet wordt gezondigd. Met name ouders van Marokkaanse en Turk se kinderen halen hun kroost vaak zon der toestemming van de schooldirectie dikwijls al in juni uit de klas om in het thuisland vakantie te kunnen vieren. Anderen komen pas terug in september als de lessen "alweer begonnen zijn. ZATERDAG 9 NOVEMBER 1985 Naar schatting vijftien procent van de veertienduizend Leidse kinderen spijbelt wel eens. Dit komt overeen met het landelijk gemiddelde. Ineen grote stad als Den Haag liggen de cijfers flink boven dit cijfer. Tienduizend jongens en meisjes die in Den Haag onderwijs moeten volgen, maken zich incidenteel tot zeer veelvuldig schuldig aan schoolverzuim. Van de vijftigduizend leerplichtigen kunnen er vijftienhonderd als problematische spijbelaars worden aangemerkt. Voor volgend jaar wordt er in ons land door sommigen zelfs een hausse op het spijbelfront verwacht. In verscheidene plaatsen hebben verontruste schoolhoofden inmiddels de alarmbel geluid. De officieren van justitie in Rotterdam en Amsterdam kondigden onlangs aan strenger tegen de wegblijvers te zullen optreden. Gemeentelijke leerplichtambtenaren, die speciaal zijn aangesteld om uit te zoeken wat er nu precies aan schort, hebben opdracht gekregen de ouders van de koppigste pupillen meteen op de bon te slingeren. Maar of't allemaal helpt? „Ik betwijfel het", zegt R. van Dijk, waarnemend-hoofd Bureau Leerlingzaken op het Haagse stadhuis. Zijn Leidse leerplichtcollega N. Niepoth: „De problemen liggen in een stad als Leiden duidelijk anders dan in de grote steden". Jongelui die tijdens schooluren buiten lopen, zijn niet automatisch spijbelaars. Vaak moeten zij namelijk een uurtje zien zoet te brengen omdat de leraren onder schooltijd vergaderen of om andere redenen geen les kunnen geven. Janny Wolters, directeur van basisschool 't Palet midden in de Schilderswijk in de Haagse binnenstad (een school met vier honderd leerlingen, waarvan tachtig pro cent allochtonen), kan er over meepra ten: „Inderdaad, steeds meer kinderen blijven na de zomervakantie enige tijd weg. Voor volgend jaar voorzie ik zelfs een hausse". Haar prognose is gebaseerd op het feit dat in 1986 direct na de grote vakantie het islamitische slachtfeest wordt gevierd. Praten met ouders tijdens huisbezoeken levert volgens haar maar in weinig ge vallen succes op. Maar omdat dè proble men rond het illegaal verzuim in de zo mer nauw verweven zijn met de sociale en culturele achtergronden van de be trokken families, biedt het opleggen van geldboetes volgens mevrouw Wolters geen oplossing. „Je moet tot het uiterste proberen de ouders door middel van ge sprekken op andere gedachten te bren gen", vindt ze. Praten Alle verzoeken die betrekking hebben op verloven die langer duren dan tien da gen, worden in Den Haag door het Bu reau Leerlingzaken behandeld. De scho len zijn verplicht de aanvragen aan de gemeente te melden en overtreders te rapporteren. Maar veel scholen blijken die meldingsplicht aan hun laars te lap pen. Basisschool-directeur Wolters: „Het punt is dat het gros van de ouders geen officiële toestemming vraagt en de kin deren, ook zonder dat wij het weten, na de vakantie van school houdt. In zulke gevallen gaan wij natuurlijk onmiddel lijk met de ouders praten. Ik vind dat je niet direct een leerplichtambtenaar op die ouders af moet sturen. Wij kennen de situatie in het gezin en zijn veel snel ler in staat het vertrouwen van de ou ders te winnen". De Leidse leerplichtambtenaar Niepoth benadrukt dat de situatie in Leiden wat culturele minderheden betreft duidelijk anders is: „In Leiden zijn de gemeen schappen van culturele minderheden veel kleiner. Het is duidelijk een pro bleem in de grote steden. Kinderen die na de zomervakantie dagen of weken te laat op school komen, dat zie je in Lei den nauwelijks. We proberen de proble men op een vriendelijke manier op te lossen, door met de mensen te praten en hen uit te leggen waarom het thuishou den van hun kinderen onverstandig is". Rob van Dijk: „De leerplichtambtenaar kan een proces-verbaal opmaken als de zorgplicht van de ouders ontbreekt. In Den Haag is een officier van justitie ac tief, die de ouders of verzorgers kan ver volgen inzake overtreding van de Leer plichtwet. De kantonrechter kan de va der en moeder een boete opleggen. Het vervolgingsbeleid duurt evenwel maan den. Er zijn zaken bij die al een jaar bij de officier van justitie op het parket lig gen. Je kunt je afvragen of straffen hier nog zin heeft. Ikzelf denk van niet. Je kunt trouwens met een proces-verbaal geen hele cultuur openbreken". Regelaartjes Een heel ander probleem is het zogehe ten „dagjesspijbelen", waar overigens niet alleen buitenlandse kinderen patent op hebben. Op de basisscholen komt dat overigens minder voor dan in het voort gezet onderwijs. Dagjesspijbelen kan verschillende oorzaken hebben. Vooral bij oudere leerlingen speelt vaak het pro bleem dat zij zich niet thuisvoelen op school en daarom besluiten er een dagje de brui aan te geven. In het basisonder wijs zijn echter meestal de ouders de oorzaak van het spijbelen. Nederlandse kinderen worden bijvoorbeeld op een mooie dag wel eens meegenomen naar het strand of naar de camping. Kinderen van buitenlandse afkomst moeten dik wijls thuis de helpende hand toesteken. Janny Wolters van de Haagse binnen- stadschool 't Palet: „De meesten komen er openlijk voor uit dat ze thuis hun moeder moeten helpen met boodschap pen doen. De jongens spijbelen van school om het ziekenfonds of de sociale dienst te bezoeken, want pa of ma praat niet of nauwelijks Nederlands. De meis jes passen op de baby als hun moeder ziek is of weg moet. Het zijn allemaal kleine regelaartjes. Zeg je: „Qat mag niet", dan doen ze het toch". Spijbelen is niet in alle gevallen het initiatief van de kinderen zelf. Met name het kroost van buitenlandse ouders verzuimt geregeld de lessen. Die kinderen moeten naar de sociale dienst of het ziekenfonds, omdat hun ouders geen Nederlands spreken. „Blijft een kind meermalen onaangekon digd een dagje van school weg, dan stu ren we de eigen leerkracht, eventueel sa men met iemand die de taal kent - we hebben een Turkse en een Marokkaanse onderwijzer in dienst - op huisbezoek om de ouders te overtuigen dat het zo niet langer gaat. Maar als ouders echt niet anders willen, heb je geen sancties. Wat heb je aan geldboetes van de kan tonrechter als die pas zes maanden later worden geëffectueerd? Dat is alleen maar een uiterste redmiddel. In de eerste plaats moet je van school uit huisbezoe ken afleggen en praten, praten en nog eens praten. Alleen de echte probleemge vallen leggen we voor aan de leerplicht ambtenaren". Justitie De Haagse officier van justitie, mr. H. D. W. Klein Breteler, zegt niet de indruk te hebben dat het ongeoorloofd school verzuim de pan uitrijst. Ook in een grote stad als Den Haag, valt het wat hem be treft nog wel mee: „De leerplichtambte naren en de scholen lossen de meeste za ken zelf op. Alleen de ernstigste gevallen worden in de vorm van een proces-ver baal aan ons doorgegeven en die resulte ren dan automatisch in een vervolging. In hoofdzaak gaat het dan om ouders, die weigeren hun kind (nog) naar school te sturen. (Veel buitenlandse meisjes overkomt dat als ze van de basisschool op bijvoorbeeld de huishoudschool wor den ingeschreven - red.). Het gebeurt ook dat ouders èn kinderen niet willen, i Daarnaast heb je natuurlijk ook goedwil- j lende ouders, van wie het kind onge hoorzaam is. Altijd zijn de ouders aan sprakelijk, maar in de praktijk worden alleen die ouders vervolgd, die niet wil len meewerken. Je kunt deze mensen eventueel met een geldboete of voor waardelijke hechtenis duidelijk maken dat ze een overtreding tegen de Leer plichtwet hebben begaan. Ik ben overi gens van mening dat het strafrecht slechts het sluitstuk moet zijn voor de oplossing van deze problematiek en dat er veel meer op bestuurlijk terrein iets aan gedaan moet worden". Uurtje vrij Wat het Haagse Openbaar Ministerie meer zorgen baart dan het schoolver zuim is het verschijnsel „lesuitval". Tal loze minderjarigen trekken er - vanwe ge (on)voorziene roosterwijzigingen - in hun vrije uurtjes verveeld op uit. Klein Breteler: „Ze gaan in groepsverband op straat slenteren en dan krijg je katte- kwaad, dat weer kan ontaarden in win keldiefstallen en vandalisme. Met name winkelcentra ondervinden hiervan de nodige overlast. Schoolverzuim door les uitval werkt meer kleine criminaliteit in de hand dan gewoon spijbelen. De indi viduele spijbelaar blijft 't liefst thuis. Ik vind dat lesuitval als gevolg van ziekte van een leraar of schoolvergaderingen meer beperkt moet worden. Er moet ook een betere opvang voor leerlingen ko men als er onverhoeds lessen uitvallen. Er zal ook hier primair op bestuurlijk niveau tegen dit soort verschijnselen moeten worden opgetreden". Rob van Dijk ten slotte: „Vaak is het 't beste om een knaap maar eens een jaartje thuis te houden, omdat het een ramp voor hem zou zijn als hij weer te rug naar school zou moeten. Het belang van de jongeren staat bij ons altijd voor op, dan pas komt de school. Meestal verwachten de scholen van de leerplicht ambtenaar dat hij dingen naar ieders tevredenheid afhandelt. De teleurstelling is groot als het resultaat dan anders blijkt te zijn. De leerplichtambtenaar wordt nog te veel als politieman be schouwd. Niet voor niets noemen ze hem de Januskop van het onderwijs. Als het de scholen uit de vingers glipt, ver wacht men van hem actie. De leerplicht ambtenaar is echter geen Haarlemmer Olie. Hij lost helaas niet elk geval op". PETER VIERING £eidóe6ou/umt— A I

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19