Ik heb niet het idee dat er alles aan gedaan wordt" 115 SPORT „Ik maak me geen enkele illusie" LEIDEN COACH HARREWIJN VREEST LANGE SPONSORLOZE PERIODE: CeidAeSomcutl ZATERDAG 9 NOVEMBER 1985 PAGINA 17 Straks krijgen we negen mid- Ti'ppntlweekse wedstrijden. De mees^ ^tè spelers van ons werken tot vijf uur. Bij de tegenpartij lo pen altijd wel twee Amerika- gulde lag dat d lepaali avond <ondei de last. LEIDEN De basketbal lers van Leiden zijn aan een opmerkelijk seizoen bezig. Zonder grote spon sor en dus zonder Ameri kanen houdt de Leidse ploeg zich goed staande in de eredivisie. Toch kan Ruud Harrewijn, de coach van BS Leiden, geen te vreden man genoemd worden. In de eerste plaats, omdat Harrewijn altijd wil winnen en dat afgelopen weekeinde in zijn ogen onnodig te gen Amsterdam niet ge beurde; in de tweede plaats, omdat zich nog al tijd geen geldschieter bij de Leidse ploeg gemeld heeft en het perspectief om volgend jaar met Lei den eredivisie te spelen steeds somberder wordt. De leraar lichamelijke opvoe ding uit Haarlem heeft niet het idee. dat het bestuur van BS Leiden alles in. het werk stelt om een nieuwe sponsor te vinden. Het gebrek aan activi teiten irriteert de Haarlemmer zichtbaar: „Als we de eerste acht wedstrijden verloren had den. zou er meer actie zijn. Ik heb niet het idee. dat er alles aan gedaan wordt. Ik heb wel de vergaderingen van de stuurgroep bezocht. Dan vraag heeft nu de afgelopen maanden een kandidaat-spon- gebeld. Ja, een enkeling heeft een keertje de telefoon zijn handen gehad. Weten de bedrijven, waar we eerst wee ton aanklopten, dat j met 130.000 gulden met fanfare worden verwel komd? Ik hoor nu ook: onze tendens is om met alleen Ne derlanders te spelen. Ik vind bet nog veel te vroeg om dat Standpunt in te nemen. Als "lijkt, dat we mét een Amen de play-offs kunnen ha len, maar zonder op een zesde plaats eindigen, moeten we proberen er in december een Amerikaan bij te krijgen. La ten we ons niet blind staren óm de successen tot nu toe. nen die goed uitgeslapen zijn". Harrewijn gelooft niet, dat een tweede sponsorloos seizoen even gemakkelijk zal verlo pen: „Het bestuur moet niet denken: als we maar zeventig duizend gulden bij elkaar heb ben, kunnen we weer het sei zoen in. Emill Hagens, Hans Heijdeman en Toon van Helf teren spelen geen tweede sei zoen meer op deze basis. Dan kan je een team met Leidse jongens samenstellen, maar in de eredivisie heb je dan niets te zoeken". Dit seizoen verloopt in elk ge val op het sportieve vlak wel gunstig. De Leidse formatie speelde maar één echt slechte wedstrijd; tegen Amsterdam incasseerden de beidenaars een 57-62 nederlaag. Ook dat verlies brengt Harrewijn di rect in verband met de jacht op een geldschieter: „Ik dacht na winst op Amsterdam en Utrecht alleen op de tweede plaats te staan. Dan komt er bij de wedstrijd tegen Den Bosch misschien weer televi sie.... Aan de andere kant: vo rig jaar zijn we toch ook zes keer op de tv geweest". Aan het eind van het vorig seizoen zag het er ook naar uit, dat de speurtocht naar een sponsor succesvol afgesloten zou worden. Terwijl sommige Leidse spelers en Harrewijn al filosofeerden over het klaver jassen in de trein naar Haaks bergen, kreeg de coach van Leiden de garantie, dat er in september een nieuwe sponsor zou zijn: „Ik kreeg te horen, dat het negentig procent zeker was, dat er een nieuwe spon sor zou komen. Ik voel me er dan ook enigzins tussen geno men. Of ik gebleven zou zijn met de wetenschap die ik nu heb, is de vraag". Speeltijd Ondanks het uitblijven van een sponsor startte BS Leiden het seizoen sterk. De goed prestaties kwamen tot stand met een uitermate smalle ba sis. Door blessures en de afwe zigheid van John Emanuels (militair team), nam Harrewijn zelf een paar maal als wissel speler op de bank plaats. Daar door kregen ook jongere spe lers als Sander Kales en Daan van Egmond ruim speeltijd toegemeten. Normaal gespro ken is de coach van BS Leiden niet zo kwistig met speelminu- Ruud Harrewijn over jeugdspelers: „Wanneer je vijf keer komt trainen om op zaterdag mischien drie minuten mee te doen, krijg je vanzelf wel mentaliteit". ten voor jongere spelers: „Bij mij hebben de oudere spelers meer krediet. Die kunnen best eens een mindere wedstrijd spelen, maar op de momenten dat je zo nodig hebt, kan je ook van ze op aan. Jongens als Emill hebben zich tien jaar lang rot gesjouwd om dit ni veau te halen. Dat beseffen jongeren vaak niet". Harre- wijn meent dat de bank een goede leerschool is voor jonge re spelers: „Sander Kales en Daan van Egmond hebben veel gespeeld, maar kijk eens hoeveel ze in het veld hadden gestaan, wanneer we over twee Amerikanen beschikten. Dan zouden ze echt heel hard moeten vechten voor een paar minuten speeltijd. Ik bespeur nu ook bij Daan een zekere verslapping. Ik geloof niet dat het bewust gebeurt. Maar als dit m'n straf is, omdat hij steeds dertig minuten mee deed, haal ik 'm naar de bank. Desnoods speel ik met vijf spe lers, maar hij zal zitten. Wan neer je vijf keer komt i op zaterdag mischien drie te doen, krijg je vanzelf wel mentaliteit". Ook Sander Kales mist volgens Harrewijn nog de nodige fel heid. Vooral de manier, waar op de jonge speler de uitblin ker bij Amsterdam Okke te Velde verdedigde, zint de Haarlemmer niet: „Ik heb te gen Sander gezegd: wanneer je vader daar had gestaan (ex-in- ternational Frank Kales, red.) had Te Velde al lang een klap tegen z'n kop gehad. Wij had den vroeger die felheid om LSG treft medekoploper LEIDEN In de derde ronde van de KNSB-competitie krijgt Philidor Leiden het ge makkelijker dan stadsgenoot LSG. Philidor 1 krijgt Utrecht op bezoek en het tweede de Ooievaar 2. Voor LSG 1 treedt het uur van de waarheid aan tegen medekoploper DD 2, uit Den Haag. De reserves van ls juri ^et Leids Schaakgenootschap Philidor hoopt vandaag de eerste overwinning binnen te avondflj halen. Tegenstander Utrecht is debutant in de hoofdklasse en hoort tegelijk ook tot de degra datie-kandidaten. Tot twee jaar terug zorgde een sponsor Voor een aantal Internationale Meesters op de eerste borden. Toen het geld op was ver dween Utrecht evenwel met een uit de hoogste klasse. Het team dat vorig weer promo veerde bevat redelijke spelers, maar de Leidse captain, Joop .lPiket verwacht een 6-4 zege. jan 071 ^e^er omdat Philidor in de sterkste opstelling kan aantre den. Het tweede tiental van Phili- amenJ dor mag Ooievaar 2 ontvan- reiatk gen. Dat team staat nog punt- Teiefo^ loos onderaan. Toch moeten de Leidse kansen niet te hoog edrijfsn worden ingeschat. De Ooie vaar is een nieuwe club, ont staan door een fusie tussen ond Moerwijk en Den Haag. Zo'n grote vereniging kan een sterk team op de been brengen. Voor LSG wordt het een be- langrijke wedstrijd. Nu kun- HBnen de hooggespannen ver- tfdJB wachtingen worden waarge- maakt. Hoewel de overwin ningen in de eerste twee ron- -'den overtuigend genoeg wa ren, kan LSG zaterdag door medekoploper DD 2 te ver slaan zich definitief kandidaat stellen voor de titel. De ELO- voorsprong van gemiddeld 80 punten zou een 6-4 zege voor spellen. ;rves van het genoot- ontvangen Nieuwen- dam. Deze hoofdstedelijke op ponent dwong LSG 1 vorig jaar nog een 5-5 gelijkspel af. Teamleider Paul Tabaksblatt verklaarde dan ook met ieder LSG-punt tervreden te zijn. Wat? Wie, waar? Maar ook: waarom? En vooral: wat? Kaakon tsteking De ledenvergadering van de KNVB Afdeling Leiden was maandag om half elf afgelo pen. Dit ondanks de afwezigheid van de door een plotse kaak ontsteking overvallen zitter Jan Persoon, die de vergaderingen altijd in een dergelijk hoog tempo voorzit, dat zelfs alerte aanwezigen regelmatig twee agendapun ten achter lopen. En: ondanks de wel aanwezi ge Randstad Sport voorzitter Van Din ten. De Voorschote naar, die afgelopen zondag nog opviel door na een met 1-0 verloren wedstrijd tegen onze verslaggever op te mer ken: „Heus, we spelen net als Ajax, alleen benutten we de kansen niet", maakte er tij dens de afdelingsvergadering een echte one-manshow van. Dat viel niet bij iedereen in goede aarde. Rond half tien verzuchtte één van de aan wezige bestuurders dan ook al: „Als Van Dinten die kaakonsteking had opgelo pen, waren we nu al lang thuis geweest... ■- Persbericht Uit een persbericht van de Koninklijke Nederlandse Korfbalbond: „11.00 - 13.00 uur: waterkorf- balwedstrijden Het moet toch niet gekker worden. Eervol Bataaf Dick van Beek liep af gelopen weekeinde voor de achtste keer op rij de Schip- holloop uit. Acht jaar achter elkaar 61 kilometer onder de voetzolen wegwerken, 't is niet mis, een eervolle ver melding ook zeker waard. Maar dan moet er natuurlijk niet bijstaan dat Van Beek de enige is die dat acht maal achter elkaar presteerde. Want dat klopt dus niet. Nog zeven andere lopers „de den" de Schipholloop al die keren met goed gevolg, liet NSL en AV Holland-man Ad Ulijn ons dan ook weten. Ulijn zelf hoort daar ook bij, maar daar ging 't 'm niet echt om. Nee, het ging 'm meer om die ene Rotterdammer, Joop Snoep van A VR. Snoep is nu zestig jaren jong, maar haalde ook tijdens de laatste uitgave van de Schipholloop de finish weer. En of dat geen eervolle ver melding waard was? Natuurlijk Ad. Bij deze. Hetty van Schooten in „Van het dagelijks bestuur", het al bijna traditie geworden stuk je van de VVSB-secretaresse in „De Nop", het weekblad van de Voetbal Vereniging Sint Bavo Noordwijkerhout. Na te hebben gemeld dat „onze prestaties van nu tot 1990 de speciale aandacht hebben 'van dagelijks en alge meen bestuur", vervolgt zij: „Wat daarbij opvalt is, dat de derde klasse tot nu toe het hoogst bereikbare is ge bleken. Deze vaststelling is temeer verwonderlijk indien u zich realiseert, dat wij in de loop van de jaren gegroeid zijn van enkele tientallen le den tot thans meer dan 700! Quick Boys. Rijnsburgse Boys en Noordwijk spelen in de hoofdafdeling zaterdag eerste klasse KNVB. En niemand zal toch durven beweren, dat in Noordwijkerhout verhou dingsgewijs meer houten Klazen voorkomen Wij van Hutspo(r)t zouden dat inderdaad niet durven beweren. Maar we vragen ons wel af waar dan wél de oorzaken voor dat voetbal op (relatief) minder niveau kun nen worden gevonden. Het antwoord op deze bran dende vraag hopen wij u, beste lezer, lieve lezeres, na het lezen van de volgende „Nop" te kunnen aanbieden. Missers Uit de Groenwitter, clubblad van SJZ. Eén: „Attentie zondag 2-3-5- 6, attentie. Drie ballen kwijt. Afgelopen zondag waren voor jullie wedstrijd vier wedstrijdballen beschikbaar. Elk elftal dus twee ballen. Twee wedstrijden om half twaalf en twee wedstrijden om 14.30 uur. Dan verwacht de terreincommissie maan dag op Haasbroek ook weer vier wedstrijdballen terug. Maar helaas hing er maandag nog maar een. Dus zondag is SJZ drie ballen kwijtgeraakt en dat is een slechte zaak. De terreincommissie". Missers (2) Twee: „Ton van Haastrecht, speler van zondag 4. wordt voor vier wedstrijden ge schorst, daar hij dit seizoen voor de tweede keer weg bleef bij zijn wedstrijd". Drie: Verslagen. De redactie miste twee verslagen. Te we ten van zaterdag 3, deze zou geschreven worden door Ton Zaal, en van zondag 4. en die zou geschreven worden door Gé Overdevest". Lachen. Vier: „VVSB 1 - SJZ 1 3-1. Vijf: „DOCOS 1 - SJZ 1 3-0". De redactie van Hutspo(r)t houdt er nu mee op. Dit wordt te erg. Natuurlijk: onze Zoeterwoudse voetbalvrien den komen er vanzelfspre kend wel weer overheen. Maar het was een misserlij- ke" week. Eentje om snel te vergeten. Lachen Het zit RCL niet echt mee, dit seizoen. Veel wedstrijden leuk spelen, bijna even veel wedstrijden „schlemielig" verliezen. Vandaar dat de redactie van deze rubriek het zo leuk vond afgelopen weekeinde deze foto te mogen aantref fen. Inderdaad: RCL lacht, waar het ooit heeft gehuild... m h. 4% UVS'er Arthur van Orssagen: „We hebben nog alle kans om kampioen te worden". PROFCLUBS NÓG NIET OP DE STOEP BIJ ARTHUR VAN ORSSAGEN LEIDEN Het spel van de 19-jarige Arthur van Orssagen is een aardige test-case voor de kwaliteit van het scoutingapparaat van het betaalde voetbal. „Zien ze 'm wel of zien ze 'm niet", dat is de vraag die de jonge UVS-rechtsachter zelf nog niet openlijk durft uit te spreken. Zijn trainer Melbi Raboen dicht zijn pupil wel goede mogelijkheden toe op een kans in de hoogste sector van het voetbal: „Ik ben eerlijk gezegd bang, dat UVS Arthur maar één seizoen kan houden. Dat is erg jammer voor UVS, maar wat mij betreft verdient Arthur een kans bij een prof club". Toch moet Van Orssagen nog veel leren volgens de UVS-trai- ner: „Tegen Papendrecht kon je duidelijk zien, dat hij nog te veel overtredingen maakt. Ook zijn voorzet van rechts kwam nog niet aan. Hij is er natuurlijk nog lang niet en hij moet vooral niet naast zijn schoenen gaan lopen". De MEAO-schólier zelf kondigt aan een eventuele kans in het betaalde voetbal met bei de handen te grijpen: „Het is heel moeilijk om er bij te komen. Ik maak me overigens geen enkele illusie. Ik doe gewoon iedere week m'n best en wacht gewoon af". Arthur van Orssagen heeft altijd bij UVS gespeeld. Bij de jeugd maakte hij steeds deel uit van de selectieteams, niet op de recht- sachterpositie, maar veelal als rechtermiddenvelder: „Eigenlijk speel ik liever op het middenveld, omdat ik graag aanval. In het eerste heb ik één keer in het midden gespeeld. Dat was geen succes. Ik functioneer beter als ik het spel voor me heb. Boven dien kan ik op de rechtsachterpositie beter profiteren van m'n sterke punten". Vooral de sliding en het snel voor de aange speelde tegenstander komen zijn de sterke punten van de UVS- verdediger. Die speelstijl draagt er wel toe bij, dat er regelmatig tegen Van Orssagen wordt gefloten: „Toch heb ik nog nooit een officiële waarschuwing gehad, ook niet bij de jeugd. Ik krijg het nog wel eens aan de stok met een tegenstanders. Die beginnen dan tegen me te kletsen, meestal houd ik gewoon m'n mond". Zwak onderdeel van de UVS'er is het koppen: „Dat is vaak een kwestie van durven, vooral op de training probeer ik dat te ver beteren". Daarbij wil hij de bal nogal te lang bij zich houden: „Vooral van de oudere spelers krijg ik daarom nogal eens op m'n donder. Meestal luister ik goed naar wat die ervaren spelers me te vertellen hebben. Soms ook niet, dan ben ik eigenwijs en zeg wat terug. Dat wordt niet altijd gewaardeerd". De competitiestart is voor UVS niet bepaald gelukkig verlopen. Arthur van Orssagen daarover: „Misschien dat er teveel aan dacht aan de aanval werd geschonken en te weinig aan de ver dediging. Bovendien kregen we de meest wonderlijke doelpun ten tegen, terwijl we zelf de mooiste kansen misten". Door de resultaten van de laatste weken, de 0-3 overwinning bij Xerxes en de 4-2 tegen Papendrecht, verbeterde UVS de ranglijstpositie aanzienlijk. De Leidenaar: „Natuurlijk hebben we nog alle kans om kampioen te worden. Met kerst moeten We de achterstand op de andere ploegen hebben goedgemaakt". En om aan te ge ven, dat voorlopig niet het betaalde voetbal, maar UVS hem vol op bezig houdt: „Het lijkt me geweldig om in de hoofdklasse te spelen". WILLEM SPIERDIJK Den Bosch op bezoek LEIDEN BS Leiden speelt vanavond tegen de regerend landskampioen Nashua Den Bosch. De Leidse ploeg heeft bepaald winstkansen in deze „top per". De Bossche ploeg werd donderdag in Tel Aviv uitgeschakeld voor de Europa Cup 1. Coach Jan Dekker heeft, na het eerder afscheid van Kees Akerboom, nu met name problemen met zijn Ame rikanen. Richie Johnson is met een liesblessure zeker tot de Kerst uitgeschakeld, terwijl Larry Knight ook niet fit is. Eerder deze week liet Den Bosch dan ook Donald Robinson (27 jaar, 2.10 meter) overko men van het Franse Vi chy. Robinson heeft een contract tot 4 januari 1986. Dan zal Jan Dekker moe ten uitmaken met welke twee „gastarbeiders" hij verder wil. De wedstrijd tussen Leiden en Den Bosch in de Vijf Meihal begint om half negen. persé te winnen wel. Ook op trainingen. Ik kreeg toen zelfs een klap van een Amerikaan uit m'n eigen team: Wat jij, blanke, blok jij mij"? Harre wijn zou nog best een duel met z'n eigen selectie aandurven: „Een ploeg met Emill Hagens, Toon van Helfteren, Frank Kales, mijn broer en mij, wint zeker van die jongens hier. Daar durf ik duizenden gul dens op te zetten". Bondscoach Bondscoach Heger gaat vol gens Ruud Harrewijn te ge makkelijk voorbij aan de ou dere spelers. De coach van Leiden zou Toon van Helfte ren aan de ploeg toegevoegen, die de EK-kwalifikatiewed- strijd tegen Hongarije speelt: „Tijdens de voorbereiding zit Heger zeven weken in Ameri ka. Het gevolg is dat Van de Lagemaat en Van Essen ten onrechte bij de selectie zitten en Toon niet is geselecteerd. Ik geloof trouwens dat het be ter is, wanneer een Nederlan der bondscoach wordt na het vertrek van Heger. Iemand die de Nederlandse mentaliteit kent, die weet wat het is om overdag te werken en s'avonds te trainen. Tegenwoordig kan je alleen maar deel uitmaken van de nationale selectie als je studeert of werkeloos bent". Wanneer de functie „bonds coach" vrijkomt, is Ruud Har rewijn zeker in die post geïn teresseerd: „Toch wil ik ook graag in Leiden blijven. Ik heb het hier naar m'n zin. Ik hoop nog altijd dat er een sponsor komt en dan met een Amerikaan en een goede Ne derlandse speler erbij Europa Cup te spelen". WILLEM SPIERDIJK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17