Somcwt Club 2000 blijft dicht Informatica-universiteit zonder overheidssubsidie STAD OMGEVING WEEK EINDE 1M wil 'V behouden Hoogste punt op Hogewoerd HELDER VER WIJSSSYSTEEM VOOR RECHTSHULP NODIG ieuw protest tegen sexistisehe studenten ZATERDAG 9 NOVEMBER 1985 PAGINA 13 'EN De Stichting Kabelnet Merenwijk wil dat ITV op de Leidse kabel blijft. De ziet niets in de plannen van de Gemeenscha- ;e Regeling die de televisiemast in Oegstgeest •rd om ITV tijdelijk van de kabel te halen om te maken voor Sky Channel. De SKM is ver- [van mening dat ook BBC 2 behouden moet blij- Het plan van de Gemeenschappelijke Regeling BBC 2 samen met Europa Television op één ka- te zetten, is volgens de SKM niet aanvaard- Volgens de SKM moet Europa TV een kanaaj n delen met Music Box. De Gemeenschappelijke jeling was tot zijn voorstel gekomen wegens het jrt aan kanalen op de kabeltelevisie in Leiden jmstreken. Nauwelijks bezwaren tegen omlegging Rijn DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN In het provinciebestuur blijken nau welijks bezwaren te bestaan tegen het voorstel om de vaarweg van de Oude Rijn in het stadscentrum van Alphen aan de Rijn om te leggen. De provinciale verkeerscommissie boog zich gisteren over dit plan, dat al zo'n vijftig jaar bestaat maar nu concretere vorm begint te krijgen. In een advies van de Provinciale Planologische Commissie wordt sterk aangedrongen op de omleg ging. Ook het gemeentebestuur van Al phen aan den Rijn is een groot voorstan der voor een loop van de Rijn. Voor naamste motief voor de omlegging is het gevaar dat Alphense bewoners lopen door het veelvuldige passeren van tan kerschepen met kerosine en benzine. Deze schepen moeten scherpe bochten maken bij de waterkruising van Rijn en Gouwe en van de Oude Rijn met de Hei manswetering. Belangrijkste struikelblok zal echter de financiering van de operatie zijn. Het Al phense gemeentebestuur heeft al laten weten niet voor de kosten verantwoorde lijk te kunnen en willen zijn. Ook de le den van de provinciale verkeerscommis sie bleken geen voorstanders van een fi nanciering door het provinciebestuur. Het voorstel zal binnenkort de vergade ring van Provinciale Staten bereiken. Volgens de Provinciale Planologische Dienst moet medio 1986 met de omleg ging worden begonnen. LEIDEN Twaalf appartemen ten zullen er totaal komen aan de Hogewoerd 179-183. Gistermid dag werd het hoogste punt be reikt tijdens de restauratie van de monumentale panden. Wethou der D. Tesselaar was ter plekke om dat mee te vieren. De appar tementen worden verhuurd en de aannemer (Erica B.V.) ver wacht dat de panden in februari worden opgeleverd. Het interieur van de woningen wordt aange past aan de hedendaagse eisen des tijds, terwijl de gevel in oude staat wordt hersteld. LEIDEN Mensen die rechtshulp zoe ken, moeten terecht kunnen bij een in stantie die hen goed voorlicht en verwijst naar de juiste hulpgever. Dit staat in de nota Rechtshulp Leiden die gistermiddag werd gepresenteerd. De nota concludeert dat de drie hulpverleners (Instituut Bur gerraadslieden, Bureau Rechtshulp en de Rechtswinkel) goed functioneren en dat op de huidige voet kan worden doorge gaan. Volgens de samenstellers van de nota zijn de werkterreinen van de drie bovenge noemde instanties vergelijkbaar. Er is wel sprake van accentsverschillen en daarom is een helder verwijssysteem noodzakelijk. Dit systeem zorgt er ook voor dat de werkdruk enigszins kan worden gespreid en er efficiënter kan worden gewerkt. Het Instituut Burgerraadslieden (IBR) dat er in 1985 een derde kracht bijkreeg, kan deze uitbreiding van het personeel als blij- vend beschouwen. Het IBR hoeft geen stichting te worden, maar het is wel nood zakelijk dat er een statuut komt tussen IBR en gemeente, zodat de formele onaf hankelijkheid van het Instituut bevorderd wordt. DEBAT OVER DEMOCRATIE IN LEIDEN LEIDEN Het politieke de bat over „Democratie in Lei den", dat op donderdag 31 ok tober geen doorgang kon vin den, wordt nu gehouden op woensdagavond 13 november in de Burchtzaal aan de Burg- steeg 14. De bijeenkomst be gint om half negen. Met bijdragen van Paul van der Bijl, Willem Buij- teweg, Astrid Schoordijk en Gert Visser. Foto Wim van Noort. ervan overtuigd dat hij zulke kwalificaties niet eens nodig zou hebben, echter niet in de raadzaal uit. Klucht (2) Het resultaat is bekend. De vice-president van de Haagse rechtbank had geen zin zich in juridische termen uit te moeten spreken over een con flict dat praktisch niet onop losbaar leek. Hij stuurde beide partijen naar een belendend zaaltje om het conflict uit te praten. Officieel werd niet bekend gemaakt wat daar plaats heeft gevonden. Het publiek mocht slechts aanschouwen dat de advocaat van de universiteit na luttele minuten dè mede deling deed het geding in te trekken. Wat zou daar in dat achteraf zaaltje hebben plaatsgevon den? Zou Goekoop alsnog een toezegging aan de universiteit hebben gedaan? Nee, achteraf is duidelijk dat Goekoop 'zijn poot stijf heeft gehouden'. Men ziet de burgemeester zit ten, zelfverzekerd maar ge spannen wat achterover in zijn stoel hangend en zijn ge kwelde opponent aan de over zijde van de tafel. Veel heb ben beide heren elkaar niet te vertellen. De advocaat van de universiteit waagt misschien nfcg een poging tot een 'gen- tlement agreement' over een datum van ontruiming, maar dat wordt door de burgemees ter, op zijn bekende manier minzaam glimlachend, van de hand gewezen. Waarop de ad vocaat besluit de eer aan zich zelf te houden en het kort ge ding in te trekken. Einde kort geding, einde van de voorstelling. Want, laat daar geen misverstand over principes van de VVD ook niet moet overschatten? Toerisme Het is toch wat in Noordwijk. Een zeer groot deel van de bevolking leeft ervan en een evengroot deel van de bevol king heeft er last van. Dat Noordwijk de badplaats is met het langste strand, 14 kilome ter, van Nederland en dat de bevolking in de zomer vier keer zo groot is, dat is alle maal te danken/te wijten (doorhalen wat niet gewenst is) aan het toerisme. Jaren lang gebeurde daar op plaat selijk overheidsniveau niets aan, maar nu het dorp groeit en ook de problemen sky- high stijgen, wordt de roep om maatregelen steeds har der. De bar- en restauranteigena ren hebben zich onlangs vere nigd omdat hun belangen door grote broer Horeca Noordwijk niet goed zouden worden vertegenwoordigd omdat die meer ziet in het verblijfstoerisme. De b- en r- eigenaren moeten het natuur lijk hebben van het dag- en vooral avondtoerisme én dat is juist de sector die voor zó veel overlast zorgt, dat groe pen bewoners van het zee dorp al in het geweer geko men zijn. Wat zou je na dit alles ver wachten wanneer er een fo rumavond over het toerisme wordt gehouden in Noord wijk....juist: een enorme op komst. Wat een beschamende vertoning was het afgelopen woensdag dan in De Beurs waar het CD JA uit Noordwijk de genoemde forumavond had belegd. De vertegenwoordi gers van het CDA, de VVD en PvdA uit de Noordwijkse gemeenteraad hadden zich uitgebreid voorbereid op de stellingen om die voor slechts ongeveer dertig aanwezigen met verve te berde te bren gen. Zoals al werd gehoord uit monden van belanghebben den die wel op waren komen dagen: „En straks, wanneer er in de gemeenteraad besluiten gaan worden genomen, dan komen ze ineens met klach ten en eisen, dan is het te laat". Pet Het twee-petten-probleem is één van die zaken die met de regelmaat van de klok opdui ken in de politiek. Twee-pet- ten, het wil zoveel zeggen dat een politicus of een politieke partij zich aan twee (vaak te gengestelde) belangen heeft verbonden. Welke keus moet er dan gemaakt worden? De plaatselijke PvdA-bestuur- ders werden er de afgelopen weken mee geconfronteerd toen de Leidse afdeling van 'Jongeren tegen kernwapens' het gemeentebestuur om een subsidie vroeg van 1300 gul den voor het organiseren van een manifestatie tijdens de scholierenstaking op 1 no vember. Zoals bekend besloot het kabinet die dag tot de plaatsing van kruisraketten in Nederland. Nu is de PvdA tegen de komst van kruisraketten. Sterker nog, de PvdA zal al het mogelijke doen om die ra ketten ofwel tegen te houden ofwel zo snel mogelijk het land weer uit te krijgen. Met die pet op had verwacht mo gen worden, dat het in meer derheid uit PvdA-politici be staande college van B en W elke aktie tegen de raketten van harte zou ondersteunen en dus het gevraagde bedrag maar al te graag ter beschik king zou willen stellen. Maar het college is echter ook het hoofd van het openbare onderwijs ter plaatse. Met die pet op kon onmogelijk subsi die verstrekt worden, omdat dat zou kunnen worden ge zien als een erkenning van de scholierenstaking. En dat past het hoofd van het onderwijs nu eenmaal niet. Het college besloot uiteinde lijk de pet van hoofd van het openbare onderwijs in Leiden op te zetten en alle medewer king aan een scholierensta king te weigeren. De jongeren tegen kernwapens kregen dus geen cent van het college. Slechts één wethouder paste de PvdA-pet beter dan die van onderwijs-bestuurder. Die wethouder had de subsidie wel toe willen kennen. Laat dat nou net Henriëtte van Dongen, de wethouder van onderwijs, zijn. iEIDEN Discotheek llub 2000 aan de Hoge- oerd 129, die door bur- emeester C. Goekoop na ïassale vechtpartijen ras gesloten, blijft defi- itief dicht. Er zal wel reer een café in het worden onderge- i ilP iracht, maar dat moet -.ten bruine kroeg wor- Dat werd gisteren iuidelijk tijdens een be- ïandeling door de com- nissie voor de beroep- de bezwaarschriften ran een bezwaarschrift egen de sluiting van de lancing, re op erste[De defini ieve sluiting is een jevolg van een civiele proce- die de eigenaar van het >and aan de Hogewoerd, Lei- lenaar E. de Heer, had aan gespannen tegen tegen T. Da- lagoklu, de beheerder van ülub 2000 en huurder van het pand. Volgens De Heer zelf-had deze nog nooit de huur Letaald: „Wel altijd mooie 'oorden, maar ik heb geen cent gezien. Het gaat totaal om een huurschuld van 20.000 gulden". De kantonrechter ontbond deze week de huurovereen komst tussen De Heer en Da- lagoklu en bepaalde dat de huurder zijn sleutel moet in leveren. De Heer zegt blij te zijn dat hij van zijn huurder is verlost: „Al die ellende, daar heb ik niets aan. Mijn huurder was verantwoorde lijk voor de herrie, maar de buurt keek mij er op aan". De plannen van De Heer voor een bruin café in Ierse stijl zijn nog niet definitief, maar wat hem betreft zal het pand wel een horeca-bestem- ming houden. De discotheek werd in sep tember door burgemeester Goekoop met onmiddellijke ingang gesloten, nadat zich een groot aantal moeilijkhe den in en rond de dancing had voorgedaan. Club 2000 ging eind vorig jaar open en vanaf dat moment zijn er problemen geweest. Omwo nenden klaagden over ge luidsoverlast en over gedra gingen van bezoekers. De po litie constateerde drie maal een overtreding' van de slui tingstijden en maakte proces verbaal op. Augustus dit jaar ging het echt mis: een portier werd met een mes gestoken en op straat ontstond een massale vechtpartij tussen bezoekers. De politie had de grootste moeite de vechtenden te scheiden. Op 13 augustus ging het weer fout en maakte de politie opnieuw met harde hand midden in de nacht werden charges uitgevoerd op de Hogewoerd en arresta ties verricht een einde aan de ongeregeldheden. De commissie voor de be- i roep- en de bezwaarschriften boog zich gisterochtend over F een een bezwaarschrift van de huurder tegen de sluiting van Club 2000 door burge meester Goekoop. Door de f uitspraak van de kantonrech- ter is deze beroepsprocedure zinloos geworden. Eerder had j Dalagoklu al tevergeefs bij de J Raad van State een poging gedaan Club 2000 weer open j te krijgen. DEN Het college van tuur van de Leidse univer- it moet duidelijker vastleg- welke maatregelen getrof- worden tegen studenten vrouwen lastig vallen. Dat ft de Emancipatiekomissie college laten weten naar aanleiding van het besluit drie studenten toe te laten, die door de Vrije Universiteit in Am sterdam (VU) verwijderd wa ren, nadat het drietal herhaal delijk vrouwen had lastig ge vallen. De studenten waren in Leiden wel welkom al legde het college daarbij vast dat „geëigende maatregelen" ge nomen worden, wanneer mocht blijken dat de studenten zich ook in Leiden misdragen. Ook Vrouwen tegen Sexueel Geweld heeft bij het college geprotesteerd. Vanuit de uni versiteitsraad is inmiddels i vraagd de mogelijkheid tot klachteninventarisatie op het gebied van ongewenste intimi teiten onder te brengen bij de coördinator vrouwennetwerk. De universiteitsraad buigt zich maandag over een en ander. Indoor Leiden van start De Groenoordhallen vormen dit weekein de al weer voor de derde maal het de cor voor „Indoor Leiden". Het paar densportevenement dat zich de eerste twee keer in de be langstelling van de (TROS)televisie mocht verheugen, maar dit jaar zonder camera's wordt af gewerkt, ging gis terochtend in alle vroegte onder een zeer matige publie ke belangstelling van start en zal morgenmiddag met een drietal springfi- nales èn enige aan trekkelijke show-on derdelen worden besloten. LEIDEN Het plan van het bedrijfsleven voor op richting van een informa- tica-univèrsiteit komt niet in aanmerking voor subsi die door de overheid. Mi nister W. Deetman van onderwijs stelt in een nog niet openbaar gemaakte notitie over postdoctorale opleidingen, dat deze al leen op overheidssteun kunnen rekenen als de opleiding door een uni versiteit of hogeschool wordt verzorgd. Dit meldt het Leidse universitaire weekblad Mare. Voor de post-doctorale studies, in feite opleidingen in de tweede fase van het weten schappelijk onderwijs, heeft het kabinet 150 miljoen gulden startsubsidies uitgetrokken. Een criterium voor het ver krijgen van een startssubsidie is dat de opleiding zichzelf binnen vijf jaar financieel kan bedruipen. De opleidingen moeten daarna door de afne mers (studenten, werkgevers of het beroepsveld waarin de gestudeerden werkzaam zijn) worden betaald. Verder eist Deetman een zeer hoge kwali teit van dit soort onderwijs. De initiatiefnemers van het plan voor een informatica-universi teit, een groep ondernemers onder leiding van NMB-top- man Soetekouw, wilden het onderwijs zelf gaan verzorgen. Zij hadden voor hun plan een subsidie van 21 miljoen gulden gevraagd. De notitie is volgens Mare in behandeling bij de minister raad, die daar 22 november een beslissing over wil nemen. Een aantal opleidingen in het land, die volgens de minister reeds aan de gestelde eisen voldoen, hebben inmiddels al wel een startsubsidie ontvan gen. Leiden was één van de steden die zich voor de informatica- universiteit had aangemeld. Ook Den Haag wil de nieuwe universiteit. ~^\:iucht (i) bestaan, dit was geen recht zaak. Dit was een klucht voor twee heren. Met de universi teit in de rol van aangever en de burgemeester die de grap af mocht maken. En hoe er ook over de hou ding van de universiteit in deze affairè gedacht mag wor den, die rol van aangever bleek haar op het lijf te zijn geschreven. Golfbaan (1) Warmond begint steeds meer te beantwoorden aan het pre dikaat „recreatiegemeente". Sinds de komst van de mo derne Dekker-tennishal be perkt recreatie in Warmond zich niet uitsluitend tot het water van de Kagerplassen. Tegenwoordig bestaan er in Warmond zelfs planned voor een openbare golfbaan in de Broek- en Simontjespolder. „Geen sprake van", liet het college van B en W vorige week weten. De Broek- en Si montjespolder moet voor "ie dereen toegankelijk blijven en een golfbaan, al heet die openbaar, te zijn, is onvol doende toegankelijk voor ie dereen. De politieke partijen in de Warmondse raad stonden echter beduidend positiever tegenover plannen voor een openbare golfbaan op War- monds grondgebied, zo bleek Golfbaan (2) Maier wil een stichting in hel leven roepen die de golfbaan gaat beheren. Via begunsti gers zouden de benodigde fi nanciën op tafel moeten ko men. De golfbaan wordt voor iedereen toegankelijk. Wie 's- ochtends bij het ontwaken een onbedwingbare lust tot golfen voelt, kan zich direct naar het openbare golfterrein begeven en niet gehinderd door ballotagecommissies of een verplichting tot het dra gen van ruitbroeken een balletje slaan. Er zou slechts een kleine bijdrage in de kos ten tegenover moeten staan. Enige scepsis over de bruik baarheid van het terrein voor niet-golfers wees Maier van de hand. „Als er iemand over de baan loopt sla je als golfer niet". Volgens hem zouden golfers en niet-golfers in vol ledige vrede kunnen samenle ven in dë Broek- en Simont jespolder. Een leuke voorstel ling van zaken, maar de wens lijkt hier toch de vader van de gedachte. Geheel pro bleemloos zal de situatie toch niet zijn. Wie besluit om op een zonni ge zondagmiddag met de kin- ders te gaan picknicken ter hoogte van de openbare „hole" zes, moet er toch terde ge rekening meehouden dat de maaltijd ruw verstoord kan worden door rondvliegende golfballen. Evenmin zal de terreinknecht het kunnen waarderen indien de War mondse jeugd op woensdag middag bezit neemt van de keurig gemaaide „green" van de openbare „hole" acht om daar een partijtje te gaan voetballen. Zo openbaar zal een openbare golfbaan dus ook weer niet zijn. Waagbrug Hoe de Leidse Wp vijf jaar geleden dacht over de aanleg van een brug bij het Waag- hoofd, stond vorige week op deze plaats beschreven. Hoe ook binnen de fractie van de VVD een frisse wind voor in keer kan zorgen, werd deze week duidelijk in een verga dering van de raadscommissie ruimtelijke ordening over dit onderwerp. Voor de goede orde nog even: in februari 1981 noemde VVD-fractievoorzitter Fred Kuijers het plan voor de aan leg van een brug aan het Waaghoofd „de vernietiging van een monument". Aan dat monument is in al die jaren nog geen steen ver anderd. Daar kan het dus niet aanliggen dat Gerard Bakker, als opvolger van Kuijers, deze week te melden had dat „je de waarde van een monument niet moet overschatten" om vervolgens in te stemmên met de bouw van een definitieve brug. Bakker heeft de boodschap van voormalig wethouder Cees Waal „het is niet zo is dat met een monument niets kan doen, je moet er slechts zorgvuldig mee omspringen" kennelijk serieus genomen. In ieder geval serieuzer dan die van zijn eigen wethouder Kuijers. Of moet de conclusie luiden dat ie de politieke zijn niet zoveel zaken aarmee een burgemeester ch in Leiden kan profileren, aar doet zich een mogelijk- eid voor, dan dient die ook et beide handen aangegre- ;n te worden. at moet burgemeester Cees oekoop hebben gedacht toen j gaandeweg een hoofdrol in et conflict rond het kraak- and Brill aan de Oude Rijn reeg toebedeeld. Toen dé liversiteit hem voor de chter daagde, besloot Goe- Dop alle activiteiten aan de ant te zetten en de beschik te tijd aan dit onderwerp te ;steden. et werd een glanzende oofdrol, dinsdagmiddag in de Ie- fechtzaal. Onder toeziend oog an zijn vrouw, dochter, kra- zelf-|ers en een vuistvol sympa- piserende ambtenaren maak- de burgemeester in een ng betoog korte metten met universiteit en diens verte- inwoordiger voor het ge- !cht. roekoop had zijn speech ge- eel zelf, vrijwel zonder juri- ische bijstand, geschreven, verluidt was de eerste niet bijster vriendelijk de universiteit. Maar ook e definitieve versie, die de rechtzitting aan de werd uitgedeeld, beperk- zich niet alleen feiten, maar haalde hij malen fel uit. er op papier: „Het van de universiteit is De wijsheid kenne- En „de universiteit, haar advocaat ziet Tenslotte had de willen conclu- dat „voor het ongeduld de universiteit kennelijk moet wijken". Die woor- sprak Goekoop, wellicht afgelopen dinsdag tijdens een commissievergadering. Het optreden van de Leidenaar Lex Maier tijdens die verga dering was niet geheel vreemd aan de welwillende houding van politiek War mond. Maier is een enthousiast golf- speler en wil dolgraag een openbare golfbaan in de War mondse polder. „Ik kwam en kele jaren geleden in de Me renwijk wonen. Bij mijn eer ste wandeling door de Broek en Simontjespolder dacht ik al: wat zou je hier mooi een golfbaan kunnen aanleggen", aldus Maier als inspreker tij dens de commissievergade ring. Hij nam vervolgens het heft volledig in handen. Een zelf gemaakte tekening van de toekomstige golfbaan werd opgehangen en omstandig schetste Maier een soort golf- hemel op aarde. In het hartje van Leiden is alles te koop. Dat is een bekende reclameslogan, die hetzelfde doel beoogt als de kreet Haarlemmerstraat, een ki lometer koopplezier", maar dan met een wat breder perspectief. Als je je realiseert, dat in Leiden heel wat afgepraat wordt om het stadse koopcentrum te promoten, dan is het opvallend om in het Leidse centrum een NZH-stadsbus rond te zien rijden met een reclametekst van ondernemers uit Haarlem, waarmee het koop lustige publiek wordt gewezen op het aantrek kelijke koopcentrum in die plaats (zie foto). Dat moet de consument haast wel op een idee bren gen wanneer hij in Leiden in de file achter de bus staat. De NZH laat desgevraagd weten, best wel een Leidse slogan op de bus te willen voeren. Dat men zelfs Leidse ondernemers heeft benaderd voor dit doel, maar dat er geen reactie is geko men. „En als men niet wil, dan kunnen wij ook niet anders", aldus de NZH.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13