Europees Hof eroordeelt IG-commissie Egypte: PLO ziet af van acties in Israël Benodigde computerprogramma's struikelblok voor Star Wars OMNIVERSUM U Hongkong opnieuw overstroomd met vluchtelingen Toeristenklasse te min voor Nigeriaans gezin IJRIT KRIJGT NA JARENLANGE TRUD SCHADEVERGOEDING CCCin pamflet: Dit is het begin Ij Kleurrijke revolutie in I Moskouse winkelstraat UNIEK IN EUROPA SPACETACUL AR BUITENLAND EekLeSotwa/nt VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 PAGINA 7 an onze correspondent Roger Simons) )NDEN De twee ouwen, achttien kin- Ten en twee nichtjes in het Nigeriaanse op- irhoofd Okerentoeg- I Thompson, die sinds ptember op kosten n de Engelse staat le- •n, weigeren naar lis te gaan met „tou- ;t class"-vliegtuigtic- ;ts. Deze zijn beneden in waardigheid. ven werden in ptember met hun kroost op straat gezet, nadat het ton Square, waarvan de zeer welgestelde opper- huur per jaar honderd- hoofd zelf naar Nigeria duizend pond bedraagt, was vertrokken. Tot die Thompson mag, na een tijd woonde de familie in koststondig verblijf in de een luxueus huis aan Ea- gevangenis in zijn land, geen geld meer sturen vanuit Nigeria. Op kosten van de Engelse gemeen schap werden de 24 fami lieleden vervolgens uit hun huis gezet en in een duur hotel nabij Padding- ton Station onderge bracht. De eerste vrouw van Thompson in een re actie: „Over een paar we ken ontvangen wij uit Ni geria het nodige geld voor vliegtuigtickets eerste klas. Voor wij vertrek ken, zullen wij aan West minster alles terugbeta len; die hotelrekening van 200 pond per nacht is voor ons maar een peul schilletje". Suriname uitzondering bij democratisering Z.-Amerika WASHINGTON Suriname en Chili zijn de uitzon dering op de algemene tendens in Zuid-Amerika naar meer democratie, zo meent prof. Grosman, juridisch adviseur van de Organisatie van Amerikaanse Staten Op de volgende algemene vergadering van de OAS in december komen zowel het rapport over Suriname als Chili aan de orde. „Het is onduidelijk waar Suriname heen gaat", zegt prof. Grosman, een Nederlands spre kende Chileense vluchteling die aan de Amerikaanse universiteit van Washington internationaal recht do ceert. Hij omschrijft het huidige overgangsproces naar een meer democratische regeringsvorm als een stuk kauwgum, dat je wel een hele tijd kunt rekken maar niet eindeloos. Wat er dan uiteindelijk gebeurr. meer democratie, de indruk die Bouterse naar bui ten toe wil wekken, of niet meer dan kosmetische ver anderingen is volgens Grosman onduidelijk. Martens wil opnieuw volmachten (Van onze correspondent Aad Jongbloed) BRUSSEL Als er een nieuw kabinet- -Martens komt, zal dat opnieuw gebruik moeten maken van buitengewone volmach ten op sociaal-economisch terrein. Daarover zijn de christen-democratische en liberale onderhandelaars, die pogen onder leiding van formateur Martens een nieuwe coalitie aan te gaan, het eens geworden. Het kabi- net-Martens V bediende zich eveneens van volmachten zodat men maatregelen kon ne men, zonder voor de voeten gelopen te wor den door het parlement. Het ziet er overi gens niet naar uit dat Martens voor 14 no vember, zoals hij veronderstelde, met zijn formatie klaar is. Met name het toedelen van de ministeries zal nog wat tijd vergen. VS: Titanic moet gedenkteken worden WASHINGTON De VS willen een internationale overeenkomst opstellen, waarbij het wrak van de Titanic wordt uitgeroepen tot een maritiem gedenkte ken. Een wetenschapper die betrokken was bij de opsporing van het wrak, Ro bert Ballard, heeft al eerder gepleit voor zo'n maatregel. Hij wil dat berging van het schip, dat onzinkbaar werd ge acht maar op zijn eerste tocht in de gol ven verdween, internationaal wordt verboden. Volgens Ballard is verder onderzoek en bestudering van het wrak ook mogelijk als de Titanic op de zeebodem blijft liggen. ILIXEMBURG Het Europe an Justitie heeft giste- de EG-commissie veroor- [eld tot betaling van schade- trgoeding van ongeveer t liljoen gulden Brit. bnley Adams, voormalig [arketing-directeur van het :sers farmaceutische con- Hoffmann-la Roche, had EG geïnformeerd over ge- emel met prijzen door het drijf, maar de commissie jithulde zijn naam, waarna door Hoffmann-La Roche Het Hof vindt dat de Commis sie haar geheimhoudingsplicht heeft geschonden door in 1974 de naam van haar informant, tegenover Hoffmann-la Roche te onthullen. Het bedrijf werd wegens overtreding van prijs- voorschriften tot een miljoen gulden boete veroordeeld, maar nam wraak door Adams De informatie die Adams doorgaf had betrekking op prijsafspraken tussen la Roche en zes andere farmaceutische ondernemingen in Nederland, Groot-Brittannië, West-Duits- land en Frankrijk in een kar tel dat beoogde de prijzen voor vitaminepreparaten hoog te houden. In Zwitserland werd Adams tot een jaar voorwaardelijk veroordeeld. Intussen had zijn vrouw zelfmoord gepleegd, vermoedelijk omdat de politie verteld had dat haar man wei eens voor 20 jaar achter de tra lies gezet zou kunnen worden. Voor Adams begon toen een langdurige strijd, waarin hij rehabilitatie en schadevergoe ding eiste. Hij schreef er een boek over en in Engeland werd een televisiefilm ge maakt. Het Hof bepaalde nu dat de EG-commissie de helft moet betalen van de ruim vier mil joen gulden schadevergoeding die Adams had geëist. In een reactie op de uitspraak zei Adams: „Al het geld ter we reld kan niet goedmaken wat ik heb verloren, mijn vrouw". Nadat hij door Hoffmann-la Roche was ontslagen leefde Adams jarenlang aan de rand van een financiële afgrond. BRUSSEL De CCC (Strijdende Communisti sche Cellen) zijn nog niet klaar met de reeks aan slagen die België nu al een maand in de ban houdt. Maar de campag ne waarbij speciaal ban ken het moeten ontgel den, is kennelijk voorbij. Dit blijkt uit het uitvoe rige document dat giste ren per post werd be zorgd bij Belgische kran teredacties. Volgens het pamflet zijn de aanslagen het begin van de „cam pagne die de naam draagt van de onsterfelij ke gids van het wereld- proletariaat". In het do cument zetten de CCC zich ook sterk af tegen de Belgische politiek en de recente verkiezingen in het lancl. AIRO Een naaste me twerker van de Egypti- he president Moebarak eeft verklaard, dat de LO voortaan afziet van eweld buiten de door Is- lël bezette gebieden. Dit esluit geldt ook voor Is- lël binnen de grenzen an voor '67. Militaire jeraties van de PLO zou- ?n voortaan beperkt blij- en tot de bezette weste- jke Jordaanoever en de aza-strook. Een medewerker van PLO- leider Arafat zei dat „er ver schil bestaat tussen terroris me en gewapende strijd, tus sen terrorisme en het recht van het Palestijnse volk om te strijden". Volgens Arafat realiseert de PLO zich dat geweld „buften bezet Ara bisch gebied" het vredespro ces in het Midden-Oosten al leen maar zal vertragen. Ook zegde hij toe dat zijn organi satie „strenge maatregelen zal nemen om overtreders van dit besluit te straffen". Israël heeft de verklaringen inmiddels afgedaan als „een spel met woorden". Een Amerikaanse functionaris noemde de uitspraak een po sitieve stap, maar geen be langrijke ontwikkeling. De verklaring van Arafat moet worden gezien als een poging het imago van de PLO op te poetsen na de ka ping van het Italiaanse crui seschip Achille Lauro door een Palestijns commando uit het kamp van Arafat. President Moebarak en PLO-leider Arafat keken gisteren, beiden in gedachten verzonken, naar een show van de Egyptische lucht macht. Vluchtelingen in Hongkong. Dé meesten worden direct na aankomst teruggestuurd. HONGKONG Het is ge daan met de voldoening van Hongkong over de afgenomen stroom illegale immigranten uit China. Steeds gFotere aan tallen zijn er weer in geslaagd om de grens, afgezet met gaas en schijnwerpers, én de Britse militaire patrouille te passe- De laatste officiële cijfers to nen aan dat vorige maand 1.700 mensen de grens oversta- .ken. En dat zijn alleen nog maar degenen dié gearresteerd en teruggestuurd werden. Het is waarschijnlijk dat vele an deren de dans zijn ontspron gen en zijn verdwenen in de zeer drukke stad. Er zijn tenminste vier redenen voor de toename: het recente besluit van de Britse regering om een bataljon van Nepalese grenswachten te ontbinden heeft in Zuid-China de indruk gewekt dat de grens daardoor al minder goed bewaakt wordt; het plan om een nieu we identiteitskaart te introdu ceren heeft geruchten veroor zaakt dat er een amnestie in de lucht hangt voor illegale in woners van Hongkong; het einde van het oogstseizoen en het feit dat China op het mo ment degenen die door Hong kong zijn teruggestuurd eerder een boete oplegt dan een „he ropvoeding". Het Britse leger ontkent overi gens dat het aantal grenspa- trouilles is teruggebracht. Een kolonel schat dat het aantal il legale grensoverschrijders dat meteen wordt opgepakt tachtig procent van het totaal be draagt. China zegt dat het tevreden is met haar grensbewaking en heeft geen plannen die uit te breiden. Maar ondanks de re latieve welvaart van de zuide lijke Chinese provincies sedert de invoering van de „open deur" politiek lijkt het erop dat Hongkong met zijn neon- gloed van welvaart zijn aan trekkingskracht nog niet niet heeft verloren. De ironie wil dat. terwijl Hongkong nog steeds het para dijs op aarde lijkt in de ogen van vele Chinezen uit de Volksrepubliek, vele oorspron kelijke inwoners van Hong kong, met de overdracht in 1997 door de Britten aan Chi na in het achterhoofd, de Ver enigde Staten, Canada en Au- stralië beslist meer aantrekke lijke vestigingslanden vinden. ADVERTENTIE WAT IS ER ZO SPECTACULAIR AAN Maak uw eigen spaceshuttlevlucht vanaf 29 oktober in de super-grootbéeld-koepelprojektie- Omnimaxfilm 'THE DREAM IS ALIVE" gefilmd door de astronauten zélf. Maandag t/nrr vrijdag om 14-16-19-21 uur. Zaterdag en zondag 11-13T 5-17-19-21 uur. Het tweede programma GENESIS ma. t/m vrij. 15 en 20 uur. Za. en zo. 12-14-16-20 uur EEN SPANNEND AVONTUUR IN RUIMTE EN TIJD VOOR HET HELE GEZIN Pres. Kennedylaan 5, DEN HAAG (bij Gem.museum en Congresgebouw). NS-dagtocht 88 het hele jaar geopend. Gratis plaatsbespreken ma. t/m vrijdag 9-12 u.ur tel. 070-545454 lOSKOU Op weg naar Ie onthulling van het eer- te grote standbeeld van ^nin in Moskou zal par- ijleider Gorbatsjov onge- wijfeld over Moskou's lerste echte „winkel-ave- ïue" gereden zijn. Elke vinkei in deze Dimitro- Yastaat heeft gedurende ien renovatieproject, waarbij een sta-in-de-weg kerk uit de zeventiende ïeuw in zijn geheel zes meter naar achteren werd geplaatst, nieuwe, op het Vesten geïnspireerde winkelaanduidingen ge kregen. )e verbaasde Moskou raken niet uitgekeken 'p de rode,- diepblauwe en zil verkleurige teksten. De reus achtige stomerij, de kunstgale rie, de banketbakker, het an tiekzaakje en het theehuis zou den nu niet meer opvallen in een Nederlandse winkelstraat. In deze gewoonlijk zo kleurlo ze stad, waar armoedige etala ges en een grimmig straat beeld troef zijn, werkt de Di- mitrovastraat als een kleine, kleurrijke revolutie. Sinds Kroetsjov, die de stad voorzag van wolkenkrabbers waarvoor veel van het oude Moskou het veld moest rui men, zijn er af en toe pogingen gedaan Moskou een beter en vriendelijker stadsbeeld te ge ven. Deze jongste poging lijkt het meest succesvol. Behalve de Dimitrovastraat is deze zo mer ook de Arbat, de meest pittoreske straat van Moskou, heropend als wandelpromena de een triomf voor -, de bloeiende monumentenzorg van de stad. Het totaaleffect van de reno vaties wordt op dit moment echter enigzins overschaduwd door de explosie van rode vlaggen, banieren, leuzen en staatsieportretten, die de stad jaarlijks tijdens de revolutie- herdenkingen in november overspoelen. De onthulling van het nieuwe standbeeld van Lenin op het Oktober- plein is slechts een van de vele gebeurtenissen rond de no- vember-herdenkingen, waar bij cultuur en ideologie hand in hand gaan. De theaters brengen toepasselijke stukken, in de musea zijn tentoonstel lingen over de revolutie en de Russische tv zendt een serie over het leven van Lenin uit. MARTIN WALKER Copyright The Guardian WASHINGTON Presi dent Reagans droombeeld van een effectief defensie systeem in de ruimte is bijna zeker gedoemd tot mislukken. Dat is de me ning van een groeiend aantal computerprogram meurs, dat zegt dat het schrijven en testen van de enorme hoeveelheid soft ware die nodig is voor een betrouwbaar systeem, een onhaalbare zaak is. Ook medewerkers aan het Strategie Defence Initiative (SDI), zoals het Star-Warspro- ject officieel heet, zijn het er allang over eens dat de beno digde software hun voornaam ste technische struikelblok vormt. Ze zijn er echter ook van overtuigd dat dit pro bleem met genoeg tijd en geld opgelost kan worden. Het team van computerdes kundigen, aangesteld om de SDI-Organisatie (SDIO) van het Pentagon te adviseren, re ageert heel wat minder opti mistisch en zegt dat het onmo gelijk is fouten in de software uit te sluiten. Het is misschien wel mogelijk systemen te ont werpen,'die slecht functione rende componenten onmidde- lijk opsporen en isoleren en zo de schade kunnen beperkèn. Volgens weer anderen bevindt, het SDI-project zich nog in het vroegste onderzoeksstadium en kan men nog geen defini tieve uitspraken doen. De belangstelling van het pu bliek heeft zich wat de techni sche zijde van het SDI-project betreft voornamelijk gecon centreerd op lasers en andere stralingswapens. Er is realitief weinig aandacht geschonken aan het feit dat het hele sys teem volkomen automatisch moet kunnen opereren, be stuurd door een netwerk van computerprogramma's. Voor- en tegenstanders van het SDI- project zijn het er over eens dat hiervoor het langste en meest complexe stuk software uit de computergeschiedenis nodig is. Razendsnel Juist omdat het Star Wars sys teem zo razendsnel en effectief moet reageren, zal er geen tijd meer zijn voor een menselijke ingreep („zelfs geen tijd om'de president te wekken" aldus een SDI-medewerker) voordat de VS aan hun ruimte-oorlog beginnen. De eerste stappen in deze nucleaire oorlog zouden volkomen onder de controle staan van een computer, die van te voren geprogrammeerd is op basis van vermoedens over hoe de Russen zouden aanvallen en hoe de VS daar op zouden moeten reageren. Computers die in verbinding staan met sensoren in de ruim te zoudende eerste signalen van een aanval oppikken, de duizenden echte raketten van de tienduizenden „loze" wa pens moeten onderscheiden, de baan van alle objecten in de „dreigende wolk" moeten be rekenen. Computers zouden ook -de aard van de aanval en het juiste antwoord daarop moeten bepalen, de wapens moeten richten en moeten verifiëren dat Stfvjet-rakketen en kernkoppen ook werkelijk vernietigd zijn. Binnen enkele seconden, op z'n hoogst een paar minuten, zou een anti-raketsysteem van het soort dat Reagan en zijn SDI-adviseurs voor ogen staat alle beslissingen hebben moe ten nemen. In een conventio nele oorlog zouden defensie experts, generaals, stafchefs en opperbevelhebbers daar dagen, weken, maanden over doen. „De mensen schijnen niet te begrijpen dat het maken van software op een heel ander vlak ligt dan de meeste andere technische problemen. Er zijn een paar fundamentele rede nen waarom software nooit zo waterdicht gemaakt kan wor den dat je er honderd procent zeker van kunt zijn, dat Star Wars ook werkelijk zal wer ken". Dat is de mening van David L. Parnas, een van 's werelds meest gerespecteerde autoriteiten op het gebied van programmeren op grote schaal. „Ik zeg niet dat het onmoge lijk is. ik zeg dat je nooit zeker weet hoe betrouwbaar het sys teem zal zijn", aldus Parnas, professor aan de Victoria uni versiteit in Brits-Columbia. In juni werd Parnas door het SDIO benoemd tot een van de software-adviseurs. Na een eerste bijeenkomst, waar de SDIO haar verwachtingen om trent het systeem uitsprak, diende Parnas gefrustreerd zijn ontslag in, samen met acht technische rapporten waarin hij uiteen zette waarom de software niet aan de verwach tingen zou voldoen. Fouten Computerprogramma's bevat ten onvermijdelijk fouten, die alleen gevonden kunnen wor den tijdens het „debuggen" het afdraaien en testen van het programma om te zien waar het misgaat, zodat de verkeerde programmeercode herschreven en opnieuw inge voerd kan worden, waarna een nieuwe test volgt. Volgens SDI-tegenstanders is het niet mogelijk het hele systeem on der realistische condities te testen, terwijl de SDIO zegt dat de Star-Warsprogramma's wél doeltreffend op simulators getest kunnen worden. Larry Smarr, hoofd van het nieuwe centrum voor super- computing-toepassingen aan de universiteit van Illinois, is een van de honderden weten schappers die vanwege het twijfelachtige technische re sultaat geweigerd hebben mee te werken aan het SDI-pro- gramma. „Uitgaande van mijn ervaring als natuurkundige en schrijver van een aantal behoorlijk uit voerige cömputerprogramma's zeg ik, dat je op geen enkele manier een programmeercode zou kunnen produceren die groot genoeg is om het werk te doen en de eerste keer perfect zou werken en dat is wat je nodig hebt. Ik kan me in de nabij toekomst ook geen ont wikkelingen in de technologie van de computer voorstellen die dit wél mogelijk zouden maken". Aantal regels Over het algemeen wordt genomen dat de software het Star-Warssysteem uit i minste tien miljoen program- meerregels moet bestaan. Vol gens sommigen ligt het aantal echter dichter bij de honderd miljoen. Computerdeskundigen weten dat in alle programma's, zelfs die voor commercieel gebruik, fouten zitten, die soms pas ja ren later aan het licht komen. Volgeps Parnas is het alleen door telkens bijschaven, dat de software betrouwbaar wordt. Maar die mogelijkheid biedt een dertig minuten durende Star-Warsoorlog niet. Het langste correcte programma dat ik ooit heb gezien, bestond uit vijf regels". Fouten in een programma dui den niet op onzorgvuldig pro grammeren, maar zijn veel meer een „natuurlijk gegeven" waar zelfs de beste program meurs mee te maken hebben. Bovendien geldt de regel: hoe langer het programma, hoe meer fouten er in verhouding Het SDIO-panel geeft toe dat Parnas op sommige punten ge lijk heeft, maar stelt dat de problemen niet fataal zijn voor het SDI-project. „Perfectie wordt een beetje overschat", aldus de voorzitter van het pa nel, Danny Cohen. „Er zullen altijd fouten en mankementen zijn, maar dat wil nog niet zeg gen dat het systeem niet werkt. Je kan de software zo ontwerpen dat de eventuele fouten geïsoleerd worden. Je moet een systeem ontwerpen dat haar eigen defecten aan

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7