Leidse prehistoricus beschreef sporen in Nederlands Delta-land Bezwaren tegen bestemmingsplan Wilgenpark STOMPWIJKSE VERENIGINGEN DAKLOOS Carna valsseizoen weer geopend na i. LEIDEN OMGEVING £cidóc6omont VRIJDAG 8 NOVEMBER 1985 PAGINA 15 i '\v -ft##'.- Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mjj telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071" - 12 22 44 op toestel 10. Hoor Ton Pielcrs ,.Oe lage, oude duinenreeks enkele kilometers achter de kust, valt niet zozeer op door zijn hoogte als wel door het hoog opgaande ge boomte waarmee hij is be dekt. Gezien vanuit de kre ken en moerassen aan de oostzijde ervan rijst het duinbos hoog uit boven het elzenbroek en de rietkra gen rond de plassen die daar plaatselijk te vinden zijn. Vanaf de andere kant, de zeezijde, is de lange strook bos nog markanter want daar bevindt zich een wijde, grazige vlakte die door de volgende duinen reeksen van de zee wordt afgeschermd. In de vlakte wordt de ruigte hier en daar afgewisseld met wat struikgewas en met rietvel den in de wat drassiger de len. Er grazen runderen in de vlakte. De meeste liggen loom te herkauwen in de drukkende hitte van een warme zomerdag, andere zoeken verkoeling in de drassigheid. Een paar bruin verbrande herdersjongens en hun hond hebben weinig te doen. Zij liggen wat te luieren in de zon en snijden met hun vuurstenen zak mes wat patronen in een stuk hout. De jongens horen thuis in de kleine nederzetting aan de rand van het duin. Daar zijn door hun vaders op een open plek eenvoudige hui zen gebouwd. Die zijn niet groot, maar toch royaal ge noeg voor het hele gezin en in elk geval stevig, met diep in de grond ingegra ven pajen. De wanden be staan uit horden van ge vlochten wilgetenen, die met klei zijn dichtge smeerd. Goed bouwhout is er ruimschoots in het duin bos, dat vooral uit eiken, ie pen en linden bestaat, met hazelaars op open plekken en een brede elzenbroek langs de rand. Riet en wil gen zijn er voldoende op natte plaatsen in de vlakte en daar bevindt zich ook een kleilaag, direct onder het maaiveld. De klei-aan- voer naar het zand was wel een hele sjouw, maar daar staat tegenover dat de hui zen nu goed beschut tussen de bomen staan en dat is in de herfst zo vlak aan zee zeker geen overbodige luxe. Bovendien is deze woon plaats onbereikbaar voor de winterse overstromingen. Wie in een van de hoge ei Wie in een hoge eik klom, kon bij helder weer in de verte de zee zien... ken klimt, kan bij helder weer in de verte de zee zien, met de lage duintjes langs het strand, begroeid met helm en zeedistel. Vaak komen de boeren daar niet, maar de kinderen rapen er eieren in de grote kolonies van meeuwen en sterns en zoeken er kleine stukjes barnsteen langs de vloedlijn..." Einde steentijd Voila, een geromantiseerde en bijna gezellige kijk op een immaginaire nederzet ting in het Hollandse kust gebied. Het zou „Voorscho ten" kunnen zijn, maar dan zowat 5000 jaar geleden. Het waren de eerste bewo ners van de duinen, aan het einde van de steentijd, en hier populair- wetenschap pelijk geschetst door prof. dr. Lr.P.Louwe Kooijmans, hoogleraar in de prehistorie aan de rijksuniversiteit in Leiden. Hij schreef een boek, dat de voorgeschiede nis van onze lage landen met vele duizenden jaren in een notedop meet. De titel is „Sporen in het land; de Nederlandse delta in de prehistorie". Het rijk geïl lustreerde boek werd uitge geven bij Meulenhoff Ne derland b.v. in Amsterdam. Het aardige van deze ken nismaking met „onze va derlandse bodem" is, dat ze de meest ondeskundige leek op prehistorisch gebied ver rassend kan boeien. Louwe Kooijmans woorden schie ten nergens te kort, maar er zijn altijd beelden, grafie ken, profileringen en dwarsdoorsneden die zijn relaas extra kracht bijzetten en voor geheugensteuntjes zorgen. Ijstijden en het Ho- loceen schieten als kometen door de pagina's heen, in het gezelschap van resten en vondsten, werktuigen, fauna en flora, die inmid dels onder de aardbodem verdwenen zijn: 160 bladzij den voorhistorisch plezier rond spelingen der natuur sinds de (voorlopig) laatste ijstijd, toen op aarde een tergend langzaam begin werd gefnaakt met de vor ming van de rivierendelta die wij nu Nederland noe men. Het was een samen- Europa plus Brittannië Hoe zag ons territoir eruit, in het begin van het Holo- ceen? Het is futurologie in omgekeerde volgorde, maar controleerbaar. Je kijkt naar een (lucht)foto van de rivier Yukon bij Circle in het oosten van Alaska; met grote zandbanken en be groeiing van de omgeving met naaldwouden, en dan krijg je een redelijke in druk van hoe het Rijndal er in het door Louwe Kooij mans c.s. te peilen verleden moet hebben uitgezien. Duizenden jaren vóór de delta was het allemaal nog ijs, en kon je, bij wijze van spreken, naar Engeland lo pen, want dat zat aan het continent vast de Britten moeten er niet aan dénken! maar Het Kanaal en de Noordzee lagen toen droog en de Theems was een soort zijrivier van de Rijn. Waar schijnlijk zullen onze zeer verre nazaten over enkele tienduizenden jaren iets dergelijks opnieuw kunnen beleven, want er staat dan een nieuwe ijstijd voor de deur. Aangenomen dat we onszelf dan nog niet de das om hebben gedaan. „Sporen jn het land" graaft nog veel verder dan het fossiele verleden van het land waarop wij leven. Een pakkende ontwikkeling is, bijvoorbeeld, de vervening van een gebied dat toch al vergeven was van water. Het veen is bij Louwe Kooijmans een bron van wetenschappelijke vervoe ring: wat het veen u biedt, vindt z'n weerga niet. Als je het water maar een pink geeft, nemen de lage landen de hele natte hand. Neder land is namelijk uniek door z'n polderlandschap, door het land dat beneden het niveau van de rivieren of de zee ligt en dat alleen door bedijking en bemaling voor bewoning geschikt is. Het is dit deel van ons land dat de Nederlanders de faam heeft bezorgd dat ze hun eigen land hebben ge maakt. Maar in feite was het 't omvormen van na tuurlijke delta-afzettingen van de grote rivieren tot een nieuw, volledig kunst matig landschap, Waarin de oorspronkelijke „wetlands" („wet" is nat, weet u wel) nauwelijks meer te herken nen zijn. Welnu, „Sporen in het land" geeft een reconstruc tie van het verleden van onze delta, ook van de leef wijze van onze prehistori sche voorouders in deze uit gestrekte, vrij onvriendelij ke wildernis. Het is voer voor iedereen die belang stelt in milieubeheer, lan dinrichting, natuurbehoud, en voor wie maar Neder land beter wil leren ken nen. Het is veel meer dan een beschrijving van de „pioniers" van een land on der de zeespiegel. Het is aangenaam speuren in de neergeschreven resultaten van „diep" gaande studies, onder het grondwater en zaken die ingebed zijn in klei en veen. Het gaat vaak ook om „been en hout" die de eeuwen hebben door staan. Louwe Kooijmans schiep een venster met een teruggaand uitzicht op het leven in de prehistorie. Dat is niet alleen een heel eind weg, maar ook uitstekend geschikt voor een soort van genoeglijke meditatie. Als in een natuurliike display toont de natuur soms in één klap haar eeuwenoude profilering, bijvoorbeeld bij een zöèrèep zoals hier in de Katwijker „Zanderij", met een doorsnee van de Oude Duinen (1771). Even een flinke kustalslag bij storm en een paar honderd eeuwen staan te kijk.... Levenskansen voor kleine buurtcentra beperkt LEIDEN/ZUTPHEN Bijna de helft van de klei ne geplande buurtwinkel centra hebben geen le venskansen meer. Voor 55 procent van deze centra is nog hoop, maar zullen maatregelen getroffen moeten worden om de aantrekkelijkheid te ver hogen. Deze conclusie kan getrokken worden uit een onderzoek van het Cen traal Instituut voor het Midden- en Klein Bedrijf (CIMK). Tijdens de vergadering van het algemeen bestuur van de Kamer van Koophandel te Zutphen wees secretaris drs. S.J. Kleve erop dat een groot aantal buurtwinkelcentra die na 1959 in woonwijken is ge pland, een te gering draagvlak hebben gekregen. De ver wachting is dat op niet al te lange termijn 45 procent van dezè centra het hoofd niet meer boven water kunnen houden. Leegstand kan door afbraak of door andere be stemmingen worden voorko- Ongeveer 55 procent van deze kleine centra heeft in principe wel mogelijkheden, maar die nen toch wel aan minimumei sen te voldoen. Deze zijn vol gens Kleve het aanbieden van een volledig pakket aan dage lijks benodigde goederen, een min of mer prijsagressieve su permarkt en handhaving van het servicekarakter. Ook be reikbaarheid en aankleding dienen te verbeteren. Volgens Kleve zijn deze pro blemen van kleine buurtwin kelcentra vooral te vinden in de grotere gemeenten, waar het stadscentrum of grotere winkelcentra een grote aan trekkingskracht uitoefenen. In hele kleine dorpen, waar men soms met een nog geringer draagvlak aan kopers heeft te maken, is volgens Kleve de si tuatie niet vergelijkbaar. Goede huisvlijt in Zoeterwoude ZOETERWOUDE De huis- vlijttentoonstelling die gister avond in „Ons Huis" te Zoe terwoude is gehouden gaf een overzicht van zestig werkstuk ken. Ze zullen vanavond in „Ons Huis" te koop worden aangeboden tijdens een bazar, die duurt tot twaalf uur. De opbrengst is voor vijftig pro cent bestemd voor het her vormd jeugdwerk en voor vijf tig procent voor het onder- houdsfonds van de monumen tale dorpskerk. Hoewel het aantal inzendin gen voor de huisvlijttentoon- stelling dit jaar lager is dan vorig jaar was de beoordeling voor de jury geen eenvoudige zaak. De eerste prijzen gingen naar: „MeVe" (jeugdclub van 6 tot 10 jaar) met allerlei schil derijtjes, Jochem Wolthaus (paard), A. Hulsbos-van der Loo (kantklos werk). Jan en Annet Hulsbos (wieg) en G. F. Hulsbos-van der Loo (pop). 5TREEK Het camavalssei- gaat in verschillende ge- komend weekeinde uitbundig van start. Car- De Gaandèrs spits morgen af met in Stompwijk, alias De nieuwe heerser het Gaandriaanse rijk en worden op deze Het Blesse Paard aan Dr. Van Noortstraat gein- Zangeres Ria Valk hier waarschijnlijk uur of negen haar hit. De Belgische JML, de Leontien Dan- en De Pintengluurders ook vanaf half negen aan- De toegangsprijs be- een tientje. Donateur en korting krijgen kan 01715-2889. Lcidschendamse carna- De Damzwab- bers houdt eveneens morgen haar traditionele Prinsenbal, waarbij de nieuwe prins en page bekend worden gemaakt. Medewerking verlenen de Zwabberkapel, de Libra's en de Showgirls. Het motto voor het nieuwe seizoen luidt „Alle gekheid op 'n stokkie". Zater dag 14 december is er een bin go-dansant en zaterdag 4 janu ari het Boerenkielenbal. In lichtingen: 070-376484. Carnavalsvereniging De Gaap stokken in Lisse heeft morgen een groot herfstbal in De Beurs aan de Haven. Tijdens die avond wordt niet alleen de nieuwe prins bekend gemaakt, maar start ook de voorverkoop van kaarten voor „Een avond je uit in Lisse" op 1 februari en waarbij BZN een optreden verzorgt. Kaartjes kosten ƒ20 en zijn verkrijgbaar via de VVV's in Lisse (Grachtweg), Hillegom Balverskade), Noordwijkerhout (Herenweg) en Noordwijk (De Grent). De nieuwe Prins Carnaval van Sassenheim presenteert zich morgenavond in de Oude Tol aan de Hoofdstraat 147. Carna valsvereniging De Saksen or ganiseert daar een feest, waar rond elf over elf uur met de bekendmaking van de nieuwe prins het hoogtepunt van de avond plaats vindt. Morgenavond organiseert de Lisserbroekse carnavalsvere niging De Rampestampers in De Meerkoet het Prinsenbal. Om elf over elf is de heer schappij van Prins Aart ten einde en zal zijn opvolger zich aandienen. De avond is alleen toegankelijk voor leden van de vereniging (lid worden kan nog) en begint om half negen. LEIDERDORP Omwo nenden hebben nogal wat bezwaren ingebracht te gen het bestemmingsplan Wilgenpark, dat onder meer voorziet in de bouw van maximaal 66 wonin gen aan de Hoogmadese- weg in Leiderdorp, tussen Essenlaan en Munikken- weg. Het gaat om het ter rein van het voormalige tuincentrum Bloemen- daal. Met name de bewo ners van het Essenpark (even nummers), een straat die evenwijdig loopt aan de Hoogmadeseweg en direct tegen het toe komstige Wilgenpark aan ligt zijn niet erg gelukkig met het bestemmingsplan. De toegestane bebou wingshoogte van negen meter, de aanleg van een voetpad langs de achter tuinen, een verkeersaan- sluiting op de Munniken- weg en nog meer zaken baren hen zorgen. Als redenen worden genoemd een -bedorven uitzicht door hoge bebouwing, aantasting van de privacy door intensief gebruik van het voetpad (ook door fietsers en bromfietsers) en een sterke toename van het autoverkeer door de ontslui ting van het Wilgenpark. De gemeente is bereid de bewo ners op een aantal punten te gemoet te komen. Zo is men bereid een derde gedeelte van de bebouwing een maximale hoogte van vier meter te ge ven en de verkeersaansluiting op de Munikkenweg alleen voor fietsers en voetgangers begaanbaar te maken. Aan het voetpad wordt echter vastge houden. Het pad zal een be langrijke voetgangersverbin ding zijn tussen het oude dorp en het gebied waar onder meer verpleegtehuis Leythen- rode in ligt. Tussen voetpad en achtertuinen zal ter afschei ding nog een strook openbaar groen en water liggen. Tijdens de behandeling van de bezwaren bij de raadscommis sie ruimtelijke ordening gister avond bleek dat dè „Essenpar- kers", waarvan er veel waren komen opdagen nog steeds niet tevreden wareiï over het bestemmingsplan. Sommigen vonden zelfs dat de gemeente onfatsoenlijk had gehandeld door woningbouw toe te staan, omdat hen indertijd, bij de bouw van hun bungalows zou zijn toegezegd dat het gebied achter hun woningen een agrarische bestemming zou houden. Wethouder A.H. Meerburg verklaarde echter dat een dergelijke toezegging nooit gedaan kan worden. De maximale hoogte van de te bouwen woningen van negen meter, met name de rij die op 30 meter afstand van de tui nen van de woningen aan het Essenpark komt bleek het zwaarst op de maag te liggen. De suggestie van het raadslid R.D. Stam (D'66) om daar ze ven meter van te maken zal nader worden bekeken. Ten aanzien van het voetpad stelde wethouder Meerburg dat de gemeente zal trachten te voor komen dat er fietsers en brom fietsers gebruik van gaan ma ken, mogelijk door middel van „fysieke barrières". De Essenparkers leken gister avond niettemin bereid alle beroepsmogelijkheden aan te grijpen om het bestemmings plan naar hun eigen zin om te buigen. Eén bewoner heeft al een advocatenbureau inge schakeld. Fietspad Als de bebouwing van het Wilgen park een feit is zullen er vrijliggende fietspaden kun nen worden aangelegd langs de Hoogmadeseweg. Het is echter mogelijk op het gedeel te van van de Hoogmadeseweg tussen Essenlaan en Acacia laan vrij goedkoop al eerder fietspaden aan te leggen. De commissie toonde zich voor stander van deze snelle voor ziening. Volgens directeur Van den Berg van gemeentewer ken zal dit voorlopige fietspad er echter niet vóór april 1986 kunnen liggen. Ook de bezwaren tegen het bestemmingsplan Sternstraat kwam gisteravond aan bod. Hier zijn het de bewoners van de Sternstraat die problemen hebben met de maximale hoogte van 9,5 meter van de huizen die hier zullen worden gebouwd. De huizen komen op de plaats van de voormalige kleuterschool, hoek Albatros straat/Sternstraat. De indie ners van de bezwaren hebben er vooral moeite mee dat het (school)plein aan de Stern- straat als speelvoorziening voor de kinderen verloren gaat, en dat er niets voor in de plaats terugkomt. Volgens de gemeente is er na de bebou wing nog voldoende ruimte voor openbare speelgelegenhe- den aan de Sternstraat. Verder wordt gesteld dat er ruim 50 meter zit tussen bestaande en toekomstige bebouwing, en dat een bouwhoogte van 9,5 meter dan zeker niet hoog te noemen valt. De commissieleden kon den zich met dat standpunt verenigen. schaakvereniging wil op een bepaalde avond spelen, toeval lig dezelfde waarop de harmo nie repeteert, uiteraard een onmogelijkheid, aldus de Dorpsraad. Voorzitter wethou der J. C. van Erp zei dat er plannen zijn het voormalige schoolgebouw om te bouwen voor jongerenhuisvesting. Naar zijn mening zou met het bestuur van het Dorpshuis overleg moeten worden ge pleegd. Verhuizen naar de nieuwe school is onmogelijk omdat daar veel minder ruimte be schikbaar is. Het Dorpsraads lid G. J. M. Belt, tevens be stuurslid van de stichting Dorpshuis, bood aan met de besturen van de verenigingen rond de tafel te gaan zitten om tot een oplossing te komen. De wethouder deed de toezegging over het behoud van de school te zullen nadenken en de afde ling Welzijn van het probleem op de hoogte te zullen ?tellen. STOMPWIJK Vier ver enigingen in Stompwijk dreigen door het niet meer beschikbaar zijn van ruimte in de Maarten van der Veldeschool aan de Stompwijkseweg zonder huisvesting te raken. In een brief aan B en W van Leidschendam hebben zij meegedeeld dat beëindi ging van het gebruik van de school het einde van hun bestaan zal beteke nen. De verenigingen, een toneel vereniging en schaakvereni ging, de eigentijdse misvoering EMS en de Hekking B-Band, vragen bij ontruiming van de school ruimte in het Dorpshuis zonder dat dit financieel na deel meebrengt. De hoogte van de huur, het gebrek aan bergruimte, de geluidsoverlast en de beschikbaarheid van het gebouw zijn, aldus de vereni ging indertijd aanleiding tot uitwijken naar het schoolge bouw geweest. Het gaat om 140 personen die van de vere nigingen deel uitmaken. In de Dorpsraad Stompwijk werd gisteravond nogal ver schillend op de brief gerea-1 geerd. Voor de muziekvereni gingen zou volgens sommige raadsleden het gebrek aan bergruimte de voornaamste reden zijn voor het weigeren in het Dorpshuis te spelen. De Damzwabbers vorig jaar tijdens een ontvangst op het gemeentehuis van Leidschendam,

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15