Goeroe laat volgelingen in verslagenheid achter De zachtheid zelf. nva viid ALLERGISCHE BHAGWAN BLIJFT IN POLITIECEL prfriCARAMEi Sceptische reacties op „aids-afremmer Zwarten in Zuid-Afrika gestenigd -lUITENLAND £eidae(2owmii WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 PAGINA 7 )uits rapport: afsterven sssen gaat minder snel iNN Uit een rapport van het 'estduitse ministerie van landbouw lijkt dat 52 procent van de Westduit- bossen afsterft als gevolg van de htvervuiling. Het rapport is van- in de regering in Bonn aange- Volgens de Duitse Unie voor herming van Natuur en Milieu is toestand van de bossen catastrofaal alle reden om op Duitse snel- regen een maximumsnelheid van 100 ilometer per uur in te stellen. Deze ilissing is echter zeer omstreden in Bondsrepubliek. Uit het rapport lijkt overigens ook, dat de boom- >rfte de laatste tijd iets minder snel zich heen grijpt. Explosief gif in Oostenrijkse wijn WENEN Aan sommige Oostenrijkse wij nen is de chemische stof natriumaciet toege voegd, die wordt gebruikt als conserverings middel en als explosief. Dat heeft het minis terie van landbouw in Wenen bekendge maakt. De woordvoerder vertelde verder al leen dat een aantal wijnen in beslag is geno men en dat een gerechtelijk onderzoek is be gonnen. Natriumaciet is schadelijk voor de gezondheid het kan leiden tot verwijding van de bloedvaten wanneer het wordt in genomen in een concentratie van 1 milligram per kilo lichaamsgewicht. Eerder dit jaar kwam de Oostenrijkse wijn in opspraak door dat in tal van wijnen di-ethyleenglycol werd aangetroffen. Miljoenen flessen werden daar op uit de handel genomen. VS verwerpen radar-voorstel Sovjet-Unie WASHINGTON De Verenigde Staten hebben een voorstel van de Sovjet-Unie verworpen om te stoppen met de bouw van een radarsysteem in Siberië in ruil voor niet-modernisering van Amerikaan se radars in Groot-Brittannië en op Groenland. De VS hebben de Sovjet-Unie ervan be schuldigd met de bouw van de radar in Krasnoyarsk in Siberië het ABM-verdrag inzake afweer tegen ballistische raketten te schenden. Dit verdrag dateert uit 1972 en stelt dat grote radarsystemen om raket ten te ontdekken alleen mogen worden opgesteld langs de rand van de nationale territoria. De VS vindt het Siberische sta tion een schending van het verdrag, om dat het midden in het land staat. Volgens een woordvoerder in Washington zijn de Amerikaanse radars in Groot-Brittannië op Groenland geïnstalleerd voordat het verdrag van kracht werd. Daarom is mo dernisering niet verboden. De zaak van de radarstations was een van de verdragsschendingen door de Sovjet-U nie, die de Amerikaanse minister van de fensie Weinberger gisteren voorlegde aan zijn NAVO-bondgenoten. Hij gaf een twee uur lang overzicht van het Amerikaans inlichtingenmateriaal waarmee hij zijn be schuldigingen onderstreepte. De meeste NAVO-ministers hebben terughoudend gereageerd op het Amerikaanse betoog. Hoewel men over het algemeen de juist heid van de door Weinberger gepresen teerde stortvloed aan dia's, kaarten en sa telliet-foto's niet in twijfel trok, vinden de Europeanen eigenlijk dat zij niets te ma ken hebben met de vermeende schending van verdragen, waarbij ze geen partij zijn. GEROOSTERDE KREKELS LEKKERNIJ OP TAIWAN TAIPEI De Taiwanezen, bekend om hun liefde voor exotische gerechten als tijgervlees, geroosterde hond en duifembryo's, hebben aan hun menu een nieuwe lekkerij toege voegd: krekels. In de meest bezochte bierhui zen in de hoofdstad werkt men per avond 20.000 knapperige krekels weg. De lokalen betrekken de insekten van de enige krekel- boer van Taiwan, Lai Pin, die ze al vijf jaar kweekt op twee bedrijven in het midden van het eiland. Krekels zijn gemakkelijk te kwe ken en reageren zeer gehoorzaam op het slaan van de gong voor etenstijd een tech niek die volgens Lai ook werkt in de oogst tijd. Lai's enige probleem is het grote sterf te- gemiddelde onder de krekels bijna 50 pro cent als gevolg van vechtpartijen in de overvolle kooien. Nabeving veroorzaakt paniek in Mexico MEXICO-STAD In Mexico-stad heeft zich gisteren een krachtige na schok voorgedaan van de aardbevin gen die op 19 en 20 september het le ven kostten aan duizenden inwo ners. De naschok van ongeveer 25 seconden mat 5,5 op de schaal van Richter. Vele inwoners vluchtten in paniek de straat op. Er werd geen melding gemaakt van ernstige ge wonden of grote schade. Deskundi gen geloven niet dat de schok het begin is van een nieuwe reeks be vingen. Er hebben zich na de krach tige schokken al meer lichtere na- - bevingen voorgedaan. Koeiemelh redt Rome's monumenten (Van onze correspondent Cees Manders) ROME De moderne wetenschap verslagen door de koe, althans door haar melk. Nu alle mo derne methoden om de monumenten van Rome te beschermen tegen de luchtvervuiling hebben gefaald, zit er niets an ders op dan terug te grij pen naar een paardemid- del dat overigens ook al in de oudheid werd ge hanteerd: een mengsel van koeiemelk en kalk. Als premier Craxi uit het raam van zijn werkka mer in het Palazzo Chigi kijkt, ziet hij op het Piaz za Colonna een 45 meter hoge buizenconstructie. Daarachter gaat de in normale omstandigheden schitterende „Zuil van Marcus Aurelius" schuil. De zuil is in reparatie, evenals die van Trajanus op het Forum Romanum en die van het Quirinaal- -plein. In Rome staan tientallen monumenten in de steigers. Ze zijn ei genlijk al een eeuwigheid in restauratie. Het herstel van al die monumenten blijkt niet zo eenvoudig. De zuilen, bogen, gevels en pilaren zijn van marmer, dat de laatste 40 jaar meer heeft geleden dan de 1.500 jaar ervoor. Wanneer stuk ken gevel omlaag komen Iaat de gemeente de stei gers aanrukken. Restau reren komt later wel. Restaureren is niet alleen kwestie van tijd en geld, maar ook van ken nis en van techniek. Ita lianen zijn de besten van de wereld op dit terrein. Ze hebben het marmer bestraald. ingewreven met sinthetisch hars en andere chemische be schermende middelen. Maar het marmer kan niet ontkomen aan de vernietigende werking van de verontreinigde Romeinse lucht. Na een studie van vijf jaar in de laboratoria en op de steigers is men tot de conclusie gekomen, dat wat volgens geschied schrijver Plinius in de oudheid al werd gebruikt voor het onderhoud van gebouwen, nog steeds het beste resultaat geeft. Het is een mengsel van kalk en koeiemelk, dat als een doorzichtbare film over het marmer wordt ge spreid. Het gaat te ver te stellen, dat dank zij deze „ont dekking" direct alle mo numenten van Rome uit hun lijden kunnen wor den verlost. Het verschil tussen ingenieus idee en praktische uitwerking is in Italië altijd bijzonder groot. Maar waar het om gaat is dat deze vinding opnieuw de aandacht vestigt op de deplorabele situatie waarin het mo numentale Rome zich be vindt. (Van onze correspondenten) WASHINGTON De In diase goeroe Bhagwan Shree Rajneesh zal de ko mende nachten nog op een ruwe stalen brits in een Amerikaanse cel moe ten doorbrengen, nu een plaatselijke rechter zijn verzoek om de hechtenis in een ziekenhuis te mo gen doorbrengen heeft af gewezen. Met zijn mislukte poging naar het buitenland te vluch ten, heeft de Bhagwan een belofte verbroken om in de VS te blijven. Enkele dagen eerder had de Bhagwan nog in een interview met Ameri kaanse media verklaard: „De commune blijft hier. Ameri ka moge van de aardbodem verdwijnen, maar ik blijf hier. Ik blijf vechten tegen die politici die ons weg wil len hebben. Ik heb altijd graag gevochten, want vech ten voor de waarheid is een grote vreugde". Tegen de Bhagwan en zeven van zijn volgelingen is een arrestatiebevel uitgevaardigd wegens het „sluiten van schijnhuwelijken om illegale vreemdelingen in de de Ver enigde Staten te kunnen la ten blijven. Een van de ver dachten is d^ 35-jarige Ne derlandse Ma Prem Arup, oftewel May Kortenhorst, kleindochter van de voorma lige Tweede Kamervoorzit ter. Achtergebleven volgelingen van de goeroe in Rajneesh- puram bleken gisteren ge schokt en verbijsterd door het onverhoedse vertrek van hun meester. Er werd een massale gebedsdienst gehou den voor het welzijn van Shree Rajneesh. Zelfs de of ficiële woordvoerster van de secte en naaste medewerk ster van de Bhagwan, Ma Prem Isabel, gaf toe: „Ik heb geen idee waarom hij ver trokken is en waarheen hij onderweg was". to's bekijken waarop hun lei- bijeenkomst in Rajneeshpu- der aan de andere kant van ram in Oregon het plan op- de VS in handboeien wordt gevat te hebben om de Bhag- weggeleid. De waarheid lijkt Bhagwan het veilige Bermu da had uitverkoren wan-lijfarst Deveraj te doden dat de met een gif dat niet terug te vinden is in het lichaam. Zij zouden bang zijn geweest dat rechtsvervolging te ontko- de arts langs slinkse weg men Hij zal morgen worden proberen het vertrouwen gehoord. Overigens zijn de Bhagwan te Bhagwan Shree Rajneesh is „geen God, slechts Sheela probeerde „corrupte bende" te ont- een verlichte geest". vluchten. Handboeien Ze zei zich grote zorgen te maken over de gezondheid van Shree Rajneesh. Hij zou behalve aan een pijnlijke rug ook aan hevige allergie voor menselijk geurtjes te lijden. Iedereen die hem in zijn cel in de „Mecklenberg County Jail" in Charlotte (in Noord- Carolina) benadert, zou vol gens Ma Prem Isabel eerst een bad moeten nemen. Andere Bhagwan-volgelin- gen in Rajneeshpuram lijken door het vertrek van de goe roe van hun geloof te gaan vallen. In de communestad wonen tussen de drie- en vierduizend volgelingen. „Als Rajneesh niet terug komt, ga ik ook weg. We lo pen hier maar wat verloren rond. De grotë hal waar we dagelijks samenkwamen staat leeg. Het is afschuwe lijk", aldus een van de bewo ners van de commune. Hij zei dat zijn medebewoners in een toestand van verslagen heid en twijfel de krantefo- concrete beschuldigingen die waardoor zij hun invloed op tegen de goeroe zijn inge- de secteleider zouden verlie- bracht, licht, in vergelijking zen. met de zware aantijgingen die hijzelf heeft gericht aan het adres van zijn eerder ge vluchte secretaresse Ma Prem Sheela, die deze week in West-Duitsland is gearres teerd. Sheela werd met drie vrou welijke ex-aanhangers door zo'n twintig agenten aange houden in een pension in Hausern in het Zwarte Woud. Volgens hoofdofficier van justitie Bauer in Kars- lruhe, worden de vrouwen, Sheela, Ma Anand Puja en Ma Shanti Bhadra ervan verdacht begin 1984 op een Uitlevering Nadat Ma Anand Puja, als Sommige verpleegster werkzaam in het ziekenhuis, Deveraj een injectie had toegediend, was diens gezondheid snel ach teruit gegaan. In juni van dit jaar herhaalde zich deze toe dracht, aldus Bauer. Vervol gens zou het drietal besloten hebben de arts nogmaals een gifinjectie toe te dienen tij dens een feest in de commu ne op 6 juli 1985. Ma Shanti Bhadra zou er voor gezorgd hebben dat De veraj in het feestgewoel in een grote groep mensen ge drongen werd en zou hem daar een injectie in de bil hebben toegediend. Kort daarna werd de arts dood ziek. Een andere arts schreef onmiddellijke ziekenhuisop name voor. Het leven van de man kon net op tijd worden gered. De Verenigde Staten hebben om uitlevering van Sheela gevraagd. De nationaliteit van het drietal staat uitleve ring niet in de weg, zei Bauer. Westduitse staatsbur gers worden nooit uitgele verd, maar Ma Anand Sheela heeft naar verluidt de Zwit serse nationaliteit en de an dere twee zijn van Ameri kaanse en Australische origi- In de VS zijn inmiddels zo'n Wm honderd secteleden ziin od- honderd secteleden zijn op geroepen om volgende maand te komen getuigen in de zaak tegen Ma Prem Sheela, die ook beschuldigd wordt van vergiftiging van het drinkwater van een na bijgelegen dorp. Bhagwan Shree Rajneesh zelf lijkt een sterke juridi sche troef in handen te heb ben tegen de lijst van 32 aan klachten met zijn bewering dat Bhagwan geen god of godsdienst is. „Er is geen sprake van een kerk of van een heilig boek of van pries ters. Dit is een mystieke commune van individuen die zoekende zijn. De goeroe zelf is geen God, alleen „ver licht". zijn volgelin gen geloven dat er alleen maar sprake is van haat bij de Amerikaanse autoriteiten tegen mensen die op andere wijze willen leven. „Het is de bekende vervolging", zegt Ma Anand Bhagéwati. „Het begon met de Indianen, toen met de negers en nu zijn wij aan de beurt". Eerder had een Bhagwan-aanhanger in Amsterdam gezegd: „Wij zijn bang dat deze vervolging een tweede kruisiging van een verlichte geest betekent". Piloot opgesloten vlucht gaat niet door LONDEN Een vlucht van Londen naar New York van Trans World Airlines is onlangs afgelast, omdat de piloot en de boord werktuigkundige niet kwamen opdagen. TWA had geen reser- .vebemanning voor handen. De piloot en de boordwerktuigkun dige waren gaan eten in een restaurant en kort voor sluitingstijd nog even naar het toilet gegaan. Toen zij daar uitkwamen waren de lichten in het restaurant uit en de deuren op slot. De hele nacht probeerden de mannen schreeuwend en bonkend de aan dacht van voorbijgangers te trekken, maar dat lukte uiteindelijk vroeg in de ochtend pas. Rond 7.00 uur 's ochtends werd de eige naar van het restaurant opgetrommeld om de mannen te bevrij den. Waarom de twee niet hadden opgebeld is niet bekend. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR 1122) De slimme redenering van Janos bleek te vriendelijk groette met de woorden: „Móge, me sluiten als een bus. Smidje Verholen had de wo- neer Nogrottr! Weer terug van de buitenlandse ning van Pjotr Nogrottr betrokken en met een reis? Had U misschien nog wat brandhout nodig van de speciale B.G.D.-knekelsleutels had hij gehad?" „Kom binnen, beste kerel! Je komt zich zonder moeite toegang kunnen verschaf- als geroepen," antwoordde de smid blij. „Allé ten. Hij stond nu in het morsige keukentje en hop! We gaan meteen een vuurtje aanleggen wierp misprijzende blikken op het koude for- om thee te zetten." Janos volgde de smid ken. „Ik hoop, dat we hier niet afgeluisterd kun nen worden," fluisterde hij. „Maar in elk geval ben ik héél blij, dat ik U gezond en wel gevon- spaandertje hout om een vuurtje te maken. En precies op dat ogenblik gaf er iemand en kele donderende vuistslagen op de buitendeur. In een flitsende beweging had de smid een klein den heb, meneer Verholen. Ik moet U de groe- pistool terhand genomen, op zijn tenen naar de ten doen van Jopie de Bietel, alias Sjeems 009 deur sluipend. Voorzichtig opende hij die een Pond. Hij maakt het ook goed en bevindt zich in eindje, op alles voorbereid. Maar voor de deur blakende welstand in mijn hut, diep in het stond kennelijk geen kwaad volk- Hij ontwaarde woud..." Verbluft keek Smidje Verholen de slechts een rondborstige houthakker, die hem houthakker aan.... (ADVERTENTIE) Tonnema Caramels zijn zachte caramels, per stuk verpakt in een gedecoreerd rollede. Er zijn twee soorten: vanille en drop. Vanille is romig: drop is wat pittiger. Tbnnema Caramels zijn de zachtheid zelf. Een fijn trekje is ook nog dat ze elk moment van de dag lekker zijn en blijven. Matroos toch terug naar Sovjet-Unie WASHINGTON Een Russi sche matroos die vanaf zijn boot tot twee maal toe in de Mississippi sprong, heeft beslo ten met zijn schip terug te ke ren naar de Sovjet-Unie. De man verklaarde gisteren in het Russisch geen asiel te zoe ken in de Verenigde Staten. Waarom de matroos dan toch twee keer overboord sprong en beide keren door de Ameri kaanse autoriteiten was terug gebracht is niet duidelijk geworden. Met zijn verklaring wordt een mogelijke pijnlijke affaire voorkomen tussen de VS en de Sovjet-Unie. Drie Franse artsen zeggen een middel te hebben gevonden dat aids kan afremmen. Artsen uit de VS, Nederland en Frankrijk hebben echter sceptisch op de berichten gereageerd. T>T> PARIJS Franse artsen hebben een medicament ontdekt dat de voortgang van de ziekte aids sterk kan afremmen. Het medi cijn kan echter het virus dat deze ziekte veroorzaakt niet uit schakelen. Behandeling betekent dus niet dat de patiënt kan ge nezen, maar wel langer kan leven. Dit is gisteren in Parijs be kendgemaakt. Onderzoekers uit de Verenigde Staten, Frankrijk en Nederland hebben inmiddels zeer sceptisch gereageerd op de vinding. Drie Franse artsen zijn vorige week begonnen bij zes patiënten het afweer- of immuumsysteem te onderdrukken met cyclospo- rine-A. Deze stof schakelt het afweersysteem tijdelijk buiten werking, zodat het aids-virus zich niet kan reproduceren. De uitschakeling is echter zodanig, dat het afweersysteem van het lichaam nog wel in staat is de belangrijke T-4 lymfocyte cellen te ontwikkelen. Aids kenmerkt zich door een tekort aan lymfo- cyte-cellen. Cyclosporine wordt normaliter gebruikt om afsto ting na orgaantransplantaties tegen te gaan. Volgens de Parijse artsen zijn de resultaten met de zes patiënten „spectaculair". Dr. R. Coutinho van de GG en GD te Amsterdam is echter een heel andere mening toegedaan: „Het is volstrekt onverantwoor delijk om te stellen dat een medicijn werkt, wanneer daar pas één week mee wordt geëxperimenteerd. Bij de ontwikkeling van een medicijn komen zoveel moeilijkheden kijken, dat het jaren kan duren eer echt sprake kan zijn van afgewogen resulta ten. De snelheid waarmee de artsen dit bericht de wereld in stu ren wekt valse verwachtingen en is uiterst voorbarig". Leger VS Ondanks eerdere verzekeringen van het tegendeel, zullen Ame rikaanse militairen die bij een onderzoek naar blootstelling aan het aids-virus toegeven dat zij drugs gebruiken of homoseksuele contacten onderhouden, op die grond ontslagen kunnen worden. Dit heeft het Amerikaanse ministerie van defensie bekendge maakt. Het vrijwillig melden van druggebruik of homoseksualiteit strafbare feiten in het leger zal niet tegen de betrokkenen gebruikt worden. Ze zullen niet vervolgd worden en er zal ook geen oneervol ontslag volgen. Maar ze kunnen wel eervol ont slagen worden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Als het om een ziektekosten verzekering gaat laat u dan adviseren door een assurantie kantoor met dit vignet. Top-Advtseurs in Assurantiën Het advies van i NVA-assurantie-adviseur is altijd gedegen. NVA Koningin Wilhelminalaan 12. 3818 HP Amersfoort JOHANNESBURG Ze ven zwarten in Zuid-Afri ka zijn vannacht gedood. Vijf van hen werden in de buurt van Durban gevon den in een auto. Zij waren volgens de politie geste nigd en met vuurwapens beschoten. De oproerpoli tie schoot een zwarte dood in de zwarte woonstad Kwazakele in de Oostelij ke Kaap-provicie toen zij probeerde een stenengooi ende menigte uiteen te drijven. Een man werd door een groep in stukken gehakt nadat men eerst een brandbom in zijn huis had gegooid. Sinds februari vorig jaar zijn er bij rellen in heel Zuid-Afri ka meer dan 800 mensen, voornamelijk zwarten, om het leven gekomen. De blanken gaan vandaag naar de stembus in vijf tussentijdse verkiezin gen die van cruciaal belang zijn voor de regerende Nasio- nale Party, die onder sterke druk staat van extreem-rechts.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 7