Sopraan Elzbieta Szmytka: snel rijzende ster met warme straling Uitbreiding Orientallelies veel te explosief IN EN OM DE KAS Bommelding BURGERLIJKE /STAND Baldadige jeugd ibh Bi 5.C Beurs van Amsterdam KUNST £cidóG Sourant MAANDAG 280KT0BER 1985 PAGINA 6 DEN HAAG Ze aarzelt en fronst even, de 28-jarige Pool se coloratuur-sopraan Elzbieta Smytka, die zondagavond met het Opera-Operettekoor Sche- veningen onder leiding van Ben Swaab in het Circusthea ter opera- en operettefragmen ten komt zingen. „Misschien is dit wel moeilijker dan een rol in een hele opera. Want het is net zo als een pianist, die het derde deel van een sonate pas goed kan spelen, als hij het eerste en tweede deel óók heeft gespeeld. Als je een ope rafragment zingt, moet je in één keer het hele karakter sa menvatten, in één keer in die rol zitten. Dat is moeilijk. Ik kan niet zeggen, dat het zin gen van fragmenten ideaal is. Aan de andere kant: ik weet dat het gewaardeerd wordt. Dat er mensen zijn die zeggen: „Als dit operamuziek is, dan wil ik de volgende keer de héle opera bijwonen. Dat telt ook mee". De charmante Poolse is ermee op de hoogte dat zij haar uiter lijk mee heeft. „Maar dat is nergens echt van invloed. Uit eindelijk word je toch op je stem beoordeeld en als die niet goed is, ga je af, charmant of niet. Natuurlijk is uiterlijk ze ker in een opera van belang. Maar als een rol vraagt om een vrouw van een meter tachtig, dan kom ik niet in aanmer king. uiterlijk is van onderge schikt belang. Het gaat echt al leen om de stem. vraag maar". Gevraagd. De Nederlandse Opera Stichting weet, van af stand, precies wie Elzbieta is en wat zij kan. „Een snel rij zende ster die er wel zal ko men, die een beetje geduld moet hebben en in de nabije toekomst gevraagd wordt voor te komen zingen". Stiller Achteraf blijkt Elzbieta Szmytka van deze mening wat stiller te worden. „O ja? Ken nen ze me daar dan niet? Of betekent dat wat anders, dat ik voor mag komen zingen". De Poolse sopraan, met een plakboek waarin het snelrij- zende in brede kolommen on der woorden wordt gebracht, blijft hangen in de aarzeling tussen bescheidenheid en de wil om te winnen. „Naar Co- vent Garden", weet zij reso luut haar toekomst. Om ver volgens met beide voeten op de grond terug te keren. „Ach ja, ik weet ook wel dat de Amsterdamse grachten met sopranen kunnen worden ge dempt. En dat er veel Neder landse zangeressen zijn, die hun heil in Duitsland zoeken, waar meer werk te wachten ligt. Maar hier in Nederland is ook genoeg te doen. Als je wilt en als je je aanpast bij de smaak en de voorkeur van het Nederlandse publiek". Elzbieta Szmytka heeft - als boerendochter - een ambitieu ze opleiding in Polen achter de rug, resulterend in een warme, zuivere stem die zij ook in de hoge tonen op erg aangename wijze beheerst. Bij toeval raak te zij met Nederlanders be vriend en nadat zij in Den Bosch twee prijzen had ge wonnen in het Internationale Vocalisten Concours, besloot zij zich in Nederland, Den Haag, te vestigen. Beperkt „Daar zijn twee redenen voor. Het zangcircuit in Polen is be perkt en het is moeilijk het land uit te komen. Moeilijk is misschien het goede woord niet; het duurt vaak zo lang, voor je je visum hebt. Als je een uitvoering in het buiten land kunt krijgen, moet je een slag om de arm houden, omdat Elzbieta Szmyt ka, snel rijzende ster met een snufje ongeduld. je tevoren nooit weet of je dat visum tijdig in huis hebt. Dat is voor een organisatie die ge woon wil weten of je komt, niet prettig. Waardoor soms een sopraan wordt gecontrac teerd die in elk geval aanwe zig kan zijn. Dat remt me in mijn ontwikkeling. En dat is niet de enige reden, waarom ik naar Nederland kwam. Ik ben ook in het noorden en zuiden van Europa geweest en als ik zo de landen met elkaar vergelijk, kom ik tot de ont dekking dat de Poolse volks aard niet veel verschilt van de Nederlandse. Ik voel me hier wel thuis en de momenten van heimwee blijven beperkt tot minuten. Echte depresssies van de „ik wil naar huis- soort", heb ik nog niet gekend en zullen er ook niet komen. Uiteindelijk ben ik hier al bij na drie jaar". Het is Elzbieta bovendien op gevallen, hoe veel koren er in Nederland zijn, met hoeveel enthousiasme er wordt gezon gen. „Goed, ja, in Duitsland wordt misschien professioneler gezongen. Er is misschien ook meer geld te verdienen. Maar daar ben ik niet zo op uit. Ik vind het enthousiasme van de Nederlanders belangrijker, het leefklimaat". Brussel Het zal allemaal wel. De Pool se dochter, die met de Opera Stichting de rol van Blond- chen zong in „Die EntfUh- rung" van Mozart, in Brussel een veelgevraagde sopraan is geworden en met de Belgen ook naar Parijs, München en Salzburg gaat in een vrijwel onbekende opera van Mozart, beschikt in elk geval over een stem. Oosteuropees gevormd, die in Nederlandse oren opval lend welluidend klinkt. De overgangen in toonhoogten neemt zij zuiver en welbewust, er zit een warme prikkeling in de stem, die onmiddellijk aan dacht vraagt. En dat komt uit Prochowice, in de vlakten aan de voet van de Tatra, de grens tussen DDR en Tsjechoslowakije. Met een Oosteuropees vingertje tekent Elzbieta haar land, met haar geboorteplaats en overige ste den. De plaatsnamen schrijft zij in het Pools, terwijl de zan geres in het Nederlands praat en zegt ook in het Nederlands te denken. „Ik probeer veel te lezen. Maar hoe kom je aan goede boeken. Ik heb dit. Van een plank haalt zij een exem plaar van het soort „Liefde gloort aan de horizon" uit de Boeket-reeks. En voor het eerst een beetje vinnig: „Ja hoor es, ik weet ook wel dat het beter kan. Maar wat!?" FRITS BROMBERG VOORSCHOTEN Het open jongerencentrum De Lindehoeve aan de Koninklijke Marinelaan in Voorschoten is zaterdagavond even ontruimd geweest in verband met een bommelding. Iets voor acht uur werd via een anoniem telefoontje gemeld dat om acht uur een bom af zou gaan. De Explosie ven Opruimings Dienst kon echter na intensief zoekwerk geen bom vinden. Wat de reden is van deze „grap" is nog niet bekend. De politie heeft een onderzoek ingesteld. Inbraak via KOUDEKERK De bewo ners van een woning aan De Deel in Koudekerk hebben het inbrekers zaterdag wel erg makkelijk gemaakt hun werk te doen. Zij hadden namelijk een touwtje door de brieven bus hangen, waardoor de da ders makkelijk binnen konden komen. Inbraken in kelderboxen LEIDEN Bij inbraken in kelderboxen zijn dit weekein de zes fietsen gestolen. Uit een box van een woning aan de Agaathlaan verdween een ra cefiets. Uit een box aan de Wiekelhorst werd een fiets en gereedschap gestolen. Uit een andere box werden drie fiet sen, twee draaitafels, een mengpaneel en een paar schoenen weggehaald. Geboren: Jolanda dv. VV M. Mensen en N. Verheij, Marieke dv. R. C Endlich en J K. Eikelboom, Annt Margo dv G P. A. Walraven en J. P M van Velthoven; Klem Jacob zv J A. Nijgh en G van Rijn; Yasin zv. H Firat en F. Kaya, Jannetje dv. A Varkevisser en D. van Duivenvoor de, Mariska Janina dv H. J. Hoek en P Varkevisser, Bastiaan zv R. van Nood en H K. A. Kistenmaker, Shei la dv. W Schout en M. J van Zuij- len, Lcidi Helena dv. C D M. Evers en M. H. C. Neijenhuis, Gijsbertus zv G Schermer en S. Vreeken, Brenda Alberta Petronella Grietje dv C. N van Egmond en A. Glasbergen, Jessi ca dv H A. Sietsema en C. Kool Maartje Johanna Engelina dv. J N van Duiin en M. van Duijn, Boedal dv. A. El Rkiek en M. Ou lad Chair, Pieter Cornells Albertus zv. P van der Plas en J. G. van der Lende, Joy ce dv. J. Rcnema en S F Melet, Ke vin zv J. H M. van Schie en T L. G Marjoled dv. F. Nagtegaal en J. J. M Prins, Sjoerd zv. C. G van der Luijt en M A. de Haas, Pieter Willem Christiaan zv. P. C. Akkerman en M. J. Kettenis, Willemiene Henrike dv. D. A, Meinders en N. H. Kooi, Hany zv. A. Saad Abd Rabou Hassan en S. Yassin Soliman Aly, Judith Ester dv. A. Roskam, Xolali Osei Walende zv. P R Wiegel. Overleden: J. A. Koning, geb 29-8- 1912, vrl., echtgen. van M. Boot, P A. Geijteman, geb 20-10-1962, man. C. M Luiten, geb 16-3-1907, vrl., geh gew met G van der Linden, J. Ver- lind. geb 10-1-1916. man, A Wessen- dorp, geb 22-2-1916, man, B. M. C. van der Tak. geb 24-5-1934, vrl., echtgen. van H. Goudriaan, A Bier horst, geb 29-6-1904, man, S. Goud smit, geb 22-9-1985, vrl. J. Gerrits, geb 12-9-1932, vrl., echtgen. van J. Bos, L. Broere, geb 26-9-1985, vrl. A. Biemond, geb 11-10-1913, vrl., geh. gew. met B. A. Bol. Gehuwd: J A. Voordouw en H de Mooij. A. Glasbergen en E. A. de Bol ster. A. Wassenaar en A. C. Snaterse, F C. Boog mans en C. Zwikken P Quist en C Aberson, J. Bavelaar en C. M. van Abswoude. LEIDEN Noteringen groente- en trultveillng, 28 oktober: andijvie: 30- 51; snijbonen: 1090; boerenkool: 55- 71; Chinese kool: 33-38; spitskool: 88- 92; prei: 74-81; stoofsla: 66; spruiten al: 84-85, all: 78-83, b: 75-82, c: 56- 58. d: 90-135; uien: 24-35; winter peen: 25-39; witlof: 195-290; bloem kool 6 per bak: 190, 8 per bak: 215- 220, 10 per bak: 190; knolselder!|: 35- 59; sla: 18-34; bleekselderij: 14-56; bospeen: 102-112; peterselie: 38-61; selderij: 44-59; paprika kg.: 100-105; komkommmer 76/1: 86. 60/11: 73. 50/11: 66-71, 40/II: 59-61, 35/11: 53. 30/11: 39, 25/11: 27, kromll: 124; toma ten all: 650, bil: 730, cll: 530, arll: 630-660, bril: 760, crll: 520, bvll: 780, bbvll: 1130, bbbvll: 1450, bbbbvll: 620, bbvlrl: 1100-1240, bbbvlrl: 1450. OEGSTGEEST De politie van Oegstgeest heeft afgelopen zaterdag verschillende meldin gen binnen gekregen over bal dadige jeuga. De eerste mel ding kwam omstreeks elf uur binnen nadat jongeren in de Akeleilaan met vuurwerk gooiden. Om twee uur 's nachts kwam de tweede melding binnen toen jongeren met flessen gooiden op de Irislaan. De dt de melding was twintig mii ten later nadat er stenen wegafbakeningstonnen op weg werden gegooid. In gevallen rukte de politie dirt uit, maar trof telkens geen ders aan. Na de laatste ding werd de wijk doorzoc en werd er tevens gepost, o 1 rigens zonder dat de jonge in de kraag konden wordi gegrepen. Een bui DE BILT (KNMI) Aan het droge weer komt een eind. Morgen en ook woensdag kan er een lokale bui vallen: in de tweede helft van de week is de buiigheid nog groter. Hoge- drukgebieden, waarvan we zo lang hebben geprofiteerd, trekken zich terug op het noordelijke deel van de Atlan tische oceaan en maken zo de weg vrij voor depressies, die vanuit IJsland naar de Noord zee trekken. Een dergelijke depressie zal donderdag met zijn centrum boven zuid-Scan- dinavië komen te liggetv Daarmee komt op de Noordzee een stevige noordwestelijke stroming op gang waardoor het droge en rustige weer van de laatste weken wordt inge ruild voor een wisselvallig herfstweer. Weersvooruitzichten voor de Europe se landen, geldig voor woensdag en donderdag: Zuid-Scandinavie: Wisselvallig weer met buien, later ook met natte sneeuw. Middagtemperatuur van 5 graden aan de Noorse westkust tot 9 graden in Denemarken. iEN ;enav Burc r' kwar was kt v; opj Britse eilanden: Woensdag c gend droog, donderdag buien, in Schotland en oost-Engeland M dagtemperatuur dalend tot circa graden, in Schotland nog iets lage Op I Aio regen 19 13 35 Zurich Casablanc. Istanbul Las Palmt ireb DEN öjjouds er vr o 'ie M, mali de tt brug gron >n bn aat a! er e °lide u 1ZC )Sj °i ar AEGON Ahold Akzo Ass R'dam Bhrm.Te». Bhrm.Tet 85 DordtscheP Eisevier-NDU HelnekenH. 275,00 273,50 126,80 126,90 525,00 528.00 90.20e 90.60 127,50 127,50 109.00 109,50 105.00 105.50 80.10 60.50 58,60 58,50 238,20 237.50 Ommeren Van Pakhoed Hold. Rodamco Ver'Bezit VNU VolkerStevtn 54,90 53.90 188.50 188,00 74.60 74,50 203.50 203.50 183.00 183.00 364,00 364,00 26,80 26.60 72.20 73,20 49.40 49.60 pn IS en •uge 4000 :en ti Imet pag i ëro lal 15 merk narkt |00 be opm nu (zeer LANDEN TUINBOUW Meer bloembollen in plantsoenen en parken De gemeentelijke plantsoenendiensten in Nederland zijn in het afgelopen seizoen meer bloembollen gaan gebruiken voor de beplantingen van plantsoenen, bloembakken en an der openbaar groen. Eén en ander is te lezen in een rapport dat is vervaardigd door de afdeling Marktonderzoek van het Produktschap voor Siergewassen in Den Haag, waarin men aangeeft dat de toename ten opzichte van het vorige seizoen zelfs aanzienlijk is. Meer dan de helft (57%) van alle Nederlandse gemeenten hebben in het seizoen 1984/85 bloembollen geplant, waarbij te konstateren valt dat grotere gemeenten meer gebruik ma ken van bollen dan de kleinere gemeenten. 16 van de 17 ge meenten met meer dan 100.000 inwoners en 78% van de ge meenten met 20.000 tot 10.000 inwoners gebruiken bloem bollen. Daarentegen werd door 49% van de gemeenten met een inwoner-aantal dat beneden de 20.000 ligt bloembollen gebruikt. In een overzicht over het gebruik blijkt, dat met name de aanplant met vnarcissen 12%), krokussen 24%) en dahlia's 11%) is toegenomen. In totaal werden ruim 9 miljoen stuks bloembollen door de gemeenten aangeschaft, hetgeen ruim een miljoen meer is dan in het voorgaande jaar toen een dieptepunt in de aan schaf door gemeenten werd bereikt Bloembollenhandelaren houden conferentie Op woensdag 18 en donderdag 19 december wordt door de Bond van Bloembollenhandelaren een Bondsconferentie ge houden. Het is inmiddels bijna traditie dat de Bond tegen het einde van het jaar de leden de gelegenheid biedt om tij dens een tweedaagse sessie met elkaar over bepaalde (vak) problemen van gedachten te wisselen en daarnaast ook op informele wijze kontakten met elkaar aan te knopen en te onthouden. Het thema van de Bondsconferentie omvat dit keer de kosten en de kostenbeheersing. De direkteur van de Bond, de heer Drs. P. Vermeulen, schrijft over dat onder werp in het Bondsorgaan „Bloembollen Export" dat men juist op dit moment extra waakzaam moet zijn wat betreft deze aspekten van de bedrijfsvoering. „In de eerste plaats gaat het de export, te oordelen naar de exportstatistiek, heel aardig voor de wind", aldus Vermeulen. „We snelden in re- kortijd van 800 miljoen naar 900 miljoen en over het tijdstip waarop we de 1 miljard grens zullen overschrijden zijn in de pers al optimistische uitspraken verschenen. Maar juist als de groei ogenschijnlijk zo vlotjes verloopt is het van belang, aldus Vermeulen, de kosten in de gaten te houden omdat de aandacht daarvoor dreigt de verslappen wanneer de orders' zich opstapelen". Vermeulen stipt in het blad tevens aan, dat het overigens niet om de opzetten maar op de winst gaat en om het verschl daartussen zit in de kosten. Tijdens de Bondsconferentie zullen dan ook specialiteiten op kosten en financieringsterrein het woord voeren en met de aanwezigen over de onderwerpen van gedachten wisselen. De conferentie vindt plaats in Hotel Atlantic te Kijkduin en men zal via inschrijving bij de Bond aan dit gebeuren deel kunnen nemen. Veel bloemkool dit jaar verloren gegaan door vorst Voor wat de bloemkool betreft is het jaar 1985 een uitzon derlijk jaar. Door de vorst in januari is in Nederland alle bloemkool op het land bevroren. Dit jaar hadden we dus he lemaal geen aanvoer van winterteelt. Niet alleen in Neder land, maar vooral in Frankrijk en Italië is de bloemkool- markt door de vorst ernstig verstoord. Dit bracht het afgelo-, pen jaar een klein aanbod, weinig concurrentie en goede prijzen. Door de slechte zomer is ook in augustus minder bloemkool aangevoerd, maar in september werd de achter stand door het zonnige weer snel ingelopen. Het seizoen voor de glasbloemkool is nogmaar kort geleden afgesloten. De aanvoer was weliswaar een stuk kleiner dan vorig jaar, maar door de goede prijzen konden de telers toch een nog iets grote omzet bereiken. Het areaal Oriental-lelies stormt vooruit. Het aantal kruisingen dat de laatste vijf jaar is uitgevoerd en de reek sen zaailingen die apart wor den voortgeteeld zijn intus sen niet meer te tellen. Bo vendien worden ze momen teel bij honderdduizenden te gelijk in de laboratoria in de buizen vermeerderd. Kan dat allemaal in dit tempo door gaan? Niet de eersten de bes ten menen dat de telers van Oriental-lelies met open ogen op een catastrofe afstormen. Oriental-lelies zijn donder meer chique verschijningen en tot nu toe lijkt er geen kou aan de lucht. De bollen ;aan als warme broodjes over ie toonbank voor prijzen die tot nu toe alleen in de Fabel tjeskrant werden genoteerd. De Orientals werden gewon nen door Amerikaanse vere delaars. Het was Jan de Graaff uit Oregon die ze voor het eerst op de Nederlandse markt liet pousseren. De kwekers waren enthousiast, kochten de nodige bollen, maar hun geestdrift bekoelde aanmerkelijk toen bleek dat deze Orientals in Holland niet of nauwelijks wilden groeien. Speurwerk veredelaars te danken dat men Orientals ontdekte die een geheel andere kruisings achtergrond hadden. Deze waren aan de Westkunst van de USA wonnen door o.a. de befaamde Sun Valley Bulb Farms. Deze lelies bleken in Holland wel te willen groei en mits men ze maar niet op de klei plantte. Met de uit Amerika gekomen nieuwe Orientals ging men hier in Holland ook volop kruisen en veredelen. En omdat het met deze lelie gewoon niet stuk leek te kunnen, pakten steeds meer kwekers deze draad op. Zwijgen Zoals gezegd: het aahtal al dan niet benaamde zaailin gen is niet meer te schatten. Over de werkelijke omvang van het areaal bewaart men het diepste stilzwijgen. Na tuurlijk is een aantal Orient als heel keurig voor de statis tiek opgegeven, maar dat is stellig alleen maar het topje van de ijsberg. Naast een klein aantal benaamde zaai lingen vermeldt de statistiek ook nog een areaal van 276 are onbenaamde Oriental- zaailingen. Maar hoeveel zouden er opgeborgen zijn onder het hoofdstuk „Zaai lingen van overige lelies", waar 4150 are van staat en hoeveel onder de rubriek „Diverse overige lelies" waarvan een areaal van 2130 are is geregistreerd? Daar mag men alleen naar raden. In de buis Het is een publiek geheim dat er vandaag in de diverse laboratoria vele honderddui zenden jonge bolletjes van Oriental-lelies worden ge teeld. In het nu écht zo dat de binnen- en de buitenland se bloemenmarkt met smart op een uitbundig aantal van deze lelies zit té wachten? Lelieveredelaar Klaas de Jong heeft daar zeer grote twijfels over. Naar zijn me ning stormen de Oriental-te- lers met open ogen op een fi- naniële catastrofe af. Aan een bepaald jaar wil hij zich niet binden, maar in ieder geval zal men voor 1990 op de Oriental-markt een dreun vernemen die niet mis zal zijn. Men holt op een over- produktie-zonder-weerga af en als het eenmaal zo ver is zal men het geroep om hulp, bijstand en versterkende middelen alom kunnen ho ren. Het artikel is in het bui tenland tot nu toe te weinig gepousseerd, omdat de kwe- kerslust in Holland zo groot is. Men teelt maar aan onder het motto: „Eerst doen en dan denken". Maar een plot seling groeiend aanbod van een minder bekend artikel kan nooit zonder schokken worden opgevangen. Zelfs als men er in slaagt de komende paar jaar de Orient als in het buitenland bekend te maken, dan is het nog de vraag of de bloemkwekers - en zij zullen 95% van de pro- duktie moeten afnemen! er wel zo warm voor zullen lopen. De energieprijzen blij ven stiigen en Orientals doen er in de kas heel wat langer over dan de Aziatische lelies. Dat is een punt dat niet on derschat moet worden. Daar komt nog bij dat men van Orientals ook veel minder bollen per vierkante meter kan planten. En verder moet niet worden vergeten dat de meeste Orientals een door- dringd zoete geur hebben die vele consumenten niet kun nen waarderen. Bij dat alles komt nog het feit dat het oogsten en verwerken van deze lelies bepaald niet vlot gaat. Vooral de typen met verticaal staande bloemen oogsten moeizaam omdat de bloemen erg in elkaar haken. En dat is natuurlijk ook het geval als men gaat bossen en verpakken. Dat zijn zaken waar men naar De Jong's mening, vandaag te gemak kelijk overheen hobbelt. Ta melijk pessimistische voor spellingen dus van een vere delaar van het eerste uur. De tijd zal leren of hij het gelijk aan zijn zijde heeft. e anr inisa tand dje In de afgelopen week den de nachttemperaturen verschillende keren naar waarden om het vriespunt. Dit betekent voor een aantal bladgewassen van buiten dat de aanvoer snel kleiner wordt en dat de prijzen zul len stijgen. Bleeksederij, een groentesoort die zich uitste kend leent om met kaas te serveren, kost nu f1,20 per stuk. Spinazie is flink in prijs gestegen, men moet nu reke nen op f 1,80 per kilo. Voor andijvie ligt de prijs tussen 70 en 90 cent per kilo. Nu de temperaturen gedaald zijn groeit de behoefte naar een stevige maaltijd. Er is volop keuze aan wintergroenten te gen uiteenlopende prijzen. De prei kost op het ogenblik f1,50 per kilo. Knolselderij, een onmisbaar ingredi*ent in bijvoorbeeld erwtensoep, kost 80 tot 90 cent per stuk. Voor een kilo spitskool betaalt men 90 cent. Voor groene kool schommelt de prijs eveneens rond 90 cent per kilo. Rode kool in combinatie met stukjes appel levert een bijzonder smakelijk gerecht op.De rode kool kost onge sneden 70 cent per kilo. Er zijn ook vast weer mensen die verlangend uitkijken naar de pan met boerenkool met rookworst. Boerenkool kostf1,50 per kilo. Zowel de peen als de uien, nodig voor de hutspot kosten beide 70 cent per kilo. Eén gewas als raapsteeltjes leent zich ook voor een gestampte pot. Ze kosten op het ogenblik slechts 30 cent per bosje. De kroten zijn voor 75 cent per kilo te koop (ongekookt). Naast al deze toch min of meer winterse kost is er ook nog volop keuze aan andere groentegewassen. Witlof is tegen zeer redelijke prijzen te koop. Een kilo witlof van kwaliteitsklasse I kost f5, Een kilo snijlof van goede kwaliteit kost ongeveer f3,40. Spruiten komen in erg veel verschillende kwaliteits- sorteringen in de handel. Voor een goede kwaliteit spruiten van'eert de prijs van f 1,90 tot f 2,per kilo. Spruiten van mindere kwali teiten zijn goedkoper. Voor de Chinese kool schommelt de prijs i Bospeen bos kost nu f2,De beken de „pluk" peterselie bij de worteltjes kost een kwartje. Bloemkool is een groente, die goed in combinatie met sla en tomaten gegeten kan wor den. Een grote maat bloem kool kost f4,per stuk, een kleinere maat kost f3,-. De sla kost op het ogenblik 54 cent per krop. De ronde to maten zijn niet duur voor de lijd van het jaar, namelijke f2,tot f2,50 per kilo. De vleestomaten kosten f 1,85 per halve kilo. Groene papri ka's zijn goedkoop, namelijk f 1,75 per halve kilo, de rode zijn wat duurder namelijk f2,55. Het bossen van raapstelen.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6