zijn onwijs en Ga niet stem van in tegen het volk" Ons land is tot uiterste gegaan niei Pd Alarm-demonstratie „rustig verlopen Jaarlijks vierduizend Nederlanders in coma AGIN INNENLAND fttidwQowumt MAANDAG 28 OKTOBER 1985 PAGINA 3 seerdé dd istandj dient j ssing werin, trusthi groot n de a] [ing ii egene ngen luist :ussen lusie n we in angres VAN ZAKEN Als een lopend vuurtje ging het door de rijen van de in Bussum vergaderende CDA- partijraadsleden: „3,7 miljoen handtekeningen!", voegde men elkaar zowel mondeling via doorgegeven papier tjes toe. Sommigen konden hun bewondering voor deze uitslag niet geheel onder de rijkelijk aanwezige stoelen steken, getuige de hier en daar luid opklinkende fluis terstemmen. Het milde najaarszonnetje, dat zich zaterdag buiten thea ter ,,'t Spant vertoonde, zorgde voor een bijna zomer- sfeer. Menig christen-de mocraat verkoos regelmatige de koelte van de foyer boven het ronduit broeierige kli maat in de grote zaal, waar op dat moment het verkie zingsprogramma onder de hamer werd gebracht De groep partijgangers, die zich bij de garderobe in are- orm rond de enig aan wezige (zwart-wit) tv heeft geposteerd, kan bogen op een redelijk excuus voor zijn ab sentie. Want voor de ogen der buiskijkers ontrolt zich het drama rond „hun" Ruud Lubbers, die op 90 kilometer afstand in de Haagse Hout- Redactie: Frans Weerts rusthallen vele duizenden en Dick van Rietschoten ruggen toespreekt. Het emo tionele betoog dat PvdA'er Maarten van Traa erop laat volgen, wordt door de bijeen- gestroomde CDA 'ers even- aandachtig en zonder commentaar aanhoord. eder) ITO: petitionnement niet geslaagd WOLLE Het Interkerkelijk Comité illT* weezijdige Ontwapening (ICTO) meent at het KK.N er niet in is geslaagd aan te men dat de meerderheid van de Neder- indse sariienleving zich keert tegen de ijjaatsing van kruisraketten. Dan hadden r tenminste vijf miljoen handtekenin- en verzameld moeten worden, aldus ^TO-voorzitter Janssen van Raay op bijeenkomst in Zwolle. Prof. Zouten- el ijk, voorzitter van de VVD-fractie in de Spantrstc Kamer, uitte ter plaatse forse kri- uurliiltiek °P het Petitionnement De vraagstel- ig zou suggestief en onduidelijk zijn jweest en ook zou er druk uitgeoefend va' Ijn op geestelijk gehandicapten, bejaar- kinderen om te tekenen. ..Ik had net zo goed kunnen zeggen: alle eendjes zwemmen in het water'' BUSSUM „Ontzettend jammer dat 't zo gelopen is. Ik had zó serieus aan m'n speech gewerkt maar er kwam niets van terecht. Ik had net zo goed kunnen zeg gen: „Alle eendjes zwemmen in het water. Mijn woorden gingen geheel verloren in het gedruis". Zo reageerde premier Lub bers na afloop van de partijraadsvergade ring van het CDA in Bussum op zijn bele venissen in de Haagse Houtrusthallen, waar de vredesdemonstranten hem het spreken vrijwel onmogelijk hadden ge maakt, ondanks de herhaalde oproep tot kalmte van KKN-voorzitster Sienie Strik- Van zijn in Bussum verzamelde partijge noten kreeg Lubbers een staande ovatie nadat hij in de muisstille vergaderzaal de zelfde toespraak had gehouden die in de Houtrusthallen de mist in was gegaan. Aan het slot van zijn speech voegde hij er voor zijn CDA-gehoor echter een „per soonlijk verlangen" aan toe: „Als we op 1 november tot plaatsing van kruisraketten zouden besluiten, dan graag geen bloemen en gelukwensen". 59 procent vóór plaatsing DEIN HAAG Als de Sovjet-Unie meer SS-20-raketten heeft staan dan vorig jaar, dan vindt een meerderheid (59 procent) van de bevolking dat Nederland kruisraketten mag toelaten op zijn grondgebied. Dit blijkt uit een enquête, die in opdracht van de Atlantische Commissie is gehouden onder 939 mensen. Onder PvdA, D66 en de kleine linkse partijen waren de percentages voorstanders 38, 50 en 15 en bij CDA, VVD en klein rechts 82, 88 en 84. Minister De Ruiter (Defensie) constateerde zaterdag voor de TROS-radio dat het 1-junibesluit kennelijk een zekere „werven de kracht" gehad. Hij doelde daarmee op eerdere opiniepeilin gen, die altijd aangaven dat een meerderheid van de bevolking tégen de plaatsing van kruisraketten was. Uit een steekproef, die het NIPO heeft genomen uit de bijna vier miljoen bandtekeningen onder het volkspetitionnement, blijkt dat slechts een zeer gering aantal kerkleden aan de actie heeft meegedaan. IK V-secretaris Mient Jan Faber schreef dit toe aan het 1-junibesluit, waarmee premier Lubbers erin ge slaagd zou zijn „het vertrouwen van de christenen in hem te herstellen". SLOTMANIFESTATIE IN HOUTRUST: foorzitter Steenkamp van de Eerste Kamer krijgt evenals premier Lubbers en Tweede-Kamervoor- itter Dolman van mevrouw Strikwerda de oorkonde overhandigd, waarop het aantal handtekenin- het volkspetitionnement staat vermeld, loto's Milan Konvalinka) didaa, SIENIE STRIKWERDA: dat de ng we yi ns lan tie dit ist. Lei y r< de grfi ippel, af en Doe )te pei_ (Opi zijn een tegen ?n, zal dank Den DÏN HAAG Sienie $rikwerda en Mient-Jan [Faber, de leidende figu ren in het Komitee Kruis raketten Nee, toonden zich er in de Houtrusthal- en van bewust dat de re ek?'in £erinS waarschijnlijk geen gehoor zal geven aan het petitionnement, hoe mas- iaal dat ook is gesteund. eWant hoewel beide KKN- :engez( kopstukken Lubbers drin gend vroegen samen met ïen „nee" te zeggen tegen de raketten, uitten zij ook i waarschuwingen aan het adres van de premier. ,Het is van tweeën één: öf pi democratie schaft de 1 nucleaire bewapening af Mof de nucleaire bewape ning schaft de democratie af", aldus Faber. Mevrouw Strikwerda werkte ty jjt thema verder uit. Als kabi- tering lat tu ijds, ezingj net en Kamer dit „bijzonder succesvolle" petitionnement naast zich neerleggen, kan dit leiden tot twee dingen bij vele Nederlanders: apathie of wan hoop. Het laatste kan de men sen brengen tot extremisme en het is „óók uw verantwoorde lijkheid deze vluchtweg onmo gelijk te maken," hield me vrouw Strikwerda de premier voor. Voor de AVRO-radio voorspelde zij „burgerlijke on gehoorzaamheid, als de rege ring ingaat tegen de stem van het volk". Een woordvoerder van het Platform van Radicale Vredes groepen verklaarde in hetzelf de programma dat een aantal mensen „niet lijdzaam zal toe kijken hoe de kruisraketten geplaatst worden". Hij voorzag een heel scala van acties, van het weigeren tot betaling van defensiebelasting tot het op werpen van blokkades. De eerste actie had zaterdag al plaats. Bij de hoofdpoort van de basis Woensdrecht goten met een religieuze ~in h C?^DEN HAAG De Alarm-demonstratie van het Malie- ve^ naar Houtrusthallen had zaterdag een rustig en vreedzaam verloop, aldus een politiewoordvoerder. slljk o' \Vel- kregen vier mensen een proces-verbaal wegens het bekladden van panden. Twee bespoten een muur in de Elandstraat met de tekst „Sterven in een cel is moord". Een ander duo werd na vier uur op heterdaad betrapt, toen zij de Amerikaanse ambassade van de tekst „No Nukes" en de Franse met „Stop testen" voor- achtergrond flessen eigen bloed uit over een Nederland se vlag, die vervolgens over het hek van de basis werd ge hangen. Sprankje Premier Lubbers liet de actie voerders in Houtrust en elders in het land overigens nog een sprankje hoop. Hij zal „geen moment aarzelen weer een ei gen weg te gaan, als zich daar toe de gelegenheid zou voor doen". Daarmee leek hij aan te geven dat de Sovjet-Unie in de nog resterende dagen alsnog een gebaar kan maken. Maar ook na 1 november hoeven de tegenstanders van kruisraket ten de moed niet op te geven. Volgens hem is er een goede kans op welslagen van de on derhandelingen tussen de Sov jet-Unie en de Verenigde Sta ten. Daar moet Nederland zijn steentje aan bijdragen. „We moeten blijven investeren in een waardige vrede, in een vrede die minder bitter is dan nu met die enorme hoeveel heid wapens het geval is", zo beëindigde Lubbers zijn toe spraak in Houtrust. Onder be geleiding van Sienie Strikwer da en Mient Jan Faber verliet de premier kort daarna de hal len en vertrok per auto naar de CDA-partijraad in Bussum. DEN HAAG De bus chauffeur van lijn vier heeft er wel plezier in. „Zeker groot feest in Houtrust", veronderstelt hij en spoort de mensen aan verder door te schui ven, „lekker dichies bij dichies". Er wordt gewil lig gepropt en vredig ge stapeld tot een bus vol buttons op weg is naar de Haagse Houtrusthallen. Daar zal men de overhan diging van de handteke ningen tegen de plaatsing van kruisraketten lijfelijk kracht bijzetten. Hoewel de slotmanifestatie van het volkspetitionnement volgens een somber spandoek in het teken staat van het „1- november euthanasiebesluit" is het ronduit gezellig in de Houtrusthallen. Er mag gela chen worden. Uit voorpret om Lubbers, bijvoorbeeld. Een moeder prent het haar zoon nog eens goed in: „Straks als Lubbers komt: draaien!". Hij knikt. Voorlopig kijken de gezichten echter nog de goede kant op. Naar prof. Mulder, de voorzit ter van de Raad van Kerken, die vraagt: „Zullen we verder gaan met de kernbewape ning?" „Nee!", antwoordt het publiek en een spandoek ligt dat toe: „We zijn onwijs te gaaf tegen". Euroshima „Ik voel mij i rWU"top vr9 te maken, want ze „vindt den spandoek zegt Freek de heer,ijk de heren (e zien". „Luister!", zegt ze, „U hebt eigenlijk al tot plaatsing besloten. Wij doen een beroep op u. Trek u niet te snel terug achter een muur van wantrou wen. Zeg „nee" tegen de kruisraketten!" Nee Onder gejoel wordt de oorkon de met het aantal handteke ningen aan Lubbers overhan digd. Een band begint luid keels te spelen, vlak naast het podium. Van schrik houdt Lubbers zijn oorkonde omge keerd vast. De band blijft spe len, de premier kan de eerste zin („Ik wil beginnen u ge luk...") niet afmaken. Pas na dat Sinie Strikwerda gedreigd heeft Lubbers te vragen in de perskamer zijn verhaal te hou den, wordt het stiller. Maar dan staan de mensen wél met hun rug naar het podium ge keerd. Er wordt gejuicht als „onze Mient Jan" Faber het podium beklimt. Onderbroken door applaus schetst hij de gang van de kruisraketten door de poli tieke geschiedenis en komt uit bij 1 november 1985. „Hou vol, ga door!", roept Faber. Hij blijft op het podium staan als Sienie Strikwerda namens het Komitee Kruisraketten Nee het woord neemt. „Het volk spetitionnement is een groot succes geworden!", zegt ze. „Het aantal handtekeningen tegen de kruisraketten be draagt 3.743.455!" De zaal rea geert alsof de overwinning op de regering is behaald. Maar Strikwerda Weet beter. Ze vraagt de ruimte voor Lub bers, Steenkamp en Dolman Jonge. De hoogwaardigheids bekleders, vooraan op stoelen gezeten, lachen. Freek vat zijn vredesboodschap kort samen. „Waarom, vroeg mijn zoon, ben jij tegen de bom? Omdat ik jou op de wereld heb ge bracht, daarom". Andere span doeken noemen andere rede nen. FNV-voorzitter Pont zegt het zo: „Europa mag geen Eu roshima worden". Zijn toespraak wordt gestoord door geroep om „actie, actie". Intussen maken horizontale communisten van de mensen massa gebruik door reclame te maken voor hun enige echte marxistisch-leninistische krant, 'Manifest'. Buiten staan vertegenwoordigers van de andere communistische krant bij een bord met de vraag: „Is de Waarheid een koe?" Bin nen wordt in elk geval wel boe-geroepen. Onder de demonstranten in de Houtrusthallen ook deze jeugdige, die zijn poes om haar mening had gevraagd. De premier zegt geen moment geaarzeld te hebben om aan wezig te zijn op deze manifes tatie, „omdat ik overtuigd ben van het democratisch karakter van uw actie". Lubbers gaat door, het publiek scandeert „Nee". Lubbers: „Nederland bleef uit stellen om onderhandelingen een kans te geven". Publiek: „Nee!" „Het 1 juni besluit was een sig naal". „Nee!" „Dan wordt het eind 1985". „Nee!" Strikwerda: „Zou u nog even willen luisteren?" „Nee!" Lubbers: „Uw inzet, mijn in zet, is niet voor niets. Hoop doet leven, als het moet ook na 1 november". Met die woorden vertrekt hij, onder gejoel en getier. Misplaatst Als Maarten van Traa (inter- natiool secretaris van de PvdA) vlak daarna is uitge sproken, is het stil in de Hout rusthallen. Onwerkelijk stil. Op het podium verschijnt een doek. „Demon-cratisch mis plaatst" staat erop. Het wordt ontvangen met gezang. Het wordt bijna weer net zo gezel lig als aan het begin van de middag. Bijna, want je ziet de mensen denken: Lubbers heeft niet gezegd dat er niet ge plaatst wordt, zal er dus wel geplaatst worden? In lijn vier wordt er nog over doorgepraat. „Ik blijf optimis tisch", zegt een jongen, „wat moet je anders?" STEVO AKKERMAN PREMIER LUBBERS: (Vervolg van de voorpagina) „Ons land is tot het uiter- op de Houtrustbrug, ste gegaan: wat dé Sovjet- rond twee uur enkele tientallen demonstranten het ver- Unie betreft hebben wij keer probeerden te blokkeren. De politie te paard slaagde er al klare wijn geschonken en Te spoedig in hen van het wegdek te verdrijven. van onze bondgenoten f De Alarm-manifestatie stond in het teken van voortgaand actief u. rne T.^en hebben wij het uiterste 'de aan begrip gevraagd", al- net bietefien klein incident deed zich ook nog bi het teken a verzet tegen plaatsing. 'Op het Malieveld riep Wim Jansen (Bouw en Houtbond FN) op tot het weigeren van werk i akettenbasis in Woensdrecht. Verder willen verschillende desorgansiaties ook op 1 november, als de Tweede Kamer i eventueel plaatsingsbesluit neemt, protestacties op touw zetten. Volgens een woordvoerster van Jongeren tegen Kernwapens (JTK) hebben inmiddels al tegen de tweehonderd scholen i land toegezegd op die dag mee te doen aan een scholierensta- 'arneê king. Ook zullen zogenaamde noodremacties op 1 november schil heel het land weer treinen tot stilstand brengen. dus premier Lubbers in zijn toespraak in de Hout rusthallen. Weer uitstel len van de beslissing, waar in Houtrust drin gend om werd gevraagd met het oog op de komen de topontmoeting Reagan- Gorbatsjov, is volgens Lubbers onmogelijk. Na bijna zes jaar een afwij kend standpunt te hebben ingenomen heeft Neder land bij de NAVO-part- ners „de grenzen van de geloofwaardigheid be reikt". De regeringspartijen CDA en VVD zijn het met hem eens. CD A-fractieleider De Vries zei weliswaar dat hij rekening zou houden met „dit signaal van verontrusting", zoals hij het petitionnement noemde, maar kondigde tevens aan dat het CDA een plaatsingsbesluit van het kabinet zou ondersteunen. Het liberale kamerlid Voor hoeve, zelf ook aanwezig in de Houtrusthallen, toonde zich niet erg onder de indruk van het massale protest. „De rege ring moet doen wat zij zelf no dig vindt en wat gesteund wordt door een meerderheid in het parlement". Steun kregen de organisatoren van het petitionnement van de linkse politieke partijen, van de vakbeweging en van de kerken. Bisschop Ernst van Breda, voorzitter van Pax Christi, vroeg het kabinet het volk de plaatsing van kruisra ketten „niet aan te doen", FNV-voorzitter Hans Pont deelde mee dat één miljoen handtekeningen afkomstig was van vakbondsleden. Bei den spraken in Houtrust de menigte toe. PvdA-leider Den Uyl beklom het spreekgestoel te niet, maar verklaarde te genover journalisten dat wat zijn partij betreft het volgende kabinet gaat heronderhande len met de Verenigde Staten over het dan waarschijnlijk voorliggende raketverdrag. FRIEMELS keert na een intensieve revali datie weer terug in de maat schappij, zij het vaak met ver lammingsverschijnselen, spraakstoornissen of proble men met de concentratie. Tijdens de oprichtingsvergade ring werd duidelijk dat ten op zichte van comapatiënten en ex-comapatiënten veel ver warring, misverstand, onbe grip en wellicht valse hoop be staat. DEN HAAG- BUSSUM 1 plausje in ontvangst nem De immer hoffelijke Piet Steenkamp voegt Lubbers' nr*t\t tt a a chauffeur onder het uitstap- JJLlN HAALr- pen nog een „hartelijk be- BUSSUM 2 dankt voor het meerijden Onder de groep rond de t.v. bevinden zich ook minister Job de Ruiter van Defensie en diens echtgenote. De be windsman neemt de beelden uiterlijk onbewogen in zich op. Zijn eega, die naar ver luidt het volkspetitionne ment heeft ondertekend, staat een paar meter voor hem en lijkt bijna in het toe stel te willen kruipen om vooral geen woord te missen. Naast haar trekt voorzitter Ego van het Oudstrijders Le- Minister De Ruiter: „Raketten zijn geen broodjes..." gioen, een vaste bezoeker van CD A-bijeenkomsten, be denkelijke grimassen. „Ik vind het jammer dat Lubbers zijn verhaal niet kwijt kon zegt De Ruiter op zijn bekende bedachtzame en vriendelijke wijze als we hem om commentaar op de beelden vragen. En even la ter: „Ik vrees dat het aantal SS-20's in de komende week niet meer zal worden terug gebracht tot minder dan 378. Volgens de laatste tellingen van dfe Amerikanen waren het er 441. Dat verandert na tuurlijk niet zomaar in een paar dagen. Raketten zijn geen broodjes die je gemak kelijk over de toonbank van de bakker heen en weer schuift". DEN HAAG- BUSSUM 3 De geconcentreerde aandacht van de tv-kijkers wordt in het geheel niet gedeeld door een tiental in blauw uniform gestoken chauffeurs van mi nisters en staatssecretarissen, die de tijd voornamelijk do den met verveling. Hangend rond een paar fauteuils wachten deze rijksambtena ren gelaten tot de op de par tijraad aanwezige CD A-be windslieden onder hun be stuur de terugweg zullen aanvaarden. Een klein uur nadat Lubbers voor allen zichtbaar op de buis Den Haag verlaten heeft, vormt zich voor de in gang van het theater spon taan een ontvangstcomité. Want de premier zou samen met Senaatsvoorzitter Piet Steenkamp linea rectadoor- tuffen naar Bussum, om al daar formeel tot kandidaat- lijsttrekker te worden uitge roepen. Fotografen en came- ralieden staan in de aanslag om de glorieuze aankomst van de premier, aan den vol- ke te kunnen tonen. Als de presidentsbolide voorrijdt mag Ruud een klaterend ap- DEN HAAG- BUSSUM 4 De zaal onderbreekt haar programmatische besognes voor even, om de binnentre dende CDA-voorlieden met een staande ovatie naar de voorste stoelenrij te begelei den. „Jullie leven nog. zie ik. Prima!verwelkom t CDA - spreekstalmeester Piet Buk man de beide gasten. Op de slotrede van de premier moet overigens nog twee uur wor den gewacht. Zijn verslag over het residentiële tumult wordt door de mudvolle en dorstige zaal woord voor woord en in stilte opgedron ken. „Ik denk dat ik hier misschien iets beter verstaan baar zal zijn", begint Lub bers, waarna hij in grote lij nen dezelfde speech afsteekt die hij enkele uren eerder in Den Haag had gehouden. De vermoeid ogende CDA- leider staat na afloop van de partijraad nog een persconfe rentie te wachten, die hij als kersverse lijsttrekker-in-spe niet kan ontlopen. Zijn ant woorden op de veelheid van vragen missen iets van de ge vatheid die hij gewoonlijk aan de dag legt. De elkaar snel opvolgende teleurstel ling in Den Haag en het vreugdevolle Bussumse ont haal hebben ontegenzeglijk hun fysieke sporen nagela ten, als Ruud Lubbers later op de avond voor de zoveel ste maal naast zijn chauffeur plaatsneemt. Premier Lubbers: „Ik denk dat ik hier misschien iets be ter verstaanbaar zal zijn". DE KAMER DEZE WEEK De toetreding van Spanje en Portugal tot de Europese Ge meenschap vormt dinsdag het belangrijkste gesprekson derwerp in de Tweede Ka mer. Woensdag vervolgt de Kamer de begrotingsdebatten met de Landbouwbegroting en het onderdeel Milieube heer. Voorts wordt gedebat teerd over de wettelijke re gels betreffende onze inlich tingen- en veiligheidsdien sten. Voor donderdag staat de trendvolgerswet op het pro gramma en het zogeheten Melchior-contract Het be treft hier een vooral door de oppositie betwiste opdracht van minister De Koning (als bewindsman van Antilliaan se Zaken) aan de zakenman Melchior om tegen een forse vergoeding te onderzoeken hoe het armlastige Aruba meer bedrijven kan aantrek ken. JEA1 AMERSFOORT In Ne derland raken jaarlijks vierduizend mensen in coma. Oorzaak is altijd een hersenbeschadiging. Drieduizend mensen ra ken in coma als gevolg van een verkeersongeluk en duizend door zuurstof gebrek, vergiftiging, een hersenoperatie of een ziekte van de hersenen zelf. Dat zei prof. dr. B. Smalhout, hoogleraar anaesthesiologie in Utrecht, zaterdag bij de op richting van de Coma Vereni ging Nederland in Amersfoort. Volgens Smalhout gaat een groot deel van de comapatiën ten na korte of lange tijd dood. Een betrekkelijk klein aantal een de 'i een p melk ende b lat de 'ioken, de ove i laat

Leidse Courant | 1985 | | pagina 3