Korfbalteam klopt België op kwaliteit •vertuigende zege van Axel Koenders in wintertriathlon -J^tCarpov brengt Kasparov niet In verlegenheid Elfstedenvereniging wil ledenbestand verfrissen Lendl verplettert Wilander BONGERS KRUGT HET TE DRUK Timman contra Russen 5PORTTRIBUNE EekbeSoiwtwtt MAANDAG 28 OKTOBER 1985 PAGINA 13 PHftrk Nauta op |Brde positie 0 RTSMOUTH Dirk 240.057 uta bezet met zijn 722°' T Innovator de der^e D.slnem itie °P handicaP in de 0, Prllzen ®tadPeP^"",dde ZHe"t Reservt ssement op handicap -6.119. inrdt aangevoerd door rijzen bedi Finse Fazer, met lipper Berner. In wer- Deelnem .f,K 3 00 ijke afstand is het i'a-24-29l»erikaanse jacht Por- Jan, met de Zuidafri- '«wnse stuurman Peter e^vc09®'a'ittel, het dichtst Kaap- /52'940fd genaderd. KARATETITEL HANS NUMAN KAMPEN Guusje van Mourik en Hans Nijman waren de opvallendste deelnemers aan het toernooi om de Ne derlandse kampioenschappen karate. De tegenwoordig in Gouda wonende wereldkampioene Van Mourik zege vierde in haar gewichtklasse (boven 60 kilogram) alsmede in de open categorie. Beide keren eindigde Henny van der Ploeg als tweede. Nijman, uit Bever wijk, verraste door in Kampen de titel in de open klasse op te eisen. Nijman onttroonde Dudley Josepha die in de voorwedstrijden gediskwalificeerd werd. Een andere favoriet, wereldkam pioen Toon Stelling, werd de pas naar de finale afgesneden door Kenneth Leeuwin. LEEUWARDEN De Vereniging De Friesche Elfsteden wil haar ledenbe stand verfrissen. In een brief vraagt het bestuur de leden, die een volgende Elfstedentocht niet zullen meerijden, om donateur te worden. Vooral veel oudere schaatsers zullen aan het verzoek gehoor geven, verwacht voorzitter ir. Jan Sipkema. De vereniging verwacht een massale toeloop voor een eventuele komende Elfstedentocht. Momenteel kan de vereniging de ruimte daarvoor niet bieden. Alleen de 16.000 leden van de vereniging mogen aan de tocht meedoen. Met de huidige actie wil het bestuur ruimte maken voor schaatsers die nog geen lid zijn. Sipkema: „Bovendien willen we van tevoren precies weten hoeveel mensen daadwerkelijk de Elfstedentocht mee willen rijden. We verplichten niemand om zijn lidmaatschap op te zeggen en ver volgens donateur te worden". De voorzitter ziet het verzoek, dat deze week per brief naar de leden is gegaan, als een enquete. Sipkema heeft geen flauw benul hoeveel mensen straks donateur worden. „We weten wel dat er veel ouderen bij zitten, die vermoedelijk nooit meer de schaatsen onderbinden". NIJBOER VOLDOET NIET AAN LIMIET NEW YORK Gerard Nijboer voldeed gisteren bij de marathon van New York niet aan de limiet voor afvaardiging naar de Europese titelstrijd van komend jaar augustus in Stuttgart, waar hij zijn kampioenschap moet verdedigen. De Nederlander werd vijfde met een tijd van 2.14,27. De wedstrijd werd voor de tweede achtereenvolgende keer ge wonnen door Orlando Pizzolato. De Italiaan legde de 42 kilometer en 195 meter af in 2 uur, 11 minu ten en 34 seconden. Ahmed Saleh uit Djibouti werd tweede, de Amerikaan Pat Petersen derde. Bij de dames zegevierde Grete Waitz in 2 uur, 28 minuten en 34 seconden. Het was de zevende maal dat de 32-jarige Noorse de wedstrijd op haar naam bracht. De Australische Lisa Martin bezette de tweede plaats, de Nieuwzeelandse Lorraine Möller werd derde. Olympische donatie Calgary CALGARY Een Canadees, die anoniem wenst te blijven, heeft een bedrag van 2,5 mil joen dollar (7,5 miljoen gulden) geschonken aan het organisa tiecomité van de Olympische Winterspelen 1988. Dit heeft het Franse persbureau AFP in de Olympische stad Calgary vernomen. De gulle gever wil dat zijn donatie wordt gebruikt om in de Canadese stad een Olympisch museum te stich ten. Het organisatiecomité zal zich tijdens een speciale zitting over de onverwachte schen king beraden. VLAARDINGEN Het Nederlands korfbalteam heeft gisteren in V laar- dingen de negentigste veldinterland tegen Bel gië met 10-7 gewonnen. Het was de 72e overwin ning die Nederland op de zuiderbuur behaalde. Bijna tweeduizend toe schouwers zagen een van Nederlandse zijde kwali tatief goede wedstrijd die voortreffelijk werd ge leid door de Belgische scheidsrechter Leen- aards. Nederlands eerste aanvals- vak kwam in de beginfase moeilijk tot scoren. Door een sterke verdediging en een vlot spelend middenvak kon dat moment kwam er meer lijn in de aan val. Petra Geelhoedt, die haar debuut maakte in een veldinterlandwedstrijd, scoorde via afstand 2-0. Nog fïen minuut later was het elgisch sterkste man Matt- heysses, die na een door braak van Verwijver een klein kansje onder de korf benutte: 2-1. Via Reygersberg, Van der Zee en aanvoerder Snel liep Nederland vrij gemakkelijk uit naar 5-1. België, dat tot dat moment niet erg overtui gend speelde, kwam iets dichterbij door een strafworp van Goossens, 5-2. Opnieuw was het het eerste aanvals- vak van Nederland dat de juiste richting naar de korf kon vinden, on danks het goed steunend werk van Petra Geelhoedt. België profiteerde hier in eerste instantie niet van, maar kwam uiteindelijk weer via Goossens vlak voor het rustsignaal op 5-3. In de tweede helft gingen de Belgen agressiever van start en oefenden meer druk uit op de Nederlandse korf. Vi- vianne Verbeeck en Matt- heysses brachten België zelfs op gelijke hoogte. Even zag het ernaar uit dat Nederland in de problemen kwam. Maar door het sterk ondersteunend spel Tineke Roffel en Arian- ne van Leeuwen was het Van der Zee, net hersteld van een griepje, die Neder land opnieuw op voorsprong bracht. Twee minuten later brak Snel door en scoorde fraai 7-5. Ook hierna bleven de Belgen doorvechten. Er was meer lijn in de aanvallen te vin den. Nicolay, van afstand en bij een doorloopbal, bracht België opnieuw langszij. Nog in dezelfde minuut gaf PKC-speelster Hanneke Co- sijn via een omdraaibal Ne derland weer een voor sprong. Bondscoach Ben Crum wisselde bij de stand 8-7 Hanneke Cozijn en Rey gersberg voor Margritta Van der Kolk en Tuttel. Daardoor kwam er meer tempo in de aanvallen en Heemskerk vergrootte de marge opnieuw tot twee punten. Via een strafworp, geforceerd door Arianne van Leeuwen, maakte Van der Zee er uit eindelijk 10-7 van. j een tl P- it van het MOSKOU Anatoli Kar- K®rkW heeft in de twintigste van schaakt" egtereHeekamP tegen Gari Kas- voor prov een ultieme poging die twedaan het naderende voorferiies van zijn wereldti- Van jj te wenden. watkterc,aS weigerde de 33-jarige spel|arPov in vrijwel gelijkwaar- dat de!6e stand na de eerste zitting A# berusten in remise. Gisteren ook nln8 hiJ n°8 44 zetten °P zo®k bal odaar de winst. Pas toen na 85 Brabafftten' de lanêste partij in deze Limbuif 3 september begonnen tegen reekamP. alle mogelijkheden iaarop waren verkeken, bood uj remise aan. Uitdager Kas- 45. Vanarov aanvaardde zonder dra- 2-0, 66. fcn het aanbod. Hij behield iter Baqjn voorsprong van twee pun- erets Gpn 11-9)- Uit de vier resteren- jft, Vane partijen heeft hij nog an ke; Vanérhalve punt nodig om de ingste wereldkampioen in de VanRul'stor*e te worden- 'arP0V maakte zaterdag een ntspannen, kalme indruk. De •ereldkampioen maakte tegen l fe verwachting van de experts tcli 1 ^no8) Seen 8ebruik van zijn ferde time out en pakte de artij energiek aan. Na 41 zet- fn werd de partij afgebroken li een stelling waarin remise e enige uitkomst leek. Kaspa- v dv straalde zoveel vertrou- ren uit over de goede afloop at hij zijn verzegelde zet op- ederlatieuw op het bord ten over- eeft zattaan van het publiek in de interlJsjaikovski-zaal uitvoerde. vf°™3et strijd j^n' r ïwaty5' Las ovenV),.' •t Ne<f arpov weigerde evenwel iralsnog genoegen te nemen remise. Wellicht meende n een slijtageslag te kun- toeslaan. risteren zetten Karpov en 'asparov zich opnieuw vier achter het bord. Maar zijn secondanten hadden in de nachtelijke uren geen winstpo ging kunnen ontdekken en het kamp van Kasparov was over tuigd dat hun leider de remise in handen had. Na negen uur spel en 85 zetten zag Karpov het nutteloze van zijn verdere pogingen in. Kasparov had ef ficiënt tegenstand geboden en was nooit in echt verlegenheid gebracht. De twintigste partij tussen Anatoli Karpov (met wit) en Gari Kasparov had het volgende zettenverloop: Pg8-f6; 6. Dd1-c2, 0-0; 7. e2-e3, c7- :5; 8. d4xc5, Le7xc5; 9. Pg1-f3, Pb8- Lc8-e6; 14. 0-0, Ta8-c8; 15. Le2- 19. Le5xd4, Dc5xd4; 20. Ta1-d1, Dd4-c5; 21. Dc2-a4, a7-a5; 22. Da4- h7-h6; 30. Lf3-e2. Pf6-e8; 31. Le2-f3, Pe8-f6; 32. Td4-d3, Tc5-e5; 33. h2- h3. Te5-c5; 34. Td3-d4, Tc5-c8; 35. Lf3-e2, Tc8-c5; 36. Le2-d3. h6-h5; 37. g2-g3. g7-g6; 38. Pc3-e2. Pf6-d7; 39. Td4-e4+, Tc5-e5; 40. Pe2-d4. Lb3- d5; 41. Te4-e2, Te5xe2+; 42. Ld3xe2, Pd7-c5; 43. Pd4-b5, Pc5-e4+; 44. Kd2-e3, Pe4-d6; 45. Ke3-d4, Ld5-c6; 46. Pb5xd6, Ke7xd6; 47. Le2-c4, Lc6- e8; 48. h3-h4, f7-f6; 49. Lc4-g8. Kd6- c6; 50. Lg8-a2, Kc6-d6; 51. La2-d5, Kd6-e7; 52. Ld5-g8, Ke7-d6; 53. Lg8- b3. Kd6-e7; 54. Lb3-d1, Ke7-d6; 55. Ld1-e2, Lc8-d7; 56. Le2-d3, Ld7-e8; 57. Ld3-c4, Kd6-e7; 58. Lc4-e2, Ke7- d6; 59. g3-g4, h5xg4; 60. Le2xg4, Le8-f7; 61. f2-f4, f6-<5; 62. Lg4-d1, Kd4-c4, Lh5-e2+; 67. Kc4-c3, Le2-h5; 68. b2-b4. Kd6-e7; 69. Lf7-c4, Ke7- d6; 70. b4xa5, b6xa5; 71. Kc3-d4, Lh5-f3; 72. Lc4-f1, Lf3-d5; 73. Lf1-e2, Ld5-b7; 74. Le2-d1, Lb7-d5; 75. Kd4- e3, Kd6-c5; 76. Lb1-a4. Ld5-f7; 77. La4-d7, Kc5-c4; 78. a3-a4, Kc4-c5; 79. Ld7-b5, Kc5-d5; 80. Ke3-d3. Kd5- c5; 81. Kd3-c3, Kc5-d6; 82. Kc3-d4. Lf7-b3; 83. Lb5-e8, Kd6-e7; 84. Le8xg6, Lb3xa4; 85. Lg6xf5, Ke7-f6; remise op voorstel wit. Boris Becker was nogal ontevreden over zijn spel tegen Lendl, hetgeen hij op zijn knie afreageert. SCHAPERS WINT DUBBELSPEL IN KEULEN TOKIO Ivan Lendl heeft in de eindstrijd van het tennistoernooi in To kio een verpletterende nederlaag toegebracht aan Mats Wilander. De Tsje choslo waak won in 57 mi nuten met 6-0, 6-4. Hij verdiende met zijn over winning een bedrag van ongeveer 180.000 gulden. Het was de achtste zege van Lendl op Wilander, die zesmaal zegevierde in een onderlinge confronta tie. Michiel Schapers heeft een dag voor het begin van het ECC-toernooi in Antwerpen een aardig succes behaald. In Keulen won hij met zijn Oos tenrijkse partner Alexander Antonitsch het herendubbel spel. In de finale werden de Zweden Jan Gunnarsson en Peter Lundgren in twee sets (6-4, 7-5) verslagen. Lundgren, dertiende op de Zweedse rang lijst, won in de finale van het herenenkelspel met 6-3, 6-2 van de Indiër Ramesh Krish- nan. In Antwerpen speelt Schapers in de eerste ronde te gen de Amerikaan Mark Dick son die in Keulen pas in de halve finales werd uitgescha keld. Chris Evert-Lloyd won het toernooi in Brighton. In de eindstrijd versloeg de Ameri kaanse haar Bulgaarse oppo- nente Manuela Malejeva met 7-5, 6-3. De Amerikaan Fred die Sauer bracht in Tilburg het derde satelliet-toernooi op zijn naam door in de finale met 6-3, 6-2 te winnen van de Zweed Peter Lindgren. In Melbourne zegevierde de Amerikaan Marty Davis met tweemaal 6-4 over zijn landge noot Paul Annacone. RUITENBERG VERVOLGT SUCCESSEN ASSEN Henri Ruitenberg, de gekroonde schaatskoning van het vorige marathonsei zoen, is ook de nieuwe editie in stijl begonnen. De houder van de KNSB-beker won in Assen de eerste marathon van het seizoen 85/86. In de tradi tionele Drentse 'opwarmer' voor de KNSB-competitie (die aanstaande zondag in Amster dam begint) bleef de geslepen spurter Ruitenberg de concur rentie vanspecialisten en kernploegleden net als vorig jaar voor. In de massasprint klopte Ruitenberg, de nummer twee van de Elfstedentocht, met gering verschil de Noord hollandse outsider Maarssen en zijn teamgenoot Kasper. De strijd in Assen werd geken merkt door een hoog tempo, waarbij uitlooppogingen nau welijks kans van slagen had den. Veteraan Rien de Roon probeerde het in de beginfase, maar werd telkens op tijd bij gehaald. Vijftien ronden voor het eind was Gerard Rietveld de eerste rijder die echt weg kwam. Ruitenberg, voor het eerst in de voorste linies, en Co Giling pakten de Utrechter terug. Vervolgens waagden kernploeglid Emiel Hopman, twee jaar geleden de topman van de marathon, Jan Kroon en Albert Bakker nog een po ging weg te komen. Zonder succes. Krachtpatser Jan Kooi man hield in de laatste ronden het tempo hoog, waarna An- dries Kasper de sprint aantrok voor de 28-jarige Ruitenberg. De monteur (die tegenwoordig halve dagen werkt) bleef met zijn prikslag op de laatste me ters de fel sprintende Maars sen juist voor. Oud-wereld kampioen Hilbert van der Duim, die zich dit seizoen vol ledig op de marathon concen treert, eindigde als tiende. Van de kernploegleden, die in opdracht van coach Gemser in de eerste marathons van het seizoen hun duurvermogen testen, viel slechts Emiel Hop man op. Wereldkampioen Hein Vergeer hield zich schuil in het peloton, dat na een zo mer van harde trainingsarbeid vooral veel snelheid in de wedstrijd legde. Elfsteden- -winnaar Evert van Benthem kon zich in de eindsprint niet in de buurt van Ruitenberg begeven. Emiel Hopman probeert te ontsnappen, maar de latere winnaar Henri Ruitenberg volgt hem op de voet. ALBLASSERDAM Jos Bongers heeft een te druk bil jartseizoen voor de boeg. De 29-jarige Nijmegenaar, die gis teren in Alblasserdam voor de tweede keer in zijn loopbaan nationaal kampioen in het bandstoten werd, moet in vrij wel alle disciplines op het hoogste niveau meestrijden. Vandaar dat hij heeft besloten zijn titel in het anker-kader 47/2 volgende maand niet te verdedigen. Nauwelijks een week later moet hij zich in de Westduitse plaats Dülmen im mers manifesteren bij de strijd met Europa's beste bandsto ters. „Ik geef de voorkeur aan dat Europese kampioenschap, om dat het 47/2 toch wel weer een loterij zal worden. Bovendien wil ik me optimaal voorberei den op die Europese titelstrijd. Met deze bandstoot-titel heb ik me verzekerd van een plaats bij het TEP (vijfkamp) vol gend jaar, dus ik heb genoeg te doen", zei Bongers na zijn prachtige zege op Van der Smissen. In een finale die meer spannend dan maakte Bongers i beurten duidelijk wie alle vier de dagen de sterkste deelne mer was: 150-126. Op de meest curieuze momen ten hield Bongers zijn zenu wen in bedwang. Het tegenge stelde was het geval bij Van der Smissen, die nooit zo im poneerde als de andere Sint- -Willebrorder, de 20-jarige de butant Dick Jaspers. Het was precies zoals de op een degra datiemoyenne geëindigde Piet Vet tijdens de finale fluisterde: twaalf „Christ heeft af en toe van die jokerstoten, dat is ongeloof lijk". De 31-jarige Van der Smissen, zesvoudig Nederlands en drievoudig Europees kam pioen in het spel over één band, mocht zich troosten met de gedachte dat hij altijd een zwakke seizoenstart heeft. Maar hij heeft nu al ruim een jaar geen titel meer gewonnen. Zijn vorm tijdens het toernooi in de kleine, donkere Albla- serdamse speelzaal voorspelde niet veel goeds. Bongers hield zich aan de tra ditie het biljartjaar sterk te openen. Het was immers de vierde keer, dat hij het eerste toernooi van het seizoen won. Hij deed dat zonder ook maar een punt te verliezen. In de sterke poule A liet hij behalve Van der Smissen ook titelver dediger Hans Vultink, de ver rassend sterk gestarte Willy Steures en de nog verrassen der spelende Jaspers achter zich. Dat ondanks'de griep, die hem vorige week twee dagen in bed hield. „Ik zat van de week helemaal onder de anti- -biotica", vertelde Bongers. „Pas in de loop van vrijdag be gon ik me beter te voelen". Ook Van der Smissen had zich niet erg goed voorbereid. Hij wil feitelijk alleen nog preste ren in het driebanden. Maar ook in die discipline zal de Westbrabander het moeilijk krijgen. Bovendien is het lang niet zeker, dat hij zal worden toegelaten tot het profcircuit van de Zwiterse handelsmaat schappij, die een prijzenpot van een miljoen mark (1,15 miljoen gulden) klaar heeft staan. De ellende voor Van der Smis sen, wel eindigend met het hoogste algemeen gemiddelde (10,54), begon vrijdag, toen hij als eerste topbiljarter verloor van Jaspers. De leerling van jèugdbondscoach Tonny Schrauwen toonde geen enkel respect voor Van der Smissens faam. Met kleine, evenwel ge raffineerde series versloeg het verder zo bescheiden talent zijn dorpsgenoot, met wie hij overigens nauwelijks omgaat. De ijskoude Jaspers rekende daarna ook nog even af met veelvuldig kampioen Vultink, die vervolgens in elke wed strijd de grootste moeite had met de eenvoudigste stootbeel- den. Met Japsers is de beste biljar ter genoemd van de nieuwe generatie, die in Alblasserdaih de kans kreeg zich te presente ren. Jean-Paul de Bruijn, Ad Klijn en Jelle Pijl waren al leen aanwezig om ervaring op te doen. Ad Koorevaar had zich al enige bekendheid ver worven als kadrist en in het li- bre. De Dordtenaar toonde zich een vaardig bandstoter, die echter te veel dalen en te weinig pieken in zijn spel leg de. Dat was bij Jaspers niet zo. Hij verloor weliswaar van Bongers en Steures, maar won daarna vier keer. Óp het nip pertje miste de Westbrabander de kruisfinales, waarin Bon gers Van der Ven versloeg en Van der Smissen van de tot dan toe ongeslagen Jan Ar- nouts won. MONTPELLIER Onge veer gelijktijdig met het grote televisie-debat tus sen de Franse premier Fa- bius en oppositie-leider Chirac is in Montpellier de strijd tussen de preten denten voor de schaak- kroon in een beslissend stadium gekomen. Het is niet langer de Sovjet Unie tegen de rest van de we reld, maar Jan Timman contra de Russen. Tijdens een gedenkwaardig weekeinde dreef de Amster damse grootmeester - in wat nota bene genoemd wordt de Moskouse variant van het open Spaans - leider Joesoe- pov danig in het nauw. De partij werd voor de tweede maal afgebroken en verdaagd naar morgen. Vervolgens ver sloeg Timman gisteren met zwart de voor zijn laatste kans vechtende Amerikaan Seira- wan. Met een score van plus drie of misschien wel plus vier kan Timman de kwalificatie voor de halve finales nauwe lijks meer ontgaan. Temeer daar zijn resterend programma (Spraggett, Nogueiras, Soko- lov) niet al te zwaar meer is. Bovendien is in het Russische kamp nog lang niet beslist wie daar aanspraak mogen maken op de andere halve finale plaatsen. Michael Tal hand haaft zich met korte remises. De jonge steppen wol ven Joe- soepov en Sokolov blijken ech ter minder stressbestendig dan verwacht. Vaganjan drukte Joesoepov gisteren in een slechte positie en Sokolov ver loor zelfs voor de tijdcöntrole van Spasski die met twee overwinningen een wel heel goed weekeinde had. De partij tussen Yasser Selrawan 2. Pb1-c3, c7-c5; 3. g2-g3, LI8-g7; Lt1-g2, Pb8-c6; 5. a2-a3, a7-a" f3. Tb8-a8; 14. Da6-b7, Ta8-b8; 15. Db7-a6, 0-0; 16. Lc1-h6, Tb8-a8; 17. Da6-b7, Ta8-b8; 18. Db7-a6. Tf8-e8; 19. 0-0. Tb8-a8; 20. Da6-b7, Ta8-b8; 21. Db7-a7, Tb8-a8; 22. Da7-b7. Ld7- f5; 23. Tb1-a1, Lf5-e4; 24. Db7-b5. Dd8-c8; 25. b4xc5, Dc8-h3; 26. Lh6- e3, Te8-b8; 27. c5-c6. Tb8xb5; 28. c4xd5, Pf6-g4; 29. Tt1-b1, Le4xf3; 30. e2xf3, Pg4-h2; wit geeft het op. Naish ongenaakbaar LA TORCHE Robby Naish heeft zich bij de Franse plaats La Torche ongenaakbaar ge toond in de afsluitende wed strijden om de wereldbeker funboard-zeilen. De Ameri kaanse plankzeiler veroverde opnieuw de trofee. Hij bleef zijn landgenoot Alex Aguera voor. De Fransman Raphael Salles werd derde. De Neder lander Onno Tellier deelde de vierde plaats met de Ameri kaan Nevin Sayre. Olympisch kampioen Stephan van den Berg, die op de laatste dag goed op dreef was in het cour- seracen, kwam niet verder dan de tiende plaats. Bij de da mes zegevierde dë Francaise Nathalie le Lievre. De Neder landse Martina van Soolingen werd vierde. Zij moest de Amerikaansen Julie de Werd (tweede) en Shawne O'Neill voor laten gaan. Bejaarde atleet loopt alsnog halvemarathon AMERSFOORT Meet dan een maand na het of ficiële startschot voor de halve marathon van Amersfoort is gistermid dag de laatste deelnemer bij de eindstreep gearri veerd. De 71-jarige keiste- delijke wandelfanaat Ton Treffers liep een tijd van 2 uur en 14 minuten en liet daarmee zelfs zeven deel nemers van vorige maand achter zich. Ten tijde van de wedloop, waaraan door meer dan 1800 supporters werd deelgenomen, was de bejaarde loper, door ziekte geveld. De organiserende atletiekvereniging ALTIS wilde voor de oude rot in de vak echter een uitzon dering maken en gaf hem de gelegenheid de wedren in z'n „uppie" te doen. dan I den e was ;d tot i Carnj 'eden lelgië IEN Ongenaakbaar, •at was winnaar Axel nenders zaterdag in de eede editie van de win- Ttriathlon (hardlopen, ielrennen en schaatsen) Assen. Het uitvallen ran zijn belangrijkste con- irrent, Gregor Stam, ierp geen smet op de ïge. Ook Stam zou Koen- iers. de superatleet uit Ouderkerk aan de Amstel, niet kunnen hebben be dreigd. Dat onderkende ook Goof Schep, evenals vorig jaar tweede in de sportieve ontbering der ontberingen. „Koenders was ditmaal niet te klop pen. In vergelijking met vorig jaar is hij er ontstel lend op vooruit gegaan". De zege van Koenders kwam geen moment in gevaar. Al bij het lopen, het eerste onder deel, nestelde de leraar licha melijke opvoeding zich aan de zijde van Stam. Koenders maakte zich geen moment zor gen om Schep. De Amster damse student medicijnen liep zich bijkans de benen onder het lichaam vandaan om Koenders zodoende op enige afstand te krijgen. Dat lukte dan opk: na 22 kilometer hard- Ibben'kwam Schep als tweede door met een tijd van 1.21,20. Hij moest alleen Aijen Guike- ma laten voorgaan. Koenders en Stam volgden na respectie velijk ruim tweeënhalve en drieënhalve minuut. Pas bij het wielrennen, Koen ders' sterkste onderdeel, liet de triatleet zijn bijna onuitput telijke krachten spreken. Hij passeerde de een na de ander en raasde de 100 km op het Asser TT-circuit af in een tijd v'ön 3.35.21. Goof Schep volgde op 9 minuten en 21 seconden, terwijl Stam de strijd inmid dels had gestaakt: nij kreeg een lekke band en brak ver volgens met zijn verkleumde handen het ventiel van zijn re servetube af. Met het tweede onderdeel had Koenders een zodanige voorsprong op Schep opgebouwd, dat de overwin ning hem niet meer kon ont gaan. Het schaatsen was dan ook niet meer dan een forma liteit. Uiteindelijk legde hij de 22 km hardlopen, 100 km fiet sen en 40 km schaatsen af in een tijd van 5.30,34. De alleskunner verklaarde na afloop op meer tegenstand te hebben gerekend. „Ik had ver wacht met vier of vijf mensen het ijs op te gaan, vooral om dat het lopen niet zo lekker ging", aldus Koenders, die tot luttele dagen voor de wintert riathlon nog niet in staat was meer dan 15 km hard te lopen. Gregor Stam zat er met een sikkeneurig gezicht bij. „Winstkansen had ik vandaag niet, maar een tweede plaats behoorde tot de mogelijkhe den. In Nice ging het twee we ken geleden bij het Europees Kampioenschap ook al zo waardeloos en nu dit weer. Normaal heb ik altijd meer re servebanden bij me", aldus de triatleet uit Almere, die op het la:st<;tp moment alsnog aan het deelnemersveld werd toege voegd. De winnares bij de dames, Nel Bruining uit Den Hoorn (Texel), mocht evenals de ove rige deelneemsters het laatste onderdeel niet voltooien. Een kwartier voor het sluiten van de tijdslimiet werden alle da mes van het ijsovaal gehaald, waarmee de organisatie er blijk van gaf de vrouwelijke deelnemers niet serieus te ne-

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13