Lubbers: „„We moeten ons prepareren op plaatsing" tmmasaA 4 Win de prijzenpot metTclelot. Amsterdam wacht nieuw treffen krakers en mobiele eenheid BON: AANTAL SS-20'S ONVERANDERD 441 loedige onlusten in Estland Rabobank Q Beatrix ontvangt Gandhi v.d. WATER I De vreemde banden van vergeten oorlog" een IV1985/1986 Geen raadsel DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Zaterdag 26 oktober 1985, 77e jaargang no. 23333 Uitgave Westerpers, behorende lot Siilhofl Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA. tel.071-122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank Amro-bankN.V. Leiden. Directeur-hooldredacteur: I.I.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand I 21.89 (aut.betaling).kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071-122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Zaterdag: Greenpeace op Ned. I tussen 15.00 en 04.00 uur. Op Ned. II om 13.30 uur volkspe titionnement. Zondag: Op Ned. I om 20.10 uur Fien de la Mar (3) en op Ned. II om 12.00 uur Capitool over dierproeven. HET WEER Eerst plaatselijk mist, overdag zonnig, maar in het noorden wolkenvelden. In de middag 7 graden in het Noorden tot 12 graden in het Zuiden. Morgen wolkenvelden maar droog. In de middag rond 9 graden. Morgen zon op: 7.26 uur. On der: 17.21 uur. Schev. hoogw.: 1.57 en 14.27 uur. Laag: 10.09 en 22.28 uur. lat van leg in gentinië NOS AIRES President Al- in van Argen- heeft gisteren zestig dagen itaat van beleg, kondigd om einde te ma- aan het toene- ide geweld in anloop naar de lende parle- itsverkiezin- heeft minister binnenlandse i Antonio ccoli voor de meegedeeld, staat van beleg olgens Troccoli dzakelijk om alf personen, er wie zes mili- in vast te kun- houden, die Ier deze week gearresteerd erdenking van ■okkenheid bij aanslagen. De dachten zouden den hebbep leden van de rmalige militai- lictatuur in Ar- tinië. Overi- is na de ar- aties, de golf bomaanslagen elefonische be igingen gericht in de regering Alfonsin, ge in doorgegaan, parlementsver- zingen vinden 3 •ember plaats, zullen de eer- verkiezingen sinds de demo- tie in Argenti- in 1983 werd steld. Hasjvangst In de haven van Stellendam hebben Rotterdamse doua ne-ambtenaren op een zeil schip dertig zakken gevuld met hasj van prima kwaliteit gevonden. In totaal werd twaalfhonderd kilo hasj in beslag genomen met een straatverkoopwaarde van zes miljoen gulden. Het schip, „The fair weather", voer onder Hondurese vlag. De douane arresteerde een Italiaan, een Belg en een in woner uit Zevenbergen. Ook werden in de haven nog twee Nederlanders aangehouden die met hun auto in de buurt van het schip stonden. Band ontploft: vier doden DORTMUND In een fabrieks gebouw in de Westduitse stad Dortmund is gis teren een te hard opgepompte band uit elkaar gesprongen. De band had een di ameter van 2,5 meter. De ont ploffing kostte het leven aan vier arbeiders. Een vijfde raakte ernstig gewond. Waarschuwing tegen Hollandse erwten BONN Het Westduitse ministerie van volks gezondheid heeft gisteren een waarschuwing laten uitgaan tegen het eten van Nederlandse doperwten in blik. In de erwten zouden bessen zitten die afkomstig zijn van een giftige wilde plant. De donkergroene, zachte bessen lijken op erw ten, maar blijken afkomstig te zijn van de gifti ge plant nachtschade, die maagklachten, misse lijkheid en krampen kan veroorzaken. In de verklaring zegt het ministerie dat het gaat om blikken van het merk Veluco van Konserven- fabriek Geldermalsen. De directie van het be drijf was gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. In West-Duitsland zouden winke liers al begonnen zijn de blikken uit hun win kels te verwijderen. Uitvinder balpen overleden BUENOS AIRES De uitvinder van de balpen, Ladislao Biro, is gis teren in Buenos Aires aan hartstil stand overleden. Hij is 86 jaar ge worden. Ladislao Biro werd gebo ren in Hongarije en emigreerde in de jaren dertig naar Argentinië, op uitnodiging van een buitenlander die in een hotel in Boedapest zag dat Biro een balpen gebruikte. Die buitenlander was niemand minder dan de toenmalige president van Argentinië, Agustin B. Justo. Met zijn balpen maakte Birome fortuin, maar hij verkwistte zijn geld al snel. Het octrooi werd later door fabrikant Parker opgekocht. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG/BRUSSEL Het totale aantal SS-20- raketten in de Sovjet-Unie bedraagt nog steeds 441, evenveel als een maand geleden. De meest recente tellingen van de Amerika nen hebben dit uitgewe zen, zo is gistermiddag meegedeeld op het minis terie van defensie in Den Haag en in het NAVO- hoofdkwartier te Brussel. Premier Lubbers wilde uit dit cijfer nog geen definitieve conclusie trekken voor het al dan niet plaatsen van kruisra ketten in ons land. Maar op zijn wekelijkse persconferentie zei hij wel: „We moeten ons prepareren op een situatie waarin we ons besluit van 1 juni vorig jaar moeten uitvoe ren". Zoals bekend zal Neder land tot plaatsing besluiten als er op 1 november van dit jaar in de gehele Sovjet-Unie 378 of meer SS-20-raketten staan opgesteld. Lubbers vertelde dat de Russi sche partijleider Gorbatsjov, met wie hij brieven heeft ge wisseld, de Amerikaanse cij fers niet aanvecht. Een woord voerder van het ministerie van defensie zei gisteren dat de kans op vermindering van het totale aantal opgestelde SS-20-raketten in de komende week „uitermate gering" is. Als het kabinet volgende week vrijdag besluit tot plaatsing van kruisraketten zal het te vens bekend maken hoeveel van de (zes) Nederlandse atoomtaken worden afgesto ten. Hoewel daarover nog geen akkoord bereikt is in het kabinet verwacht premier Lubbers daarover toch geen „grote moeilijkheden", ook niet in NAVO-verband. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz maakte gisteren in New York bekend dat hij op 4 en 5 no vember in Moskou de komen de topontmoeting Reagan /Gorbatsjov (19 en 20 novem ber) zal voorbereiden. Gister morgen had Shultz in New- York een twee uur durend on derhoud met zijn Russische ambtgenoot Sjevarnadze. Pagina 6: Onenigheid groeit over agenda topontmoeting ÜCKHOLM Een groot aantal Estlandse en Russische stu- vten zou eind september ernstig gewond zijn geraakt bij onge- ïldheden in de Estlandse universiteitsstad Tartu. Dit heeft s Kippar, voorzitter van het „Steuncomité voor Estlandse tieke gevangenen", gisteren in Stockholm gezegd. Volgens par raakte een honderdtal Estlandse studenten slaags met eveer evenveel studenten van Russische afkomst, omdat de anders zich tegen de toeloop van Russen keren. De studen- vochten met messen en fietskettingen; tientallen belandden iet ziekenhuis. rivnina wil et met eroflot vliegen ISTERDAM Irina Gri- ina, de journaliste voor eind tober de Sovjet-Unie moet •laten, staat er op met een egtuig van haar keuze naar buitenland te vertrekken. Jskou verlangt dat zij aan Drd gaat van een toestel van Sovjet-maatschappij „Ae- lot". Dit heeft de Boekovs- tichting gisteren uit Moskou nomen. Maar Grivnina lt niets voor een vlucht t Aeroflot, omdat een vlieg- g formeel grondgebied van Sovjet-Unie is. „Ze kunnen i nog van alles met mij en n gezin doen", aldus me- iuw Grivnina, „en dat risico im ik niet. Ik vertrek op i vlucht met een westers stel of ik vertrek niet". (ADVERTENTIES) Door de onstabiele goudprijs hebben wij enige jaren met een code onze artikelen moeten prijzen. Nu de goudprijs zich heeft gestabiliseerd zijn al onze gouden artikelen weer met een gulden bedrag geprijsd. Haarlemmerstraat 181, Exclusieve collectie, pientere prijzen P.S. op 150 mtr. van onze zaak is op de Kaasmarkt altijd plaats om te parkeren. Bestel nü de Tfelelot-envelop! Het envelop-nummer geeft u een extra kans op een van de drie Ford Sierra's (trekking 25-11-85). Maak f 30,- over op postgiro 1107 of bankrekening 70.70.70.589 t.n.v. Tblelot, Postbus 222,1000 AE Amsterdam. Voor informatie: 020-2644 55. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags en 14.00 en 15.00, telefoonnummer 071-122248 en uw krant pdt nog dezelfde avond nabezorgd. AMSTERDAM De mobiele eenheid van de Amsterdamse politie en de circa tweehon derd krakers en hun sympha- tisanten uit de Amsterdamse Staatlledenbuurt hebben zich opgemaakt voor een nieuw treffen. De krakers die don derdag tot twee maal toe met geweld uit een pand aan de Schaepmanstraat zijn gezet, demonstreren vanmiddag in Amsterdam uit protest tegen het overlijden van de 23-jarige kraker Johan Kok, gisteroch tend in een Amsterdamse poli tiecel. Gisteravond al waren in de Staatsliedenbuurt nieuwe ongeregeldheden uitgebroken tussen krakers en politie. De mobiele eenheid trad op tegen de circa tweehonderd demon stranten, onder meer met traangas. Krakers gooiden met brandbommen. De uitzetting afgelopen don derdagavond leidde met name in het pand tot forse vechtpar tijen en vrij ernstig gewonde krakers en politie-agenten. Gisteravond zaten alle arres tanten nog vast op verdenking van openlijke geweldpleging. Sectie De patholoog-anatoom heeft bij de sectie op de gisteroch tend in het politiebureau over leden kraker geen tekenen van „mechanisch geweld" aangetroffen. Wel is duidelijk dat de kraker gebruiker was van verdovende middelen. De resultaten van het toxicolo gisch onderzoek, die meer licht op de doodsoorzaak kun nen werpen, waren gister avond nog niet bekend. De politieman die kraker Mar tin Slingerland donderdag avond bij de ontruiming van het pand in zijn arm heeft ge schoten, moet worden ver volgd wegens poging tot dood slag. Dit heeft de advocaat van de kraker geschreven aan de hoofdofficier van justitie in de hoofdstad. De agent kan vol gens de advocaat geen waar schuwingsschot hebben gelost omdat „mijn cliënt immers laag en gebukt stond toe hij zijn arm door een gat in een deur stak. Er viel slechts één, doelbewust gericht schot", schrijft de advocaat: „voor het zelfde geld was mijn cliënt dood geweest". De PSP-fractie in de Tweede Kamer heeft de ministers Rietkerk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) ge vraagd of het gebruikelijk is dat waarschuwingsschoten doel treffen en of de krakers gewapend waren. Zij eist een onderzoek en wil tevens weten of de bewindslieden van tevo ren op de hoogte waren van de gewelddadige ontruiming en of er nog meer van dergelijke acties op het programma staan. Koningin Beatrix en prins Claus hebben vandaag de Indi ase premier Rajiv Gandhi en zijn vrouw Sonia ontvangen op Huis ten Bosch. De premier werd eerder op Schiphol ont vangen door minister Van den Broek van buitenlandse zaken. In de twaalf uur dat Gandhi in ons land verbleef, sprak hij met premier Lubbers en maak te hij met minister Smit-Kroes een rondvlucht over de Delta werken. Het bezoek, dat met grote veiligheidsmaatregelen was omringd, is zeer hartelijk verlopen. (ADVERTENTIE) RUIME EN S EXCLUSIEVE 2 KOLLEKTIE pientere prijzen Drie mannen terug op de plek waar het allemaal gebeurd is: de heuvels van Zuid-Korea waar ruim dertig jaar geleden Nederlandse vrijwilligers meevochten in de Koreaanse oor log. Een ontmoeting vol herinneringen. Walgelijke verhalen soms, die aantonen hoe waanzinnig laag de drempel was tus sen leven en dood in zo'n oorlog. Peet van Haalem (foto), Jon Bluming en Henk Bos terug bij „Jane Russell" en „Stin ky Hill". Een verslag over de herinneringen aan die „verge ten oorlog" op de voorpagina van Finale. VERDER IN FINALE: Niet durven winkelen, ki lometers omrijden om niet door de tunnel te hoeven: de terreur van fobieën en dwangneuroses. Een nieuwe vogelgids. die tot op de tak, de sloot of de zandbak nauwkeurig meldt waar vogels zich in Nederland en Vlaanderen ophouden. Robert Prosky moest de populaire brigadier Esterhaus op^ volgen in Hill Street Blues. Sindsdien is „sergeant Jablonski zijn beste vriend en gaat hij lachend naar de bank. Al zevenduizend jaar geleden werd het gebrouwen: bier, een volksdrank door de eeuwen heen. Een ontmoeting met een oud-leerlinge bracht een gepen sioneerde geschiedenisleraar tot een opmerkelijke studie: de prostitutie in de zeventiende eeuw. Brigitte Kaandorp staat nu nog bekend als een nieuw Ne derlands talent, maar er komt een tijd dat ze die belofte moet inlossen. Dat moment lijkt niet meer ver weg. Bijna veertien miljoen kinderen in de Verenigde Staten zijn volgens de normen van hun regering „arm". Een snel groeiende groep, die inmiddels de bejaarden van de weinig benijdenswaardige eerste plaats op de armoedelijst heeft ver drongen. In Seoel worden in 1988 de Olympische Zomerspelen ge houden. Wie de situatie ter plekke bekijkt, vraagt zich af in hoeveel bochten de Zuidkoreaanse Ed van Thijn zich ge wrongen moet hebben om de Spelen toegewezen te krijgen. Extra deze week de wintersportbijlage, met daarin veel infor matie over het komende ski-seizoen. Zoals het wedstrijdpro gramma. de nieuwe mode van onder anderen oud-skikampi oen Franz Klammer, nieuwe materialen en andere dan tradi tionele manieren om de wintersportvakantie door te bren gen. We zouden ze niet graag allemaal tegelijk te eten willen geven, al die Leidse Courant-lezers, die 'vandaag weer naar de „Finale" grijpen om daar in één bepaalde pagina te duiken. Het zijn de puzzelaars, de bridgers, de schakers, de dammers, de postzegelverzamelaars en de sterrenkijkers. Alleen al het puzzelen zit onze lezers in het bloed. Er gaat geen week voorbij of zakken vol met oplossingen van de kruiswoordraadsels van onze zeer gewaardeerde dr. Pluizer worden op de bureaus van de redactie van de Leidse Courant leeggestort. Voor deze mensen en straks ook voor u? is het beslist geen raadsel, waarom ze de Leidse Courant niet alleen lezen, maar zelfs uitpluizen. i De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen Gratis en geheel vrijblijvend In een o] Leidse •ant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaal kan een verzoek

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1