Catastrofe dreigt voor uientelers 51 Nog steeds veel paprika's IN EN OM DE KAS binnen de perken Verwarring over vaste planten LAND EN TUINBOUW £cidóc(3otriant VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 PAGII £-C Mooi najaar, lage prijzen Een zonnig najaar met hoge temperaturen na een natte zo mer. De bloemenkwekers hebben het geweten. Het kostte geld aan alle kanten. Toen in de koele zomermaanden de bloemenprijs redelijk was, hadden de kwekers door gebrek aan zon maar weinig bloemen. Nu het najaar uitzonderlijk mooi werd, begon de natuur een grote inhaalmanoeuvre. Gekoesterd door stil en zonnig weer begonnen de lang ge tergde bloemen nog allemaal even lekker te bloeien, zowel in de kassen als daarbuiten. Zelfs de bloemen die eigenlijk pas in november naar de veiling moesten komen, bloeiden vroeger dan de planning was. Tegelijk begonnen ook de bui tenlandse klanten een bosje uit hun tuintje te plukken. Alles bij elkaar was dat voor de prijzen rampzalig. Ook de bloe menhandel en de export hadden te kampen met een weinig vragende markt. Veel klanten profiteerden nog van het late zomerweer door nog een weekje vakantie te nemen. Het werd voor de kwekers een „kleurige natuurramp". Bij de „Rijnsburgse Veiling Flora" stond de aanvoerhal weken lang vierkant vol en regelmatig waren er 6 a 700 veilingkar ren meer dan in dezelfde periode in 1984. De kwaliteit bleef goed, maar de prijzen daalden naar een te laag niveau. Toch waren er uitzonderingen. De fraaie anthuriums, bouvardia en de violette tracheliums en nog enkele soorten bleven prijshoudend. De consumenten (raar woord voor bloemen- klanten) kunnen nu een paar bossen meer kopen voor min der geld. We zagen grote borden met schreeuwende op schriften zoals: „Vier bos voor vijf gulden". De straat en markthandel doet nu extra haar best om het publiek een goedkoop bloemetje te verkopen. Maar het najaar begint nu echt te veranderen. Het wordt snel kouder en er vallen plensbuien. Daardoor neemt de enorme bloemenproduktie af. Flora-secretaris Langerak deelde mee dat er donderdag 9 oktober op Flora al ruim een uur korter dan vorige week geveild werd door de 4 veilingklokken. De bloemen komen op de akkers in problemen. De resten zijn niet meer te oog sten. De grote toevloed loopt nu echter snel af. „Het is niet ondenkbaar dat de bloemenprijzen weer snel omhoog zullen schieten", aldus de heer Langerak. „Mevrouw, pak nog snel een paar voordelige aanbiedingen, want in het najaar 'zijn de bloemen nog fraaier en dieper van kleur dan in het zomerseizoen". Nog weinig te merken van "gevarieerd kopen" De Stichting Propaganda Groenten en Fruit roept de huis vrouwen toe: „koop gevarieerd" om dan te vervolgen met: „groenten als komkommer, tomaten, ijsbergsla, paprika's, champignons en dergelijke zouden we altijd bij de hand moeten hebben. Daar is zoveel mee te doen. Koop dus bij uw groenteman gevarieerd in en laat thuis uw fantasie de vrije loop. U zult zien dat het nog voordelig is ook en weg gooien is er niet bij". Dat propaganda in dit opzicht nog steeds hard nodig is, blijkt wel uit het feit dat de doorsnee koper van verse groenten in een doorsnee-week slechts 3 a 4 soorten koopt en per winkelbezoek nog geen twee soorten. Er is dus volop werk aan de wihkel voor de Stichting. Dat er in een week tijds slechts 3 a 4 verschillende soorten verse groenten worden gekocht, wil bepaald niet zeggen dat men per week ook zoveel maaltijden-met-groenten gebruikt. Enerzijds zullen dat er minder zijn: meer soorten per maal tijd, bijv. sla met komkommer, tomaat en paprika. Maar an derzijds toch ook weer meer: groenten uit eigen tuin, uit blik of glas, uit de vriezer (zelf gevroren of diepgevroren ge kocht) of gedroogde dan wel gezouten groenten. Belangrijk element in de Stichtingspropaganda is overigens: groenten niet alleen bij de warme maaltijd maar ook bij het brood en tussendoor. Betere prijsvorming bloemen in Westland De afgelopen week kwam langzaam maar zeker wat verbe tering in de prijsvorming bij bloemenveiling „Westland" te Honselersdijk. De belangrijkste verbetering vond echter plaats op maandag 21 oktober. Op die dag kwamen de mees te soorten op een prijsniveau, dat als acceptabel kan worden omschreven, zeker in vergelijking met de afgelopen weken. En tot 1 november kan er zeker op een verdere verbetering worden gerekend. De chrysanten kwamen op een midden- prijs die even boven de 50 cent lag. Een aantal rassen ston den goed in de belangstelling en werden daar ook naar be taald. Enkele middenprijzen: spider 77 cent, regoltime 65, carpa yellow 63. harlekijn 64. penny lane en daymark 63. Toch ook tegenvallende prijzen voor bijvoorbeeld cassa 43 en enkele rose rassen snapper rose en delta 38 en rendez vous 32 cent. De (tros)anjers werden na lange tijd ook weer redelijk betaald. Trosanjers gemiddeld 32 cent en standaar danjers 50 cent: raggio di sole gemiddeld 58 cent, chinera 56, buggio 60 en grote rassen als le reve, nora en white sim 50 Met het oog op Allerheiligen steeg de anthurium duidelijk in prijs: avonette 228, avoanneke 337, fuego 316, favoriet 204 en jamaica 384 cent. Het totaalbeeld van week 42 was echter nog beduidend minder dan op bovengenoemde maandag. In deze week was de snijbloemenaanvoer 12 procent groter dan in 1984 en lagen de prijzen gemiddeld 20 procent lager. Tot en met 18 oktober werd in dit jaar voor ruim 868'/> miljoen omgezet en de vraag is wanneer de mijlpaal van december 1984 geëvenaard wordt: als de markt niet wordt overvoerd met als gevolg lagere prijzen ongetwijfeld vóór december aanstaande. Bij de kamerplanten is nog weinig te merken van betere prijzen. Bij een aanvoerstijging van 15 procent bleven de prijzen op het niveau van het vorige jaar. De aanvoer van bloeiende planten staat nog steeds op een zeer hoog niveau, waardoor de prijsvorming van een aantal produkten wat mager is. Produkten met een redelijke prijsvorming waren onder meer zygocactus 1,69, spathiphyllum 5,02, cyclamen 2,65, calathea crocata 11,67, anthurium 4,69 en aechmea 6,80. De prijs van kamerplanten bleef in vergelijking met vorig jaar nog redelijk overeind, maar de tuinplanten zakten be hoorlijk in prijs. Bij bloemenveiling „Berkel en omstreken" te Bleiswijk was er grotendeels van hetzelfde prijsbeeld sprake. Troschrysan- ten maakten nog aardige prijzen en vrijwel alle snijbloemen stijgen in prijs. De aanvoer daalde wat en dat had zeker de nodige invloed op de betere prijzen. BOLLEN VOOR ZWEMMERS In de week van 2 tot en Zwembond. in totaal Met deze actie wil men met 8 november worden 150.000 tulpebollen proberen daar iets aan in de Sportfondsenba- aangeboden aan alle te zoen. Op 1 november den van Nederland om bezoekers van de ba- biedt staatssecretaris A. het zwembadbezoek in den. Sinds een jaar of Ploeg van landbouw en Nederland te stimuleren tien worden de Neder- visserij aan vijf zwem- door deze baden, in sa- landse zwembaden ge- kampioenen in het Apel- menwerking met de Ko- confronteerd met dalen- doornse Sportfondsen- ninklijke Nederlandse de bezoekersaantallen, bad de eerste tulpebol len aan. Ook al kon in de warme septembermaand volop gerooid worden, toch blijft het de vraag of de catastrofe in de uiensec- tor nog goedgemaakt kan worden. Om de pro blemen in de uiensector in de eerste negen maan den van 1985 te illustre ren: de omzet was tot en met september slechts 28 miljoen gulden tegen 187 miljoen in 1984 en 61 miljoen in het jaar daar voor. Gemiddeld werd er op de veiling niet meer dan acht cent voor een kilo ongesorteerde uien betaald. In de eerste drie kwartalen van dit jaar is het aanbod van groenten en fruit op de Nederlandse veilingen gro ter geweest dan in de ver gelijkbare periode van 1984. Er was een toename te no teren van bijna veertig pro cent. Meer dan de helft van de aanvoer verdween ver volgens naar het buiten land. Uitschieter als export- produkt waren de champig nons. Naar uien was daar entegen minder vraag. Hoe wel de export met vijf pro cent steeg, betekende dit niet dat er ook meer werd verdiend. Integendeel, het gemiddelde prijspeil bleef zelfs acht procent achter. Daardoor werd het omzet niveau van drie miljard gulden van vorig jaar niet gehaald; de omzet bleef hier vijf procent onder. In september was het aan bod glas- en vollegronds- groenten zeer groot. Ten opzichte van de vorige twee jaren was de aanvoer van de glasgroenten een vijfde meer. Vooral het aanbod van komkommers was erg groot. Ondanks de vraag uit het buitenland naar dit pro- dukt, was deze toch te wei nig om het gigantische aan bod vlot te verhandelen. Daardoor noteerden de komkommers duidelijke la gere prijzen dan voorgaan de jaren. Tomaten De tamelijk zonnige en warme tweede helft van september miste zijn uit werking niet op de toma ten. Vooral vleestomaten werden in toenemende hoe veelheden aangevoerd, ter wijl de hoeveelheid ronde tomaten bijna gelijk bleef. Dit is ook de oorzaak ge weest dat voor ronde toma ten een dubbeltje meer be taald moest worden dan voor de vlezige soortgeno ten. In tegenstelling tot augustus kosten de rode paprika's vorige maand meer dan de groene. De rode brachten gemiddeld 3,70 per kilo op, groene 2,20. In verge lijking met eerdere jaren mag worden vastgesteld dat de groene paprika's nog steeds goed betaald worden. Sla, aubergines en radijs waren erg goedkoop, omdat de aanvoer ervan groot was. Onze augurken deden het best in het buitenland. Dat gold trouwens ook voor de augurken die van de vollegrond kwamen. Bij de vollegrondsgroenten waren het vooral de spruiten, prei en spinazie, die een groot aanbod vertoonden. De aanvoer van bloemkool was vergeleken met de maand september van het vorig jaar maar liefst de helft groter. Daardoor lag de prijs aanzienlijk onder het in 1984 genoteerde niveau. Voor waspeen, kropsla, kroten en breekpeen hoef de de consument ook al niet veel te betalen. September 1985 gaat de ge schiedenis in als een goede exportmaand. Bij de volle grondsgroenten zit vooral de export naar België in de lift. De James Grieve was het belangrijkste appelras in september. Het aanbod was over de hele linie nogal klein, wat tot uitdrukking kwam in de prijs. De appels voor de industrie (met name de sapindustrie) le verden aardige prijzen op, omdat de vraag ernaar be trekkelijk groot was. Druiven Aan de prijsstijging van ci troenen is nog steeds geen eind gekomen. In de meeste tevallen gaat het om paanse citrusvruchten. Si naasappels en grapefruits daarentegen brachten de zelfde prijs op in de maand daarvoor. Bananen lieten een lagere prijs noteren dan vorig jaar in dezelfde periode. Drui ven werden de afgelopen maand ook aanzienlijk goedkoper. Dit gold voor zowel Italiaanse, Franse als Griekse druiven. De prijzen liggen zeker een kwart on der die van het vorig jaar. Ook in de afgelopen week was er weer sprake van een groot aanbod van zowel groe ne als rode paprika's. Vooral opvallend is het grote aanbod van groen in de laatste we ken. Zo werd er in de week van 14 tot en met 19 oktober maar liefst 614 ton aange voerd tegen 386 ton vorig jaar. Het is daarom ook niet zo verwonderlijk dat men met aanzienlijk lagere prijzen genoegen moest nemen. Het prijsverschil bedroeg zo'n 70 cent per kilo. Bij de rode sor teringen was er in die week ook sprake van een sterke prijsdaling. De gemiddelde prijs daalde van 3.37 naar 1.83 per kilo. Uit een over zicht van de financiële resul taten bij de groene paprika's in het Zuid-Hollands glasdis- trikt, blijkt dat de telers een goed seizoen achter de rug hebben. In de periode van 1 maart tot half oktober komt de middenprijs op 3.72 per kilo uit. Vorig jaar lag deze prijs op ƒ3.48 en het seizoen daarvoor op 3.28. Geduren de het hele seizoen lagen de prijzen hoger, alleen in de af gelopen drie weken dook de prijs onder die van vorig jaar. Bij de rode paprika's zijn de resultaten veel en veel min der. De middenprijs over het hele seizoen komt uit op ƒ3.71 per kilo. Vorig jaar kwam deze uit op 4.40 en het jaar daarvoor op ƒ3.80. Gezien de hogere stookkos ten van de afgelopen winter betekent dit een zwart jaar voor de rode paprika telers. In de afgelopen week trok de prijs van rood weer wat aan. De gemiddelde prijs lag op donderdag 24 oktober op ƒ2.55 per kilo. Bij de groene sorteringen bleef de prijs- druk bestaan en werd er ge middeld 1.75 per kilo be taald. Veel stookteelten wor den nu in een snel tempo ge ruimd. Het aanbod wordt van nu tot eind december bepaald door de aanvoer van de na- teelt. Het aanbod van zowel rood als groen neemt af. Er worden gelijke of hogere prijzen verwacht. Komkommers De prijsvorming van de kom kommers in de afgelopen we ken is ook niet bepaald om over naar huis te schrijven. Vanaf 1 september tot Holland Prijs liep op bij vleestomaten. toe steken de prijzen erg ongun stig af bij die van vorig jaar. Zo komt de gemiddelde prijs in de periode van 1 septem ber tot half oktober uit op 46 cent. Vorig jaar lag de mid denprijs in dezelfde periode op 74 cent per stuk en het jaar daarvoor op 54 cent. Er worden sinds 10 oktober weer komkommers, die in plastic kassen geteeld zijn, vanuit Kreta naar West- Duitsland geëxporteerd. Dé afgenomen export van Spaanse komkommers naar Wesf-Duitsland komt weer op de tocht door het verval len van de compenserende heffing op met ingang van 16 oktober. In de afgelopen week nam de prijsdruk zelfs toe, alle sorteringen daalden in prijs. Op donderdag 24 ok tober lagen de prijzen voor de sorteringen van 31 t/m 61 tussen 52 en 87 cent. Vorig seizen werd er tussen 48 cent en 1.01 betaald. Het aanbod wordt wel kleiner maar het' is nog maar de vraag of dit tot hogere prijzen zal leiden. Er wordt namelijk met een groeiend concurrerend aan bod rekening gehouden. Sla De berichten van het sla front zijn de laatste weken ook niet zo opwekkend. Door het zachte weer liep de aan voer van natuursla lange tijd door en bleef daarom aan zienlijk groter als vorig jaar. Daarnaast was er ook nog eens sprake van een groter aanbod van glassla. De prij zen van zowel de glassla als de natuursla staan daarom in schril contrast met die van vorig jaar. In de periode van 1 september tot half oktober werd er gemiddeld slechts 19 cent per krop betaald, tegen 34 cent in de beide voorgaan de seizoenen. In de afgelopen weken kwamen er prijsver schillen van 6 tot 9 dubbeltjes per stuk voor in vergelijking met vorig jaar. De prijsvor ming van de afgelopen week doet vermoeden dat er enige verandering op til is. Voor natuursla liep de prijs op naar gemiddeld 30 cent en voor de glassla naar 21 cent. Op de West-Duitse markt wordt er ook concurrentie ondervonden van andere sla soorten zoals ijsbergsla en ei- kebladsla. Nu de nachten sterk afkoelen en de tempe ratuur om het vriespunt schommelt zal de aanvoer van natuursla snel kleiner worden. Er wordt een klei ner totaal aanbod van sla verwacht, waardoor er een verder prijsherstel mogelijk wordt. Overige gewassen Op de West-Duitse markt on dervinden de Hollandse to maten nogal wat concurren tie van het Spaanse produkt. Door een vlot verlopende ex port naar Engeland werd een verder prijsverval voorko men. Toch daalde de prijs voor de ronde A-export naar 1.- per kilo (vorig jaar 1.52). Bij de vleestomaten liep de gemiddelde prijs op naar 1.83 per kilo (vorig jaar ƒ2.16). Voor de tomaten- telers is het seizoen over het algemeen teleurstellend ver lopen. De prijzen van vorig seizoen werden niet gehaald. Voor de vroege tomaten komt de middenprijs op 2.99 per kilo (vorig jaar ƒ3.08). Voor de middel vroege, in de periode van 1 juni tot 1 au gustus op 1.60 (vorig jaar 1.70). nfh 3oli lan Kiemkracht van zadeip™^ A PAZ Het overkomt elke amateurtuinder wel eens dat hij i/a, het voorjaar vergeet een zakje zaaigoed open te maken en eldontw zaaien. Of dat slechts een deel van het zaad in de i septen wordt gestopt, het restje bewaard voor uitzaai enkele v UOO p later en dan pas in het najaar weer teruggevonden wo ndanks Wie die zaadjes dan bewaart voor het volgende vooijaa egelen voor een teleurstelling komen te staan. De kiemkracht oorlopif. het percentage zaden dat gezonde kiemplanten opleverteze °Pfl bij sommige plantesoorten snel achteruit gaan als de on digheden niet gunstig zijn. Weliswaar zijn in 1923 in de 'au kelder van de Egyptische farao Toetanchamon graanki B,^fber gevonden die na ruim drieduizend jaar nog kiemkrach L^fe ken te bevatten maar daarbij moet bedacht worden d« iaaruj t koningsgraf hermetisch van de buitenwereld was afgej var al die jaren. ustus rijzen Invloeden van buiten waren er niet en dat heeft ken an vijfi een uitstekende uitwerking op het graan gehad. Bij deen Te male zaden die wij aanschaffen (of zelf vergaren van eel 198 schieters") zijn de voorwaarden voor het bewaren vaakffg „slei niet zo gunstig als in het graf van Toetanchamon. Het Rijksproefstation voor Zaadonderzoek (RPVZ) in 1 ningen heeft bijvoorbeeld onlangs ontdekt dat papierei jes voor de verpakking van groente-, bloem- of andere |ERVEIL1 de oorzaak kunnen zijn van een snel verlies aan kiemki ELD (24 Vooral in de fraai bedrukte zakjes voor amateur-tuijuks. stei kan het zaaizaad snel in kwaliteit achteruit gaan. Zo kujen per 1 de zaadjes van sla en uien bijvoorbeeld binnen korte tij< kiemkracht volledig verliezen onder de invloed van 5.66 grai inkt in de opdruk en in sommige gevallen van het papiERVEiu Bij het RPVZ in Wageningen wordt op het ogenblik ve 37 9 20 kingsmateriaal getest dat bescherming kan bieden tege^jz®gn"\ gewenste invloeden. Het onderzoek richt zich vooral 0R6-57 gri teriaal dat vluchtige stoffen en vocht tegen houdt. D#am 9.9C wordt ook gekeken naar de kostprijs van de verpakking onderzoek is niet alleen van belang voor de Nederlands 450 000 roepsmatige en amateurtuinders. Ook voor de voedse en in gul- duktie in tropische landen telt de uitslag van het ondei .00-9.50 zwaar. Daar kampt men met het probleem dat kiemk 9j0Qa onder invloed van vocht en warmte snel achteruit kan $4-67 gr Al eerder is een dergelijk onderzoek naar de beïnvkx tuks. 2.2 van de kiemkracht uitgevoerd. In het begin van de jare «,e1'g^( ventig werd ook een plotselinge en onverklaarbare ac (^stuk- uitgang geconstateerd in de kwaliteit van zaden die veijtuks en waren in fraai bedrukte papieren zakjes. Ook de zaadh«>uks met het buitenland raakte in de problemen. fnEMstie» Onderzoek van het RPVZ wees toen uit dat bepaalde ,7é-8.75 soorten waar de zakjes mee geplakt waren, vluchtige g r> 2e kw stoffen afgaven. Het zaad dat daarmee in aanraking k ging in kiemkracht achteruit. In sommige gevallen (biji 'bo-5!45 beeld sla, asters en uien) zelfs heel erg snel. De meest schêsiacht 1 lijke stof was formaline. Door de geplakte zakjes te vei 50-240. men verdween het schadelijke gas. Na enkele jaren kwj er echter nieuwe klachten en het RPVZ heeft nu ontdek ob-230.' niet alleen de lijm formaline afgeeft maar ook bepaald .15-3,20 piersoorten. Nog belangrijker was de ontdekking dat .85-2.90 waarmee de afbeeldingen op de zakjes gedrukt worden q50-265 vluchtige giftige stoffen bevat die de kiemkracht ku aarzen aantasten. 850-225 050-200 Sommige handelaren in zaden zijn inmiddels overgestajiest rc aluminium-folie voor de verpakking. Dat voldoet uitsteparskoe omdat het alle invloeden van buiten, ook vochtigheid/J^g,^ tegenhouden. Hoe droger zaden bewaard worden hoe 150-225. dat is voor de kwaliteit. Aluminiumfolie is echter kosfeeiten 1 en daarom zoekt het RPVZ nu naar een goedkopere st" sing. Papier dat aan de binnenkant voorzien is van een l^artbo» kunststof lijkt veelbelovende resultaten op te leverer meren 5 kunststoflaag houdt het vocht buiten en het zakje kan gesmolten worden waardoor er geen lijm aan te pas ho^zen): komen. iets tagei pakking van zaden blijkt de kiemkracht kwaad dan goed te doen. lik - loudend 52 Bij verschillende lezers bestaat er enige verwarring over h$2-32. F grip „vaste planten". Wanneer is een plant „vast" en is»0-360- heester ook een „vaste plant", zo luiden de vragen. Die veirjj ring is te begijpen. Tenslotte is een heester een plant diej®.^ f blijft in de winter. Een heester of struik heeft takken en tw^et(jCh die verhouten. In de winter sterven ze niet (of slechts gedé4. Snijt lijk) af. Een „vaste plant" is een gewas dat in het voorjaar de grond komt, groeit en bloeit en tegen de winter bovengir9"^9 weer afsterft. Alleen de wortels overwinteren en lopen aaj,ergb0n groeiknoppen in het voorjaar weer uit. POELDl. Er zijn enkele randgevallen zoals de maagdenpalm en de ptlreensd. sandra die niet verhouten maar jaar in jaar uit groen blijv^bergij )30-360 Lavendel 'e 600" Er zijn ook planten waarvan het blad pas afsterft als het r blad zich aankondigt. Voorbeelden hiervan zijn verschild varensoorten en de schoenlappersplant. Bol- en knolgew? vallen overigens ook buiten het gebied van „vaste planten^ Er ziin struiken die zo klein blijven dat ze eerder te vinder|90^j bij kwekers van vaste planten dan van bomen en struikei^s^ i vendel, zonneroosje en hertshooi horen daarbij. Deze tijd van het jaar is de beste voor het poten var vaste planten. Vroeger, toen de planten nog niet in c< werden gekweekt, was het eigenlijk de enige tijd dat er gCseo"' kon worden. Die containerteelt maakt het wortelgestel vaT planten minder kwetsbaar bij het verpoten en daarom mogelijkheden in de rest van het jaar groter geworden. Wie in oktober en november plant weet dat de planten opl nieuwe standplaats dan nog wortels kunnen maken voc vorst in de grond dringt. In het voorjaar hebben ze c voorsprong op de planten die dan nog gepoot moeten 1 Hierbij geldt een uitzondering voor het poten in natte 1 (vooral klei). Daar kan het best na de winter gepoot worden! dat de kans anders bestaat dat de wortels van de nieuwe plant bij vorst bevriezen. Het poten Het poten van vaste planten vergt wat meer voorbereidii een zorgvuldiger afweging dan het in de grond stoppen jarige planten. Vaste planten komen immers elk jaar teri worden een wezenlijk inderdeel van het tuinplan. Daan een van de moeilijkste kanten van het ontwikkelen van ee plantingsplan de keus die gemaakt moet worden uit het gr» afwisselende assortiment vaste planten dat gekweekt v In de eerste plaats moeten we uitgaan van de grond die baar is. De ene plant is verzot op vochtige grond, de houdt de wortels liever wat droger. Er is een groep plantej het goed doet op wat zurige veengronden terwijl anderei zand of klei prefereren. Ook bepalend voor de keus v^ planten is de hoeveelheid zon die doordringt op de plai waar we willen poten. En we moeten natuurlijk ook rek» houden met de grootte van de planten. Als we de hoogopg; soorten vooraan in de border zetten en wat kleinere daarachter, zullen we daar in de zomer weinig van ook geen plezier aan beleven. En wie de gehele zome de tuin wil hebben doet er goed aan ook rekening te houdei de verschillende bloeitijden van de uit te kiezen soorten Een tuin waarover nagedacht is biedt op elk moment 1 jaar een boeiende aanblik. Daarom mag er best wat denk> van tevoren in gestoken worden, dat levert straks zijn vruc Grot< op. Bedenk daarbij dat een groep planten van eenzelfde bij e( Cb gauwer te klein dan te groot is. Wie van één soort slechts of drie exemplaren bij elkaar zet ziet in het voorjaar dat de der of het .betreffende perk al gauw een versnipperde i maakt. In de natuur groeien meestal ook verschillende exe ren van één soort bij elkaar. Dat goede voorbeeld mogen onze tuin best volgen. de rij Uit p Mitte Dank zij de grote aanvoer van aubergines kon de consument 'ns voor een laag prijsje kennismaken met dit onmisbare ing rediënt voor tal van mediterrane schotels.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 6