Hevige rellen in Kaapstad esten steunt Reagans regionale oplossingen" r Is er voor de VN nog leven na de veertig? irieven voor leagan en lorbatsjov ^ÜJITENLAND £eid6CÊoirtant VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 PAGINA 5 ngres geeft geld or Star Wars BHINGTON De begro- commissie van het Ame- inse Huis van Afgevaar- en heeft 2,5 miljard dollar hikbaar gesteld voor het Wars-programma van ident Reagan. De commis- verwierp daarmee een stel om verder op de Star nnen te beknibbelen, toewijzing werd verleend commissie vrijwel de defensiebegroting van het agon doornam. Die heeft omvang van 292 miljard bijna 900 miljard gul- Minister valt over tonijnschandaal OTTAWA Een schandaal met een partij bedorven tonijn houdt de gemoe deren in Canada bezig, nu minister Fraser van visserij naar aanleiding van deze zaak ontslag heeft genomen. Fra ser liet afgelopen zomer een partij inge blikte tonijn op de (binnenlandse) markt brengen, tegen het advies van de keuringsdienst van waren in. Deze achtte de partij ongeschikt voor con sumptie. De vis was eerder bestemd voor de hongerbestrijding in Ethiopië, maar de coördinator van de Canadese hulpverlening stak daar een stokje voor. Fraser is in één jaar tijd de derde minister die de conservatieve regering na een schandaal moet verlaten. Amnestie Poolse gevangenen op komst WARSCHAU In Polen is voor een „aanzienlijk deel van de poli tieke gevangenen" een amnestie op komst. Dit heeft de Poolse re geringswoordvoerder, Jerzy Ur ban, gisteren in Warschau be kendgemaakt. Volgens Urban heeft de Poolse bevolking bij de jongste verkiezingen haar ver trouwen in de leiding laten blij ken: „De staat voelt zich hierdoor gesterkt en kan daarom haar grootmoedigheid tonen". De Pool se regering liet in juli 1984 op elf alle 363 gevangenen maar sindsdien zijn velen opgepakt. Live Aid opz'n Hongaars BOEDAPEST Op zaterdag 28 decem ber zal in het sportstadion van Boedapest een negen uur durend concert voor Ethio pië worden gegeven. Tientallen in Honga rije bekende rock- en popgroepen werken er aan mee. Het Hongaarse Live Aid wordt georganiseerd door „the Hungarian Media", een officiële Hongaarse cultuur organisatie. De organisatoren verwachten 15.000 bezoekers onder wie vooral veel jongeren. Volgens een woordvoerster wordt het Hongaarse concert gehouden omdat de nationale televisie nooit heeft betaald voor overname van het interna tionale Live Aid-concert. Buurland Tsje- cho-Slowakije heeft nooit aandacht aan Live Aid gegeven. Daarom vertoont de ambassade van Ethiopië in dat land iedere dag video-opnames van eert. Dochter Duarte vrij De dochter van de Salvado raanse president Duarte, Ines, en haar vriendin Ana Cecilia Villeda, zijn gisteren vrijgela ten. De twee zijn zes weken in handen geweest van het bevrij dingsleger FMLN. In ruil voor de vrijlating liet de regering ze ker 22 politieke gevangenen uit de gevangenis gaan. Met be hulp van het Rode Kruis kon den ook nog eens 96 gewonde rebellen naar het buitenland vertrekken. De aartsbisschop van San Salvador, Rivera y Da- mas heeft een bemiddelende rol gespeeld in de ruil. Op de foto president Duarte en zijn vrouw, die op hun dochter (midden) in hun armen sluiten. binn i am 'k inj ligheii Tstrei KAAPSTAD/JOHAN- NESBURG In de blan ke wijken van Kaapstad hebben zich gisteren on geregeldheden voorge daan die volgens plaatse lijke journalisten de ern stigste sinds jaren waren. Dat gebeurde nadat de politie het blanke centrum van Kaap stad had afgegrendeld om een einde te maken aan een pro testmars van zwarten en kleurlingen. De politie voerde charges uit met traangas, zwe pen en waterkanonnen. De be togers gooiden met stenen en kaapstad hebben zich gisteren weer ongeregeldheden voorgedaan, waarbij woedende zwarten tomaten naar de politie. omgooiden en de politie met stenen bekogelden. Deze rellen volgden op hevige en bloedige straatgevechten tussen de politie en betogers van woensdagnacht. In de kleurlingenwijken in Kaap stad kwamen daarbij zeker vijf mensen om het leven. De Zuidafrikaanse politie heeft vanmorgen tientallen anti-apartheidsactivisten en geestelijken garresteerd, zo heeft dominee Alan Brews verklaard. Onder de arrestanten bevin den zich de professor in reli gieuze studies aan de univer- stiteit van Kaapstad Charles Villa-Vicencio en de advocaat van Alan Boesak. Bij rellen in de woonwijk Crossroads bij Kaapstad zijn gisteren twee zwarten door de politie doodgeschoten. Dat ge beurde toen woedende zwar ten stenen en benzinebommen politievoertuigen werden Twee zwarten zijn vannacht om het leven gekomen toen een bom bij een school in Jo hannesburg ontplofte. Volgens de politie hebben de zwarten de bom zelf geplaatst. De politie heeft gisteren drie lijken van zwarten aangetrof fen in de voorstad Philippi. De lijken hadden schotwonden. In Paarl viel een dode toen de politie het vuur opende op ste nengooiende demonstranten. In een paar wijken in Kaap stad schoten blanke burger wachten zomaar in het wilde ACHT ZWARTEN EN KLEURLINGEN GEDOODIN ZUID-AFRIKA weg op voorbijgangers. Een 23-jarige kleurling werd daar bij gedood. President Botha heeft gisteren aangekondigd dat de noodtoe stand in zes van de 36 distric ten waar hij van kracht was wordt ingetrokken. Het gaat om twee districten in Johan nesburg en vier in Port Elisa beth. Volgens de president zijn de omstandigheden daar zó ver beterd dat het van kracht zijn van de noodtoestand niet meer nodig is. „Dit besluit bewijst hoe doelmatig de maatregelen zijn geweest bij het herstellen heeft Eisen van VS niet aanvaardbaar voor Jordanië AMMAN Koning Hoes sein van Jordanië heeft gisteren gezegd dat het uitstel van een wapenle verantie uit de Verenigde Staten schade berokkent aan de geloofwaardigheid van de VS en de belangen van het Midden-Oosten. De voorgenomen levering van wapens ter waarde van zes miljard gulden werd eerder door pro-Israëlische senatoren in de Amerikaanse senaat te gengehouden. Hoessein zei „niet direct het woord chanta ge te willen gebruiken", maar de Amerikaanse voorwaarde om eerst directe onderhande lingen te beginnen met Israël „totaal onaanvaardbaar" te vinden. Hoessein deelde vervolgens mee binnenkort een gesprek meren met PLO-leider Jas- Arafat om de balans op te maken van een aantal tegen slagen in het vredesproces. Het lijkt erop dat Hoessein de PLO wat minder toegenegen is dan eerder dit jaar. Jordanië heeft gisteren in opdracht van premier Rifai enkele PLO- functionarissen uitgewezen. Rifai is het eens met Syrië, dat het PLO-beleid te gematigd vindt. Geen krant ontvan gen Bel tussen» 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr. 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. LANG ONTWAPENING VOOROP BLUFT STAAN desinitiatief" voor vijf landen waar de Sovjet-Unie militair 'vail president act'ef 's: Afganistan. Cambod- ia. Fthionie Aneola en Nicara- (ties is gisteren in de VS „realistisch", gelegd als een poging onafhankelijke „propaganda-initia- vrijwel alle commentato- de VS trokken gisteren „.j van Sovjetleider de werkelijkheidszin ervan in dienstjrbatsjov te doorbreken. -hlganlegde in zijn rede 0 0nadruk op „fundamen- hel initiatief van president verschillen tussen Reagan, onder de voorwaarde e grootmachten". De dat er sprake van kan zijn, dat tvapeningsrace is vol- nu mir>der belang wordt ge- -+ hem een gevolg van hecht.aan ontwapen,ngsbc I politieke conflicten, Sovjet-Unie lijkt zich k moeten eerst worden in het voorstel van Reagan te ✓.Jjelost, alvorens tot wa- kunnen vinden. Minister van "^beheersing kan wor- buitenlandse zaken Sjevard- II besloten. nadze las een verklaring voor van partijleider Gorbatsjov, »gan kwam met een „vre- waarin deze zegt dat inspanningen nodig zijn om de spanningshaarden te bezwe ren". Maar de beide landen hebben het wel over verschil lende spanningsgebieden. Sje- vardnadze gaf als voorbeelden Vietnam, Zuid-Afrika en Ni caragua, waar door de Vere nigde Staten gesteunde opstan delingen „duizenden mensen doden". Ondanks de harde woorden van president Reagan aan het adres van het Kremlin kwam minister Sjevardnadze in zijn rede met een gebaar in de richting van de VS. Hij kon digde aan dat Moskou instemt met verdergaande controle op de naleving van wapenak koorden. Hiermee komt Mos kou tegemoet aan een eis die de Verenigde Staten sinds jaar en dag stellen. Minister Sje vardnadze gaf overigens geen nadere bijzonderheden. Ver der herhaalde hij de Russische afwijzing van het Amerikaan se „Star-Wars"-programma. Overigens werd gisteren in Washington voorzichtig posi tief gereageerd op het nieuwe Russische voorstel om alle, ook de in Azie opgestelde, SS-20-kernraketten te bevrie zen en om over deze midde- nafstandswapens in Geneve los van de lange afstands en ruimtewapens te onderhande len. De overige reacties in New York op de rede van president Reagan liepen sterk uiteen. Volgens de Nicaraguaanse pre sident Daniel Ortega zat de rede vol leugens, maar de Pa kistaanse generaal Zia ul-Haq vond het een van de mooiste toespraken die hij ooit had ge hoord. aen d n col! >te inl land zl ïaken, der k >cate 1 >teren ^jch'le kinderen, een uit de VS, r 3 uit de Sovjet-Unie en een it gesj Zwitserland hebben in Genè- ngewc een postbus geopend voor leven voor zowel Reagan als rbastjov. Daarna lieten de igdige initiatiefnemers een ■ehol ntal (vredes") duiven los. tense g, Ie Rajal tonei i. Naé, Jood de pr ma |j de on irforu i| i de 1< s oph ;t ope echt»n 18) Onze schietgrage baas bemerkte op een leven moment natuurlijk wel, dat al zijn ge il weinig uitwerking had. Daarom besloot hij 4ug te keren tot zijn voedzame maaltijd van rdappeltjes met warme worst en hij liep mop- rend de hut weer binnen. Doch nauwelijks zat tafel of een nieuwe dramatische gebeur- lis bracht de nodige paniek teweeg. De deur de bedstee achter zijn rug ging namelijk kend open en een zeker iemand klom uit :e knusse slaapplaats naar buiten, terwijl hij it zware stem sprak: „De handjes vlug om- ig. mijn waarde!" De geplaagde worsteter i natuurlijk niet weten, dat Sjeems Pond al- Bn maar dreigde met een uitgestoken wijsvin- en vermoedelijk vlogen zijn handen daérom snel omhoog. Maar vrijwel op hetzelfde mo ment bewees hij, dat hij een moedig man was, want hij vloog onverwachts overeind, trapte daarbij zijn stoel omver en maakte aanstalten zich op de indringer te werpen. Tot zijn stomme verbazing ontwaarde hij echter een ongewa pend persoon, die achteloos tegen de wand leunde. „Wel blikskaters!" knorde de martiale heer. „U heeft niet eens een revolver! Bent U dan niet van de politieke politie? Bent U niet ge komen om mij te arresteren?" „Is het de ge woonte in dit land om op kousevoeten mensen te komen te arresteren, en dan nog wel met een nat pak aan?" lachte Sjeems Pond, en hij kneep een forse waterstraal uit zijn trui. „Nee, me neer.... ik ben een schipbreukeling en ik heb uren gezwommen voor ik eindelijk veilig aan land was Nieuwe wijnwet van kracht in Oostenrijk WENEN Het Oostenrijkse parlement heeft gisteren een nieuwe wijnwet aanvaard, die is geënt op de Franse „Appelation Controlée". De belangrijkste bepalingen van de wet zijn: een verbod kwa liteitswijnen te zoeten of deze wijnen per tank te ver voeren en precieze omschrij vingen in verband met de opslag van wijnen. De invoe ring van de nieuwe, strenge re wijnwet is een reactie op de ontdekking van het wijn schandaal, waarbij aan het licht kwam dat een aantal wijnen was gezoet met de giftige chemische stof di-et- hyleenglycol. DEN HAAG/NEW YORK Op tal van plaatsen over de hele we reld is gisteren herdacht dat veertig jaar geleden de Verenigde Naties wer den opgericht. Zo waren koningin Beatrix en pins Claus de eregasten tijdens een VN-bijeenkomst in de Ridderzaal in Den Haag. Tegelijkertijd hield de Amerikaanse presi dent Reagan in New York zijn toespraak tot de jubilerende Algemene Vergadering. Maar alle loftuitingen die deze week over de VN zijn uit gestort, zijn niet voldoen de om de kritiek van de laatste jaren te verstom men. Wie de Verenigde Naties anno 1985 verge lijkt met het ideaal dat de opstellers van het Hand vest in 1945 voor ogen stond, komt tot de conslu- sie dat er eigenlijk weinig valt te herdenken. De vraag lijkt zelfs gerecht vaardigd, of er voor de VN nog leven is na de veertig? De eerste stappen tot oprich ting van de Verenigde Naties werden al in 1941 gezet, toen de Amerikaanse president Roosevelt en de Britse pre mier Churchill het „Atlantish Handvest" opstelden. Deze verklaring, waarin de beide staatslieden hun verwachtin gen voor een betere wereld uiteen zetten, was de basis waarop na de oorlog de Vere nigde Naties werden ge bouwd. Op 24 oktober 1945 werd het Handvest officieel van kracht. Deze dag geldt sindsdien als „Dag van de Verenigde Naties". Veertig jaar later zijn de doel stellingen van de VN (behoud van vrede en veiligheid, ont wikkelen van vriendschappe lijke betrekkingen tussen lan den, betere samenwerking en het bevorderen van de men senrechten) nog steeds dezelf de en hebben zij niets aan waarde ingeboet. Alleen is de wereld ingrijpend veranderd. Kritiek Critici van de Verenigde Na ties hebben nooit veel moeite hoeven te doen om hun bewij zen te verzamelen. In de ar chieven van het hoofdkwar tier van de VN in New York liggen de voorbeelden van in efficiënt werken en gebrek aan politieke daadkracht voor het oprapen. Sommigen noe men opheffing de beste dienst, die de VN de wereld zouden kunnen bewijzen. Veel van die kritiek is ge rechtvaardigd. Zo is het maar de vraag of de VN hebben bij gedragen aan het behoud van de wereldvrede. Vier decen nia zonder wereldoorlog lij ken vooral te danken zijn aan de wederzijdse atoom-af schrikking van de super machten. Sterker: de VN heb ben niet kunnen voorkomen dat sinds 1945 meer dan 150 oorlogen zijn gevoerd die aan meer dan 20 miljoen mensen het leven hebben gekost. De Algemene Vergadering in New York is steeds meer het toneel geworden van heftige politieke debatten; overigens vrijwel steeds zonder resul taat. De Veiligheidsraad zou het geweten van de wereld HERDENKINGEN KUNNEN KRITIEK NIET VERSTOMMEN Na afloop van de herdenkingsbijeenkomst in de Ridderzaal bekeken koningin en prins de prijs winnaars van de Nederlandse VN-posterwedstrijd. Van links naar rechts waren dat Cindy Ensink, C. Leopold en de heer G. Wielaard. moeten zijn, maar de discussie wordt bij voortduring be heerst door de Oost-West te genstelling. En belangrijke re soluties worden keer op keer getroffen door een veto van met name de beide super machten. Toch zijn veertig jaar Vere nigde Naties niet helemaal zonder succes gebleven. De gespecialiseerde VN-dochte- rorganisaties, ook de nu zo be kritiseerde Unesco, hebben een enorme staat van dienst opgebouwd. De VN zijn tot op de dag van vandaag voor hon derden miljoenen mensen over de hele wereld (vluchte lingen, slachtoffers van hon gersnoden en natuurrampen) het symbool van hoop op een betere toekomst. En hoewel de mensenrechten nog steeds massaal worden geschonden, is er mede dank zij de VN- commissie voor de Mensen rechten op dit terrein toch al veel verbeterd. Geen enkel land vindt het een pretje om in Genève in het beklaagden bakje te staan. Toekomst Bij de herdenking van veertig jaar Verenigde Naties moet echter niet alleen naar het verleden worden gekeken, maar vooral naar de toe komst. De belangrijkste vraag is momenteel, hoe het verder moet. Alleen de grootste optimisten zullen geloven, dat er snel wat zal veranderen in de log ge VN-organisatie. Niet dat er geen mogelijkheden zijn om de VN efficiënter te laten functioneren. Maar veel van die voorstellen zijn voor een meerderheid van de lidstaten onaanvaardbaar. Zo zou het de daadkracht van de organisatie wellicht ten goede komen, als de leiding in handen kwam van een kleine groep landen. Te vaak wor den hoge functionarissen om politieke redenen benoemd. Deskundigheid is daarbij geen vereiste. De VN werken ook veel te versnipperd. Alleen al op het gebied van de ontwik kelingshulp zijn meer dan dertig VN-dochters actief. Een gevolg van zo'n chaoti sche organisatie-structuur is een steeds verder groeiende bureaucratie, die vooral bezig is zichzelf in stand te houden en daarvoor niets anders doet dan enorme stapels documen ten produceren. In die papier berg vallen de zinnige, serieu ze rapporten nauwelijks meer op. Idealisme De oprichters van de Vere nigde Naties besloten in al hun idealisme elk land één stem te geven. Hoe eerlijk deze beslissing toen ook was; momenteel is zij een van de oorzaken van de zwakte van de VN. Nergens in de organi satie komen de werkelijke krachtsverhoudingen in de wereld tot uiting. Alle pogingen om in deze si tuatie verandering te brengen zijn, mede door de stemmen verdeling, bij voorbaat tot mislukken gedoemd. Die situ atie leidt er toe, dat de grote mogendheden belangrijke za ken bij voorkeur onderling regelen. Het duidelijkste voorbeeld daarvan was gisteren de op roep van president Reagan aan de Sovjet-Unie, nota bene in de Algemene Vergadering, om samen een aantal „regio nale geschillen" op te lossen. Dat zou bij uitstek een taak voor de Verenigde Naties zijn. In het Handvest van de Vere nigde Naties worden ook rui me bevoegdheden toegekend aan de secretaris-generaal. Maar sinds de Zweed Dag Hammerskjöld (1953-1961) hebben de VN (bewust?) geen secretaris-generaal meer ge had, die internationaal gezag kon afdwingen. Politieke wil Er zijn genoeg ideeën om de VN te hervormen. Maar het ontbreekt aan politieke wil hier ernst mee te maken. Dat is ondanks de bureaucratie niet zozeer de schuld van de organisatie (de ambtenaren), maar veel meer van de lidsta ten zelf. De VN bestaan uit bijna 160 souvereine staten, die alle maal bang zijn om een stukje verantwoordelijkheid uit han den te geven. Het ziet er niet naar uit, dat daarin snel ver andering zal komen. Een en ander betekent echter niet, dat de wereld zonder de Ver enigde Naties kan. Als de or ganisatie niet had bestaan, zouden de problemen van vandaag waarschijnlijk nog groter zijn en zou op de we reld, nog meer dan tegen woordig, het recht van de sterkste gelden. JOS TIMMERS

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5