ïeidae So 100.000 gulden per dag oor niet ontruimen Brill J} Moordenaar jongerenpastor hoort twaalf jaar eisen STAD OMGEVING UNIVERSITEIT EIST DWANGSOM VAN GEMEENTE: Binnenstad autovrij maken onbetaalbaar anifestatie in aooglandse kerk GL, bj VRIJDAG 25 OKTOBER 1985 PAGINA 13' )EN Het Nicaraguacomité morgen een manifestatie in de ilandsc Kerk. De manifestatie is Jnderdeel van de actieweek 'Water Juigalpa', waarmee geld wordt in- meld voor een waterleidingproject •ze plaats. <ns de bijeenkomst die om elf uur nt, treden verschillende muziek- uipen op. waaronder de Leidse mu- bar jroep Clamor, het uit Chili afkom- 1 duo Jaqueline en Veronica Castro jen panfluitgroep. Voorts zijn er [tonstellingen en videofilms en is er kinderen poppenkast. Verdachten inbraak gepakt LEIDEN De politie heeft gisteravond twee Leidenaars, van 27 en 29 jaar oud, aangehou den op verdenking van een inbraak in een materiaalkeet bij de nieuwe Ververs- brug. In de nacht van dinsdag op woensdag werden daar gereed schap en machines met een waarde van enkele duizenden gul dens uitgehaald. Het tweetal wordt vandaag verhoord. Actualiteitencollege over kernproeven LEIDEN Het Studium Generale Leidse universiteit houdt maandag 4 ber een actualiteitencollege over kernproe ven. H. Guit van Greenpeace-Nederland spreekt over kernproeven in het algemeen en de Franse proeven in het bijzonder en het verzet van Greenpeace daartegen. Door drs. G. Houtgast van het KNMI in De Bilt wordt een dialezing gegeven over de mogelijkhe den van controle op atoomproeven. Dit on derzoek wordt verricht ter ondersteuning van de ontwapeningscommissie van de Vere nigde Naties in Genève. Het college wordt gegeven in het Centrale Voorzieningenge bouw aan de Cleveringaplaats 1 en begint om acht uur. De toegang is gratis. Paard trapt geit dood LEIDEN Een paard heeft gister ochtend in een wei landje bij het Jac. Ur- Iusplantsoen een geit doodgetrapt. Beide dieren maakten van hetzelfde grasveldje gebruik. De eige naars hebben de zaak onderling geregeld. In de Lopsenstraat is een kat door een hond doodgebeten. De hond nam vervol gens de benen, de ei genaar is onbekend. Free wave weer uit de lucht gehaald LEIDEN De illegale radiozender Freewave is gisteren voor de elfde keer uit de lucht gehaald. De politie haalde in samenwerking met de Radio Contro le Dienst tevens radio Entertainer uit de ether. De commerciële reclamezender Free wave stond dit keer opgesteld in een woning aan de Arendshorst. Tegen een 19-jarige Leidse vrouw die verklaarde eigenaar te zijn van de apparatuur is proces verbaal opgemaakt. Entertainer zond uit vanuit een woning aan de Condorhorst. Hier verklaarde een 30- jarige vrouw eigenaar te zijn. Bromfietser gewond LEIDEN Een 22-jarige man uit Leiden is gisterochtend met een gebroken sleutelbeen naar het AZL gebracht nadat hij omstreeks half negen op de Dr. Lelylaan was .aangereden door een auto, bestuurd door een 23-jarige Leidse vrouw. De man, die op een brommer reed, en de vrouw reden in te genovergestelde richting. De vrouw sloeg linksaf de Mors- weg in zag daarbij de recht door rijdende Leidenaar over het hoofd. De brommer werd totaal vernield, de auto zwaar beschadigd. Herriemaker belandt weer op politiebureau LEIDEN De politie is gisteravond om half twaalf opnieuw de in de Ververstraat gele gen woning van een 60-jarige Leidenaar bin nengedrongen. De man had de volumeknop van zijn tv-toestel opengedraaid en de herrie hield de buurt wakker. Hij weigerde de politie binnen te laten. De man en zijn tv zijn meegenomen naar het po litiebureau. Vanochtend om half zeven mocht hij naar huis. De Leidenaar maakt er een gewoonte van in dronken toestand aller lei geluidsapparatuur luid te laten spelen. Ook weigert hij altijd de politie binnen te la- 7-1984 .EIDEN De universi- ;eit wil dat burgemeester JC. Goekoop een dwang- S '83 som van 100.000 gulden 75i-ie|wordt opgelegd voor elke dag dat hij de ont- Pr Mruiming van het pand }0°.-- iBrill uitstelt. Dat blijkt -juit de dagvaarding die '8 de advocaat van de uni versiteit heeft uitge- bracht. Wanneer het Zijkort geding dient, dat de M3.7Iuniversiteit tegen Goe koop heeft aangespan- Tgêiij nen, staat nog steeds niet DLVoivast, maar binnen het college van B en W wordt ervan gegaan, dat dat op zijn vroegst maan- M dag zal zijn. De universiteit kondigde gisteren een kort geding aan tegen burgemeester C. Goekoop, omdat deze wei gert het voormalige pand van Brill aan de Oude Rijn maandag 20 oktober te ont ruimen. Goekoop wil uitstel omdat hij bijstand wil van andere politiekorpsen. Hij zou meer tijd nodig hebben om die bijstand te organise- Cap» ren. De universiteit weigert dat uitstel en blijft staan op een ontruiming op korte termijn. Een precieze da tum van ontruiming wordt in de concept-dagvaarding niet genoemd. Goekoop zou niet van de datum, die de deurwaarder moet vaststel len, mogen afwijken. De universiteit sluit daarmee een ontruiming na 28 okto ber niet volledig uit. Uit de dagvaarding van mr. E.G. Sprey, de advocaat van de universiteit blijkt, dat de universiteit niet be grijpt dat Goekoop het von nis naast zich neer heeft ge legd. Een vonnis dient uit gevoerd te worden, aldus de universiteit. Sprey somt in zijn dagvaarding de gebeur tenissen van de afgelopen dagen op en suggereert dat de universiteit zich op een ontoelaatbare manier voelt tegengewerkt door de ge meente. „Gepoogd wordt de execu tie van dit vonnis te verij delen". „Geestverwante po litici hebben zich voorts over de zaak ontfermd". „Last but not least ziet de universiteit zich geconfron- teerd met gebrek aan me- dewerking door de gemeen- te Leiden en haar burge meester als hoofd van de plaatselijke politie'*, aldus de dagvaarding. Het overigens niet de eerste keer dat een burgemeester besluit de uitvoering van een gerechterlijk vonnis uit te stellen. De voormalige burgemeester van Amster dam, Polak, deed dat een paar jaar geleden ook, om dat hij rellen vreesde rond de ontruiming van een kraakpand. Burgemeester Goekoop heeft de universiteit inmid dels laten weten niet van plan zijn enkele dagen van te voren aan te kondigen, wanneer de ontruiming dan wel plaats zal hebben. De datum wel aan kondigen zoals hij dat met maandag 28 oktober deed acht hij nu onverstandig. De burge meester wil daarmee voor komen dat de politie tijdens de ontruiming wordt gecon fronteerd met een groot aantal krakers. Ondanks de ruzie tussen de gemeente en de universiteit over de ontruiming van Brill, ontmoetten het college van B en W en het college van be stuur elkaar gistermiddag in een allervriendelijkste stem ming op het Arsenaalplein bij de universiteitsgebouwen aan de Witte Singel. Daar werd de ingebruikname van het plein gevierd met een spelle tje jeu-de-boules tussen de beide colleges, een afspraak die overigens al een paar maanden geleden tot stand kwam. Net zoals universiteit en gemeente het niet eens kunnen worden over Brill, konden ze het gisteren ook niet eens worden over de af loop van hun sportieve ont moeting: Beide beweerden na afloop dat ze hadden gewon nen. Een paar krakers maak ten overigens van de gele genheid gebruik te proteste ren. „Jeu de Brill", typeerden zij met een spandoek het ge harrewar tussen gemeente en universiteit. Op de foto: in het midden burgemeester Goekoop en rechts naast hem de voorzit ter van het college van be stuur van de universiteit, Cath. WETHOUDER PETERS WIJST VOORSTEL LINKS LEIDEN AF: LEIDEN Het autovrij ma ken van een flink deel van de binnenstad, zoals Links Lei den dat in zijn verkiezingspro gramma voorstelt, is onbetaal baar. Die stelling poneerde verkeerswethouder J. Peters gisteravond tijdens een discus sie-avond over het verkeer in Leiden. De bijeenkomst was georganiseerd door de ENFB. Peters wees met zijn opmer king het voorstel zoals Links Leiden dat in zijn verkiezings programma heeft gedaan van de hand. Volgens Peters zou alleen het 24 uur per dag af sluiten van de Haarlemmer straat de gemeente al één a an derhalve ton per jaar kosten. De meeste kosten gaan zitten in de loonkosten van de par keerwachters die het laad- en losverkeer zouden moeten re guleren. Peters benadrukte nog eens dat hij de bouw van een par keergarage aan de Breestraat afwijst, omdat dat juist auto's naar de binnenstad zou trek ken. Hij wees erop dat de bouw van fietstunnels en de aanleg van vrijliggende fiets paden achteraf niet altijd even gelukkig is, gezien de „vrou wonvriendelijkheid" ervan. „Moet je dat dan nog wel doen, de aanleg van tunnels op de kruising van de Vijf meilaan en de Churchilllaan", aldus de wethouder. Hij sloot het instel len van eenrichtingsverkeer voor auto's op de Breestraat niet uit. Een dergelijke maat regel zou tegelijkertijd voor het Noordeinde genomen moe ten worden, maar dan in te gengestelde richting. Op die manier zou het doorgaande verkeer worden geweerd. De ENFB wees eenrichtings verkeer in de Breestraat juist af onder meer omdat dat de veiligheid van de fietsers en voetgangers niet ten goede zou komen. „De auto's en bussen zullen er harder door gaan rij den", werd gezegd. De vertegenwoordiger van de NZH zag weinig in het laten rijden van minibussen in de binnenstad omdat dat de kos ten van het openbaar vervoer juist zou verhogen. Hij vond dat wat de Breestraat betreft „serieus gekeken" zou moeten worden naar de „Leidsestraat- variant". Hij doelde daarmee op de situatie in de Leidse- straat in Amsterdam waar al leen trams rijden over maar één spoor. Bij de halten kun nen de trams elkaar passeren. In de Breestraat zou iets der gelijks misschien voor de bus sen gecreëerd kunnen worden om op die manier de winkel straat leefbaarder te maken. Wethouder Peters kondigde nog aan dat wordt onderzocht in hoeverre bewaakte fietsstal- lingen mogelijk zijn bij de Hartebrugkerk, het Vrouwen kerkplein en de bibliotheek aan de Nieuwstraat. ADVERTENTIE bouwvoorlichting centrum voor advies, aanschaf en oriëntatie De unieke expositie over bou- 'en en wonen met informatie ver produkten en diensten an tientallen bedrijven. VRIJE TOEGANG openingstijden: di., wo.. vr. 9.00-17.00 uur do. 9.00-20.00 uur za. 9.00-14.00 uur staringlaan 6 waddinxveen 'osthantoor 1 resen teert ich aan I0 LËT ^jedrijvcn 2362 AUTCIDEN Het hoofdkantoor de PTT in het district Lei- heeft zich gistermiddag >resenteerd aan het bedrijf- Leiden en directe igeving. Om potiëntele $nten op de hoogte te stellen de mogelijkheden en pro- :en van de PTT werden in gebouw aan de Schiphol- in Leiden stands ingericht de bezoekers kregen een 0 ilusieve vislunch aangebo- P)or deze promotie-activiteit s erg veel belangstelling. rtegenwoordigers van zo'r tuwstbedrijven bezochten de bij- -j-tikomst. Als blijkt dat deze "e nmerciële aktiviteit suci oeft, wordt de presentatie toekomst herhaald. Direc- r van het postkantoor Lei- ïn uit lt de heer B.W.M. Zweek ■J- rst, stelde dat een dergelijke jesentatie dan wellicht eens er of vijf jaar gehou- kunnen worden, de stands werd onder ormatie gegeven ove die geautomatiseerde ver- 5-g si ha n 017 werking van de meer dan 14 miljoen poststukken per werk dag; de cassettepost; de bezor- .ging van moeilijk verspreidba re post, zoals post voor afgele gen boerderijen of bedrijven; het ongeadresseerd versprei den van post, zoals folders en reclamemateriaal; de snelle pakketpostverzorging; partij- enpost; de service van de PTT voor de postzegelverzamelaars; postzegels als relatiegeschenk; en tenslotte de fakspost, waar bij klanten direct hun bood schap of zelfs fotomateriaal kunnen overseinen. Om dit laatste supersnelle verzend- middel te promoten kunnen klanten gratis een eerste proefzending via de faks doen. Kledingbeurs De missiewerkgroep van de Leonardus parochie houdt morgen een gecombineerde rommelmarkt- kledingbeurs in het Leonardushuis aan de Haag weg 14. De opbrengst is bestemd voor broeder C. Kruitwagen die in Irian Jay a (het voormalige Nieuw Gui nea) werkt. Men kan van *tien uur 's ochtends tot vier Hiur 's middags op de markt Herecht. Gregoriaans De Schola Gregoriana Lug- dunensis (SGL) houdt zondag 27 oktober in de Lodewijks- kerk aan de Steenschuur 19 een Gregoriaanse vesper dienst. De dienst begint om half vijf. De liturgie is con form de nieuwe regels van het Tweede Vaticaans Conci lie. Deelnemers aan de dienst zullen aan de hand van ge reedliggende Nederlandse vertalingen van de Latijnse teksten in staat zijn de Gre goriaanse teksten te volgen.. De toegang is gratis. Jozefkerk De kerk van de Heilige Jozef aan de Herensingel bestaat zondag 27 oktober 60 jaar. Om dit feest te vieren wordt om elf uur een Eucharistie viering gehouden. De Deken van Leiden zal in de dienst voorgaan. Het gemengd koor de Lord's Folks en het kin derkoor zullen gezamenlijk Dameskoor en afzonderlijk de dienst mu zikaal opluisteren. Na afloop van de dienst is er een genoe- gelijk samenzijn en wordt ie dere kerkganger een herin nering aangeboden. Zijlloop Zwem- en polovereniging „De Zijl/LGB" houdt zondag 27 oktober vanaf elf uur 's morgens een Zijlloop. Start bij het clubhuis van de Zijl, de Waterkeet, aan de Pari- maribostraat. Loopafstanden zijn 5, 10 en 21 kilometer. In schrijving vanaf kwart over tien bij het clubhuis. Kosten 5 en 10 kilometerloop: 3 gul den voor kinderen onder de 14 jaar en 3,50 gulden voor ouderen. De halve marathon kost 7,50 gulden. Verdere in lichtingen: tel.071-212312. Het dameskoor van de Harte brugkerk viert zondag 27 ok tober het 20-jarig bestaan met het zingen van de Hoogmis en een receptie na afloop in de Romanuszaal achter de kerk De mis begint om kwart voor elf. Delphi Het Delphi Consort geeft zondagochtend 27 oktober een concert in het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk. Het is een zoge naamd informatief concert, de toeschouwers krijgen uit leg over de muziek en de in strumenten. Op het prgram- ma staan werken van Han del, Bach en Telemann. Het concert begint om half twaalf, de toegangsprijs be draagt vijf gulden, kinderen moeten een rijksdaalder be talen. LEIDEN/DEN HAAG De 38-jarige Leidenaar die op 3 december 1984 de jongerenpas tor Ben Juffermans heeft doodgeschoten, was niet ja loers op het slachtoffer, maar voelde zich ernstig beledigd door een opmerking die de pastor tegen zijn vriendin maakte. De man bezocht Juf fermans op 3 december om verhaal te halen en was van plan vervolgens zichzelf een kogel door het hoofd te jagen. In plaats daarvan maakte hij met zes kogels een einde aan het leven van de jongerenpas tor. Dit kwam gisteren aan het licht tijdens de rechtszitting waarin de moord op Juffer mans werd behandeld. De 38- jarige Leidenaar, die als ern stig psychisch gestoord wordt beschouwd, hoorde een gevan genisstraf van 12 jaar tegen zich eisen. Ben Juffermans (36) werd op 5 december dood in zijn woning aan de De Sitterlaan 16a in Leiden aangetroffen. De in tensieve speurtocht naar de dader leverde niets op, ook een oproep in het tv-program- ma „Opsporing Verzocht" van 10 januari van dit jaar had geen succes. De 38-jarige Lei denaar werd bij toeval aange houden toen hij zich op 3 mei 1985 op het Leidse politiebu reau meldde voor een gratie verzoek. De man was namelijk al eens veroordeeld voor be dreiging met een vuurwapen. Op 9 mei bekende hij de moord te hebben gepleegd. Tussen 3 december en 3 mei was hij zelfs een tijdje op va kantie naar Turkije geweest. Restauratie De 38-jarige Leidenaar van Turkse afkomst en zijn vrien din kwamen Ben Juffermans in juni 1984 in de restauratie van het Leidse centraal station tegen. De Leidenaar had Juf fermans nog nooit ontmoet, ..zijn vriendin kende de jonge renpastor wel. Bij die ontmoe ting heeft Juffermans iets te gen de vrouw gezegd, waar door de 38-jarige Leidenaar zeer geraakt werd. De man wil echter niet zeggen welke op merking door de pastor is ge maakt. Maar volgens zijn ad vocaat, mr. W. Janssen uit Leiden, heeft Juffermans „Ga je nog altijd rpet iedereen mee?", tegen de vrouw gezegd. Volgens Janssen kwam deze opmerking erg hard aan. Zijn cliënt had een alcholprobleem (hij is 20 jaar alcoholist), slikte regelmatig pillen en had een slecht draaiende rijschool. „Nu dacht hij ook nog dat zijn rela tie niet klopte, dat zijn vrien din die hij al 12 jaar kende dingen deed die hij niet wist", aldus de raadsman. Janssen zei dat de man er niet met zijn vriendin over kon praten. „Over zoiets spreekt een Turkse man niet met een vrouw", meende de advocaat. De verdachte liep een half jaar rond met dit steeds groter wordende probleem en besloot Juffermans uiteindelijk om opheldering te vragen. Wan neer Juffermans zijn woorden die hij in juni in de restauratie sprak, zou bevestigen, zou de man een einde aan zijn eigen leven maken. Anderhalve week voor de moord kocht hij een 9 millimeter-pistool in Schiedam en maakte hij onder een valse naam een afspraak met Juffermans. Met zijn vriendin reed hij op maandag middag 3 december naar de woning van Juffermans. Zijn vriendin bleef achter in de auto, waarvan de motor bleef draaien. Het is niet helemaal duidelijk géwordén wat er nu precies in de woning van Juffermans is gebeurd. De man kreeg een glas water van Juffermans. Tijdens de discussie haalde hij het wapen tevoorschijn, zette het op scherp, nam een slok water en plaatste de loop van het wapen tegen zijn eigen hoofd. Toen Juffermans een beweging maakte, richtte hij het pistool op de jongerenpas tor en schoot. Juffermans werd zes keer geraakt. Het laatste schot trof hem van dichtbij in de slaap. President mevrouw I. Ko ningsveld vroeg waarom dé man vervolgens niet een einde aan zijn eigen leven had ge maakt, zoals hij van plan was. „Misschien komt het omdat ik zag hoe die mens stierf. Zoiets had ik nooit gezien", ant woordde de verdachte. Op de meeste vragen van mevrouw Koningsveld gaf de verdachte geen antwoord. Hij zei zich niet veel meer te herinneren van het gebeuren, omdat hij voortdurend in een roes leef de. „Ik leef al 20 jaar in dron kenschap, dag na dag". Zo wil de Koningsveld weten waar om hij de motor van zijn auto had laten draaien. Zij stipte aan dat de verdachte heeft uit gezocht waar Juffermans woonde en waar de De Sitter laan was. Ook heeft hij een af spraak onder een valse naam met hem gemaakt. „En u had een revolver", merkte Koningsveld op. De man zei dat hij altijd een wa pen achter de broekriem had zitten. Hij had pas een nieuw pistool gekocht, omdat zijn oude revolver door de politie in beslag was genomen. „Wat heeft Juffermans tegen u ge zegd? Als je het nuchter be kijkt had het toch niet veel om het lijf?", vroeg de rechter. „Ik ben niet van plan zulke ordi naire dingen tegen de rechter te zeggen", reageerde de ver dachte. „Ik wil niet in het openbaar herhalen wat Juffer mans heeft gezegd. Maar hij heeft mij psychisch en licha melijk in de war gebracht". „Logisch geredeneerd klopt uw verhaal van geen kanten. Maar het is nooit logisch", ver zuchtte mevrouw Konings veld. Onderzoek felijk Nederlands spreekt, heeft in het Pieter Baan Cen trum een uitgebreid psychia trisch onderzoek ondergaan. De man weigerde daar echter goed aan mee te werken. „Praten over gezin en huwe lijk doe ik niet eens met mijn eigen moeder", verklaarde hij gisteren. De conclusie van het psychiatrisch rapport is, dat de man normaal lijkt, maar bij nader onderzoek ernstig ge stoord blijkt te zijn. Het alco hol- en pillengebruik hebben diepe sporen bij hem achterge laten. Het Pieter Baan Cen trum wilde ter-beschikking- van-de-regering (TBR) advise ren, maar omdat de man niet wil meewerken aan een on derzoek heeft men van dit ad vies afgezien. Officier van justitie i Klopper-Gerretsen vond dat aan alle voorwaarden van moord met voorbedachte rade was voldaan. Zij wees op de voorbereidingen die aan de fa tale schoten vooraf waren ge gaan. „De verdachte verkeer de dan wel onder alcohol en pillen, maar dat heeft hij zich zelf aangedaan". De officier gaf toe dat het haar nog steeds niet duidelijk is waarom de man Juffermans heeft gedood. „Het kan weer gebeuren, zo iets is helemaal niet uitgeslo ten", aldus mevrouw Klopper die een zeer langdurige gevan genisstraf (van 12 jaar) op zijn plaats vond. Verdediger Janssen vond dat van moord geen sprake is en meende dat de verdachte schuldig is aan doodslag. „Mijn cliënt was onder invloed en wist niet wat hij deed. Natuur lijk vraagt een daad als deze om een gevangenisstraf met redelijke termijn". Janssen noemde de 38-jarige Leidenaar sterk verminderd toereke ningsvatbaar en vroeg om een psychiatrsiche behandeling. Hij vond een straf van 5 6 jaar redelijk. De rechtbank doet op donder dag 7 november uitspraak.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13