Voorstanders genoeg voor vrije drugshandel 'Vief meer geld voor jongerenprojecten ^ijs jr. en Cor van H. blaren „bloedgabbers' NS-PERSONEEL GEEN TRENDVOLGER 9? Comp-u-card introduceert het kopen per h uiscomputer PvdA: Schoo pleegde sluipmoord op stuwmeer ontwikkelingsgelden Indiëgangers verenigen zich JNENLAND SaidóaQowumt DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 PAGINA 5 10.9951 O (Vervolg voorpagina) 'ERDAM De nu ontvoerde [van Dam jr. is een goede vriend Cor van H. Ze stonden bekend ^bloedgabbers". de politie stad en land afzocht naar F ^Ontvoerders van Heineken, onderhield JÊimiiF van Dam veelvuldig telefonisch con- 13 995 me1 de toen al in ParÜs verblijvende /an H. en Willem H. Dit contact leid- Jiteindelijk tot de arrestatie van de nd en tóch* (erdamse rechercheurs stonden met eëvena andboeien klaar toen op 29 februari Juf Willem H. het appartement aan de Panthièvre. en zijstraat van de Champs Elysées, verliet. Even later werd ook Cor van H. gearresteerd. In december 1983 had de vader van Gijs nog het ren paard Varansja, dat eigendom was van Cor van H., gekocht. Op die manier bleef de ruin, die vele prijzen had gewonnen, in handen van de cian rondom de kidnap pers van de bierbrouwer. De politie heeft overigens nooit willen zeggen wat de gouden tip was die tot de aanhouding van Cor van H. en Willem H. leidde en van wie die afkomstig was. Lang is aangenomen dat Frans M., de Heineken-ontvoerder die sinds zijn ont snapping dit vooijaar uit het Pieter Baan- centrum in Utrecht spoorloos is, zijn vrienden had verraden. Ruding moet achter standen wegwerken DEN HAAG De Tweede Kamer heeft minister Ruding van finan ciën gisteren gemaand sneller te werken aan het wegwerken van de achterstanden wat betreft de controle van de diverse begrotin gen. Vóór februari volgend jaar moet de minister met concrete voorstellen komen ter verbetering van de interne controle op de ver schillende departementen. Ruding wil de achterstanden wegwerken door de administratie te integre ren, de accountantsdiensten te versterken en prioriteit aan con trole te verschaffen. In tegenstel ling tot de Kamer zag hij niets in de inschakeling van particulieren. DEN HAAG NS-personeel wordt geen trendvolger. Minister De Ko ning (Sociale Zaken) heeft de Twee de Kamer vandaag laten weten dat het spoorwegpersoneel tot aan vaardbare afspraken zal komen met zijn collega van Verkeer en Water staat over het in de hand houden van de kosten voor de arbeidsvoor waarden. Daardoor is het niet nodig het NS-personeel onder de nieuwe trendvolgerswet te brengen. Minister De Koning doet daarmee een concessie in de richting van de VVD die zich sterk heeft gekant tegen de wens van het kabinet de trendvolgers met vijf groe pen uit te breiden. Naast het NS-personeel ging het om de omroepen, de bedrijfsvere nigingen en ziekenfondsen en de werkne mers van TNO. Ook deze groepen zullen geen trendvolger worden als zij tot soort gelijke afspraken over kostenbeheersing kunnen komen als het NS-personeel. De Koning gaat er overigens voor pleiten de NS verder te privatiseren. Wat met het goederenvervoer mogelijk blijkt moet ook kunnen met het personenevervoer, meent de bewindsman. ARNHEM In het koninklijk tehuis voor oud-Knilmilitairen „Bronbeek" in Arnhem is gisteren de Vereniging Oud Militairen Indiëgangers (VOMI) opgericht. De vere niging wil de belangen behartigen van oud-militairen, die bij de Nederlandse strijdkrachten in het voormalig Neder lands Indië, Indonesië en Nieuw Guinea hebben gediend. VOMI is „geboren uit on vrede met het gebrek aan inzet, waarmee andere verenigingen voor de belangen van hun leden opkomen. Voor een vereniging die een vuist wil maken ten behoeve van haar leden, was een duidelijk gat in de markt aanwezig", aldus woordvoerder De Vries. Utrechtse hoofdcommissaris Wiarda „HOEVEEL VRIJHEID KAN EEN MENS AAN?" !N HAAG Overal ter eld moeten drugs vrij ;oop zijn. Met het vrij en van de handel zakt kunstmatig hooggehou- prijs zover dat gebrui- zich niet tot misdaad »ven te wenden om de middelen te kopen, olg: daling van de cri- laliteit. Aardig ge- :ht, op het eerste ge- fht zelfs wel logisch. J. Wiarda, hoofdcommis- van politie in Utrecht, 1de er deze week de schijn- t pers van de publiciteit t, maar voelt zich eenzaam raan staan. Dat blijkt nog nee te vallen, want Wiarda jgt bijval uit allerlei richtin- Onderzoekers zijn het hem eens, en zelfs uit ei- politiekring klinkt (zij het flauwtjes) de instemming «politiebaas schaarde zich zijn uitspraak in de rij van die zich erbij lijken neer peggen dat het drugsgebruik iswaar wat terug te drin- zal zijn, maar zich nooit er helemaal laat uitbannen. :|1 irda erkent dat het toch ïstens nog 25 jaar zal duren ir zijn idee wereldwijd ge- jrVS maatschappelijk draag- k zal hebben gekregen. aar het kan zo niet langer. «eem een positie in die te- vergesteld is aan de gang- e van dit moment", aldus ^Jarda. Hij gaat van de stel- g uit dat onderdrukking de drugshandel er alleen ar toe leidt dat gebruikers ?|P de criminele sfeer worden Irukt. „We bestrijden iets niet meer te bestrijden Ogenschijnlijk zijn de reacties uit de politiewereld wat lauw. Volgens sociaal-psycholoog drs. Peter Cohen, adviseur van de gemeente Amsterdam inza ke drugsbeleid, bestaat in poli tiekringen echter „onder huids" veel steun voor Wiarda. Cohen, die bezig is aan een on derzoek naar de invloed van het Amsterdamse drugsbeleid: „Binnen de politiekorpsen be staan deze ideeën al veel lan ger. Maar men reageert zeer terughoudend, omdat de vraag wordt gesteld of de politie zich wel mag uitspreken over deze toch min of meer politieke aangelegenheid". En toch blijken op veel plaat sen medestanders op te staan. Vurig aanhanger van Wiarda's denkbeelden is J. van Straten, hoofd van de Centrale Recher che Informatiedienst, een be langrijk inlichtingenapparaat in Nederland. „De^ criminali teit kan flink dalen, mits het vrijgeven wereldwijd wordt toegepast. Nederland zou een grote magneet worden op de wereldkaart, als we eenzijdige stappen zouden nemen. De drooglegging heeft in de VS de zaken ook alleen maar verer gerd, de criminaliteit rees bin nen de kortste keren de pan uit", zegt Van Straten. Voorzichtig De Algemene Politie Bond (APB) ziet heel voorzichtig perspectieven in de ideeën van Wiarda, hoewel het mondiaal afschaffen van het drugsver bod vooralsnog gezien wordt als een „wat irrealistische claim op 's mans verhaal", zo als A PB-woord voerder Hans van Duijn het uitdrukt. Dat verslaving bij de huidige hoge prijzen van de verdovende middelen tot crimineel gedrag „Harde repressie van de han del is één weg. Ervoor zorgen dat die handel niet lucratief meer is, dat is een andere en veel betere manier om te voor komen dat boeven kansen krijgen. Daarom is de gedachte van Wiarda op zich zinvol: drugs betaalbaar maken voor verslaafden", vindt Van Duijn. Hoe denken Wiarda's collega's in de andere grote steden ero ver? Hoofdcommissaris J. Val ken van Amsterdam zou als politieman zélf voor meer vrij heid gepleit kunnen hebben, gezien de hoge criminaliteit die de stad kent. Belangrijker voor hem is echter de vraag wat Amsterdam voor de lagere criminaliteit terugkrijgt. De angst dat door de lagere prij zen een nieuw leger junks in de stad neerstrijkt, is groot en Valken ziet vooralsnog meer in een harde, internationale aanpak van de drugshandel. Hoofdcommissaris J. Blaauw van Rotterdam noemt het idee van vrijgeven van de drugs „volkomen irreëel, defaitis tisch en naïef". „Het anti- drugverdrag van New York is in 1961 niet in het leven ge roepen om de politie aan het werk te houden, maar om de volksgezondheid te bescher men. Mag onze jeugd dan asje blieft beschermd worden? Onze volksgezondheid is be langrijker dan de vermeende terugloop van de criminaliteit, die een vrije drugshandel met zich mee zou brengen", zo zegt Blaauw gedecideerd. Ook de Haagse hoofdcommis saris J. Brand ziet weinig heil in de denkbeelden. Ook hij houdt het op een harde aan pak van de drugshandel en noemt de woorden van Wiarda een „doelmatigheidsredene- Het vrijgeven van het ge bruik van hard drugs geeft de gro te criminali teit veel min der kansen, meent mr. Wiarda en veel onder zoekers met hem. ring" waarbij vergeten wordt dat de overheid verantwoorde lijk is voor de lichamelijke en geestelijke gezondheid. Drugs zijn niet gelijk te stellen aan alcohol, zegt Brand. Onderzoeker Cohen spreekt hem tegen. Alcohol, heroïne en cocaïne vallen volgens hem in het zelfde rijtje harddrugs, met dit verschil dat drank niet wordt gecriminaliseerd. Wel zijn er in de loop van de jaren allerlei ongeschreven regels ontstaan, zoals: niet met drank achter het stuur en niet dron ken worden op recepties. Dat ging vanzelf, net zoals de be volking in oosterse landen on geschreven regels erop na ging houden als het gaat om het ge bruik van cocaïne en heroïne. „Mocht de hoop van Wiarda en mijzelf, het vrijgeven van deze middelen, ooit werkelijk heid worden, dan ontstaan ge lijksoortige regels als bij alco hol. Amerikaanse onderzoe ken hebben dat uitgewezen, zij het dat die sociale controle pas laat op gang zal komen. Uit eindelijk bestaan er dan, net als bij alcohol, matige èn ex cessieve gebruikers", aldus Co- hen. Gevaarlijk Ton Cramer, stafmedewerker van de Federatie van Instel lingen voor Alcohol en Drugs, twijfelt aan de zelfbeheersing waarop Cohen doelt, die er voor moet zorgen dat het pu bliek, ondanks vrije bechik- baarheid van drugs, „clean" blijft. „Hoeveel vrijheid kan een mens aan? Heroïne is nu eenmaal sterk verslavend"; al dus Cramer. „Haal de handel uit de criminele sfeer, oké, maar vergeet niet dat veel ge bruikers al kleine misdadigers waren voordat ze gingen ge bruiken. DAAROM betwijfel ik of de lagere prijs voor de middelen per definitie ervoor zorgt dat junks bij wijze van spreken minder auto's open gaan breken", aldus Cramer. De praktijk, dat zijn de junks. Daarom staat Nico Adriaans van de Federatie van Neder landse Junkiebonden zeker te juichen bij het idee van vrije drugshandel. Adriaans, giste ren nog aan het demonstreren bij een congres over interna tionaal drugsbeleid in het Haagse Congresgebouw is er van overtuigd dat de gebrui kers niet zozeer kapot gaan aan de heroïne zelf, maar meer aan de hoge prijzen die in stand worden gehouden door de harde aanpak. „Ondanks de ongetwijfeld ede- lè motieven, faalt het huidige beleid hopeloos. Door de kunstmatig hooggehouden prijs kunnen de junks hun huishuur niet meer betalen, moeten ze gaan stelen, de hoer spelen, raken ze hun sociale contacten kwijt, verloederen ze. Onderzoeken hebben uitge wezen dat negentig procent van de junks die afkicken, daarin niet slagen dank zij hulpverleners, maar dank zij familie, vrienden en anderen, dus door midden in de maat schappij te staan. De legalise ring die Wiarda wil, zal het verslavingsprobleem zelf niet oplossen, maar biedt de ge bruikers gelukkig wel de kans om onder de mensen te blijven en zo de hoop te houden op be tere tijden", denkt Adriaans. ARJEN VAN DER SAR Cl HAAG Een brede ermeerderheid heeft n minister De Koning l|| n Sociale Zaken en erkgelegenheid geëist t hij alsnog tien miljoen lden erveert voor verdere subsidiëring van projecten voor werkloze jongeren. Het gaat om 470 projecten, waaraan 7.500 jongeren deel nemen. Deze projecten zijn door gemeenten via het soci aal-cultureel werk georgani seerd. Hiervoor is in 1984 en 1985 jaarlijks vijftien miljoen gulden beschikbaar gesteld. komstig van WVC. Sociale Za ken trok voor de jaren '84 en '85 20 miljoen uit. De stopzetting van de subsidie door minister De Koning zal tot gevolg hebben dat ruim 150 projecten moeten ophouden. Vrijwel alle partijen in de Ka mer hebben daar gisteren fel tegen geprotesteerd. De projec ten voor langdurig werklozen zijn met name gestart in die gemeenten waar het percenta ge werkloze jongeren boven het landelijk gemiddelde ligt. De bijdrage van Sociale Zaken kwam voort uit het werkgele genheidsprogramma van het kabinet ter grootte van 1 mil jard gulden. Dit geld is nu op en de minister weigert elders op zijn begroting geld vrij te maken voor de voortzetting van de projecten. Bij de ko mende behandeling van dè be groting in de Kamer zal zeker een amendement worden om alsnog de benodigde tien mil joen op tafel te krijgen. Dit amendement kan rekenen op de steun van een meerderheid." MAARSSEN Geen gezoek meer in huis-aan- huisbladen en kranten naar dé aanbieding van de maand. Geen kruistochten meer langs detailhan dels en speciaalzaken, op zoek naar nu nét die ene wasmachine, ijskast of videorecorder. Dat belooft het Amerikaanse bedrijf Comp-u-card, dat in Nederland de jacht heeft geopend op consumenten die vooral zonder veel omhaal boodschappen willen doen. „Comp-u-card wijst u de weg door de doolhof van merken, modellen en prijzen" zo meldt het bedrijf in een „mailing" die vandaag in een oplage van 200.000 de deur uit is ge gaan. Binnen een jaar verwacht Comp-u-card 25.000 leden in te schrijven, die voortaan hun luxe-aankopen via de te lefoon en in de loop van volgend jaar ook via de eigen huiscomputer af kunnen handelen. Comp-u-card baseert zijn optimistische verwachtingen op de stormachtige groei die in de VS is gerealiseerd. In zeven jaar tijd groeide het bedrijf daar uit tot een netwerk waar bij enkele duizenden bedrijven en leveranciers en ruim twee miljoen leden zijn aangesloten. In Groot-Brittannië claimt Comp-u-card de afgelopen twee jaar 200.000 leden te hebben ingeschreven. Databank Het „hart" van het bedrijf is een databank, waarin actuele informatie over meer dan 10.000 luxe-artikelen is opgesla gen. De bij Comp-u-card aangesloten leden kunnen deze informatie telefonisch of via de huiscomputer vrijblijvend opvragen, vergelijken en desgewenst bestellingen plaatsen. Comp-u-card berekent voor die bemiddeling 90 gulden lid maatschapsgeld per jaar. Van de leveranciers of bedrijven ontvangt Comp-u-card bovendien een bepaalde commissie over de verkoop. Omdat showroom, tussenhandel en catalogi ontbreken, zegt Comp-u-card scherpe prijzen te kunnen berekenen voor de goederen, uiteenlopend van tuingereedschap en meubelen tot kleurentelevisies en wasmachines. Via de speciale kortingen zou het lidmaatschapsgeld weer terug verdiend kunnen worden. Bovendien worden de aange kochte goederen (né betaling) gratis thuisbezorgd. Comp-u- card heeft de artikelen overigens niet zelf in voorraad, maar bemiddelt slechts in koop- en verkoop. Reserve De Consumentenbond beziet de introductie van Comp-u- card in Nederland nog met de nodige reserve. Handicap van het systeem is immers, dat de goederen vooraf betaald moeten worden, terwijl ze nog niet bekeken en uitgepro beerd zijn. Een woordvoerder van de bond: „Je koopt je spullen echt in den blinde. Je krijgt geen catalogus, je kunt de knoppen niet uitproberen en je kunt niet beoordelen of het wel in je huis staat. De vraag is of dat nadeel wel op weegt tegen het beloofde prijsvoordeel". Bedenkingen heeft de Consumentenbond verder bij de anonimiteit van de leveranciers van goederen, waardoor de traditionele klant-winkelbinding (en vaak overeen komstige service) komt te vervallen. Aan de andere kant zegt Comp-u-card zelfs nog na het verstrijken van officiële garantietermijnen service te bieden. Een woordvoerder van de Consumentenbond: „Maar wat je je daar bij moet voorstellen zal pas over een half jaar op zijn vroegst blij ken". Officieel gaat Comp-u-card februari volgend jaar van start. Tot die tijd tracht het nieuwe bedrijf zo veel mogelijk leve ranciers in de databank te interesseren. Het is uiteindelijk de bedoeling dat van de meeste luxe-artikelen, anders dan bij de postorderbedrijven, alle voorhanden merken en mo dellen in het computersysteem komen. De afgelopen zes maanden hebben al leveranciers in onder meer de merken Philips, Nikon, Sony, Apple, AEG, Erres, Bosch, Pentax, Blaupunkt en IBM zich bij het systeem aangesloten. Per luxe-artikel houdt het bedrijf van dag tot dag de prijsont wikkeling in deze en tientallen andere merkengroepen bij. De Consumentenbond zegt de ontwikkeling van het bedrijf met veel belangstelling te gaan volgen. De woordvoerder: „We kennen zoiets in Nederland nog niet, dus de praktijk zal moeten uitwijzen of het aanslaat. Het zal me vooral be nieuwen of Nederlandse consumenten bereid zijn die ne gentig gulden te betalen zonder zeker te weten dat ze dat geld weer terugverdienen". PAUL KOOPMAN Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp, Op de fles Aan het bedrijf van deze distilleerderij in Elspeet is gisteren een onverwacht einde gekomen met een inval van de rijkspolitie en arrestatie van de „directeur", de 28-jarige G.B. uit Elspeet. In de distilleerderij, met een capaciteit van 5.000 liter per week, wer den honderden flessen met illegaal gestookte vieux aangetroffen. Volgens de politie betrof het hier één van de grootste droogleg gingen van de afgelopen jaren. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Schoo (Ontwikkelingssa menwerking) heeft poli tieke sluipmoord gepleegd op het „stuwmeér" van nog niet besteedde ont wikkelingsgelden. Die mening werd gisteren door de PvdA naar voren gebracht bij de behande ling van de begroting voor Ontwikkelingssa menwerking. Ook het CÖA heeft bedenkingen tegen de manier waarop het stuwmeer is „leegge zogen". In de afgelopen jaren was de reserve-pot voor nog niet gere aliseerde ontwikkelingsprojec ten gegroeid tot 2,3 miljard gulden. De regering vond dat te bar, en besloot dat geld ge leidelijk (met 5Ö0 miljoen gul den per jaar) aan de begroting voor Ontwikkelingssamenwer king toe te voegen. De PvdA verweet de minister gisteren dat het besluit daartoe al in 1984 is genomen, terwijl de Tweede Kamer pas deze zo mer werd ingelicht. Boven dien vinden de socialisten dat verplichtingen aan landen, die nog dateren uit de tijd dat het stuwmeer bestond, niet uit de nu vastgestelde begroting be taald moeten worden, maar uit extra middelen. Daartoe dien de het PvdA-Kamerlid Her- fkens een motie in. Het is nog niet duidelijk of het CDA deze motie zal steunen. De CDA'er Aarts beloofde er in tweede termijn op terug te komen. De VVD schaart zich in deze kwestie geheel achter het kabinet.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5