TAFEL Synode krijgt grote gevolgen voor leken in de kerk VISIES OP GODSDIENST EN MEDIA liTiül kerk wereld Anglicaanse bisschop billijkt polygamie beroepingen £cidóc ACHTERGROND EaidwQowuvnt DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 PAG Prof. Hevns bestraft blanke kerk in Z.-Afrika Het zwijgen van de blanke Nederduitse Gereformeerde Kerk van Zuid-Afrika over de huidige politieke crisis heeft harde woorden uitgelokt van de voorzitter van de particuliere synode van Noord-Transvaal van deze kerk, prof. Johan Heyns. „Een kerk die zich afzijdig houdt van de politiek voldoet niet aan haar opdrachtaldus prof Heyns. Naar zijn mening bevindt deze kerk zich nu op een kruispunt „Ze kan meewerken aan de opbouw van een nieuw Zuid-Afrika of aan onbeduidend heid ten prooi vallen' Hij herinnerde aan het feit. dat de Ne derduitse Gereformeerde kerk een belangrijke rol heeft ge speeld bij de invoering van Apartheid in de Zuidafrikaanse sa menleving. Vrouwelijke voorzitter Kirchentag De eerstvolgende Kirchentag van de Evangelische Kerk van Duitsland EKD zal in 1987 te Frankfort onder voorzitterschap staan van mevrouw Eleonore von Rotenhan (46) uit München. Zij volgt prof. Wolfgang Huber op, die dit jaar de tot dusver grootste Kirchentag van deze Kerk, gehouden te Düsseldorf, heeft gepresideerd. Samen met de nieuwe voorzitter en met qpperrechter Helmut Simon blijft hij wel deel uitmaken van het dagelijks bestuur De Kirchentag, die ook door honderden Nederlanders wordt bezocht, is het elke twee jaar terugkerende hoogtepunt van het leven in de Lutherse Kerk van de Bondsrepubliek Duitsland, waar onder een verbindend thema tal van studiebijeenkomsten en vieringen worden gehouden. Er zijn voor (je mens slechts drie grote gebeurtenissen: geboren worden, leven en sterven: hij merkt niet dat hij geboren wordt, hij lijdt doordat hij moet sterven, en hij vergeet te leven. Jean de La Bruyère KARDINAAL SIMONIS: UTRECHT De buiten gewone bisschoppensy node van 25 november tot 8 december in Rome waarop de uitwerking van het Tweede Vati caanse Concilie zal wor den besproken, is be perkt van opzet. Ze zal zich niet gedetailleerd bezig houden met de conciliebesluiten van destijds, maar zich slechts bezig houden met de evaluatie van de hoofdlijnen van dat con cilie. Wel zal de aanzet gegeven worden voor een belangrijke verande ring in de positie van de leken binnen de kerk. Dit vertelde gisteren kardi naal A. Simonis ter inleiding op de buitengewone synode die hij hij als enige van het Nederlandse bisschoppencol lege komende maand zal bij wonen. Hulpbisschop mgr. J. Lescrauwaet, die kardinaal Simonis als theologisch advi seur naar Rome zal vergezel len. heeft geen toegang tot de zittingen die allen achter ge sloten deuren zullen plaats hebben. De kardinaal ontkende dat de synode een terugkeer "naar "het rijke roomse le ven" zal inhouden. "De ge schiedenis is niet om te ke ren" Wel meende hij dat be paalde ontsporingen om cor rectie vragen, maar de hoofd zaak is dat op de synode "de vernieuwendende trekken zullen worden benadrukt". De kardinaal ontkende na drukkelijk dat de synode be doeld is als restauratie. Hij vond overigens dat dit woord ten onrechte een negatieve bijbetekenis heeft, omdat hij niet in kan zien wat voor kwaad er in steekt wanneer "wezenlijke schatten worden bewaard" In antwoord op het verwijt dat de voorbereidingstijd voor de buitengewone synode wel erg kort is. waardoor de kans bestaat dat "Rome" een 1 beslissende invloed kan uit oefenen op de gang van za ken meende hulpbisschop Lescrauwaet dat men de be tekenis van de synode ook weer niet moet overschatten. "Je kunt het vergelijken met het tussentijds bijeenroepen van de directeuren van een bedrijf. Het gaat er om prak tisch te werken", aldus de hulpbisschop van Haarlem, die meende dat men achter de korte voorbereidingstijd niet te veel moet zoeken. Over de door hem geschre ven samenvatting van de antwoorden van zes bis schoppen op de enquête van het Vaticaan mgr. Gijsen liet weten onder meer uit ge brek aan tijd ze niet te kun nen beantwoorden zei Kardinaal Simonis Lescrauwaet dat ze niet ge zien moet worden als een wetenschappelijk afgewogen pródukt, maar slechts een in druk wil geven hoe over de vragen van het Vaticaan door zes bisschoppen onder wie kardinaal Simonis wordt gedacht. De kardinaal zei overigens wel enige vragen te stellen bij die samenvat ting. De beantwoording van de enquête is door de midden groeperingen en vooruitstre- venden binnen de katholieke kerk in het algemeen positief begroet, zo blijkt uit reacties. Van meer behoudende zijde is men ontevreden over de manier waarop de scherpe daling van het aantal pries terroepingen is beantwoord. In de beantwoording worden de autoritaire benoeming van bisschoppen door het Vati caan als mede het gebrek aan het door Vaticanum II bele den principe van de collegia liteit tussen de bisschoppen gelaakt. In het Katholiek Media Cen trum in Zeist heeft mgr R. Bar, bisschop van Rotterdam het eerste exemplaar aange boden gekregen van het boek „Media en religieuze commu nicatie". In het boek staat de beteke nis van religieuze communi catie en media voor de ge loofsgemeenschap centraal. Het is geredigeerd door de Nijmeegse pershistoricus dr. Joan Hemels in samenwer king met de katholieke medi- aspecialist drs. Henk Hoek stra. Een groot aantal theolo gen en journalisten heeft bij dragen geleverd aan het boek. Daarin is geprobeerd in zowel theoretische als prakti sche zin de veelvormige rela ties in kaart te brengen tus sen geloof en media. De aan wezigheid van het geloof en de presentatie ervan worden ingrijpend beïnvloed door de communicatiemedia. Het boek wil behalve inzicht verschaffen in de werking van die media ook een hand reiking bieden aan hen die via deze media het geloof willen uitdragen. Mgr. Bar vertelde bij de pre sentatie van het boek dat de bisschoppen nog maar weinig werk hebben gemaakt van de aanbevelingen van het Tweede Vaticaanse Concilie inzake de media. Maar de laatste tijd hebben de bis schoppen enkele stapjes ge daan in de goede richting, onder meer door de oprich ting van het Katholiek Medi acentrum. Hij wees erop dat het Conci lie de bisschoppenconferen ties heeft opgeroepen voor een „doelmatig pastoraat" landelijke bureaus voor on der meer publiciteit en film in te stellen en leken bij deze bureaus te betrekken. Opbouw Media en religieuze commu nicatie bestaat uit drie delen. In het eerste deel komen theorieen op het gebied van de religieuze communicatie aan de orde. In twaalf artike len wordt onder meer inge gaan op kerkelijke uitspra ken over massacommunica tie, de zielzorg als vorm van communicatie en de rol van de kerk als communicatie- ceNtrum. In de dertien artikelen in het tweede deel komt de praktijk van de religieuze communi catie aan bod. Tot de auteurs die hun ervaringen beschrij ven, behoren de vroegere perschef van de Nederlandse RK Kerkprovincie, H. Kou- wenhoven. en de perschef van het bisdom Breda, F. Ou- (Jejans. In het derde deel, dat twaalf artikelen telt, gaat het om de manier waarop mensen op het gebied van religieuze communicatie worden ge vormd en toegerust. Tot de onderwerpen die in dit deel aan de orde worden gesteld, behoren: religieuze ervaring en media, het boek als medi um van gelovige bezinning, godsdienstige muziek en de levensbeschouwelijke en ethische toerusting van toe komstige journalisten. Grammofoon plaat voor bisschop Tutu In Zuid-Afrika is door een groep vrij onbekende arties ten een grammofoonplaat uitgegeven ter ere van bis schop Desmond Tutu. De plaat, getiteld Ere wie Ere toekomt, bevat traditionale Afrikaanse muziek, gospels, gebeden, pop en jazz. Ook Tutu zelf is op de plaat te beluisteren. Met traditio nele muziek op de achter grond zijn delen uit zijn toe spraken te horen Op de hoes staan twee foto's van een zwart en een blank jongetje met de armen om eikaars schouders. De opbrengst van de plaat is voor een fonds dat studiebeurzen verzorgt voor zwarte studenten. De plaat wordt ook in het buitenland uitgebracht. De Zuidafrikaanse versie is in vergelijking met de interna tionale gecensureerd door de makers. „Ik moest er hier en daar een woord uithalen dat voor de Zuidafrikanen schokkend zou zijn, zoals vrijheid, apartheid en Man dela," zei initiatiefneemster Charmaine Modjadji Paus in juli naar Colombia Paus Johannes Paulus II zal op zijn zevende Latijnsameri- kaanse reis in juli volgend jaar vier dagen in Colombia doorbrengen. In augustus 1968 heeft paus Paulus VI dit land bezocht naar aanleiding van - het Eucharistisch Wereldcongres. Johannes Paulus II zal behal ve de hoofdstad Bogota ook Medellin bezoeken, benevens het Maria-bedevaartSoord Chinquinquira, de in grootte derde stad van het land Cali. alsmede een nog niet nader genoemde havenstad, waarschijnlijk Cartagena. De landen die de paus op deze reis verder nog zal be zoeken zijn vermoedelijk Uruguay en Bolivia. Argenti nië en Chili komen pas in het eerste kwartaal 1987 aan de beurt. „Ik ben het gloeiend eens met de apostel Pau lus, die in de brief aan de gemeente vaji Corin- the heeft gezegd dat het beter is te trouwen dan te branden: in een land met zo'n groot vrouwe noverschot als Uganda valt polygamie heel goed te rechtvaardigen". Dat heeft de Anglicaanse bis schop Christopher Senyonjo, van het diocees West-Bugan- da. verklaard op een confe rentie van de Anglicaanse Kerk over de vervlechting Grieks land hervormings plan treft orthodoxe kloosters De Griekse regering heeft het parlement een ontwerp van wet doen toekomen, die tot doel heeft grote stukken land die eigendom zijn van kloosters van de Grieks-Or thodoxe Kerk, ter beschik king te stellen van landloze boeren In het verleden heeft de kerk reeds medewerking verleend aan landhervormin gen van deze aard.. De me morie van toelichting bij de wet releveert, dat al in 1952 een wetsontwerp is goedge keurd om 80 procent van het land van kloosters voor land bouwdoeleinden te bestem men, maar dat dit geheel is verzand. Veel van deze grond ligt braak of wordt il legaal gebruikt door mensen, die geen dak boven het hoofd hebben en hier hun schamele onderkomen hebben opge trokken Het wetsontwerp laat kerkelijke bezittingen in steden ongemoeid. van christendom met de in heemse cultuur. De bisschop vindt dat het huwelijk tussen één man en één vrouw het ideaal blijft om na te streven, maar dat in de Afrikaanse si tuatie polygamie een „geldige huwelijkssoort" is. Naar bisschop Senyonjo op merkt hebben nog veel men sen weerstanden tegen poly gamie maar sommigen van hen hebben niet overdacht wat de oorzaken zijn van po lygamie en wat de praktijk behoort te zijn in landen met veel meer vrouwen dan man- Senyonjo meent dat de socia le controle in het gemeente leven voldoende waarborg is dat polygamie voordelen biedt boven andere huwe lijksgebruiken omdat er dan beter voor weduwen wordt gezorgd en geen scheiding volgt als een vrouw kinder loos blijft. Naar de bisschop meent was monogamie geen voorwaarde om tot de volge lingen van Jezus te behoren tijdens diens rondwandeling op aarde. Wel wilde hij toe geven dat het monogame hu welijk helemaal aan Gods be doeling beantwoordt. ALGEMENE AUDIËNTIE IN SINT PIETERKERK Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn algemene audiëntie voor het eerst deze herfst in de Sint Pieter gehouden: het wordt te koud om de ontmoetingen op het plein te houden. De paus herdacht gisteren het feit dat hij zeven jaar geleden tot paus werd verkozen. Bezorgdheid over eenheid Baptistengemeenten „Over onze eenheid zijn er vandaag vele grote zorgen. Er wor den woorden gebruikt als bezorgdheid en verontrusting, ja zelfs het woord crisis komt naar voren". Dat zei ds. J. Schou ten, voorzitter van de commissie van de Unie van Baptistenge meenten in Nederland woensdagavond tijdens de jaarlijkse al gemene vergadering van deze gemeenten in Winschoten. Er is verontrusting over de opleiding en er is ook verschil van mening over de toelating van de vrouw tot het ambt. In een aantal gemeenten vraagt men zich af of het seminarium niet te ver af staat van de gemeente zelf en of de opleiding van predi kanten daar wel voldoende aansluit bij de noden van de ge meenten. Men vraagt zich ook af of die opleiding nog wel staat op het oude fundament. Nadat de opleiding een aantal jaren geleden geincorporeerd was in de theologische faculteit van de Rijksuniversiteit Utrecht, is er misschien niet voldoende cor rectie geweest, meent men in sommige gemeenten. Sommigen die leiding geven aan het seminarium worden er min of meer van verdacht de deur open te zetten naar de vrouw op de kan- Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen: te Wetsinge-Sau- werd A.L.Th, de Bruijne, kandidaat te Lelystad; te Uit huizen T. O. G. M. Bosma te Haarlem. Bedankt voor Ber- gentheim H. Hidding te Bun schoten. Ds. Huting aanwezig bij herdenking Edict van Potsdam De voorzitter van de hervormde synode, ds. H. Huting, zal 26 oktober met ds. B. Wallet, assessor van de synode, in Potsdam aanwezig zijn bij een dienst ter herdenking van het Edict van Potsdam dat 300 jaar geleden tot stand kwam. De diensl wordt gehouden onder verantwoordelijkheid van de Evange lische Kerk in de DDR. Op 18 oktober 1685 herriep koning Lodewijk XIV het Edic van Nantes, waardoor een einde kwam aan de godsdienstvrij heid in Frankrijk. De Franse protestanten (Hugenoten) kwa men voor de keus te staan: of rooms-katholiek worden of de consequenties van een weigering aanvaarden. Vele Hugeno- tén vluchtten het land uit. Keurvorst Frederik Willem van Brandenburg vaardigde toen een besluit uit om rond 20.000 Hugenoten in zijn land onder te brengen: het Edict van Pots dam. Behalve de vertegenwoordigers van de Nederlandse Her vormde Kerk zijn in Potsdam ook vertegenwoordigers van kerken uitgenodigd uit landen die eveneens betrokken waren bij de opvang van de Hugenoten. Minder representatief HAA acht g we pa reke rvan 1 mlan MeT het weekeinde naderen onvermijdelijk de volg uitslagen van enquêtes over de vraag hoe de Nederlan het zou stemmen, indien er nu verkiezingen gehouden zo en D worden voor de Tweede Kamer. De resultaten van onal d de v kelijk van elkaar door VARA en TROS georganis» steekproeven vertoonden het afgelopen weekeinde vers len. Dat is al eerder gebeurd, maar dit keer waren de kingen opmerkelijk groot. Voor de PvdA bedroeg het schil vijf zetels en voor de VVD zelfs zeven. ken hanteren. Daarmee is de kous natuurlijk niet af, daaruit blijkt immers ook, dat op z'n minst één van die nieken niet deugt, mogelijk zelfs alle twee. Niettemin den de resultaten op het tv-scherm gebracht alsof ze een beeld geven van de politieke voorkeuren van de Nederl se kiezers. ire EG will mog< lenlan regisl DaT komt, zo hebben deskundigen via een derde omi organisatie op een wat neerbuigend toontje uiteengezet, de ingehuurde enquête-bureaus uiteenlopende tectajy| ftje HAA lan gr terk DERGELIJKE peilingen zijn ongetwijfeld interessan J-ggen mogelijk zelfs van enig nut. maar de kiezer dient ze wel rschei een flinke korrel zout te nemen. Met name de omroepve: emecï gingen die opdracht geven tot deze enquêtes, zouden b iet u presentatie van de uitslagen beter enige terughoudend ^an kunnen betrachten door te wijzen op de soms vrij grote i van onnauwkeurigheid van de summiere steekproeven, de mening van het hele Nederlandse volk blijken die minder representatief te zijn dan wordt voorgesteld. Nu eens het achtertouw MENIGEEN in ons land heeft een onweerstaanbare beh te er voor te ijveren, dat Nederland in allerlei zaken ra telef< matig het voortouw neemt, opdat de wereld wete wat e in alle uithoeken dient te gebeuren. Desondanks heeft land tot nu toe nog niet zoiets eenvoudigs als een land alarmnummer. VEEL beschaafde landen kennen een centraal, gemakk» te onthouden telefoonnummer, dat gebeld kan worden bi;!'] lamiteiten zoals plotselinge ernstige ziekte, brand of an(i J ongelukken. Zulke gebeurtenissen gaan meestal met de nj ge paniek gepaard, waarbij menigeen niet in staat is rustij hettelefoonboek te bladeren op zoek naar een plaats» alarmnummer; als er al een telefoonboek bij de hand STAATSSECRETARIS Scherpenhuizen heeft laten w» dat er inmiddels in de ministerraad wordt gepraat ovei mogelijkheid zo'n nummer dubbel nul. dubbel een in ons land in te voeren. Dat had natuurlijk al jaren geli kunnen en moeten gebeuren, maar beter laat dan nooi dan maar voor één keertje aan het achtertouw getrokkt H/ itje k lisrak Zonnig en schraal DE BILT Het hogedrukge- bied, dat al dagen lang het weer in ons land bepaalt, ver andert slechts weinig van plaats. De kerndruk in Oost- -Duitsland wordt iets lager, maar morgen is deze nog wel boven 1035 millibar. Boven de noordelijke Noordzee is een tweede kern aanwezig, die langzaam naar Zuid-Scandina- vië trekt. Naar ons land wordt met een matige, hoofdzakelijk oostenwind zeer droge lucht aangevoerd. Alleen in de ho gere niveaus trekken wat cir- rusvelden over. Het blijft mor gen grotendeels' zonnig met een middagtemperatuur van ongeveer 12 graden. In de hel dere nacht kan, net als in de afgelopén nachten, hier en daar vorst aan de grond voor komen. Weersvooruitzichten voor de Europe se landen, geldig voor zaterdag en zondag: Zuid-Scandinavie: Wolkenvelden en soms wat regen. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Britse eilanden en Ierland: Droog en flinke perioden met zon. Middagtem peratuur ongeveer 12 graden. Benelux en Denemarken: Aanhou dend droog en grotendeels zonnig. In de nacht en ochtend mistvelden. Middagtemperatuur ongeveer 11 gra- Duitsland en het Alpengebied: Gro tendeels droog en perioden met zon. in de nacht en ochtend plaatselijk mist bij temperaturen om het vries punt Middagtemperatuur van 8 tot 12 graden. Nulgradenniveau van 2000 tot 2500 m. velden Middagtemperatuur graden in het noorden tot r het zuiden. Kabeljauwfilet met oosterse saus, groentensalade en rijst vla met marasquinbiscuits Voor twee personen hebt u nodig: 300 g kabeljauwfi let, zout, peper, 1 lepel ci troensap, losgeklopt ei, pa neermeel, 3 lepels olie, ui, knoflook, sambal, djahé, laos, 2,5 dl water, half kip- pebouillontablet, 1 lepel gemalen kokos of santen, ketjap; 1 lepel rozijnen, 300 g win terwortel, 200 g knol- of bleekselderij, 2 lepels azijn, zout, peper, suiker, selderijblad; 250 droogkokende rijst, 4,5 dl water, zout; Vt liter gele vla (l/t liter melk, 25 g custard, 30 g ma- rasquinessence, jam of Frans vruchtje. Spoel de filet af met water, verdeel hem in r ties, strooi er zout en pfraÉ over en druppel er citri do( sap op. Haal de vis na poli! minuten door ei en panfoeli meel en bak hem bruirt gaar in de olie. De baktij wa circa tien minuten (gare ziet door en door wit). de vis in een schaal warr*l\ Fruit in het overgebltft e' vet kleingesneden ui menken perste knoflook, sambal, ken' hé en laos lichtbruin. de water, bouillontablet en[and kos of santen toe en laafe saus vijf minuten trekt Maak het sausje af met ketjap en de gebruikte %fjn. den en schenk het bij deL^j Kook de rozijnen tien mj ten in weinig water, laaf uitlekken en afkoelen, jipi waar de helft van de grè,CI ten tot zaterdag voor een getarische schotel. ül grofgeraspte wortel en ArTUE selderij of kleingesnèg C bleekselderij met de rozij en een sausje van azijn, peper en suiker. Strooi fijngeknipt selderijblad or Laat de in stukjes gebroI lange vingers een half i staan met marasquin of j dunde essence en leg er de vla op. Garneer met of stukjes Franse vruchti JEAN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 2