Noordwijkse bars en restaurants verenigen zich Hoge prioriteit voor sporthal Leiderdorp inderdagverblijf 13 Leiderdorp iaat zaterdag open RAAD KATWIJK TEGEN BELASTINGVERHOGING CeidócSoivumt Itest goners jartementen (en overlast Vier inbrekers aangehouden UIT ONTEVREDENHEID OVER BELEID HORECA NOORDWIJK VAM-voorzitter onderscheiden PAGItf lG"fDEN OMGEVING DONDERDAG 24.OKTOBER 1985 PAGINA 17 IDWIJK De be- jrs van de woonge- Strandwijck, vijck en Zeewijck (je overlast beu. Zij het niet meer en én met een proces te- He gemeente wegens IiP"3tht matigheid. femeentebestuur zou vol- bewoners nalatig zijn l uitoefenen van controle t optreden tegen overtre- [an de geluids- en andere [hriften. De in opstand [de bewoners worden ge- 1 door een onbeschrijf- [herrie uit bar-dancings otheken aan de Grent [geving. igen van ons nemen re- ig slaapmiddelen, ande- lan elders slapen, bij tale vofen en kennissen of op ampeerbed in de huiska- als deze minder gehorig gaf'mevrouw Zoetmul- avenburg, zelf bewoon- -an Strandwijck, gister- I tijdens een vergadering e commissie toerisme een van de ongemakken die tot gezondheidsklachten oblemen op het werk leiden. Geluidsmetin- half één 's nachts heb- itgewezen dat bij de ver- C an de Grent gelegen ap- [nenten al 58 decibel gemeten met uitschie- ïaar 60 en dat is boven -m. vettelijk toegestane ni- m mi Mevrouw Zoetmulder J -ïet met name de politie e niet optreedt tegen za- ils het stelselmatig oVer- van voorwaarden van ikvergunningen zoals het 1 open ramen hangen van Hsboxen. Mevrouw Zoet- iinen P^e'Ue dringend voor b^rugbrengen van het slui- e zich]'idsl'P tot 24 00 uur om" over,ast vaak pas een De mrder^a^ uur na s^kings- re mefver is- rd ook - r> jemeester mr. J.M. Bonni- /elke felde daaroP dat de 6e" DAA iverlast binnenkort ri- us wordt aangepakt. het aanbrengen van een ertieslraatJe ^an ervoor worden bentlr6d dat bij overschrijding ngstuli kel toegestane geluidsni- I vooru de sl0PPen van de elec- foon 4teit doorslaan en de mu- je dus automatisch ophoudt. i zullen volgens de burge- Iter bij het verlenen van 'e vergunningen strenge- ;els worden gehanteerd. Max Milieu in Voorhout VOORHOUT Ook de gemeente Voorhout gaat de inwoners de moge lijkheid bieden om klein chemisch af val in te leveren bij een depót en zo doende een bijdrage te leveren aan de strijd tegen de milieuverontreiniging. Het gaat hier om afvalstoffen zoals fo- tochemicaliën, cosmetica, spuitbussen, batterijen, verfprodukten, bestrijdings middelen, tl-buizen en dergelijke. Die chemische afvalprodukten kunnen nu iedere vrijdagmiddag van half vier tot vijf uur worden ingeleverd bij de ge- meentewerf, Boerhaavestraat 58 a in Voorhout. Een chemicus zal in het de pot het materiaal sorteren. Het ingele verde afval zal zoveel mogelijk voor hergebruik geschikt worden gemaakt. Inbrekers op heterdaad betrapt VOORSCHOTEN Twee Haagse mannen van 28 jaar zijn gisterochtend op heter daad betrapt toen zij bij een woning inbraken. Een oplet tende buurtbewoner zag de daders bezig met het force ren van de voordeur van een huis aan het Kennedyplant- soen. Hierbij gebruikten zij een breekijzer. Zij hadden nog niets gestolen toen de politie het tweetal in de kraag wist te vatten. Beiden zijn goede bekenden van de politie. ZOETERWOUDE Vier jongeman nen in leeftijd variërend van 19 tot 24 jaar, zijn vannacht aangehouden we gens het plegen van een inbraak. Het viertal, drie inwoners van Rotterdam en een van Capelle aan den IJssel, werd in een drukkerij op het industrie terrein aan de Rijndijk betrapt omdat het inbraakalarm was afgegaan. Direct daarna bleek dat ook was ingebroken in een aannemersbedrijf en een mas- tenbouwerij op het terrein. Wat daar weg is, kon de politie nog niet zeggebn. Het is ook niet bekend of het viertal met die inbraken ook iets van doen heeft. De mannen zijn voor verder on derzoek ingesloten. Tegen lamp gelopen VOORSCHOTEN Een 35-jarige man uit Voorschoten is gister avond door de politie aangehouden omdat hij dronken achter het Stuur zat. Nadat door een bloedproef gebleken was dat hij onder flinke invloed had gereden, ontdek te de politie hij ook nog gevangenisstraf te goed had. De man is aangehouden. NATUUR- EN VOGELBESCHERMING LAAKT VESTIGING SPACE-CENTRUM NOORDWIJK In de gisteravond gehou den vergadering van de raadscommissie voor toerisme maakte H. Verkade namens Natuur- en Vogelbescherming Noordwijk bezwaar tegen de plannen om in het duin gebied aan de Northgodreed een ruimte vaartcentrum te vestigen. Verkade maakte duidelijk dat zijn vereniging geen beden kingen had tegen het centrum op zich, maar dat Natuur- en Vogelbescherming zich verzette tegen de gekozen plaats. Evenals bij het Cosmo-centre moeten de duinen het weer ontgelden. Naast het strand vormen de duinen een voorname toeristische trekker en daarom diende men dit gebied te ontzien, meende Verkade. Er wordt op 2000 vierkante meter een gebouw van zeven ton neergezet en daarover had Verkade zijn twijfels. Het zal nog lelijker worden dan de sporttempel aan de Oude Zeeweg. Zo'n fabriekshal hoort in het duin gebied niet thuis, vinden de natuurbescher mers. Verkade drong aan op het zoeken van een andere lokatie. Daarvoor zag hij mogelijkheden op het terrein van Estec of in het tegenoverliggende gebied. Of breng het museum onder in de hallen van Veent- jer, betoogde Verkade. In antwoord op dit pleidooi deelde burge meester mr. Bonnike mede, dat de gemeen teraad had beslist eerst een haalbaarheids onderzoek in te stellen. Eerst daarna komt de keuze van de lokatie in discussie. NOORDWIJK De ge meente Noordwijk heeft sinds gistermiddag een nieuwe vereniging op ho- reca-gebied. Ongeveer 25 eigenaren van bars en res taurants in de bloemen- badplaats hebben zich verenigd in de '.Bar- en Restaurantexploitanten- vereniging Noordwijk' die in de wandeling vermoe delijk BRVN gaat heten. De nieuwbakken vereni ging heeft zich afgeschei den van Horeca Noord wijk uit ontevredenheid over de huidige gang van zaken. Inmiddels is ook al een actieprogramma opge steld. Initiatiefnemer voor dit ge beuren is J. van Rijnswou, ex ploitant van de Bowling Noordwijk. Zijn argumenten om in actie te komen, zijn dat Horeca Noordwijk de laatste tijd nauwelijks meer actief opereert en dat in deze club de hotelexploitanten te veel do- „Zij hebben heel an dere belangen verblijfrecre- atie dan de dagzaken zoals restauarants en bars die het voornamelijk moeten hebben van het uitgaansleven. Onze belangen werden dus niet goed behartigd bij de gemeente". Om daar een eind aan te ma ken schreef Van Rijnswou brieven naar ongeveer 50 eige naren van snack-bars, cafés en restaurants en de helft daar van reageerde. De meeste van de exploitanten waren overi gens uit onvrede met de gang van zaken al uit Horeca Noordwijk gestapt. De Bar- en Restaurantexploi tanten Vereniging Noordwijk heeft een actieprogramma op gesteld dat zich toespitst op de sluitingstijden van de horeca, de parkeerproblematiek, de organisatie van evenementen en imago-verbetering van de bedrijfstak naar de bevolking en gemeente toe. Die actiepun ten zijn gekozen naar aanlei ding van de onlangs door de gemeente opgestelde beleids nota toerisme en de enquête die de Raad van Kerken onder de bewoners van het uitgaans centrum in Noordwijk hield. „Uit de beleidsnota blijkt dat de dagrecreatie als iets smerigs wordt ervaren en uit de en quête komen ook veel negatie ve reacties op ons bestaan van bewoners. Wij willen die ge luiden serieus nemen en er wat aan gaan doen". Wat de nieuwe vereniging wil gaan doen ligt voor de hand: nastreven dat de sluitingstij den van de uitgaansgelegenhe den in het dorp vrij gegeven worden. „Iedere exploitant kan dan zelf bepalen wanneer hij dicht wil gaan en daarover afspraken met de gemeente maken. In andere gemeenten in Nederland blijkt dat goed te werken", aldus Van Rijnswou. Een tweede punt is de organi satie van evenementen. De vereniging wil een kortebaan- draverij op de Koningin Wil- helminabouleyard zien te krij gen en ook "een echte grote kermis in het dorp. Verder be staan er plannen voor 'Noord wijk Sportief'. De bedoeling daarvan is dat een hele week in het voor- of naseizoen Noordwijk in het teken van de sport staat met allerlei mani festaties en demonstraties van alle plaatselijke verenigingen op dat gebied. Elk jaar zou een wat minder bekende sport daarbij centraal moeten staan. Het gebrek aan parkeerplaat sen is de bar- en restaurantex ploitanten al jaren een doorn in het oog. Zij willen druk gaan uitoefenen op de ge meente om daar een oplossing voor te vinden. „Het is toch schandalig dat er jaren terrei nen braak liggen (bij de Maar ten Kruytstraat, Abraham van Royenstraat) terwijl er een nij pend tekort aan parkeerplaat sen is". Tot slot zouden Van Rijnswou en de zijnen graag zien dat er in het gemeentelij ke apparaat ambtenaren ko men die gespecialiseerd zijn op het terrein van recreatie en uitgaan, zodat er wat meer on dersteuning en overleg kan komen. Vooralsnog echter is het de bedoeling dat de nieuw bakken vereniging geen „zwetsclub" wordt die zich gaat verdiepen in details, maar een die daadwerkelijk aan de slag gaat om „Noordwijk die unieke uitgaansplaats te laten blijven die het is". na J- uitoepERDORP „Zon- de activiteiten van de as op *kgroep Kinderdag- norgei Leiderdorp was en va volledige kinderop- ltrofee; er in Leiderdorp le ™U71 gekomen. Het is ischie1 ner ^et t0t een aan'^k is gekomen, maar jn hui is volgens mij niet zo zo n de kwaliteit van de natuufleropvang nu is on- doenrraven" Aan het ^rd is Connie van den vanvoorzitster van de uit wihting Kinderopvang ende lerdorp. De kinderop- ne i heeft gestalte gekre- in de voormalige -etares >terschool 't Startblok cretai de Lijnbaan 14 in Lei- itrice lorp. Wethouder I. gazinener verricht zaterdag federla ejf uur de officiële de™""®- "'mine Werkgroep Kinderdag- de e( Ütf werkte ruim vier aan de volledig kinder n8 voor kinderen van ie opg veken tot vier jaar. Oor- op vainkelijk zou dat zelfstan- er oj worden opgezet, maar de erdorpse gemeenteraad van k alleen bereid tot finan- cretai steun bij samenwerking daarin de Stichting Kinder de ga lzaal Leiderdorp. Een ppe meerderheid in de REUIj ging op 25 februari van jaar akkoord met het op- in van volledige kinder ang in Leiderdorp. Na paar maanden kwam het er tot een breuk tussen kgroep en stichting. „De kgroep ging uit van een •logische instelling, wij een meer praktische in- ing. Je kan bijvoorbeeld in de statuten van de ïting zetten dat er vier en ingen t auto af te re ho sremr j cht. Tj. tar al lanks een oproep heeft in :n vaiB niemand zich tot nu toe gemeld". bij v ierdagverblijf-ouders bestuur moeten zitten, gek<lr in de praktijk blijkt dat moeilijk uitvoerbaar. Personeel Verschil van mening bestond er ook over de opbouw van het personeelsbestand. De werkgroep wilde eerst een hoofdleidster aannemen die dan medewerkers om zich heen zou verzamelen, de stichting schoof echter mede werkers naar voren die be trokken zouden moeten wor den bij dé benoeming van de hoofdleidster. „Dat is uitein delijk ook gebeurd, maar het is allemaal heel soepel verlo pen. We waren het heel snel eens over de nieuwe hoofd leidster, Marijke Kuhl- mann", aldus Connie van den Broek. Marijke Kuhl- mann is afkomstig van een medisch kinderdagverblijf in Den Haag. Zij wordt bijge staan door twee vaste krach ten. Het gemeentebestuur vond dat het kinderdagverblijf er ondanks de breuk toch moest komen. De Stichting Kinder opvang heeft hard moeten werken om in september in 't Startblok te kunnen begin nen. De voormalige kleuter school, overbodig geworden door de invoering van de ba sisscholen moest worden aangepast aan de nieuwe si tuatie. In het lokaal dat het dichtst bij de weg ligt wer den twee kamers voor de ba by's gemaakt, die in totaal negen bedden bevatten. In het overige gedeelte van het lokaal bevinden zich het keukenblok en de toiletten. In de kleinere vertrekken direct achter de ingang is een slaapvertrek voor de peuters ingericht en een kantoor voor de leidsters. Het tweede lokaal is inge richt als peuterspeelzaal. De Stichting Kinderopvang beschikt in totaal over zes peuterspeelzalen in Leider dorp. „In juni zijn we met de inrichting begonnen, maar omdat de vakanties er nog tussen zaten hebben we het allemaal in korte tijd moeten Voorzitster Connie van den Broek even in de rol van leidster; zij geeft de baby Yvette Watson de fles, terwijl peuter Rachel Hulff toekijkt. afwerken. Dankzij de inzet van vrijwilligers is dat goed gelukt", vertelt Connie van den Broek. Traag Na een wat trage start is de kinderopvang goed op gang gekomen. „De eerste weken waren er niet zo veel aan meldingen, mogelijk door slechte publiciteit als gevolg van de breuk met de werk groep. Het gaat nu echter veel beter, voor de baby- groep hebben we al een wachtlijst en de peutergroep begint nu ook aardig volge boekt te raken. Aanmelden is voor beide groepen nog al tijd mogelijk". De kinderop vang voorziet in negen volle dige plaatsen voor baby's en zes volledige plaatsen voor peuters. Vaak gaat het om gedeeltelijke opvang, een aantal dagen in de week, 's morgens of 's middags, maar sommige ouders maken al gebruik van volledige week- opvang. Een kind moet mini maal vier dagdelen (ochten den en/of middagen) worden geplaatst. De ouderbijdragen worden naar inkomen vast gesteld. Volledige opvang ge durende een maand voor ie mand met een bruto jaarin komen van 34.000 gulden kost bijvoorbeeld 157 gulden. Na de opening van het kin derdagverblijf op zaterdag wordt een open huis gehou den voor de genodigden en van half één tot half twee kunnen alle belangstellenden een kijkje komen nemen. Er worden tijdens het open huis drie poppenkastvoorstellin gen gegevei} en de kinderen kunnen onder deskundige leiding knutselen, zodat de ouders gelegenheid hebben om goed rond te kijken en informatie in te winnen. Connie van den Broek staat vanzelfsprekend achter de uitgebreide vorm van kin deropvang in Leiderdorp. „Onderzoekingen op het ge bied van het effect van kin deropvang op heel jonge kin deren spreken elkaar tegen. Ik denk dat het wel belang rijk is dat er niet te veel ver schillende leidsters met op vang bezig zijn. Opvang hoéft niet schadelijk te zijn voor het kind zolang de moe der zich er goed bij voelt. Het lijkt mij schadelijker als de moeder door de aanwezig heid van het kind wordt be lemmerd om te werken", al dus Connie van den Broek. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Drs. J.G.H. Boon is bij zijn afscheid als voorzitter van de Stichtingen V.A.M. en Beroepoplei- ding V.A.M. koninklijk onderscheiden. In het hoofdgebouw in Voorschoten kwam de burge meester van zijn woonplaats, mr. J.M. Bonnike van Noordwijk, hem de versierselen opspelden behorende bij zijn benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Burgemeester Bonnike noemde de scheidende voorzitter een paniek bestendig mens met wijsheid en werkkracht. Zijn streekaktiviteiten gaan van IJmuiden tot Leidschendam, waar vele vestigingen zijn van zijn eigen bedrijf „Het Motorhuis". De heer Boon is sinds 1958 nauw betrokken bij het werk van de opleidingsinstituten van de V.A.M. Vanaf 1971 is hij voorzitter van de V.A.M. en hij heeft zich steeds sterk gemaakt voor de bevordering van de opleiding en bijscholing in de motorvoertuigenbranche. In zijn dankwoord pleitte de heer Boon met klem voor een bij de tijd blijven van de ondernemer in de automobiel- en aanverwante branches: „Zorg ervoor dat u niet onkundig blijft van de nieuwste ontwikkelingen, anders loopt u de kans dat specialisten het werk uit uw bedrijf weghalen". LEIDERDORP Een meer derheid van de gemeenteraad is voor de bouw van een sport hal in Leiderdorp. Dat blijkt uit het conceptbeleidsplan 1986-1989. Op de projectenlijst neemt de Sporthal met een score van negen thans een top- f>ositie in. In het vorige be- eidsplan kwam het niet ver der dan een 29e plaats. De fractie van het CDA heeft te gelijk een verkiezingsbelofte ingelost voor de volgende raadsperiode. De fractieleden waardeerden het project met een negen, met uitzondering van Roest die een acht gaf. Koploper blijft echter de fractie van de VVD. Una niem werd de maximale score van een tien gegeven. De PvdA kwam met een score van zes uit de bus. D'66 en PPR hadden er niet meer dan een vier, respectievelijk een twee voor over. De voorkeur van de raad gaat voorshands uit naar de bouw van een sporthal bij het zwem bad. De raadsleden konden voor het project „uitbreiding van de accommodatie voor de binnensporten" kiezen uit drie mogelijkheden. 1. Nieuwbouw van een losse hal 1,2 miljoen gulden, 2. uitbreiding van de sportzaal „Op Dreef" 700.000 gulden en 3. nieuwbouw bij het zwembad 1,5 miljoen gul den. Voor het laatste project wordt een budgettair beslag in 1986 verwacht van 233.000 gulden. Daarbij is rekening ge houden met een exploitatiete kort van 75.000 gulden. De Leiderdorpse Sportraad heeft echter berekend dat met de nodige zelfwerkzaamheid van de binnensportverenigingen het exploitatietekort van een toekomstige sporthal niet meer dan 25.000 a 50.000 gulden mag bedragen. De volgende projecten kwa men eveneens met de hoogste score uit de bus, met tussen haakjes het jaarlijkse budget taire beslag: Het opstellen van een mileu- actieprogramma, een jaar lijkse vertaling in concrete zaken van het milieubeleids plan (25.000). Reconstructie Hoogmadese- weg (21.000). Jaarlijks een bedrag be schikbaar stellen aan een Novibprpject (25.000). Instelling van een steun fonds voor Leiderdorpers die in financiële problemen zijn geraakt (50.000). Aanwijzing Opneming in het beleidsplan betekent overigens niet dat de projecten ten uitvoer kunnen worden gebracht. „Het geld is er in principe niet", zegt wet houder J. Bezemer (PvdA) van financiën, „maar" voegt hij er aan toe, „in de loop van het jaar zijn er wel eens meeval lers. De prioriteitenlijst is dan een aanwijzing waar die be steed kunnen worden." De be leidsplanning zoals die in Lei derdorp de laatste jaren wordt gehanteerd heeft in het recen te verleden voor het nodige geharrewar gezorgd. Ondanks bescheiden positie op de prio riteitenlijst werden projecten als een kinderdagverblijf en het kunstgrasveld van Alecto toch uitgevoerd. Verkeer De projecten van de beleids planning moeten concurreren met de beleidsuitspraken die tegelijkertijd worden gedaan. In het kader daarvan hebben het opvolgen van de aanbeve lingen van het verkeersonder- zoek van DHV met een acht de hoogste prioriteit gekregen. Een financiële vertaling is daarvan nog niet gegeven, maar de kosten kunnen tot bo ven het miljoen oplopen. Het betreft de volgende maatrege len, groene golf Engelendaal met uitvoegstroken (4 ton), re constructie Van der Valk Bou- manweg/Laan van Ouderzorg (3 ton), verkeerslichteninstal latie op dit kruispunt (3 ton), reconstructie kruispunt Span- jaarsbrug (2 '/-• ton). Het be leidsplan 1986-1989 wordt in de gemeenteraadsvergadering van 18 november vastgesteld. Aangenomen mag worden dat tijdens de begrotingsbehande ling die morgen wordt gehou den over de status en de bete kenis van de beleidsplanning in Leiderdorp de nodige dis cussie zal worden gevoerd. KATWIJK De meeste frac ties in de Katwijkse gemeente raad protesteerden gisteravond tijdens de algemene beschou wingen tegen het voorstel om in 1986 de belastingen te ver hogen. Deze maatregel heeft het college van B en W aange grepen om de gemeentelijke begroting sluitend te maken. Zo vroeg de PvdA-fractie zich af, of een stijging van bijvoor beeld de onroerend goedbelas- ting wel gerechtvaardigd is ge zien de gemeentelijke reserves en de nog bestaande mogelijk heden verder te bezuinigen of te saneren. De heer J. Haas noot stelde dan ook voor, om als raad eerst vast te stellen wat het aanvaardbare belas tingniveau in de gemeente dient te zijn, om daarna reke nend vanuit de geschatte op brengsten beleid te gaan bepa len. Met de essentie van zijn vraagstelling waren meeste partijen het eens. Met name de meer dan trendmatige verho ging van de onroerend goed- belasting stuitte op bezwaren bij de Vrije Lijst, D'66, RPF, VVD en SGP. Een ander voorstel van het college lijkt dan ook onontko- melijk, gezien de tegenstand van vrijwel de gehele raad. Ook het invoeren van betaald parkeren of het hebben van een parkeerwachter in het centrum lokte veel opmerkin gen uit. Ten aanzien van de bestuurlijke vormgeving werd een aantal ideeën gelanceerd. De CDA-fractie is daarbij van mening, dat een grotere be trokkenheid Van de burger bij het bestuur, mede door de de centralisatie, moet leiden tot een open bestuurssysteem. Het daarbij kritisch kijken naar de ambtelijke organisatie ervaart de fractie, mits dat zorgvuldig en voorzichtig gebeurt, daarbij als noodzakelijk. Namens de PvdA-fractie stel de J. Haasnoot dat de be stuursstructuur hechter diende te zijn. De wethouders dienen meer gemeenschappelijk be leid te voeren. Hij suggereerde derhalve om te komen tot een middelenwethouder, die zowel financien als personeel en or ganisatie in zijn portefeuille heeft. De heer Ten Hove (RPF) betreurde het, dat het afgelopen jaar een aantal diep tepunten kende. De visie op welzijn en het subsidiebeleid blijft tot zijn spijt ongewijzigd. Volgens de RPF was het wel- zijnsplan geen plan, terwijl de uitgangspunten van humanis tische grondslag waren, met soms liberale of socialistische elementen. Ook de SGP bleek moeite te hebben met dit wel- zijnsplen, zij het dan dat men toch er ja tegen zegt.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 17