^etdaeGowcwt Universiteit eist ontruiming Brill op korte termijn STAD OMGEVING Tientallen klachten over renovatie Evertsenstraat K S I J Hoekema (D'66) verzocht om nog even te blijven ID: koopprijsgrens rder omlaag Minder verkeer op Morsweg Museumdag in Lakenhal bTr KORT GEDING TEGEN BURGEMEESTER GOEKOOP Hoogste punt kantorenhuis Gaat jesboorder weer actief DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 PAGINA 15 VI b 1: rden r de uit een! k in I aop- een| )EN De VVD-fractie in de gemeente- wil dat de koopprijsgrens van woningen jr wordt verlaagd. Het college van B en W je grens waarboven een woonvergunning een koophuis nodig is, verlagen naar 100 gulden maar dat gaat de VVD niet ver «g jberalen stellen 110.000 gulden voor en zul- lat maandag tijdens een gemeenteraadsver- ring aan de orde stellen. De huurprijsgrens laandag vastgesteld worden op 650 gulden, voorstel van de VVD zal het overigens ■sehijnlijk maandag niet halen De PvdA Jein Links zien er niets in en het CDA zei ravond tijdens een vergadering van de scommissie volkshuisvesting nogal ver te zijn over de plannen van de VVD. Koopavonden op feestdagen LEIDEN In verband met de feestdagen in december mogen extra koopavonden worden gehouden op 2, 3, 4, 20 en 23 december. De verruiming van de winkelsluitingswet geldt ook voor de markt- en straat handel. Dé winkels mogen on beperkt geopend zijn tussen 05.00 en 18.00 uur op 29 no vember. 2, 3. 4. 5. 20. 23. 24, 27, 30 en 31 december als ook op 2 en 3 januari en tussen 05.00 en 17.00 uur op 30 november, 21 en 28 december alsmede op 4 januari. Dit heeft de gemeente Leiden besloten. LEIDEN De gemeente wil in samen werking met de bewoners maatregelen nemen om de grote hoeveelheid ver keer op de Morsweg tot acceptabele aantallen terug te brengen. Voor de opening van de Dr. Lelylaan maakten per etmaal 6000 auto's van de Morsweg gebruik. Dit aantal is inmiddels afgenomen tot 2500 maar dat is nog te veel, vinden be woners en gemeente. De maatregelen bestaan uit het treffen van een aantal verkeersbelemmerende maatregelen. Maandagavond 28 oktober wordt hier over een hoorzitting gehouden in de aula van de BTS aan de Vondellaan. Gemeente bemiddelt in ruzie over stadsverwarming LEIDEN Wethouder D. Tesselaar is bereid te bemiddelen in de ruzie tussen het Energie Bedrijf Rijnland (EBR) en de Federatie van Woningbouwverenigingen over de stadsver warming in de Stevenshofpolder. De bewoners van de Stevenshof betalen jaarlijks 600 gulden teveel, omdat het EBR en de Federatie het niet eens kunnen worden over doorberekening van de kosten van de stadsverwarming. Maandag buigt de gemeenteraad zich in een in terpellatie op verzoek van de SP over de kwes tie. Dat zal er hoogstwaarschijnlijk toe leiden dat de zaak verwezen wordt naar een raads commissie om daar nauwkeuriger te worden uitgezocht. Tesselaar zei gisteren dèt hij zich al maanden met de ruzie bezighoudt. Een snelle en simpele oplossing van het conflict verwacht hij niet: „Dan was het allang gebeurd". LEIDEN In het stedelijk .museum De Lakenhal wordt morgen de halfjaarlijkse mu seumdag gehouden onder de titel 'Museumbeleid tussen feit en fictie'. De Nederlandse Mu seumvereniging wil tijdens de- bijeenkomst de inhoudelijke aspecten van het museumbe leid van de rijksoverheid be spreken, mede aan de hand van de zojuist verschenen Mu seumnota van minister Brink man. De bijeenkomst begint om kwart over tien. Gereedschap gestolen LEIDEN Vanuit een keet op de hoek Ververstraat, Oude Herengracht is in de nacht van dinsdag op woensdag voor bijna 10.000 gulden aan ge reedschap en machi nes gestolen. De inbre kers zijn de keet bin nengekomen door de deur op brute wijze te forceren. De keet stond daar in verband met de bouw van de nieuwe Verversbrug. Soepspoor leidt tot ongeval LEIDEN Een soepspoor van een soepkar, die rondrijdt op het terrein van het Acade misch ziekenhuis leidde er gis termiddag omstreeks half drie toe, dat een 26-jarige motorrij der uit Den Haag in een slip terecht kwam en viel. De glibberige substantie, die gretig wordt genuttigd door de werknemers bij het AZL, maakte de motor onbestuur baar. Over de verwondingen van de motorrijder was niet veel bekend. Hem werd op het terrein direct eerste hulp ver leend. 'elfare het gebouw van het Rode uis aan de Apollolaan 1B rót vanavond de jaarlijk- verkoping van de Wel fa- gehouden. Tot negen uur j men tegen redelijke jzen spulletjes kopen die >r gehandicpaten zijn ge- akt. Ook kan men een kje nemen op de rommel- irkt. ~=r \ardrock Katwijkse hardrock-for- \lie Atomic Steel treedt erdagavond op in het eehuys aan de Breestraat De zaal gaat om acht uur en, de toegangsprijs be- aagt drie gulden vijftig. leunie Staal» ijk werkgroep Staalwijk de Hervormde wijkge- •ente Staalwijk- Vredes- ■k houdt op 26 oktober reünie in het gebouw de Herenstraat 45. Al 'enen die in het verleden 'trokken zijn geweest bij f activiteiten worden op \ze manier in de gelegen- üd gesteld het gebouw te 'zoeken na de ingrijpende rbouwing die volgde op brand in februari '84. Be lgstellenden voor de reu- worden gevraagd zich te geven op vrijdag van- acht uur via tel. 143666, 3. vangelisatie Pinkstergemeente Lei- i houdt vanavond en orgen een evangelisatie mpagne in 't Bruggehoofd n de Steenstraat 11. Spre- de evangelist Jaap H loy die spreekt over 'Red- ig en genezing'. De bij- j nkomsten beginnen op ide avonden om acht uur. 'olksdansen ideren kunnen morgen- iddag vanaf twee uur eer terecht op de volks- msinstuif in clubhuis Ma tt aan de Zaanstraat 126. deelnamekosten bedra- i een rijksdaalder. Het ibhuis is bereikbaar met islijn 60. 'sychic TV 'HM Britse band Psychic TV, vanavond optreedt in •t Leids Vrijetijds Cen- im aan de Breestraat 66, mt voort uit de legendari- formatie Throbbing •istle. Centrale man is Ge us P. Orridge, die in 1981 Peter Christophersen Psychic TV-project irtte. Het tweetal richtte Temple of Psychic TV een semi-religieuze or- misatie met een instelling de wereld moet verbete- ?n. Het concert, waarvoor ?n kaartje een tientje kost, irjt opgeluisterd met au- visuele effecten en be- int om half elf. De volgen- is er een optreden an de Amsterdamse punk and Outrageous, die een tengeling van '77-en coun- y-punk speelt. De toe- wgsprijs bedraagt drie ilden vijftig en dit concert egin t om elf uur. De wirlgavond. vanaf negen op zaterdag, wordt van ?n apart tintje voortzien oor twee Haagse popdich- irs. Voor een toegangsbe- 'ijs voor dit evenement toet een rijksdaalder wor- en betaald. ak-theater voorstelling 'Golven van 'rrukking' van de theater- roep Motor, die zaterdag 26 ktober in het LAK-theater pgevoerd zou worden, gaat liet door. De voorstelling an Motor op vrijdagavond 5 oktober 'Tederheid' zal, ils aangekondigd, wèl irgaan. LEIDEN Het college van bestuur van de Leid- se universiteit heeft aan gekondigd een kort ge ding aan te spannen te gen burgemeester C. Goekoop. De universiteit heeft van Goekoop geëist dat het gekraakte pand van Brill aan de Oude Rijn maandag 28 oktober toch wordt ontruimd. Goekoop heeft daar gis teren op geantwoord dat hij niet in staat is maan dag politionele bijstand te verlenen en dat de ontruiming daarom moet worden uitgesteld. Het is overigens wel zijn de be doeling zo spoedig moge lijk na de vastgestelde datum te ontruimen. Het kort geding dient moge lijk morgen. Goekoop motiveerde zijn be sluit tot uitstel afgelopen maandag door te stellen dat de Leidse politie bij de ont ruiming bijstand van andere korpsen nodig heeft. Om die bijstand goed te kunnen or ganiseren. zou meer tijd no dig zijn. Goekoop zei „grote moeilijkheden" te verwach ten bij ontruiming van het kraakpand Het universiteits bestuur heeft zich overigens verbolgen getoond over het feit dat het dit uitstel uit de krant moest vernemen. Bij dat alles speelt nog een rol dat de krakers het pand afgelopen vrijdag vrijwillig verlieten en even later weer in bezit namen. Daarmee meenden ze aan het vonnis van de Haagse rechtbankpre sident van begin deze maand te hebben voldaan. Mogelijk dat de krakers zelf nog een kort geding tegen de univer siteit aanspannen, waarin de rechtbank gevraagd wordt uit te spreken dat de univer siteit door deze tweede kraakactie geen enkel recht heeft het pand te laten ont ruimen. Een andere moge lijkheid is dat deze zoge naamde herkraak bij het kort geding van de universiteit te gen de burgemeester wordt betrokken. De raadscommissie volks huisvesting boog zich gister avond ook over de affaire Brill. Wethouder D. Tesse laar (volkshuisvesting) her haalde bij die gelegenheid nog eens dat de gemeente be reid is garant te staan voor leningen, die de krakers wil len aangaan voor verbouw en koop voor Brill. Tesselaar wees erop dat als Goekoop het kort geding verliest de burgemeester gedwongen is maandag Brill te laten ont ruimen. Wint Goekoop het kort geding, dan betekent dat alleen maar uitstel van de ontruiming en geen afstel, benadrukte Tesselaar. „Uit eindelijk zal Goekoop toch moeten ontruimen". Hij schatte dat uitstel op een week of twee. De wethouder wees het ko pen van Brill door de ge meente volgens de univer siteit is dat de enige moge lijkheid om ontruiming uit te stellen af. „De krakers willen dat niet", aldus Tesse laar. Bovendien wil de wet houder dat zelf ook niet, on der meer omdat hij bang is met een groot leegstaand pand te blijven zitten. Tesselaar liet gisteravond verder weten dat hij vandaag nog een poging zou doen tot een vergelijk met de univer siteit te komen al verwachtte hij zelf niet dat dat zou luk ken. „De universiteit kan nu niet meer terug", vindt de wethouder. Qverigehs lijkt er nog enige speling te zitten in de eis van de universiteit. Deze laat de uitvoering van het vonnis van de rechter namelijk aan de deurwaarder over. Wan neer burgemeester en deur waarder alsnog overeenstem ming weten te bereiken over een andere datum, zal het be stuur van de universiteit niet dwars gaan liggen. In dit licht kan de brief van de uni versiteit ook gelezen worden als een waarschuwing en een aansporing voor de burge meester zo snel mogelijk tot actie over te gaan inplaats van een daadwerkelijke eis om maandag al tot ontrui ming over te gaan Het kantorenhuis op het Schuttersveld bereikte gis teren zijn hoogste punt. Het in vijf lagen opgetrok ken pand wordt in april 1986 opgeleverd en be staat uit een aantal klein schalige kantoorruimten die grotendeels in bezit zullen worden genomen door het uitzendbureau Manpower en het aanne mingsbedrijf IBB-Kondor. Andere activiteiten op het Schuttersveld zijn momen teel de bouw van een kan toorpand voor de NBBS. Hoewel de grond voor Schuttersveste, dat een hotel en een vergadercen trum omvat, reeds bouw rijp is gemaakt, is de bouw van een hotel op die plaats nog steeds onzeker. LEIDEN De bewoners van 92 woningen in (de omgeving van) de Evert- senstraat hebben tiental len klachten over de ma nier waarop de renovatie van hun huizen is uitge voerd. Lekkende douches, scheurende muren, kra kende vloeren, verzakkin gen en vocht komen in een groot aantal van de 92 huizen voor. Bovendien zijn de betrokken aanne mer (Arbouw) en de ge meente niet bereid serieus op te treden om een eind te maken aan de gebre ken, meent het PSP- raadslid H. de Mar. „Integendeel. Lapwerk en in dividuele reparaties in plaats van een structurele aanpak. Op deze manier worden, net zoals in een aantal andere nieuwbouw- en renovatiepro jecten in- Leiden waarbij grote fouten werden gemaakt, de bewoners weer de dupe". De la Mar heeft in schriftelijke vragen aan het college van B en W opheldering gevraagd. De renovatie van de woningen werd in 1983 uitgevoerd en kostte per woning gemiddeld 84.000 gulden. Het gaat niet al leen om woningen in de Ever- stenstraat maar ook in de om liggende straten. Vooral in de Van Speykstraat zijn veel klachten geconstateerd door de Technisch Bewoners Advi seurs (TBA's), die in opdracht van de bewoners een onder zoek naar de renovatie hebben ingesteld. De TBA's constate ren een groot aantal gebreken. Zo laat bijvoorbeeld ook de isolatie van de buitenmuren op een aantal plaatsen los. De bewoners ervaren behalve de lekkages vooral de kraken de vloeren als een grote erger nis. Tijdens de renovatie is spaanplaat op de vloeren aan gebracht wat een betere gelui disolatie tot gevolg had moet hebben. Dat blijkt niet overal gelukt: „De vloeren kraken zo erg dat ik mijn buurman kan horen lopen", aldus één van de bewoners. Volgens De la Mar kan het op knappen van de huizen ton- KRAKENDE VLOEREN, LEKKAGES, SCHEUREN EN VERZAKKINGEN nen gaan kosten. „Het is maar een schatting, maar als ze het goed doen ga je al gauw die kant op". Hij wijst erop dat re paratie van de verzakte vloe ren op de eerste verdieping van de woningen onder meer tot gevolg zal hebben, dat de vaak vastgeplakte vloerbedek king verwijderd moet worden. De bewoners zouden voor der gelijke kosten schadeloos ge steld moten worden. Toen de gemeenteraad zich over de voor de renovatie be nodigde miljoenen uitsprak, rezen er bij de PSP al de nodi ge twijfels over de manier waarop de gemeente de reno vatie voorbereidde. Zo werden inspraakavonden gehouden, terwijl de gemeente de plan nen al had ingediend bij het ministerie van volkshuisves ting. De bewoners werd ver teld dat er een architect bij de plannen was betrokken terwijl de betrokken woningbouwver eniging (de Eensgezinsheid) al les zelf deed. Verder ontstond discussie over de financiële gang van zaken. „En ouder wets Leids project", aldus De la Mar. Met name het toezicht op het werk zou volstrekt on voldoende. Een onafhankelijk bureau zou onderzoek moeten instellen naar de gemaakte fouten en de kosten- van reno vatie. V- De la Mar wijst erop dat wet- Evertsenstraat en een aantal zijstraten zijn grote fouten gemaakt. Momenteel worden nog eens 118 huizen in de Evertsenstraat en omgeving opgeknapt. Men is onder meer in de De Ruijterstraat bezig. houder D. Tesselaar van volkshuisvesting na vergelijk bare problemen bij eerdere re novatieprojecten (Heren gracht/Zijlsingel, Beethoven- laan) beloofde dat dergelijke fouten niet meer gemaakt zou den worden. „Blijkbaar is dat wat te optimistisch geweest". Tesselaar weigert elk com mentaar op de uitspraken van de het raadslid en het rapport van de TBA's: „Eerst wil ik me in de zaak verdiepen". OUDGEDIENDEN UIT PVDA EN CDA VERLATEN GEMEENTERAAD LEIDEN Het afscheid van D'66-fractievoorzitter J. Hoekema is niet zo de finitief als enkele weken geleden werd aangekon digd. Uit diverse geledin gen binnen zijn partij is een dringend beroep op hem gedaan om zich als nog beschikbaar te stellen voor de gemeenteraad die in maart volgend jaar ge kozen zal worden. De fractievoorzitter schijnt zich hier niet ongevoelig voor getoond te hebben. Hoekema wilde gisteren geen commentaar geven maar verwees slechts naar de ledenvergadering van D'66 in november waarin dé kandidatenlijst zal worden vastgesteld. Hoekema kondigde enkele we ken geleden aan niet beschik baar te zijn als raadslid. Het aangekondigde afscheid van de fractievoorzitter was een zware slag voor zijn partij daar de nieuwe fractie hierdoor de nodige ervaring zou moeten ontberen. Het tweede raadslid voor D'66, E. Snelders, maakt immers nog niet zo lang deel uit van de gemeenteraad. Binnen D'66 wordt erop ge gokt dat de partij na de ver kiezingen met drie zetels (de winst van één zetel zou de partij danken aan de terug keer van H. van Mierlo ia het parlement) terugkomt in de gemeenteraad. De partij zou daarbij een onmisbaar element kunnen zijn in de vorming van een progressief college met PvdA en Links Leiden. De afwezigheid van een, erva ren politicus als Hoekema (die bij de vorige verkiezingen liet weten belangstelling te hebben voor een wethoudersschap) zou D'66 uitsluiten van 'deelna me aan een dergelijk college maar, afhankelijk van de ver kiezingsuitslag, ook een pro gressief college onmogelijk maken. Officieel heet het dat van de zijde van het bestuur van de partij geen zwaarwegend be roep is gedaan op Hoekema om nog even aan te blijven. Niet wordt uitgesloten dat. af hankelijk van de politieke ge beurtenissen na de verkiezin gen, Hoekema slechts enkele jaren in de raad zal gaan zitten om nieuwe mensen in te wer ken. Het CDA-raadslid C. Vink heeft het bestuur van zijn par tij inmiddels laten weten in principe niet beschikbaar te zijn voor een volgende raad speriode. Vink vindt 13 jaar raadslidmaatschap voldoende terwijl hij bovendien de mach teloze rol van het CDA in de oppositie als frustrerend er vaart. Vink werd door zijn partij bij de vorige verkiezin gen op een onverkiesbare plaats gezet maar dat heeft naar zijn zeggen geen rol ge speeld bij zijn besluit. Vink is naast J. van Zijp het tweede CDA-raadslid dat het voor ge zien houdt. Ook de PvdA-fractie zal vol gend jaar in ieder geval twee oudgedienden moeten misseö. R. Eikerbout (hij was ooit nog eens wethouder voor volks huisvesting ter vervanging van D. Tesselaar) en T. Fal- laux, zijn niet van plan zich opnieuw kandidaat te stellen, Beiden zitten al zes jaar in de gemeènteraad. Naar verluidt overweegt ook het PvdA- raadslid C. Snelders haar deel neming aan de gemeenteraad volgend jaar te beeindigen. De VVD-fractie heeft tenslotte in haar geheel te kennen gege ven de politieke activiteiten nog vier jaar voort te willen zetten. LEIDEN Opnieuw hebben dieven door het boren van een gaatje in een deur met spanjolet-sluiting ingebroken in woningen. Dit keer werd in drie woningen ingebro ken aan Van der Brandelerkade, Du Rieustraat en Lo- renzkade. Een vierde poging mislukte omdat de bewoner de sluiting had vergrendeld. Uit de woningen werden in totaal enkele honderden guldens buit gemaakt. De zogenaamde gaatjesboorder, maakt een gaatje onder de handel van de deur, steekt er een staafje door en duuwt daarmee de handel omhoog, waardoor de deuren zich openen. Al eerder werden verschillende inbraken op deze wijze gepleegd en de Leidse politie waarschuwde toen ook dat mensen er beter aan deden deze deuren op eenvoudige wijze te vergrendelen. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 15