erjaardagsfeest VN brengt alleen Tewyorks verkeer in de problemen Koning Hoessein positief over voorstel van Peres Voedselhulp succesvol, maar crisis nog lang niet voorbij Zuid-Afrika geeft banken gunstig economisch beeld Polisario wil geen referendum 'IG APPLE HEEFT RUIMTE GENOEG VOOR TIENTALLEN REGERINGSLEIDERS ïieuw voorstel Moskou voor liddellange afstandsraketten Surij Broelfl i bij da igelijk^ «a-dam, cht dat. Ierland •ke be-, rinamë' heeft' de Suj' toe-i blazen] ziji» 30 zoJ id oveJ oor de1 De regeringsleiders die in New York de feestelijkheden rond de VN bijwonen, maken van de gelegenheid gebruik om met elkaar van gedachten te wisselen. Op een receptie sprak president Reagan gisteravond met de Russische minister van buitenlandse zaken Shevardnadze. Premier Thatcher ging op bezoek bij de secretaris-generaal (midden) en Bondskanselier Kohl onderhield zich met de Israëlische premier Peres (rechts). wapens in de hand toezicht staatshoofd verzocht om een bordeauxrode beddesprei en handdoeken met monogram men. De kamers van het hotel doen tussen de 195 en 285 dol lar per nacht, maar dit schrikt de afgevaardigden kennelijk niet af. Limousine Mevrouw Sorensen wijst erop dat de gelegenheid speciaal voor de kleinere landen en de ontwikkelingslanden van be lang is, meer dan voor de su- permogendheden. Voor de af gevaardigden van de minder aan de weg timmerende na ties is kennelijk niets te dol en zijn geen kosten te hoog. Alle remmen gaan Jos. Het populairste hotel is nog altijd het 'Waldorf-Astoria. Maar woordvoerster Barbara Wainscott merkt op dat er niets bijzonders n de hand is. „Wij doen dit soort dingen iedere dag, al veertig jaar lang". Wainscott voegt hier aan toe dat ooit een koning. een keizer en twee Ameri kaanse presidenten een ex- en een zittende dezelf de nacht in het hotel hebben doorgebracht. In het Waldorf- Astoria gaven president en Nancy Reagan gisteren de grootste receptie van deze week. De tafels in de voortreffelijk Franse restaurants aan Man hattans East Side, dichtbij het gebouw van de Verenigde Na ties, zijn bijna iedere avond allemaal gereserveerd. Elke limousine in een omtrek van 160 kilometer rond New York is gehuurd, aldus Sorensen. Zij zijn niet alleen gehuurd, maar zij rijden ook en dragen bij tot de verkeerschaos. President Ronald Reagan had gisteren niet meer dan 4 mi nuten en 28 seconden nodig om van het hotel Waldorf As toria naar het gebouw van de Verenigde Naties te rijden. Maar het kostte Manhattan uren om weer op gang te ko men. Reagans aankomst leid de tot de ernstigste verkeers opstopping sinds het bezoek NEDERLAND: VN MOETEN BETER EN EFFICIËNTER NEW YORK De Nederlandse vice-premier Van Aar- denne heeft gepleit voor een beter en meer efficiënt ge bruik van de Verenigde Naties bij het handhaven van vre de en veiligheid. „Wij geloven dat de Veiligheidsraad zijn aandacht op een beperkt aantal urgente problemen moet richten", aldus Van Aardenne in een rede voor de VN-As- semblée ter gelegenheid van de veertigste verjaardag van de VN. Van Aardenne bracht voor zijn toespraak een blik sembezoek aan New York. Hij kwam gistermorgen aan en keerde gisteravond weer naar Nederland terug. Aanvanke lijk zou premier Lubbers voor één dag naar New York rei zen en van de gelegenheid gebruik maken een aantal an dere regeringsleiders te spreken. Maar in verband met de kwestie van de kruisraketten besloot Lubbers thuis te blij- Vuilnisvaten Rond het gebouw van de Ver enigde Naties patrouilleren ongeveer duizend politieagen- houden. In de omgeving van het VN-hoofdkwartier worden brievenbussen en vuilnisva ten verwijderd, omdat die door terroristen gebruikt zou den kunnen worden om bom men te plaatsen. „Wij hebben enkele problemen gehad", al dus adjunct-commissaris Ge rard Kerins, zittend in een politiebusje tegenover het VN-gebouw en af en toe een oog werpend op de televisie- -monitors in de wagen. „De Indiër (premier Rajiv Gandhi) kwam naar het Waldorf met ongeveer 35 auto's in zijn co lonne en blokkeerde de toe gang voor die vent uit Zaïre (president Mobutu Sese Seko)". Veel hoogwaardigheidsbekle- ten. Op het dak staan ver- ders zijn bij aankomst op het scheidene veiligheidsfunctio- vliegveld afgehaald van afge- narissen met wapens van legen landingsbanen of in gei- zwaar kaliber en verrekijkers, soleerde hangars. Ieder kreeg In de straten waar de autoco- een appelvormig speldje uit- lonnes doorheen rijden, zijn gereikt met de tekst „Welkom speciale doorgangsroutes ge- in New York" in de eigen creëerd, waarlangs veilig- taal. De Apple is inderdaad heidsfunctionarissen met de Big genoeg. DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 PAGINA 11 (Vervolg van voorpagina) KOREM/GENEINA In het kamp Korem, voor slachtoffers van honger en droogte in Ethiopië, sterven van de 28.000 bewo ners nog maar een paar mensen per week. In het uiterste westen van Soedan rijpen de akkers gierst in de herstzon; ze tekenen het belang van vier maanden regen in het lang door droogte ge teisterde gebied. Na drie jaar droogte en woestijnvorming maakt Geneina, de Soedanese, provinciehoofdstad aan de grens met Tsjaad, weer zijn Arabische naam van tuinstad waar. Vrouwen van de Masa- lit- en de Zaghawa-stammen dragen langs de weg manden met de eerste vruchten van de oogst en mannen gaan erop uit met weldoorvoede paarden. Veehandelaren hebben hun kuddes uit de zuidelijke provincie Darfur opgehaald om te grazen en ze vet te mesten, voor ze in Khartoem worden verkocht. Waar drie maanden geleden kinde ren nog sprakeloos strompelden, te zwak om hun dagelijkse por tie voedsel in te nemen, wordt nu gespeeld. Langer regen In Korem verklaarde Nancy Sandberg, technisch directeur van de Amerikaanse kerkelijke hulporganisatie World Vision: „Het is zeker een stuk beter dan een jaar geleden, maar er zijn geen gewassen om de mensen volgend jaar te voeden". Hulpverleners wijzen erop dat ondanks de hulp en de regen, de problemen niet zijn opgelost. Ze waarschuwen voor zelfvoldaanheid. „De zon is zo heet dat het water verdampt. Drie of vier weken langer re gen had een groot verschil gemaakt", zei een medewerker. Ook Ethiopische en Soedanese autoriteiten wijzen erop dat de situatie ernstig blijft. Weliswaar hebben vroege regens veel ak kers een groen aanzien gegeven, maar even zovele streken lij den nog aan een gebrek aan water. In andere gebieden zijn ge wassen verwoest door tekort aan bestrijdingsmiddelen. Ook in Ethiopië hebben hagelstormen, late regens en gebrek aan zaden bijgedragen aan mislukte of slechte oogsten. Een jaar nadat de grootste noodhulp-operatie ter wereld het le ven redde van miljoenen hongerende Ethiopiërs en Soedanezen, zegt Kurt Jansson, vice secretaris-generaal van de VN-hulpver- lening in Ethiopië, optimistisch te zijn dat de crisis eind volgend jaar voorbij zal zijn. Hij noemde de toestand aanzienlijk minder ernstig dan een jaar geleden. Maar Jansson waarschuwde dat de hoop zal verdwijnen als de regens uitblijven, zoals in 1984 en daarvoor. In Soedan ontdekten hulporganisaties onlangs dat het snelle herstel in het westen door de komst van regen, deels misleidend werkt. Zuidwestelijk van Geneina, in de richting van het grens dorp Beia, troffen voedselkonvooien haarden van hongersnood die ze alleen maar vermoedden. Een rapport van de VN-organi- satie, opgemaakt na een rondreis door het gebied in vier maan den, omschreef de toestand in de derde week van september als ..ontzettend". In een geval „zaten kinderen rond hun dode moe der en kregen ze geen voedsel omdat hun rantsoendocument zoek was". Cholera heeft het gebied, blijkbaar vanuit het oosten, bereikt en bedreigt het leven van honderden als geen maatregelen worden genomen, zeiden buitenlandse artsen. Elf gevallen van de ziekte zijn onlangs gemeld vanuit Anjikotti, 220 km zuidelijk van Ge neina, zo blijkt uit medische documenten. De meldingen van de ziekte, die half mei al in Soedan is geconstateerd maar niet door het ministerie van gezondheid in Khartoem werd bevestigd, zijn volgens sommige bronnen de top van een ijsberg. De kans dat de ziekte zich verspreidt neemt toe nu het plaatselijke verkeer na de regentijd wordt hervat. Afhankelijk Afgelegen dorpen waar families zaden hebben moeten eten of nieuw zaad te laat ontvingen, zullen afhankelijk blijven van voedselhulp tot de oogst in oktober en november volgend jaar, aldus hulpverleners. In Ethiopië blijven volgend jaar nog 5,8 miljoen mensen afhankelijk van voedselhulp. Dat is weliswaar minder dan de 7,9 miljoen van dit jaar, maar er is zeker nog 1,2 miljoen ton voedsel nodig, zo is inmiddels becijferd. LONDEN/JOHANNESBURG Zuid-Afrika heeft de ban ken in het overleg over zijn schuldenprobleem gisteren een gunstig beeld van zijn eigen economie geschetst. Financiële deskundigen van Zuid-Afrika hebben tegenover vertegenwoordigers van dertig banken verklaard dat er de komende twee a drie jaar een overschot wordt verwacht op de lopende rekening van de betalingsbalans. Zuid-Afrika denkt dit jaar een overschot van twee miljard dollar te be reiken en een economische groei van 2,5 procent. Zuid-Afrika besloot in augus tus om de Schuldenbetalingen vier maanden op te schorten. Het land doet nu pogingen om duidelijk te maken dat er slechts sprake is van tijdelijke liquiditeitsproblemen. In bankkringen wordt gezegd dat het land vermoedelijk zal pro beren de bevriezing van beta lingen te verlengen als er geen schuldenregeling wordt getrof fen. De Canadese premier Mulro- ney heeft gisteren in de Vere nigde Naties gedreigd de ban den met Zuid-Afrika te ver breken als er geen vooruitgang komt in het afschaffen van de apartheid. Zweedse transpor tarbeiders hebben gisteren alle handel met Zuid-Afrika stilge legd. In Noorwegen en Fin land zijn dergelijke acties ook gevoerd. Bij straatgevechten rond Kaapstad zijn vannacht vijf mannelijke kleurlingen om het leven gekomen. De onlus ten deden zich voornamelijk voor in de Kaapprovincie. In het land van de apartheid is gisteren een grammofoonplaat uitgegeven ter ere van bis schop Tutu. De plaat, getiteld „Ere wie ere toekomt", bevat traditionele Afrikaanse mu ziek, gospels, gebeden, pop en jazz. 'ITENLAND EcktóeScHnam NEW YORK Koning Hoessein van Jordanië heeft zich positief uitgela ten over „de geest" van het vredesvoorstel van de Israëlische premier Peres. Hoessein noemt het voor stel een stap in de goede richting, aldus schrijft vandaag de New York Ti mes. Hoessein noemde Peres „een man met een visie". „Ik geloof dat zijn toespraak het begin is van een beweging in de goede richting", aldus de koning, die echter benadrukte dat hij om niet verder uitgelegde redenen geen gehoor zal geven aan de oproep van Peres om de staat van oorlog tussen beide landen onmiddellijk te beëindigen en onderhandelingen te begin nen. Peres verklaarde afgelopen maandag in zijn toespraak tot de Verenigde Naties dat hij be reid is tegen het einde van het jaarnaar Jordanië te reizen voor een vredesconferentie voor het Midden-Oosten. Gisteren verklaarde Peres dat hij een nieuwe oorlog tegen Is raël verwacht, als Jordanië zijn vredesinitiatief Verwerpt. De Israëlische minister van defensie Rabin toonde zich gis teren bezorgd over de toene mende diplomatieke contacten tussen Jordanië en Syrië, die Peres' vredesvoorstel verder zouden kunnen bemoeilijken. Syrië is een verklaard tegen stander van vrede met Israël. De Egyptische president, Moe barak, is vandaag in Jordanië voor overleg met koning Hoes sein. Vervolgens zullen zij sa men naar Irak reizen voor be sprekingen met president Sad dam Hoessein. Lang niet iedereen in de Israë lische regering steunt overi gens de voorstellen van Peres. Zo riep minister Sharon giste ren op tot de vernietiging door van alle Palestijnse guerrilla- bases op Jordaans grondge bied. -aël wo getroffi uizendi Daar va Doravon ing mi yjet-Un miljoef" van he urn aan rk in Auschwitz iet extreem-rechtse igeren „genezen" fe ITGART Voor straf in het vroe- le concentratiekamp Auschwitz wer- d Dat is volgens een Westduitse so it de SflQg een probaat middel om West- jongeren van hun extreem-recht- nkbeelden af te helpen. Vijf voet- i pporters die als straf voor rel- fc ipen honderd uur in het voormali- incentratiekamp hadden gewerkt, ;n daarna hun mening over joden en. Het voorbeeld kwam ter sprake wordjs een symposium over geweld en Israël lie in Stuttgart. Daar werd ook ge- dat er geen bijzonder verband be- tussen geweld in voetbalstadions sport. IJslandse vrouwen 24 uur in staking REIJKJAVIK De vrouwen op IJsland zijn vandaag voor 24 uur in staking om te protes teren tegen de ongelijke be handeling ten opzichte van mannen. Meer dan de helft van de IJslandse bevolking (240.000) bestaat uit vrouwen en tachtig procent van hen heeft een baan buitenshuis. Tien jaar geleden kwam bij een soortgelijke actie ook een groot deel van het openbare leven stil te liggen. Ook de ne gen vrouwen in het zestig ze tels tellende IJslandse parle ment zijn vandaag niet aan het werk gegaan. President DDR wellicht naar Bonn BONN De Oostduitse presidenl Erich Honecker zal mogelijk in de cember een bezoek brengen aan West-Duitsland. Dat is echter weel afhankelijk van de afloop van de topontmoeting tussen president Reagan en partijleider Gorbatsjov, volgende maand in Genève. Het dagblad Die Welt meldde gisteren uit diplomatieke kringen te hebben vernomen dat Honecker misschien al begin december zal komen. De regering in Bonn had geen com mentaar. Onder druk van Moskou werd een voorgenomen bezoek van Honecker aan de Bondsrepubliek in september 1984 afgezegd. NEW YORK Het Polisario, het bevrijdings front in de door Marokko bezette Westelijke Sahara, heeft Marokkaanse voorstellen voor een bestand van de hand gewezen. Premier Lamrani van Marokko kondigde tijdens een redevoering voor de Verenigde Naties in New York een staakt-het-vuren af en stelde voor een referendum te houden onder bewoners van het gebied. Het referendum zou onder toe zicht van de Verenigde Naties moeten geschie den. Ould Salek, de Polisario-vertegenwoordi- ger belast met buitenlandse betrekkingen, zei in een reactie dat vrede in de Westelijke Saha ra slechts mogelijk is wanneer de Marokkaan se troepen uit het gebied worden teruggetrok ken. Artsen Zonder Grenzen dreigt met vertrek uit Ethiopië PARIJS De organisatie Art sen Zonder Grenzen heeft ge dreigd Ethiopië te verlaten, tenzij zij toestemming krijgt voor de opening van een nieuw hospitaal in het noor den van het land. Het gaat om een hulpcentrum voor kinde ren in Kellala. De regering heeft die toestemming gewei gerd, omdat een hulpcentrum het beleid zou dwarsbomen om mensen uit het noorden van het land te evacueren naar het meer vruchtbare zuiden. alvadoi UIIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR Souveniers Unifillers ko pen in de Li banese stad Tyre nog snel even wat souve niers, voor het vertrek naar Neder land. De be wakingspos ten zijn in middels overgedra gen aan ba taljons uit Nepal en Fiji. De 155 „blauwe ba retten" zijn vanmiddag op Schiphol aangeko men. v8atfvo'g van voorpagina) len eiiSHINGTON De ewond^jet-Unie heeft een enlanduw voorstel ingediend egerinjL een tijdelijke bevrie- •weg1n£ van de Plaatsing van gelederferikaanse en Russische mt Duidellange-afstandsra- ntvoerten (INF). Dit blijkt uit i onbejjchten in de Ameri- M-* pers- igens Paul Nitze, coördina- de Amerikaanse rege- holiekd met betrekking de ontwa- ingsonderhandelingen, wil ikou de stationering be tzen van Amerikaanse shings-II en kruisraketten de Russische SS-20-raket, el in Europa als in Azië. je verklaarde dat Moskou voorstel onlangs in Genè ve ter tafel heeft gebracht. De Amerikaan ziet het als een po ging de besprekingen over de middellange afstandsraketten te scheiden van het overleg over de raketten voor de lange afstand en ruimtewapens. Sov jet-leider Gorbatsjov had tij dens zijn bezoek aan Parijs voor het eerst gezegd dat een afzonderlijk INF-akkoord mo gelijk moest zijn. Tot dan toe had Moskou een dergelijke overeenkomst steeds gekop peld aan vooruitgang op de twee andere wapenterreinen. Een bevriezing van alle SS-20's zou een tegemoetko ming betekenen aan Ameri kaanse bezwaren, dat voor gaande Sovjet-voorstellen al leen betrekking hadden op de SS-20's in Europa. Voor de Amerikanen was dat onaan vaardbaar. De Sovjet-Unie zou, om zich aan het akkoord te houden, de SS-20's gemak kelijk kunnen verplaatsen naar Azië, om de wapens tij dens een crisis weer snel terug te brengen naar Europa. De landen van het Warschau Pact, die gisteren in Sofia hun jaarlijkse bijeenkomst beëin digden, hebben voorgesteld de conventionele strijdkrachten van de Verenigde Staten en de Sovjet-Unie met ingang van 1 januari 1986 te bevriezen. Daarbij inbegrepen de troepen die buiten het nationale grondgebied zijn gelegerd. Waarnemers in Sofia zeiden dat dit voorstel een verdere poging vormt om de publieke opinie in het Westen te beïn vloeden in de aanloop naar de top Reagan-Gorbatsjov. YORK New Jrk is deze weken in fband met de viering het veertigjarig be- jan van de Verenigde ties de gastheer van de otste verzameling we- uit de geschie- Deze rol stelt de ierikaanse metropool ter nauwelijks voor flemen. De facilitei- van de Big Apple, zo- New York ook wel genoemd, zijn zo dat de presidenten, koningen en worden als betrof het groep buiten- toeristen. Alleen verkeer raakt deze wat van de kook. Sorensen. de vrouw voor de stad New York is met VN-aangelegenhe- verklaart dat ondanks de van ruim tachtig iatshoofden en regeringslei- ïrs alles zonder problemen erloopt. Zij concludeert dat lew York zijn reputatie van oofdstad van de wereld waar fakt. New York heeft de schikking over 100.000 eer- klas-hotelkamers en kan n extra 3.000 tot 4.000 gas- n wel aan. s hotels hebben het overi- tis wel druk met hun hoge Bten, van wie enkelen niet rugdeinzen voor bizarre ei- int LauF Zo werd in hotel Pierre- lar de vlaggen van Canada, fprus en Brunei boven de tofdingang wapperen, door niet nader genoemd 0 In de oude hut stond een martiale figuur ig in de houding voor een portret in een 1 bewerkte, zilveren lijst. Het stelde kennelijk persoon van vorstelijken bloede voor en de tiale figuur bracht stram een militaire groet. it uw welnemen, Majesteit," zei hij. „Ik ga nu I, doch voor U staat er als gewoonlijk ook een gezond portie klaar!" Sjeems Pond 'tandde bij het zien van de voedzame iltijd op tafel, want een aardappeltje met ge- J~in worst gaat er goed in als je honger En Sjeems had honger, dat weten wij. Dus ot hij zich meester te maken van een forse lie, en hoe een geheim agent zoiets opknapt, we de lezers nu tonen. Eerst gaf hij een paar flinke tikken met de vuist op de ruit en deze handeling veroorzaakte in de hut een enorme paniek. De bewoner stortte zich name lijk op het venster en rukte met zijn linkerhand gejaagd het gordijntje dicht. „Stommerik! Dat had je nóóit open mogen laten!" gromde hij. Te gelijkertijd trok hij met zijn rechterhand een ge laden geweer van de wand. Het was dus duide lijk, dat hij tot zeer ingrijpende maatregelen wenste over te gaan. Hij vloog immers onver schrokken de deur uit en begon in het wilde weg los te knallen op het donkere bos. „Kom op, schurken! Ik lust je! Leve de Koning!" riep hij uit. En hij had het zó druk met zijn krijgshaf tige schietpartij, dat hij niet zag hoe Sjeems Pond achter zijn rug de hut binnensloop

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11