Grote droogte in Frankrijk en Span je Spaanse politie grijpt leider autobaanrovers Mururoa, pokdalig atol in Stille Zuidzee li Rustige élégance bij YvesSain tLa uren t m BUITENLAND CeidAe Soutuut DONDERDAG 24 OKTOBER 1985 PAGINA lF (Van onze correspondenten Bob van Huët en Paul van der Voort) BARCELONA De al zes maanden durende droogte neemt in Spanje verontrusten de vormen aan. De melkpro- duktie loopt terug; de land bouw droogt uit; bosbranden teisteren het land en para doxaal voor zware overstro mingen wordt gevreesd. In verschillende streken hebben de overheid en boerenorgani- saties inmiddels de alarmklok geluid. De aanhoudende droogte is vooral rampzalig voor de boe ren in het noorden, waar de helft van alle Spaanse melk wordt geproduceerd. De wa terreserves zijn totaal uitgeput. Praktisch alle kleine stuwme ren in de gewesten Galicië, Asturias, Cantabria en Bas kenland staan kurkdroog. De plaatselijke autoriteiten heb ben honderden tankwagens gemobiliseerd die getroffen gebieden van het kostbare vocht hebben voorzien. Er wordt met man en macht naar nieuwe waterputten gezocht. De melkveehouders in het noorden zijn wanhopig en ei sen van de regering dat hun gebied direct de noodtoestand wordt verklaard. De situatie ziet er bijzonder somber uit. Door een tekort aan water groeit het gras niet genoeg en moeten de koeien worden bij gevoerd. Bij veel boeren zijn de wintervoorraden nu al uit geput. Op-grote schaal moet er voed sel worden bijgekocht. Boven dien is de verkoopprijs van het rundvee door de nadelige ef fecten van de droogte met f 200 tot 250 per stuk ge daald. Tot overmaat van ramp is de melkproduktie de laatste weken nóg verder gedaald. De melkcentrales vrezen een groot tekort en hebbben daar om vergunning gevraagd voor de extra invoer van 120 mil joen liter melk uit de landen van de EG. De boeren vinden de situatie „rampzalig" voor de veeteelt en „verontrustend" voor de akkerbouw. De landbouw loopt volgens hen ernstig ge vaar want de grond is overal kurkdroog en de nieuwe zaden komen slecht op. De voortdu rende droogte in Spanje brengt behalve enorme schade aan de landbouw en veeteelt ook een geweldige toename aan het aantal bosbranden met zich Een merkwaardige paradox is overigens dat de voortdurende droogte niet alleen bosbranden veroorzaakt. Ook het gevaar op enorme overstromingen neemt daardoor toe. De ge vreesde Spaanse „herfst- "-wolkbreuken zijn hiervan het gevolg; gigantische over stromingen (Valencia 1982, Bilbao 1984), vaak met dode lijk resultaat. De gemeentebe sturen in de noordelijke en Middellandse Zeekuststreken zijn daarom in staat van alarm. Ook Frankrijk wordt ernstig getroffen door de uitzonderlij ke droogte, die nu bijna vier maanden in grote delen van het zuiden heerst. De droogte is weliswaar een zegen voor de wijnboeren, maar een ramp voor de veeteelt. Terwijl de druiven in ideale omstandig heden rijpen voor uitzonder lijk goede wijn, knabbelen runderen en schapen nu al aan de wintervoorraad hooi. In het departement Lot is het groen voer op de weiden verpulverd en is het onmogelijk koolzaden te zaaien. Het ministerie van landbouw heeft inmiddels voor 24 gebie den de noodklok geluid. Ver wacht wordt dat die lijst bin nenkort met nog eens 12 ge bieden wordt uitgebreid. De overheid komt de getroffen veeboeren tegemoet met subsi dies. De overkoepelende Fran se boerenbond FNSEA is daar echter niet tevreden mee en eist een schadevergoeding van een miljard gulden. Voor de Nederlandse tuin bouw is het van belang dat de Franse tomaten het dit jaar erg goed hebben gedaan. Dooi de droge augustus en septem- bermand is ook de kwaliteit van de tomaten uitzonderlijk Israël verwacht duizenden joden uit Sovjet-Unie TEL AVIV In Israel den voorbereidingen getroff< voor de opvang van duizend) nieuwe immigranten die komende maanden uit de vet-Unie worden v< De Israëlische premier Pei heeft president Reagan Washington gevraagd er zijn ontmoeting met partijli der Gorbatsjov op aan te dril gen dat de stroom joodse granten weer op gang gebracht. Volgens een Israël sche woordvoerder maken i Russen altijd een gebaar v; goede wil aan de voora van een topontmoeting het Westen. In de Sovjet-Uni wonen meer dan twee mi' joden en duizenden van hebben een uitreisvisum gevraagd. (Van onze correspondent Paul van der Voort) BARCELONA De Spaanse politie is er ein delijk in geslaagd om de bende op te sporen die de afgelopen zomer gewa* pend met bijlen, messen en knuppels talloze over vallen heeft gepleegd op buitenlandse vakantie- -gangers op rustplaatsen en benzine-stations langs de autowegen van Catalo- nië. Volgens het ANWB- -steunpunt in Barcelona zijn minstens 15 Neder landse reisgezelschappen het slachtoffer geworden van de „autobaanrovers". De leider van de bende, een 21-jarige jongeman, is door de politie gearresteerd. Drie me deplichtigen, twee mannen van 29 en 28 jaar en een vrouw van 29 jaar, zijn er ech ter in geslaagd om weg te vluchten naar Frankrijk. Ze zijn wel geïdentificeerd en worden door Interpol gezocht. Het hele gezelschap bestaat uit neven en nichten van „El Va- quila", een gevreesde crimi neel uit Barcelona. De bende heeft vier maanden lang angst en paniek gezaaid onder de toeristen die Catalo- nië aandeden tijdens hun va kantiereis. Gisteren nog ont ving het ANWB-steunpunt in Barcelona een telefoontje van een verontruste Nederlander die vanuit Benidorm op weg was naar huis. Hij wilde weten op welke plaatsen de gevreesde bende de afgelopen maanden toege slagen had. Zijn angst was niet ongegrond, want de groep overvallers gebruikte regelma tig grof geweld. Bij het minste verzet sloegen zij er met mes sen en knuppels op los. Vaak sloegen de overvallers met knuppels alle ruiten stuk en eisten vervolgens alle geld en goederen op. Een tweede methode pasten de bandieten toe op parkeerplaatsen, wan neer het gezin de auto wel verlaten had. In dat geval lie pen de vier rovers op hun slachtoffers af, gewapend met ploertendoders, messen, ha mers en hakbijlen. Vervolgens ging de bende er niet alleen met geld en goederen, maar vaak zelfs met de auto van de slachtoffers ervandoor. Hun eigen gestolen auto lieten ze achter. Soms stuitte het gewelddadige gezelschap daarbij op onverwachte tegen stand. Bijvoorbeeld in het ge val van een Nederlander die ook door de bende was be roofd. De Nederlander weiger de zijn auto af te geven en zet te daarmee een „wild west- "-achtervolging in op de auto baan. Zonder succes overigens. De plaag van de autobaanro vers had overigens veel eerder beëindigd kunnen zijn. Al op 23 september werden twee bendeleden bij de Spaans- -Franse grens gearresteerd. De bandieten moesten echter wor den vrijgelaten bij gebrek aan bewijs. De getuigenverklarin gen ontbraken namelijk, om dat al hun slachtoffers toe risten al weer hoog en breed waren teruggekeerd in hun vaderland. De politie heeft echter wel fo to's gemaakt van de gearres teerde twee. Deze foto's wer den via Interpol voorgelegd aan de slachtoffers, waardoor de verdachten uiteindelijk toch definitief als leden van de gevreesde autobaan-bende konden worden geïidentifi- ceerd. Dit model draagt een simpele zwarte kokerjurk, gecombineerd met een rode bolero met con trasterende witte revers. In de taille een brede riem van imitatie-krokodillenleer. PARIJS Hoe minder hoe beter". Dat is het motto van de confectie- mode van Yves Saint Lau rent voor de zomer van 1986. Het lijkt wel of deze koning van de Parijse mode er over denkt om af. te treden, zo streng en so ber ziet zijn nieuwe col lectie er uit. De meeste ontwerpen zijn rus tig en elegant van lijn. Saint Laurent is de massa die wil opvallen niet ter wille: er is nauwelijks een juweel te be kennen, op een paar oorbellen na. Hij lijkt op deze manier de spot te willen drijven met col lega's, die in de gooi om de meeste aandacht zich te buiten zijn gegaan aan glimmende cocktailjurken en bijzonder opvallende ontwerpen of ju welen. Wat de mode voor vrouwen betreft is er bijna niets dat Saint Laurent niet heeft uitge probeerd. Hij liet zich inspire ren door de Russische platte landsmode. maar ook door Spaanse sexbommen. Nu lijkt hij zijn inspiratie van Beetho ven te krijgen: zijn klassieke combinaties zijn zo subtiel als een Beethoven-kwartet. Saint Laurent brengt een overvloed aan linnen panta lons, zeer geraffineerd van lijn, die gecombineerd worden met een getailleerd colbert of zijn befaamde korte bolero-jas je Zijn pakjes zijn het toppunt van élégance. De rokken zijn recht of nauw toelopend, tot op de knie. Af en toe zorgen kleuraccenten voor een verle vendiging van de zwarte basis- kleur: een zwarte kokerjurk wordt versierd met een rode bolero, voozien van fel con trasterende witte revers. De bedrukte stoffen vielen wat tegen bij deze ontwerper, die het toch nooit aan durf heeft ontbroken: Misschien wat duur, maar wat kleur en opdruk betreft zouden ze ver ward kunnen worden met het aanbod uit de grote warenhui- Eén van de beste modenieuw tjes van Saint Laurent is de wijd uitwaaierende leren rok, in rood of blauw, perfect voor iedereen die dacht al alles te hebben. Onderkoelde chique, zo zou je dit ontwerp kunnen omschrijven. Zelfs de avondmode bij Saint Laurent verkondigt de bood schap dat praalzucht uit is een „goedkoop" imago is in. Zijn bedrukte lange rokken en blouses zien er soms dan ook uit alsof ze van sofa-over trekken zijn gemaakt. Saint Laurent heeft nu duide lijk de richting van de een voud ingeslagen. Zijn ietwat sombere modebeeld is in totaal contrast met de explosie van kleuren en uitdagend vrouwe lijke ontwerpen die de meeste van zijn collega 's de afgelopen dagen hebben laten zien. SUZY PATTERSON Een mode! toont hier een door Yves Saint l rent ontworpen avondjurk van goudlamê. Premier Fabius bij kernproef MURUROA Een zware politieke delegatie met pre mier Fabius en minister van defensie Quiles is vandaag op het atol Mururoa aangeko men om de kernproeven bij te wonen. De Franse rege ring heeft tien journalisten uitgenodigd om vandaag aan wezig te zijn bij, wat ver moed wordt, een onder grondse proef met een neu tron en bom. Journ al is ten moesten vóór zij konden af reizen naar de plaats van handeling, schriftelijk ver klaren geen publiciteit te ge ven aan het tijdstip van de ontploffing noch de aard van het waargenomene. Foto's van het proefgebied mogen slechts met toestemming van het ministerie van defensie worden g'eplaatst. Het bijwo nen van de proef door jour nalisten is het gevolg van de verwikkelingen rond Franse kernproeven en van het schandaal van de aanslag op de Rainbow Warrior, een schip van Greenpeace. Twee schepen van deze milieu-or ganisatie, de „Vega" en „Da- rangian" bevinden zich dicht langs de territoriale wateren rond het atol. De „Greenpea ce" zelf is achtervolgd door pech, op de terugreis naar Nieu w-Zeeland. TAHITI De burge meester van Mangareva waande zich deze week zowaar even een be roemdheid. 'Twintig Franse journalisten, ver gezeld van artsen, acade mici en regeringsfunctio narissen, waren naar zijn eilandje gevlogen om met hem te praten over kanker, over babies die scheel geboren werden en over de mysterieuze ziekte waar de vissen in de lagune aan lijden. Het was immers pas zes we ken geleden dat burgemees ter Lucas Pacamara een kor te en eenvoudige brief naar de kranten, had gestuurd, waarin hij de aandacht ves tigde op het aantal kankerge vallen en misvormde babies op de eilandengroep Gam- biers, waar Mangareva toe hoort. Ook schreef hij over de vis sen in de lagune, die bijna al lemaal besmet zijn met de ziekte van Ciguatera, veroor zaakt door het eten van orga nismen die zich voeden met aangetast koraal. Zijn men sen hadden altijd vis gegeten, maar durfden dat nu niet meer. Ze waren niet geluk kig. Hij beschuldigde nie mand, maar hij hoopte dat zijn brief deskundigen zou aansporen een onderzoek - naar het probleem in te stel len. Mangareva, een eiland met 528 inwoners, ligt in de buurt van Mururoa, op zo'n 400 ki lometer ten oosten van het terrein waar Frankrijk al ne gentien jaar lang kernproe ven houdt. Op het eiland vind je nog een aantal schuil kelders uit de tijd dat er nog kernproeven in de atmosfeer plaatsvonden. Na de proef werd de bevolking met de tuinslang afgespoeld en weer naar huis gestuurd. Je hoeft overigens niet hele maal naar Mangareva te gaan: ook in Tahiti heerst on gerustheid over het groeien de aantal kankergevallen. John Doom, secretaris-gene raal van de Polynesische Protestantse Kerk, waar on geveer zestig procent van de 116.000 inwoners van Poly- nesië toe hoort: „We hebben geen bewijzen, maar we moe ten afgaan op wat we zien en dat is dat steeds meer men sen ziek worden. Ze krijgen kanker, leukemie en meer van dat soort problemen. Het probleem is alleen om het ook te bewijzen". Overlijdensakte De schrijfster Marie Thérèse Danielson houdt een dossier bij van alle kankergevallen waar ze persoonlijk mee ge confronteerd wordt. In het dorpje waar ze woont heeft ze de afgelopen drie jaar drie „verdachte" kankergevallen gesignaleerd. Eén van de slachtoffers werkt vier dagen per maand als havenarbeider in Mururoa, een baantje dat hem net zoveel geld oplevert als een maand werken in Ta hiti. Vermoedens in feiten omzet ten gaat echter niet zonder problemen. De Franse autori teiten hebben de publikatie van cijfers over de Polynesi sche volksgezondheid een tijd lang gestaakt en pas sinds 1983 zijn particuliere artsen verplicht de doodsoorzaak van hun patiënten op de overlijdensakte in te vullen. In het burgerziekenhuis in Tahiti werken uitsluitend militaire artsen en kankerpa tiënten worden meestal voor behandeling naar Frankrijk gestuurd. Secties worden behalve in geval van een gerechtelijk onderzoek nauwelijks verricht in Tahiti. Frankrijk publiceerde in 1983 een op zich zelf staand rapport, waaruit een lichte stijging in het aantal kanker gevallen viel te constateren. Maar dit werd geweten aan een grotere alcohol- en ta bakconsumptie. Eigen onderzoek Tot nu toe hebben 130 ont ploffingen plaatsgevonden, waarvan zeventig onder gronds. Sinds Mitterand in 1981 aan de macht kwam, is er veertig keer een kern proef genomen. Ladingen met een kracht van maxi- .maal 150 kilotori worden tot ontploffing gebracht in spe ciaal daarvoor geboorde ga ten in de lagune. De gaten zijn tussen de 600 en 1200 meter diep en worden opge vuld met cement. De explo sies veroorzaken temperatu ren van meer dan 100.0000 graden celsius en de druk kan oplopen tot meer dan een megapar. Het basalt verdampt en smelt en de omringende rotsen scheuren of versplinteren. Door de explosie ontstaat er een afgesloten holte, waarin volgens de autoriteiten al het radio-actieve materiaal „ge vangen" wordt gehouden, minstens 500 jaar lang. De vrees dat de proeven een aardbeving of vloedgolf zou den kunnen opwekken, of dat een deel van de atol ge woon zou afbreken, is vol gens hen ongegrond. Een kolonel („geen namen, alsjeblieft") van het Franse Experimenteer Centrum in de Stille Zuidzee (CEP) in Tahiti legt een schitterende brochure van het eiland op tafel. „Kijk, net Club Medite- rannée" lacht hij. Hij over drijft niet. Wat op tafel ligt is de kleurrijke folder die uit gedeeld wordt onder de troe pen, wanneer ze beginnen aan hun diensttijd van een jaar op het eiland Mururoa. Het heeft inderdaad veel weg van een toeristische reisgids, compleet met een beschrij ving van de beste stranden, zwembaden, bioscopen, ten nisbanen en restaurants. „We beschouwen Mururoa als een laboratorium", aldus de kolo nel. „Het leger is hier puur om veiligheidsredenen, ter wijl het Atoomenergiecen trum (CEA) wetenschappelij ke testen uitvoert. Natuurlijk is het veilig. De mensen op Mururoa leiden een volko men normaal leven". Deze Club Med-folder ver schilt nogal van een andere officiële publicatie, daterend uit 1980, waarop de gebieden van het atol aangegeven staan die tot verboden ter rein zijn verklaard of zwaar besmet zijn. De vele boorga ten en met cement opgevulde verzakkingen geven het landschap een pokdalige aan blik. Vindt de kolonel dat de kernproeven in de lucht van vóór 1975 een vergissing wa ren? „Nee, het was nooit ge vaarlijk. We hielden altijd goed rekening met de wind richting". Waarom voeren de Fransen hun kernproeven dan niet .uit in Frankrijk zelf, als het toch allemaal zo veilig „Omdat we geen Nevada- woestijn hebben", antwoordt de kolonel, en weer komen er kaarten op tafel, ditmaal met cijfers over de bevol kingsdichtheid. Propaganda De kolonel praat het liefst over de economische aspec ten van de kernproeven. Het leger bijvoorbeeld verschaft werk aan 3000 Polynesiërs ongeveer vijftien procent van de beroepsbevolking en neemt in totaal 33 procent van de Polyriesische econo mie voor zijn rekening. De inkomsten aan salarissen en belasting alleen al bedragen zo'n 900 miljoen gulden. „Vandaar dat de Polynesiërs ook de hoogste levensstan daard van de Stille Zuidzee hebben", aldus de Franse ambassadeur in Tahiti, Ber nard Gerard. De anti-kernwapen lobby wijst dergelijke argumenten af als „propaganda". De an tropoloog Bengt Danielson, de man van schrijfster Da nielson toonde aan, dat er maar heel weinig geld bij de eilandbewoners zelf terecht komt. Het overgrote deel wordt opgeslorpt door het le ger of de autoriteiten. „Er is nauwelijks wat te doen. Ze hangen de hele dag maar wat rond, halen aan het einde van de week hun geld op, en voorzien Frankrijk van de nodige statistieken". Maar omdat zoveel mensen voor hun inkomen afhanke- lQk zijn van de proeven, dur ven zij zich niet negatief uit te laten. Alleen de Protestantse kerk is verenigd in haar oppositie tegen de kernproeven. De Synode heeft unaniem geëist dat Frankrijk stopt met alle proeven en met het dumpen van radio-actief materiaal. Op de twee brieven van de Synode aan president Mitte rand is tot nu toe echter slechts één nietszeggende re actie gekomen. Er is een der de brief onderweg waarin ge vraagd wordt om een plaatse lijk referendum oVer dit on derwerp. Ambassadeur Gerard is niet zo onder de indruk van het verzoek om een referendum. „Zoiets hebben we niet no dig. Voor Greenpeace inte resseert men zich hier niet: in Parijs of in Auckland maakt de bevolking zich meer zorgen dan hier. We hebben een overeenkomst met Polynesië. Wij hebben een plaats nodig voor onze kernproeven, die we weer nodig hebben om onze defen sie in stand te houden. Maar in ruil daarvoor krijgt Poly nesië geld, veel geld, van ons. En de meerderheid hier is te vreden met deze komst". Premier Lange van Nieuw- Zeeland wil betere relaties met Frankrijk. Lange wil geschil snel bijleggen NASSAU Premier Lange van Nieuw-Zeeland heeft ge zegd dat zijn land de onenig heid met Frankrijk naar aan leiding van de Greenpeace- -affaire zo snel mogelijk uit de wereld wil helpen. Lange zei dat de gerechtelijke pro cedures tegen de Fransen die verantwoordelijk zouden zijn voor de aanslag op de Rain bow Warrior, waarschijnlijk tot medio 1986 duren. Dat is spijtig, omdat we ons tegen die tijd zouden moeten bezigr houden met het herstel van goede en constructieve be trekkingen met Frankrijk. „Dat land is toch eerder een politieke bondgenoot en han delspartner dan een land waar we nu mee overhoop liggen als gevolg van deze gi- giantische misrekening (van de Franse agenten)". Vrijlaten dochter Duarte ophanden MARION A In El Salvador' worden voorbereidingen ge troffen voor de vrijlating varjY^ 21 politieke gevangenen eriSr het vertrek van 96 gewondqjet- rebellen naar het buitenlandyw De Salvadoraanse regering komt daarmee tegemoet aaiL de eis van de verzetsbeweging FMLN, die zes weken geledeiteri de dochter van president Du-lde arte en een vriendin ontvoerder de. Duarte is naar een onbe^^ kende plaats gereisd om zijn dochter en haar vriendin op te vangen. De uitwisseling igen overeengekomen na bemidde-var ling door de rooms-katholiekd m' kerk in El Salvador. ing: Ikoi Izer fehii Surinaams <4 ie 1 verzet vraagt Nederland sabotage te voorkomen ROTTERDAM Het Surif naams verzet in Nederland t dat minister Van den Broell van buitenlandse zaken bij ddl Surinaamse regering stappenLrjj: onderneemt, om de mogelijkejji sabotage aan de Afobaka-damlIJ ongedaan te maken. Mocht datAU niet lukken dan zal NederlantH- desnoods de diplomatieke be trekkingen met Suriname.' moeten verbreken. Dit heeft^'9 P. Somohardjo, lid van de Su-U rinaamse Bevrijdingsraad in P€ Nederland gisteren in Rotter-"13 dam gezegd. Hij gaf ee: lichting op beschuldigingen' van de Raad dat legerleider1 Bouterse de dam wil opblazenr land dreigt. Paramaribo daardoor onder water komerf te staan. Somohardjo had rigens geen bewijzen vooi vermeende sabotage.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 10