Nu ook rellen in blanke woonwijken Y> Deprijsiseen wissewasje: van 845-voor 699- 90 \8 „Met slaven werd vroeger meer rekening gehouden DEKRANT BRENGT DE WERELD BIJ II THUIS. ZELFVERZEKERDE RAJIV GANDHI VREEST SIKHS NIET BEU BUITENLAND" £eicUc<3ouACUit DINSDAG 22 OKTOBER 198S PAGINA 5 ?£KT eóójf eagan wil ordanië voor niljarden wapens 13, 13; everen 12.' JA i in( 10.1 re, BLAPPE|vashington agan heeft het Congres gis- iren officieel op de hoogte ge- iracht van zijn voornemen lordanië wapens te leveren ter jyaarde van 1,9 miljard dollar "jbijna zes miljard gulden). Het -oorstel is zeer omstreden, rnidat talrijke Congresleden jinden dat de wapens een be- iging voor Israel kunnen CT H.0.tf°rmen 0 get Congres heeft 30 dagen de *1 om te reageren. Zowel in Senaat als in het Huis van jM^dï^jfgevaardigden is er een ieerderheid tegen onvoor- raardelijke levering. In de Se- aat hebben al 72 van de 100 enatoren een resolutie onder- eund, waarin de verkoop fordt verboden totdat Jorda- ië rechtstreekse onderhande ngen begint met Israël, lergelijke voorwaarden zullen rijwel zeker worden getrof- m door een veto van presi- ent Reagan. Alleen 'n twee erde meerderheid in het bngres kan het veto weer on- edaan maken. Hoewel men er i Republikeinse kringen vrij »ker van is dat het veto over- ind zal blijven, staat vast dat et politieke rumoer de presi- ènt veel schade zal berokke- en. volgens het Witte Huis is de jjrapenverkoop noodzakelijk, kmdat van Jordanië niet mag Lrorden verlangd dat het zich Inzet voor een vredesregeling het Israël „zonder de politieke ]n militaire steun van de Ver- nigde Staten". Onverwacht Prinses Diana heeft gisteren vol slagen onverwacht een bezoek gebracht aan Noord-lerland. Be waakt door duizenden agenten met honden, vuurwapens en he likopters bracht de prinses er vijf uur door. ZIJ schudde, onder toeziend oog van uiterst zenuw achtige agenten, handen en ver telde de Noordieren het allemaal geweldig leuk te vinden. Door de protestantse meerderheid werd de prinses juichend inge haald. Andersdenkende katho lieken werden angstvallig op af stand gehouden. Slechts één keer kreeg iemand de kans een spandoek met de tekst „Ga weg" omhoog te steken. De prinses zag het niet. Tsjechische dissident in inrichting WENEN De Tsjechische autori teiten hebben een man opgesloten in een psychiatrisch ziekenhuis, omdat hij twee jaar geleden kritiek zou hebben geleverd op de invasie van Tsjechoslowakije door het Warschau-pact in 1968. Een bron in de Tsjechische emigrantenbewe ging in Wenen zei dat het slachtof fer de 22-iarige Milan Vlk is. Deze zou op 7 oktober zijn opgenomen in een psychiatrisch ziekenhuis. Hij zou daar zijn behandeld met elek- tro-shocks en psychiatrische medi cijnen. De emigranten zeggen dat tientallen mensen in Tsjecho-Slo- wakije om politieke redenen in psychiatrische inrichtingen zitten. Reagan somber over Polen WASHINGTON President Reagan heeft verklaard dat de recente ontwikkelingen in Po len, waaronder de parlements- verkiezingen van deze maand, hem niet hoopvol stemmen ten aanzien van een nationale ver zoening in Polen. De Ameri kaanse president legde zijn verklaring af na een onder houd met Jerzy Milewski, een vertegenwoordiger Solidari teit. „De onlangs gehouden parlementsverkiezingen heb ben Polens wetgevende verte genwoordigers geen werkelijk publiek mandaat gegeven", al dus Reagan. ARBEIDERS GEDOOD IN ZUID-AFRIKA (Vervolg van voorpagina) JOHANNESBURG NEW YORK Blank Kaapstad is gisteren voor 't eerst di rect geconfronteerd met het straatgeweld, dat zich anders vooral afspeelt in de zwarte en kleurlingen- wijken. In het blanke cen trum van de stad richtten jongeren vernielingen aan en stichtten branden. Vannacht zijn in Zuid-Afrika sengeweld om het leven geko men en is een groot aantal ar restaties verricht. De omge ving van Kaapstad was op nieuw het toneel van brand stichting, geweld en stenen rooiende mensen. In Soweto bij Johannesburg zijn gisteren gevechten uitge broken tussen inwoners en trekarbeiders. Eén trekarbei der werd doodgestoken, waar na het lijk werd verbrand. Vermoedelijk zijn nóg twee trekarbeiders gedood. In het weekeinde kwamen al drie trekarbeiders om het leven. In de zwarte woonwijk Khay- elitsha bij Kaapstad heeft de politie een man doodgeschoten en in Kwazakele, in de ooste- het ras- lijke Kaapprovincie is het ver koolde lijk van een zwarte map gevonden. Een zwarte Zuidafrikaanse studentenleider is gisteren in een ziekenhuis overleden na dat hij uren was vastgehouden wordt een onderzoek inge steld. Leiders van Derde-Wereldlan den in het Gemenebest zijn te vreden met het compromis over sancties tegen Zuid-Afri ka, al hadden ze liever ver strekkender en bindende sanc ties gehad. „Een signaal aan Pretoria", al dus president Kaunda van Zambia. Premier Gandhi van India was het met hem eens. Oliver Tambo, voorzitter van het ANC noemde het besluit een overwinning voor de strijd tegen de apartheid". De top van het Gemenebest besloot zondag tot enkele bin dende strafmaatregelen tegen Zuid-Afrika, maatregelen die over een half jaar gevolgd worden door een tweede serie economische sancties op vrij willige basis. De Zuidafrikaanse mijnwer- kersbond zal binnenkort de staking hervatten bij de elf mijnen, waar vorige maand de staking „bruut werd gebro ken" door de politie. Dat heeft de zwarte voorzitter van de bond aangekondigd. De Zuidafrikaanse balie van advocaten heeft met spoed om een onderhoud gevraagd met de minister van wet en orde Louis le Grange naar aanlei ding van recente berichten over politie-excessen in de Kaapprovincie. De balie is vooral ongerust over het dood schieten van drie jonge kleur lingen in Athlon door agenten. In Pietermartizburg is gisteren het proces hervat tegen 16 lei ders van het Verenigd Demo cratisch Front (UDF), de grootste anti-apartheidsorgani satie in Zuid-Afrika. De 16 verdachten ontkenden schul dig te zijn aan hoogverraad. Het proces, dat wel een jaar kan gaan duren, begon met een primeur in de rechtsge schiedenis van Zuid-Afrika: voor 't eerst is een van reeh- .ters zwart. Het proces wordt overigens bijgewoond door vertegenwoordigers van de in ternationale commissie van ju risten en de Amerikaanse ba lie. Af BOEK WALLRAFF OVER TURKEN IN DE BONDSREPUBLIEK (Van onze correspondent Gerard Kessels) BONN Om de ellende te beschrijven van een groot deel van de ander half miljoen Turken in de Bondsrepubliek, ver momde Duitslands' be faamde journalist Günter Wallraff zich als de Turk „Ali". Twee en een half jaar lang poetste hij wc's, reinigde hij sloten, sjouw de hij stenen en werd hij door koppelbazen „uitge leend". In zijn boek „Ganz Unten" (Helemaal onderaan), dat deze week in Duitsland verschijnt, beschrijft Wallraff de dis criminatie en uitbuiting van de Turkse „weg- werpmensen". Hij beleef de „een stuk apartheid in de Bondsrepubliek". Na bij de staalgigant Thyssen een smerig en uiterst inspan nend karwei opgeknapt te hebben, zonder dat de veilig- heidsvoorschriften in acht ..Menjmoet^zich werden genomen, zei een Tu- om nesiër tegen Ali: „Met slaven Tas werd me„r rekening den ,en, oeanegen r.no wa» waarheid te vinden' houdt hij er toch rekening mee dat de processen bressen zullen schieten in zijn boek. Wallraff, die veel gesprekken heimelijk op de video opnam en volop materiaal heeft, kan het boek voortdurend aanvul len en wijzigen. Toneelstuk Een aanzienlijk deel van het boek is gewijd aan de meedo genloze praktijken van een koppelbaas, waarvoor Ali, alias Wallraff een tijdlang chauffeur is geweest. De man, die aangeduid wordt als „Ad- Ier", rijdt een peperdure Mer cedes en is lid van de sociaal democratische SPD Voor de Turken die hij uitleent in casseert hij bij een bedrijf als Thyssen 52 mark per uur. De Turken krijgen (jaarvan ech ter slechts negen mark. In een poging te achterhalen tot hoever Adler bereid is te gaan, ensceneert Wallraff een compleet toneelstuk. Hij laat een acteur uit Keulen optre den als de veiligheidsexpert van de kerncentrale in Wurg- jende betale ARÏ m werd vroej gehouden. Ze waren nog wat waard én men wilde zo lang mogelijk profijt van hun hebben. Maar bij de maatschappij te ont maskeren, men moet mislei- bedriegen om de boulevardblad op de loonlijst gassen- In de centrale is deed vervolgens in twee misgegaan. Om het manke- boeken haarfijn uit de doeken ment op te heffen moeten er hoe er bij de meestgelezen enkele eenvoudigi de Bondsrepubliek zaamheden het niet uit hoe snel v zijn. Er zijn genoeg die er op wachten aar te kunnen". Met een zwarte pruik, ee verfde snor en dónkere tactlenzen, had Wallra perfecte vermomming maakt e kapot Portier lieuwe, De Keulse journalist werd de slag eerder beroemd met zijn be drijfsreportages. Hij gaf zich een ge- uit als portier of chauffeur en ging dan tussen de middag de- monstra opeten i krant gewerkt wordt. Het resultaat was een aantal processen. Voor de verkoop van zijn boe ken zijn inside-reportage. Dat hij hogere personeel. Zijn naam nauwelijks Turks sprak voer- werd gemaakt door de ont- de hij terug op zijn „Griekse maskering werk- worden ruimte waar een zeer hoge radio-actieve-straling heerst. daT nleróngunstig. Of Adler niet een aantal gast- arbeiders heeft? De koppel baas, die geen scrupules heeft, al te graag bereid 'oor het gevaarlijke karwei te leveren. Ali moet °°k nu de Turken opsnorren. Als het Wallraff echt menens wordt, weet Ali de situatie te redden. Door politie-optreden te Intussen heeft hij, alleen al in is de Bondsrepubliek, meer dan mensen drie miljoen boeken verkocht. Processen komen ongetwijfeld weer. wordt ongetwijfeld weer ver weten dat hij zijn informatie onder valse voorwendsels ferenr als derTurken 's mor- moeder". In de huid i ander kruipen is de speciali teit van Wallraff Zijn credo: -blad „Bild". Als redacteur „Hans Esser" stond hij een tijdlang bij het heeft verworven. Maar hoe wel de vindingrijke journalist tot nu toe vrij mild behandeld wachten]'rondt Ali het leerza- is door de rechterlijke macht, me toneelstuk af. SMIDJE VERHOLEN EN DE KNAP-MUTATOR II 1115) Intussen zat kolone1 Plimmp te Graven-. O drecht gespannen te wachten op nieuws uit' Boecograd. Hij las kranten, luisterde naar radio- IJ berichten, maar voorlopig bleef alles angstwek- - kend stil. Zorgelijk stak hij de brand in een ver se pijp en hij dacht: „Ik zal toch iemand naar Boecograd moeten sturen. Een onopvallend ie mand, die zich gewoon als toerist gedraagt. Misschien is dit iets voor gaheim agente X-03. "da...., laat ik haar maar stjren." Overeen komstig deze briljante gedachte betrok kolonel Plimmp zijn geheime werkkamer in de kantoren van de ijzerhandel „Meyer en Vijfderibbe" en attente lezers zullen zich neg wel herinneren, dat geheim agente X-03 daai placht op te tre den in de vermomming van de charmante se cretaresse Theodora Dubbefcnuf. „Ik heb je hulp nodig, lieve kind," zei kolonel Plimmp. „Ik ben blij, dat Je hier nu zonder dat akelige mas kertje voor mij staat, want ik mag bliksems graag naar Je mooie kissertje kijken. Dat is het voorrecht van onschuldige, oude heren, begrijp je? Maar nu terzake. Kijk 'es op die kaart. Zie je de Vale Kale Baai? Welnu: Sjeems Pond is ge vangen genomen door de Nicolagoniërs. Doctor Polnyck heeft hem per onderzeeër langs die baai ontvoerd. Gelukkig heb Ik de kans gezien iemand aan boord te smokkelen, die zal probe ren Sjeems Pond te bevrijden. Maar tot nu toe heb ik nog niets gehoord. Daarom wou Ik graag, dat jij els toeriste naar Boecograd ging om daar eens stilletjes poolshoogte te nemen." Theo dora's hartje begon sneller te kloppen, toen ze dat hoorde. „Voor Sjeems Pond zou ik alles overhebbenlispelde ze. Israël: PLO verhuist naar Irak JERUZALEM De Pale stijnse bevrijdingsorganisatie PLO zal, onder militaire en politieke druk van Tunesië, vermoedelijk verhuizen naar Irak. Dat heeft de Israëlische minister van defensie, Rabin, gisteren gezegd. Rabin zei te bëschikken over informatie waaruit de verhuizing blijkt. Hij voegde daaraan toe dat Is raël blijft strijden tegen het terrorisme en dat de Israëli sche luchtmacht steeds weer in actie zal komen, zoals in Tunesië. Irak is volgens bron nen in Tel Aviv het enige Arabische land dat de PLO zou willen toestaan om zware wapens te voeren. Volgens de bronnen zou Arafat in eerste instantie niet zijn ingegaan op het aanbod naar Irak te ko men. Maar onder druk zou hij van mening zijn veranderd. Indiase premier bezoekt deze week ons land NEW DELHI Rajiv wen aan de Gandhi is mager gewor den het laatste jaar. Sinds hij deze maand precies een jaar geleden, na de moord op zijn moeder In- dira Gandhi, de leiding nam over de „grootste de- nog in een gr0eitempo vah 5,5 mocratie ter wereld", zijn tot 6 procent te behouden, zijn gelaatstrekken scher- Wanneer je me vraagt wat ik per geworden en is zijn xan haa,r geleerd heb, dan zeg houding zelfverzekerder. lk: moed- En de wil om door te Overmorgen arriveert de Indi- ^et watje denkt en voelt ase premier in Nederland voor dat lu'st ook al 1S daar ver" een bezoek van twee dagen. tegen wen aan de natie was voorbij. Ook de internationale situatie was veranderd. In veel opzich ten was haar taak veel zwaar der, maar desondanks toonde ze enorm veel moed en vastbe radenheid. Op het moment dat de hele wereld i Hij zal gesprekken voeren met premier Lubbers en minster Van den Broek. Dit bezoek is het laatste tijdens zijn reis langs Groot-Brittannie, de Ba- hama's, Cuba en de Verenigde Staten. Bij de begrafenis van Indira Gandhi traden ook Rajiv Gandhi's vrouw en kinderen op de voorgrond. Heeft zijn verantwoordelijke positie zijn privéleven veranderd? „Heel erg. Ik heb veel minder tijd voor mijn familie, maar ik probeer nu mijn werkdag wat Gandhi wilde. De Extremisten Een voorbeeld van het vast houden aan eigen ideeën wa ren de verkiezingen in de on rustige deelstaat Poenjab. Pré mier Gandhi geniet nog na van het succes van zijn verkiè- zingsgok. De gematigde Akali Dal-partij won met overmacht de verkiezingen. Door deze uitslag werd het sikh-extre- misme een grote klap toege bracht en dat was precies wat korten. In het begin maakte ik dagen van achttien of negentien uur. Nu werk ik vijftien of zestien uur per dag en ik probeer de zondagen vrij te houden. Vooral mijn kinde ren hebben er onder te lijden. Ze gaan niet langer naar school (om veiligheidsredenen) maar krijgen thuis les. Tot nu hebben ze zich goed weten te redden, maar kinderen van hun leeftijd vijftien en der tien moeten lekker bulten kunnen spelen met hun leef tijdgenoten, knokken". velen voor een overwinning van de extremisten, bleek on gegrond. De vraag is alleen in hoeverre de centrale regering de contro le behoudt op het vrijlaten van de extremisten, nu de Akali Dal een amnestie heeft afge kondigd? „Het hangt er van af over wel ke gevangenen het gaat. De gevangenen die beschuldigd worden van oorlogvoeren te- beetje kunnen gen staat jie op het le ger geschoten hebben daar f valt geen compromis over te Gandhi s familie heeft al twee s]uiten. Wat de andere gevan- Indiase premiers voortge- genen betreft, die onder de ju- bracht. Wat heeft hij van zijn risdictie van de regering grootvader t leerd? „Pandit Nehru met een vooruitziende blik. Van hem heb ik geleerd dat een Idiaas leider de dingen op Wat de situatie in de de lange termijn moet bekij- intjiase regio betreft: Gancftii kf_n; Niet dat imjn moeder dat heeft het Westen en in het h3j. i zijn moeder ge- poenjab vallen, daar moeten ze zelf over beslissen, wie te ïïfP gevaarlijk is om los te laten, èn wie niet". niet deed, een andere druk. Het gelukzalige gevoel toen weer geluwd, keerden weer terug naar hun normale bezigheden, het bou- j°P zonder de VS er herhaaldelijk van beschuldigd, niet genoeg aandacht te schenken aan de nucleaire plannen van Pakis- VENDOMATIC .'vN*s^S5 L£L.7v' - 40b Alstublieft! Elf dagen lang 150 gulden voordeel bij V&D op deze uitsteken de Vendomatic wasautomaat. Pak die kans! 500 Toeren. Zo komt uw was lekker droog uit de automaat. Centrede bediening. Met één knop zijn diverse wasfunkties moeiteloos instelbaar. Drie schakelaars. Eén is voor halve wasbelading en één voor het energieprogramma. Daarmee is de automaat zuinig met energie en water. De derde schakelaar is voor een spoelstop. Cooldown programma. Hierdoor koelt het spoelwater gelijk matig af en kreukt uw was niet zo. Afmetingen en capaciteit. H85 x B59 x D55 cm. Max. 4 kg droog wasgoed. Veilig tot in de details. Door o.a.KEMA-keur en een Thermo-veiligheidssluiting. Hoogstaande kwaliteit. Vendomatic: de naam achter hoge betrouwbaarheid en lage prijs. Alle Vendomatic-produkten voldoen aan de strengste keuringseisen. Gratis thuisbezorgd. Wéér u ook woont in Nederland: wij bezor gen deze automaat bij u thuis, zetten hem neer waar u wilt en pakken hem uit. Gratis! Service en garantie. Eén vol jaar schriftelijke garantie op materiaal en constructie. Tijdens die periode vervangen wij defekte onderdelen gratis en vragen wij geen arbeidsloon en voorrijkosten. Ook na de garantie termijn staan onze snel en voordelig werkende service-monteurs altijd voor u klaar. Betaalservice. Bij aankoop van f 350.- of meer is gespreide betaling via Euro-(Betaal-) cheques of Giro betaalkaarten mogelijk. Ook kan bemiddeling bij een persoonlijke lening via de verzekeringsbalie ver leend worden. Deze oanbicding geldt l/m zaterdag 1 V&D bruist van leven. Al bijna 100 jaar! VROOMS DREESMANN

Leidse Courant | 1985 | | pagina 5