Bestuur CDA-Alphen zet fractie aan de kant Voorjaar 1986 wellicht bouw nieuw Schoorwijck CeidaeSotnonl Voorhouts Kwartetspel oorrang ders op senheims ispunt Demonstraties bij bezoek CDA-delegatie aan Alphen AGi ;IDEN OMGEVING ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 PAGINA 11 VOORHOUT In de serie Ge meentekwartetten verschijnt bin nenkort het Voorhout-kwartet. Het kwartet wordt uitgegeven door de stichting Het Boerhaave- huis in samenwerking met de Bondsspaarbank. Het kaartspel heeft negen onderwerpen. De kaarten bevatten foto's met eèn stukje tekst over een karakteris tiek plekje in Voorhout. Het Voorhout-kwartet verschijnt in een beperkte, eenmalige uitgave. De kwartetspellen zullen huis- aan-huis verkocht worden door 'de Scoutingroep Boerhaave. oordwijkse kruising oet veiliger worden PEN/NOORDWIJK De T-kruising Duin- oterwcg-Vogelaarsdreef moet veiliger wor- Dat heeft de streekcommissie voor de Bol- streek laten weten aan de raad van de ge- inte Noordwijk. De streekcommissie is een iraakorgaan op het gebied van ruimtelijke or- ing. Op de kruising ontstaan gevaarlijke ver- rssituaties door de onoverzichtelijkheid van kruispunt, de hoge snelheid van het gemoto- erd verkeer op de Vogelaarsdreef en de idzakelijke lage snelheid van het verkeer op Duinschoterweg, aldus de commissie. Zij wil itregelen. Ook heeft de commissie aan Gede erde Staten van Zuid-Holland gevraagd om NS-station in de bollenstreek. Volgens de imissie is de bereikbaarheid van het station i jen onvoldoende. Brandweerlieden gehuldigd Tijdens een feestelijke bijeenkomst heeft bur gemeester Bruggeman gisteravond drie brand weerlieden van het Leiderdorpse korps gehul digd. Zij kregen in de kantine aan de Simon Smitweg het brandweerkruis opgespeld. J.H.P. Ludlage (vijfde van links) en H. Bosman (derde van rechts) kregen het versiersel overhandigd omdat zij al twintig jaar hun krachten aan het brandweerkkorps hebben gewijd. M. van Tol (tweede van links) ontving de onderscheiding voor twaalf en een half jaar inspanningen. De vrijwilligersmedaille werd uitgereikt aan korps leden die zich al meer dan tien jaren hebben ingezet. J. Kuijpers nam tijdens de bijeenkomst afscheid van zijn collega's. Hij is benoemd tot onder-commandant van de Katwijkse brand weer. Van de gelegenheid werd gebruik ge maakt om de diploma's die het afgelopen sei zoen zijn behaald aan de betrokkenen uit te delen. Officiële opening fietspad Nieuweweg ZOETERWOUDE Gedepu- teerde T.F.J. Jansen opent dinsdag 29 oktober officieel het fietspad langs de Nieuwe weg in Zoeterwoude. Bij de brug op de kruising van de Nieuweweg met de Zuidbuurt- seweg zal Jansen om hlaf vier de officiële handeling verrich ten. Daarna is er een bijeen komst voor genodigden in het buurthuis aan de Weipoortse- weg 79a. De aanleg van het nieuwe fietspad draagt in be langrijke mate bij in de veilig heid van fietsers en voetgan gers. ENHEIM De voor- regeling op de kruising Pallandtlaan/Carolus iiuslaan met de Hoofd- it in Sasenheim wordt bin- i inkort gewijzigd. De Van A wfandtlaan en de Carolus •'«isiuslaan maken deel uit de secundaire weg 3 tus- Noordwijkerhout en Sas- leim. De gemeenten waar weg doorheen loopt willen in zijn geheel een voor- jgsweg van maken. Op het nblik heeft op de Sassen- hse kruising het verkeer -de Hoofdstraat nog voor- maatregei heeft voor weggebruiker overigens echt veel gevolgen, omdat verkeer op de kruising verkeerslichten wordt ge- >eld. Eerder is de inrichting I' het kruispunt al enigszins ■anderd dóór de uitvoering rt het gemeentelijke ver- li? (rscirculatieplan dat voor i snelle doorstroming moet gen. Ook is de werking van verkeerslichten gewijzigd. L linen verzetshelden de 01 rhiel or straten °£re[ Leidschendam ÏDSCHENDAM De ze- n straten in het plan-Voor- Igseweg, tussen de J.S. ;®_P chlaan, Looierslaan en örburgseweg, worden ge- iemd naar Nederlandse ver- tstrijders uit de Tweede We- a Meorlog. De straatnaamcom- f"rj^/ssie heeft de Lodewijk Ha- ifefraat, de Johannes Post- lat, Bernardus IJzerdraa- f, Gerrit Jan van der Veen- j"ur< aat, Hannie Schaftstraat, b®bc ndrikus Vullinghsstraat en •Frits Slompstraat voorge- ld. Vijf van de verzetstrij- rs werden tussen 1941 en mM5 door de Duitsers wegens n werk in het verzet gefu- •rd. Pastoor Vullinghs I in mei 1944 gearresteerd overleed een maand vóór bevrijding in het concentra- I(amp Bergen Belsen. Ds. imp werd in 1944 geïnter- rd in Arnhem waar hij idali aarok>r knokploegen werd be- jjd Hij overleed in 1978. LEIDSCHENDAM Het bestuur van de Stichting Prot. Chr. Verzorgingste huis Schoorwijck gaat een nieuw plan maken voor een tehuis met ongeveer 80 plaatsen. Aan de bouw daarvan kan waarschijn lijk volgend voorjaar wor den begonnen. Dit is het resultaat van her nieuwde besprekingen tussen het stichtingsbestuur, gedepu teerde J. H. Boone en B en W van Leidschendam. De plan nen voor een nieuw tehuis met 110 bedden evenveel als het huidige Schoorwijck liggen al enkele jaren klaar, maar kregen bij gebrek aan geld geen goedkeuring van de pro vincie. Bovendien werd van de kant van de provincie voor gesteld het prot. chr. verzor gingstehuis gedeeltelijk een al gemene signatuur te geven. Hiertegen rees in Leidschen dam verzet. Leidschendam krijgt nu welis waar 35 verzorgingsplaatsen minder, maar gedeputeerde Boone heeft toegezegd er alles aan te doen dat de gemeente binnen vijf jaar een algemeen verzorgingstehuis met min stens 100 plaatsen krijgt. Wet houder drs. F. IJmkers deelde dit onlangs aan de commissie sociale zaken en volksgezond heid mee. De wethouder zei dat de provincie voor 1990 geen garantie kon geven. Hij achtte het van groot belang dat via de politieke partijen en het gemeentebestuur druk op de provincie zou worden uit geoefend zodat Leidschendam hoog op de lijst van nieuwe verzorgingstehuizen komt. In een door de provincie uitge brachte nota over dit onder werp staat namelijk dat jaar lijks één, hoogstens twee nieu we verzorgingstehuizen voor ouderen kunnen worden ge bouwd. Het bestuur van Schoorwijck dat enkele jaren geleden al een verklaring van geen be zwaar heeft gehad voor het opstellen van de plannen, pro beert een deel van de plankos- ten van de provincie terug te krijgen. Een voordeel bij het inleveren van verzorgings plaatsen is volgens wethouder IJmkers dat het oude gebouw van Schoorwijck nu sneller tot wooneenheden kan worden omgebouwd. In het complex aan de Schoorlaan zouden 73 wooneenheden in de wohing- wetsfeer worden gebouwd. Als alles naar wens verloopt zou die verbouwing over twee jaar zijn beslag kunnen krijgen. Goederenveiling in Langeraar LANGERAAR Muziekvereniging Arti et Religioni houdt vanavond de jaarlijkse goederenveiling. Behalve levensmidde len als gerookte paling en taarten, is er ook weer een Arti-mar- mottenbak met drie marmotten te koop. De boerenkapel ver zorgt de muzikale aankleding. Veilingmeester Klijn heeft als vanouds de leiding van de veiling die om acht uur in het paro chiehuis in Langeraar begint. Een uur voor de aanvang zijn de ruim driehonderd soorten goederen in de zaal te bezichtigen. DE LUIERMANDEN: „Een halve eeuw Kraamvrouwen, afdeel- ing van de „Liduina-Vereeniging" te 's-Gravenhage. Naast zoovele luiermanden werden de duizenden vrouwen zoo nood- ig geholpen met eenig versterkend voedsel, melk en eieren in de eerste dagen. O de foto het bestuur der „Liduina-Vereeni ging". ging verdient onbetwistbaar waardeering". We moeten het, om de een of andere reden, nog steeds zon der Johan en zijn Beste Vriendjes en Vriendinnetjes stellen. In dit Raadselredac- teurloze tijdperk wordt de ruimte voor Opgaven en Op lossingen geheel gevuld met grappen en grollen. Ik zal er maar weer in spitten. „Pa tiënt (een rijke oom): „Ge zegt, dokter, dat dus mijn toestand beter is?" Dokter: „Niet alleen beter, ik kan u verzekeren dat gij gered zijt". Patiënt: „Uitmuntend dokter, maar mag ik u beleefd ver zoeken dit met de uiterste voorzichtigheid aan mijn neef te willen mededeelen?" Meneer A. tegen vriend B.: „Wat zegt ge wel van mijn nieuwe jas huhh? Fraai niet waar, zeg, wat? Nu, ze kost me ook honderd gulden". Vriend B.: „Dan zal uw kleermaker er zeker de ver- volgingskosten reeds bij gere kend hebben!" A. schijnt ook een amateur-jager te zijn ge weest. Hij vroeg aan B.: „Hoe oud zou zoo'n hert wel wor den?" B.: „Dat hangt er van af wanneer het geschoten wordt". De koetsier van die zelfde mijnheer A. ging handschoenen kopen. Win keljuffrouw: „U verlangt een paar handschoenen mag ik dan weten welk nummer u heeft?" Koetsier: „Nummer zeshonderd negentig, mejuf frouw". Een overste richtte zich tij dens de manoeuvres tot een majoor en zei: „Luitenant van Bommelen schijnt thans op gindsche hoogte zijn ge schut te richten op een troep vijandelijke mineurs die be zig zijn een loopgraaf te ma ken". Majoor: „Ik geloof dat ge u vergist, overste. Het zijn vrouwen die aardappelen rooien". Overste: „Heer ma joor, als ik zeg dat het mi neurs zijn, dan zijn het ook mineursMajoor: „Zeer goed, overste". Toen de ma joor na afloop der manoeu vres zijn rapport schreef, wil de hij gaarne aan zijn chef gehoorzamen, doch tevens ook de waarheid huldigen. Derhalve schreef hij in zijn rapport: „Vervolgens richtte luitenant van Bommelen het geschut op een troep vrouwe lijke aardappelmineurs". ALPHEN AAN DEN RIJN Het bestuur van de Alphense CDA-afde- ling heeft een groot deel van de fractie aan de kant gezet. Voor velen zal de kandidatenlijst van het CDA voor de gemeente raadsverkiezingen van volgend jaar maart dan ook een grote verrassing zijn. Maar liefst zeven zit tende raadsleden komen niet meer voor op de ad- vieslijst, zoals die door het CDA-bestuur aan zijn le den wordt gepresenteerd. Van de elf zittende leden blij ven er slechts vier over. De heren Van Drenk, Plompen en Vrij heben zelf besloten zich niet meer kandidaat te stellen. Dat geldt ook voor de huidige wethouder D. van Leeuwen. Hij had dat wel gedaan als de partij hem nodig had om voor nog een aantal jaar een wet houderszetel in te nemen, maar het bestuur is van me ning dat er genoeg deskundig heid in huis is om de twee wethouderszetels, die nu in handen van het CDA zijn weer te bezetten. Mevrouw Haak-Besseling en de heren Bijl en Hopman ko men ook niet meer op de lijst voor. Zij passen volgens het bestuur niet meer in de nieu we fractie. Het CDA-bestuur heeft dit jaar de kandidatenlijst opge steld na advies van een daar voor speciaal ingestelde com missie. Bij de keuze van de kandidaten is volgens het be stuur zorgvuldig bekeken of er veel kennis op diverse terrein aanwezig is. Daarnaast is de lijst zo samengesteld dat ieder CDA-lid zich erin kan vonden, omdat leeftijden, geslachten, geografische spreiding en ker kelijke achtergrond harmo nieus zijn verdeeld, aldus het bestuur. Zeker is dat de gemiddelde leeftijd van de toekomstige CDA-fractie beduidend lager zal liggen dan nu het geval is. Nu is de gemiddelde leeftijd boven de 50 jaar en dat wordt 41 jaar. Op 21 november zal de leden raad van het CDA zich over de lijst uitspreken. Onder redactie van Ton Pieters. Het was inderdaad een ware rage, 70 jaar geleden. Het lie ve vaderland stond bol van de militaire sportfeesten en óok het „Geïllustreerd Zon dagsblad" kon er niet genoeg van krijgen, getuige weer de aflevering van zaterdag 16 oktober 1915. „Nu heeft ook Haarlem zijn sportfeesten ge had. Ze werden georgani seerd op initiatief van mej- .Mary Fleischmann en den heer Schutte (Schutte) en werden onder groote belang stelling gehouden. Het pro gramma was ook hier zeer uitgebreid en bevatte o.a. snelwandelen, hoogspringen, hardloopen, een gymkhana- race waarbij de deelne mers onder een zeil moesten doorkruipen, een ton rollen, om te eindigen met zakloop- en touwtrekken, polsstok- springen, speerwerpen, dis cuswerpen enz." Maar er was meer gebeurd, in de voorgaande week. Zo werd het 50-jarig bestaan ge vierd „der afdeeling „Kraamvrouwen" van de „Liduina-Vereeniging" te 's- Gravenhage". „Tot op heden zijn in de vijftig jaren van haar bestaan door de veree- niging 11460 vrouwen aan een luiermand geholpen. Doch door deze gave werd in de latere jaren niet alleen een stoffelijk goed gedaan aan arme gezinnen, zij ont vingen daarmede tevens een krachtigen zedelijken steun tegenover de velen, die hen door allerlei middelen tracht ten te overtuigen, dat kinde ren een last zouden zijn. Het werk der Liduina-Vereeni- ALPHEN AAN DEN RIJN Het bezoek van 17 CDA-kamerleden aan Alphen is gisteren ge paard gegaan met demon straties tegen tegen de plaatsing van kruisraket ten. Bij binnenkomst in de gemeente werden de ka merleden verwelkomd door een aantal demon stranten die met spandoe ken hun ongenoegen ken baar maakten. 's Middags werden-er betogin gen bij het gemeentehuis ge houden. Hèt gemeentehuis werd ook beklad en maar werd gistermiddag al weer ge reinigd. Delegatieleider B. de Vries vond de kleine demon straties begrijpelijk. „De beslis singsdatum van 1 november nadert en mensen die zich zor gen maken over kernwapens zijn daar nu erg mee bezig". Tijdens het bezoek aan Alphen hebben de CDA-kamerleden de uitgeverij Samson Noord- hof bezocht. Volgens De Vries heeft Samson een belangrijke functie bij het doorspelen van informatie en gegevens aan de maatschappij. Na de rondlei ding door het bedrijf noemde De Vries Samson „een bedrijf met pit". Hij zei het tegen woordig plezieriger te vinden om bedrijven te bezoeken dan een tweetal jaar geleden. „Toen moesten we altijd reke ning houden met het feit dat veel bedrijven noodlijdend waren en steun van de over heid vroegen. Dat is nu duide lijk minder". Wat Samson be treft vindt De Vries het be langrijk dat dit soort informa tiebedrijven er zijn en dat ze in staat zijn een goede boter ham te verdienen. Hij was dui delijk onder de indruk van de kennis en gerichtheid bij de produktie van het bedrijf. 's Middags werd de delegatie ontvangen door het gemeente bestuur, dat niet naliet de be zoekers te wijzen op de slechte financiële situatie van Alphen. Het gemeentebestuur meende De CDA-delegatie betreedt het gemeentehuis. Rechts fractievoorzitter B. de Vries. dat de overheidsbezuinigingen nipt eerlijk verdeeld worden. „De grote ombuigingen zijn al lemaal op de schouders van de Nederlandse gemeenten afge wenteld". Volgens De Vries echter moet daar bij een ko mend regeerakkoord goed over nagedacht worden om te zorgen dat bezuinigingen gelij kelijk verdeeld worden over centrale en lagere overheden. Ook de traagheid van over heidsbesluitvorming was het Alphens gemeentebestuur een doorn in het oog. Na de ont vangst zijn de delegatieleden doorgegaan naar de gemeente Berkel Rodenrijs. De Vries: „We verlaten Alphen in de wetenschap dat we slechts een klein stukje van de gemeente gezien hebben". OVER DE BOEG: „Van het oostelijk oorlogsterrein: Duitsche cavalerie passeert den Bug over een schipbrug". DE MOOIE GROT: „In den tuin van het St.Jeroens Gesticht te Noordwijk werd door den aan nemer W.P. de Vreede een mooie „Grot van Lourdes" gebouwd. Het initiatief voor den bouw der grot werd genomen door den Heer C.J.L.van der Meer, lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland en woonachtig te Noordwijk. Eenigen tijd geleden zegende de Z.Eerw.Heer Pastoor van Noordwijk, Th. Sarter, de grot ir^". MOTORDUIVELS: „Op de militaire sportfeesten te Haarlem zag men ook dit carrousselrijden van eenige motorrijders uit den Haag".

Leidse Courant | 1985 | | pagina 21