0omcwit Veerkracht economie groter dan gedacht Actieplan voor veiliger verkeer dl Ziekenfondsraad: hogere premies BON: PLEIDOOI VOOR IMPULS INVESTERINGEN Botha dreigt westen dmet chroomboycot Israël wil direct met Jordanië onderhandelen Vandaag oppagma Autoradio's «5® CcicLc (Bou/tant Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel.071 122244. Voor abonnementen: tel.071-313677. Giro 103003 Bank:Amro-bank N.V. Leiden. Directeur-hoofaredacteur IJ.Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Abonnementen: (incl.5% BTW) per maand f 21.89 (aut.betaling),kwartaal f 65,68, jaar f 250,86. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur, zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur tel.071 -122248. Advertenties: (excl.5% BTW) f 0,61 per mm, kleintjes f 0,43 per mm. Dinsdag 22 oktober 1985, 77e jaargang no. 23329 Het rakettenbesluit in „Hier en Nu" op Ned. I om 22.20 uur. Om 23.00 uur Hill Street Blues. Op Ned. II om 19.35 uur in „Kenmerk Nicaragua en om 21.30 uur serie „Het hart van de draak". Op Duitsland 2 om 22.05 uur film „Das rigorose Leben". Zonnig en middagtemperatuur ongeveer 13 graden. In de nacht en vroege ochtend enke le mistbanken en minimum temperatuur omstreeks 2 gra den, matige oostelijke wind. Zon op: 7.19 uur, onder: 17.29 uur. Hoogwater Scheveningen: 11.13 en 23.48 uur, laagwater; 6.02 en 18.53 uur. )ostenrijkse kaas liftig door cellofaan WENEN In verpakte Oostenrijkse aassoorten is het giftige di-ethyleen- lycol aangetroffen. Die stof was eerder it jaar oorzaak van een internationaal -ihandaal rond (voornamelijk) Oosten- fikse wijnen. De giftige stof die in de lerpakte kaas is gevonden komt uit dlofaanverpakkingen die uit de bondsrepubliek zijn geïmporteerd. De vergiftigde" kaas werd alleen in Oos- ?nrijk verkocht. Hoeveel er over de jonbank is gegaan is onduidelijk. Het Ministerie van gezondheid in Wenen »eft maatregelen in voorbereiding om produktie van di-ethyleenglycol in Cellofaan te verbieden. Alleen voor vrouwen In Llanelli, een plaatsje in Zuid- - Wales, is een taxibedrijf opge richt dat alleen vrouwelijke passagiers vervoert. ,,Het is geen sexe-discriminatie", al dus de 37-jarige Glenys Pres ton (op de foto achter het stuur van haar auto), de op richtster van het nieuwe taxi bedrijf, „maar sommige vrou wen vinden het gewoon pretti ger als ze een vrouwelijke chauffeur hebben, vooral 's avonds. Met een vrouw achter het stuur kunnen meisjes tij dens de rit even lekker babbe len, veel meer dan met een man. Wanneer je met een man het weer hebt besproken, houdt de conversatie op". Medische terreur in Bhagwan-commune PORTLAND In Rajneeshpuram, de Bhagwan-commune in het Amerikaanse Oregon, is een ware medische terreur uit geoefend. Dat schrijft The Oregonian, een krant in Oregon. Volgens het blad zijn in elk geval twee mensen geïsoleerd omdat zij volgens onderzoeken aan AIDS leden, ter wijl dit niet waar was. Vermoed wordt dat hun symptomen het gevolg zijn geweest van vergiftiging. Ook zijn kalmeringsmid delen toegediend om lastige sanyassins on der de duim te houden. Vermoed wordt dat een en ander het werk is geweest van aan hangers van Sheela, de inmiddels van het toneel verdwenen secretaresse van de Bhagwan. De Amerikaanse federale re cherche stelt een onderzoek in. Maan ontstaan uit ring stenen rond de aarde WASHINGTON De maan is ontstaan uit stenen, die in een ring rond de aarde draaiden. Die ring ontstond na een bot sing van een meteoor met de aarde, op een moment dat deze nog voornamelijk vloeibaar was. De maan is gevormd uit een deel van die ring; de rest van de ste nen is als meteoor of asteroïde het heelal ingeschoten. Dit zijn enkele conclusies van de Amerikaanse astronoom Richard Durisen, die met zijn onderzoeksresulta ten ingaat tegen de opvatting, dat de maan ooit in één stuk van de aarde is „losgescheurd". De hypothese van Durf- sen ondersteunt een theorie die George Darwin, zoon van de befaamde Charles Darwin, al in 1879 naar voren bracht. DEN HAAG - Het hui dige winstherstel be hoort tot de spectacu lairste naoorlogse ont wikkelingen. De veer kracht van de Neder landse economie blijkt bijzonder groot te zijn. Misschien wel groter dan gedacht. Dat kan worden geconcludeerd uit de bundel „Neder land in zaken", samen gesteld ter gelegenheid van het 40-jarig jubile um van de Nationale Investeringsbank, die dr. A. van der Zwan. vanmiddag aan Prins Claus is aangeboden. De bundel werd digd onder hoofdredacteur schap van dr. A. van der Zwan, directeur van de Na tionale Investeringsbank. Zij bevat bijdragen van een groot aantal Nederlandse economen van naam, onder wie Batenburg (ABN), Bom- hoff (Erasmusuniversiteit), Dekker (Philips), Drees- mann (VenD), Ruding (mi nister van Financiën). Rut ten (topman Economische Zaken) en Den Uyl (opposi tieleider). Lezing van hun bijdragen kan tot geen andere conclu sie leiden dan dat de Neder landse economie behoorlijk in de lift zit. In twee jaar heeft het investeringsni veau zich gewelidg ten goe de gekeerd. In 1984-1985 namen de investeringen in de industrie toe met 40 pro cent. De groei van het reële nationale inkomen ligt thans rond drie procent, wat meer is dan de twee waarmee nog steeds in poli tiek Den Haag gerekend wordt. Zowel in arbeidskli maat als kostenniveau is de Nederlandse concurrentie positie sterk verbeterd. Toch stellen de economen vast dat nog lang niet alles rozegeur en maneschijn is. De werkloosheid en het overheidstekort zijn immers nog steeds te hoog. Bij een produktiegroei van twee procent per jaar zal de werkloosheid de komende tijd nog niet kunnen dalen. Tegelijk dreigen de Vere nigde Staten hun rol als trekpaard voor -de Wesieu- ropese te verlie- De schrijvers in de bundel pleiten tegen die achter grond voor een impuls van de investeringen die het best gegeven kan worden door na de export nu de binnenlandse investeringen meer te gaan prikkelen. De veel te hoge belastingdruk zou moeten worden ver laagd waarmee de consump tie kan worden opgepept. Dat zal vervolgens nieuwe investeringen oproepen. Te gelijk zou ook de overheid zelf mee moeten investeren. Nu lijkt alleen nog maar overwinst te worden omge zet in werk. In een later stadium kan dan de slogan „meer winst, meer werk" echt waarheid worden. 'm HHHHH Op de vakbeurs voor relatiegeschenken, Sale, in de RAI in Amsterdam dit kleinood: een horloge met ingebouwde aansteker. Je kan in elk geval zien of het tijd is voor een trekje, of juist niet. Veel jongeren bezig met kleine misdaad NIJMEGEN Het merendeel van de jongeren tussen 12 en 17 jaar maakt zich wel eens schuldig aan delicten zoals winkeldiefstallen, fraude met openbaar vervoer, fietsdiefs tallen en inbraken. Dat crimi nele gedrag is het gevolg van een leerproces, dat vooral wordt beïnvloed door ouders die het niet zo nauw nemen of 0,verkeerde" vrienden. De af komst is niet van invloed, zo stelt de Nijmeegse criminoloog drs. G. Bruinsma naar aanlei ding van zijn onderzoek waar op hij donderdag promoveert. Volgens Bruinsma heeft 86 procent van die jongeren zich wel eens schuldig gemaakt aan „kleine criminaliteit". Meisjes blijken overigens minder de licten te plegen dan jongens. Bij het ouder worden nemen ook hier de invloeden van ou ders en vrienden in het leer proces af. v'Ifl*JOHANNESBURG/NEW :_0 dj/ORK De Zuidafrikaanse )üre a Presi^ent Pieter Botha heeft g net westen gisteren gedreigd de export van zeldzame grond- stoffen stop economische sancties tegen Euid-Afrika worden genomen. wPfTciI Zuid-Afrika zijn chroom- .i «export stopzet, J zouden (2x) S Amerikanen hun baan ^Verliezen en de auto-industrie in Europa zou tot stilstand ko- tnen", zo hield Botha een bij eenkomst van de Nasionale 'artij in Bethlehem (Oranje rrijstaat) voor. Zuid-Afrika is de grootste chroom-producent de westelijke wereld. «Mijn boodschap aan de Vere nigde Staten en aan het Britse Gemenebest is dat zij zelf in de t l-l ggevei Lei jij de d dan keslui nk (2) Mar tot kuil kunnen vallen die ze voor Zuid-Afrika graven", aldus Botha. Hij herhaalde dat zijn regering nooit zal kunnen in stemmen met de invoering van algemeen kiesrecht. Ook sloot hij uit dat er een zwarte kamer in het parlement kan komen naast de bestaande ka mers voor blanken, kleurlin gen en Indiërs. Het ultimatum van het Geme nebest dat binnen een half jaar een begin gemaakt moet zijn met de ontmanteling van apartheid noemde hij onaan vaardbaar. Gesprekken met het African National Congress sloot hij opnieuw uit. AMMAN WIJST VOORSTELLEN AF NEW YORK De Israë lische premier Peres heeft in een toespraak tot de Verenigde Naties voorge steld, dat zijn land en Jor danië voor het eind van het jaar vredesonderhan- jllecti delingen beginnen. In de Jordaanse delegatie mo gen van Israël ook Pales- tijnen zitting nemen, zo lang zij „zich tot vrede, en niet tot het terrorisme be- b)| kennen". ring op ti Sinds de joodse staat in 1948 werd gesticht, verkeren Israël en Jordanië in staat van oor- Eerdere pogingen tot rechtstreekse gesprekken tus sen beide landen zijn tot nu toe stukgelopen op de weige- Israël te praten met waarin zich ook leden van de PLO bevinden. Volgens het dagblad Jordan Times heeft de Jordaanse re gering het voorstel van Peres direct van de hand gewezen. De krant, die regeringsbron nen aanhaalde, schreef dat Jordanië geen afzonderlijke regeling zal sluiten met de joodse staat. Jordanië houdt vast aan het Arabische vredes plan van Fez uit 1982. Daarin wordt opgeroepen tot een in ternationale conferentie over het Midden-Oosten onder au spiciën van de Verenigde Na ties, met deelneming van alle bij het conflict betrokken par tijen. Pagina 5: Reagan wil Jorda nië voor miljarden wapens leveren. Beroemd Een vliegtuig op je huis? Niet zo'n aantrekkelijk idee, zou je zeggen. Maar de Griekse automonteur Anastasi Icannides denkt daar toch anders over. Hij gebruikt het door hem in elkaar gezette vlieg tuig als café en „om mijn huis beroemd te maken". Leids echtpaar tilt GSD voor anderhalve ton LEIDEN Een Leids echtpaar is gistermorgen aangehouden wegens steunfraude. Het echtpaar zou de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD) in de afgelopen jaren voor ongeveer 150.000 gul den hebben getild. De 46-jarige man en de 42- jarige vrouw zijn in 1976 gescheiden en beiden kregen vanaf dat moment een uitkering. In 1979 ging het tweetal weer bij elkaar wonen, maar de GSD werd daarover niet in kennis ge steld. Bovendien meldde de vrouw niet dat zij inkomsten als schoonmaakster had. Ook de man werkte zo nu en dan zonder de GSD daar van in kennis te stellen. Het tweetal werd gis termorgen om half zes van hun bed gelicht. (ADVERTENTIE) KRANTIVITEITEN ONGELUKKEN KOSTEN ZES MILJARD (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Verkeers ongelukken kosten de sa menleving jaarlijks circa zes miljard gulden. Van dat bedrag is ongeveer twee miljard gulden toe te schrijven aan produktie- verlies dat optreedt als ge volg van het ongeluk. Staatssecretaris Scherpenhui- zen (Verkeer en Waterstaat) schrijft dit in het tweede na tionale plan verkeersveilig heid dat hij vanmiddag heeft uitgebracht. Daarin kondigt hij tal van maatregelen aan die de verkeersveiligheid in 1986 ten goede moeten komen. Voor dat beleid is een kleine 33 mil joen gulden uitgetrokken. Scherpenhuizen wil zijn beleid richten op zes groepen ver keersdeelnemers: bromfietsers tussen 15 en 19 jaar, automobi listen tussen 18 en 24, fietsers ouder dan 65 en tussen 6 en 17, voetgangers ouder dan 65 en jonger dan 12. In 1986 wil Scherpenhuizen grote nadruk leggen op het on derwijs. Er zal verkeersonder- wijs voor oudere kleuters ko men, terwijl er ook meer aan dacht voor de verkeersveilig heid komt in het basis- en voortgezet onderwijs. Volgend jaar zal onderzocht worden o£ nieuwe autorijders .een voorlo pig rijbewijs kunnen krijgen met een eventueel herexamen. Ook wordt bekeken of een puntensysteem kan helpen bij het opsporen van onveilige rij ders voordat er grote ongeluk ken gebeuren. Er komt een bromfietsopleiding met een certificaat voor de berijder. Een erkenningsregeling voor autorijscholen is in de maak. Motorrijders krijgen speciale oefenterreinen. Voor de fiets komen er kwali teitseisen. Zijverlichting wordt verplicht. Gerichte voorlich ting moet het alcoholgebruik in het verkeer terugdringen. Eind 1986 zal de ademanalyse ingevoerd worden in plaats van de bloedproef. AMSTELVEEN De premies voor het verplichte zieken fonds en de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten moe ten volgend jaar extra omhoog om in de afgelopen jaren ont stane tekorten weg te werken. Dat staat in een ontwerp-ad- vies over de premies in 1986 dat de Ziekenfondsraad don derdag behandelt. De ziekenfondspremie zou om de lasten in 1986 te kunnen dekken 9,3 procent moeten zijn. Als de voorgenomen stel selwijziging per 1 januari 1986 doorgaat worden de lasten ho ger (meer mensen met lage in komens en bejaarden in het verplichte ziekenfonds) en dan is een premie van 9,6 a 9,7 pro cent nodig tegen 9,2 procent nu. Bovenop de lastendekken4 de premie wil de Ziekenfonds raad een extra verhoging van 0,2 procent om een deel van de tekorten te kunnen inhalen. Het dekkingstekort wordt voor eind 1985 op 1,1 miljard gulden geschat. De werkgever en de werknemer nemen ove rigens elk de helft van de pre mie voor hun rekening. De AWBZ-premie, die hele maal door de werkgever wordt betaald, moet volgens de raad om de lasten te kunnen dek ken omhoog van 4,24 procent nu tot 4,33 procent in 1986. Daar zou nog een tijdelijke op slag van 0,1 procent bij moeten komen om het tekort in het AWBZ-fonds op te heffen. Man wilde overleden moeder nog eens zien TILBURG De politie van Tilbilrg heeft een 21-jarige man aangehouden die op het kerkhof bezig was zijn moeder op te graven. De man werd huilend en onder invloed op het graf aan getroffen met naast zich een gebroken schop. De zerk stond scheef. Op het bureau verklaarde hij „zijn moeder nog eens te willen zien". Hij is inmiddels weer naar huis gestuurd. Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zater dags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoonnr.071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. (ADVERTENTIE) Nog 2 dagen. Nu kan het nog! Zeg NEE tegen de kruisraketten Teken het volkspetitionnement. Komitee Kruisraketten Nee. tel. 020-238672 giro: 77555 Amsterdam. Er worden zoveel autoradio's gestolen dat de politie van Den Bosch daar nu iets op heeft gevonden. Eerst gingen de agenten op de uitkijk staan, maar de dieven deden dat zeker ook. Ze weken in elk geval uit naar een ander deel van de stad om daar hun slag te hebben er nu toe geleid, dat in de autoradio's van Den Bosch nu ook de postcode en het huisnummer waarmee de handel in gestolen goed kan worden tegengegaan. Als dit in heel het land wordt overgenomen leidt het misschien ook wel tot vermindering van het aantal berichten over radiodiefstallen uit auto's in de Leidse Courant. Overigens: een krant om te stelen. De Leidse Courant wil ik best 14 dagen proberen. Gratis en geheel vrijblijvend In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. Indien daartoe aanleiding bestaal. kan een verzoek J i

Leidse Courant | 1985 | | pagina 1