Qowumt~^ ECeukenhof wil meer ederlandse bezoekers STAD OMGEVING GEMEENTELUKE DIRECTIE VOORLICHTING OPGEHEVEN VEEK EINDE De heer A.J. Berends van de Keukenhof (links) krijgt de bronzen Clusiussleutel van H.J. Hylkema, voorzitter van de Stichting Voortgang. dan Nederlanders komen, zei Berends: „Daar zijn wij abso luut niet gelukkig mee. Dat getal moet omhoog". De plaats voor de uitreiking was niet toevallig gekozen. De sleutel draagt de naam van Clusius, de grondlegger van de bijna 400 jaar oude Leidse Hortus Botanicus. Hij was ook de eerste Nederlan der die tulpen kweekte; de naam Clusius is onverbreke lijk verbonden met die van tulpen en de bloembollencul- ZATERDAG 19 OKTOBER 1985 PAGINA 9 jwvergunning hrC&A KEN C&A heeft de bouw- ■nning gekregen voor de fbouw aan de Haarlemmer- Daarmee kan niets de Bbouw van de kledingigant I houden en komt formeel linde aan jarenlang touw- Ten tussen gemeente en T De bebouwing aan de Jemmerstraat die de nieuw- I in de weg stond, is al ge- en momenteel wordt ar- igisch onderzoek in de eeu- lude bodem gedaan. Volgen- leek worden de resultaten |dat onderzoek bekend en kan de eerste paal de Verkoop Luxor van de baan LEIDEN De verkoop van de bio scoop Luxor aan de Stationsweg gaat niet door. De stichting die werd opge richt om het theater te behouden en eigenaar D. Uges hebben geen over eenstemming over de prijs kunnen bereiken. Uges zal de bioscoop nu zelf verder exploiteren. Stichtingsvoorzit ter L. Meijer sluit niet uit dat Luxor toch op langere termijn zal worden overgenomen. De stichting gaat nu eerst proberen lid te worden van de Nederlandse Bioscoopbond, zodat men Luxor meer kan bieden. „Op korte termijn is het niet gelukt. Misschien dat het op langere terwmijn wel wat wordt", aldus Meijer. Extra raadsvergadering over kraakactie Brill LEIDEN De extra raadsvergadering over de kraakactie bij Brill wordt waarschijnlijk dinsdag gehouden. Het college van B en W heeft het PSP-raadslid H. de la Mar laten weten bij de universiteit erop aan zullen te dringen nog enige dagen geduld te zullen hebben met de ontruiming van het pand aan de Oude Rijn. Mocht dat geen succes heb ben de ontruiming staat nu voor maandag 28 oktober ge pland dan zou een extra raadsvergadering noodzakelijk zijn, omdat de eerstvolgende reguliere raadsvergadering pas maandag 28 oktober zal worden gehouden. Op dat moment zou de ontruiming dus al achter de rug zijn. Eerder liet het college van B en W al weten garant te willen staan voor financiële verplichtingen die de krakers aan wil len gaan. De universiteit blijft echter bij ontruiming een ontruiming op korte termijn. Brit opnieuw gedagvaard wegens vreemdelingenhaat DEN HAAG/LEIDEN De voorzitter van het Jongeren Front Nederland, de 22-jarige Brit Edward M. uit Den Haag, wordt voorlopig niet veroordeeld voor discriminatie. Politierechter mr. J. van Overbeek verklaarde gisteren de tegen M. uitgebrachte dagvaarding nietig wegens een te vage omschrijving van de hem ten laste gelegde feiten. De Haagse officier van justitie, mr. J. de Waardt, wil de Engels man vervolgen inzake het opzettelijk aanzetten tot haat en dis criminatie van mensen wegens ras, godsdienst of levensovertui ging. M. wordt ervan verdacht een serie van acht verschillende pamfletten met een discriminerend karakter over het hele land te hebben verspreid. Op één van de strooibiljetten stond het portret van de vroegere NSB'er Anton Mussert afgebeeld, met boven zijn hoofd de tekst: „Wij herdenken en eren onze ver moorde leider". Edward M. kwam gistermiddag in gezelschap van Hagenaar Joop Glimmerveen, leider van de Nederlandse Volksunie, de rechtszaal binnen. Dagkapel in Hartebrugkerk LEIDEN De Hartebrugkerk op de hoek Haar lemmerstraat/Mare krijgt volgend jaar een kapel die dagelijks voor het publiek is geopend. Deze permanente dagkapel wordt in het achterste deelte van de kerk gevestigd en wordt zo aange legd dat het interieur van de Hartebrug zichtbaa is. Dit pl^n is geopperd omdat de kerk, die mo menteel een ingrijpende opknapbeurt ondergaa volgend jaar 150 jaar bestaat. In tegenstelling to het buitenland is het in Nederland niet verant woord de deuren van een kerkgebouw de hele dag open te laten. De kans op vernielingen en diefstal is daarvoor te groot. Bovendien zijn de kosten van de bewaking niet op te brengen. OORZITTER BERENDS BIJ UITREIKING CLUSIUSSLEUTEL: EIDEN De Keuken- lof zal volgend jaar ze- ler de vijfentwintigmil- tenste bezoeker begroe- In. Dit werd gisteroch- Ind gegarandeerd door •s. A.J. Berends, voor- itter van de Stichting ationale Bloementen- onstelling De Keuken lof. Berends zei ook dat f Keukenhof meer aan lacht gaat besteden aan Nederlandse toeristi- the markt nu is geble ken dat 60 procent van bezoekers aan de beukenhof uit het bui- pnland komt. Men wil lat het bezoekersaantal loor tenminste 50 pro ent Nederlands is. terends zei dit nadat hij na- jpens zijn organisatie in de Dranjerie van de Hortus Bo- fenicus in Leiden de eerste llusiussleutel in ontvangst lad genomen. Deze bronzen Keutel is een prijs voor een Bijzondere Nederlandse pres- Ktie op tuinbouwgebied. „De leukenhof heeft een zeer pote betekenis voor de hele linbouw, een die maar zei len wordt bereikt", was het brdeel van de jury. Berends Ireeg de sleutel uit handen Jan de heer H.J. Hylkema, orzitter van Stichting Voortgang. Het doel van deze lichting is het bevorderen jan bijzondere prestaties op Jet gebied van de tuinbouw. Voortgang is een initiatief fan wijlen Jac. Kleiboer, or- nisator van onder meer Floriades (1960 en 1972) i is opgericht in nauwe sa menwerking met de Neder landse Tuinbouwraad. Deze raad is het samenwerkingsor gaan van acht nationale orga nisaties van producenten en veilingen van produkten van de sierteelt en de voedings- tuinbouw. De volgende Clu siussleutel zal worden uitge reikt in de sector van de tuinbouw die eetbare gewas sen teelt, zo legde de voorzit ter van Voortgang uit. Hylkema noemde de Keu kenhof de ideale prijswin naar. „Er is geen enkele ge beurtenis te verzinnen die zo veel furore heeft gemaakt als de Keukenhof. Geen enkel individu kan dit bereiken. Op een elegant doordringen de wijze en in een rustige, aristocratische omgeving komt de bezoeker diep onder de indruk van de bolbloem. De Keukenhof is een begrip in de wereld", stak Hylkema uitgebreid de loftrompet. Berends verzekerde Hylke ma dat de Keukenhof op de oude voet zal doorgaan. „Het 36e seizoen was zodanig dat we het 37e met vertrouwen tegemoet zien", zei de voor zitter. Berends prees op zijn beurt de kwekers die de Keuken hof van bloembollen voor zien en daarbij bp de eerste plaats niet aan eigen geldelijk gewin denken. „Zonder in zenders geen Keukenhof", meende de voorzitter. Hij stipte aan dat de 27 hectare grote Keukenhof van groot belang is geweest voor de ontwikkeling van het toeris me in Nederland. In het eer ste jaar trok de nieuwe tuin al direct 216.00 bezoekers. Over het feit dat er tegen woordig meer buitenlanders LEIDEN De gemeentelijke directie wordt opgeheven en de medewerkers van deze di rectie worden ondergebracht in de directie bestuursonder- steuning, die onder leiding staat van O. Scheepbouwer, de voormalige directeur van de sociale dienst. Dat blijkt uit een ambtelijke nota, die wethouder P. Borde- wijk aan de rest van het colle ge van B en W heeft voorge legd. Het college zou gisteren een besluit nemen over de nota, maar dat is niet gebeurd omdat er geen quorum aanwe zig was. Vermoedelijk wordt nu dinsdag een besluit over de nota genomen. Volgens de nota komt naast Scheepbouwer een adjunct te staan, die in de praktijk als hoofd van de huidige afdeling voorlichting zal gaan funge- Het besluit tot reorganisatie van de directie voorlichting werd genomen rond het ver trek van het voormalige hoofd J. Lelieveldt. De directie voor lichting zou te ver van het be stuur van de gemeente af staan. De afdeling die zich met voorlichting bpzighoudt zou vaak niet weten wat een ande re directie, die soms op het zelfde vlak actief is. doet. Deze reorganisatie zou de voorlich ters een minder geïsoleerde positie moeten geven. Binnen de directie voorlich ting is men niet ongelukkig met de plannen van Bordewijk en Scheepbouwer. „We mer ken nu al dat de contacten met de wethouders, de burgemees ter en hun directe medewer kers beter zijn dan vroeger. Veel zal afhangen van de ad junct die wordt benoemd. Als dat iemand is, die de huidige vrijheden van onze afdeling inperkt, schieten we er na tuurlijk niets mee op. Pas over een half jaar of een jaar, als die adjunct een poos aan het werk is, zal duidelijk zijn wel ke gevolgen dit heeft voor onze afdeling", wordt gezegd. De benoeming van de adjunct zal gebeuren na het opstellen van een profielschets en het houden van een advertentie campagne. Kunstbus in Leiden LEIDEN De Wassenaarse kunstenaar Rob Blote doet vandaag met zijn kunstbus Leiden aan. De in vele kleuren beschilderde lijnbus met expositieruimte staat tot vier uur op het Bevrijdings plein. In de bus is een foto-tentoonstelling te zien onder de titel „6000 jaar beeldende kunst en bevolking". De foto's geven een beeld van de voornaamste kunstvormen in de verschillende eeu wen en de betekenis daarvan in het maatschappelijk leven. Blo te wil op deze manier het contact tussen de kunstenaar en het publiek vergroten. Leiden tekent 24.000 keer LEIDEN/REGIO Het Komitee Kruisraketten Nee heeft in middels 24.000 Leidse handtekeningen onder het volkspetition nement geteld. Deze stand is per 16 oktober opgemaakt. Een week voor het sluiten van de inzendtermijn ziet de tussenstand er in verschillende plaatsen in de Leidse regio zo uit: Alphen aan den Rijn 9000, Warmond 700, Hillegom 2350, Oegstgeest 2500, Sassenheim 1800, Voorschoten 1700, Rijnsburg 1140, Kat wijk 1600, Wassenaar 1500, Noordwijkerhout 2400, Koudekerk 2000, Leiderdorp 5400, Noordwijk 4500, Lisse 1800 en Nieuw- veen 406. bouwde in zijn tuin een schutting tussen de beide tui nen, een handzame afschei ding die minstens zoveel symbolische betekenis had. En toen ontstond het gedon der in de glazen. De wat klein uitgevallen wethouder kon tijdens de afwas niet meer over het polderland schap kijken. De schutting moest weg, meende ze. En zonder pardon kreeg de bakker enkele ambtenaren op visite die de sloop veror donneerden. De wethouder speelde kiekeboe. Ze liet al thans aan eenieder weten, met de gang van zaken hele maal niets te maken te heb ben. Waaruit maar weer bleek, dat ze politiek behoor lijk was geschoold want zo iets heet toch immers politiek bedrijven. Na een paar maanden briefjes uitwisselen stonden plotseling potige ambtenaren voor de deur. En twee politieagenten. Om de schutting te slopen. En zo gebeurde. De schutting verdween. Schuttingtaai (3) De slopers vertelden, dat bij na iedereen uit de buurt de gemeente had gealarmeerd. Dat klopte echter niet. Enke le dagen nadat de schutting was gesloopt, kwam de aap uit de mouw. Een groepje an dere, uiteraard ook zeer nota bele, buurtbewoners, meen den dat de wethouder wel wat erg ver was gegaan. Zij schreven de bakker een brief en lieten hem weten, dat ze de handen in onschuld was ten. Niet iedereen uit de buurt had moeite met de schutting, een enkeling slechts. De bakker wist wie werd be doeld. Hij kocht zich een aantal stevige, fiks uit de kluiten gewassen coniferen. Voor een groene afscheiding tussen de tuinen. Nog hoger en hechter dan de houten schutting. Opdat de buur vrouw helemaal niets meer kon zien, ook niet als ze op haar tenen ging staan. En geen ambtenaar of wethou der die aan zo'n levende scheiding iets kan doen. Inte gendeel. En de bakker leefde nog lang en gelukkig. Oogkleppen (1) De rol van de diverse betrok kenen bij het kraken van de voormalige drukkerij Brill aan de Oude Rijn is opmer kelijk. Al eerder is vastge steld, dat de krakers er ei genlijk onverstandig aan hebben gedaan om het pand te kraken. Maar zij zijn niet de enige die zich'hebben ver stapt. Wat te denken van de ge meente Leiden. In het geval van Brill blijkt het college bereid de krakers de helpende hand te bieden. Sterker nog, zelfs de Tech nisch Bewoners Adviseurs (TBA's) worden te hulp ge roepen om een onderzoek te doen naar de haalbaarheid van de woon- en werkplan nen van de krakers. De eige naar van het complex, de universiteit, zou ontruiming maar een paar maanden moeten uitstellen, luidde het verzoek. Een opmerkelijke wending, zeker voor dege nen, die zich nog herinneren hoe de gemeente in het ver leden probeerde de TBA's als zijnde te lastig en te kritisch de nek om te draaien. Oogkleppen (2) Maar ja, Brill is geen eigen dom van de gemeente, staat geen ten Stadsbouwhuize be dachte plannen in de weg en kan dus wél gebruikt worden om de socialistisch achterban te tonen hoe ruimdenkend het kader is..„Ik heb ze toch niet gevraagd daar te gaan zitten", kan wethouder Dick Tesselaar het collegestand punt over kraakacties van gemeentelijke gebouwen zo aardig typeren. De krakers van Clos en Leembruggen, het Marinecomplex en het Medisch Archief weten daar alles van. Misschien wel de opmerke lijkste rol in dit geheel wordt vertolkt door het college van bestuur van de universiteit. Want niet alleen de gemeen te vroeg om het uitstellen van de ontruiming, de uni versiteitsraad zeg maar de gemeenteraad van de univer siteit nam een motie van dezelfde strekking aan. Oogkleppen (3) Het college van bestuur trekt zich daar allemaal echter niets van aan en legt de ver zoeken zonder omhaal naast zich neer. Voorzitter Kees Cath is zelfs niet bereid om tekst en uitleg te geven on der het motto dat het recht zijn loop moet hebben. Dat een ander lid van dit college in de wandelgangen op infor mele wijze contact heeft ge had met de krakers en hen daar een en ander zou heb ben toegezegd, wordt afge daan als zijnde niet gebeurd. Wie zich Cath herinnert van de bezetting van het Acade miegebouw, kan zich mis schien voorstellen hoe de dis cussie zich binnen het college van bestuur heeft voltrok ken. Een stamvoetende Kees, die actievoerders in het alge meen en krakers in het bij zonder de oorlog heeft ver klaard. Niet open voor dis cussie en in staat om zonder blikken of blozen de ver standhouding met de eigen universiteitsraad en het Leidse gemeentebestuur op het spel te zetten. Een intel lectueel en bestuurder met oogkleppen dus. overschrijden. Het aantal ze tels zou na de gemeente raadsverkiezingen van vol gend jaar maart van 15 naar 17 worden uitgebreid. Gebruikelijk is dat het aantal inwoners wordt geteld op 1 jaunari van het verkiezings jaar, maar omdat de verkie zingen volgend jaar vroeg vallen was dit keer 1 januari 1985 vastgesteld als peilda tum. Gemeenten die op die datum echter nog geen 15.000 inwoners hadden maar wel verwachtten dat aantal op korte termijn te halen, kon den de telling op 1 oktober laten plaats vinden. Dat deed Noordwijkerhout dus ook. Op 29 april van dit jaar werd de 15.000ste inwo ner in de registers bijgeschre ven en gezien de opgaande trend van het inwonersaantal leken twee extra raadszetels in de knip. Maar helaas, het Centraal Bureau voor de Sta tistiek kwam 1 oktober niet verder 15.000 inwoners. Een tje te weinig dus voor twee extra raadszetels. 15.001 (2) Burgemeester Frans Winkel reageert laconiek. „Met 15 raadsleden wordt Noordwijkerhout al goed ge noeg bestuurd", laat hij we ten. Opvallend die nuchter heid, gezien de strijd die hij eind vorig jaar voerde om het inwoneraantal op te schroe ven. Toen sleepte hij Noord- wijk voor de Raad van State, omdat de buurgemeente volgens Winkel ten onrechte 160 bewoners van het psy chiatrisch ziekenhuis Sancta Maria in de bevolkingsregis ters had staan. Zij sliepen in een paviljoen op Noordwij- kerhouts grondgebied en woonden dus in Winkels ge meente. Noordwijkerhout verloor destijds het geding, maar inmiddels zijn de 160 wel overgeschreven. Waarom toen al die inspan ningen en nu doffe berus ting? De moeite die Winkel vorig jaar ondernam om het inwo neraantal op te schroeven had een financiële achter grond: 160 inwoners extra le verden 60.000 gulden extra op van het Rijk. Voor één in woner extra heeft Winkel zich echter geen moeite ge troost. Die 15.001ste namelijk levert namelijk geen geld op. Wel twee extra raadsleden. En die kosten alleen maar geld. Vriendjespolitiek De Leidse gemeenteraad kan zijn gang weer gaan. Eind deze maand mag men zich buigen over een paar ontwer pen voor een nieuwe brug die het Waaghoofd met de Stille Rijn moet verbinden. Wat er verkeerd is aan de oude? Geen idee. Feit is wel dat hij zo'n zes jaar geleden is aangelegd als een tijdelijke voorziening. Een noodbrug en dus moet er een nieuwe komen. Zoals altijd in derge lijke gevallen mogen de da mes en heren raadsleden zich uitspreken over het uiterlijk van de nieuwe brug en ze mogen dit keer uit vijf ont werpen kiezen. Drie ontwer pen zijn gemaakt op het Stadsbouwhuis en twee door deskundigen van buiten. Vraag aan een ambtenaar die bij de nieuwe brug is betrok ken: „Wie heeft welk ont werp gemaakt?" Hij weigert opheldering te verschaffen. Dat zou de discussie tussen de raadsleden maar beïnvloeden en vriendjespolitiek tot ge volg hebben. Ook op het Stadsbouwhuis heeft men haarscherp in de gaten hoe in de politieke keuzes tot stand komen. et bijdragen van Paul |^n der Bijl, Willem Buij- iveg, en Marcel Gelauff. chuttingtaal (1) r was eens een vrouwelijke lethouder in Leiderdorp. Ze lokte kleine sigaartjes, lach- j| veel en luid en woonde in |pi fraai huis van enkele innen aan de Waterbies- leek. Met een prachtig uit- icht over het polderland- hap. Ze was lijsttrekster de liberalen in haar H?rP itseling kreeg ze een nieu- buurman. Een warme Jcer uit Leiden, die een Terende nering had in het itrum. Een vrolijke bak- altijd in voor een grap. lar tussen beiden klikte niet zo best. De bakker niet zo'n sieraad voor de lurt, waar de naambordjes •ssieren in titels. 'anneer mevrouw de wet- luder zaterdags naar het 3ckeyveld ging om met ge- iste vreugde haar aanhang te juichen, stond de bak- x met kaplaarzen aan langs nabijgelegen voetbalveld aar hij enthousiast leider een van de jeugdteams Kortom er gaapte een iepe kloof tussen de bakker de wethouder. Twee bot- mde culturen. 'chuttingtaal (2) bakker probeerde daar eind aan te maken. Hij In het wegdek van de-Boommarkt in Leiden is door nijvere straatmakers een „R" aangebracht. Waarom zo'n letter, kan men zich afvragen. De „R" staat voor Riool. Enkele weken ge leden werd het trottoir ter plekke opengebroken omdat het aanpalende hotel-restaurant voortdurend problemen met de waterafvoer had. In de grond werd een illegaal riool ontdekt, vermoedelijk aangelegd nog voor de Eerste Wereldoorlog als mede een houten riool van een nog vroeger tijdstip. Beide rioolleidingen functioneerden nog steeds. Maar werden ver vangen door een nieuwe leiding die rechtstreeks in verbinding staat met de gracht. Juist op het plekje van de „R" is de aan sluiting van het riool aanwezig. Men hoeft dus niet meer te zoeken. 15 001 1er naast- Twee extra raadszetels gloorden aan de horizon omdat het inwone- De Noordwijkerhoutse raad raantal dit jaar de 15.000 zou

Leidse Courant | 1985 | | pagina 19