IcidaeSou/tcuit roef sluitingstijden cafés voorlopig nog niet definitief STAD OMGEVING 0,00 /o Intruiming Brill as na 28 oktober KAPITAALMARKT RENTEREKENING Wijkagenten mogen niet verdwijnen Wollen omslagdoek voor 102-jarige Breestraatgarage op plaats Minerva? uridische fouten bij toewijzing van woningen Stevenshof nutssnaarbank DINSDAG 22 OKTOBER 1985 PAGINA 13 - polstrijders wilden theocratie SN De schoolstrijd had meer de bedoeling Neder- bekeren dan het bereiken van de vrijheid van onder lat concludeert A.A. de Bruin in zijn proefschrift „Het an van de schoolstrijd", waarop hij morgen aan de universiteit promoveert tot doctor in de letteren. nfessionele vrijheid moest via het herkerstenen naar ;en uniek model van de ander leiden tot een theocra- rtgens De Bruin was de schoolstrijd gedurende de eer- ft van de negentiende eeuw meer dan een ideologische verse tussen christendom en verlichting, die uitliep op lesoverheersende strijd van de christelijke ouders tegen derlandse staat. De strijd was diep geworteld in de Ne- dse samenleving en was in belangrijke mate ook een tussen christenen onderling. „Geïnspireerd door hun ive visie keerden onder meer de gereformeerden zich rijzinnige christenen, joden en degenen, die een „bid- bestaan zouden leiden", aldus De Bruin. Opheldering geëist over stadsverwarming Stevenshof LEIDEN Het college van B en W moet ervoor zorgen dat de ruzie tussen het Energie Bedrijf Rijnland en de Federatie van Woningbouwvereni gingen over de stadsverwarming in de Stevenshof niet ten koste gaat van de bewoners van de Leidse nieuwbouwwijk. Dat schrijven de PPR en de SP aan het college. Het EBR en de federatie zijn het niet eens over de kosten van de aanleg van de stadsverwarming met als gevolg dat de bewoners jaarlijks 600 gulden teveel betalen. PPR en SP wijzen erop dat de gemeenteraad heeft vastgelegd dat de stadsverwarming de bewoners niet meer mag kosten dan een normale verwarming gekost zou hebben. Voortuitlopend op de oplossing van het conflict zouden de bewoners nu alvast minder moet gaan betalen. Bovendien zou zo snel moge lijk terugbetaling van het teveelbetaalde plaats moeten hebben. Sleepwagen terug naar Oegstgeest LEIDEN De proef met de sleepwagen (het voertuig dat zeer hinderlijk geparkeerde auto's verwijdert) wordt gestopt. Volgens commissaris H. van Voorden is het te duur om de sleepwagen elke donderdagavond en zaterdag bij het politiebureau aan de Zonneveldstraat te posteren, zodat snel kan worden ingegrepen. De sleep- wagens staan normaal in Oegstgeest en een tocht naar de Leidse binnenstad is vooral op zaterdag en donder dagavond een hele opgave. Vaak moet meer dan een half uur op de takelwagen worden gewacht. De Direc tie Verkeer van de gemeente heeft de problematiek rond de sleepwagens in onderzoek. Zo wordt bekeken of het misschien zin heeft zelf een takelwagen te ex ploiteren (momenteel wordt dit gedaan door een parti culier bedrijf) en of het mogelijk is eenvoudiger en dus goedkopere methoden toe te passen. Van Voorden ver telde een en ander gisteravond in de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenheden (ABA). Geen extra bewaking BOA LEIDEN Leidenaar Essau du Plessis van de Boycot Outspan Actie (BOA) krijgt geen extra bewaking van de politie. Commissaris H. Mostert zei gisteravond in de raadscom missie voor algemene en bestuurlijke aan gelegenheden dat dit niet noodzakelijk is. Wel heeft de zaak de speciale aandacht van de politie. De BOA en een aantal andere anti-apart heidsorganisaties in Nederland ontvingen de vorige week dreigbrieven van de „Werkgroep Doelwit". De Plessis kreeg twee brieven, waarvan er een vergezeld ging van een kogel. „Deze sturen we je nog per post. De volgende gaat rechtstreeks in je", was de begeleidende tekst. EIDEN De proef met e sluitingstijden van 19 ifés (zaterdagavond een iirtje langer open) mag Is geslaagd worden be- thouwd. Tot deze con- (usie kwam een ruime [eerderheid van de tadscommissie voor al- ëmene en bestuurlijke Ongelegenheden (ABA) steravond. Dit betekent verigens niet dat de roef snel definitief Jordt. De resultaten er- ian gaan nu eerst de in spraak in. Oftewel, de burgers mogen er hun zegje over doen. Deze burgers mogen dan meteen ook hun mening ge ven over nieuwe plannen van burgemeester C. Goe- koop. Deze heeft onder meer voorgesteld om alle cafés een enkele uitzondering daargelaten op zaterdag zelf te laten bepalen hoe laat ze de deur op slot dóen. CDA'er J. Walenkamp was het in eerste instantie niet eens met de nieuwe plannen van de burgemeester. Hij vond dat eerst de huidige proef met de sluitingstijden moet worden afgerond. Pas daarna zouden de nieuwe voorstellen van Goekoop aan de orde moeten komen. Uit eindelijk werden Goekoop en Walenkamp het er over eens dat zowel de oude proef als de nieuwe voorstellen gelijk tijdig aan de burgers kunnen worden voorgelegd. Maar ze moeten wel strikt gescheiden blijven. Walenkamp noemde de huidige proef met de slui tingstijden van Goekoop de inspraak in gaan, maar W. van der Pluijm liet namens deze par tij weten dat het loslaten van de sluitingstijden op zaterdag de problemen niet oplost. Volgens Van der Pluijm zal het zelfs nog meer overlast met zich meebrengen voor de omwonenden van de cafés. „Leiden krijgt een regiofunc tie voor nachtelijk cafébe zoek. Wii bedanken voor deze eer", aldus Van der Pluijm. In eerste instantie zei hij dat dit voorstel van hem niet aan de inspraak hoefde te worden getoetst, maar la ter kwam hij daar op terug. De VVD liet zich niet uit over het loslaten van de slui tingstijden op zaterdag. Eerst de inspraak afwachten, meende een voorzichtige J. van Cruijsen. De VVD was wel te spreken over de huidi ge proef. D'66 (E. Snelders) kon zich goed vinden in de nieuwe plannen van Goe koop, maar klein-links (P. Middendorp) is fel tegenstan der. Burgemeester Goekoop wees erop dat Leiden nu eenmaal een regiofunctie heeft, ook op horecagebied. Volgens de burgemeester gaan steeds meer gemeenten ertoe over de sluitingstijden een avond in de week vrij te geven. De overlast vermindert omdat bezoekers niet massaal de straat op gaan waneer het café op een bepaalde tijd moet sluiten. Goekoop wees op de huidige proef die niet meer overlast heeft veroor zaakt. „Op die lijn moeten we doorgaan". Commissaris H. van Voorden ziet in de nieu we voorstellen van Goekoop het voordeel dat bijna alle ca- fés onder de regeling vallen t en niet zoals nu negentien. DSE POLITIE WACHT OP BIJSTAND }EN De voormalige kerij Brill aan de Oude I wordt zeker niet op idag 28 oktober ontruimd, kurwaarder heeft gisteren gevraagd het kraakpand F oktober (de uiterste da- yan het vonnis) te ontrui- maar burgemeester C. loop heeft dat verzoek af- jzen. Volgens hem ver ft de politie grote moei- kden bij een^ctie tegen de prs. Er moet daarom om md van andere politie ten worden verzocht. Dit hiet in één week tijd wor- leorganiseerd. oop deelde dit gister- mee tijdens een verga- g van een raadscommis- e universiteit zegt in een e op de woorden van oop dat Brill op korte jn ontruimd dient te wor maar dat de uitvoering 'an een zaak is van politie eurwaarder. Het college >estuur van de universi- leeft de universiteitsraad ens uiteengezet geen aan- ig te zien van het ingeno- standpunt af te zien. „Al- de gemeente kan een op- g bieden door bijvoor- het pand te kopen", al- et college van bestuur, mrgemeester kwam tot lesluit tot uitstel van ont- ing na een gesprek met ilitie, gisterochtend. Om- r de laatste weken zó veel ïotie rond het kraakpand eweest, verwachtte hij idag grote problemen, leer er bijstand uit ande- aatsen tegemoet kan wor- gezien, hangt af van de ers van de betrokken po- orpsen. De burgemeester drukte dat het een zaak de universiteit is of het is al dan niet wordt uitge- 1. De burgemeester kan >ed op tijdstip en wijze ontruiming uitoefenen, is wel verplicht ervoor te in dat het vonnis wordt voltrokken als de universiteit daarom vraagt. De krakers hebben het pand vrijdagmiddag opnieuw ge kraakt nadat zij het even tevo ren geruisloos hadden ont ruimd. Op deze wijze menen zij dat gehoor is gegeven aan het vonnis van de Haagse rechtbank. "Dit bepaalt dat de krakers het gebouw voor 28 oktober moeten verlaten. Goe koop stelde dat dit herkraken geen invloed op zijn besluit heeft gehad. „Dit is een pro bleem tussen de universiteit en de krakers. De krakers zul len de zaak aan de rechter moeten voorleggen. Doen ze dat niet, dan verandert de in houd van het vonnis niet", al dus Goekoop. Hij zei het her- kraken "juridisch niet zo sterk te vinden". „Er is meer voor nodig dan alleen maar even erin en eruit te gaan. Anders zou je elke ontruiming op deze manier kunnen omzeilen". Morgenavond buigt de raads commissie volkshuisvesting zich over deze zaak. Vuurwerk jaagt 35.000 spreeuwen op de vlucht Het is weer herfst. Voor ambtenaar Jack Klijnstra brak gisteren het jaarlijkse moment aan om zich met het nodige vuurwerk naar de Witte Singel te be geven. Daar nestelt zich sinds jaar en dag een omvangrijke spreeuwenkolonie op 'doortocht, die voor de nodige lawaaioverlast voor de buurt zorgt. Het wegdek wordt spekglad van de uit werpselen van de vo gels terwijl ook de bo men er onder lijden. De 35.000 spreeuwen zitten er dit jaar al sinds augustus. Rond vijf uur in de middag komen zij uit de velden aangevlogen om op deze plaats de nacht door te brengen. Tot dat koude herfstdagen bezit nemen van het warme nazomerweer en de vogels besluiten door te vliegen naar het zuiden. Maar daar kan niet langer op ge wacht worden, vinden de buurtbewoners en Klijnstra. Hij zal zijn donderende activitei ten (indien nodig) tot en met woensdag voortzetten. LEIDEN De politie moet blijven streven naar wijkge richt werken. Alle partijen be nadrukten gisteravond in de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke aangelegenhe den (ABA) groot belang te hechten aan deze manier van werken. Dit was een reactie op een rapportage van commisa- ris H. van Voorden, waarin wordt gesteld dat de wijkteams van de politie wegens het ge brek aan tijd een mislukking zijn. De wijkteams, die de poli tie dichter bij de burger moe ten brengen, gingen in januari van dit jaar in drie wijken van start. De bedoeling was dat er met zeven wijken zou worden gewerkt, maar dat bleek niet haalbaar te zijn. Het terug schakelen van zeven naar drie wijken riep in de gemeente raad al het nodige verzet op. Men vond dat er van echt wijkgericht werken geen spra ke is. Volgens Van Voorden zouden er 1000 uren aan het wijkgericht werken moeten worden besteed, maar uitein delijk bleken 700 uur haalbaar. Raadslid L. Gerardts (PvdA) meende dat de politie er niet alles aan had gedaan om het wijkgericht werken te doen slagen. Hij meende dat de poli tie maar wat meer moest per sen. J. Walenkamp (CDA) stel de dat alles boven water moet worden gehaald om te kijken om wijkgericht werken haal baar is. Ook wilde de CDA'er meer duidelijk van de politie in deze materie. Die duidelijk heid komt op 1 januari 1986, zo vertelde commissaris Van Voorden. Dan komt hij met een definitieve rapportage. Alle partijen waren bereid Van Voorden uitstel tot die da tum te verlenen. Burgemeester C. Goekoop hield de commissie voor dat er enorm moet worden geschip perd met mankracht. Volgens hem komt de Leidse politie 50 procent mankracht (100 men sen) te kort. Van Voorden merkte op dat de politie in wijkgericht werken gelooft, maar dat het werk wel zicht baar moet zijn. „Er zit geen continuïteit in", aldus Van Voorden. Rijnland zegt soepeler op te treden LEIDEN Overeenkomstig het beleid van de belasting dienst zal het Hoogheemraad schap van Rijnland voortaan uitstel van betaling verlenen wanneer bezwaar tegen de verontreinigingsheffing wordt aangetekend. Opmerkelijk is echter dat in tegenstelling tot deze beweringen, op de bijslui ter bij de aanslag nog steeds het tegengestelde wordt be weerd. Daarin stelt Rijnland dat „het indienen van een be zwaarschrift u niet ontslaat van de plicht om de betalen binnen de gestelde termijn". Jaarlijks legt Rijnland 400.000 aanslagen op. Daartegen wer den in 1984 24.000 bezwaar schriften ingediend waarvan bijna de helft terecht werd be vonden. Een wollen omslagdoek en een bos bloemen bracht burge meester C. Goekoop gister morgen mee voor mevrouw L.F.A.C. Meses. Hij feliciteerde mevrouw Meses, die in het ver pleeghuis Zuydtwijck aan de Aaltje Noorderwierlaan woont, met haar 102e verjaardag. Louise Meses werd op 21 okto ber 1883 in London geboren en was vroeger secretaresse van beroep. Zij woont sinds april 1976 in het verpleeghuis. LEIDEN Opmerkelijk een drachtig traden alle Leidse winkeliersverenigingen die bij het KNOV zijn aangeslo ten en het grootwinkelbedrijf vorige week naar buiten. De gebouwen van de Lucas van Leydenschool aan de Aal markt en het Leids Vrijetijds centrum aan de Breestraat moeten worden gesloopt om plaats te maken voor een par keergarage, lieten ze gebroe derlijk weten. De winkeliers namen daarmee een idee over, dat al bijna twee jaar ge leden werd gelanceerd door Groen oord hallen -directeur André de Jong, maar ze voeg den er wel aan toe dat de Breestraat in een wandelpro menade veranderd moet wor den. Compleet met fonteinen, bankjes en boompjes. Tijden veranderen blijkbaar. Een paar jaar geleden werden so cialistische wethouders met dergelijke ideeën nog door de middenstand verketterd. De winkeliers namen met hun voorstel afstand van opmer kingen van verkeerswethou der Jit Peters, die vasthoudt aan het Ir. Driessenplein als lokatie voor een mogelijke derde na Digros en San ders parkeergarage in Lei den. Wethouder Peters bena drukte vorige week nog eens dat hij niets ziet in een garage aan de Breestraat omdat dat maar auto's naar de binnen stad zou trekken. En juist al die auto's maken die fraaie historische binnenstad zo on leefbaar. Een ander gevolg van die winkelpromenade zou het verdwijnen van de bussen uit de Breestraat zijn en die zouden daarmee een zeer be langrijke doorgaande route door de Leidse binnenstad verliezen. Voor Peters, als pleitbezorger van het open baar vervoer, helemaal on denkbaar. Hij had nog een ar gument aan zijn bezwaren te gen een garage tussen de Breestraat en de Aalmarkt kunnen toevoegen: het kan helemaal niet. Dat beweren tenminste twee van zijn eigen ambtenaren (Leo Meijer en Reinout van Gulick). Ieder een praat maar over die gara ge aan de Breestraat, rede neerden deze kenners van de Leidse binnenstad, maar nie mand zoekt uit of die plannen wel haalbaar zijn. Of het wel ergens kan. Het tweetal deed dat wel en kwam al gauw tot de conclusie dat er geen ruim te is voor een Aalmarktgara ge. Van de Waalse Kerk die nu voor enkele miljoenen wordt opgeknapt, zou maar bitter weinig overblijven, wil len daar een paar honderd au to's gestald kunnen worden. Hoeven de middenstanders dus weinig heil te verwachten van de PvdA, bij de VVD moet hun voorstel vorige week met open armen zijn ontvangen. De liberalen heb ben in hun verkiezingspro gramma tenminste de zinsne de opgenomen dat ergens in de buurt van het Kort Rapen burg een parkeergarage moet komen. Is dat alleen maar een poging met de gemeente raadsverkiezingen in zicht een goedkoop succesje boe ken? De VVD vindt zelf ui teraard van niet, maarbena drukt de liberale fractievoor zitter Gerard Bakker, we wil len alleen maar een onder zoek naar de eventuele moge lijkheden en leggen ons niet vast. Bakker wil verder wei nig verhelderends kwijt oyer een andere mogelijke lokatie van de garage. Het Galgewa ter lijkt hem in elk geval niks. Stadsbouwhuisambtena- ren Meijer en Van Gulick ke ken verder dan de VVD. Zij onderzochten de Breestraat en het Kort Rapenburg pand voor pand en kwamen tot de conclusie dat de enige moge lijkheden zijn: studentensocië teit Minerva, bioscoop Tria non of de pedagogische acade mie op de hoek van het Kort Rapenburg en het Galgewa ter. Verder is er geen ruimte want dan zouden er monu menten gesloopt moeten wor den, of andere onoverkomën- lijke hobbels genomen moeten worden. Waarbij de voorkeur uitgaat naar het pand van Mi nerva, omdat daar de ver keersafwikkeling het makke lijkst geregeld zou kunnen worden. Via de Breestraat erin en over het terrein van het Hoogheemraadschap Rijn land en de Boommarkt eruit. Van Gulick en Meijer realise ren zich dat het studenten corps misschien niet staat te springen bij het idee dat ze moeten verhuizen en hun ka pitale behuizing tegen de vlakte gaat, maar als er dan toch een garage aan de Bree straat moet komen, valt dat ook wel op te lossen, vinden ze. MARCEL GELAUFF GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER, RECREATIE, EX POSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA DORZITTERS BEROEPSCOMMISSIES: DEN De gemeente t teert foute regels bij oewijzing van honder woningen in de Ste- shof. Tot die conclusie de voorzitters van de ise commissie beroep bezwaar gekomen na- er een veertigtal be- arschriften waren in- iend door mensen die jrond van deze regels .voor een woning in Stevenshof in aanmer- Ig kwamen. Het college van B 'en W is echter niet van plan de regels te ver anderen. Een woordvoerder van de' commissie zegt ervan over tuigd te zijn dat, wanneer de Raad van State daarom ge vraagd zal worden, deze de ge meente in het ongelijk zal stel len. Eén van de gedupeerden heeft inmiddels aangekondigd bij de Raad van State in be roep te zullen gaan. Behalve de in de woonruimte- verordening vastgestelde re gels, hanteert de gemeente voor sommige nieuwbouwpro jecten bijzondere regels. Dat nu is volgens de beroepscom missie in de wet niet toege staan. Op grond van deze bij zondere regels werd een aantal gegadigden voor woningen in vlek 15 in de Stevenshof door de gemeente afgewezen. De gemeente heeft inmiddels be sloten hen, vooruitlopende op een uitspraak van de Raad van State, wèl in aanmerking te la ten komen voor een woning. De mensen die werden afge wezen maar geen beroeps- schrift indienden, kunnen echter nergens meer aan spraak op maken. De bezwaren van de beroeps commissie slaan op verschil lende bijzondere regeltjes. Zo eisen B en W dat de toekom stige bewoners een goedkope huurwoning achterlaten, dit om de doorstroming te bevor deren. Hierbij wordt overigens een uitzondering gemaakt voor bewoners van de dure flats in de Slaaghbuurt. De commissie schrijft in een brief aan de gemeenteraad niet in te zien waarom het vrijkomen var goedkope huurwoningen speciaal van belang is bij de toewijzing van nieuwbouwpro jecten. Voorts is de commissie het niet eens met de eis dat toekomsti ge bewoners een bepaald mini mum inkomen moeten heb ben. Volgens de gemeente is deze regel opgenomen om de bewoners tegen financiële pro blemen als gevolg van toe komstige, forse, huurverhogin gen te beschermen. Volgens de woordvoerder van de beroepscommissie is het ge meentebestuur al langer op de hoogte van de bezwaren, maar staan juridische en politieke principes in dit geval met el kaar op gespannen voet. Hij wiist er bovendien op dat er ook raadsleden in de commis sie zitten die de zaak buiten de commissie nimmer aanhangig hebben gemaakt. Wethouder D. Tesselaar (Volkshuisvesting) zal de com missie volkshuisvesting mor gen om haar mening vragen. Uiteindelijk zal, volgens Tesse laar, de Raad van State de knoop door moeten hakken over de toelaatbaarheid van de speciale regels, die Leiden in sommige gevallen hanteert. ADVERTENTIE Een spaarrekening waarbij het tarief is gekoppeld aan de rente op de kapi taalmarkt. Dit tarief wordt maandelijks vastge steld. Het tegoed is dagelijks opvraagbaar met 2'/2% retourrente. Het minimumsaldö bedraagt f 1.000- Het rentepercentage f\ r\ r\ r\ voor de maand L* L. jL. U/ november is: DE DICHT BU HUIS BANK

Leidse Courant | 1985 | | pagina 13