3nzekerheid jij Sparta over Lengkeek 1 Kleine motivatie Timman genoeg voor grote daden Mourad Louati wil profbokser worden Crisis in Franse wielersport Samaranch optimistisch over toekomst Spelen .onder de, PORT CcidóeSoutatit DINSDAG 22 OKTOBER 1985 PAGINA 11 BC en ITV wachten af INDEN De Britse televisie-stations BBC ITV wachten met ongerustheid de rappor- van de wereldvoetbalfederatie FIFA af de technische uitrusting van de Mexi- e televisie, voordat zij de aanzienlijke [bedragen overmaken voor de tv-rechten n de eindronde van de WK voetbal vol- nd jaar. De samenwerkende combinatie J JC-ITV moet acht miljoen pond sterling jrfa 34 miljoen gulden) gireren aan „Tele- ^^"^Xica '86". De Britse stations hebben laten _j(en te wachten op de definitieve rapporten de FA en de uiteindelijke beslissing die federatie over het doorgaan van de Ironde om het wereldkampioenschap. Dat s|uit wordt aan het eind van deze maand rwacht. Spaanse en Westduitse stations bben al ingesteld op de verplaatsing het toernooi naar een ander land. Finse atleet overlijdt na dopinggebruik OULU Een Finse atleet is overleden aan de gevolgen van doping. Dat is ver klaard door de arts, die sectie heeft ver richt. In het lichaam van de pas 17-jari- ge Fin werden anabole steroïden aange troffen. De niet bij name genoemde sprinter had tijdens de training een har taanval gekregen. Volgens arts Pauliina Raenoe, die haar verklaring aflegde op de Zweedse televisie, waren de hart- bloedvaten vernauwd door het gebruik van stimulerende middelen. Doping is in Finland een geruchtmakende zaak. Onlangs was Martti Vainio wereld nieuws, toen hem wegens doping de zil veren medaille van de 10.000 meter op de Olympische Spelen werd ontnomen. DEN HAAG In gebouw Amicitia in Den Haag was gisteravond een redelijk sterk boksprogramma. De orga niserende vereniging Kristalijn en de Rotterdamse pro motor Huizenaar zorgden voor liefst vier A-partijen. Af gelopen weekeinde moesten ze echter een tegenslag in casseren omdat de twee Westduitse boksers Toiler (de geplande tegenstander voor Louati) en Schneider (voor Gras) lieten weten dat ze niet zouden komen. Niettemin werden op korte termijn nog tegenstanders voor deze twee A-klassers gevonden. Het grote Haagse talent Louati kwam in de ring tegen Langeland uit Groningen. Hij deed met zijn tegenstan der wat hij wilde en was heer en meester in de ring. In de derde ronde besloot Langeveld het voor gezien te houden. Na afloop liet de Tunesiër Mourad Louati we ten dat hij van plan is om in maart naar de rijen van de profs over te stappen. De succesvolle middengewicht, wiens tegenstander gis teren zes kilo zwaarder was: „Ik zie het wel zitten bij de profs. Ik heb altijd de eerste twee ronden nodig om warm te worden en dan ga ik pas op mijn best boksen. Conditie is geen probleem, maar bij de amateurs zijn drie ronden voor mij te weinig. Ik heb veel aan trainer John Kristalijn te danken en alles gaat in overleg met hem. Hij is niet alleen een trainer voor mij, maar ook een soort vader. Ik zal zijn school nooit in de steek la ten", aldus de 18-jarige bokser die in totaal zo'n veertig keer in de ring kwam en daarvan maar twee partijen verloor en vanaf zijn twaalfde jaar al als bokser aktief is. John Kristalijn: „Ik weet dat hij prof wil worden. Maar hij is nauwelijks A-klasser, laat hij eerst hier nog maar een tijdje winnen". De clubgenoot van Louati, Richard Gras, deed ook van zich spreken. Hij won in de A-klasse zwaargewicht van Dick Stupers door knock-out in de derde ronde. Na een rechtse kreeg de bokser uit Den Bosch tien tellen rust, maar hij vergat feitelijk de boks houding weer aan te nemen en stapte nu teleurgesteld uit de ring. Met Willy van Delden (Kristalijn) verliep het in het zwaarweltergewicht minder goed. Hij had aan de sterke A-klasser Kelders (Amsterdam) een erg moei lijke tegenstander en moest in de derde ronde, nadat hij twee keer met een stoot op de lever was geraakt, de strijd staken. In het middengewicht C-klasse is de Nootdorper Chris van Veen onderweg naar de B-klasse. Hij won nu door diskwalificatie in de tweede ronde van Van Dijk (Hoensbroek). Jammer van de snelle beslissing, want het publiek had best langer willen genieten van de tech niek van Van Veen. ARTHUR VAN RIJSWIJK OTTERDAM Bij arta bestaat onzeker- »id over het meespelen in Ronald Lengkeek in eerste duel van de :de ronde van het ernooi om de UEFA up, tegen Borussia Mön- lengladbach morgen- ond in de Kuip in Rot- rdam. ngkeek, die als tweede spits moeten fungeren naast gh van der Weel nu Robin hmidt is geschorst, tobt met hamstring-blessure. Giste- kon de Spartaan, die deze iretsuur vorige seizoenen re- Imatig met een injectiespuit streed, zich nog nauwelijks wegen. Vandaag wordt in de lining bezien of Lengkeek illicht toch nog speelklaar n worden gemaakt. Als pngkeek niet speelt, is Bert ïldhoen zijn vervanger. Al rder was Roelf-Jan Tiktak tor trainer Theo Vonk aan- kwezen als vervanger van Ichmidt „Hoe we gaan spelen. paak ik pas woensdag voor de jedstrijd bekend", deelde trai- Pr Vonk gisteren mee f opstelling van Sparta, dat fipt op 30.000 toeschouwers en Borussia en uit de eerste ISSABON Juan Anto- io Samaranch, de voor- tter van het Internatio- aal Olympisch Comité, erwacht een boycotvrije lekomst van de Olympi- he Spelen. afloop van de 91e zitting in het IOC in Lissabon sprak Spanjaard de verwachting bij de Zomerspelen van ;I88 liefst 170 landen te kun- n begroeten. Het IOC telt omenteel 161 aangesloten nden. Om nieuwe arme le- m ook in de gelegenheid te ellen aan de wedstrijden in !oel deel te nemen, zal het Ronald Lengkeek (Sparta). ronde tegen Hamburger SV een netto recette van 60.000 overhield, is als volgt: Van Noortwijk; Blind, Andriessen. Wijnberg, Eijer; Lengkeek (of Veldhoen), Van Gaal, Olde Riekerink, Diliberto; Van der Weel, Tiktak. Voor zijn honderdeneerste Eu ropa-Cupwedstrijd, morgen avond in De Kuip, heeft Bo russia Mönchengladbach zor gen om topscorer Frank Mill, die weer last heeft van een oude kapselblessure. Die dwong hem ook al af te zeggen voor de kwalificatiewedstrijd van het Westduitse elftal tegen Portugal. De kans dat de ver dedigers Bernd Krauss en Uli Borowka, die ontbraken in de zaterdag met 3-1 verloren be kerwedstrijd tegen Schalke '04, kunnen worden ingezet te gen Sparta is daarentegen ge groeid. De inhaalwedstrijd voor de competitie in de eredivisie tus sen Sparta en FC Twente, die woensdag 30 oktober in Rot terdam zou worden gespeeld, is verschoven naar zondag 17 november in verband met het drukke programma van de thuisclub. PSV PSV betrekt de opstelling voor de wedstrijd tegen Dnjepr Dnepropetrovsk niet in de koude oorlogvoering. Tech nisch directeur Hans Kraay gaf gisteren de formatie prijs, die moet proberen in de eerste wedstrijd al de basis te leggen voor doorgaan in de UEFA- -Cupstrijd. De opstelling ver toont overigens weinig verras singen. Op één uitzondering na komt PSV in het veld zoals het zondag ook FC Groningen met 6-1 oprolde. Ernie Brandts neemt in het hart van de ver- Ernie Brandts (PSV). dediging de plaats in van Ruud Gullit. Deze moet van wege de rode kaart in de wed strijd tegen Avenir Beggen vier wedstrijden van de kant toekijken. PSV heeft overigens nog be roep willen aantekenen tegen de schorsing van vier wedstrij den en tegen de hoge boete van 50.000 gulden voor het gooien door supportérs van een paar sinaasappelen. „Maar de UEFA telt het weekeinde mee in de termijn waarbinnen wij protest moesten aanteke nen. Wij kregen dat telegram zaterdagmorgen en maandag avond had het protest binnen moeten zijn. We zullen ons er bij neer moeten leggen", ver zuchtte manager Ploegsma. Kraay heeft de Russische te genstander afgelopen week einde in de uitwedstrijd tegen Dynamo Tiflis (1-1) aan het werk gezien. „Dnjepr is een stugge en ook geduldige ploeg. Het heeft een goede defensie met in het centrum een paar lange jongens. In de aanval staan spelers die niet veel kan sen nodig hebben. We zullen geconcentreerd moeten spe len", aldus Kraay. Opstelling PSV: Van Breukelen; Ge- rets, Stevens, Brandts, Heintze; Lok- hoff, Van de Kerkhof, Valke; Van der Gijp, McDonald, Thoresen. rijke IOC voor de nieuwe „kleintjes" onder zijn leden een subsidie uittrekken voor de afvaardiging van zes sport lieden. op de eerste ronde van ge sprekken tussen Zuid- en Noord-Korea in Lausanne. „De deur is opengebleven voor een dialoog", betoogde Sama ranch die in januari weer met beide landen om de tafel gaat zitten. Verder reist hij in no vember naar Hanoi, waar de communistische landen een conferentie hebben. De hou ding van Moskou ten opzichte van Seoel zal dan duidelijk worden. In de hoofdstad van Vietnam zal Samaranch ook worden ge confronteerd met protesten te gen de nieuwe koers, die het IOC zonder de remmende werking van de vroegere di rectrice Monique Berlioux wil gaan varen. Er moet meer ruimte komen voor de profes sionele sportman. In record- tempo wil Samaranch de oly- mische code doorvoeren die de prof sporters de gelegenheid geeft aan de Spelen deel te ne men. De Canadees Richard Pound, één van de jongste be stuursleden van het IOC, was er in Lissabon heel duidelijk over: „De meerderheid van het bestuur van het IOC is voor het open stellen van de Olympische Spelen voor de beste atleten ter wereld, waar bij de regels van de internatio nale bonden worden gerespec teerd". De bedoeling van de nieuwe code is, dat de sportmensen zich gedurende de periode van de Spelen onderwerpen aan de regels van het IOC. De jaren lange strijd over de uitleg van artikel 26, de amateurregel, zal daarmee ten einde zijn. In de cember in Lausanne wil het bestuur van het IOC een einde maken aan de problemen in het ijshockey en het tennis. De toelating van profs, ook ouder dan 23 jaar, zal de oplossing zijn. MONTPELLIER „Kas parov moet maar naar het westen komen en de we reldtitel meenemen, dan kunnen wij schakers ten minste een eigen bond op richten. Van de huidige wereldbond hebben we toch niets goeds te ver wachten". Op een terrasje in Montpellier zegt Jan Timman het gekscherend, maar er is een ondertoon van wrevel in zijn stem. Ook na de goede start in het kandidatentoernooi weet de Nederlandse grootmeester nog steeds niet of hij verder zal meedraaien in de mallemolen, die de wereldschaakbond FIDE van de strijd om het we reldkampioenschap heeft ge maakt. Volgens de Amster dammer zijn de heren er al leen op uit de match Karpov- -Kasparov tot in eeuwigheid te laten voortduren en hebben zij voor de belangen van de ande re schakers in het geheel geen oog. Als Timman over „heren" spreekt, bedoelt hij voorzitter Florencio Campomanes, een man van niet geheel onbespro ken reputatie die bij de ope ning van het toernooi in Mont pellier temidden van de groot meesters de wereldkampioen van het jaar 2000 meende te ontwaren (terwijl het gaat om die van 1986) en daaraan toe voegde: „Als Karpov en Kas parov het daar in Moskou mee eens zijn". Timman: „In het oorspronke lijke plan werd alleen Karpov bevoordeeld. Nu deelt ook Kasparov mee. Als ie er bij stil staat, is het schandelijk. Kar pov mag driemaal verliezen, eer hij de titel kwijt is. Hij is daarmee de meest bevoordeel de wereldkampioen in de ge schiedenis van het schaken. Zelfs Botwinnik heeft dit nooit voor elkaar gekregen en die kon er toch ook wat van. Het allerkrankzinnigste is nog wel, dat er bij is gesteld dat de re geling alleen voor Karpov geldt en niet voor diens opvol gers". Waar aan de ene kant zoveel wordt weggegeven, is het lo gisch dat anderen daar de dupe van worden, in casu de kandidaten in Montpellier. De Franse benaming „pretenden ten" drukt beter uit wat hun ambitie behoort te zijn: de hui dige wereldkampioen beentje lichten. Daartoe heeft de FIDE als vervolg op het aan de gang zijnde kandidatentoernooi be dacht dat degenen, die als één tot en met vier eindigen in tweekampen, tegen elkaar uit komen, de winnaars daarvan weer tegen elkaar en de win naar daarvan tegen hetzij Kar pov hetzij Kasparov. Vier mat ches in een tijdsbestek van tien maanden. „Ik zie werkelijk niet in hoe dat te realiseren valt", aldus Timman. „Toen ik het de vori ge twee keer in het in terzone- toernooi net niet haalde, heb ik daar lang en diep spijt van gehad. Zou ik het dit keer weer niet halen, dan zullen die gevoelens toch anders zijn". Timmans' motivatie voor Montpellier is een heel simpe le: „Gewoon mijn partijen zo goed mogelijk spelen. Al het andere is tamelijk deprime rend en eigenlijk heel verve lend". Die „kleine" motivatie blijkt wonderwel te werken. Na een nogal stroeve opening wel te verstaan. In de eerste ronde gaf hij tegen Smislov door een rekenfout een pion weg en de dag daarna stond hij tegen Tsjernin glad verloren. Tim man: „Objectief was die partij tegen Smislov waarschijnlijk ook verloren. Maar ik heb me daarna goed verdedigd, terwijl hij het niet op zijn nauwkeu rigst speelde. Na afloop heb ik hem laten zien, hoe hij winst kansen had kunnen krijgen". Tegen Tsjernin was de Neder lander één zet van de neder laag af. Tsjernin vond hem niet en Timman ontsnapte we derom met remise. „Ik denk dat dat een cruciaal punt is ge weest. Als je in zo'n hopeloze stelling en nauwelijks tijd meer om te denken een valle tje zet, waar de tegenstander intrapt, is dat heel bemoedi gend". Of het nu kwam dat Timman Jan Timman. inmiddels aan de nogal vreem de speelomstandigheden was gewend geraakt (wat hijzelf denkt), of dat de zenuwen wa ren overwonnen, vanaf de derde ronde straalde Tim- man's spel zelfvertouwen uit. De partij tegen Beljavski was van een goed gehalte. Vervol gens werd tegen Short met ge degen spel het eerste winst punt binnengehaald en volg den enerverende ontmoetin gen met de ex-Russen Spasski en Kortsjnoj. De eerste is na drie zittingen nog altijd niet beslist, de tweede eindigde in remise. Zoals ook gisteren in de zevende ronde de lange partij (met 76 zetten) van Tim man tegen de Hongaar Zoltan Ribli geen winnaar of verlie zer kende. De partij tussen Zoltan Ribli (met wit) en Jan Timman had het volgen de (Koningsindische) zettenverloop: 1. d2-d4, Pg8-f6; 2. Pgl-f3, g7-g6; 3. Lcl-f4, Lf8-g7; 4. e2-e3, d7-d6; 5. h2- h3, 0-0; 6. Lfl-e2, b7-b6; 7. 0-0, Lc8- b7; 8. c2-c4, Pf6-e4; 9. Ddl-c2, Pb8-d7; 10. Pbl-c3, Pe4xc3; 11. b2xc3, e7-e5; 12. Lf4-h2, Dd8-e7; 13. Tfl-el, Kg8- h8; 14. Pf3-d2, f7-f5; 15. f2-f4, c7-c5; 16. Le2-f3, Lb7xf3; 17. Pd2xf3, e5-e4; 18. Pf3-d2, Ta8-c8; 19. Dc2-b3, Pd7- b8; 20. Db3-b5, De7-d7; 21. Db5xd7, Pb8xd7; 22. a2-a4, Tc8-c7; 23. Tel-bl, Tf8-c8; 24. a4-a5, Kh8-g8; 25. Kgl-fl, b6xa5; 26. Talxaö, Pd7-b6; 27. Tbl-al, d6-d5; 28. Ta5xa7, Tc7xa7; 29. Talxa7, d5xc4; 30. Ta7-a5, Lg7-f8; 31. Lh2-g3, c5xd4; 32. e3xd4, Lf8-d6; 33. Kfl-e2, Kg8-f7; 34. Pd2-fl, Tc8-a8; 35. Ta5xa8, Pb6xa8; 36. Pfl-e3, Pa8-b6; 37. Lg3-h2, Kf7-e6; 38. g2-g3, h7-h6; 39. h3-h4, Ld6-e7; 40. Lh2-gl, Le7-f6; 41. Lgl-f2, Lf6-e7; 42. Lf2-el, Le7-d6; 43. Lel-f2, Ld6-c7; 44. Ke2-d2, Lc7- d8; 45. Lf2-gl, g5-g5; 46. h4xg5, h6xg5; 47. Lgl-h2, g5xf4; 48. g3xf4, Ld8-h4; 49. Pe3-g2. Lh4-f2; 50. Kd2- e2, e4-e3; 51. Pg2xe3, Lf2xe3; 52. Ke2xe3, Pb6-d5+; 53. Ke3-d2, Pd5-f6; 54. Lh2-gl, Ke6-d7; 55. Kd2-c2, Pf6- d5; 56 Lgl-h2, Kd7-c6; 57. Lh2-g3, Pd5-e3+; 58. Kc2-cl, Pe3-d5; 59. Kcl- c2, Kc6-b5; 60. Kc2-b2, Kb5-b6; 61. Kb2-c2, Kb6-c6; 62. Kc2-d2. Kc6-d7; 63. Kd2-e2, Kd7-e7; 64. Kc2-d2, Ke7- e6; 65. Lg3-el, Pd5xf4; 66. Kd2-e3, Pf4-c5; 67. Ke3-f3. Ke6-d6; 68. Kf3- g3. Kd6-c6; 69 Lel-d2, Kc6-b5; 70. Ld2-el, Kb5-a4; 71. Kg3-h4, Ka4-b3; 72. Kh4-g5, f5-f4; 73. Kg5-f5. f4-f3; 74. Kf5-e4, f3-£2; 75. Lelxf2, Pd5xc3; 76. Ke4-e5, Pc3-b5, remise. Kandidatentoernooi Montpellier 7e ronde: Sokolov (Sov)-Portisch (Hon) 1-0; Smislov (Sov)-Nogueiras (Cub) 0-1; Tsjernin (Sov)-Spraggett (Can) 1-0; Beljavski (Sov)-Seirawan (Vst) 0,5-0,5; Short (Eng)-Joesoepov (Sov) 0,5-0,5; Spasski (Fra)-Tal (Sov) 0,5-0,5; Kortsjnoj (Zwi)-Vaganjair (Sov) 0-1; Ribli (Hon>-Timman (Ned) 0,5-0,5. Stand: 1. Joesoepov 4,5; 2. Tal, Sokolov, Noguelras 4; 3. Tim- man, Vaganjan 3,5 en 1 afgebroken „De toeschouwers in Italië vragen om show. Spelers met hazelippen, kromme benen of rare loopjes worden niet geaccepteerd. Het moeten modepoppen zijn. Bij buiten landers willen ze nog wel eens wat door de vingers zien. Maar dan moeten ze wel werken Bij Genua kwam een Siciliaan. Die kon zo in het theater. Een beetje nichterig. Het publiek was stapelgek op hem. Maar vol gens de trainer had zijn spel te weinig rendement. Hij er gerde zich aan zijn rare loop- zo'n draaiend kontje, 'aarom denk je dat Kieft bij Pisa technisch zo vooruit is gegaan? Hij moest wel. Mijn dtype vonden ze vreemd, ben altijd gewend geweest bij NEC en AZ de bal op te halen. Dat kenden ze niet. öaar zijn hier speciale spe lers voor. Ik liet me zien. Ita lianen spelen het liefst ver stoppertje. Ze zijn bloedner veus Het nieuwe modewoord hier is pressing. Als ik hier in mijn eentje de libero probeer te hinderen roepen ze al: die Peters speelt pressing. Daar zullen ze in Nederland wel om moeten lachen". (Voetballer Jan Peters van Atalanta in de Volks krant) „Ik wil de afwezigheid van de chef-sport gaarne benut ten om diverse wijzigingen in de hedendaagse sportjourna listiek voor te stellen. Laat ik me, om de sportredactie niet gelijk 411e handvaten te ont nemen, beperken tot het ver slaan van voetbalwedstrijden. Voortaan wil ik weer precies lezen wat er gebeurde tijdens de wedstrijd. Gewoon een ouderwets verslag dus. Want ook al heb ik de betreffende wedstrijd gezien, wat heb ik aan dug-out geneuzel en na- mokkende bestuursleden? Ik wil weten of de journalist het net zo zag als ik. Zo nee, dan kan ik me tegen hem afzet ten en dat is op een andere manier heel erg leuk. Voorts wil ik de emotie terug in het voetbalverslag. De foto's in de krant waarop je met be hulp van een ingetekend stippellijntje kon zien welke weg de bal had afgelegd al vorens in het doel te belan den. Die wil ik ook terug. Alsmede de overzichtskieken waarop je kon zien hoe wel een half voetbalveld reageer de op een situatie. Denk de foto erbij en je hebt geen te levisie meer nodig". (TV-redacteur Frans Hap- pel in de Haagsche Cou rant) „Ik denk dat veel clubspelers hun voordeel kunnen doen met de speltechnische oogst, die niet gering is geweest. Naar mijn mening was deze tweekamp om de wereldtitel stukken aantrekkelijker dan de voorgaande drie: niet al leen omdat de populariteit van bepaalde openingen (35- Rob Clerc: ...bloed aan de paal... 30 en 16-21) zal toenemen, maar ook vanwege het aantal besliste partijen. En dat wil het publiek toch graag zien: bloed aan de paal. Ik heb ook begrepen dat er bijvoorbeeld in Loon op Zand een dam club uit de grond gestampt is tijdens deze match. En wat ik absoluut niet kan inschatten is het effect van de confron tatie. Ik. bedoel: mensen die gewend zijn op een zondag middag in tien minuten tijd een potje te dammen, zagen nu spelers tien minuten of meer nadenken over één zet". (Dammer Rob Clerc in NRC/Handelsblad) „Een andere domoor van de UEFA, die bij de beslissing om Engeland pardon te ver lenen voor het EK eigenlijk niets meer had in te brengen dan een mond vol tanden, beging in tweede instantie de noodlottige vergissing te mel den dat de narigheid van Brussel was veroorzaakt door de aanhang van een bepaalde Engelse club en dat men dus moeilijk de supporters van de Engelse nationale ploeg daar voor kan straffen. Deze uit spraak lijsten wij in. De En gelse voetbalsupporter, zegt de UEFA in haar aanvanke lijke vonnis, is een notoire relschopper en daarom werd niet alleen Liverpool, nee ie dere Engelse club uitgesloten van voetbal in Europees ver band. Dus waar het Engelse voetbal ineens wel weer wordt toegelaten, waar blij ven we dan met de Engelse clubs die niets met Liverpool te maken hebben en die toch niet buiten de grenzen mo gen voetballen? Schenk die dan ook maar genade, zou ik zeggen. Want als we toch met twee maten aan het meten zijn, waarom dan niet met vijf? Of met zes?" (Columnist Nico van der Zwet Slotenmaker in De Telegraaf) „Er kwam 'n voorzet strak langs de grond en ineens trok Marco van Basten naar de eerste paal. Ik kon er net niet meer bij: hangen dus. Maar voor de rest heb ik lekker te gen hem gespeeld. Zolang je 'm voor je houdt gaat 't wel, maar als-ie kans ziet achter om te gaan, dan kun je 't schudden. Toch gek, tegen een onervaren tegenstander Jan Peters: ...laat zich zien... als ik. Volgens mij moet-ie internationaal dan ook nog rijpen. Van Basten is natuur lijk wel de beste tegenstander tegen wie ik ooit heb ge speeld, maar qua sportiviteit is-ie me tegengevallen. Op een gegeven moment kwam Stroomberg eruit, ik viel over hem heen, kwam per ongeluk met m'n schoen in het gezicht van Van Basten terecht. Hij trapte me meteen na. Na dat geintje begon hij nogal tegen me te kletsen, over m'n haar vooral. Lang harige dakduivel - riep ie zelfs op een gegeven mo ment. Hij zal dus ook moeten leren niet zo gauw geïrri teerd te raken". (René van Eek van Excel sior in Voetbal Internatio nal) PARIJS Tienduizenden be langstellenden bezochten on langs in Parijs de „salon du cy cle", waar de nieuwste-snufjes uit de wereld van de tweewie- lers werden getoond. Nimmer ook keken zoveel mensen, koersdirecteur Felix Levitan had het over honderden mil joenen, als dit jaar naar de Ronde van Frankrijk. Toch is er sprake van een crisis in de Franse wielersport. Talent (Mottet, Marie, Forest, Pensee) is er te over, maar aan spon sors is een groot gebrek en bij de blijvende geldschieters wordt paniekvoetbal gespeeld. Na de overwinningen van Bernard Hinault in de Ronde van Italië en de Ronde van Frankrijk heeft Bernard Tapie van de miljoenenploeg La Vie Claire zijn blik gericht op het voetbal. Hij heeft duideljk te kennen gegeven een club met zijn mondriaan-shirts te willen aankleden. Waarmee overi gens niet gezegd is dat hij uit gekeken zou zijn op de wiel rennerij, zodat die hoek de enige is waar betrekkelijke rust heerst. Laurent Fignon, de studenti koze playboy-wielrenner, heeft na de terugtrekking uit de sportwereld van Renault, nog steeds geen nieuw merk gevonden. In eerste instantie was er keus genoeg. Zijn ploegleider Cyrille Guimard vroeg voor zijn vrijwel com plete sterrenploeg uit 1984 (Fignon, Madiot, Mottet) ech ter zulke astronomische bedra gen, dat kandidaat-sponsors zich schielijk terugtrokken. Fignon vroeg alleen al voor zichzelf anderhalf miljoen gul den. De firma RMO onderhandelde het langst. Dit bedrijf twijfelt nog steeds. De directeur liet intussen doorschemeren liever op kleinere schaal te willen beginnen met een ploeg ge bouwd rond de bij hem in de buurt wonende Charly Mottet. Een veeg teken voor het duo Guimard-Fignon dat alterna tieve mogelijkheden zoekt in de vorm van sponsoring per land, waar gekoerst wordt. Een Italiaanse sponsor voor de wedstrijden in Italië, een Co lombiaanse voor koersen in Colombia, enzovoorts. Uitzendkrachten Fignon c.s. zouden in dat geval als een soort fietsende uitzend krachten door het leven gaan. Guy Merlin is een steenrijke projectontwikkelaar. Hij schenkt ieder jaar een apparte ment aan de winnaar van de Tour. Merlin is daarnaast één van de prominentste sponsors van Felix Levitan's circus. Merlin was bereid 25 miljoen francs (ongeveer tien miljoen gulden) neer te tellen voor Guimard's ploeg plus de, in middels naar Italië uitgewe ken, Ier Stephen Roche. Er moest binnen twee etmalen beslist worden. Guimard liet Merlin doodgemoedereerd wachten. Hij had weinig trek. Guimard kreeg mensen opge drongen (Roche's peetvader Rafael Geminiani), waar hij niet mee zou kunnen werken. Hij verkeerde toen nog in de waan als de „wonderploeglei- der", met de tweevoudige Tour-winnaar Laurent Fig non, gemakkelijk elders on derdak te kunnen komen met minder beknotting van de vol machten. Geruchten over de slechte fy sieke toestand van Fignon wa ren geen beste reclame. De Pa- rijzenaar zou een tweede ope ratie aan zijn hielen hebben ondergaan. Er werd meteen de conclusie aan verbonden dat hij nooit meer op topniveau zou terugkeren. Fignon ont kende hardnekkig. „Ik ben al leen in het ziekenhuis terug geweest vanwege een slecht geheeld litteken". Fignon maakte vervolgens Merlin zwart in een interview. Merlin was daar zo boos en te leurgesteld over dat hij dreig de zich geheel uit de wieler sport terug te trekken. Felix Levitan wist, bij de prestenta- tie van het etappeschema voor de Tour van 1986, dan ook niet hoeveel stroop hij zijn sponsor om de mond moest smeren. Bij Peugeot en Fagor werd, ge heel in voetbalstijl, de trainer ontslagen. De ploegleiders Ro bert Berland en Luis Ocana werden vervangen door res pectievelijk Roger -Legeay en Pierre Bazzo. Waar Berland het baantje van technisch ad viseur aanvaardde, reageerde de Spanjaard als een stier met de eerste pico's in de rug. Oca na zwoor zich te wreken. Hij kondigde aan een nieuwe ploeg te formeren en vepchei- dene renners mee te nemen. Overigens, vóór dit seizoen mislukte Ocana als ploegleider bij achtereenvolgens het Co lombiaanse Varta (1983) en het Spaanse Teka (1984). De werk- Laurent Fignon. wijze van de Tour-winnaar van 1973 zou niet aangepast zijn aan het moderne wielren nen. Beminnelijk De beminnelijke Robert Ber land werd verweten te weinig resultaten te hebben behaald met zijn dure ploeg. Hij liet in het slotweekeinde de overwin ning in de Ronde van Spanie glippen. Berland had in de koers van alles kunnen onder nemen, maar wat hij deed was na de nederlaag roepen: „Ze zaten allemaal met elkaar in de slag tegen ons". De Ronde van Frankrijk werd een totale flop, omdat onder Berland tweespalt in de ploeg was ont staan. De ploeg van La Redoute heeft in de Herfstprijs de laat ste wedstrijd gereden. Van het grote rennersbestand was al leen belangstelling voor Ro che, Vandenbroucke en Van- denhaute. Ploegleider Gemini ani zou met een aantal andere renners de kern van een nieu we ploeg vormen voor het kle dingmerk K-Way. Toen daar niet vlot genoeg veel geld voor op tafel kwam, nam hij de wijk naar Colombia, waar hij manager kon worden bij de Varta-ploeg met de klimko- ning Luis Herrera. De burggraaf/ploegleider Jean de Gribaldy verdween even eens naar het buitenland. Hii sloot zich aan bij de Spanjaard Ramon Mendiburu om een forse, Spaans getinte ploeg rond de Ier Sean Kelly te bou wen. De crisis in de Franse wieler sport heeft voor Nederland waarschijnlijk een voordeel. Als er zo weinig Franse ploe gen zijn, is de kans groot dat vier Nederlandse formaties tot de volgende Ronde van Frankrijk worden toegelaten.

Leidse Courant | 1985 | | pagina 11